• Opis
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Baja California

      Skąpane w słońcu piramidy, azteckie budowle, przepiękne plaże morza Karaibskiego i Pacyfiku – to właśnie Meksyk. Do tego aromatyczna kuchnia, bogata historia, indiańskie wioski i malownicze miasteczka sprzed kilku tysięcy lat. Meksyk to zdecydowanie kraj dla osób, które oprócz błogiego lenistwa uwielbiają aktywnie spędzać czas, poznając zwyczaje i historię pierwszych cywilizacji Azteków, Majów oraz Tolteków.

      Baja California - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Baja California
      Informacje o Baja California
      Stolica Meksyk
      Język hiszpański
      Waluta peso meksykańskie
      Dokumenty paszport

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Meksyk / hiszpański

      Czas lokalny
      Różnica czasu względem Polski to: Cancun: -5 godzin w czasie letnim i -6 godzin w czasie zimowym; Mexico City -7 godzin w czasie letnim i -7 godzin w czasie zimowym.

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana od obywateli Polski. Przekraczanie granicy możliwe na podstawie paszportu. Wymagany minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe do Meksyku wynosi 6 miesięcy.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień. Zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, żółtej gorączce, cholerze oraz wściekliźnie. Szczepienia rutynowe: błonica, tężec i krztusiec.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter jest wymagany, 110 V, typ A, B

      Pieniądze

      Waluta
      peso meksykańskie, 1 MXN = 0.2397PLN, kurs NBP z dnia 2024-03-27

      Napiwki
      W restauracjach przyjęło się zostawianie napiwków w wysokości 10–15% kwoty zamówienia, czasami napiwek dopisywany jest do rachunku. Warto też dać zwyczajowego dolara pokojówce, tragarzowi i przewodnikowi.

      Obowiązkowy podatek turystyczny

      Opłata turystyczna to ok. 1 USD za pokój za noc.

      Od 1 kwietnia 2021 r. wszyscy zagraniczni turyści wjeżdżający do stanu Quintana Roo (m.in. z ośrodkami turystycznymi Tulum, Playa del Carmen oraz Cancun) zobowiązani są do uiszczenia podatku turystycznego w wysokości 11 USD/os. Podatek jest obowiązkowy dla wszystkich osób od 15 r.ż. Można go opłacić przed przyjazdem, w trakcie pobytu lub przed opuszczeniem Meksyku. Podatek będzie można opłacić poprzez Visitax - dedykowaną stronę internetową http://www.visitax.gob.mx/sitio/ lub w automatach dostępnych przez całą dobę w każdym terminalu na lotnisku w Cancun. Po zaksięgowaniu wpłaty platforma wystawi pokwitowanie z kodem kreskowym, który należy zachować do kontroli. Płatności będą weryfikowane przez personel lotniska.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      W Meksyku jest bardzo dobra komunikacja autobusowa. W mniejszych miastach kursują autobusy o niskim standardzie. W miastach Meksyk, Gudalajara i Monterrey możemy podróżować metrem. W niektórych miastach kursują też tzw. peseros, przypominające mikrobusy, w których opłata uzależniona jest od długości przejazdu.

      Wynajem samochodów
      W Meksyku obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy, mimo że samochody są często wypożyczane nawet po okazaniu polskiego dokumentu. Posiadanie tylko polskiego prawo jazdy może stanowić poważny problem w razie wypadku, zwłaszcza z udziałem innych pojazdów meksykańskich. Obowiązuje ruch prawostronny.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Do Meksyku najlepiej jest zabrać dolary amerykańskie. Na miejscu wymienia się je na peso meksykańskie. W sklepach można płacić obydwoma walutami, lecz ten liczony w dolarach jest zawsze mniej korzystny. Pieniądze wymienimy na lotnisku, w kantorach po wyjściu ze strefy przylotów lub w banku. Poza dolarami w kantorach i bankach można wymieniać bez kłopotu euro i inne waluty, jak funty, jeny czy ruble. Warto przeliczyć otrzymane peso. Meksykańską walutę raczej bez problemu pobierzemy z bankomatów, używając kart VISA lub MasterCard. Kartą zapłacimy jedynie w ekskluzywnych sklepach, supermarketach i większych domach towarowych.
      Kupując pamiątki rynkach i ulicznych straganach, należy się targować. Zwykle udaje się w ten sposób kupić towar za 2/3 jego ceny. Dotyczy to zwłaszcza miejsc często uczęszczanych przez turystów i płatności gotówką. Należy przy tym pamiętać o szacunku dla sprzedającego. Pod względem sposobu bycia Meksykanie są narodem pogodnym, towarzyskim i spontanicznym.
      W Meksyku na porządku dziennym jest prawienie komplementów przy każdej możliwej okazji. Meksykanie w kontaktach z ludźmi zachowują się swobodnie, ale z dużym szacunkiem i dobrym smakiem. Uśmiech, patrzenie w oczy i częste wymiany grzeczności w tym kraju to absolutny standard. Pamiętajcie, że kiedy poprosicie Meksykanina o pomoc, należy mu podziękować, życząc miłego dnia słowami: „Buenas tardes”. Meksykanie nie są punktualni, podchodzą do czasu z dużym dystansem. Podczas wycieczek w głąb lądu należy pamiętać o stosownym stroju. Przywiązuje się tu dużą wagę do ubioru i zbytnia nagość będzie zdecydowanie nie na miejscu.
      Ze względów bezpieczeństwa zaleca się unikanie ciemnych uliczek i zostawianie otwartych samochodów. Należy też pilnować swojego bagażu, a drogi sprzęt przechowywać jedynie w bezpiecznych miejscach. W Meksyku jesteśmy narażeni na kradzieże, trzeba zachować szczególną ostrożność i troskę o cenne przedmioty.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Baja California - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Baja Kalifornia nigdy nie pozwala miłośnikom aktywnego wypoczynku na nudę. Lokalne agencje turystyczne oferują uprawianie niemalże wszystkich sportów związanych z letnim wypoczynkiem, jakie istnieją. W najważniejszych kurortach można uprawiać windsurfing, surfing, kitesurfing, żeglarstwo i inne odmiany jachtingu. Dużą popularnością cieszą się dalekomorskie wyprawy na ryby organizowane przez wiele firm. Region uchodzi za jedno z najlepszych miejsc na świecie, jeżeli chodzi o wędkarstwo sportowe. Bardzo często organizowane są zawody wędkarskie, a indywidualni turyści mogą pokusić się o zapolowanie na marliny, ryby żaglicowe, dorady, tuńczyki, mieczniki, strzępiele czy nawet rekiny. Zadowoleni będą także miłośnicy nurkowania, gdyż całe wybrzeże pełne jest wspaniałych miejsc, niemniej jeżeli ktoś nie chce zbyt daleko oddalać się od miejsca zakwaterowania może przykładowo zainteresować się zatokami Chileno i Santa Maria, przy których działają wypożyczalnie niezbędnego sprzętu. Doskonałym rewirem jest także Cabo Pulmo, gdzie na terenie parku morskiego wyznaczono kilka miejsc dla nurków o różnym stopniu zaawansowania. W okresie od stycznia do marca w regionie pojawiają się wieloryby, które można obserwować na specjalnie organizowanych rejsach – dla turystów, którzy wcześniej nie zetknęli się z tymi pięknymi ssakami morskimi, są to niezwykłe i ujmujące spektakle przynoszące wiele wrażeń. Jednym z ciekawszych miejsc jest przykładowo rezerwat El Vizcaino, Laguna San Ignacio, Zatoka Magdaleny i Laguna Scamonna. Ze względu na liczne bezdroża i górsko-pustynny charakter półwyspu dużym zainteresowaniem cieszy się jeep safari, wspinaczka górska oraz rozmaite formy wypraw pieszych i rowerowych w głąb niezbadanych terytoriów. Do Cabo San Lucas i San Jose del Cabo zaglądają najchętniej miłośnicy golfa, gdyż liczba pól golfowych zgromadzona na niewielkim obszarze jest naprawdę imponująca.

      Warto zobaczyć

      Estero San Jose – malownicze ujście rzeki objęte rezerwatem przyrody, gdzie obserwować można setki gatunków egzotycznego ptactwa. Najlepiej udać się tam wieczorem, gdy okolica wygląda przepięknie, a promienie zachodzącego słońca, odbijające się w spokojnych wodach Morza Cortesa, zawsze są wdzięcznym tematem fotograficznym.

      El Arco – słynna formacja skalna przypominająca bramę, u której stóp spotykają się prądy morskie Oceanu Spokojnego i Zatoki Kalifornijskiej. Na wycieczkach łodziami z przeszklonym dnem można obserwować lwy morskie i ujmujące w tym miejscu zachody słońca. Rejs obejmuje najczęściej kąpiel na wspaniałej plaży del Amor.

      Park Narodowy Sierra San Pedro Martir – chociaż na malowniczych szlakach rzadko można spotkać turystów, warto tam pojechać ze względu na wspaniałe widoki i niczym nieskażoną naturę. Jeżeli ktoś traktuje wyjazd bardziej rekreacyjnie może łowić ryby w bystrych rzekach, natomiast dla wymagających piechurów dostępny jest Diabelski Szczyt będący najwyższym wierzchołkiem półwyspu. Parkowy szlak prowadzi także do obserwatorium astronomicznego, spod którego można podziwiać najpiękniejsze widoki na półwyspie.

      Rezerwat El Vizcaino – rezerwat wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oprócz bogactwa naturalnego oferuje turystom niebywałą możliwość obserwacji „przyrodniczych spektakli” odgrywanych przez wale szare. Dla turystów wyznaczono kilka punktów obserwacyjnych, z których można podziwiać te wspaniałe ssaki morskie, a odważniejszym podróżnikom oferowane są rejsy gwarantujące bezpośrednią styczność ze zwierzętami.

      .

      Świątynia Mision San Francisco Borja – w miejscu odludnej misji założonej przez jezuitów w 1759 r. wznosi się obecnie interesujący kamienny kościół uchodzący za najpiękniejszą tego typu budowlę na półwyspie. Najbliższą miejscowością jest Rosarito, z której najlepiej wyruszyć dobrym samochodem terenowym w towarzystwie doświadczonego przewodnika.

      Świątynia Mision San Javier – niedaleko Loreto zwiedzić można mauretański kościół ukończony w 1759 r., położony wśród glinianych chałup krytych strzechą. Oko przyciągają witraże, złocony ołtarz oraz figurka św. Franciszka.

      Cueva de la Cuesta del Palmerito – niezwykłe malowidła jaskiniowe, których nie powinni pominąć miłośnicy dawnych kultur. Rysunki w Sierra de San Francisco uchodzą za najbardziej znane ślady plemiennego życia w regionie i datowane są na początek n.e.

      Jeep safari – popularną formą spędzania wolnego czasu w tej części Meksyku jest wyprawa samochodem terenowym zarówno po bezdrożach ogromnego Półwyspu Kalifornijskiego, jak i do niewielkich miejscowości rozrzuconych po wybrzeżu. Na chwilę można zajechać chociażby do Puerto Nuevo, zwiedzić zatokę San Quentin, sfotografować imponujące góry w okolicy Catavina, zdobyć pustynną oazę San Ignacio, a na kąpiel zatrzymać się przy plażach zatoki Concepcion.

      Pogoda

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Baja California – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Meksyku jest paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy. Od turystów nie jest wymagana wiza, natomiast obowiązuje karta turystyczna dostępna na pokładzie samolotu, w porcie wjazdowym lub w biurze podróży.

      Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Meksyku: www.meksyk.polemb.net

      .

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Meksykańskich Stanach Zjednoczonych
      Meksyk, Meksyk, Cracovia 40, Col. San Angel , 01000
      Tel.: +52 55 54812050 wew.102 Faks: +52 55 56167314
      meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl
      www.meksyk.polemb.net

      Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Tijuanie
      Meksyk, Tijuana, Paseo Centenario No. 9211 Modulo 6 Local 5 Centro Comercial, Pueblo Amigo, Zona Urbana Rio,, C.P. 22320
      Tel.: (00-52-664) 607-34-29
      consuladodepoloniatij@gmail.com

      FAQ

      Kiedy najlepiej jechać do regionu Baja California?
      Baja California jest kierunkiem całorocznym, niemniej termin podróży najlepiej zgrać z planami dotyczącymi samego pobytu. Typowy sezon turystyczny trwa od listopada do Wielkanocy i wtedy można się spodziewać największego obłożenia w hotelach. Letnie miesiące bywają najczęściej bardzo gorące, duszne i obfitujące w opady. Temperatury są znośne we wrześniu, październiku i maju, a ceny w tym okresie są nieco niższe niż w sezonie. Warto pamiętać, że w odróżnieniu od pozostałej części Meksyku opady na Półwyspie Kalifornijskim są niewielkie, a deszcz pada głównie późną wiosną i jesienią. Na pustyniach temperatura w nocy znacznie spada i robi się zimno, niemniej na wybrzeżach w najgorętszych miesiącach waha się w granicach 35-40°C. W kurortach na południu regionu warto pojawić się w październiku, kiedy uroczyście obchodzone jest święta patrona Cabo San Lucas. Zabawa z muzyką na żywo, tańcami, towarzyszącymi imprezami i najlepszym jedzeniem trwa bardzo długo i obfituje w wiele turystycznych wrażeń. Ciekawym wydarzeniem jest także październikowy Festiwal Fundador upamiętniający założenie miasteczka Todos Santos oraz lutowy Arts Festiwal z imprezami muzycznymi, filmowymi i teatralnymi. Uroczystości i święta są także atrakcjami La Paz. Począwszy od stycznia przez kilka tygodni trwa Festyn Pływacza Szarego, hucznie obchodzone jest majowe święto odkrycia miasta przez Hernana Cortesa, a wielu turystów przyciąga w sierpniu coroczny turniej połowu marlina.
      Jaka waluta obowiązuje w Meksyku i jakie są orientacyjne ceny?
      Walutą Meksyku jest peso meksykańskie (MXN), 1 MXN = 100 centavos. Ceny w Meksyku są porównywalne do polskich, chociaż różnią się w zależności od regionów turystycznych. Północ Meksyku uchodzi za nieco droższą od południa, natomiast w kurortach letnich ceny utrzymują się na stałym, wyższym poziomie.
      Jakie pamiątki kupić w regionie Baja California?
      Bez wątpienia Meksyk jest skarbnicą wyszukanych pamiątek związanych najczęściej z indiańskim rękodziełem. Misterne wyroby najlepiej jest kupować bezpośrednio u twórców lub na targowiskach. Przed pójściem na targ warto wstąpić do jakiegoś sklepu z pamiątkami, by zorientować się cenach. Najlepiej rozglądać się za pamiątkami i przedmiotami codziennego użytku wyrabianymi przez lokalne plemiona indiańskie. W każdym regionie można znaleźć unikatowe skarby, których próżno szukać w wielkich centrach handlowych. W całym kraju można kupić ceramikę, repliki sztuki prekolumbijskiej, wyroby z drewna (między innymi misternie wykonane figurki i artykuły gospodarstwa domowego), wyplatane koszyki i indiańskie malowidła na korze. W wielu sklepach można nabyć wełniane ubrania najwyższej jakości, ręcznie tkane pasy czy spódniczki farbowane naturalnymi barwnikami. Sztuka ludowa bardzo często łączy w sobie elementy hiszpańskie i meksykańskie, tworząc niepowtarzalną mieszankę. Przykładem mogą być interesujące przedmioty z gliny zwane „talavera”, których sztuka wytwarzania pochodzi z Półwyspu Iberyjskiego. Niektóre sklepy specjalizują się w sprzedaży biżuterii, szczególnie srebrnej, wyrobów miedzianych (dzbany, tace, patelnie) czy wyrobów z onyksu. Ciekawą pamiątką lub pomysłem na prezent może być butelka tequili, gitara czy prawdziwe, meksykańskie sombrero. Zakupowym rajem jest Tijuana, nie tylko dlatego, że otworzono strefę bezcłową, ale przede wszystkim ze względu na mnóstwo sklepów, straganów i centrów handlowych oferujących towary z całego świata po zaniżonych cenach. Najlepiej wybrać się na Plaza Rio Tijuana lub Plaza Agua Caliente. Również w nadmorskich kurortach San Jose i Cabo San Lucas można znaleźć interesujące butiki i modne galerie sztuki. Njaciekawsze znajdują się wokół Bulevar Mijares i Zaragoza.
      Jaki czas obowiązuje w Meksyku?
      W Meksyku czas polski cofamy o 7 godzin.
      Jak poruszać się po Baja California?
      Komunikacja autobusowa jest bardzo dobrze rozwinięta i powszechnie uważa się, że tam, gdzie jest droga można dojechać autobusem – najpopularniejszym środkiem transportu zwanym „camion”. Działa tam wiele przedsiębiorstw autobusowych i nie ma problemu z przemieszczaniem się. Liczne trasy łączą miasta w centrum kraju z granicami i wybrzeżami. Autobusy są stosunkowo tanie, mają I, II i luksusową klasę oraz kursują często. Meksyk nie może pochwalić się zbyt dobrze rozwiniętymi i utrzymanymi liniami kolejowymi, więc pokonując znaczne odległości lepiej korzystać z samolotów i autobusów. Stan dróg jest zróżnicowany w zależności od regionu i dzieli się na płatne drogi w dobrym stanie – „cuota” oraz bezpłatne – „libre”, po których najgorzej jeździ się w porze deszczowej. Generalnie podróżowanie samochodem po Meksyku uchodzi za popularną formę zwiedzania i warto zastanowić się nad wypożyczeniem auta, by chociażby na własną rękę zwiedzić najbliższą okolicę. Z wynajęciem samochodu nie ma problemu, gdyż wypożyczalnie działają w większości dużych miast i w prawie każdym liczącym się ośrodku turystycznym. Wystarczy tylko karta kredytowa, wiek powyżej 25 lat i prawo jazdy (międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane, ale taki dokument warto posiadać w razie kolizji drogowej). Na podstawie polskiego prawa jazdy meksykańskie władze mogą wystawić odpowiednie zaświadczenie równoważne z międzynarodowym prawem jazdy. Jeżeli ktoś nie chce zawracać sobie głowy wypożyczaniem samochodu, może wynająć taksówkę, której koszt pracy w ciągu dnia jest zbliżony do wynajmu auta. . Z przemieszczeniem się po regionie Baja California nie ma żadnego problemu. Cały półwysep przecina główna droga biegnąca przez wszystkie najważniejsze miasta i docierająca z Tijuany aż do Los Cabos, gdzie również znajduje się lotnisko.
      Jakie plaże są w regionie Baja Valifornia?
      Najpiękniejsze plaże znajdują się w bliźniaczych kurortach Cabo San Lucas i San Jose del Cabo. Przyjemny wypoczynek gwarantuje turystom piękna, długa i szeroka La Playita z drobnym piaskiem, na którym najlepiej czują się małe dzieci. Okolica plaży sprzyja spacerom i wędkarskim wyprawom. Surferzy upodobali sobie plaże Costa Azul i Acapulquito, a dużą popularnością i wspaniałymi warunkami cieszy się Palmilla. Wielu plażowiczów można także spotkać na wybrzeżu Medano, gdzie możliwość uprawiania sportów wodnych jest nieograniczona. Wspaniałą wycieczkę można zorganizować łodzią lub taksówką wodną na plażę del Amor, której wakacyjny urok jest wyjątkowy. Wszystkie plaże są złociste i charakteryzują się piaskiem o drobnej konsystencji. La Paz jest co prawda dużym miastem, ale na turystów czekają tam spokojne plaże w pobliżu centrum, z kolei w Todos Santos znajduje się szerokie i długie wybrzeże popularne wśród miłośników surfingu. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.
      Jakie są ograniczenia celne są w Meksyku?
      Do Meksyku można wwieźć bez deklaracji 10 tys. USD w gotówce lub równowartość w innych walutach, przedmioty i sprzęt elektroniczny do użytku osobistego, do 20 paczek papierosów i 3 l dowolnych napojów alkoholowych oraz towary nie budzące podejrzeń władz w ilościach niehandlowych. Obowiązuje zakaz wwozu świeżych artykułów spożywczych, żywności, roślin i nasion. Surowy zakaz obejmuje wywożenie zwierząt oraz przedmiotów przedstawiających wartość archeologiczną.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Meksyku?
      Chociaż w Meksyku nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia osobowego warto wykupić polisę od kosztów leczenia w jakimś towarzystwie ubezpieczeniowym z przedstawicielstwem w USA lub Meksyku. Praktykuje się, że osoby, które są hospitalizowane na terenie kraju nie zawsze są wypuszczane ze szpitala przed uiszczeniem należności za leczenie. Najlepiej skorzystać z ubezpieczeń oferowanych w ramach poszczególnych pakietów wycieczkowych proponowanych przez większość dużych agencji podróży, ale przed wyborem należy dokładnie sprawdzić warunki polisy. W innym wypadku koszty leczenia pacjent pokrywa z własnej kieszeni. Warto także posiadać ważną kartę płatniczą, gdyż nawet posiadanie ubezpieczenia medycznego w firmach europejskich nie gwarantuje, że szpital podejmie leczenie pacjenta. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie ubezpieczenia typu „płatne natychmiast w czasie leczenia za granicą”, niż polisy refundowanej po powrocie do kraju. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia. Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej szczególnie w krajach tropikalnych istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej: www.pis.gov.pl

      Zobacz polecane oferty

      • Cancun
      • Riviera Maya
      • Wyc. Objazdowe
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki