• Opis
  • Pogoda
  • Informacje praktyczne
  • Więcej

   Tropical Islands

   Tropical Islands to egotyczna kraina na wyciągnięcie ręki. Okazuje się, że piaszczyste plaże i egzotyczny krajobraz można spotkać również w samym sercu Europy. Tropical Island mieszcząca się zaledwie 60 km od Berlina to istny raj dla sympatyków wodnych szaleństw i błogiego lenistwa. Do wyboru gości zakręcone zjeżdżalnie, gorące sauny, relaksujące SPA, a także niezliczone bary i restauracje, z których można korzystać przez cały rok.

   Samolotem: 01:10:00

   Informacje ogólne

   Laguna Tropical Islands może zaskakiwać fontannami niespodziewanie pojawiającymi się pod stopami, sztucznymi wirami wodnymi, zakamarkami porośniętymi bujną roślinnością i grotami pełnymi niespodzianek. W każdej chwili można zafundować sobie masaż, zaplecenie warkoczyków lub pomalowanie ciała w orientalne wzory, a wszystko przy muzyce wygrywanej przez grajków z całego świata. Chociaż wydaje się, że „na wyspie” pojawiają się tylko same leniuchy, coś dla siebie znajdą także miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu, gdyż w dowolnej chwili można zamówić wycieczkę qudem, rowerem elektrycznym z przewodnikiem, naukę strzelania z łuku lub po prostu wybrać się na długi spacer po tropikalnej dżungli.

   Dziesiątki propozycji rozrywkowych zanurzają turystów w innym świecie opowiadającym o dalekich lądach i egzotycznych zakątkach z różnych stron świata, kreujących niesamowitą wizję tropików przeznaczoną dla rodzin z dziećmi, zakochanych poszukujących romantycznej atmosfery i globtroterów pragnących porównać własne doświadczenia podróżnicze z rozwiązaniami technicznymi nowoczesnej turystyki. Warto pamiętać, że na Tropical Islands zawsze coś się dzieje i zupełnie przypadkowo można trafić na koncerty zespołów muzycznych, pokazy tańca, konkurencje cheerleaderek, przedstawienia dla dzieci czy inne show organizowane na scenie Wayang. Wypoczynek umilają dodatkowo różnorodne bary serwujące kuchnie z całego świata, zabiegi SPA i dziesiątki innych propozycji nie pozwalających na nudę. „Wyspa” jest także rajem dla dzieci, dla których pobyt tam i nieograniczony świat zabawy może stać się najcenniejszym doświadczeniem w życiu.

   Tropical Islands oferuje także Strefę Saun i Wellness – największy kompleks saun wybudowanych w stylu tropikalnym, łaźnie parowe wysadzane kamieniami szlachetnymi, sauny ziołowe, kamienne i drzewne, groty z mgłą, źródła i prysznice lodowe oraz sztuczne gejzery. Estetyka tego zakątka nawiązuje do znanych budowli wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, takich jak świątynia Angor Wat, zespół indyjskich grot Elefanty czy inne budowle z Azji Południowo-Wschodniej. Niebotyczna inwestycja nie ominęła też wyjątkowych miejsc noclegowych. Turyści mogą poczuć się wyjątkowo sypiając w specjalnie przygotowanych namiotach rozstawionych w egzotycznej scenerii, domkach typu bungalow ustawionych bezpośrednio na wyspie czy dziesiątkach innych kwater zlokalizowanych na zewnątrz i gwarantujących pobyt wielodniowy.

   Pogoda

   Średnia pogoda w ciągu roku

   I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
   Temp.   Max. (°C)13°18°22°23°23°19°13°
   Temp.    Min. (°C)-3°-3°11°13°12°-1°
   Godziny słoneczne (h) 234678776421
   Dni deszczowe 171512131212141412141615
   Wilgotność powietrza (%) 848273686670747780838788

   Informacje praktyczne

   O kierunku

   Stolica / Język
   Berlin / niemiecki

   Czas lokalny
   Nie ma różnicy w czasie względem Polski (przez cały rok)

   Ogólne wymagania wjazdowe
   Wiza nie jest wymagana. Przekroczenie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

   Szczepienia
   Brak wymaganych szczepień.

   Napięcie i rodzaj gniazdka
   adapter nie jest wymagany; 220 V; 50 Hz / typ C, typ C-2, typ F

   Pieniądze

   Waluta
   euro (EUR), 1 EUR = 100 centów, 1 EUR = 4.537PLN, kurs NBP z dnia 2020-04-09

   Ceny w hotelach i restauracjach
   Currywurst – 2-3 EUR lub ok. 4 EUR (z frytkami); kebab 3-5 EUR; obiad w barze budżetowym (w stylu baru mlecznego) – 5-7 EUR; obiad w restauracji – od 10-15 EUR; piwo/napój – 2-3 EUR

   Napiwki
   Przyjęte jest zostawianie napiwków w wysokości 5-10% lub zaokrąglenie rachunku do pełnej kwoty.

   Obowiązkowy podatek turystyczny
   W Berlinie obowiązuje 5% podatku miejskiego za pobyt turystyczny krótszy niż 21 dni. Wysokość podatku to 5% wartości rezerwacji netto.

   Komunikacja

   Komunikacja / transport publiczny
   Komunikacja miejska i transport publiczny są bardzo dobrze rozwinięte. Przykładowe ceny: jednorazowy bilet komunikacji miejskiej – ok. 2-3 EUR; bilet dobowy 7-8 EUR; taksówki w Berlinie – 3,90 EUR opłaty podstawowej + ok. 2 EUR/km; bilet na pociąg za trasę do 250 km – od ok. 19 EUR; przejazd autobusem z Berlina do Frankfurtu – ok. 13 EUR.

   Wynajem samochodów
   Koszt wypożyczenia samochodu zaczyna się od ok. 25 EUR/doba. Za benzynę zapłacimy ok. 1,39 EUR/l, a za olej napędowy ok. 1,24 EUR/l.
   Obowiązuje ruch prawostronny.

   Informacje

   Ważne lokalne informacje i zwyczaje
   Płacenie kartą jest powszechne, a sieć bankomatów jest dobrze rozwinięta.
   W święta wszystkie sklepy w Niemczech są zamknięte. Drobne zakupy można zrobić na stacji benzynowej.
   Nie ma zakazu spożywania alkoholu na ulicy.
   Gest pokazania środkowego palca jest w Niemczech zakazany i można zostać za niego ukaranym mandatem.
   Na niektórych autostradach w Niemczech nie obowiązuje górny limit prędkości.

   Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

   Kuchnia i obyczaje

   Kuchnia

   Martinsgans – gęś faszerowana kasztanami i jabłkami serwowana na św. Marcina (11.XI).

   Himmel und Erde – ziemniaki z cebulą i jabłkami, podawane w różnej formie, np.: z kaszanką.

   Eisbein mit Erbspuree – pieczona golonka z kapustą gotowaną w szampanie i puree z groszku.

   W niemieckim języku kulinarnym na stałe zapisało się słowo wurst odnoszące się do kiełbasianych specjalności podawanych najczęściej jako przekąska lub lekki lunch. Oprócz tradycyjnych kiełbas pod różną postacią, mogą to być frankfurterki, smaczne rheinische, nurnberger bratwurste i pfalzer, niemniej atrakcyjnie prezentują się białe kiełbaski z dodatkiem cebuli i natki pietruszki – weisswurst. Niezależnie od rodzaju restauracji, posiłek warto zakończyć kieliszkiem sznapsa – przykładowo porcją wódki enzian lub kirschwasser.

   Z racji tego, że kuchnia niemiecka za sprawą historii spokrewniona jest z kuchnią austriacką, na stoły często trafia sznycel po wiedeńsku, zupa z knedlami, strudel jabłkowy z rodzynkami czy słodkie knedle z morelami.

   Jeżeli ktoś nie przepada za dużą ilością mięsa może zawsze sięgnąć po ryby, których w Niemczech nie brakuje i tutaj zmysł smaku pobudzają świeże pstrągi łowione w rzekach i jeziorach, sandacze, śledzie pod różną postacią i karpie podawane później na przykład po turyńsku w sosie jarzynowym z dodatkiem buraków. Szefowie kuchni polecają dla wegetarian danie obazda – pastę z sera camembert, żółtka i masła podawanego z cienko pokrojoną surową cebulą i preclami, natomiast królewskim i bardzo smakowitym dodatkiem do wielu potraw są szparagi (sezon szparagowy trwa od kwietnia do końca czerwca, a szczególnie polecanymi regionami są Schwetzingen, Schrobenhausen i Beelitz).

   Do popołudniowej kawy podawana jest zwykle duża porcja ciasta i tutaj Niemcy specjalizują się w sernikach, szarlotkach i plackach z owocami (głównie śliwkami i wiśniami), chociaż pozytywnie zaskoczyć może kaloryczny kaiserschmarrn, czyli naleśnik pokrojony w paski, posypany cukrem i rodzynkami, podawany z syropem owocowym. Specjalnością są także pączki kojarzące się głównie z karnawałem.

   Podstawowym niemieckim napojem jest mimo wszystko piwo, którego historia sięga średniowiecza i związana jest z zakonnikami wykorzystującymi chmiel, słód i wodę do produkcji zacnego trunku. Przed wybraniem się do restauracji warto zapamiętać takie nazwy ja: helles (jasne), dunkles (ciemne), weissbier (białe pszeniczne) oraz lagerbier (lager z dolnej fermentacji). Picie piwa to wielowiekowa tradycja kultywowana najweselej w Monachium podczas słynnych dożynek chmielowych Oktoberfest. Chociaż każdy region warzy swoje ulubione piwa, konkurować z najlepszymi piwami z sąsiednich Czech mogą: fryzyjski Jever, bremeński Beck’s, dortmundzki DAB, berliński Berliner Kindl, drezdeńskie produkty browaru Radeberg czy znany każdemu piwoszowi Paulaner i Franziskaner. Z pasją pija się także ciemne piwo górnej fermentacji Schwarzbier, mocnego Bock’a czy kwaśne piwo pszeniczne górnej fermentacji Weizenbier. Warto przy tym pamiętać, że piwo z pianą na dwa palce zawsze jest najlepsze.

   Koneserzy wina również mają w czym przebierać. Najlepsze wina typu Riesling osiągają wysokie ceny, a do najwyżej cenionych należą wina z rejonu Rheingau, Mozeli, Frankonii i Badenii. Warto czytać etykiety i zwracać uwagę na takie wyróżniki kategorii jak: Kabinett (najlżejsze z win), Spatlese (wina wysokiej jakości powstałe z całkowicie dojrzałych gron zebranych po ukończeniu normalnych zbiorów), Auslese (mocne wina z najbardziej dojrzałych kiści winogron, zebrane z pewnym opóźnieniem). Obfitość gatunków i szczepów staje się mimo wszystko problemem nawet dla koneserów, a dopasowanie wina do potrawy może okazać się trudnym wyzwaniem. Przed sięgnięciem po kartę win, warto zapamiętać takie słowa jak: słodki – suss, półwytrawny – halbtrocken i wytrawny – trocken oraz nazwę wina musującego sekt.

   Po ciężkich i kalorycznych potrawach warto również sięgnąć po kieliszek czegoś mocniejszego. Chętnie pijaną wódką jest żytniówka Weizen Doppel Korn, winiak Wienbrand, a także rozmaite likiery i wódki ziołowo-korzenne. Znaną marką jest Jagermeister, Kummerling czy serwowany w Berlinie Kaulzdorferkrauter Likor, niemniej każdemu na zdrowie zawsze wyjdzie kieliszek likieru ziołowego z dodatkiem płatków złota – Goldwasser.

   Informacje konsularne

   Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec
   Niemcy, Berlin, Lassenstr. 19-21, 14193
   Tel.: +49 1637887676 Tel.: +49 30 22 313 201 Tel. dyżurny: +49 30223130 Faks: +49 3022313155
   berlin.amb.sekretariat@msz.gov.pl
   www.berlin.msz.gov.pl

   FAQ

   Jakie plaże są na Tropical Islands?
   Na plażowiczów czeka długa na 200 m plaża wyposażona w leżaki, prysznice, zjeżdżalnie i brodziki dla dzieci. Piasek jest delikatny jak aksamit, ocieniony w niektórych miejscach palmami i obmywany turkusową wodą. Bezchmurne niebo, promienie słoneczne wpadające przez specjalny dach i stała temperatura gwarantuje opaleniznę i słoneczną pogodę przez 365 dni w roku.
   Jakie są ograniczenia celne w Niemczech?
   Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić do 800 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg. tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa. Warto pamiętać, że kontrola celna może być prowadzona na terenie całego kraju.
   Jakie dokumenty są potrzebne w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia w Niemczech?
   W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia. Warto także pamiętać, że EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów specjalistycznego transportu medycznego do Polski, ani też transportu zwłok, dlatego wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia. Więcej informacji na stronie: www.nfz.gov.pl.