• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Agadir

      Agadir to najpopularniejszy kurort na wakacje w Maroku. Wizytówką miasta jest szeroka, piaszczystej plaża z łagodnym zejściem do wody. Jej długość wynosi ok. 10 km, a szerokość sięga nawet 300 metrów! Agadir to nowoczesne miasto z orientalnym klimatem. Ducha dawnych czasów odnajdziemy tu między innymi na suku – ogromnym targu, na którym znajdziemy praktycznie wszystko. Dzięki łagodnemu klimatowi, na wakacje w Agadirze można wybrać się przez cały rok, a do wyboru jest szeroki wachlarz hoteli, w tym w lubianej formule All Inclusive.

      Agadir - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Agadir

      Długość lotu: 3 godziny

      Informacje o Agadir
      Stolica Rabat
      Język arabski
      Waluta dirham marokański (MAD), 1 MAD = 100 centymów
      Dokumenty paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Agadir, położony na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, umożliwia wypoczynek o każdej porze roku! Połączenie kultury arabskiej z europejską, łącznie 10 kilometrów piaszczystych plaż, majestatyczne, górskie pejzaże i ponad 300 słonecznych dni w roku! Od maja temperatury w ciągu dnia zaczynają sięgać 30 stopni Celsjusza. Najcieplejsze miesiące to czerwiec, lipiec i sierpień – termometry wskazują nawet 45 stopni, a niebo jest bezchmurne. Wiosna to słoneczne dni i chłodniejsze temperatury – idealny czas dla miłośników zwiedzania. Warto pamiętać, że Ocean Atlantycki, nawet w najcieplejszych miesiącach, będzie miał temperaturę o kilka stopni wyższą niż Bałtyk latem. Zmienne prądy przyciągają miłośników sportów wodnych, windsurfingu czy kitesurfingu, a samo Maroko może się poszczycić licznymi polami golfowymi.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • plażowiczom i rodzinom z dziećmi – około 10 kilometrów piaszczystych plaż
      • spragnionym słońca i oceanu
      • sportowcom – silne wiatry do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu
      • miłośnikom gry w golfa

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Rabat / arabski

      Czas lokalny
      Różnica czasu względem Polski to: -1 godzina w czasie letnim i -1 godzina w czasie zimowym.

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana. Przekraczanie granicy możliwe na podstawie paszportu, który musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Maroka. Przy przekraczaniu granicy władze marokańskie mogą żądać udokumentowania odpowiednich środków finansowych na pobyt.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień. Zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu oraz wściekliźnie. Szczepienia rutynowe: błonica, tężec i krztusiec.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany, 127 V / 220 V; 50 Hz / typ C, typ C–2, typ E

      Pieniądze

      Waluta
      dirham marokański (MAD), 1 MAD = 100 centymów

      Napiwki
      W Maroku napiwki zostawia się kelnerom, kierowcom i przewodnikom. Zwyczajowo jest to ok. 10–15% wysokości rachunku.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Komunikacja miejska autobusowa w Marrakeszu i Agadirze działa sprawnie. Dostępne są także taksówki, które można wynajmować również na jednodniowe wycieczki. Po Maroko międzymiastowo można podróżować autobusami lub dobrze działającą koleją.

      Wynajem samochodów
      W Maroku częste jest łamanie przepisów ruchu drogowego, dlatego podróż samochodem szczególnie po dużych miastach może być niebezpieczna. Respektowane jest tu jednak ograniczenie prędkości do 40 km/h na większości dróg i 120 km/h na płatnych autostradach. Zbyt wysoka prędkość jest tu karana.

      Stan dróg w Maroku jest dobry. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, podróżując po zmroku, ponieważ wiele dróg jest nieoświetlonych.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Karty kredytowe nie wszędzie są akceptowane, korzystniej jest zabrać ze sobą czeki lub gotówkę. W Maroku nie powinniśmy mieć problemu z wypłatą pieniędzy z bankomatu. Kantor czy bankomaty z pewnością znajdziemy na lotnisku i w centrum miast. Najlepiej jest zabrać ze sobą euro.
      W Maroku należy zwracać szczególną uwagę na higienę. W Afryce z dystansem podchodzi się do mycia rąk lub żywności, dlatego wszystkim podróżnym polecamy raczej dania gotowane, duszone, smażone, czyli przyrządzane w wysokiej temperaturze. Nie należy pić wody ani soków z lodem sprzedawanych na ulicach. Pić należy wyłącznie napoje butelkowane. Dotyczy to również mycia zębów.
      Jeśli decydujemy się na podróż taksówką, warto na początku ustalić koszt przejazdu. Ceny podawane przez taksówkarzy czy sprzedawców należy potraktować jako ceny wywoławcze. Umiejętność negocjacji jest w tym kraju bardzo pomocna.
      Na wakacjach w Maroku należy pamiętać o zakazie fotografowania służb mundurowych – policjantów i żołnierzy, obiektów wojskowych i zapór wodnych. Jeśli chce się zrobić zdjęcie Marokańczykowi, należy zapytać o zgodę.
      Alkohol jest dostępny w barach i hotelach. Nie powinno się przebywać w miejscach publicznych w stanie nietrzeźwym. Osoby pijane mogą zostać aresztowane.
      Należy pamiętać, aby zwiedzając muzułmańskie domy modlitw, zadbać o skromny strój. Turyści powinni dostosować się do panujących tu zwyczajów i np. podczas wizyty w meczecie zdjąć obuwie, a w trakcie Ramadanu nie spożywać ostentacyjne jedzenia przed zachodem słońca w miejscach publicznych. Meczety mogą być niedostępne dla innowierców.
      Należy pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem, nawet jeśli jest słońce jest zacienione chmurami.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Agadir - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      W Maroku można wypoczywać na wiele sposobów, nie tylko leżąc na plaży. Bogata infrastruktura sportowa oferuje wiele dyscyplin, które bez problemu można uprawiać w trakcie urlopu. Miłośnicy górskich wędrówek mogą z powodzeniem wybrać się na zbocza Atlasu Wysokiego, Średniego oraz Antyatlsu, natomiast zagorzali zwolennicy sportów wodnych z pewnością nie będą się nudzić, gdyż wybrzeże atlantyckie jest bardzo długie i zaopatrzone w doskonałą bazę sportową (narty wodne, skutery, rowery wodne, nurkowanie, paralotnie). Najbardziej uznane sporty wodne to surfing i windsurfing, a silne wiatry na wybrzeżu i wysokie fale idealnie nadają się do ich uprawiania. Centrum windsurfingu jest As-Sawira zwana miastem wiatrów, a spokojna zatoka Agadiru pozwoli na stawianie pierwszych kroków w tej dyscyplinie. Marokańskie pustkowia to także doskonały teren dla miłośników jazdy terenowej. Zorganizowane eskapady samochodów terenowych są w ofercie wielu biur i agencji turystycznych, a popularnością cieszy się także podróżowanie na quadach. W ważniejszych ośrodkach turyści mają do dyspozycji stadniny koni, natomiast niezwykle egzotyczne i lubiane są przejażdżki po piaszczystych wydmach na grzbietach wielbłądów. Poganiaczy wielbłądów można spotkać wszędzie, gdzie są turyści. Bardziej wyrafinowani wczasowicze mogą zagrać w golfa na świetnie przygotowanych polach lub poćwiczyć grę w tenisa ziemnego na przyhotelowych kortach. Doskonałym środkiem podróżowania w górach jest rower, a wypożyczalnie tego sprzętu można znaleźć we wszystkich miejscach związanych z turystyką. Wiele atrakcji zostało przygotowanych dla dzieci, np.: Safari – wycieczka w góry Atlasu Średniego, gdzie można zobaczyć dzikie małpy. W głębi kraju organizowane są spływy kajakami i tratwami po rzekach Atlasu Wysokiego, a popularny rafting cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów wypoczywających w Maroku.

      Na północy Agadiru znajduje się idealne miejsce dla windsurferów zwane Killer Point. Jest to cypel, o który rozbijają się fale sprawiające groźne wrażenie, ale dla miłośników tego sportu to idealne miejsce na podwyższenie adrenaliny. Podobnym miejscem surfingowym są tzw. Boilers, w tym przypadku urozmaicone pozostałościami statku, który utknął na mieliźnie i wystaje ponad wodę. Bardzo duże fale uchodzą w tym miejscu za najlepsze na wybrzeżu.

      Warto zobaczyć

      Asfi – atrakcją tego miasta są imponujące portugalskie fortyfikacje oraz wspaniała medyna z licznymi zabytkami. Turyści poszukujący pamiątek z pewnością będą usatysfakcjonowani odwiedzając to miejsce produkujące najznamienitsze wyroby ceramiczne. Wszystkie godne uwagi zabytki zlokalizowane są w medynie, między innymi wspaniała twierdza Dar al-Bahr położonej na skalistej skarpie bezpośrednio nad Atlantykiem. Ustawione na dziedzińcu działa wciąż bronią imponującej fortecy, z której ku uciesze turystów rozpościera się piękny widok na okoliczne medyny, wybrzeże i zatoki. Asfi oferuje turystom bardzo dobre zaplecze noclegowe oraz piaszczystą plażę położoną za portem.

      Al-Dżadida – świetne miejsce na spędzenie zarówno całego urlopu jak i kilku dni. W kurorcie króluje wspaniała, ufortyfikowana starówka z czasów portugalskich, a główną atrakcją jest przyciągająca turystów cytadela wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uroku temu miejscu dodaje spokojna, piaszczysta plaża ulokowana nad malowniczą zatoką. Idealny wypoczynek można znaleźć również w pobliżu Plage Haouzia – plaży Hawzija przy której rozlokowany jest duży kompleks turystyczny z wspaniałym zapleczem do uprawiania sportów wodnych.

      Marrakesz – niezwykłe miasto, po którym poruszanie ze względu na masę krętych uliczek, zaułków i mini-placyków jest nie lada wyzwaniem, ale poradzi sobie z tym każdy wprawiony turysta. Jedynie w trakcie przechodzenia przez ulicę należy wykazać się niemałym refleksem, gdyż miejscowi kierowcy uchodzą za bardzo roztargnionych. Najważniejsze atrakcje Marrakeszu znajdują się w sąsiedztwie placu Dżami al-Fana i bez problemu można je zwiedzić poruszając się wyłącznie na pieszo. To najsłynniejsze miejsce w Maroku rozpoznaje się po dźwiękach z ludowych instrumentów, dymie pochodzącym z grilla ustawionego w każdej restauracji oraz kołyszących się na wietrze gazowych lampkach tworzących wieczorami niesamowity nastrój. Nie ma tam co prawda zabytków, ale tłumy turystów przechadzających się po tym zadziwiającym miejscu świadczą o jego niepowtarzalności. Zachwycają setki barwnych postaci przewijających się przez plac, oglądać można między innymi zaklinaczy węży, muzykantów, akrobatów, kuglarzy, tancerzy i gawędziarzy opowiadających o lokalnych legendach. W setkach jadłodajni można trafić na wyborny „tadżin”, „harire” czy „brochettes” i wiele innych miejscowych smakołyków. Nie bez powodu plac został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dzięki swojemu barwnemu i wielokulturowemu charakterowi docenianemu przez turystów zwiedzających miasto. Po zobaczeniu tego zadziwiającego miejsca można odpocząć na tarasie restauracji z pięknym widokiem na miasto lub wybrać się na podziwianie najwspanialszego w całej Afryce, zachowanego w oryginalnej wersji XII-wiecznego minaretu Kutubijja. Zabytkową medynę otaczają imponujące mury obronne, które ciężko obejść, gdyż rozciągają się na długości kilkunastu kilometrów. Ich niezwykłe barwy zmieniające się w różnych porach dnia i majaczące w tle góry Atlasu zasilą z pewnością niejedno archiwum fotograficzne. Na zakupy warto udać się na targowiska (tzw. „suki”) położone na północ od Dżami al-Fana – można tam znaleźć niezwykłe marokańskie pamiątki i przy okazji zobaczyć jak wygląda codzienne życie lokalnej społeczności. Turyści tłumnie podziwiają Place Ben Youseff z meczetem Ibn Jusufa lub zapoznają się z historią w Muzeum Marrakeszu. Warto zobaczyć też Kubbę Almorawidów oraz zachwycającą szkołę koraniczną – medresa Ben Youssef, do której ustawiają się długie kolejki wczasowiczów pragnących zwiedzić bajeczną budowlę ze skomplikowanymi dekoracjami o najwyższej wartości artystycznej. Na trasie swojej wędrówki można umieścić liczne pałace i place, których ogromna ilość zapewnia wiele godzin owocnych spacerów. Przy upałach sięgających 40ºC warto na chwilę schronić się w znanych parkach : Cyber Park Moulay Abdessalam i ogrodzie Agdal z ciekawym system nawadniającym doprowadzonym w to miejsce jeszcze w średniowieczu. Po długich wędrówkach spokój i cień dają także wspaniałe gaje palmowe, a bogata oferta kulturalna i rozrywkowa sprawi, że wieczory spędzone w tym mieście na długo zapadną w pamięci.

      Dolina Uriki – jeden z najpopularniejszych celów wycieczek w Atlasie Wysokim zaczyna się 30 km na południowy-wschód od Marrakeszu. Miejsce idealnie nadaje się na wypoczynek i złapanie oddechu po zwiedzaniu miasta. Wypoczywać można wśród bujnej roślinności, rolniczych pól, wsi z kamiennymi domami, ogrodów warzywnych i kanałów irygacyjnych. Jeżeli ktoś nie dysponuje wynajętym samochodem, bez problemu może skorzystać z usług „grand taxi”.

      Setti-Fatma – główna miejscowość wypoczynkowa w dolinie Uriki, położona między skalistymi wzgórzami porośniętymi dębami skalnymi, jest jednocześnie świetną bazą wypadową w wyższe partie doliny i okoliczne góry. Atrakcją samego miejsca jest siedem wodospadów wypełniających głębokie oczka wodne. Niepowtarzalny, marokański klimat dodatkowo urozmaicony jest sierpniowym festiwalem zwanym „mausim”, upamiętniającym miejscowego marabuta.

      Ukajmadan – znany w całym Maroku ośrodek skoncentrowany wokół masywu Adrar Ukajmadan odwiedzany przez turystów uprawiający sporty narciarskie i snowboardowe. Najlepsze warunki panują od listopada do kwietnia, a bogata baza noclegowa i infrastruktura zapewniają wypoczynek na wysokim poziomie.

      Wirkan – turyści przebywający w Marrakeszu często wybierają to miejsce na ucieczkę przed gwarem wielkiego miasta i dającymi się we znaki wysokimi temperaturami. Atutem niewielkiego ośrodka wypoczynkowego jest sztuczny zbiornik wodny nadający się do kąpieli oraz bliskość gór i okolicznych wąwozów Nafis.

      Talwat – do ukrytej wśród gór niebywałej osady prowadzi z Marrakeszu malownicza droga. Znajduje się tam kazba Glawich – jeden z niezwykłych zabytków gór Atlasu i całego Maroka. Miejsce było punktem przystankowym dla karawan podróżujących z Sahary do Marrakeszu. Obecne ruiny mają bogatą historię, zwiedzać je można tylko z przewodnikiem, a znajdujące się tam sale i pomieszczenia pod względem ilości zdobień nie ustępują najznamienitszym pałacom. W sercu bezludnych gór majaczące ruiny wyglądają nad wyraz imponująco, więc warto poświęcić czas na wycieczkę w to niezwykłe miejsce.

      Dolina Bu Kumaz – na jednodniowy wypad z Marrakeszu idealnie nadaje się zielona dolina leżąca na południe od miasta. W rajskiej scenerii ukrywa się prawdziwy marokański folklor, który można poznać w trakcie zwiedzania urokliwych wiosek zamieszkiwanych od stuleci przez rolnicze plemiona Ajt Bu Kumaz. Stojące na stoku domki wznoszą się jeden nad drugi, tworząc tym samym niepowtarzalny widok, a malowane i jedyne w swoim rodzaju sklepienia można zobaczyć tylko w tym miejscu.

      Park Narodowy Tubkal – główny rejon wycieczek do Atlasu Wysokiego i doskonała baza wypadowa do pieszych wędrówek. Park tworzy kraina skalistych turni oraz zagubionych w górach wsi, między którymi swobodnie latają orły. Zachwycające widoki na malowniczą przestrzeń z pewnością zostaną w pamięci niejednego turysty poszukującego kontaktu z naturą. W parku znajduje się Dżabal Tubkal – najwyższy szczyt Afryki Północnej, będący głównie wyzwaniem dla zaawansowanych turystów lubiących wysokogórską wspinaczkę.

      Meczet Tinmal – świątynię będącą świadkiem ważnych wydarzeń w historii Maroka można zwiedzić i podziwiać jadąc piękną drogą na malowniczą przełęcz Tizi n-Tast.

      Ait Ben Haddu – zwiedzając południe Maroka nie można przegapić znanej z filmów, ufortyfikowanej wioski w kolorze czerwonej ziemi, naszpikowanej strzelistymi wieżami z malowniczymi górami majaczącymi w tle. Wspaniałe mury zmieniające kolor o różnych porach dnia zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Świadczy to jedynie o tym, że koniecznie trzeba przespacerować się wąskimi uliczkami oraz schodami prowadzącymi na szczyt wzgórza z ruinami wieży obronnej, skąd roztacza się niezwykły widok na okolicę.

      Wodospady Uzud – najpiękniejsze miejsce w Atlasie Wysokim, przyciągające głównie turystów wypoczywający w Marrakeszu i Quarzazacie. Tworzą je największe wodospady w kraju osiągające wysokość ponad stu metrów. Bajkową aurę miejsca potęgują unoszące się nad kaskadami tęcze, a chłód spadającej z wysoka wody łagodzi skutki upału. Wodospady można podziwiać z punktów widokowych, chociaż wyglądają ciekawie również z samego podnóża. Ciekawostką godną uwagi jest dodatkowo Moulin des Cascades – działający zabytkowy młyn, z którego koła woda spływa po skarpie i wypełnia głębokie oczka, w których można się kąpać. Roślinność porastająca to magiczne miejsce sprawia, że powietrze jest tam wyjątkowo wilgotne i tropikalne oraz nadaje otoczeniu unikalnego klimatu. W najbliższej okolicy można także zwiedzić malowniczą wioskę Tanaghmalt z IX-wiecznym meczetem oraz budzące grozę jaskinie Dżami Karawijjin.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      Jeśli uwielbiacie słońce i wysokie temperatury, polecamy planowaniu wakacji w sezonie – czerwiec, lipiec i sierpień. Wiosna to najlepszy termin dla osób, które nastawiają się na zwiedzanie. Temperatury będą idealne, aby odkrywać zabytki Maroka, a ceny wycieczek niższe niż w okresie wakacyjnym.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Agadir – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Maroko, Rabat, 23, rue Oqbah, BP 425
      Tel.: +212 537 77 17 91 Tel.: +212 537 77 11 73 Tel. dyżurny: +212 672 41 99 33 Faks: +212 537 77 53 20
      rabat.amb.sekretariat@msz.gov.pl
      www.rabat.polemb.net

      Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Agadirze

      Vacat
      rabat.amb.sekretariat@msz.gov.pl

      FAQ

      Jak poruszać się po Maroku?
      Sieć kolejowa nie jest dobrze rozwinięta, składy kolejowe jeżdżą na niewielu trasach. Sieć autostrad między dużymi miastami nie budzi zastrzeżeń, za przejazdy oddanymi do użytku i płatnymi odcinkami można płacić wyłącznie gotówką. Najlepiej prezentują się drogi krajowe, gorzej wygląda sieć dróg lokalnych. Do wielu mniejszych miejscowości można dojechać tylko kamienistą piste. Kierujących pojazdami i pasażerów dotyczy obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa, posiadanie międzynarodowego prawa jazdy nie jest obowiązkowe, ale często jest sprawdzane, natomiast niezbędna jest zielona karta.
      Jakie plaże są w Agadirze?
      Wzdłuż całego wybrzeża w regionie Agadiru znajdują się piękne, piaszczyste plaże. Na północ od miasta turyści często dla urozmaicenia wypoczynku zaglądają na piękne i piaszczyste plaże w Tamraght i Taghazout. Na piękne plaże z drobnym piaskiem doskonale nadające się do uprawiania sportów wodnych można trafić w Sidi Ifni, Legzirze i Mirlifcie. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.
      Jakie są ograniczenia celne w Maroku?
      Bez przeszkód można przywieźć każdą rzecz osobistego użytku oraz związaną z turystycznym pobytem. Zwolniony z cła jest przywóz 1 butelki wina, 1 butelki alkoholu wysokoprocentowego lub 3 butelek wina, 200 sztuk papierosów lub 50 cygar lub 250 g. tytoniu. Nie ma ograniczeń, jeżeli chodzi o ilość aparatów fotograficznych, kamer video i sprzętu sportowego.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Maroku?
      W trakcie podróży do Maroka zalecana jest polisa ubezpieczeniowa obejmująca zwrot kosztów leczenia powstałych w wyniku następstw nieszczęśliwych wypadków. Warto też posiadać polisę ubezpieczyciela z czynnym całodobowym centrum pomocy, które w przypadku nieszczęśliwego wydarzenia potwierdzi pokrycie kosztów leczenia czy transportu. W razie konieczności wizyty lekarskiej czy pobytu w szpitalu warto od razu skontaktować się z ubezpieczycielem, gdyż koszty leczenia w Maroku często są zawyżane i może się zdarzyć, że różnicę między realnymi a zawyżonymi kwotami będziemy musieli opłacić sami. Opieka zdrowotna w Maroku jest na dobrym poziomie, natomiast publiczne i prywatne ośrodki opieki medycznej świadczą usługi odpłatnie. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

      Zobacz polecane oferty w Maroku

      • Agadir
      • Wyc. Objazdowe
      • Nizina Dakkala
      • Marrakesz
      • Saidia
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki