• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Bangkok

      Bangkok nazywany jest miastem aniołów. To jedna z najciekawszych azjatyckich. metropolii. Mieszanka tradycji i nowoczesności. W Bangkoku drapacze chmur wyrastają spośród maleńkich domków z czerwonymi dachami, złote świątynie sąsiadują z nowoczesnymi hotelami, a pomiędzy ulicznymi straganami przejeżdżają tuk tuki. Podczas pobytu w Bangkoku koniecznie trzeba zobaczyć buddyjskie i hinduskie świątynie, Stare Miasto Królewskie z Wielkim Pałacem oraz Park Dusit.

      Bangkok - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Bangkok

      Długość lotu: 11 godzin

      Informacje o Bangkok
      Stolica Bangkok
      Język tajski
      Waluta baht tajski, 1 baht = 100 satangów
      Dokumenty paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Bangkok – stolica i największe miasto w Tajlandii to połączenie azjatyckiej tradycji z nowoczesnością. Jednocześnie jest to najgorętsza stolica świata ze średnią roczną temperaturą przekraczającą 28°C. Znajdziecie tu zarówno zabytkowe pałace i świątynie, rozległe galerie handlowe (w jednej z nich – Siam Paragon – znajduje się nawet małe oceanarium), centra rozrywki, życie nocne, kluby karaoke czy tereny zielone. Charakterystyczne dla Bangkoku są korki spowodowane zbyt dużą liczbą samochodów w mieście, dlatego lepszym środkiem transportu jest tutaj komunikacja miejska, a dla odważnych – skuter. Bangkok jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie. Najpopularniejsze zabytki to świątynie Wat Pho i Wat Traimit z ogromnymi posągami Buddy, Wielki Pałac Królewski i Wat Arun.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • dla osób uwielbiających słońce i upały
      • dla miłośników kultury azjatyckiej
      • dla szukających nocnego życia
      • dla osób ciekawych świata

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Bangkok / tajski

      Czas lokalny
      Różnica czasu względem Polski to: +5 godzin w czasie letnim i +6 godzin w czasie zimowym.

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana w przypadku pobytów turystycznych na okres nieprzekraczający 30 dni. Przy wjeździe w ruchu bezwizowym wymagany i bezwzględnie przestrzegany jest wymóg co najmniej 6-miesięcznego okresu ważności paszportu (liczony od daty wjazdu na terytorium Tajlandii), posiadanie biletu powrotnego, dokumentów podróży lub środków finansowych.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień. Kraj o wysokim ryzyku zakażenia cholerą. Zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu oraz japońskiemu zapaleniu mózgu. Szczepienia rutynowe: błonica, tężec i krztusiec.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany; 220 V; 50 Hz / typ A, typ B, typ C, typ C–2

      Pieniądze

      Waluta
      baht tajski, 1 baht = 100 satangów, 1 THB = 0.1096PLN, kurs NBP z dnia 2024-04-23

      Napiwki
      Zwyczajowo 10% wysokości rachunku w restauracji, warto też zostawić 20 baht dla portiera, boya hotelowego i pokojówki.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Transport publiczny, poza większymi miastami, nie jest zbyt rozwinięty. W Bangkoku można za to korzystać z różnych środków komunikacji. Popularne są pociągi oraz metro. Jeżdżą też autobusy miejskie. Ich cenę często negocjuje się indywidualnie. Zdarza się, że opis trasy jest wyłącznie po tajsku. Informacje w języku angielskim trudno znaleźć przede wszystkim na trasach rzadziej uczęszczanych przez turystów. Warto więc zaopatrzyć się w mapę linii autobusowych, którą można otrzymać w centrach informacji turystycznej.
      Można też przemieszczać się tuk-tukami i taksówkami. W przypadku taksówek warto zapytać o cenę przejazdu przed podróżą, najlepiej po tajsku.

      Wynajem samochodów
      Obowiązuje ruch lewostronny. Obowiązkowe jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Auto można wynająć we wszystkich większych miastach oraz na lotniskach. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ zdarza się, że właściciele firm wymagają zdeponowania paszportu, który może zostać skradziony.
      W Tajlandii popularne są skutery. Do ich prowadzenia konieczne jest posiadanie prawa jazdy na motocykl. Lepiej nie wypożyczać ich w małych, lokalnych firmach, ponieważ grozi to potencjalnymi problemami.
      Drogi w Tajlandii mają dobrą jakość. Na terenie kraju znajduje się też rozbudowana sieć autostrad. Przemieszczając się samochodem, trzeba być uważnym – często zdarzają się tam wypadki, również z udziałem obcokrajowców, którzy nie są przyzwyczajeni do lewostronnego ruchu.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      W podróży do Tajlandii najkorzystniej jest zabrać dolary amerykańskie. W kantorach przyjmowane są jedynie najnowsze banknoty. Starsze pieniądze można wymienić jedynie w barach. Przy wypłacie gotówki w bankomatach, trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami, transakcje są obciążone prowizją.
      Tajowie darzą ogromnym szacunkiem rodzinę królewską. Nieuszanowanie majestatu królewskiego (np. przez podarcie banknotu z wizerunkiem władcy) jest uznawane za coś okropnego i może być powodem konfliktu. Z podobnym szacunkiem należy odnosić się do obiektów kultu. Należy pamiętać, że każdy posąg Buddy jest uważany za święty. Z uwagi na szacunek wobec religii konieczny będzie też skromniejszy strój podczas zwiedzania buddyjskich świątyń.
      Tradycyjne powitanie w Tajlandii to gest wai - złożenie rąk jak do modlitwy i pochylenie głowy. Wysokość ułożenia rąk ma znaczenie. Kiedy Tajowie witają się z dobrymi znajomymi lub z osobą w tym samym wieku składają ręce na wysokości klatki piersiowej, jeśli zaś witają osobę starszą albo mnicha, układają ręce przy twarzy. Od wieku i hierarchii społecznej zależy to, kto pierwszy kłania się i w jaki sposób. Gest ten na początku wykonują osoby znajdujące się niższej w hierarchii, na przykład młodsi kłaniają się starszym.
      Tajowie z natury są uśmiechnięci i pogodni. Konflikty najlepiej łagodzić uśmiechem. Podnoszenie głosu lub krzyk są traktowane tam jako oznaka słabości. Przez kłótnie nic nie wskóram podczas negocjacji ceny towaru czy próbie rozwiązania problemu.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Bangkok - największe atrakcje

      Warto zobaczyć

      Lop Buri – przed wiekami miasto było stolicą krainy zwanej Dwarawati i właśnie z tego okresu pochodzi najwięcej zabytków. Największą atrakcją tzw. „Wersalu Syjamu” jest zespół pałacowy Phra Narai Ratchaniwet łączący w sobie architekturę europejską i khmerską. Ciekawe posągi Buddy można zobaczyć w Muzeum Narodowym Lop Buri, natomiast najznamienitszym zabytkiem w mieście jest Wat Phra Si Rattana Mahathat – nietypowa świątynia z ostrymi łukami okien wskazującymi na wpływy europejskie i perskie. Spacer po ulicach miasta urozmaicają wszędobylskie małpy zaczepiające turystów i płatające zabawne figle.

      Park Narodowy Khao Yai – doskonałe miejsce na ucieczkę z hałaśliwego Bangkoku, będące jednocześnie najstarszym parkiem narodowym w Tajlandii. Dla turystów przygotowano wiele krajobrazowych miejsc biwakowych oraz zakwaterowanie w okolicznych hotelach. Obszar parku zdominowały wiecznie zielone lasy szerokolistne, tereny trawiaste oraz najwyższe wzniesienia Khao Kieo i Khao Laem, z których można podziwiać niezapomniane widoki na bezmiar egzotycznej roślinności. Bogactwo rzadkich gatunków palm, paproci i pnączy można podziwiać na specjalnie wytyczonych szlakach turystycznych. Miejscowe biura organizują nocne wyprawy safari, na których nigdy nie brakuje emocji. Z niewielkiej odległości można podglądać dzikie zwierzęta żyjące na wolności.

      Farma krokodyli – niezwykła farma w okolicy Muang Boran powstała w celu ochrony ginących gatunków krokodyli. Turyści mogą przyjrzeć się rzadko spotykanym gadom, zgłębić tajniki ich tresury oraz oglądnąć widowiskowe krokodyle zapasy. Przy farmie działa dodatkowo niewielkie zoo oraz wesołe miasteczko z rozmaitymi kolejkami.

      Muang Boran – tzw. Stare Miasto poświęcone architekturze i historii Tajlandii, reklamowane jako największe na świecie muzeum pod gołym niebem. W specjalnie przygotowanym parku turyści mogą zobaczyć kopie najważniejszych budowli z całego kraju. Niezwykłą scenerię wzbogacają dodatkowo małe wodospady, potoki i skalne ogródki pełne bujnej zieleni.

      Park Wodny Syjam – jedna z większych atrakcji okolic Bangkoku i raj dla miłośników basenów ze sztucznymi falami, rozmaitych zjeżdżalni i rozrywek związanych z doskonałą zabawą.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      W Bangkoku występuje klimat tropikalny. Latem występują tu intensywne opady deszczu, szczególnie we wrześniu. Najmniej opadów deszczu występuje w grudniu i styczniu. Najlepszy czas na wakacje w Bangkoku to pora ciepła i sucha – od listopada do lutego oraz gorąca i sucha – od marca do maja. Wysokie temperatury występują tu przez cały rok. Najzimniejszym miesiącem jest grudzień, kiedy temperatura powietrza oscyluje w okolicach 25°C, a najcieplejszym kwiecień ze średnią temperaturą 30°C.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Bangkok – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Tajlandii
      Tajlandia, Bangkok, 100/81-82. 25th floor. Vongvanij Building B, Rama 9 Road, Huaykwang, 10310
      Tel.: +66 2645 0367- 9 Tel. dyżurny: +66 819 364 618 Faks: +66 2645 0365
      bangkok.amb.sekretariat.@msz.gov.pl
      www.bangkok.polemb.net

      FAQ

      Jak poruszać się po Bangkoku?
      Najlepszym sposobem na zwiedzenie okolic jest wypożyczenie samochodu, chociaż wiąże się to z pewnym ryzykiem. W centrach turystycznych działają międzynarodowe wypożyczalnie, niemniej warto poszukać atrakcyjnych cen i dużych rabatów w mniejszych kurortach. Należy jednak pamiętać, że najlepiej podpisywać, po wcześniejszym dokładnym zapoznaniu się, wyłącznie umowy angielskojęzyczne, gdyż turyści podpisujący dokumenty w języku lokalnym często padają ofiarami oszustw ze strony wypożyczalni. Przy wypożyczeniu samochodu wymagany jest depozyt w postaci paszportu, dlatego w razie jakichś nieprzewidzianych zdarzeń może być problem z jego odzyskaniem. Należy pamiętać, że w Tajlandii obowiązuje ruch lewostronny, wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy i odpowiednie ubezpieczenia, natomiast polskie prawo jazdy nie jest dokumentem uznawanym przez władze Tajlandii. Drogi są w dobrym stanie, przynajmniej te łączące duże miasta i najważniejsze miejscowości turystyczne wybrzeża (przeważnie są to autostrady). Przejazd większością dróg jest darmowy, niemniej na niektórych odcinkach pobierane są niewysokie opłaty. Praktykowane jest oznakowanie informacyjne zarówno w języku tajskim, jak i angielskim. Bangkok jest specyficznym miastem, które od wielu lat cierpi na chaos komunikacyjny i niekończące się korki, dlatego z punktu widzenia turysty lepiej jest zastanowić się wcześniej, jak zabrać się za poruszanie po tej ogromnej aglomeracji. Jedną z dogodniejszych możliwości jest przemieszczanie się za pomocą jednej linii metra, niemniej wielu turystów korzysta najczęściej z charakterystycznych, trójkołowych taksówek, tzw. „tuk-tuków”. Doskonałą formą przemieszczania są taksówki wodne oraz prywatne łodzie, których w mieście nie brakuje, a wiele najciekawszych miejsc oplecionych jest siecią kanałów wodnych. W celu szybkiego i widokowego przemieszczenia się do najodleglejszych dzielnic najlepiej skorzystać z doskonale prosperującej kolejki naziemnej Skytrain. Po Bangkoku kursuje również kilka rodzajów autobusów, podzielonych na poszczególne strefy miasta.
      Jakie są ograniczenia celne w Tajlandii?
      W Tajlandii nie ma ograniczeń dotyczących wwozu pieniędzy, a za zakup niektórych towarów przy wylocie można uzyskać zwrot podatku VAT (aktualne stawki na stronie MSZ), niemniej wcześniej trzeba odebrać odpowiednie zaświadczenie z miejsca zakupu towarów. Zakazany jest wwóz narkotyków, broni palnej, materiałów pornograficznych oraz niektórych gatunków roślin i zwierząt. Restrykcyjny zakaz dotyczy wywozu statuetek i wizerunków Buddy (wymagane jest wcześniejsze zaświadczenie wystawiane przez Ministerstwo Sztuki). Zakaz ten nie dotyczy drobnych wyrobów rzemieślniczych sprzedawanych na potrzeby turystyczne.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Tajlandii?
      Ze względu na wysokie koszty leczenia przed wylotem do Tajlandii zaleca się wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego. Usługi medyczne są na wysokim poziomie, niemniej ich ceny są dużo droższe w stosunku do krajów europejskich. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są w Tajlandii uznawane, o ile mają swoje przedstawicielstwo na terenie kraju. W hotelach o wysokim standardzie działają indywidualne placówki medyczne zapewniające gościom odpowiednią opiekę. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia.
      Czy są wymagane szczepienia ochronne?
      Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej szczególnie w krajach tropikalnych istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

      Zobacz polecane oferty w Tajlandii

      • Bangkok
      • Wyc. Objazdowe
      • Wybrzeże Andamańskie
      • Krabi
      • Ko Samui
      • Phuket
      • Pattaya
      • Zatoka Tajlandzka Płn.
      • Hua Hin - Cha Am
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki