• Opis
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Cieśnina Malakka

      Tajlandia to kraina różnorodności. Tętniące życiem miasta z Bangkokiem na czele, piękne plaże otoczone palmami w tajemniczych zatokach, egzotyczne krajobrazy, niezwykle ciekawa kultura, imponujące zabytki i prawdopodobnie najlepszy streetfood na świecie. Tajlandia to także kolorowa prowincja Krabi, malownicza wyspa Phuket oraz Park Narodowy Moo Ko Lanta i przepiękne rafy koralowe. Wakacje w Tajlandii to znakomity pomysł dla każdego miłośnika egzotycznych wypraw!

      Cieśnina Malakka - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Cieśnina Malakka
      Informacje o Cieśnina Malakka
      Stolica Bangkok
      Język tajski
      Waluta baht tajski, 1 baht = 100 satangów
      Dokumenty paszport

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Bangkok / tajski

      Czas lokalny
      Różnica czasu względem Polski to: +5 godzin w czasie letnim i +6 godzin w czasie zimowym.

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana w przypadku pobytów turystycznych na okres nieprzekraczający 30 dni. Przy wjeździe w ruchu bezwizowym wymagany i bezwzględnie przestrzegany jest wymóg co najmniej 6-miesięcznego okresu ważności paszportu (liczony od daty wjazdu na terytorium Tajlandii), posiadanie biletu powrotnego, dokumentów podróży lub środków finansowych.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień. Kraj o wysokim ryzyku zakażenia cholerą. Zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu oraz japońskiemu zapaleniu mózgu. Szczepienia rutynowe: błonica, tężec i krztusiec.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany; 220 V; 50 Hz / typ A, typ B, typ C, typ C–2

      Pieniądze

      Waluta
      baht tajski, 1 baht = 100 satangów, 1 THB = 0.1099PLN, kurs NBP z dnia 2024-03-28

      Napiwki
      Zwyczajowo 10% wysokości rachunku w restauracji, warto też zostawić 20 baht dla portiera, boya hotelowego i pokojówki.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Transport publiczny, poza większymi miastami, nie jest zbyt rozwinięty. W Bangkoku można za to korzystać z różnych środków komunikacji. Popularne są pociągi oraz metro. Jeżdżą też autobusy miejskie. Ich cenę często negocjuje się indywidualnie. Zdarza się, że opis trasy jest wyłącznie po tajsku. Informacje w języku angielskim trudno znaleźć przede wszystkim na trasach rzadziej uczęszczanych przez turystów. Warto więc zaopatrzyć się w mapę linii autobusowych, którą można otrzymać w centrach informacji turystycznej.
      Można też przemieszczać się tuk-tukami i taksówkami. W przypadku taksówek warto zapytać o cenę przejazdu przed podróżą, najlepiej po tajsku.

      Wynajem samochodów
      Obowiązuje ruch lewostronny. Obowiązkowe jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Auto można wynająć we wszystkich większych miastach oraz na lotniskach. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ zdarza się, że właściciele firm wymagają zdeponowania paszportu, który może zostać skradziony.
      W Tajlandii popularne są skutery. Do ich prowadzenia konieczne jest posiadanie prawa jazdy na motocykl. Lepiej nie wypożyczać ich w małych, lokalnych firmach, ponieważ grozi to potencjalnymi problemami.
      Drogi w Tajlandii mają dobrą jakość. Na terenie kraju znajduje się też rozbudowana sieć autostrad. Przemieszczając się samochodem, trzeba być uważnym – często zdarzają się tam wypadki, również z udziałem obcokrajowców, którzy nie są przyzwyczajeni do lewostronnego ruchu.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      W podróży do Tajlandii najkorzystniej jest zabrać dolary amerykańskie. W kantorach przyjmowane są jedynie najnowsze banknoty. Starsze pieniądze można wymienić jedynie w barach. Przy wypłacie gotówki w bankomatach, trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami, transakcje są obciążone prowizją.
      Tajowie darzą ogromnym szacunkiem rodzinę królewską. Nieuszanowanie majestatu królewskiego (np. przez podarcie banknotu z wizerunkiem władcy) jest uznawane za coś okropnego i może być powodem konfliktu. Z podobnym szacunkiem należy odnosić się do obiektów kultu. Należy pamiętać, że każdy posąg Buddy jest uważany za święty. Z uwagi na szacunek wobec religii konieczny będzie też skromniejszy strój podczas zwiedzania buddyjskich świątyń.
      Tradycyjne powitanie w Tajlandii to gest wai - złożenie rąk jak do modlitwy i pochylenie głowy. Wysokość ułożenia rąk ma znaczenie. Kiedy Tajowie witają się z dobrymi znajomymi lub z osobą w tym samym wieku składają ręce na wysokości klatki piersiowej, jeśli zaś witają osobę starszą albo mnicha, układają ręce przy twarzy. Od wieku i hierarchii społecznej zależy to, kto pierwszy kłania się i w jaki sposób. Gest ten na początku wykonują osoby znajdujące się niższej w hierarchii, na przykład młodsi kłaniają się starszym.
      Tajowie z natury są uśmiechnięci i pogodni. Konflikty najlepiej łagodzić uśmiechem. Podnoszenie głosu lub krzyk są traktowane tam jako oznaka słabości. Przez kłótnie nic nie wskóram podczas negocjacji ceny towaru czy próbie rozwiązania problemu.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Cieśnina Malakka - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Turyści wypoczywający na Wybrzeżu Andamańskim mają do dyspozycji liczne kompleksy hotelowe udostępniające swoim gościom baseny ze słodką i słoną wodą, centra fitness, siłownie, łaźnie parowe, sauny, SPA, korty do squasha i tenisa, ścianki wspinaczkowe, pola golfowe, boiska do siatkówki plażowej, a także możliwość uprawiania windsurfingu, żeglarstwa oraz nurkowania zarówno z rurką, jak i głębinowego.

      Warto zobaczyć

      Zatoka Phangnga – nie ma takiego drugiego miejsca w Tajlandii, gdzie z ogromnej zatoki na tafli lazurowego akwenu wyrasta ponad setka skalistych wysepek i pionowych, wapiennych słupów. Na specjalnie organizowanych rejsach można podziwiać jeden z wielkich, przyrodniczych cudów natury Azji Południowo-Wschodniej i godzinami kąpać się na bezludnych, niebiańskich plażach. Zaskakujący krajobraz tworzą dodatkowo poszarpane klify morskie i jaskinie gwarantujące zwiedzającym niezapomniane wrażenia. Wapienne pomieszczenia zwane „hongi” kryją w swoich wnętrzach fantastyczne formacje skalne i rzadko spotykane twory powstałe na skutek ruchu ziemskich płyt kontynentalnych sprzed milionów lat. Bujna zieleń wysepek otoczona jest błękitnymi lagunami tworzącymi tropikalny ekosystem, który najlepiej można poznać wybierając się na wielogodzinną, a nawet kilkudniową wycieczkę kajakową. „Hongi” różnią się wielkością, a niektóre z nich są połączone skalnymi tunelami. Baśniowy pejzaż urozmaicają dodatkowo pływające, muzułmańskie wioski, do których można zawinąć podczas wyprawy, by spróbować egzotycznych owoców morza, a nawet przenocować. Wiele z wysp ma swoje odrębne historie, można między innymi zatrzymać się na „pisanej wyspie”, na której odkryto skalne malowidła, spojrzeć na tzw. „wyspę-pies” przypominającą swoim kształtem psa lub udać się na Wyspę Jamesa Bonda znaną z filmu „Człowiek ze złotym pistoletem”.

      Wycieczka wokół Krabi – turyści, którzy zdecydują się na własną rękę zwiedzić prowincję Krabi powinni zwiedzić kilka ciekawych miejsc znajdujących się w malowniczych zakątkach i sąsiedztwie przepięknych plaż doskonale nadających się na przerywnik w wyprawie. Koniecznie trzeba zajrzeć do „jaskini tygrysiej”. Wat Tham Seua jest bowiem jedną z najważniejszych w Tajlandii świątyń leśnych, w której mieszkają medytujący mnisi. W tajemniczych jaskiniach można znaleźć między innymi wielki odcisk stopy Buddy, posąg Bogini Miłosierdzia czy wizerunek Wielkiego Buddy z lustrem w dłoni. Wśród starych drzew i budynków poprowadzone są spacerowe ścieżki, którymi można dotrzeć do interesujących punktów widokowych. W trakcie przejażdżki warto także zobaczyć przydrożnego Spoczywającego Buddę, zahaczyć o plaże Nappharat Thara i zwiedzić mały cypel Laem Phra Nang.

      Przylądek Phra Nang – wapienny klif porośnięty bujną roślinnością, zawieszony nad piaszczystą plażą i krystalicznie czystą wodą. Ciekawe miejsce odwiedzają nie tylko miłośnicy kąpieli, ale także amatorzy wspinaczki górskiej. Na cypel najlepiej dostać się od strony wody, by wprost z łodzi wskoczyć do szmaragdowej wody i podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Na samym przylądku znajdują się wspaniałe plaże z drobnym, białym piaskiem oraz Tham Phra Nang Nok – jaskinia będąca legendarną siedzibą morskiej księżniczki, której syn został później jej kochankiem. Pobliski szczyt jest idealnym miejscem na podziwianie okolicznych wód i wielkiej laguny Sa Phra Nang. Po drugiej stronie przylądka znajduje się jeszcze wspanialsza Tham Phra Nang Nai, czyli tzw. „wewnętrzna jaskinia księżniczki” uznawana za najpiękniejszą pieczarę południowej Tajlandii z niespotykanymi formami skalnymi. W okolicznych kurortach działają szkoły wspinaczkowe, w których można szlifować formę tej wymagającej dyscyplinie sportowej. Turyści preferujący zwiedzanie podwodnego świata mogą zanurzyć się w pobliskich zatokach, by zbadać wraki łodzi i jaskinie skrywające legendarne skarby.

      Koh Tarutao – ostatnie miejsce na dalekim południu Tajlandii przyciągające turystów poszukujących dzikiej przyrody. Morski Park Narodowy Tarutao obejmuje w sumie grupę ponad 50 wysp z przepięknymi plażami, wapiennymi jaskiniami i wieloma gatunkami egzotycznych ptaków. Na niektórych wyspach można znaleźć zakwaterowanie, ale należy pamiętać, że ośrodki są czynne jedynie poza okresem monsunowym, czyli od listopada do kwietnia.

      Jaskinie Trang – niedaleko miejscowości Trang położone są jaskinie wydrążone w wapiennych klifach z imponującymi świątyniami stworzonymi przez Tajów. Jedną z nich jest sześciopoziomowa jaskinia Tham Khao Pina skrywająca rozmaite posągi Buddy oraz Wat Tham Phra Phut, w którym archeolodzy odkryli wiele przedmiotów codziennego użytku i posągi Buddy pochodzące z okresu Ajutthai.

      .

      Naknon Si Thammarat – jedno z najstarszych miast Tajlandii z bogatą przeszłością, atrakcjami historycznymi i mocno zarysowaną kulturą regionu. Przed wiekami Naknon było stolicą imperium Tambralinga założonego przez kolonistów z Indii, a w wieku VII trafiło do królestwa Śriwidżaja sprawującego władzę nad Malezją i Indonezją. Kolejnymi władcami egzotycznej krainy byli Khmerowie panujący aż do 1292 r. i momentu powstania królestwa Sukhothai. W tym okresie miasto zyskało znaczenie gospodarcze i przekształciło się w prężnie funkcjonujący ośrodek handlowy. Czasy rozwoju wiążą się również z ekspansją buddyzmu i zakorzenieniem różnych odłamów tej religii, dzięki którym powstały wspaniałe świątynie cieszące obecnie turystyczne oczy. Jedną z nich jest Wat Mahathat ozdobiony imponującą iglicą z litego złota i wieloma posągami Buddy. Świątynia jest najważniejszym sanktuarium południa, o którym więcej informacji można znaleźć w Muzeum Vihran Kien i Muzeum Narodowym. Przy okazji pobytu w mieście warto zajść do Suchart Hause, by zobaczyć jak wyrabia się ze skóry tradycyjne lalki naturalnej wielkości używane przed laty jako rekwizyty słynnych „teatrów cieni”. Obecnie lalki biorą udział w mniejszych przedstawieniach organizowanych specjalnie dla turystów. Warto zastanowić się nad zakupem misternie wykonanych kukieł lub zajrzeć do innych sklepów sprzedających rozmaite wyroby rzemieślnicze rozsławiające Naknon. Najlepszym miejscem na zakupy jest bazar Bovoron, na którym oprócz ciekawych przedmiotów można wyczuć aromatyczny zapach parzonej kawy dolatujący z okolicznych kawiarenek.

      Park Narodowy Khao Luang – wycieczka do miejscowości Khiriwong, w której zaczynają się turystyczne szlaki gwarantuje obejrzenie wspaniałych wodospadów i najwyższych gór „dalekiego południa”. Pełne przygód trasy poprowadzono przez gęstą dżunglę wśród strumieni, czarujących drzewiastych paproci i kwitnących begonii. Nagrodą za wielogodzinną wędrówkę jest okolica zachwycającego wodospadu Krung Ching z główną atrakcją, jaką jest malowniczo położone jezioro z nieskazitelnie czystą wodą.

      Phatthalung – chociaż miasto ma do zaoferowania turystom głównie barwny targ zwany Porannym Bazarem, jego okolica zachęca do odwiedzin kilkoma ciekawymi obiektami. Jednym z nich jest Wat Kuka Sawan – świątynia mieszcząca się wewnątrz wapiennego klifu z kilkudziesięcioma mocno stylizowanymi figurami mnichów i Buddy. Warto także zajść do interesującej jaskini Tham Malai lub zdobyć okoliczne szczyty o niecodziennych nazwach: Górę Pękniętej Głowy i Górę Przebitej Piersi, by z wyższej perspektywy ocenić piękno pól ryżowych rozkładających się poniżej. Legenda głosi, że kształt i nazwa wzniesień związana jest z dwoma zazdrosnymi kobietami, które skamieniały po zaciętej bójce.

      Songkhla – do miasta zaglądają najczęściej Tajowie wypoczywający na południu, niemniej warto zajrzeć tam chociażby ze względu na kilkukilometrową plażę otoczoną drzewami kazuaryny i barwnymi tawernami serwującymi tropikalne drinki. Okoliczne wioski rybackie specjalizują się w połowach owoców morza, a urocze porty i chaotycznie porozrzucane łodzie rybackie mogą być tematem niejednej fotografii podróżniczej. W samym mieście swoją siedzibę posiada Muzeum Narodowe gromadzące prowincjonalne skarby południa, a także znajduje się tam Wat Machimawat z interesującymi malowidłami ściennymi.

      Hat Yai – centrum rozrywkowe, handlowe i gospodarcze „dalekiego południa”. Koniecznie trzeba zaglądnąć do którejś z restauracji na tzw. „ulicy węży” – Thanion Ngu, by spróbować innej niż w pozostałej części kraju kuchni, odznaczającej się silnymi wpływami chińskimi. Potrawy przyrządzane z węży są co prawda wyzwaniem nawet dla turystów o mocnych żołądkach, ale warto przyjrzeć się procesowi powstawania egzotycznych potraw. Jak przystało na centrum rozrywki w Hat Yai znajduje się wiele dyskotek i klubów nocnych, do których zaglądają przeważnie mieszkańcy sąsiedniej Malezji. Turyści zwiedzający okolicę wybierają przeważnie zwiedzanie wodospadu Ton Nga Chang i „jaskini fontanny słonia” Tham Khao Rup Chang.

      Pogoda

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Cieśnina Malakka – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Turyści z Polski zwolnieni są z obowiązku wizowego na pobyt turystyczny nie dłuższy niż 30 dni. Przy wjeździe i wyjeździe wymagany jest paszport z co najmniej 6-miesięcznym okresem ważności liczonym od daty planowanego opuszczenia terytorium Tajlandii. Na terenie państwa obowiązek meldunkowy dotyczy wszystkich przyjezdnych, a stosowny formularz można wypełnić w hotelach, pensjonatach itp.

      Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Bangkoku: www.bangkok.polemb.net

      .

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Tajlandii
      Tajlandia, Bangkok, 100/81-82. 25th floor. Vongvanij Building B, Rama 9 Road, Huaykwang, 10310
      Tel.: +66 2645 0367- 9 Tel. dyżurny: +66 819 364 618 Faks: +66 2645 0365
      bangkok.amb.sekretariat.@msz.gov.pl
      www.bangkok.polemb.net

      FAQ

      Kiedy najlepiej wybrać się na Wybrzeże Andamańskie i Cieśninę Malakka?
      Najdogodniejszym okresem, z którego korzysta najwięcej turystów jest pora chłodna (tylko z nazwy) z miesiącami od listopada do lutego, kiedy temperatury oscylują między 28-32°C, są do wytrzymania i najlepiej nadają się do zwiedzania kraju. Klimat Tajlandii, która jest krajem tropikalnym z trzema klimatycznymi porami roku – gorącą, deszczową i chłodną, zmienia się bardzo często ze względu na położenie kraju w strefie przejściowej obszaru indo-malajskiego. Od czerwca do października trwa nieprzychylna ruchowi turystycznemu deszczowa pora powodowana monsunami z upałami sięgającymi 38°C, które znieść można tylko w pomieszczeniach klimatyzowanych. Wybierając się do Tajlandii, ze względu na tropikalny klimat, trzeba być przygotowanym zarówno na palący upał, jak i ulewne deszcze. Region Wybrzeża Andamańskiego jest najatrakcyjniejszy pod względem turystycznym między listopadem a kwietniem, po ustaniu pory monsunowej. Przed wyjazdem warto zapoznać się z kalendarzem imprez, których w regionie nie brakuje. Lokalną atrakcją są kilkudniowe obchody Świąt Wegetarian organizowane w październiku, w trakcie których mieszkańcy Phuket symbolicznie przebijają się dzidami i mieczami w obrzędzie oczyszczenia. Ciekawy jest także Festiwal Andamański pełen parad, plenerowych koncertów i rozmaitych zawodów, odbywający się na przełomie października i listopada.
      Jaka waluta obowiązuje w Tajlandii i jakie są orientacyjne ceny?
      Walutą Tajlandii jest baht tajski (THB), 1 baht =100 satangów. Dla turystów z zachodu ceny w Tajlandii nie są wygórowane, a koszty wyżywienia i zakwaterowania, w porównaniu do biletów lotniczych, są tanie.
      Gdzie i jakie pamiątki kupić nad Cieśniną Malakka?
      Wybór pamiątek w Tajlandii jest bardzo duży, a jakość wyrobów i przystępne ceny zachęcają do robienia zakupów. Można je kupić na straganach mniejszych miast, w sklepach rzemieślniczych specjalizujących się w pamiątkach i wielkich centrach handlowych nastawionych na ruch turystyczny. Najbardziej pożądane są wyroby rzemiosła artystycznego i dzieła sztuki. W niemalże każdym zakątku tego egzotycznego kraju można kupić biżuterię wysadzaną drogimi kamieniami, srebrne misy, przezroczystą, seledynową porcelanę, misternie wykonane figurki Buddy czy tajską odzież z delikatnego jedwabiu i doskonałej bawełny. W sprzedaży dostępny jest szeroki wybór wzorów zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Turyści poszukują także trójkątnych poduszek, wyrobów artystycznych górskich plemion, rattanowych plecionek oraz rękodzielniczych wyrobów z cyny. Egzotyczną pamiątką może być elegancka portmonetka wykonana z wytrzymałej trawy „yan lipao”, wyroby z laki czy unikalne dzieła sztuki, jakimi są maski „khon”. Z jedwabiu i papieru „sa” wytwarza się także poszukiwane przez turystów parasolki i wachlarze. W większości sklepów z pamiątkami i warsztatach rzemieślniczych warto pokusić się o targowanie, gdyż Tajlandczycy z dobrego serca obniżają ceny, a przy okazji można nieco poznać tajską kulturę.
      Jaki czas obowiązuje w Tajlandii?
      W lecie do czasu polskiego dodajemy 5, a zimą 6 godzin.
      Jak poruszać się po Wybrzeżu Andamańskim?
      Poruszanie po Tajlandii jest przyjemne i bezproblemowe. Wygodnie podróżuje się koleją, która uchodzi za tani sposób przemieszczania. Wycieczka pociągiem może być wspaniałym wprowadzeniem w poznawaniu krajobrazów Tajlandii. Do mniejszych miast można dojechać autobusem, chociaż dłuższe odległości lepiej pokonuje się pociągiem lub samolotem. Warto korzystać z prywatnych przewoźników, którzy zapewniają szybsze połączenia między miejscowościami turystycznymi. Najlepszym sposobem na zwiedzenie okolic jest wypożyczenie samochodu. W centrach turystycznych działają międzynarodowe wypożyczalnie, niemniej warto poszukać atrakcyjnych cen i dużych rabatów w mniejszych kurortach. Należy jednak pamiętać, że wypożyczenie auta wiąże się z pewnym ryzykiem. Najlepiej podpisywać, po wcześniejszym dokładnym zapoznaniu się, wyłącznie umowy angielskojęzyczne, gdyż turyści podpisujący dokumenty w języku lokalnym często padają ofiarami oszustw ze strony wypożyczalni. Przy wypożyczeniu samochodu wymagany jest depozyt w postaci paszportu, dlatego w razie jakichś nieprzewidzianych zdarzeń może być problem z jego odzyskaniem. . Należy pamiętać, że w Tajlandii obowiązuje ruch lewostronny, wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy i odpowiednie ubezpieczenia, natomiast polskie prawo jazdy nie jest dokumentem uznawanym przez władze Tajlandii. Drogi są w dobrym stanie, przynajmniej te łączące duże miasta i najważniejsze miejscowości turystyczne wybrzeża (przeważnie są to autostrady). Przejazd większością dróg jest darmowy, niemniej na niektórych odcinkach pobierane są niewysokie opłaty. Praktykowane jest oznakowanie informacyjne zarówno w języku tajskim, jak i angielskim.
      Jakie plaże są w regionie Cieśniny Malakka?
      Białe, piaszczyste plaże na terenie parku doskonale nadają się do nurkowania z rurką, natomiast w okolicy plaż Chao Mai i Hat Pak Meng znajdują się ciekawe klify i jaskinie. Najpiękniejsze plaże można znaleźć na dużej wyspie Koh Mook, niemniej według turystów zwiedzających ten region warto rozglądać się za takimi nazwami plaż: Pak Meng Beach (Sikao), Sivalai Beach (Kantang), Trang hua hin beach (Trang), Yao Beach (Kantang), Farang Beach (Kantang) i Yong Ling Beach. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.
      Jakie są ograniczenia celne w Tajlandii?
      W Tajlandii nie ma ograniczeń dotyczących wwozu pieniędzy, a za zakup niektórych towarów przy wylocie można uzyskać zwrot podatku VAT (aktualne stawki na stronie MSZ), niemniej wcześniej trzeba odebrać odpowiednie zaświadczenie z miejsca zakupu towarów. Zakazany jest wwóz narkotyków, broni palnej, materiałów pornograficznych oraz niektórych gatunków roślin i zwierząt. Restrykcyjny zakaz dotyczy wywozu statuetek i wizerunków Buddy (wymagane jest wcześniejsze zaświadczenie wystawiane przez Ministerstwo Sztuki). Zakaz ten nie dotyczy drobnych wyrobów rzemieślniczych sprzedawanych na potrzeby turystyczne.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Tajlandii?
      Ze względu na wysokie koszty leczenia przed wylotem do Tajlandii zaleca się wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego. Usługi medyczne są na wysokim poziomie, niemniej ich ceny są dużo droższe w stosunku do krajów europejskich. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są w Tajlandii uznawane, o ile mają swoje przedstawicielstwo na terenie kraju. W hotelach o wysokim standardzie działają indywidualne placówki medyczne zapewniające gościom odpowiednią opiekę. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia. Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej szczególnie w krajach tropikalnych istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

      Zobacz polecane oferty

      • Bangkok
      • Wyc. Objazdowe
      • Wybrzeże Andamańskie
      • Krabi
      • Phuket
      • Pattaya
      • Zatoka Tajlandzka Płn.
      • Hua Hin - Cha Am
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki