• Opis
  • Pogoda
  • Informacje praktyczne
  • Wycieczki
  • Więcej

   Pomorze

   Pomorze jest jednym z najpiękniejszych terenów Polski. Nie tylko ze względu na dostęp do cudownych plaż Morza Bałtyckiego. To także cudowne jeziora kaszubskie i kociewskie, Słowiński Park Narodowy, Żuławy Wielkie oraz Wzgórza Morenowe. Wielkim atutem Pomorza jest także Półwysep Helski - jedno z najbardziej klimatycznych miejsc nad polskim morzem. Oprócz terenów przyrodniczych, Pomorze ma do zaoferowania jedne z najpiękniejszych miast w Polsce. Gdańsk, Sopot i Gdynia to całoroczne miejsca rozrywki.

   Informacje ogólne

   Puck – uroczy kurort popularny wśród turystów ze względu na Zatokę Pucką, w której panują idealne warunki do uprawiania sportów wodnych i nauki nurkowania. W miasteczku zachował się średniowieczny układ uliczek, nad którymi góruje wieża gotyckiego kościoła, a tradycje rybackie najlepiej obserwować w malowniczym porcie goszczącym barwne kutry i statki wycieczkowe. Miejscowy port związany jest z ważnym wydarzeniem, gdy w 1920 r. generał Haller dokonał symbolicznych zaślubin z morzem po 148 latach zaboru pruskiego. Przyjemna, piaszczysta plaża doskonale nadaje się do błogiego wypoczynku, tym bardziej że leżąc na piachu można podziwiać Półwysep Helski oraz windsurferów, kitesurferów i paralotniarzy zmagających się z wiatrem na wodach zatoki. W chwili wolnej od plażowania można zwiedzić Muzeum Ziemi Puckiej lub wybrać się drogą morską lub lądową na podbój Helu.

   Ustka – znany turystom kurort od lat konkuruje z pozostałymi letniskami na wybrzeżu o miano najlepszego miejsca na spędzenie urlopu. W myśl idei „wszystko dla turysty” Ustka oferuje doskonałą bazę noclegową, specjalnie przygotowane i zadbane, szerokie plaże z drobnym piaskiem, wspaniałą bazę gastronomiczną oraz jedyne w swoim rodzaju zachody słońca, które w tym miejscu podobno są najpiękniejsze. W każdym zakątku letniska panuje wakacyjna atmosfera i unosi się zapach smażonych dorszów pobudzający kulinarne zmysły. Turystyczne oko cieszą opalone turystki przesiadujące w przytulnych kawiarniach, a stan zdrowia i ducha poprawia mikroklimat z bogatą zawartością jodu regenerującego organizm i zbawiennie wpływającego na tarczycę. Po zażyciu kąpieli słonecznych, kiedy upały już tak nie dokuczają, warto przespacerować się do usteckiej latarni morskiej, zwiedzić militarne fortyfikacje i bunkry oraz zajrzeć do Muzeum Chleba i Muzeum Ziemi Usteckiej. Pełne pole do popisu mają miłośnicy aktywnego spędzania czasu za sprawą doskonałych warunków wietrznych dających możliwość uprawiania sportów wodnych. Nie brakuje również ciekawych terenów, które najlepiej zwiedzać pieszo lub rowerem oraz piaszczystego wybrzeża, na którym zbudowano park linowy i liczne boiska do siatkówki plażowej. Lokalne agencje turystyczne organizują dodatkowo spływy kajakowe rzeką Słupią z noclegiem na specjalnie wyznaczonych polach biwakowych, a kluby nurkowe oferują dalekie wyprawy na poznawanie podwodnego świata.

   Jurata – najmłodszy kurort Mierzei Helskiej powstały w roku 1928, kiedy inwestorzy, głównie z Warszawy, zaczęli wznosić przedwojenne rezydencje, pensjonaty i hotele. Turystów o zasobnych portfelach przyciąga w malownicze miejsce wyjątkowe położenie wśród gęstych lasów, piaszczyste i szerokie plaże, wysokie wydmy oraz doskonałe tereny spacerowe, gdzie w ciszy i spokoju można kontemplować piękne widoki na Bałtyk i Zatokę Pucką.

   Jastarnia – typowe, nadmorskie letnisko z przyzwoitą bazą noclegową, sklepami, tawernami i pubami nadającymi wakacyjnego rytmu. Uroku miejscowości dodaje powojenny charakter zabudowy, nastrojowe uliczki i kutry rybackie kołyszące się na wodzie miejscowego portu. Piaszczystą plażę z dobrymi warunkami do uprawiania sportów wodnych oddziela od kurortu sosnowy las i wydmy, a widnokrąg zdobi latarnia morska dająca sygnały kapitanom przepływających statków. W wolnym czasie warto zajść do miejscowego kościoła Nawiedzenia NMP, którego unikatowy wystrój nawiązuje do tematyki morskiej. W lokalnych szkółkach można nabrać wprawy w pływaniu na desce z żaglem lub spróbować swoich sił w kitesurfingu i wielu innych dyscyplinach wodnych.

   Jastrzębia Góra – historia modnego kąpieliska sięga lat 30. XX wieku, kiedy zaczęli pojawiać się pierwsi bogaci turyści z Warszawy, a wśród nich między innymi Józef Piłsudski i Ignacy Mościcki. Eleganckie pensjonaty, luksusowe hotele i komfortowe ośrodki wypoczynkowe gwarantują udane wczasy spędzone w spokojnej atmosferze. Kurort leży na wysokim klifie, pod którym rzesze turystów wygrzewają się na piaszczystej plaży i kąpią w turkusowym morzu. Spacerując po reprezentacyjnym deptaku można podziwiać zabytkowe wille lub zasiąść w przyjemnych restauracjach, by w nieskończoność smakować smażone ryby. Na krótkie wyprawy najlepiej nadaje się pobliski Lisi Jar, czyli malowniczy wąwóz sąsiadujący z letniskiem. Koniecznie trzeba pojawić się w magicznym miejscu, jakim jest „Gwiazda Północy” – najbardziej wysunięty na północ punkt Polski, który po szczegółowych pomiarach w 2001 r. odebrał ten przywilej Przylądkowi Rozewie.

   Gdynia – kurort związany z wydarzeniami kulturalnymi, dobrą infrastrukturą turystyczną oraz pięknymi widokami z urwistego wybrzeża. Wiele promenad spacerowych gwarantuje przyjemne spędzanie czasu szczególnie wieczorami, kiedy na ulicach pojawia się najwięcej turystów, a smażalnie ryb, tawerny i niekończące się restauracje wypełniają tłumy głodnych plażowiczów. Po prawej stronie portu rozciąga się stosunkowo długa, dobrze zagospodarowana plaża z drobnym piaskiem, prysznicami i przyjemną muzyką dobiegającą z nadmorskich barów. Głównym traktem spacerowym jest Skwer Kościuszki przechodzący w szerokie molo wcięte w wody Zatoki Gdańskiej. Właśnie tam znajdują się główne atrakcje Gdyni w postaci Muzeum Oceanograficznego oraz zacumowanego Daru Pomorza – szkolnego żaglowca z wielką historią i Niszczyciela Błyskawica – jednego z najpiękniejszych okrętów w swojej klasie, weterana walk morskich z okresu II wojny światowej. Chociaż w kurorcie nie ma wielu zabytków, warto zwiedzić interesujące Muzeum Marynarki Wojennej, wybrać się na Kamienną Górę z pięknymi widokami lub pojechać na wspaniałą, długą, szeroką i piaszczystą plażę Babie Doły, z której widać wyłaniającą się z morza poniemiecką torpedownię. Według miejscowych legend co jakiś czas pojawia się tam tajemniczy „Wieloryb”, a wnętrze budowli i nabrzeże wypełniają nieokreślone dźwięki. Gdynia oferuje turystom także ciekawe kluby, sale koncertowe, liczne festiwale oraz szereg ulic z ciekawymi sklepami. W letnie dni część turystów wygrzewa się na piaszczystych plażach, z pobliskich promenad dobiega muzyka tworzona przez Scenę Letnią Teatru Miejskiego, a miłośnicy morskich opowieści wybierają się stylizowanym statkiem na rejs po Zatoce Gdańskiej, spoglądając jednocześnie na symboliczny SeaTower.

   Jantar – początki osady rabackiej sięgają XIII w., a jej nazwa odnosi się do bursztynu, który można znaleźć na miejscowej plaży. Jantar leżał bowiem na słynnym Bursztynowym Szlaku już za czasów Cesarstwa Rzymskiego, niemniej dawnych poszukiwaczy tego szlachetnego kruszcu zastąpili obecnie turyści przyjeżdżający na Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Bursztynowe żniwa trwają od listopada do kwietnia, niemniej wielu turystów decyduje się na odwiedziny kurortu w okresie letnim, kiedy wakacyjne słońce świeci najmocniej, a szerokie i piaszczyste plaże wypełniają się setkami plażowiczów.

   Krynica Morska – wczasy spędzone w tym uroczym kurorcie to sama przyjemność za sprawą szerokiego wyboru miejsc noclegowych, unikalnego mikroklimatu oraz wspaniałej, plaży rozciągającej się na przestrzeni kilku kilometrów. Kurort jest również znakomitym miejscem na wycieczki rowerowe i poznanie Mierzei Wiślanej oddzielającej Bałtyk od Zalewu Wiślanego. Doskonała baza noclegowa zapewnia wytchnienie od głośnych kurortów w pozostałej części wybrzeża, a nieskazitelne powietrze pozytywnie wpływa na samopoczucie. Ciekawe trasy spacerowe oplatają malowniczą przystań jachtów i port żeglugi pasażerskiej, prowadzą dalej wśród zabytkowych domków rybackich i wiodą do najwyższej w tej części wybrzeża latarni morskiej. W okresie letnim można wybrać się wodolotem w pasjonującą podróż do Fromborka lub Elbląga.

   Hel – najprężniej działający kurort na Mierzei Helskiej, będący obowiązkowym miejscem jednodniowych odwiedzin lub dłuższego wypoczynku dla turystów wybierających się na Pomorze. Takich miejsc próżno szukać na europejskich wybrzeżach. Letnisko z trzech stron otaczają morskie wody smagane idealnym wiatrem do uprawiania sportów wodnych. Urocze centrum, wspaniały deptak z restauracjami, tawernami i smażalniami ryb serwującymi najsmaczniejsze ryby wybrzeża, malowniczy port rybacki, jachtowy i pasażerski, niezwykła latarnia morska udostępniona turystom i wiele innych atrakcji tworzą wymarzone miejsce na spędzenie urlopu. Do tych walorów dochodzą szerokie i piaszczyste plaże, na których czas płynie wyjątkowo powoli, a wakacyjne słońce opala jak nigdzie indziej. Wolne chwile wypełnia wizyta w nowoczesnym „fokarium” i zwiedzanie Muzeum Rybołówstwa, natomiast wieczorami wypada pojawić się z jeszcze świeżą opalenizną na reprezentacyjnej promenadzie, z której wypływają statki w romantyczne rejsy po zatoce. Z racji tego, że Hel był od wieków ważnym punktem strategicznym, miłośnicy historii wzdłuż całej mierzei mogą zwiedzać interesujące obiekty militarne pochodzące z czasów poprzedzających II wojnę światową.

   Pogoda

   Średnia pogoda w ciągu roku

   I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
   Temp.   Max. (°C)15°18°20°20°16°11°
   Temp.    Min. (°C)-3°-3°-1°11°11°
   Temp.    wody (°C)10°15°18°19°17°13°10°
   Godziny słoneczne (h) 2357108886432
   Dni deszczowe 221818161617181618182223
   Wilgotność powietrza (%) 868681817780838382838687

   Informacje praktyczne

   O kierunku

   Stolica / Język
   Warszawa / polski

   Ogólne wymagania wjazdowe
   wiza nie jest wymagana

   Napięcie i rodzaj gniazdka
   220 V

   Pieniądze

   Waluta
   złoty (PLN), 1 złoty = 100 groszy

   Komunikacja

   Kuchnia i obyczaje

   Kuchnia

   Z racji kulinarnych tradycji często zakrapianych alkoholem, z niebytu powróciły takie przystawki jak śledź w śmietanie, chleb ze smalcem, tatar, galaretka mięsna, grzybki w occie, marynowana papryka czy kiełbasa podawana jako zakąska do piwa lub wódki.

   Polskie kiełbasy znane są w całej Europie, a najlepsze masarnie specjalizują się w wyrobie szynek, baleronów, boczków, polędwic i szerokiej gamy kiełbas suchych. Z racji tego, że w polskich lasach zadomowiła się dzika zwierzyna, szczególnie w staropolskich restauracjach można zmówić mięso z dzika, kuropatwy, sarny czy zająca.

   Polacy bardzo często gustują w deserach i syte obiady urozmaicają dodatkowo o różne ciasta (makowce, pierniki, mazurki, serniki),pączki, galaretki.

   Na bazie wywarów ziołowych i owocowych powstaje wiele znakomitych trunków, których niekończąca się ilość zaskakuje nawet przybyszów z zachodniej Europy. Polskie piwa bardzo często nie mają sobie równych, porównywane są z browarami czeskimi i niemieckimi, natomiast szeroka gama polskich wódek doceniana jest przez koneserów mocnych trunków nawet w Rosji. Wiele gospodarstw rolnych i mniejszych wytwórni specjalizuje się wyrobie nalewek owocowych i ziołowych, których również nie sposób zliczyć, zarówno tych rozgrzewających, jak i leczniczych.

   Jeżeli ktoś ma okazję podróżować po Polsce powinien poszukiwać regionalnych restauracji, gdyż w nich można trafić na ciekawe i wcześniej nie testowane smaki.

   Polskie wybrzeże kojarzy się głównie z rybami. Zapach smażonego dorsza można wyczuć w każdym kurorcie, a w menu większości restauracji znajdują się pod różną postacię flądry, śledzie, makrele, szproty i łososie. W granicach Pomorza znajdują się także liczne jeziora i rzeki, więc nie ma też problemu z zamówieniem smakowitego szczupaka, leszcza, płoci czy węgorza uchodzącego za królewską rybę. Zdarza się, że niektóre restauracje i smażalnie specjalizują się w rybach egzotycznych, wiec dla porównania smaków warto skusić się na stek z rekina czy polędwiczkę z zębacza.

   Wycieczki fakultatywne

   Aktywność

   Całe wybrzeże oferuje szeroki wachlarz sportów nadających się do uprawiania w każdej chwili. Bez ograniczeń można skakać na bungee, wybrać się na kort gokartowy, zabawić się w paintball czy pojeździć na quadach. Niezwykle popularny jest zorbing, czyli staczanie się wewnątrz wielkiej kuli ze stromych wzniesień, skoki spadochronowe, loty na spadochronie holowanym, a także pokonywanie parków ekstremalnych i linowych. W wielu miejscach są ustawione specjalne ściany wspinaczkowe, udostępniane są także fragmenty skał i murów. Z każdego portu można wypłynąć na dalekomorskie połowy ryb lub wypożyczyć niezbędny sprzęt do uprawiania wszelkich sportów wodnych.

   Za centrum sportów wodnych uchodzi Sopot, w którym odbywają się liczne imprezy sportowo-rekreacyjne, wśród których na największą uwagę zasługują Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie, Puchar Bałtyku w Windsurfingu czy Triathlon Sopocki. Cała Zatoka Pucka sprzyja uprawianiu wielu dyscyplin wodnych. Z powodzeniem można pływać żaglówkami, jachtami, windsurfingami, skuterami wodnymi, katamaranami, motorówkami, kajakami czy zmierzyć się z wiatrem na kitesurfingu. Ciekawą formą aktywnego spędzania wolnego czasu jest tzw. „marsz śledzia”, czyli przejście z Kuźnicy do Rewy po piaszczystej mierzei w części znajdującej się pod wodą.

   Wycieczki fakultatywne

   Wyspa Wolin – największa polska wyspa położona między Zatoką Pomorską a Zalewem Szczecińskim, oddzielona od wyspy Uznam rzeką Świną, a od stałego lądu rzeką Dziwną. Niezwykle zróżnicowany krajobraz zachęca do wypoczynku i zwiedzania. Oprócz takich miejscowości jak Świnoujście i Międzyzdroje znajduje się tam wiele ciekawych miejsc z wakacyjną atmosferą, jak chociażby Wisełka. Turyści cenią sobie wspaniały Woliński Park Narodowy z wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi, a także magicznymi punktami widokowymi na bezkresny akwen Morza Bałtyckiego. Na wyspie wybudowano znane na wybrzeżu pole golfowe, natomiast w samej miejscowości Wolin znajduje się kilka ciekawych zabytków takich jak: neogotycki ratusz, kościół Wniebowzięcia Matki Boskiej zbudowany z polnych kamieni w XV w. oraz ciekawa atrakcja w postaci skansenu. Wyspa Wolin jest dobrym celem chociażby na jednodniową wycieczkę, podczas której można zobaczyć żubry żyjące w potężnej zagrodzie pod Międzyzdrojami, Jezioro Turkusowe w Wapnicy, muzeum  stanowiska rakiet V3, basen u-bootów w Karsiborze, prześliczne Jezioro Czajcze skryte w lasach pod Warnowem czy falochrony Kanału Piastowskiego. Wymarzonym celem wycieczek jest wsteczna delta rzeki Świny, doskonale nadająca się na wyprawy kajakowe, a także długie, ciągnące się kilometrami, piaszczyste wybrzeże, na które można dostać się w każdej chwili i z dowolnego miejsca.

   Trzęsacz – magiczna miejscowość na wybrzeżu z ciekawostką turystyczną, jaką są ruiny tzw. „kościoła wędrującego ku morzu”.  Chociaż po gotyckiej świątyni ocalało zaledwie kilka przęseł z oknami, turyści przyjeżdżają do Trzęsacza, by zobaczyć pozostałości kościoła, który runął do morza w 1901 roku. Dodatkowymi atrakcjami miejscowości są: samo położenia na 15 południku, park dworski wpisany do rejestru zabytków, stadnina koni, kolejka wąskotorowa, wszechobecni paralotniarze oraz piękna plaża sąsiadująca z malowniczymi klifami.

   Gryfice – atrakcją średniowiecznego miasteczka, z dobrze zachowanymi murami miejskimi, kościołem Mariackim i Bramą Kamienną, jest Muzeum Kolejki Wąskotorowej, które z pewnością wywoła pozytywne emocje u najmłodszych.

   Koszalin – miasto położone blisko wybrzeża jest doskonałym celem na jednodniowy wypad, gdyż leży na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, co z pewnością zainteresuje miłośników historii. Pierwotnie był to gród słowiański zdobyty przez wojaków Bolesława Krzywoustego, w którym zbudowano zamek podnoszący rangę miasta. Krzyżujące się w tym miejscu szlaki handlowe wpłynęły na nadanie grodowi praw miejskich w 1266 r. i zapewniły rozwój gospodarczy. Z panoramą miasta i odległym widokiem na Bałtyk warto się zapoznać na Górze Chełmskiej, która przed wiekami była miejscem kultu pogańskiego, a obecnie jest przyjemnym punktem spacerowym. Szlak turystyczny łączący miasta siedmiu państw nadbałtyckich prowadzi przez: zabytkowy kościół zamkowy; cmentarną kaplicę św. Gertrudy; najstarszy kościół w mieście, jakim jest katedra Niepokalanego Poczęcia NMP; tzw. „Domek kata”, czyli obecną siedzibę Teatru Dialog; pałac Młynarza z muzeum koszalińskim, a także skansen kultury jamieńskiej, w którym wyeksponowano meble i przedmioty codziennego użytku mieszkańców okolicznych wsi. Władze Koszalina zadbały również o rowerzystów i wokół miasta wyznaczyły szereg interesujących tras rowerowych.

   Pojezierze Drawskie – niezwykła kraina jezior i lasów wypełnionych szlakami turystycznymi, zabytkowymi miastami i wieloma innymi atrakcjami zajmującymi wolny czas. Na jednodniowej wycieczce można zwiedzić kilka interesujących miasteczek pojezierza, takich jak: Drawsko Pomorskie, Kalisz Pomorski, Połczyn Zdrój, Czaplinek czy Szczecinek. Największą atrakcją przyciągającą turystów do tej malowniczej krainy są jeziora i rzeki nadające się zarówno do wędkowania, jak i organizowania spływów kajakowych. Wokół zabytkowych miast wyznaczona setki kilometrów szlaków rowerowych i konnych, a cały region sprzyja spokojnemu wypoczynkowi na łonie przyrody.

   Pojezierze Wałeckie – gratka dla miłośników fortyfikacji i zabytków związanych z militariami. W okolicy Wałcza można wyruszyć kilkoma szlakami na zwiedzanie Wału Pomorskiego, czyli niemieckiej linii fortyfikacji, bunkrów, schronów i dołów przeciwczołgowych mających podczas II wojny światowej powstrzymać atak Armii Czerwonej. Trasy prowadzą wzdłuż łańcuszków jezior i można je zwiedzać zarówno na wycieczkach pieszych, jak i wyprawach rowerowych.

   FAQ

   Kiedy warto wybrać się na Pomorze?
   Najważniejszym magnesem przyciągającym turystów na północ kraju jest morze, które pod względem rocznej temperatury można określić mianem zmiennego. Miesiącami, w których temperatura wody jest najwyższa i oscyluje w granicach 19°C, są lipiec i sierpień, i wtedy najwięcej Polaków decyduje się na spędzenie urlopu na piaszczystych plażach nagrzewanych wakacyjnym słońcem. Najwięcej godzin słonecznych w ciągu dnia notuje się w czerwcu i lipcu, chociaż na plażach całego wybrzeża tłumy spacerowiczów pojawiają się już maju. Nie sposób przegapić ciekawych atrakcji, które okresowo pojawiają się na Pomorzu. Wymienić można chociażby odbywające się w Szczecinie: marcowy Festiwal Sztuki Wizualnej, lipcowy festiwal Artystów Ulicy czy sierpniowy Festiwal Ogni Sztucznych. Ciekawy jest także sierpniowy, międzynarodowy zlot miłośników czasów średniowiecznych na wyspie Wolin, czerwcowe Dni Morza i lipcowy Festiwal Gwiazd oraz Morski Jarmark w Międzyzdrojach.
   Jakie plaże są na Pomorzu?
   Polskie wybrzeże uchodzi za jedno z piękniejszych w Europie, dlatego jest chętnie wybierane przez turystów z Polski, którzy mogą znaleźć tam przepiękne, szerokie i piaszczyste plaże z drobnym, żółtym piaskiem. Przy każdym większym kurorcie znajdują się kilometry szerokich pasów wybrzeża, na których znalezienie ustronnego miejsca nie stanowi problemu, wystarczy tylko unikać głównych wejść na plaże, chyba że ktoś woli wypoczywać w tłumnym towarzystwie. Przy głównych drogach łączących poszczególne kurorty znajdują się parkingi i wyznaczone ścieżki, którymi można dostać się na dzikie plaże, gdzie nie ma tłumów i opalanie w swobodnej atmosferze jest wyjątkowo przyjemne.

   Zobacz również inne regiony