• Opis
  • Polecane oferty
  • O regionie
  • Pogoda
  • Informacje praktyczne
  • Galeria
  • Wycieczki
  • Więcej

   Algarve

   Algarve to istny turystyczny raj. Oprócz cudownych, piaszczystych plaż ukrytych w klifowych zatokach znajdziemy tam klimatyczne miasteczka z mnóstwem renesansowych i barokowych zabytków. Do najpiękniejszych miast należą Lagos oraz Faro – tętniące nocnym życiem miasto z zabytkową, klimatyczną starówką. Na Wybrzeżach Algarve znajduje się także słynna Praia da Marinha uchodząca za jedną z najpiękniejszych plaż na świecie.

   Samolotem: 04:15:00

   Informacje ogólne

   Armacao – nowoczesny kurort z doskonałą bazą hotelową i piękną, piaszczystą Praia da Senhora da Rocha, wokół której można podziwiać jaskinie i zapierające dech w piersiach formacje skalne. Wybrzeże doskonale nadaje się do uprawiania wielu dyscyplin sportowych związanych z oceanicznymi warunkami.

   Albufeira – najatrakcyjniejszy kurort na wybrzeżu gwarantujący turystom wszystko, co najlepsze. Urocze wąskie uliczki z wybielanymi domami przecinają wysokie klify rozciągające się nad plażą, w rejonie Starego Miasta znajduje się wiele ciekawych zabytków, nocleg zapewniają liczne hotele o każdym standardzie, a ekskluzywne restauracje goszczą zamożnych klientów. Nazwa kurortu Al – Buhera oznacza „zamek na morzu”, w miasteczku znajduje się kilka świątyń oraz dwa muzea prezentujące ciekawe eksponaty. Sercem kurortu jest plac Largo Engenheiro Duarte Pacheco dniami i nocami wypełniony turystami i artystami prezentującymi swoje umiejętności. Nie ma czasu na nudę dzięki wspaniałemu Aquaparkowi z wieloma atrakcjami i rozmaitymi zjeżdżalniami. Najmocniejszą stroną kurortu są plaże, które otaczają miasto z trzech stron. Nie będą nimi zawiedzeni miłośnicy żagli pod każdą postacią, surferzy, amatorzy nurkowania i jazdy na nartach wodnych. Po wschodniej części miasteczka turyści najczęściej wypoczywają na Praia da Oura – wspaniałym i szerokim pasie wybrzeża ze złotym piaskiem delikatnie opadającym ku oceanowi, mniej zatłoczone są również piaszczyste Olhos de Agua i Santa Eulalia, natomiast najpiękniejsza jest Praia da Falesia otoczona czerwonymi klifami, na których wznoszą się kompleksy willowe. Po zachodniej stronie kurortu wybrać się można do Sao Rafael na plażę położoną między klifami lub do spokojnego Castelo z piękną, piaszczystą plażą doskonale nadającą się dla rodzin z małymi dziećmi. Najbardziej malownicza plaża w tej części wybrzeża to Praia da Coelha ulokowana w przepięknej zatoce. Większość plaż jest doskonale zagospodarowana i przystosowana do relaksującego wypoczynku i uprawiania sporów wodnych.

   Quarteira – wybrzeże Algarve ma to do siebie, że jeden kurort jest wspanialszy od drugiego. I tak jest w tym przypadku, gdyż przepiękne miasteczko położone na zachód od Faro zostało rozbudowane dla potrzeb turystyki i gwarantuje usługi na najwyższym poziomie. Długie, piaszczyste plaże rozciągające się na przestrzeni kilometrów, nadmorska promenada z palmami i portugalski klimat to tylko niektóre cechy charakteryzujące kurort. Oprócz uprawiania wielu dyscyplin sportowych związanych z wodą można wybrać się na wycieczkę kolejką miejską na zwiedzanie okolicy lub zaglądnąć do niezwykłego Aquashow ulokowanego za miastem koło miejscowości Semino, z licznymi atrakcjami, basenami, kolejkami wodnymi i imprezami tematycznymi. Wiele restauracji serwuje świeże owoce morza pochodzące z miejscowego, niezwykle ożywionego targu. Wolny czas można również spędzić na ekskluzywnych polach golfowych, których w okolicy nie brakuje.

   Vilamoura – renomowane pola golfowe, elegancka marina, liczne atrakcje w postaci rejsów statkami i obserwacji delfinów to tylko niektóre zalety kurortu umiłowanego przez turystów. Dobrze przygotowana baza hotelowa i gastronomiczna gwarantuje wypoczynek na najwyższym poziomie, a Praia da Marina doskonale nadaje się do wielogodzinnego leżakowania, pływania w błękitnym oceanie i uprawiania sportów wodnych. Kurort zapewnia również swoim gościom bogate życie nocne, zaglądają do niego najlepsi didżeje z całej Europy, a turyści miłujący się w dobrej zabawie odwiedzają największe kluby na wybrzeżu Algarve. Ustatkowani turyści mogą natomiast zgłębić historię regionu w ciekawym Muesu Cerra da Vila przedstawiającym pozostałości z czasów Rzymian, Maurów i Wizygotów, wyeksponowane na miejscu wykopalisk.

   Portimao – drugie co do wielkości miasto Algarve łączące cechy kurortu, punktu widokowego i rozrywkowego centrum. Miejsce upodobali sobie portugalscy piłkarze inwestujący w luksusowe kompleksy hotelowe, których w okolicy nie brakuje. Najcenniejszą pamiątką historyczną jest świątynia Igreja da Nossa Senhora da Conceicao wraz z zabytkowymi uliczkami kryjącymi mnóstwo sklepów, restauracji i wybornych tawern. Nabrzeże pełne skwerów i stolików na świeżym powietrzu sąsiadujących z wymyślnymi fontannami zapełnia się wieczorami spacerującymi turystami. Wolny czas letnicy spędzają na rejsach łodziami wzdłuż wybrzeża, w trakcie których można podziwiać ciekawe groty oraz wyprawach w górę rzeki Rio Arade do Silves. Turyści mieszkający w kurorcie wybierają się przeważnie na najlepszą plażę na wybrzeżu – Praia da Rocha – ten doskonale zagospodarowany, najszerszy na wybrzeżu kilkunastokilometrowy odcinek złotego piachu otoczony z obu stron urwistymi klifami jest znakiem rozpoznawczym Portugalii goszczącym często na kartkach pocztowych. Otoczenie uatrakcyjniają mury twierdzy Fortaleza da Santa Caterina, z których widok na zachód słońca jest niezapomnianym przeżyciem.

   Lagos – bardzo atrakcyjny kurort zarówno pod względem turystycznym, jak i rozrywkowym z zabytkowym centrum otoczonym murami z XVI w. Z miejskiego portu przed laty wyruszały liczne wyprawy w kierunku Nowego Świata, oddech minionych wieków można wyczuć spacerując po pięknym mieście. Kurort oferuje turystom wspaniałe, piaszczyste, dobrze zagospodarowane, ciągnące się kilometrami plaże sąsiadujące z siecią zatok, grot, tuneli i pasjonujących formacji skalnych smaganych oceanicznym wiatrem. Spędzanie czasu urozmaicają rejsy łodziami oraz wycieczki kolejką wzdłuż całego wybrzeża. Z historią miasta można zapoznać się na dawnym „targu niewolników” zajmującym plac Praca da Republica, a także w miejskim muzeum prezentującym zbiory rzemiosła i ciekawe formy stworzone przez naturę. Życie nocne w Lagos nie ustaje dzięki rozrywkowym turystom oraz roztańczonym klubom rozrzuconym po całym kurorcie.

   Sarges – jeden z ciekawszych kurortów zawdzięczający swoją popularność niezwykłemu położeniu na zachodnim krańcu Algarve oraz roli, jaką odegrał w historii odkryć morskich. Właśnie w tym miejscu książę Henryk Żeglarz założył sławną szkołę nawigacji, w której studiowali najwięksi morscy odkrywcy. Chociaż po jego śmierci uczelnię przeniesiono do Lizbony do dzisiaj przybywają tam amatorzy nurkowania i surfingu pragnący doskonalić swoje umiejętności. W centrum miasta można spacerować po brukowanych placach wysadzonych palmami i ozdobionych ogródkami piwnymi. Turyści zwiedzający kurort najczęściej zaglądają do Fortaleza Henryka Żeglarza oraz podziwiają Rosa dos Ventos – wielki kompas zwany „różą wiatrów”, skonstruowany na dachu twierdzy. Spacer po najdalej wysuniętym cyplu zwieńczonym malowniczą latarnią z pewnością na długo pozostanie w pamięci, tak jak wypoczynek na wspaniałych, piaszczystych plażach Praia da Mareta, Praia da Baleeria, Praia do Tonel i kilku innych, doskonałych miejscach kąpielowych sprzyjających również uprawianiu sportów wodnych.

   Polecane oferty

   • Algarve
   • Lizbona
   • Madera
   • Wybrzeże Lizbońskie
   • Azory
   • Więcej

    O regionie

    Informacja ogólna

    Region Algarve znajduje się na południowym wybrzeżu Portugalii – rozciąga się od Przylądka Świętego Wincentego po granice z Hiszpanią. Region oddzielony jest od pozostałej części kraju górami, co wpływa na wspaniały klimat i różnorodną kulturę. Turyści tłumnie przybywają tu między początkiem czerwca a końcem września. Słoneczna pogoda, oceaniczna bryza umilająca wypoczynek, 11 godzin słonecznych w ciągu dnia i wyśmienita kuchnia sprawiają, że każdy, kto odwiedzi Algarve zostawi tu swoje serce. Latem nad wybrzeże dociera wiatr sirocco, który podnosi temperaturę nawet do 38 stopni Celsjusza! Miłośnicy plażowania powinni spędzić dzień na znanej z pocztówek plaży Praia Dos Pescadores, a Ci, którzy są spragnieni kameralnej atmosfery miasteczko Vilamoura. Najsłynniejsza miejscowość, Lagos, to klifowa linia brzegowa, gdzie znajdziemy zjawiskowe jaskinie i groty. Wiosna trwa tu od marca do maja, temperatury z każdym dniem rosną, od 18-19 stopni na początku marca po wspaniałą pogodę w maju, pozwalającą na kąpiele w lazurowej wodzie.

    Dla kogo rekomendujemy?

    • plażowiczom i rodzinom z dziećmi – liczne plaże odznaczone Błękitną Flagą
    • na odpoczynek i nocne szaleństwo
    • miłośnikom owoców morza i wyśmienitego wina
    • sportowcom – ponad 25 pól golfowych, wspaniałe miejsce do windsurfingu, kitesurfingu

    Pogoda

    Kiedy jechać?

    Na zwiedzanie najlepszy będzie okres między marcem a kwietniem – pogoda nie będzie uciążliwa, a średnie temperatury wyniosą około 20 stopni Celsjusza. Ci, którzy marzą o kąpielach w lazurowej wodzie i wylegiwaniu na złotym piasku, powinni wybrać okres między majem a wrześniem – wspaniała pogoda, brak opadów i ciepły ocean. Jeśli marzy Wam się Portugalia zimą, w południowej części temperatura nie spada poniżej 16 stopni, co sprawia, że jest to idealne miejsce i najlepsza pora do gry w golfa – łącznie na Algarve znajduje się 25 pól golfowych.

    Średnia pogoda w ciągu roku

    I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
    Temp.   Max. (°C)15°16°18°20°22°25°28°28°26°22°19°16°
    Temp.    Min. (°C)10°11°13°14°18°20°20°19°16°13°10°
    Temp.    wody (°C)15°15°15°16°17°18°19°20°20°19°17°16°
    Godziny słoneczne (h) 5679111112129756
    Dni deszczowe 768531002477
    Wilgotność powietrza (%) 727072676765626366687070

    Informacje praktyczne

    O kierunku

    Stolica / Język
    Lizbona / portugalski

    Czas lokalny
    Różnica w czasie względem Polski to: Portugalia kontynentalna i Madera -1 godzina przez cały rok Azory -2 godziny przez cały rok

    Ogólne wymagania wjazdowe
    Wiza nie jest wymagana. Przekraczanie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

    Szczepienia
    Brak wymaganych szczepień

    Napięcie i rodzaj gniazdka
    adapter nie jest wymagany, 220 V; 50 Hz / typ C, typ C-2, typ F

    Pieniądze

    Waluta
    euro (EUR), 1 EUR = 100 centów, 1 EUR = 4.5342PLN, kurs NBP z dnia 2020-04-07

    Ceny w hotelach i restauracjach
    deska/talerz serów 4-8 EUR; zupa dnia: 1-2,5 EUR; sałatka z ośmiornicy: 4-8 EUR; zapiekanka z dorsza Bacalhau: 7-13 EUR; bitki wołowe z jajkiem sadzonym, podawane z frytkami i ryżem: 6-9 EUR; kurczak z rożna z frytkami: 6-10 EUR; gulasz portugalski: 6-10 EUR; piwo (0,5 l): 2,5-6 EUR; karafka wina domowego (0,5 l): 3-9 EUR; woda gazowana (0,5 l): 1-2,5 EUR; puszka napoju gazowanego: 1,5-3 EUR; kawa: 0,50-1,5 EUR

    Napiwki
    W restauracjach przyjęło się zostawiać napiwki w wysokości ok. 10%. W mniejszych restauracjach lokalnych, jeśli nie chcemy zostawiać napiwku, mile widziane jest zaokrąglenie rachunku do pełnej kwoty

    Obowiązkowy podatek turystyczny
    W niektórych regionach obowiązuje opłata klimatyczna, którą należy uiścić w hotelu podczas zakwaterowania. Wysokość opłaty jest zależna od długości pobytu oraz kategorii hotelu. Wysokość opłaty może wynieść od 0,5 do 4 EUR/osoba/doba (w większych miastach turystycznych może wynieść do 7 EUR). Ze względu na często wprowadzane zmiany w wysokości podatku, są to wartości przybliżone. Aktualnych informacji o wysokości opłat należy szukać na stronach lokalnych władz regionu.

    Komunikacja

    Komunikacja / transport publiczny
    Najbardziej popularny jest transport autobusowy. Bilet na jednorazowy przejazd autobusem kosztuje ok. 1,9 EUR. Karta Tourist Pass z możliwością podróżowania autobusami:  ok. 30 EUR/3 dni, ok. 36,25 EUR/7 dni

    Wynajem samochodów
    Ceny rozpoczynają się od ok. 75 EUR/ 3 dni. Za benzynę zapłacimy ok. 1,55 EUR/l, a za olej napędowy ok. 1,37 EUR.
    Obowiązuje ruch prawostronny.

    Informacje

    Ważne lokalne informacje i zwyczaje
    W dużych miastach i miejscowościach turystycznych można porozumiewać się po angielsku i niemiecku.
    W dużych miastach Portugalii i turystycznych kurortach bez trudu można płacić kartą. Na prowincji i w lokalnych restauracjach nie zawsze, dlatego warto wcześniej się upewnić, czy będzie możliwość zapłacenia kartą płatniczą.
    Starsze terminale w muzeach, sklepach oraz niektóre biletomaty mogą nie przyjmować polskich krat płatniczych Visa i MasterCard. Warto mieć wówczas przy sobie gotówkę. Bankomaty są dobrze dostępne w miejscach turystycznych oraz w miastach i dużych miejscowościach.
    W restauracjach popularna jest przerwa w środku dnia (sjesta). Typowe godziny otwarcia restauracji to od 10:00 (ew. 11:00) do 15:00 i później od 19:00 do 22:00 (ew. 23:00).
    W restauracjach, przed jedzeniem podawane jest na pieczywo i różne dodatki: oliwki, sery, małe sałatki etc. Nie trzeba tego jeść, a wszystko co zjemy lub napoczniemy zostanie doliczone do rachunku.
    Podanie ręki na przywitanie jest w Portugalii gestem zarezerwowanym dla mężczyzn. Kobiety i dzieci witają się dwukrotnym pocałunkiem.

    Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

    Kuchnia i obyczaje

    Kuchnia

    Duża część dań przyrządzana jest w sprowadzonych przez Arabów cataplanach – metalowych, zamykanych rondlach przypominających muszlę, gwarantujących potrawom soczystość. Właśnie w taki sposób przyrządzane są liczne owoce morza, z których słynie Portugalia. Najczęściej podaje się kalmary, langusty, mątwy, kraby, krewetki, najbardziej rozpoznawalną potrawą jest suszony i solony dorsz zwany bacalhau, który podawany jest także na setki innych sposobów. Popularne są również sardynki wyławiane sieciami wzdłuż wybrzeża atlantyckiego, uchodzące za najsmaczniejsze na świecie. Turyści zajadają się często gulaszem rybnym – caldeirada de peixe oraz obfitym daniem z owoców morza z dodatkiem ryżu – arroz de marisco. Ryby najczęściej jada się z gotowanymi ziemniakami, a turyści którzy gustują we frytkach mogą zapomnieć, że tak przygotowane ziemniaki istnieją. Głównym składnikiem dodawanym do potraw jest kapusta przyrządzana na wiele sposobów, więc nie należy dziwić się, że w prawie każdej potrawie można znaleźć ślady tego warzywa, a w wielu kuchniach widać kociołki z parującą kapuścianą zupą. Królową mięs jest natomiast wieprzowina, cenione są również szynki presunto i fiambre oraz kiełbasy salsichas. W restauracjach można trafić na wieprzowinę podawaną z małżami – porco a alentejana jak i prosię z rożna – leitao, natomiast zupełnie normalne jest, gdy w bulionie cozido a portuguesa wyłowi się łyżką świńskie ucho.

    Na szczęście istnieją w Portugalii również potrawy lekko strawne takie jak składająca się z pomidorów, oliwek i cebuli sałatka salada mista, chociaż przeważnie jest tak obfita, że ciężko zjeść po niej danie główne. Najsmakowitsze desery to sałatka owocowa – salada da fruta, pudding oblany karmelem pudim flan oraz ryż na słodko – arroz doce. Niektórzy smakosze uganiają się za babeczkami z kremem – pasties de nata i wielkimi „napoleonkami” – mil-folhas.

    O portugalskich winach powstała niejedna książka, dlatego każdy turysta musi indywidualnie i zgodnie ze swoimi gustami zaplanować swoją degustacyjną wycieczkę. Należy nadmienić tylko, że najbardziej znanym i rozpoznawanym na całym świecie jest Porto oraz „vinho generoso” wytwarzane w dolinie rzeki Duero. Przeszukując półki z portugalskimi winami najlepiej rozglądnąć się za trunkami sygnowanymi napisem VQPRD – Wina Wysokiej Jakości Wyprodukowane w Określonych Regionach lub podpytać o najlepsze gatunki właścicieli, którzy udostępniają turystom do zwiedzania swoje piwnice i winiarnie. Z mocniejszych trunków najlepiej smakuje brandy Maciera i Constantino, z jagód winnych wytwarza się mocne wódki zwane aguardente de bagaco, a biznesmenom przypadł do gustu wyśmienity Licor Beirao – rodzaj koniaku z ziołami. W upalne dni najlepiej schłodzić się piwem Sargas, Super bock, Cristal i Cintra. Warto zapamiętać, że małe piwo z beczki nazywa się um imperial, natomiast duże to uma caneca. Piwosze nie pogardzą również piwem butelkowym – uma garrafa.

    Algarve podobnie jak cała Portugalia swoją kuchnię opiera na rybach, mięsach, warzywach i owocach. Turyści najczęściej gustują w takich potrawach jak ośmiornica z ryżem (arroz de polvo), potrawka z ryb (guisado de peixe), czy historyczne danie z chleba duszonego z owocami morza, kolendrą, oliwą i czosnkiem (acorda de marisco). Turyści przepadający za słodyczami powinni spróbować Dom Rodrigo – ciastka z jajek i cukru oraz wyśmienite Morgadinhos, czyli ciasteczka z migdałów. Jest też coś dla koneserów regionalnego wina, którego produkcja nosi ogólną nazwę Vinho Regional do Algarve, a najczęściej uprawiane szczepy to czerwone Castelao i Negra Mole oraz białe Arinto i Siria.

    Wycieczki fakultatywne

    Aktywność

    Dla spokojniejszych turystów Portugalia oferuje wspaniałe tereny do gry w golfa na bardzo wysokim poziomie. Popularny jest również tenis ziemny, w wielu miastach znajdują się świetnie przygotowane korty. Z racji tego, że piłka nożna jest w Portugalii sportem narodowym, w wielu miejscach można również znaleźć doskonałe boiska piłkarskie. Dobrze rozwinięte jest także jeździectwo, po całym regionie rozrzucone są stadniny ze świetnie przygotowanymi wierzchowcami.

    Wycieczki fakultatywne

    Beja – ważne historycznie miasto założone przez  Juliusza Cezara w 48 r. p.n.e. dla upamiętnienia pokoju zawartego z Luzytańczykami. Jest to jedna z większych miejscowości na południu regionu Alentejo, w której turyści mogą znaleźć skupisko kościołów, piękny klasztor z mnóstwem manuelińskich zdobień i ciekawym muzeum oraz XIII-wieczny zamek pod którego murami raz w tygodniu organizuje się interesujące targowisko.

    Lizbona – należy do stolic zadziwiających swoim niepowtarzalnym klimatem, położeniem oraz historią, której echa rozbrzmiewają wśród wspaniałych zabytków. W mieście nie brakuje również wspaniałych punktów widokowych, krętych uliczek skrywających przytulne kafejki, finezyjnej architektury i przyjaznych mieszkańców dla których Lizbona jest stolicą, portem i całym życiem. Osada prosperowała dobrze do czasów, gdy stała się stolicą prowincji imperium rzymskiego i przeszła w kolejnych wiekach w ręce Wizygotów i Arabów. W wieku VII z Afryki przybyli Maurowie, którzy na jakiś czas zawładnęli portugalskim wybrzeżem, a miasto dalej rozwijało się za sprawą kontaktów handlowych z najodleglejszymi zakątkami świata. Przełomowym momentem dla historii Lizbony był rok 1147, kiedy tereny te podbił znany z wypraw krzyżowych Alfons I Zdobywca zostając jednocześnie pierwszym królem Portugalii. Z jego inicjatywy na miejscu meczetu wybudowano katedrę, do której trafiły relikwie patrona miasta św. Wincentego. W Lizbonie powstały pierwsze uniwersytety, stolica zyskiwała dzięki odkryciom geograficznym, w których Portugalczycy odegrali pierwszorzędną rolę. Centrum Lizbony usytuowane jest w najbardziej ruchliwej dzielnicy Baixa zwanej Dolnym Miastem, pełniącej jednocześnie funkcje handlowe i finansowe stolicy. Najlepiej zacząć zwiedzanie od Praca do Comercio – wielkiego placu otoczonego klasycystyczną zabudową, w której centrum dominuje monumentalny konny pomnik króla Józefa I. Z tego miejsca już niedaleko do łuku tryumfalnego dekorowanego postaciami historycznymi – Arco da Rua Augusta, do którego prowadzi ulica o tej samej nazwie. Można na niej spotkać wielu muzykantów i artystów wypełniających miejską przestrzeń, a także zniknąć na chwilę we wnętrzu sympatycznej kawiarenki. Tłumy turystów spacerują wśród ulic z nazwami poszczególnych zawodów i rzemiosł. Nad ulicami dzielnicy góruje katedra Se wzniesiona w 1150 r. wybudowana na upamiętnienie odbicia miasta z rąk Maurów. Ciekawie prezentuje się również budynek Casa dos Bicos, w którym często organizowane są imprezy kulturalne. Dla ciekawych zdjęć warto przespacerować się w okolicę fontanny Chafariz de el Rei, która przed wiekami była głównym źródłem zaopatrzenia Lizbony w wodę. U podnóża malowniczego zamku zaczyna się dzielnica Alfama będąca jednocześnie najstarszą częścią miasta, chociaż niewiele budynków przetrwało trzęsienie ziemi z 1755 r. Wielu turystów świadomie gubi się w plątaninie wąskich uliczek i krętych, miejscami stromych schodów wijących się wokół wzgórza lub wyszukuje klimatycznych restauracyjek z dźwiękami „fado. Warto zajrzeć do noszącego znamiona historii kościoła Sao Vivente de Fora, którego cechą charakterystyczną jest krużganek ozdobiony „azulejos” – znanymi w Portugalii cienkimi płytkami ceramicznymi przedstawiającymi wielokolorowe i różnorodne kompozycje. Dla miłośników sztuki, historii i architektury dzielnica oferuje jeszcze kilka ciekawych muzeów i kościołów, wielu turystów korzysta również z kolejki Elevador da Bica, by dostać się do Bairro Alto – Górnego Miasta – gdzie znajdują się najbardziej interesujące kościoły w mieście oraz można zetknąć się z bogatym życiem nocnym na gwarnych uliczkach pełnych barów i klubów „fado”. Kolejna dzielnica przypominająca o potędze morskiej Portugalii to Belem, której nazwa oznacza „Betlejem”, a kojarzy się przede wszystkim z wielkim podróżnikiem i odkrywcą Vasco da Gama, który właśnie z tego miejsca wyruszał na swoje orientalne wyprawy żegnany i witany przez króla Manuela zwanego Szczęśliwym. Dla uczczenia podróżnika wybudowano niezwykły Mosteiro dos Jeronimos – Klasztor Hieronimów, który stał się niepodważalnym osiągnięciem architektury stylu manuelińskiego i symbolem miasta wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Turystów zachwyca kościelny portal z szeregiem rzeźb znanych osobistości oraz niezwykła, zapierająca dech w piersiach nawa główna z ujmującymi detalami. Chwilę zadumy można przeżyć przy grobie Vasco da Gama, a historię sławnych odkryć zgłębić w Museu da Marinha mieszczącym się w skrzydle klasztoru. Na uwagę turystów zwiedzających Lizbonę z pewnością zasługuje znane na całym świecie portugalskie centrum kultury Fundacao Calouste Gulbenkian między innymi ze zbiorami obejmującymi najważniejsze etapy rozwoju wschodniej i zachodniej sztuki. W miejscu tym znajduje się również wiele sal koncertowych, galerii i muzeów, w których można przepaść na wiele godzin. Ciekawym miejscem jest także arena walk byków Praca de Tours, niezwykły ogród zoologiczny i park rozrywkowy Animax, gwarantujący rodzinom z dziećmi wiele ciekawych atrakcji. Ważnym punktem turystycznym jest Park Narodów – były teren Expo 98' z ogrodami wodnymi, kolejką górską i znanym na całym świecie, największym w Europie oceanarium pełnym różnych gatunków stworzeń morskich i nie tylko. Zwieńczeniem zwiedzania Lizbony powinien być wjazd na największą konstrukcję w mieście – Torre Vasco da Gama, z której widoki na stałe utrwalą turystyczną pamięć. Obowiązkowym punktem wyprawy do Lizbony powinna być także przejażdżka jej symbolem, jakim jest żółty wagon zabytkowego tramwaju linii nr 28 oraz wizyta na Estadio da Luz – stadionie narodowym i arenie piłkarskich zmagań lizbońskiego klubu Benfica. W Lizbonie znajduje się jeszcze mnóstwo atrakcji, na których zwiedzenie potrzeba wiele godzin, niemniej przed wycieczką warto zaopatrzyć się w dobry przewodnik i wygodne buty, by wywieźć z tego niezwykłego miasta jak najwięcej niezapomnianych wspomnień.

    Wycieczki do Hiszpanii:

    Sewilla – stolica Andaluzji i flamenco, która jest czwartym największym miastem Hiszpanii. Od II w. p.n.e. przechodziła z rąk do rąk i do XI w. pozostawała w cieniu Kordoby. Stała się wtedy stolicą i rezydencja możnych rodów arabskich, a po zajęciu przez chrześcijan powołano tu pierwszy Trybunał Inkwizycji. Miasto zaczęło się bardzo bogacić po odkryciu Nowego Świata, kiedy powstał tu śródlądowy port przeładunkowy na rzece Gwadalkiwir. Koniec XVII w. przyniósł ze sobą epidemię dżumy i zamulenie koryta rzeki, przez co status miasta znacznie osłabł na rzecz położonego na wybrzeżu Kadyksu. Do najważniejszych zabytków miasta należy potężny Alcazar – pałac z XI w. przebudowany w stylu mudejar, gdzie podejmowano decyzje o wyprawie Magellana, a Krzysztof Kolumb został przyjęty przez Izabelę Kastylijską i Ferdynanda Aragońskiego po powrocie z Ameryki. Warto też zobaczyć renesansowy ratusz, katedrę Najświętszej Marii Panny w Sewilli (największy gotycki kościół na świecie), arenę korridy z muzeum i kolekcją strojów torreadorów, Główne Archiwum Indii wpisane na Listę UNESCO, które posiada okazałą dokumentację o zamorskich posiadłościach hiszpańskich oraz przepiękny Plac Hiszpański powstały na początku ubiegłego stulecia.

    Gibraltar – jest skalistym półwyspem położonym w cieśninie oddzielającej Hiszpanię od Maroka, który jest zamorskim terytorium Wielkiej Brytanii. Jego strategiczne położenie na jedynej drodze łączącej Atlantyk i Morze Śródziemne było przyczyną wielu najazdów. Charakterystycznym miejscem miasta jest wysoka skała wapienna wznosząca się nad portem, która jest świetnym punktem widokowym. Stanowi ona potężną twierdzę zbudowaną wewnątrz skał, a zewnętrzna część objęta jest rezerwatem przyrody. Gibraltar jest miejscem jedynym w swoim rodzaju – nigdzie indziej w Europie nie występują małpki Magoty, które tutaj są plagą. Słynie również wśród zakochanych, którzy coraz liczniej przyjeżdżają z Europy by wziąć tu ślub – może to uczynić każdy mieszkaniec Unii Europejskiej. Na terenie Gibraltaru obowiązuje język angielski, a walutą jest funt brytyjski.

    Carmona – miasto położone niedaleko Sewilli, gdzie zachowało się wiele cennych zabytków z czasów rzymskich: brama Puerta de Sevilla oraz de Cordoba – będące niegdyś częścią fortyfikacji i liczne grobowce stanowiące starożytną nekropolię. Zauważalna jest również doba renesansu, która zbiegła się z odzyskaniem ziem przez katolików. Powstało wtedy wiele cennych dzieł jak: kościół św. Piotra zbudowany w miejscu meczetu z dzwonnicą na wzór Giraldy z Sewilli oraz Pałac Piotra I Okrutnego – Alcazar króla Kastylii.

    Kordoba – jedno z najważniejszych miast Hiszpanii, którego historia sięga III w. p.n.e. Kiedy wiek później niewielka osada dostała się pod panowanie rzymskie zaczęła się rozwijać jako miasto handlowe i ośrodek kulturowy. Przyszli tutaj na świat wielcy rzymscy poeci i filozofowie, m.in. Seneka Starszy i Młodszy oraz Lukan. Po burzliwych czasach przechodzenia z rąk do rąk stała się stolicą niezależnego emiratu arabskiego, a kiedy w X w. ogłoszono mauretańską Hiszpanię Al-Adaluz niezależnym kalifatem Kordoba stała się największym miastem regionu Morza Śródziemnego i ważnym ośrodkiem naukowym Europy. Znajdowało się tu wtedy ok. 300 meczetów, 300 łaźni publicznych, 80 szkół i ponad 20 bibliotek. Okresie tym panowało również pokojowe współistnienie chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. W XIII w. tereny te zostały jednak zajęte przez wojska chrześcijańskie pod wodzą Ferdynanda III Kastylijskiego i od tego czasu zaczęły się prześladowania wyznaniowe. Do najważniejszych zabytków miasta należą: Mezquita czyli katedra powstała z dawnego meczetu, będącego do dziś jednym z najwspanialszych dzieł islamu oraz Alcazar z pięknymi ogrodami i łaźniami. Warto zobaczyć również liczne pałace z XV i XVI w., średniowieczną synagogę, kościół Iglesia del Carmen z retabulum i malowidłami poświęconymi prorokowi Eliaszowi oraz wiele innych.

    Informacje konsularne

    Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Portugalskiej
    Portugalia, Lizbona, Avenida das Descobertas 2, 1400-092
    Tel.: +351 21 3041410
    lizbona.amb.sekretariat@msz.gov.pl
    www.lizbona.polemb.net

    Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Albufeira
    Portugalia, Albufeira, Quinta da Bolota – Lote 4 A, Apartado 2360, 8201-918
    Tel.: (00-351) 289-580-530 Tel.: (00-351) 968-059-595 (kom.) Tel. dyżurny: (00-351) 968-059-595 Faks: (00-351) 289-580-539
    consul.polonia@mail.telepac.pt konsulat-polska@mail.telepac.pt e.viegas@mail.telepac.pt

    FAQ

    Jak poruszać się po Algarve?
    Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu by samemu pozwiedzać okolicę. Polskie prawo jazdy jest wszędzie akceptowane, a ceny i wybór aut zależne są od tego, czy wypożyczamy w mieście, czy w niewielkim ośrodku wczasowym.
    Jakie plaże są w Algarve?
    Wybrzeże Algarve uchodzi za jedno z najpiękniejszych w Europie. Piaszczyste plaże z drobnym, złotym piaskiem są najczęściej położone w okolicy malowniczych klifów podkreślających wartość krajobrazową miejsca. W każdym kurorcie bez problemu można wypożyczyć parasole, leżaki i wszystkie niezbędne sprzęty umilające plażowanie. Większość plaż Algarve jest dobrze oznakowana i strzeżona oraz idealnie nadaje się do wypoczynku typowo rodzinnego. Na wszystkich plażach panują również doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, dzięki silnym, oceanicznym wiatrom. Wizytówką Algarve jest Praia da Rocha – doskonale zagospodarowany, najszerszy na wybrzeżu kilkunastokilometrowy odcinek złotego piachu otoczony z obu stron urwistymi klifami. Ciekawe plaże znajdują się w okolicy Benagil, są to Praia da Akbondeira oraz Praia da Marinha pięknie położona u podnóża urwistych klifów z czerwonego piaskowca oraz piaszczysty odcinek Praia de Cedntianes. Wzdłuż wybrzeża w tym miejscu kursuje kolejka, która zabiera turystów we wszystkie najciekawsze zakątki. Lagos oferuje kilka doskonałych plaż na niezwykle długim i piaszczystym wybrzeżu. Są wśród nich Praia de Pinhao, Praia de Dona Ana sąsiadująca z klifami oraz okolice Ponta da Piedade aż do kurortu Luz. Kilometry złocistego piasku charakteryzują Ilha de Tavira, w odludnym zakątku Algarve można znaleźć spokój i wytchnienie na Praia da Bordeira. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.
    Jakie są ograniczenia celne w Portugalii?
    Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlegają ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.
    Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Portugalii?
    W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są w Portugalii bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

    Zobacz również inne regiony