• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Phuket

      Tajlandia to kraina różnorodności. Tętniące życiem miasta z Bangkokiem na czele, piękne plaże otoczone palmami w tajemniczych zatokach, egzotyczne krajobrazy, niezwykle ciekawa kultura, imponujące zabytki i prawdopodobnie najlepszy streetfood na świecie. Tajlandia to także kolorowa prowincja Krabi, malownicza wyspa Phuket oraz Park Narodowy Moo Ko Lanta i przepiękne rafy koralowe. Wakacje w Tajlandii to znakomity pomysł dla każdego miłośnika egzotycznych wypraw!

      Phuket - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Phuket
      Informacje o Phuket
      Stolica Bangkok
      Język tajski
      Waluta baht tajski, 1 baht = 100 satangów
      Dokumenty paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Phuket to największa wyspa Tajlandii leżąca na Morzu Andamańskim w pobliżu zachodniego wybrzeża Półwyspu Malajskiego. Największym miastem i stolicą wyspy jest miasto Phuket a najbardziej znaną piaszczystą plażą jest Patong, wokół której znajduje się jeden z głównych ośrodków turystycznych. Wyspa nazywana jest perłą Morza Adamańskiego ze względu na liczne białe i złote plaże oraz wyjątkową tropikalną roślinność w centralnej części wyspy. To prawdziwy raj dla miłośników beztroskiego wypoczynku w przepięknych okolicznościach przyrody. Na Phuket można podziwiać najwyższy w Tajlandii posąg Wielkiego Buddy i buddyjskie świątynie, spróbować wyśmienitej kuchni tajskiej i korzystać z bogatego życia nocnego. Popularne atrakcje na wyspie to także nurkowanie i sporty wodne, takie jak surfing, windsurfing, żagle czy spływy kajakowe wzdłuż rzeki Khao Sok.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • dla miłośników rajskich plaż i beztroskiego wypoczynku
      • dla osób szukających nocnych rozrywek i zabawy do białego rana
      • na luksusowe wakacje dla wymagających gości
      • na rodzinny wypoczynek i wczasy ze znajomymi

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Bangkok / tajski

      Czas lokalny
      Różnica czasu względem Polski to: +5 godzin w czasie letnim i +6 godzin w czasie zimowym.

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana w przypadku pobytów turystycznych na okres nieprzekraczający 30 dni. Przy wjeździe w ruchu bezwizowym wymagany i bezwzględnie przestrzegany jest wymóg co najmniej 6-miesięcznego okresu ważności paszportu (liczony od daty wjazdu na terytorium Tajlandii), posiadanie biletu powrotnego, dokumentów podróży lub środków finansowych.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień. Kraj o wysokim ryzyku zakażenia cholerą. Zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu oraz japońskiemu zapaleniu mózgu. Szczepienia rutynowe: błonica, tężec i krztusiec.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany; 220 V; 50 Hz / typ A, typ B, typ C, typ C–2

      Pieniądze

      Waluta
      baht tajski, 1 baht = 100 satangów, 1 THB = 0.1097PLN, kurs NBP z dnia 2024-03-29

      Napiwki
      Zwyczajowo 10% wysokości rachunku w restauracji, warto też zostawić 20 baht dla portiera, boya hotelowego i pokojówki.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Transport publiczny, poza większymi miastami, nie jest zbyt rozwinięty. W Bangkoku można za to korzystać z różnych środków komunikacji. Popularne są pociągi oraz metro. Jeżdżą też autobusy miejskie. Ich cenę często negocjuje się indywidualnie. Zdarza się, że opis trasy jest wyłącznie po tajsku. Informacje w języku angielskim trudno znaleźć przede wszystkim na trasach rzadziej uczęszczanych przez turystów. Warto więc zaopatrzyć się w mapę linii autobusowych, którą można otrzymać w centrach informacji turystycznej.
      Można też przemieszczać się tuk-tukami i taksówkami. W przypadku taksówek warto zapytać o cenę przejazdu przed podróżą, najlepiej po tajsku.

      Wynajem samochodów
      Obowiązuje ruch lewostronny. Obowiązkowe jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Auto można wynająć we wszystkich większych miastach oraz na lotniskach. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ zdarza się, że właściciele firm wymagają zdeponowania paszportu, który może zostać skradziony.
      W Tajlandii popularne są skutery. Do ich prowadzenia konieczne jest posiadanie prawa jazdy na motocykl. Lepiej nie wypożyczać ich w małych, lokalnych firmach, ponieważ grozi to potencjalnymi problemami.
      Drogi w Tajlandii mają dobrą jakość. Na terenie kraju znajduje się też rozbudowana sieć autostrad. Przemieszczając się samochodem, trzeba być uważnym – często zdarzają się tam wypadki, również z udziałem obcokrajowców, którzy nie są przyzwyczajeni do lewostronnego ruchu.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      W podróży do Tajlandii najkorzystniej jest zabrać dolary amerykańskie. W kantorach przyjmowane są jedynie najnowsze banknoty. Starsze pieniądze można wymienić jedynie w barach. Przy wypłacie gotówki w bankomatach, trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami, transakcje są obciążone prowizją.
      Tajowie darzą ogromnym szacunkiem rodzinę królewską. Nieuszanowanie majestatu królewskiego (np. przez podarcie banknotu z wizerunkiem władcy) jest uznawane za coś okropnego i może być powodem konfliktu. Z podobnym szacunkiem należy odnosić się do obiektów kultu. Należy pamiętać, że każdy posąg Buddy jest uważany za święty. Z uwagi na szacunek wobec religii konieczny będzie też skromniejszy strój podczas zwiedzania buddyjskich świątyń.
      Tradycyjne powitanie w Tajlandii to gest wai - złożenie rąk jak do modlitwy i pochylenie głowy. Wysokość ułożenia rąk ma znaczenie. Kiedy Tajowie witają się z dobrymi znajomymi lub z osobą w tym samym wieku składają ręce na wysokości klatki piersiowej, jeśli zaś witają osobę starszą albo mnicha, układają ręce przy twarzy. Od wieku i hierarchii społecznej zależy to, kto pierwszy kłania się i w jaki sposób. Gest ten na początku wykonują osoby znajdujące się niższej w hierarchii, na przykład młodsi kłaniają się starszym.
      Tajowie z natury są uśmiechnięci i pogodni. Konflikty najlepiej łagodzić uśmiechem. Podnoszenie głosu lub krzyk są traktowane tam jako oznaka słabości. Przez kłótnie nic nie wskóram podczas negocjacji ceny towaru czy próbie rozwiązania problemu.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Phuket - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Turyści wypoczywający na Wybrzeżu Andamańskim mają do dyspozycji liczne kompleksy hotelowe udostępniające swoim gościom baseny ze słodką i słoną wodą, centra fitness, siłownie, łaźnie parowe, sauny, SPA, korty do squasha i tenisa, ścianki wspinaczkowe, pola golfowe, boiska do siatkówki plażowej, a także możliwość uprawiania windsurfingu, żeglarstwa oraz nurkowania zarówno z rurką, jak i głębinowego. Najciekawsze tereny nurkowe wybrzeża znajdują się w okolicach archipelagów Sililan i Surin, do których najlepiej jest wyprawić się z kurortów Phuket i Khao Lak. Niektóre agencje turystyczne organizują również wyprawy nurkowe na wody sąsiedniej Birmy. Dużą popularnością miłośników nurkowania cieszą się także wyspy Koh Lanta oraz okolice Trang, a także wybrzeża Wyspy Phi Phi. Wszystkie te rejony oferują ciekawe ukształtowania podmorskiego świata oraz niezwykłą florę i faunę pełną najróżniejszych gatunków koralowców oraz egzotycznych ryb.

      Region upodobali sobie miłośnicy wspinaczki górskiej, za sprawą rozmaitych form skalnych doskonale nadających się do uprawiania tego sportu. Wapienne wzniesienia i strome wyspy znajdują się w wielu zakątkach wybrzeża, w tym na najpopularniejszym cyplu Laem Phra Nang, gdzie wyznaczono dziesiątki szlaków wspinaczkowych o różnych stopniach trudności.

      Warto zobaczyć

      Koh Phi Phi – niewielka wyspa charakteryzująca się wakacyjną atmosferą, cudownym klimatem oraz ładnie utrzymanymi plażami, będąca jednym z chętniej odwiedzanych zakątków Wybrzeża Andamańskiego. Przy luksusowych hotelach znajdują się długie plaże z białym piaskiem, na którym można wygrzewać się godzinami oraz nurkować w przybrzeżnych lagunach. Cień przed silnymi promieniami słonecznym dają drewniane chatki kryte strzechą oraz domki typu bungalow utrzymane w tradycyjnym, tajskim stylu. Do wielu miejsc można dopłynąć tylko łodzią, co nadaje wyspie romantycznego charakteru i kameralnej atmosfery. Na Phi Phi warto spojrzeć z najwyższego wzniesienia, na które prowadzą szlaki wydeptane w buszu. Gdy woda w przyhotelowym basenie przestanie bawić można udać się na bezludne plaże Ao Koh Bakao i Ao Lanti, by tam oddać się wielogodzinnemu leniuchowaniu. Pobyt na wyspie umila spędzanie czasu w hotelowym jacuzzi, łaźniach parowych i na masażach lub po prostu relaks w hamaku z tropikalnym drinkiem w ręku. W wolnym czasie warto wybrać się na okoliczne wyspy, by zobaczyć chociażby Jaskinię Wikingów z malowidłami skalnymi na Koh Phi Phi Ley lub Zatokę Maya, która posłużyła jako tło filmu „Niebiańska plaża”.

      Koh Lanta – w skład niezwykłego archipelagu wchodzi grupa kilkudziesięciu wysp, z których turyści upatrzyli sobie największą z nich o tej samej nazwie, należącą do prowincji Krabi. Zielone wnętrze urzeka dzikim krajobrazem, natomiast przyjemne plaże z osłaniającymi je palmami doskonale nadają się do błogiego leniuchowania i oglądania okolicznych wysp prezentujących się najkorzystniej przy zachodach słońca. Wyspę ze względu na kameralną atmosferę upodobały sobie rodziny z małymi dziećmi i amatorzy nurkowania zachwyceni dostępem do pobliskich wysepek z podwodnymi jaskiniami, ścianami i rafami koralowymi. W niewielkich i kameralnych kurortach usytuowanych na porośniętych bujną roślinnością wzgórzach, można spędzić przyjemne chwile, korzystając z kompleksów sportowych, centrów SPA, siłowni, jacuzzi, sauny i możliwości uprawiania dyscyplin wodnych. Największą atrakcją wyspy jest Tham Mai Kelo – system kilku jaskiń, których zwiedzanie umożliwiają zamocowane drabiny i liny zabezpieczające.

      Khao Lak – pas wspaniałego Wybrzeża Andamańskiego położony na północ od Phuket, będący prawdziwym rajem dla miłośników przyrody, spokoju oraz wielogodzinnych kąpieli. Region Khao Lak jest również doskonałą bazą do wycieczek na archipelag Similian uchodzący za jedno z ciekawszych miejsc nurkowych tej części Tajlandii. Przyjemne kompleksy hotelowe położone są na dawnych plantacjach kauczuku, przy samym morzu i najlepszych plażach. Turyści mogą spędzać wymarzone wakacje w zadbanych kompleksach domków typu bungalow, tworzących tradycyjny, tajski klimat w otoczeniu tropikalnych ogrodów. Wakacyjny czas spędzony na plażach i przyhotelowych basenach urozmaicają zabiegi w centrach SPA, tajskie masaże oraz egzotyczne drinki serwowane przez wyszukane tawerny. W okolicy działa kilka szkółek nurkowych umożliwiających zdobycie uprawnień do schodzenia pod wodę. Wolny czas najlepiej spożytkować na wyprawach trekkingowych do okolicznego Parku Narodowego Khao Lak.

      Krabi – doskonałe miejsce na wczasy połączone z aktywnym zwiedzaniem okolicy. Baza turystyczna umożliwia wypoczynek na najwyższym poziomie za sprawą wspaniałych, nowoczesnych hoteli, w których na gości hotelowych czeka bogata oferta uprawiania sportów wodnych oraz możliwość jazdy konnej, gry w golfa czy jazdy na rowerze. Kompleksy hotelowe położone wśród tropikalnych ogrodów mają również dostęp do piaszczystych plaż z przepięknymi widokami na morze i wyrastające w tle wapienne góry. Lokalne agencje turystyczne specjalizują się w organizacji wycieczek fakultatywnych, dlatego Krabi uchodzi za świetną bazę do wypadów za miasto. Na dłuższy spacer można wybrać się między innymi na bagna namorzynowe, gdzie żyje wiele gatunków egzotycznych ptaków lub zwiedzić unikatowe cmentarzysko muszli Su San Hoi utworzone ze skamieniałych muszli morskich przypominających ogromne płyty. Prowincja Krabi szczyci się również przyjemną plażą Napparat Thara okoloną zielonym buszem oraz plażą Ao Nang z malowniczą oprawą zatoki, w której jest położona. Całe wybrzeże w rejonie Krabi oferuje turystom możliwość uprawiania kajakarstwa, nurkowania oraz wyprawiania się na pobliskie wyspy.

      Trang – miasto i prowincja o tej samej nazwie, w której turyści znajdą plaże błyszczące w promieniach słonecznych, strome klify i tropikalne wyspy znajdujące się na terenie Parku Narodowego Hai Chao. Miasto Trang dysponujące niewielką bazą noclegową na dobrym poziomie jest dobrym miejscem, by zatrzymać się na dłużej i zwiedzać malownicze południe Tajlandii. W przyjemnych uliczkach ukryte są chińskie restauracje makaronowe oraz muzułmańskie „domy curry”, natomiast najwięcej turystów pojawia się w mieście w trakcie trwania październikowego Festiwalu Wegetariańskiego. Białe, piaszczyste plaże na terenie parku doskonale nadają się do nurkowania z rurką, natomiast w okolicy plaż Chao Mai i Hat Pak Meng znajdują się ciekawe klify i jaskinie. Na własną rękę lub z lokalnymi agencjami turystycznymi można wybrać się w emocjonujący rejs po wyspach Koh Hai, Koh Muk i Koh Kradan. Wokół niewielkiego archipelagu znajdują się doskonałe terenu nurkowe z bajecznymi rafami koralowymi i wrakami statków. Każda z wielu wysp ma swój indywidualny urok, przykładowo największą atrakcją Koh Muk jest „Szmaragdowa Jaskinia” z porośniętą dżunglą laguną, zamkniętą wapiennymi skałami.

      .

      Zatoka Phangnga – nie ma takiego drugiego miejsca w Tajlandii, gdzie z ogromnej zatoki na tafli lazurowego akwenu wyrasta ponad setka skalistych wysepek i pionowych, wapiennych słupów. Na specjalnie organizowanych rejsach można podziwiać jeden z wielkich, przyrodniczych cudów natury Azji Południowo-Wschodniej i godzinami kąpać się na bezludnych, niebiańskich plażach. Zaskakujący krajobraz tworzą dodatkowo poszarpane klify morskie i jaskinie gwarantujące zwiedzającym niezapomniane wrażenia. Wapienne pomieszczenia zwane „hongi” kryją w swoich wnętrzach fantastyczne formacje skalne i rzadko spotykane twory powstałe na skutek ruchu ziemskich płyt kontynentalnych sprzed milionów lat. Bujna zieleń wysepek otoczona jest błękitnymi lagunami tworzącymi tropikalny ekosystem, który najlepiej można poznać wybierając się na wielogodzinną, a nawet kilkudniową wycieczkę kajakową. „Hongi” różnią się wielkością, a niektóre z nich są połączone skalnymi tunelami. Baśniowy pejzaż urozmaicają dodatkowo pływające, muzułmańskie wioski, do których można zawinąć podczas wyprawy, by spróbować egzotycznych owoców morza, a nawet przenocować. Wiele z wysp ma swoje odrębne historie, można między innymi zatrzymać się na „pisanej wyspie”, na której odkryto skalne malowidła, spojrzeć na tzw. „wyspę-pies” przypominającą swoim kształtem psa lub udać się na Wyspę Jamesa Bonda znaną z filmu „Człowiek ze złotym pistoletem”.

      Wycieczka wokół Krabi – turyści, którzy zdecydują się na własną rękę zwiedzić prowincję Krabi powinni zwiedzić kilka ciekawych miejsc znajdujących się w malowniczych zakątkach i sąsiedztwie przepięknych plaż doskonale nadających się na przerywnik w wyprawie. Koniecznie trzeba zajrzeć do „jaskini tygrysiej”. Wat Tham Seua jest bowiem jedną z najważniejszych w Tajlandii świątyń leśnych, w której mieszkają medytujący mnisi. W tajemniczych jaskiniach można znaleźć między innymi wielki odcisk stopy Buddy, posąg Bogini Miłosierdzia czy wizerunek Wielkiego Buddy z lustrem w dłoni. Wśród starych drzew i budynków poprowadzone są spacerowe ścieżki, którymi można dotrzeć do interesujących punktów widokowych. W trakcie przejażdżki warto także zobaczyć przydrożnego Spoczywającego Buddę, zahaczyć o plaże Nappharat Thara i zwiedzić mały cypel Laem Phra Nang.

      Morski Park Narodowy Mu Koh Surin – grupa kilku wysp, których środowisko naturalne można podziwiać zarówno na powierzchni, jak i pod wodą, gdyż miejsce to uchodzi za jeden z najlepszych w Tajlandii terenów nurkowych. Na wyspach znajduje się kilka doskonale przygotowanych szlaków pieszych prowadzących przez dżunglę. Podczas spacerów można podglądać egzotyczne zwierzęta, w tym małpy i lemury, a także olbrzymie drzewa sięgające wysokości kilkudziesięciu metrów. Przy płytkich brzegach wysp na miłośników nurkowania czekają barwne kolonie koralowców i zaskakujący świat podwodnej fauny. Do nurkowania z rurką i pełnym akwalungiem najlepiej nadają się wody zatoki Ao Mae Yai, okolice Koh Chi, „Żółwia Rafa” oraz podwodne zbiorowisko głazów i jaskiń Hin Kong. Na uwagę nurków zasługuje także „Skała Richelieu” oraz barwny ogród ukwiałów obok Koh Tornila.  Na wyspie Koh Surin Nua znajduje się wypożyczalnia akwalungu i łodzi, a także domki letniskowe, w których można zostać na noc.

      Morski Park Narodowy Mu Koh Similan – kolejne miejsce Wybrzeża Andamańskiego wyglądające równie pięknie na błękitnej tafli morskiej, jak i pod powierzchnią. Nazwa archipelagu pochodzi od liczby dziewięć, czyli „similan”, na którą właśnie składa się grupa rajskich wysp. Rezerwat szczególnie upodobali sobie amatorzy podwodnych eskapad, odwiedzający park tematyczny składający się z jaskiń, nawisów skalnych i tuneli. Całość urozmaica zachwycający świat koralowców przybierających fantastyczne kształty i kolory, a każde miejsce wyróżnia się czymś wyjątkowym. Pod powierzchnią wody skrywają się między innymi „Głowa Słonia” tworząca naturalny amfiteatr, „Łuk Śniadaniowy” z barwnymi ogrodami koralowymi czy „Punkt Bożego Narodzenia” z gigantycznymi łukami skalnymi. Z wyprawy na wyspy usatysfakcjonowani będą także miłośnicy kąpieli i snorkelingu, gdyż swoim pięknem kuszą pasma niezwykle białego piasku leżące u podnóży poszarpanych wzgórz, wapiennych klifów i bujnej roślinności.

      Rejsy na wyspy – miejscowe agencje turystyczne specjalizują się w ciekawych rejsach po okolicznych wysepkach, na których można nie tylko godzinami kąpać się w szmaragdowej wodzie i łowić ryby, ale również nocować. Najpopularniejsze rejsy wypływają na wyspy: Koh Lading, Koh Pakbia, Koh Hong, Koh Dang i Koh Rai.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      W Tajlandii wyróżniamy 3 pory roku: porę deszczową – od czerwca do października, porę chłodną – od listopada do lutego oraz porę gorącą i suchą – od marca do maja. Kiedy warto pojechać na wakacje na Phuket? Najlepszy czas na wyjazd na wsypę Phuket to okres od listopada do lutego. Pora chłodna w Tajlandii oznacza temperatury sięgające 29°C i niewielką ilość opadów. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 33°C. Temperatura wody natomiast przez cały rok utrzymuje się w granicach 29–31°C. Klimat na wyspie określany jest jako tropikalny monsunowy.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Phuket – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Turyści z Polski zwolnieni są z obowiązku wizowego na pobyt turystyczny nie dłuższy niż 30 dni. Przy wjeździe i wyjeździe wymagany jest paszport z co najmniej 6-miesięcznym okresem ważności liczonym od daty planowanego opuszczenia terytorium Tajlandii. Na terenie państwa obowiązek meldunkowy dotyczy wszystkich przyjezdnych, a stosowny formularz można wypełnić w hotelach, pensjonatach itp.

      Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Bangkoku: www.bangkok.polemb.net

      .

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Tajlandii
      Tajlandia, Bangkok, 100/81-82. 25th floor. Vongvanij Building B, Rama 9 Road, Huaykwang, 10310
      Tel.: +66 2645 0367- 9 Tel. dyżurny: +66 819 364 618 Faks: +66 2645 0365
      bangkok.amb.sekretariat.@msz.gov.pl
      www.bangkok.polemb.net

      FAQ

      Kiedy najlepiej wybrać się na Phuket?
      Najdogodniejszym okresem, z którego korzysta najwięcej turystów jest pora chłodna (tylko z nazwy) z miesiącami od listopada do lutego, kiedy temperatury oscylują między 28-32°C, są do wytrzymania i najlepiej nadają się do zwiedzania kraju. Klimat Tajlandii, która jest krajem tropikalnym z trzema klimatycznymi porami roku – gorącą, deszczową i chłodną, zmienia się bardzo często ze względu na położenie kraju w strefie przejściowej obszaru indo-malajskiego. Od czerwca do października trwa nieprzychylna ruchowi turystycznemu deszczowa pora powodowana monsunami z upałami sięgającymi 38°C, które znieść można tylko w pomieszczeniach klimatyzowanych. Wybierając się do Tajlandii, ze względu na tropikalny klimat, trzeba być przygotowanym zarówno na palący upał, jak i ulewne deszcze. Region Wybrzeża Andamańskiego jest najatrakcyjniejszy pod względem turystycznym między listopadem a kwietniem, po ustaniu pory monsunowej. Przed wyjazdem warto zapoznać się z kalendarzem imprez, których w regionie nie brakuje. Lokalną atrakcją są kilkudniowe obchody Świąt Wegetarian organizowane w październiku, w trakcie których mieszkańcy Phuket symbolicznie przebijają się dzidami i mieczami w obrzędzie oczyszczenia. Ciekawy jest także Festiwal Andamański pełen parad, plenerowych koncertów i rozmaitych zawodów, odbywający się na przełomie października i listopada.
      Jaka waluta obowiązuje w Tajlandii i jakie są orientacyjne ceny?
      Walutą Tajlandii jest baht tajski (THB), 1 baht =100 satangów. Dla turystów z zachodu ceny w Tajlandii nie są wygórowane, a koszty wyżywienia i zakwaterowania, w porównaniu do biletów lotniczych, są tanie.
      Gdzie i jakie pamiątki kupić na Wybrzeżu Andamańskim?
      Wybór pamiątek w Tajlandii jest bardzo duży, a jakość wyrobów i przystępne ceny zachęcają do robienia zakupów. Można je kupić na straganach mniejszych miast, w sklepach rzemieślniczych specjalizujących się w pamiątkach i wielkich centrach handlowych nastawionych na ruch turystyczny. Najbardziej pożądane są wyroby rzemiosła artystycznego i dzieła sztuki. W niemalże każdym zakątku tego egzotycznego kraju można kupić biżuterię wysadzaną drogimi kamieniami, srebrne misy, przezroczystą, seledynową porcelanę, misternie wykonane figurki Buddy czy tajską odzież z delikatnego jedwabiu i doskonałej bawełny. W sprzedaży dostępny jest szeroki wybór wzorów zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Turyści poszukują także trójkątnych poduszek, wyrobów artystycznych górskich plemion, rattanowych plecionek oraz rękodzielniczych wyrobów z cyny. Egzotyczną pamiątką może być elegancka portmonetka wykonana z wytrzymałej trawy „yan lipao”, wyroby z laki czy unikalne dzieła sztuki, jakimi są maski „khon”. Z jedwabiu i papieru „sa” wytwarza się także poszukiwane przez turystów parasolki i wachlarze. W większości sklepów z pamiątkami i warsztatach rzemieślniczych warto pokusić się o targowanie, gdyż Tajlandczycy z dobrego serca obniżają ceny, a przy okazji można nieco poznać tajską kulturę.
      Jaki czas obowiązuje w Tajlandii?
      W lecie do czasu polskiego dodajemy 5, a zimą 6 godzin.
      Jak poruszać się po Wybrzeżu Andamańskim?
      Poruszanie po Tajlandii jest przyjemne i bezproblemowe. Wygodnie podróżuje się koleją, która uchodzi za tani sposób przemieszczania. Wycieczka pociągiem może być wspaniałym wprowadzeniem w poznawaniu krajobrazów Tajlandii. Do mniejszych miast można dojechać autobusem, chociaż dłuższe odległości lepiej pokonuje się pociągiem lub samolotem. Warto korzystać z prywatnych przewoźników, którzy zapewniają szybsze połączenia między miejscowościami turystycznymi. Najlepszym sposobem na zwiedzenie okolic jest wypożyczenie samochodu. W centrach turystycznych działają międzynarodowe wypożyczalnie, niemniej warto poszukać atrakcyjnych cen i dużych rabatów w mniejszych kurortach. Należy jednak pamiętać, że wypożyczenie auta wiąże się z pewnym ryzykiem. Najlepiej podpisywać, po wcześniejszym dokładnym zapoznaniu się, wyłącznie umowy angielskojęzyczne, gdyż turyści podpisujący dokumenty w języku lokalnym często padają ofiarami oszustw ze strony wypożyczalni. Przy wypożyczeniu samochodu wymagany jest depozyt w postaci paszportu, dlatego w razie jakichś nieprzewidzianych zdarzeń może być problem z jego odzyskaniem. Należy pamiętać, że w Tajlandii obowiązuje ruch lewostronny, wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy i odpowiednie ubezpieczenia, natomiast polskie prawo jazdy nie jest dokumentem uznawanym przez władze Tajlandii. Drogi są w dobrym stanie, przynajmniej te łączące duże miasta i najważniejsze miejscowości turystyczne wybrzeża (przeważnie są to autostrady). Przejazd większością dróg jest darmowy, niemniej na niektórych odcinkach pobierane są niewysokie opłaty. Praktykowane jest oznakowanie informacyjne zarówno w języku tajskim, jak i angielskim.
      Jakie plaże są na Wybrzeżu Andamańskim i Phuket?
      Jedne z najpiękniejszych plaż wybrzeża znajdują się na wyspie Phuket. Turystów można spotkać na plaży Rawai, która, pomimo że jest skalista, ma swój niepowtarzalny urok. Ładna, piaszczysta, zamknięta zielonymi wzgórzami plaża Nai Harn znajduje się blisko przylądka Promthep. Plaża Kata położona przy ogromnym ośrodku turystycznym idealnie nadaje się do wypoczynku z małymi dziećmi dzięki drobnemu, złocistemu piaskowi łagodnie opadającemu ku lazurowej wodzie. W Kammali znajduje się piaszczysta plaża oddzielona drogą od zabudowań, a także położona na północ od letniska plaża Surin, na której można wypoczywać wśród palm na drobnym, białym piasku. Perełką wyspy jest zatoka Laem Singh zasłonięta skalistymi cyplami u podnóża nagich klifów. Otoczona luksusowymi ośrodkami jest także piaszczysta plaża Pansea, natomiast wzdłuż zatoki Bang Tao rozciąga się najdłuższy na wyspie pas drobnego piachu. Najlepsze plaże na Ko Lanta to: plaża Palmowa położona wśród drzew palmowych, podobnie jak wspaniała plaża Khlong Kong nieopodal kurortu Sala Dan, natomiast ciszę i spokój można znaleźć na piaszczystej Khlong Nin. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.
      Jakie są ograniczenia celne w Tajlandii?
      W Tajlandii nie ma ograniczeń dotyczących wwozu pieniędzy, a za zakup niektórych towarów przy wylocie można uzyskać zwrot podatku VAT (aktualne stawki na stronie MSZ), niemniej wcześniej trzeba odebrać odpowiednie zaświadczenie z miejsca zakupu towarów. Zakazany jest wwóz narkotyków, broni palnej, materiałów pornograficznych oraz niektórych gatunków roślin i zwierząt. Restrykcyjny zakaz dotyczy wywozu statuetek i wizerunków Buddy (wymagane jest wcześniejsze zaświadczenie wystawiane przez Ministerstwo Sztuki). Zakaz ten nie dotyczy drobnych wyrobów rzemieślniczych sprzedawanych na potrzeby turystyczne.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Tajlandii?
      Ze względu na wysokie koszty leczenia przed wylotem do Tajlandii zaleca się wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego. Usługi medyczne są na wysokim poziomie, niemniej ich ceny są dużo droższe w stosunku do krajów europejskich. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są w Tajlandii uznawane, o ile mają swoje przedstawicielstwo na terenie kraju. W hotelach o wysokim standardzie działają indywidualne placówki medyczne zapewniające gościom odpowiednią opiekę. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia. Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej szczególnie w krajach tropikalnych istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

      Zobacz polecane oferty w Tajlandii

      • Bangkok
      • Wyc. Objazdowe
      • Wybrzeże Andamańskie
      • Krabi
      • Phuket
      • Pattaya
      • Zatoka Tajlandzka Płn.
      • Hua Hin - Cha Am
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki