• Opis
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Cartago

      Maroko to kraj zachwycający orientalnym klimatem, niezwykłymi tradycjami, barwnymi miastami niczym z baśni tysiąca i jednej nocy. Dzięki łagodnemu klimatowi i ok. 300 słonecznym dniom, na wczasy do Maroka można wybrać się praktycznie przez cały rok. Na beztroskie wakacje polecam Agadir nad Oceanem Atlantyckim oraz luksusowy kurort Saidia nad Morzem Śródziemnym. Wielbiciele zwiedzania do wyboru mają wczasy w Marrakeszu lub jedną z wielu ciekawych wycieczek objazdowych po Maroku, obejmujących m.in. Fez, Casablankę czy góry Wysoki Atlas.

      Cartago - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Cartago
      Informacje o Cartago
      Stolica Rabat
      Język arabski
      Waluta dirham marokański (MAD), 1 MAD = 100 centymów
      Dokumenty paszport

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Rabat / arabski

      Czas lokalny
      Różnica czasu względem Polski to: -1 godzina w czasie letnim i -1 godzina w czasie zimowym.

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana. Przekraczanie granicy możliwe na podstawie paszportu, który musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Maroka. Przy przekraczaniu granicy władze marokańskie mogą żądać udokumentowania odpowiednich środków finansowych na pobyt.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień. Zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu oraz wściekliźnie. Szczepienia rutynowe: błonica, tężec i krztusiec.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany, 127 V / 220 V; 50 Hz / typ C, typ C–2, typ E

      Pieniądze

      Waluta
      dirham marokański (MAD), 1 MAD = 100 centymów

      Napiwki
      W Maroku napiwki zostawia się kelnerom, kierowcom i przewodnikom. Zwyczajowo jest to ok. 10–15% wysokości rachunku.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Komunikacja miejska autobusowa w Marrakeszu i Agadirze działa sprawnie. Dostępne są także taksówki, które można wynajmować również na jednodniowe wycieczki. Po Maroko międzymiastowo można podróżować autobusami lub dobrze działającą koleją.

      Wynajem samochodów
      W Maroku częste jest łamanie przepisów ruchu drogowego, dlatego podróż samochodem szczególnie po dużych miastach może być niebezpieczna. Respektowane jest tu jednak ograniczenie prędkości do 40 km/h na większości dróg i 120 km/h na płatnych autostradach. Zbyt wysoka prędkość jest tu karana.

      Stan dróg w Maroku jest dobry. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, podróżując po zmroku, ponieważ wiele dróg jest nieoświetlonych.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Karty kredytowe nie wszędzie są akceptowane, korzystniej jest zabrać ze sobą czeki lub gotówkę. W Maroku nie powinniśmy mieć problemu z wypłatą pieniędzy z bankomatu. Kantor czy bankomaty z pewnością znajdziemy na lotnisku i w centrum miast. Najlepiej jest zabrać ze sobą euro.
      W Maroku należy zwracać szczególną uwagę na higienę. W Afryce z dystansem podchodzi się do mycia rąk lub żywności, dlatego wszystkim podróżnym polecamy raczej dania gotowane, duszone, smażone, czyli przyrządzane w wysokiej temperaturze. Nie należy pić wody ani soków z lodem sprzedawanych na ulicach. Pić należy wyłącznie napoje butelkowane. Dotyczy to również mycia zębów.
      Jeśli decydujemy się na podróż taksówką, warto na początku ustalić koszt przejazdu. Ceny podawane przez taksówkarzy czy sprzedawców należy potraktować jako ceny wywoławcze. Umiejętność negocjacji jest w tym kraju bardzo pomocna.
      Na wakacjach w Maroku należy pamiętać o zakazie fotografowania służb mundurowych – policjantów i żołnierzy, obiektów wojskowych i zapór wodnych. Jeśli chce się zrobić zdjęcie Marokańczykowi, należy zapytać o zgodę.
      Alkohol jest dostępny w barach i hotelach. Nie powinno się przebywać w miejscach publicznych w stanie nietrzeźwym. Osoby pijane mogą zostać aresztowane.
      Należy pamiętać, aby zwiedzając muzułmańskie domy modlitw, zadbać o skromny strój. Turyści powinni dostosować się do panujących tu zwyczajów i np. podczas wizyty w meczecie zdjąć obuwie, a w trakcie Ramadanu nie spożywać ostentacyjne jedzenia przed zachodem słońca w miejscach publicznych. Meczety mogą być niedostępne dla innowierców.
      Należy pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem, nawet jeśli jest słońce jest zacienione chmurami.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Cartago - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      W Maroku można wypoczywać na wiele sposobów, nie tylko leżąc na plaży. Bogata infrastruktura sportowa oferuje wiele dyscyplin, które bez problemu można uprawiać w trakcie urlopu. Miłośnicy górskich wędrówek mogą z powodzeniem wybrać się na zbocza Atlasu Wysokiego, Średniego oraz Antyatlsu, natomiast zagorzali zwolennicy sportów wodnych z pewnością nie będą się nudzić, gdyż wybrzeże atlantyckie jest bardzo długie i zaopatrzone w doskonałą bazę sportową (narty wodne, skutery, rowery wodne, nurkowanie, paralotnie). Marokańskie pustkowia to także doskonały teren dla miłośników jazdy terenowej. Zorganizowane eskapady samochodów terenowych są w ofercie wielu biur i agencji turystycznych, a popularnością cieszy się także podróżowanie na quadach. W ważniejszych ośrodkach turyści mają do dyspozycji stadniny koni, natomiast niezwykle egzotyczne i lubiane są przejażdżki po piaszczystych wydmach na grzbietach wielbłądów. Poganiaczy wielbłądów można spotkać wszędzie, gdzie są turyści. Bardziej wyrafinowani wczasowicze mogą zagrać w golfa na świetnie przygotowanych polach lub poćwiczyć grę w tenisa ziemnego na przyhotelowych kortach. W górach doskonałym środkiem podróżowania jest rower, a wypożyczalnie tego sprzętu można znaleźć we wszystkich miejscach związanych z turystyką. Wiele atrakcji zostało przygotowanych dla dzieci, np.: Safari – wycieczka w góry Atlasu Średniego, gdzie można zobaczyć dzikie małpy. W głębi kraju organizowane są spływy kajakami i tratwami po rzekach Atlasu Wysokiego, a popularny rafting cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów wypoczywających w Maroku.

      Warto zobaczyć

      Tafrawut – do spokojnego miasteczka położonego w sercu Antyatlasu powinni wybrać się  miłośnicy górskich wędrówek, gdyż malownicze doliny z niezwykłymi formami skalnymi, rytami naskalnymi i niemal średniowieczne wioski są krajobrazem budzącym zachwyt i osłupienie. Wspaniałe tereny z niespotykanymi rysunkami w Tazzice i tworami skalnymi Le Chapeau de Napoleon najlepiej zwiedzić rowerem, który bez problemu można wypożyczyć w okolicy.

      Tarudant – stolica Antyatlasu, której główną atrakcją są mury obronne z położonymi w tle górami Atlasu Wysokiego. Miasto wygląda jak stara forteca położona na szlaku handlowym i potrafi zuroczyć miłośników historii. Początek osady datuje się na XI w., co podkreśla wartość historyczną miejsca. Przyjemnie spaceruje się po tętniących życiem placach Talmoklate i Assarag, gdzie lokalną codzienność najlepiej obserwować w przerwie zwiedzania z licznych restauracji, zajadając jednocześnie kuskus. W poszukiwaniu cennych pamiątek warto też zajść na dwa place targowe, czyli tzw. „suki”: berberyjski i arabski. Poszukiwaniu przysłowiowego „wszystkiego” towarzyszy charakterystyczny marokański rozgardiasz z ostro targującymi się sprzedawcami. Najbardziej poszukiwanym towarem są wysokiej jakości skóry, z których wyrobu słyną miejscowe garbarnie. Koniecznie trzeba znaleźć czas, żeby odbyć długi spacer wzdłuż murów obronnych powstałych za panowania Sadytów w XVII w. Fascynującym zjawiskiem dla przybywających do miasta turystów jest zmieniająca się barwa zabudowy na jasny brąz przechodzący przez żółć i głęboką czerwień, w zależności od pory dnia. Po stromych schodach warto wejść na mury, żeby podziwiać malowniczą okolicę z ulicami wysadzanymi palmami i drzewami pomarańczowymi. Żelaznym punktem w trakcie zwiedzania miasta jest kazba – imponująca twierdza będąca niezwykle skomplikowanym obiektem architektonicznym.

      Dolina Ammaln – z po zwiedzeniu Tafrawutu warto zaliczyć chwilę wytchnienia w górskiej oazie liczącej kilkadziesiąt berberyjskich wiosek położonych na stokach góry Dżabal Lakst. Kontrast między surowym szczytem a bogatą roślinnością złożoną z drzew oliwnych, arganowych, palm oraz migdałowców jest niesamowity i ujmuje czarem marokańskiego krajobrazu. Znajdują się tam także tajemnicze rysunki skalne, do których najlepiej dotrzeć na wielbłądzie.

      Oaza Id-Aissa – niewielki teren znany jest z okolicznych, zabytkowych spichlerzy pełniących przed wiekami funkcje warowne. Jedna z takich budowli znajduje się przykładowo w wiosce Amtoudi, gdzie wybrać się można również na idealny do pieszych wędrówek skalny masyw. Warto przespacerować się uliczkami ozdobionymi starymi drzwiami tradycyjnych zabudowań, by później wyruszyć na szlak wspaniałego wąwozu kryjącego się w sercu różnorodnej roślinności, drzew oliwnych, palm i migdałowców.

      .

      Kulmim – najlepsza baza wypadowa południowego Maroka do zwiedzania pustynnych oaz. Znajduje się tam kilka hoteli i pensjonatów. Warto zwiedzić barwny targ i przespacerować się po starym mieście z małymi uliczkami i glinianymi domami. Na ulicach pięknej medyny pojawiają się „błękitni ludzie” – wojownicy w niebieskich szatach pozujący do zdjęć w zamian za niewielki bakszysz oraz tancerze prezentujących turystom swoje akrobacje taneczne. Niezwykłym przeżyciem może okazać się wizyta w pobliskiej oazie Tighmert, gdzie w cieniu palmy można przyjrzeć się rolnikom i codziennemu życiu prowadzonemu wśród pustynnej zabudowy.

      Tijut – popularne miejsce wśród turystów zafascynowanych historią o „Ali Babie i czterdziestu rozbójnikach”. Twierdza znana z filmu o takim właśnie tytule jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych w południowym Maroku, a zwiedzanie można z powodzeniem rozszerzyć o smaczny obiad w klimatycznej restauracji.

      Wąwóz Ajt Mansur – malowniczy zakątek słynący z palmowych zagajników i berberyjskich wiosek, które można zwiedzać zarówno wynajętym samochodem jak i rowerem.

      Pogoda

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Cartago – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Maroka jest paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy. Na terenie Maroka bez wizy można przebywać 90 dni, nie ma obowiązku meldunkowego.

      Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Rabacie www.rabat.polemb.net

      .

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Marokańskim
      Maroko, Rabat, 23, rue Oqbah, BP 425
      Tel.: +212 537 77 11 73 Tel.: +212 537 77 17 91 Tel. dyżurny: +212 672 41 99 33 Faks: +212 537 77 53 20
      rabat.amb.sekretariat@msz.gov.pl
      www.rabat.msz.gov.pl

      Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Casablance
      Maroko, Casablanca, 3, Rue de L’Epargne , Casablanca
      Tel.: +212522390039
      contact@consulat-pologne.ma
      www.consulat-pologne.ma

      FAQ

      Kiedy najlepiej wybrać się na Saharę Zachodnią?
      Doskonałe warunki do wypoczynku panują przez cały rok. Najlepszą porą przylotu jest wiosna – od końca marca do czerwca, kiedy niezwykle malowniczo prezentują się okalające pustynię stepy ubarwione wiosennymi kwiatami lub jesień – wrzesień i październik. W lipcu i sierpniu panują upały dochodzące do ponad 40°C, które nie wszyscy najlepiej znoszą. Planując podróż warto uwzględnić terminy świąt, zwłaszcza ramadanu. Z jednej strony są to ciekawe rytuały, niemniej z drugiej wiele obiektów jest zamkniętych. Warto pamiętać także o cyklicznych imprezach, na których warto się pojawić, jak na przykład: festiwal kwitnienia migdałowców w Tafraut (luty), festiwal teatralny w Casablance (marzec), festiwal wielbłądów i festiwal folklorystyczny w Marrakeszu (czerwiec) czy największy festiwal w Maroku – Fantasia w Meknesie (wrzesień).
      Jaka waluta obowiązuje w Maroku i jakie są orientacyjne ceny?
      Walutą obowiązująca na terenie Maroka jest dirham marokański (Dh, MAD), który nie jest jednostką wymienialna poza Marokiem. Euro i dolary można wymieniać w hotelach lub bankach. Zazwyczaj nie jest pobierana za to prowizja.
      Gdzie i jakie pamiątki kupić w Maroku?
      Najcenniejszych pamiątki z Maroka warto szukać w licznych sklepach i przede wszystkim na targowiskach (tzw. sukach), gdzie można znaleźć setki egzotycznych, ręcznie wykonanych przedmiotów. Wśród turystów uznaniem cieszy się tradycyjna biżuteria: srebrne naszyjniki zdobione półszlachetnymi kamieniami, kolczyki i berberyjskie bransolety. Za wysokiej jakości uchodzą skórzane towary takie jak torby, portfele, pufy, poduszki, skórzane lampy, obuwie, np.: zdobione cekinami i koralikami kolorowe klapki zwane „babouches”. Doskonałą pamiątką, o którą warto się potargować są tkane dywany, narzuty i kilimy. Turyści, którzy zasmakowali w marokańskiej kuchni przywożą często naczynia do przyrządzania „tadżinu”. Dużym zainteresowaniem cieszą się drobne wyroby: misternie wykonane szkatułki, szach, kości do gry, misy i figurki. Panie z pewnością będą zainteresowane cenionym w kuchni i kosmetyce olejem arganiowym, który doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry i rąk. Na targowiskach dostępne są wszystkie używane w Maroku przyprawy. Przy targowaniu się warto pamiętać, że jak zdradzimy sprzedawcy, na jakim towarze nam zależy, będzie się targował jeszcze zacieklej. Za marokańską specjalność, za którą warto się rozglądnąć uchodzi mięta, a ciekawostką dla kobiet są „ghassul” – specjalne glinki spełniające funkcję naturalnego pillingu, które można kupić w pobliżu łaźni i zwykłych kioskach.
      Jaki czas obowiązuje w Maroku?
      Czas lokalny jest wcześniejszy o godzinę od obowiązującego w Polsce, więc po przylocie przestawiamy zegarek o godzinę do tyłu.
      Jak poruszać się po Maroku?
      Podróżowanie po Maroku i większych ośrodkach nie jest trudne, gdyż komunikacja publiczna jest dobrze rozbudowana. Popularne w przemieszczaniu są autobusy, które docierają nawet do niewielkich miejscowości. Najbardziej znaną wśród turystów formą podróżowania są zbiorowe taksówki Grand Taxis, które można wszędzie wynająć i bez problemu zwiedzać okolicę. Najwygodniej jednak wynająć samochód i w ten sposób zwiedzać piękne Maroko. Sieć kolejowa nie jest dobrze rozwinięta, składy kolejowe jeżdżą na niewielu trasach. Sieć autostrad jest w budowie, a za przejazdy oddanymi do użytku i płatnymi odcinkami można płacić wyłącznie gotówką. Najlepiej prezentują się drogi krajowe, gorzej wygląda sieć dróg lokalnych. Do wielu mniejszych miejscowości można dojechać tylko kamienistą „piste”.
      Jakie są ograniczenia celne w Maroku?
      Bez przeszkód można przywieźć każdą rzecz osobistego użytku oraz związaną z turystycznym pobytem. Zwolniony z cła jest przywóz 1 butelki wina, 1 butelki alkoholu wysokoprocentowego lub 3 butelek wina, 200 sztuk papierosów lub 50 cygar lub 250 g. tytoniu. Nie ma ograniczeń, jeżeli chodzi o ilość aparatów fotograficznych, kamer video i sprzętu sportowego.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Maroku?
      W trakcie podróży do Maroka zalecana jest polisa ubezpieczeniowa obejmująca zwrot kosztów leczenia powstałych w wyniku następstw nieszczęśliwych wypadków. Warto też posiadać polisę ubezpieczyciela z czynnym całodobowym centrum pomocy, które w przypadku nieszczęśliwego wydarzenia potwierdzi pokrycie kosztów leczenia czy transportu. W razie konieczności wizyty lekarskiej czy pobytu w szpitalu warto od razu skontaktować się z ubezpieczycielem, gdyż koszty leczenia w Maroku często są zawyżane i może się zdarzyć, że różnicę między realnymi a zawyżonymi kwotami będziemy musieli opłacić sami. Opieka zdrowotna w Maroku jest na dobrym poziomie, natomiast publiczne i prywatne ośrodki opieki medycznej świadczą usługi odpłatnie. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

      Zobacz polecane oferty

      • Agadir
      • Wyc. Objazdowe
      • Nizina Dakkala
      • Marrakesz
      • Saidia
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki