• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Saidia

      Saidia to nowoczesny kurort Maroka położony w północno-wschodniej części kraju. Znajduje się w pobliżu granicy z Algierią. Saidia zachęca do wakacji wyjątkową piaszczystą plażą – najdłuższą w regionie, mierzącą ponad 14 kilometrów! Położony nad Morzem Śródziemnym kurort Maroko – Saidia charakteryzuje się stosunkowo łagodnym klimatem i wspaniale przygotowanym zapleczem turystycznym. Wśród największych atrakcji tego regionu trzeba wymienić Park Narodowy Al Hoceima, doskonałe pola golfowe, malowniczy port, Góry Beni Snassen i naturalne gorące źródła. Na wakacjach w Saidia w Maroko warto skorzystać z terapii z gorącym piaskiem oraz zaopatrzyć się w niezwykłe orientalne przyprawy oraz olejek arganowy, nazywany marokańskim złotem.

      Saidia - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Saidia

      Długość lotu: 4 godziny

      Informacje o Saidia
      Stolica Rabat
      Język arabski
      Waluta dirham marokański (MAD), 1 MAD = 100 centymów
      Dokumenty paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Saidia to bardzo ciekawe miejsce na mapie Maroka. Ten piękny, wciąż stosunkowo nowy kurort, nazywany niekiedy Błękitną Perłą, znajduje się na północnym wschodzie kraju, u wybrzeży Morza Śródziemnego. Przez cały rok można tam liczyć na dużo słońca, a w okresie od maja do września na wysokie temperatury. Saidia wyróżnia się dobrą infrastrukturą turystyczną, w tym hotelami z All Inclusive. Kurort oferuje piękne widoki i komfortowe piaszczyste plaże, co zachęca do spokojnego wypoczynku. To miejsce idealne na relaks. Panują tam również bardzo dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Oprócz tego, w Saidii można pograć w golfa czy odwiedzić tamtejszy port i bazar. Warto również wybrać się na wycieczkę po okolicy.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • spragnionym słońca i wysokich temperatur
      • lubiącym odpoczynek w niewielkich kurortach
      • plażowiczom nastawionym na spokojny relaks
      • miłośnikom sportów wodnych

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Rabat / arabski

      Czas lokalny
      Różnica czasu względem Polski to: -1 godzina w czasie letnim i -1 godzina w czasie zimowym.

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana. Przekraczanie granicy możliwe na podstawie paszportu, który musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Maroka. Przy przekraczaniu granicy władze marokańskie mogą żądać udokumentowania odpowiednich środków finansowych na pobyt.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień. Zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu oraz wściekliźnie. Szczepienia rutynowe: błonica, tężec i krztusiec.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany, 127 V / 220 V; 50 Hz / typ C, typ C–2, typ E

      Pieniądze

      Waluta
      dirham marokański (MAD), 1 MAD = 100 centymów

      Napiwki
      W Maroku napiwki zostawia się kelnerom, kierowcom i przewodnikom. Zwyczajowo jest to ok. 10–15% wysokości rachunku.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Komunikacja miejska autobusowa w Marrakeszu i Agadirze działa sprawnie. Dostępne są także taksówki, które można wynajmować również na jednodniowe wycieczki. Po Maroko międzymiastowo można podróżować autobusami lub dobrze działającą koleją.

      Wynajem samochodów
      W Maroku częste jest łamanie przepisów ruchu drogowego, dlatego podróż samochodem szczególnie po dużych miastach może być niebezpieczna. Respektowane jest tu jednak ograniczenie prędkości do 40 km/h na większości dróg i 120 km/h na płatnych autostradach. Zbyt wysoka prędkość jest tu karana.

      Stan dróg w Maroku jest dobry. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, podróżując po zmroku, ponieważ wiele dróg jest nieoświetlonych.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Karty kredytowe nie wszędzie są akceptowane, korzystniej jest zabrać ze sobą czeki lub gotówkę. W Maroku nie powinniśmy mieć problemu z wypłatą pieniędzy z bankomatu. Kantor czy bankomaty z pewnością znajdziemy na lotnisku i w centrum miast. Najlepiej jest zabrać ze sobą euro.
      W Maroku należy zwracać szczególną uwagę na higienę. W Afryce z dystansem podchodzi się do mycia rąk lub żywności, dlatego wszystkim podróżnym polecamy raczej dania gotowane, duszone, smażone, czyli przyrządzane w wysokiej temperaturze. Nie należy pić wody ani soków z lodem sprzedawanych na ulicach. Pić należy wyłącznie napoje butelkowane. Dotyczy to również mycia zębów.
      Jeśli decydujemy się na podróż taksówką, warto na początku ustalić koszt przejazdu. Ceny podawane przez taksówkarzy czy sprzedawców należy potraktować jako ceny wywoławcze. Umiejętność negocjacji jest w tym kraju bardzo pomocna.
      Na wakacjach w Maroku należy pamiętać o zakazie fotografowania służb mundurowych – policjantów i żołnierzy, obiektów wojskowych i zapór wodnych. Jeśli chce się zrobić zdjęcie Marokańczykowi, należy zapytać o zgodę.
      Alkohol jest dostępny w barach i hotelach. Nie powinno się przebywać w miejscach publicznych w stanie nietrzeźwym. Osoby pijane mogą zostać aresztowane.
      Należy pamiętać, aby zwiedzając muzułmańskie domy modlitw, zadbać o skromny strój. Turyści powinni dostosować się do panujących tu zwyczajów i np. podczas wizyty w meczecie zdjąć obuwie, a w trakcie Ramadanu nie spożywać ostentacyjne jedzenia przed zachodem słońca w miejscach publicznych. Meczety mogą być niedostępne dla innowierców.
      Należy pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem, nawet jeśli jest słońce jest zacienione chmurami.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Saidia - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      W Saidii można wypoczywać na wiele sposobów, nie tylko leżąc na plaży. Bogata infrastruktura sportowa oferuje wiele dyscyplin, które bez problemu można uprawiać w trakcie urlopu. Miłośnicy górskich wędrówek mogą z powodzeniem wybrać się na zbocza gór Rifu, natomiast zagorzali zwolennicy sportów wodnych z pewnością nie będą się nudzić, gdyż wybrzeże na północy Maroka jest bardzo długie i zaopatrzone w doskonałą bazę sportową (narty wodne, skutery, rowery wodne, nurkowanie, paralotnie). Najbardziej uznane sporty wodne to surfing i windsurfing, a silne wiatry na wybrzeżu i wysokie fale idealnie nadają się do ich uprawiania. Marokańskie pustkowia to także doskonały teren dla miłośników jazdy terenowej. Zorganizowane eskapady samochodów terenowych są w ofercie wielu biur i agencji turystycznych, popularnością cieszy się także podróżowanie na quadach. W ważniejszych ośrodkach turyści mają do dyspozycji stadniny koni, natomiast niezwykle egzotyczne i lubiane są przejażdżki po piaszczystych wydmach i zielonych pustkowiach na grzbietach wielbłądów. Poganiaczy wielbłądów można spotkać wszędzie, gdzie są turyści. Bardziej wyrafinowani wczasowicze mogą zagrać w golfa na świetnie przygotowanych polach lub poćwiczyć grę w tenisa ziemnego na przyhotelowych kortach. W górach doskonałym środkiem podróżowania jest rower, a wypożyczalnie tego sprzętu można znaleźć we wszystkich miejscach związanych z turystyką. W głębi kraju organizowane są spływy kajakami i tratwami po rzekach Atlasu Wysokiego, a popularny rafting cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów.

      Warto zobaczyć

      Szafszawan – najpiękniejsze miasto w północnym Maroku ma cudowną medynę pełną domów  pomalowanych na kolor biało-niebieski oraz zaułków przypominających scenografię wielu filmów. Samo malownicze położenie zapiera dech w piersiach dzięki potężnym, wznoszącym się w tle górom Rifu. Miejscowość została założona w 1471 r. przez potomka Mahometa, a miasto stało się świętym dla muzułmanów przez liczne groby marabutów, do których pielgrzymuje wielu wiernych. Rozwój ośrodka przypada na czasy, gdy ziemie te zajmowali Hiszpanie, którzy odcisnęli piętno na lokalnej architekturze, dzięki niej wielu fotografów widzi w niezwykłych uliczkach temat swoich prac. Rozplanowanie jest podobne do innych marokańskich miast, medyna ma wąskie i kręte uliczki sąsiadujące z nowymi dzielnicami zaprojektowanymi według europejskich wzorców. Do medyny można dostać się niewielką bramą Bab al-Ajn prowadzącą do głównego ciągu komunikacyjnego – rue Zaida al-Horra, szczególnie zatłoczonego w porze wieczornych spacerów. Na starówce można podziwiać Wielki Meczet oraz kazbę z uroczym dziedzińcem porośniętym egzotycznymi roślinami. W małych uliczkach można znaleźć liczne restauracyjki ze smacznym marokańskim jedzeniem, a na zakończenie zwiedzania najlepiej podejść do ruin hiszpańskiego meczetu, skąd rozpościera się niebywały, warty upamiętnienia widok na zabytkowe miasto i okolicę.

      Mellila – jest hiszpańskim miastem-enklawą mieszczącym się w Maroku, do którego można prze-dostać się dopełniając niewielkich formalności. Kolonia, a następnie forteca należała do Fenicjan, Kartagińczyków, Rzymian i Arabów. W 1497 r. została zdobyta przez Hiszpanów i rozbudowana jako forteca. Przez wiele wieków była obiektem sporów między Marokiem a Hiszpanią i na począt-ku XX w. została opanowana przez arabskich powstańców. W 1995 r. zyskała status autonomiczny jako zamorskie tereny hiszpańskie. Jej największymi skarbami są: latarnia morska na cyplu wzno-sząca się na skalistym zboczu oraz okazałe fortyfikacje pochodzące z rożnych okresów historii mia-sta.

      Ouida – stolica Maroka wschodniego leżąca na przepięknej równinie Angad przy granicy z Algierią. Warto zaglądnąć w okolice miasta, żeby podziwiać wspaniałe oazy i niezmierzone obszary ro-ślinności nawadniane górskimi strumieniami. Miasto założone w miejscu osady berberyjskiej i obozu rzymskiego miało w swoim czasie bogatą historię, gdyż przechodziło z rąk do rąk w trakcie licznych wojen, znalazło się nawet pod panowaniem Turków, a najdłużej rządzili nim Francuzi. Koniecznie trzeba zajrzeć na miejscowe, niezwykle barwne targi oraz zobaczyć Bramę Głów owianą tragiczną legendą związaną z głowami wieszanymi na niej ku przestrodze, prowadzącą na najbardziej gwarny plac w mieście. Odetchnąć można w parku Lalla Aisza położonym na wschód od medyny lub pojechać za miasto do palmowej oazy Sidi Jahija z grobami marabutów. Legenda głosi, że w jednym z nich podobno pochowano Jana Chrzciciela.

      .

      Al-Husajma – na urodę tego niespotykanego kurortu ma wpływ położenie na wysokim klifie ponad spokojną zatoką oraz nowoczesna, przyjemna zabudowa powstała w 1926 r. w czasach hiszpańskiego protektoratu. Historia miasta wiąże się z licznymi bojami, które Hiszpanie toczyli ze zbuntowanymi plemionami zamieszkującymi góry Rifu. Ze względu na dużą popularność turystyczną część miasta została gruntownie przebudowana, a miejscowa plaża Quemado przyciąga turystów zwiedzających okolicę. Druga plaża na której warto odpocząć po zwiedzaniu miasta to położona przy południowym wjeździe Cala Bonita (Ładna Zatoka). Turyści przebywający w okolicy zaglądają też na Tala Youssef – plażę ze wspaniałym piaskiem i pięknymi widokami na imponujące klify. W mieście można zwiedzić kilka ciekawych architektonicznie placów oraz tradycyjne miejsce targów, tzw. suków, w którym warto nabyć niepowtarzalne pamiątki z Maroka.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      Wakacje w kurorcie Saidia w Maroku najlepiej spędzić w okresie letnim. Między czerwcem a sierpniem, przeciętne dzienne temperatury sięgają tam 34°C. To idealne warunki do wygrzewania się na plaży i korzystania z kąpieli w błękitno-turkusowych wodach Morza Śródziemnego. Dobra pora na urlop w Saidii to także maj oraz październik. W ciągu dnia wciąż jest ciepło i przygrzewa słońce, co pozwala na pełen relaks.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Saidia – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Maroka jest paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy. Na terenie Maroka bez wizy można przebywać 90 dni, nie ma obowiązku meldunkowego.

      Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Rabacie www.rabat.polemb.net

      .

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Marokańskim

      Maroko, Rabat, 23, rue Oqbah, BP 425
      Tel.: +212 537 77 17 91 Tel.: +212 537 77 11 73 Tel. dyżurny: +212 672 41 99 33 Faks: +212 537 77 53 20
      rabat.amb.sekretariat@msz.gov.pl
      www.rabat.polemb.net

      FAQ

      Kiedy najlepiej lecieć do Saidii?
      Doskonałe warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych panują w Saidii przez cały rok. Temperatura wody w miesiącach letnich dochodzi do 30ºC. Najlepszą porą przylotu jest wiosna – od końca marca do czerwca, kiedy niezwykle malowniczo prezentują się okalające pustynię stepy ubarwione wiosennymi kwiatami lub jesień – wrzesień i październik. W lipcu i sierpniu panują upały dochodzące do ponad 40°C, które nie wszyscy najlepiej znoszą. Planując podróż warto uwzględnić terminy świąt, zwłaszcza ramadanu – z jednej strony są to ciekawe rytuały, które można zobaczyć, a z drugiej wiele obiektów, głównie restauracji jest zamkniętych.
      Jaka waluta obowiązuje w Maroku i jakie są orientacyjne ceny?
      Walutą obowiązująca na terenie Maroka jest dirham marokański (Dh, MAD), który nie jest jednostką wymienialna poza Marokiem. Euro i dolary można wymieniać w hotelach lub bankach. Zazwyczaj nie jest pobierana za to prowizja. Ceny znacznie różnią się między sklepami w kurortach czy przy hotelach od tych, które można spotkać na bazarach. Tam cena nie jest obowiązująca i wręcz należy się targować, gdyż jest to uważane zazwyczaj.
      Gdzie i jakie pamiątki kupić w Saidii?
      Najcenniejsze pamiątki z Maroka warto szukać w licznych sklepach i przede wszystkim na targowiskach (tzw. sukach), gdzie można znaleźć setki egzotycznych, ręcznie wykonanych przedmiotów. Wśród turystów uznaniem cieszy się tradycyjna biżuteria: srebrne naszyjniki zdobione półszlachetnymi kamieniami, kolczyki i berberyjskie bransolety. Za wysokiej jakości uchodzą skórzane towary takie jak torby, portfele, pufy, poduszki, skórzane lampy, obuwie, np.: zdobione cekinami i koralikami kolorowe klapki zwane babouches. Doskonałą pamiątką, o którą warto się potargować są tkane dywany, narzuty i kilimy. Turyści, którzy zasmakowali w marokańskiej kuchni przywożą często naczynia do przyrządzania tadżinu. Dużym zainteresowaniem cieszą się drobne wyroby: misternie wykonane szkatułki, szachy, kości do gry, misy i figurki. Panie z pewnością będą zainteresowane cenionym w kuchni i kosmetyce olejem arganiowym doskonale nadającym się do pielęgnacji skóry i rąk. Na targowiskach dostępne są wszystkie używane w Maroku przyprawy. Przy targowaniu się warto pamiętać, że jak zdradzimy sprzedawcy, na jakim towarze nam zależy, będzie się targował jeszcze zacieklej. Za marokańską specjalność, za którą warto się rozglądnąć uchodzi mięta, a ciekawostką dla kobiet są ghassul – specjalne glinki spełniające funkcję naturalnego pillingu, można je kupić w pobliżu łaźni i zwykłych kioskach.
      Jaki czas obowiązuje w Maroku?
      Czas lokalny jest wcześniejszy o godzinę od obowiązującego w Polsce, więc po przylocie przestawiamy zegarek o godzinę do tyłu.
      Jak poruszać się po Saidii?
      Podróżowanie po Maroku i większych ośrodkach nie jest trudne, gdyż komunikacja publiczna jest dobrze rozbudowana. Popularne w przemieszczaniu są autobusy, które docierają nawet do niewielkich miejscowości. Najbardziej znaną wśród turystów formą podróżowania są zbiorowe taksówki Grand Taxis, które można wszędzie wynająć i bez problemu zwiedzać okolicę. W najważniejszych miastach turyści korzystają najczęściej z petit taxi – miejskich taksówek, które można zamówić bezpośrednio na ulicy, a ich barwy w każdym dużym mieście są inne. Najwygodniej jednak jest wynająć samochód i w ten sposób zwiedzać piękne Maroko. Wypożyczalnie znajdują się we wszystkich większych miastach. Sieć kolejowa nie jest dobrze rozwinięta, składy kolejowe jeżdżą na niewielu trasach. Sieć autostrad między dużymi miastami nie budzi zastrzeżeń, za przejazdy oddanymi do użytku i płatnymi odcinkami można płacić wyłącznie gotówką. Najlepiej prezentują się drogi krajowe, gorzej wygląda sieć dróg lokalnych. Do wielu mniejszych miejscowości można dojechać tylko kamienistą piste. . Kierujących pojazdami i pasażerów dotyczy obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa, posiadanie międzynarodowego prawa jazdy nie jest obowiązkowe, ale często jest sprawdzane, natomiast niezbędna jest zielona karta.
      Jakie plaże są w Saidii?
      Wzdłuż całego wybrzeża w regionie Saidii znajdują się piękne, piaszczyste plaże. Sam kurort słynie z szerokiej i piaszczystej plaży otoczonej wydmami, ciągnącej się na długości kilkunastu kilometrów, nie ma na niej problemu ze znalezieniem miejsca. Na przyhotelowych plażach nie ma tłumów, a wspaniałe warunki gwarantują wypożyczalnie sprzętu rekreacyjno-wypoczynkowego. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.
      Jakie są ograniczenia celne w Maroku?
      Bez przeszkód można przywieźć każdą rzecz osobistego użytku oraz związaną z turystycznym pobytem. Zwolniony z cła jest przywóz 1 butelki wina, 1 butelki alkoholu wysokoprocentowego lub 3 butelek wina, 200 sztuk papierosów lub 50 cygar lub 250 g. tytoniu. Nie ma ograniczeń, jeżeli chodzi o ilość aparatów fotograficznych, kamer video i sprzętu sportowego.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Maroku?
      W trakcie podróży do Maroka zalecana jest polisa ubezpieczeniowa obejmująca zwrot kosztów leczenia powstałych w wyniku następstw nieszczęśliwych wypadków. Warto też posiadać polisę ubezpieczyciela z czynnym całodobowym centrum pomocy, które w przypadku nieszczęśliwego wydarzenia potwierdzi pokrycie kosztów leczenia czy transportu. W razie konieczności wizyty lekarskiej czy pobytu w szpitalu warto od razu skontaktować się z ubezpieczycielem, gdyż koszty leczenia w Maroku często są zawyżane i może się zdarzyć, że różnicę między realnymi a zawyżonymi kwotami będziemy musieli opłacić sami. Opieka zdrowotna w Maroku jest na dobrym poziomie, natomiast publiczne i prywatne ośrodki opieki medycznej świadczą usługi odpłatnie. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

      Zobacz polecane oferty w Maroku

      • Agadir
      • Marrakesz
      • Saidia
      • Wyc. Objazdowe
      • Nizina Dakkala
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki