• Opis
  • Polecane oferty
  • Pogoda
  • Informacje praktyczne
  • Galeria
  • Wycieczki
  • Więcej

   Porto Santo

   Porto Santo to mała wysepka, którą niegdyś zamieszkiwał Krzysztof Kolumb. Dziś to miejsce zachwyca 9- kilometrową plażą, portugalską architekturą oraz urokliwym i jedynym na wyspie miasteczkiem Vila Baleira. Oprócz krętych uliczek, białych domków znajdziemy tu świetne restauracje serwujące owoce morza i lokalne wino. Wspaniałe tło do pieszych wędrówek stanowi wulkaniczny krajobraz, klify i skaliste zatoki.

   Samolotem: 05:00:00

   Informacje ogólne

   Nazwa wyspy to inaczej „Święty Port”, który został odkryty razem z Maderą w 1418 r. przez Joao Goncalvesa Zarco. Przez pewien okres mieszkał na niej Krzysztof Kolumb szykujący się na swoje odkrywcze wyprawy. Turyści do dzisiaj mogą podziwiać pozostałości po tym okresie, a także dowiedzieć się od wyspiarzy o romansie wielkiego podróżnika z córką zarządcy wyspy. Przed wiekami na najwyższym szczycie rozpalano ogniska, by ostrzec mieszkańców Madery przed atakami piratów. Po wielu latach Porto Santo stało się pewnego rodzaju enklawą turystyczną dzięki lotnisku, które wybudowano na wyspie w 1960 r.

   Głównym ośrodkiem jest miejscowość Vila Baleira leżąca między dwoma największymi szczytami, charakteryzująca się portugalską zabudową z wybielonymi domkami i krętymi uliczkami. Turyści mogą spacerować po placu Largo do Pelourinho, po którym przed wiekami stąpał Krzysztof Kolumb ze swoją wybranką Filipą Moniz oraz odkryć historię wielkiej miłości i późniejszych wypraw morskich w miejscowym muzeum, gdzie przed laty mieszkał wielki podróżnik. Z zadumą warto usiąść w którejś z przytulnych tawern ozdabiających plac i rozmyślać o dalekich wyprawach, które na zawsze zmieniły oblicze świata. Restauracje serwują najczęściej owoce morza i ryby, a przytulne winiarnie oferują wykwintne wino pochodzące z sąsiedniej Madery. Na wyspie znajduje się kilka świetnych hoteli oraz największy cel turystycznych wypraw, czyli kilkukilometrowa plaża z drobnym, złotym piaskiem o najlepszej jakości, delikatnie opadająca do szmaragdowej wody. Można do niej dotrzeć aleją obsadzoną palmami biegnącą od miejskiego ratusza wzdłuż niezwykłego wybrzeża mającego jeszcze jedną zaletę – wielu turystów przyjeżdża w to odległe miejsce by zakopać się po szyję w piasku i wyleczyć dolegliwości reumatyczne, artretyczne i różne inne schorzenia. Ciepły, oceaniczny piach charakteryzuje się bowiem cennymi właściwościami leczniczymi. Plaża nigdy nie jest zatłoczona, więc można na niej spędzać wiele przyjemnych godzin zarówno na kąpielach, jak i na uprawianiu sportów wodnych. Romantyczne zachody słońca obserwowane z tego miejsca nie pozostawiają wątpliwości, że koniecznie trzeba właśnie tę wyspę obrać za cel podróży.

   Polecane oferty

   • Algarve
   • Lizbona
   • Madera
   • Wybrzeże Lizbońskie
   • Więcej

    Pogoda

    Średnia pogoda w ciągu roku

    I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
    Temp.   Max. (°C)19°19°19°20°21°22°24°25°25°24°22°20°
    Temp.    Min. (°C)13°13°14°14°15°18°19°20°19°18°16°14°
    Temp.    wody (°C)18°17°17°17°18°20°21°22°23°22°20°19°
    Godziny słoneczne (h) 566789997655
    Dni deszczowe 767421012777
    Wilgotność powietrza (%) 787774717373697276777876

    Informacje praktyczne

    O kierunku

    Stolica / Język
    Lizbona / portugalski

    Czas lokalny
    Różnica w czasie względem Polski to: Portugalia kontynentalna i Madera -1 godzina przez cały rok Azory -2 godziny przez cały rok

    Ogólne wymagania wjazdowe
    Wiza nie jest wymagana. Przekraczanie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

    Szczepienia
    Brak wymaganych szczepień

    Napięcie i rodzaj gniazdka
    adapter nie jest wymagany, 220 V; 50 Hz / typ C, typ C-2, typ F

    Pieniądze

    Waluta
    euro (EUR), 1 EUR = 100 centów, 1 EUR = 4.537PLN, kurs NBP z dnia 2020-04-09

    Ceny w hotelach i restauracjach
    deska/talerz serów 4-8 EUR; zupa dnia: 1-2,5 EUR; sałatka z ośmiornicy: 4-8 EUR; zapiekanka z dorsza Bacalhau: 7-13 EUR; bitki wołowe z jajkiem sadzonym, podawane z frytkami i ryżem: 6-9 EUR; kurczak z rożna z frytkami: 6-10 EUR; gulasz portugalski: 6-10 EUR; piwo (0,5 l): 2,5-6 EUR; karafka wina domowego (0,5 l): 3-9 EUR; woda gazowana (0,5 l): 1-2,5 EUR; puszka napoju gazowanego: 1,5-3 EUR; kawa: 0,50-1,5 EUR

    Napiwki
    W restauracjach przyjęło się zostawiać napiwki w wysokości ok. 10%. W mniejszych restauracjach lokalnych, jeśli nie chcemy zostawiać napiwku, mile widziane jest zaokrąglenie rachunku do pełnej kwoty

    Obowiązkowy podatek turystyczny
    W niektórych regionach obowiązuje opłata klimatyczna, którą należy uiścić w hotelu podczas zakwaterowania. Wysokość opłaty jest zależna od długości pobytu oraz kategorii hotelu. Wysokość opłaty może wynieść od 0,5 do 4 EUR/osoba/doba (w większych miastach turystycznych może wynieść do 7 EUR). Ze względu na często wprowadzane zmiany w wysokości podatku, są to wartości przybliżone. Aktualnych informacji o wysokości opłat należy szukać na stronach lokalnych władz regionu.

    Komunikacja

    Komunikacja / transport publiczny
    Najbardziej popularny jest transport autobusowy. Bilet na jednorazowy przejazd autobusem kosztuje ok. 1,9 EUR. Karta Tourist Pass z możliwością podróżowania autobusami:  ok. 30 EUR/3 dni, ok. 36,25 EUR/7 dni

    Wynajem samochodów
    Ceny rozpoczynają się od ok. 75 EUR/ 3 dni. Za benzynę zapłacimy ok. 1,55 EUR/l, a za olej napędowy ok. 1,37 EUR.
    Obowiązuje ruch prawostronny.

    Informacje

    Ważne lokalne informacje i zwyczaje
    W dużych miastach i miejscowościach turystycznych można porozumiewać się po angielsku i niemiecku.
    W dużych miastach Portugalii i turystycznych kurortach bez trudu można płacić kartą. Na prowincji i w lokalnych restauracjach nie zawsze, dlatego warto wcześniej się upewnić, czy będzie możliwość zapłacenia kartą płatniczą.
    Starsze terminale w muzeach, sklepach oraz niektóre biletomaty mogą nie przyjmować polskich krat płatniczych Visa i MasterCard. Warto mieć wówczas przy sobie gotówkę. Bankomaty są dobrze dostępne w miejscach turystycznych oraz w miastach i dużych miejscowościach.
    W restauracjach popularna jest przerwa w środku dnia (sjesta). Typowe godziny otwarcia restauracji to od 10:00 (ew. 11:00) do 15:00 i później od 19:00 do 22:00 (ew. 23:00).
    W restauracjach, przed jedzeniem podawane jest na pieczywo i różne dodatki: oliwki, sery, małe sałatki etc. Nie trzeba tego jeść, a wszystko co zjemy lub napoczniemy zostanie doliczone do rachunku.
    Podanie ręki na przywitanie jest w Portugalii gestem zarezerwowanym dla mężczyzn. Kobiety i dzieci witają się dwukrotnym pocałunkiem.

    Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

    Kuchnia i obyczaje

    Kuchnia

    Na szczęście istnieją w Portugalii również potrawy lekko strawne takie jak składająca się z pomidorów, oliwek i cebuli sałatka salada mista, chociaż przeważnie jest tak obfita, że ciężko zjeść po niej danie główne. Najsmakowitsze desery to sałatka owocowa – salada da fruta, pudding oblany karmelem pudim flan oraz ryż na słodko – arroz doce. Niektórzy smakosze uganiają się za babeczkami z kremem – pasties de nata i wielkimi „napoleonkami” – mil-folhas.

    O portugalskich winach powstała niejedna książka, dlatego każdy turysta musi indywidualnie i zgodnie ze swoimi gustami zaplanować swoją degustacyjną wycieczkę. Należy nadmienić tylko, że najbardziej znanym i rozpoznawanym na całym świecie jest Porto oraz „vinho generoso” wytwarzane w dolinie rzeki Duero. Przeszukując półki z portugalskimi winami najlepiej rozglądnąć się za trunkami sygnowanymi napisem VQPRD – Wina Wysokiej Jakości Wyprodukowane w Określonych Regionach lub podpytać o najlepsze gatunki właścicieli, którzy udostępniają turystom do zwiedzania swoje piwnice i winiarnie. Z mocniejszych trunków najlepiej smakuje brandy Maciera i Constantino, z jagód winnych wytwarza się mocne wódki zwane aguardente de bagaco, a biznesmenom przypadł do gustu wyśmienity Licor Beirao – rodzaj koniaku z ziołami. W upalne dni najlepiej schłodzić się piwem Sargas, Super bock, Cristal i Cintra. Warto zapamiętać, że małe piwo z beczki nazywa się um imperial, natomiast duże to uma caneca. Piwosze nie pogardzą również piwem butelkowym – uma garrafa.

    Kuchnia Porto Santo podobna jest do potraw serwowanych na Maderze. W tawernach można zamówić lapas grelhadas, czyli małże przyrządzane na grillu, smakowity jest także tuńczyk gotowany i stek z tuńczyka oraz szaszłyk z żabnicy i krewetek. Najpopularniejszą rybą jest Espada z delikatnym, białym mięsem bez ości podawana najczęściej ze smażonymi bananami. Smakosze mięs mogą spróbować carne vinha d'alho – mięso marynowane w winie i czosnku z gotowaną lub smażoną kukurydzą jako dodatkiem. Tradycyjnym deserem podawanym na Porto Santo i Maderze jest bolo del mel – ciasto miodowe.

    Sąsiednia Madera znana jest na świecie z produkcji wyśmienitych win, które można kupić w wielu miejscach i często mogą to być poszukiwane roczniki. Do produkcji tego zacnego trunku używa się najbardziej znanego na wyspie szczepu Malvasia. Do lampki dobrej Madery najlepiej pasuje piernik z melasą wytwarzany z rosnącej na wyspie trzciny cukrowej bolo del mel. Na targach można kupić charakterystyczne dla wyspy owoce takie jak papaje, awokado czy pigwy. Są idealną przystawką do napoju alkoholowego wytworzonego z miodu, rumu z trzciny cukrowej i soku cytryny, zwanego poncha.

    Wycieczki fakultatywne

    Aktywność

    Porto Santo podobnie jak Madera dysponuje świetnymi warunkami do uprawiania żeglarstwa, windsurfingu, surfingu i kitesurfingu. W wielu miejscach można nurkować, w związku z tym najlepiej udać się do lokalnych portów i wypytać rybaków o najlepsze miejsca do schodzenie pod wodę. Wielu turystów jako aktywną formę spędzania wolnego czasu traktuje łowienie ryb na głębokich wodach, z większości portów można wybrać się łodziami na pełną przygód morską wyprawę.

    Wyspę dobrze zwiedza się na rowerze i skuterze, nie zajmuje to dużo czasu z racji jej rozmiarów, warto również udać się na piesze wędrówki w okolice najwyższych szczytów, z których można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Doskonałym miejscem na piesze wędrówki i wspinaczki są skaliste klify, pozostałe wulkaniczne wzgórza i zatoki doskonale nadające się do nurkowania. Dla turystów uprawiających stacjonarne sporty przygotowano ekskluzywne pole golfowe. Wyspę można zwiedzić również konno albo na wyprawie safari za kierownicą jeepa, a turyści z zacięciem sportowym mogą ścigać się na torze kartingowym lub zagrać w tenisa ziemnego.

    Wycieczki fakultatywne

    Madera Theme Park – położony na wielkim obszarze w Santanie tematyczny park jest obowiązkową wizytą dla turystów wypoczywających na wyspie. Niezwykły kompleks poświęcony jest historii, nauce i tradycjom wyspiarskim całego archipelagu. Poszczególne pawilony prezentują różne aspekty życia na wyspie oraz oferują turytom liczne atrakcje związane z pobytem w tym malowniczym zakątku.

    Miasto Dzieci – w Funchal można ciekawie spędzić czas na świeżym powietrzu spacerując po wspaniałym parku edukacyjnym przeznaczonym dla dzieci, ale również dorośli znajdą tam ciekawe zajęcia. Na terenie parku znajdują się powierzchnie wystawiennicze, planetarium, sale filmowe oraz liczne ścieżki spacerowe.

    Jazda na sankach – jedną z ciekawych atrakcji, z którą można spotkać się wyłącznie na Maderze jest zjazd malowniczą trasą z Monte do Funchal po asfalcie na wiklinowych sankach, prowadzonych przez specjalnych kierowców zwanych „carreiros”. W niezapomnianą podróż mogą wybrać się turyści w każdym wieku, niemniej nie jest to tania wyprawa.

    Rejs na wyspy Desertas – w wolnej chwili można wypłynąć ciekawym rejsem na okoliczne, bezludne wyspy będące rezerwatem przyrody. Wyprawa gwarantuje niezapomniane widoki na klify i bezkres oceanu, a także kąpiele w odludnych zatoczkach kąpielowych połączone z nurkowaniem i poznawaniem zaskakującego, podwodnego świata.

    Lot helikopterem – wyspecjalizowane biura w Funchal organizują loty helikopterem, w trakcie których z nieco innej perspektywy można poznać wspaniały archipelag i przeżyć niecodzienną przygodę.

    Informacje konsularne

    Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Portugalskiej
    Portugalia, Lizbona, Avenida das Descobertas 2, 1400-092
    Tel.: +351 21 3041410
    lizbona.amb.sekretariat@msz.gov.pl
    www.lizbona.polemb.net

    Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Albufeira
    Portugalia, Albufeira, Quinta da Bolota – Lote 4 A, Apartado 2360, 8201-918
    Tel.: (00-351) 289-580-530 Tel.: (00-351) 968-059-595 (kom.) Tel. dyżurny: (00-351) 968-059-595 Faks: (00-351) 289-580-539
    consul.polonia@mail.telepac.pt konsulat-polska@mail.telepac.pt e.viegas@mail.telepac.pt

    FAQ

    Jakie plaże są na Porto Santo?
    Porto Santo oferuje turystom przepiękną, długą, szeroką i złocistą plażę na południu wyspy, mającą dodatkowo właściwości lecznicze. Wielu turystów zagląda na nią ze względu na drobny piasek niespotykanej jakości delikatnie opadający do krystalicznie czystej wody. Plaża zachęca malowniczym otoczeniem, relaksuje, a także leczy nadwyrężone ciała i umysły. W poszukiwaniu ustronnych miejsc kąpielowych można wybrać się w pozostałe rejony wyspy, gdzie jest tylko możliwy dostęp do wody i godzinami pływać, nurkować, opalać się i zbierać siły na powrót do pracy.
    Jakie są ograniczenia celne w Portugalii?
    Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlegają ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.
    Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Portugalii?
    W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są w Portugalii bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

    Zobacz również inne regiony