• Opis
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Zatoka Tajlandzka Zach.

      Tajlandia to kraina różnorodności. Tętniące życiem miasta z Bangkokiem na czele, piękne plaże otoczone palmami w tajemniczych zatokach, egzotyczne krajobrazy, niezwykle ciekawa kultura, imponujące zabytki i prawdopodobnie najlepszy streetfood na świecie. Tajlandia to także kolorowa prowincja Krabi, malownicza wyspa Phuket oraz Park Narodowy Moo Ko Lanta i przepiękne rafy koralowe. Wakacje w Tajlandii to znakomity pomysł dla każdego miłośnika egzotycznych wypraw!

      Zatoka Tajlandzka Zach. - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Zatoka Tajlandzka Zach.
      Informacje o Zatoka Tajlandzka Zach.
      Stolica Bangkok
      Język tajski
      Waluta baht tajski, 1 baht = 100 satangów
      Dokumenty paszport

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Bangkok / tajski

      Czas lokalny
      Różnica czasu względem Polski to: +5 godzin w czasie letnim i +6 godzin w czasie zimowym.

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana w przypadku pobytów turystycznych na okres nieprzekraczający 30 dni. Przy wjeździe w ruchu bezwizowym wymagany i bezwzględnie przestrzegany jest wymóg co najmniej 6-miesięcznego okresu ważności paszportu (liczony od daty wjazdu na terytorium Tajlandii), posiadanie biletu powrotnego, dokumentów podróży lub środków finansowych.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień. Kraj o wysokim ryzyku zakażenia cholerą. Zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu oraz japońskiemu zapaleniu mózgu. Szczepienia rutynowe: błonica, tężec i krztusiec.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany; 220 V; 50 Hz / typ A, typ B, typ C, typ C–2

      Pieniądze

      Waluta
      baht tajski, 1 baht = 100 satangów, 1 THB = 0.1099PLN, kurs NBP z dnia 2024-03-28

      Napiwki
      Zwyczajowo 10% wysokości rachunku w restauracji, warto też zostawić 20 baht dla portiera, boya hotelowego i pokojówki.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Transport publiczny, poza większymi miastami, nie jest zbyt rozwinięty. W Bangkoku można za to korzystać z różnych środków komunikacji. Popularne są pociągi oraz metro. Jeżdżą też autobusy miejskie. Ich cenę często negocjuje się indywidualnie. Zdarza się, że opis trasy jest wyłącznie po tajsku. Informacje w języku angielskim trudno znaleźć przede wszystkim na trasach rzadziej uczęszczanych przez turystów. Warto więc zaopatrzyć się w mapę linii autobusowych, którą można otrzymać w centrach informacji turystycznej.
      Można też przemieszczać się tuk-tukami i taksówkami. W przypadku taksówek warto zapytać o cenę przejazdu przed podróżą, najlepiej po tajsku.

      Wynajem samochodów
      Obowiązuje ruch lewostronny. Obowiązkowe jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Auto można wynająć we wszystkich większych miastach oraz na lotniskach. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ zdarza się, że właściciele firm wymagają zdeponowania paszportu, który może zostać skradziony.
      W Tajlandii popularne są skutery. Do ich prowadzenia konieczne jest posiadanie prawa jazdy na motocykl. Lepiej nie wypożyczać ich w małych, lokalnych firmach, ponieważ grozi to potencjalnymi problemami.
      Drogi w Tajlandii mają dobrą jakość. Na terenie kraju znajduje się też rozbudowana sieć autostrad. Przemieszczając się samochodem, trzeba być uważnym – często zdarzają się tam wypadki, również z udziałem obcokrajowców, którzy nie są przyzwyczajeni do lewostronnego ruchu.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      W podróży do Tajlandii najkorzystniej jest zabrać dolary amerykańskie. W kantorach przyjmowane są jedynie najnowsze banknoty. Starsze pieniądze można wymienić jedynie w barach. Przy wypłacie gotówki w bankomatach, trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami, transakcje są obciążone prowizją.
      Tajowie darzą ogromnym szacunkiem rodzinę królewską. Nieuszanowanie majestatu królewskiego (np. przez podarcie banknotu z wizerunkiem władcy) jest uznawane za coś okropnego i może być powodem konfliktu. Z podobnym szacunkiem należy odnosić się do obiektów kultu. Należy pamiętać, że każdy posąg Buddy jest uważany za święty. Z uwagi na szacunek wobec religii konieczny będzie też skromniejszy strój podczas zwiedzania buddyjskich świątyń.
      Tradycyjne powitanie w Tajlandii to gest wai - złożenie rąk jak do modlitwy i pochylenie głowy. Wysokość ułożenia rąk ma znaczenie. Kiedy Tajowie witają się z dobrymi znajomymi lub z osobą w tym samym wieku składają ręce na wysokości klatki piersiowej, jeśli zaś witają osobę starszą albo mnicha, układają ręce przy twarzy. Od wieku i hierarchii społecznej zależy to, kto pierwszy kłania się i w jaki sposób. Gest ten na początku wykonują osoby znajdujące się niższej w hierarchii, na przykład młodsi kłaniają się starszym.
      Tajowie z natury są uśmiechnięci i pogodni. Konflikty najlepiej łagodzić uśmiechem. Podnoszenie głosu lub krzyk są traktowane tam jako oznaka słabości. Przez kłótnie nic nie wskóram podczas negocjacji ceny towaru czy próbie rozwiązania problemu.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Zatoka Tajlandzka Zach. - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Turyści wybierający się do Tajlandii w wolnym czasie z pewnością nie będą się nudzić. Poszczególne zakątki Zatoki Tajlandzkiej oferują turystom możliwość uprawiania wielu ciekawych dyscyplin sportowych. Hotelowe kompleksy całej Zatoki Tajlandzkiej proponują turystom baseny ze słodką wodą, wydzielone brodziki dla dzieci, jacuzzi, centa fitness i SPA, a także możliwość gry w siatkówkę plażową tenisa ziemnego i stołowego. Wyjątkowo egzotycznie zapowiadają się organizowane za pośrednictwem agencji turystycznych wyprawy na słoniach oraz wycieczki w góry z przewodnikiem. Warto również rozglądnąć się za wypożyczalnią rowerów lub skuterów, by w ten sposób zwiedzić dżunglę, w której można znaleźć drogi szutrowe i tereny trekkingowe o rożnym stopniu trudności.

      Warto zobaczyć

      Phetchaburi – zaskakujące miasto z wieloma atrakcjami, którego nie można przegapić w trakcie podróży po południowym regionie Zatoki Tajlandzkiej. Phetchaburi na początku XX w. upodobali sobie władcy dynastii Czakri, pozostawiając po okresie swoich rządów liczne świątynie i ciekawe budowle. Osada powstała za panowania Khmerów w XI w., natomiast przełomowym i rozwojowym okresem był wiek XVII., w którym na szeroką skalę rozwinął się handel. W pierwszej kolejności oczy turystów zwracają się w kierunku pałacu Phra Nakhon Khiri, wzniesionego w 1859 r. na polecenie króla Mongkuta. Zespół niezwykłych budowli objętych parkiem historycznym wznosi się na szczycie wzgórza Maha Samana, z którego widok z pewnością może wzbogacić archiwum fotograficzne. Spacerować można wśród niezwykłych zabytków takich jak: świątynia Wat Phra Kaeo, rezydencja w stylu neoklasycznym czy obserwatorium, w którym król spędzał najwięcej czasu. Ciekawą kolekcję zgromadziło Muzeum Narodowe Phra Nakhon Khri, natomiast w ramach kilkugodzinnego spaceru najlepiej wybrać się w okolice pięciu najciekawszych w mieście świątyń, tworzących turystyczne skupisko na północno-wschodnich obrzeżach miasta. Ciekawscy turyści w zabytkowych wnętrzach mogą oglądnąć między innymi różne wizerunki Buddy, interesujące malowidła ścienne czy buddyjskie relikwie podarowane przez króla. Najciekawszą atrakcją okolicy jest zespół jaskiń Tham Khao Luang, wśród których najefektowniej prezentuje się jaskinia centralna z dziesiątkami posągów Buddy, oświetlanych blaskiem słońca wpadającego do zaciemnionych przestrzeni. Godna uwagi jest także grota Tham Khao Yoi łącząca piękno przyrody z wątkami religijnymi.

      Park Narodowy Kaeng Krachan – doskonałym przerywnikiem w plażowaniu jest wyprawa do największego, tajlandzkiego parku przyrodniczego, oddalonego od Phetchaburi o 70 km w kierunku południowo-zachodnim. Dzikie i malownicze tereny, rozciągające się w stronę Gór Tenaserimskich, zdominowane są przez gęste dżungle, tajemnicze jaskinie, widokowe szczyty oraz zjawiskowe wodospady, do których prowadzą emocjonujące i pełne przygód szlaki turystyczne.

      .

      Park Narodowy Khao Sam Roi Yot – w przepięknym parku krajobrazowym zwanym „górą trzystu szczytów”, obejmującym wybrzeże i nadmorskie mokradła, rozciągają się odludne plaże doskonale nadające się na odpoczynek po zwiedzeniu trudno dostępnych jaskiń, wapiennych wzgórz i stromych klifów. Poprowadzono wśród nich wiele szlaków turystycznych zajmujących wielogodzinne wyprawy. W gęstwinie tropikalnej roślinności chowają się rozmaite gatunki małp i innych zwierząt, więc na wyprawę warto zabrać z sobą lornetkę i aparat fotograficzny. Najwspanialsza panorama parku roztacza się z najwyższego szczytu Khao Daeng, natomiast wiele ciekawych i malowniczych lagun można zwiedzić wynajętą łodzią. Warto zatrzymać się nieco dłużej na terenie parku, gdyż znajduje się tam centrum turystyczne z domkami typu bungalow i kempingami zlokalizowanymi w pobliżu przepięknej plaży Hat Laem Sala. Prawdziwym skarbem rezerwatu jest zadziwiający pawilon Tham Phraya Nakhon wybudowany w 1890 r. i odwiedzany kolejno przez wszystkich tajlandzkich królów.

      Bangkok – podczas zwiedzania Bangkoku można od razu zauważyć, że nie ma tam ścisłego centrum, dlatego jego poznanie może okazać się niemałym wyzwaniem. Niezwykle ekscytujące miasto najlepiej zacząć zwiedzać od miejsca, w którym przeważnie gromadzi się najwięcej turystów, czyli wyspy Rattanakosin będącej jednocześnie zabytkowym i kulturalnym sercem stolicy oraz królewską enklawą. Znajduje się tam wiele niebywałych zabytków, z których najtłumniej, co świadczy o ich atrakcyjności turystycznej, oblegany jest Wielki Pałac należący do największych cudów Azji, a także słynne zespoły świątynne Wat Mahathat, Wat Suthat i Wat Phra Kaeo z prawdziwym skarbem, jakim jest szmaragdowy posąg Buddy. Kolejnym ciekawym zabytkiem jest królewski klasztor Wat Po, w którego misternych murach można natknąć się na spacerujących mnichów, astrologów, masażystów i odpoczywającą młodzież szkolną. Do największych atrakcji klasztoru należy zadziwiający pomnik leżącego Buddy oraz Wzgórze Powykręcanych Pustelników usiane figurami o zaskakujących pozach. Nieopodal tego miejsca, w szkole masażu, można liczyć na najbardziej profesjonalny masaż tajski, jaki tylko jest się w stanie wymarzyć. Wielu turystów z przyjemnością zagląda do Dzielnicy Chińskiej ograniczonej przez rzekę Chao Phraya i ulicę Charoen Krung. Powstała w XVIII w. „Chinatown” jest jedną z najstarszych w mieście, a jej największą atrakcją są setki sklepików z wyszukanymi produktami. Podczas spaceru wśród chaotycznie porozstawianych straganów warto zahaczyć o pawilon wegetariański Boonsamakan, czyli niewielką świątynię ze wspaniałymi, chińskimi rzeźbami, zadziwiający zaułek Sampeng Lane z ciekawymi sklepikami czy Stary Rynek Talaad Kao z barwnym targowiskiem. Nieco inny charakter turystyczny ma wschodni Bangkok z miejskim krajobrazem zdominowanym przez hotele, budynki biurowe i domy mieszkalne. Dzielnicę najlepiej jest podziwiać z kolejki naziemnej Skytrain, a jej charakterystycznym miejscem jest targ Chatuchak pełen fascynujących towarów, usług i rozrywek. Między ulicami Silom i Ploen Chit rozciąga się ogromne centrum miasta, po którym spacer obfituje w odwiedziny w najlepszych tajskich sklepach i restauracjach. Od miejskiego zgiełku najlepiej uciec do Parku Lumphini rozciągającego się wzdłuż sztucznego jeziora, po którym można pływać łodziami i odpoczywać na brzegach kontrastujących z bujną zielenią, by z nowymi siłami zabrać się za zwiedzanie dzielnicy Dusit. Zachowały się tam stare, niewysokie budynki przy wysadzanych drzewami ulicach prowadzących do najważniejszych instytucji rządowych, królewskich pałaców oraz parków publicznych. Dzielnica jako jedyna w Bangkoku obrazuje charakter przestrzenny miasta, a jej największymi atrakcjami są Park Dusit z Muzeum Zegarów, Muzeum Królewskich Powozów, ZOO oraz pałac Vimanmek – bajkowa rezydencja królewska licząca blisko sto pokoi, zwana również „pałacem w chmurach”. Wart zobaczenia jest także Dwór Królewski z interesującą architekturą stylu europejskiego i tajskiego, a także zespół pałacowy Wang Suan Pakkard zachwycający swoją magią. Specyficzną atmosferę tworzą turyści i podróżnicy z całego świata przemierzający ulicę Khao San w poszukiwaniu wyszukanych pamiątek, natomiast ciekawscy spacerowicze zaglądają do owianego legendami Domu Jima Thompsona, w którym amerykański architekt i poszukiwacz przygód urządził interesujące muzeum. Wśród dodatkowych atrakcji, z których najbardziej zadowolone będą dzieci, można wymienić chociażby Siam Ocean World – największe w Tajlandii oceanarium czy znajdujące się na obrzeżach miasta Safari World z setkami gatunków dzikich zwierząt. Spragnieni kąpieli turyści mogą wybrać się do Siam Park z atrakcjami w postaci sztucznej plaży, zjeżdżalni wodnych, basenów i kolejek górskich, natomiast na miłośników wspaniałych widoków czeka Bayoke Sky Tower z ekskluzywnymi restauracjami i tarasami widokowymi. W czasie, gdy najmłodsi będą zafascynowani zadziwiającym lunaparkiem Dream World, turyści o mocnych nerwach mogą zajrzeć na budzącą emocje Farmę Węży. Wielu turystów wybiera inną formę zwiedzania miasta, jaką jest poruszanie się łodziami po niezliczonych kanałach i rzece. Wspaniała wycieczka nie tylko obfituje w niezapomniane przygody, ale także zahacza o najważniejsze zabytki miasta. Bangkok nigdy nie zasypia, więc po emocjonującym zwiedzaniu miasta najlepiej wybrać się na drinka do przytulnych knajpek przy Thanon Phra Athit czy Thanon Sukhumvit lub zawitać w największym centrum rozrywki w rejon Patpong Road.

      Pogoda

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Zatoka Tajlandzka Zach. – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Turyści z Polski zwolnieni są z obowiązku wizowego na pobyt turystyczny nie dłuższy niż 30 dni. Przy wjeździe i wyjeździe wymagany jest paszport z co najmniej 6-miesięcznym okresem ważności liczonym od daty planowanego opuszczenia terytorium Tajlandii. Na terenie państwa obowiązek meldunkowy dotyczy wszystkich przyjezdnych, a stosowny formularz można wypełnić w hotelach, pensjonatach itp.

      Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Bangkoku: www.bangkok.polemb.net

      .

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Tajlandii
      Tajlandia, Bangkok, 100/81-82. 25th floor. Vongvanij Building B, Rama 9 Road, Huaykwang, 10310
      Tel.: +66 2645 0367- 9 Tel. dyżurny: +66 819 364 618 Faks: +66 2645 0365
      bangkok.amb.sekretariat.@msz.gov.pl
      www.bangkok.polemb.net

      FAQ

      Kiedy najlepiej wybrać nad Zatokę Tajlandzką?
      Najdogodniejszym okresem, z którego korzysta najwięcej turystów jest pora chłodna (tylko z nazwy) z miesiącami od listopada do lutego, kiedy temperatury oscylują między 28-32°C, są do wytrzymania i najlepiej nadają się do zwiedzania kraju. Klimat Tajlandii, która jest krajem tropikalnym z trzema klimatycznymi porami roku – gorącą, deszczową i chłodną, zmienia się bardzo często ze względu na położenie kraju w strefie przejściowej obszaru indo-malajskiego. Od czerwca do października trwa nieprzychylna ruchowi turystycznemu deszczowa pora powodowana monsunami z upałami sięgającymi 38°C, które znieść można tylko w pomieszczeniach klimatyzowanych. Wybierając się do Tajlandii, ze względu na tropikalny klimat, trzeba być przygotowanym zarówno na palący upał, jak i ulewne deszcze. Pomimo iż doskonałe warunki panują na wyspach Zatoki Tajlandzkiej przez cały rok, najwięcej turystów wybiera się w te regiony poza sezonem monsunowym, który trwa od czerwca do września. Tajlandia słynie z wielu świąt obchodzonych bardzo hucznie, dlatego w stolicy kraju i miejscowościach turystycznych warto pojawić się w trakcie ich trwania. Ciekawym przeżyciem może być Chiński Nowy Rok obchodzony w lutym, marcowe „puszczanie latawców”, lipcowe święto buddyjskie Asalaha Puja, wrześniowy Festiwal Księżyca czy październikowy Chiński Festiwal Wegetariański. Wielu turystów przyjeżdża nad Zatokę Tajlandzką, by spędzić tam najpiękniejszego Sylwestra w życiu.
      Jaka waluta obowiązuje w Tajlandii i jakie są orientacyjne ceny?
      Walutą Tajlandii jest baht tajski (THB), 1 baht =100 satangów. Dla turystów z zachodu ceny w Tajlandii nie są wygórowane, a koszty wyżywienia i zakwaterowania, w porównaniu do biletów lotniczych, są tanie.
      Gdzie i jakie pamiątki kupić nad Zatoką Tajlandzką?
      Wybór pamiątek w Tajlandii jest bardzo duży, a jakość wyrobów i przystępne ceny zachęcają do robienia zakupów. Można je kupić na straganach mniejszych miast, w sklepach rzemieślniczych specjalizujących się w pamiątkach i wielkich centrach handlowych nastawionych na ruch turystyczny. Najbardziej pożądane są wyroby rzemiosła artystycznego i dzieła sztuki. W niemalże każdym zakątku tego egzotycznego kraju można kupić biżuterię wysadzaną drogimi kamieniami, srebrne misy, przezroczystą, seledynową porcelanę, misternie wykonane figurki Buddy czy tajską odzież z delikatnego jedwabiu i doskonałej bawełny. W sprzedaży dostępny jest szeroki wybór wzorów zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Turyści poszukują także trójkątnych poduszek, wyrobów artystycznych górskich plemion, rattanowych plecionek oraz rękodzielniczych wyrobów z cyny. Egzotyczną pamiątką może być elegancka portmonetka wykonana z wytrzymałej trawy „yan lipao”, wyroby z laki czy unikalne dzieła sztuki, jakimi są maski „khon”. Z jedwabiu i papieru „sa” wytwarza się także poszukiwane przez turystów parasolki i wachlarze. W większości sklepów z pamiątkami i warsztatach rzemieślniczych warto pokusić się o targowanie, gdyż Tajlandczycy z dobrego serca obniżają ceny, a przy okazji można nieco poznać tajską kulturę.
      Jaki czas obowiązuje w Tajlandii?
      W lecie do czasu polskiego dodajemy 5, a zimą 6 godzin.
      Jakie plaże znajdują się w regionie Zatoki Tajlandzkiej Zachodniej?
      W Prachuap znajduje się długie, piaszczyste wybrzeże, niemniej turyści wybierają się za miasto w poszukiwaniu dogodnych miejsc kąpielowych. W pobliskich zatokach można znaleźć dogodne plaże, z których najciekawsza jest okolica skalistego występu Khao Mong. Kilka kilometrów za miastem błogi wypoczynek oferuje przyjemna i piaszczysta plaża Ao Manao. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.
      Jak poruszać się po regionie Zatoki Tajlandzkiej?
      Poruszanie po Tajlandii, szczególnie wzdłuż wybrzeża Zatoki Tajlandzkiej jest przyjemne i bezproblemowe. Wygodnym sposobem przemieszczania się jest kolej, która uchodzi za tani sposób podróżowania. Wycieczka pociągiem może być wspaniałym wprowadzeniem w poznawaniu krajobrazów Tajlandii. Do mniejszych miast można dojechać autobusem, chociaż dłuższe odległości lepiej pokonuje się pociągiem lub samolotem. Warto korzystać z prywatnych przewoźników, którzy zapewniają szybsze połączenia między miejscowościami turystycznymi. Najlepszym sposobem na zwiedzenie okolic jest wypożyczenie samochodu, chociaż wiąże się to z pewnym ryzykiem. W centrach turystycznych działają międzynarodowe wypożyczalnie, niemniej warto poszukać atrakcyjnych cen i dużych rabatów w mniejszych kurortach. Należy jednak pamiętać, że najlepiej podpisywać, po wcześniejszym dokładnym zapoznaniu się, wyłącznie umowy angielskojęzyczne, gdyż turyści podpisujący dokumenty w języku lokalnym często padają ofiarami oszustw ze strony wypożyczalni. Przy wypożyczeniu samochodu wymagany jest depozyt w postaci paszportu, dlatego w razie jakichś nieprzewidzianych zdarzeń może być problem z jego odzyskaniem. Należy pamiętać, że w Tajlandii obowiązuje ruch lewostronny, wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy i odpowiednie ubezpieczenia, natomiast polskie prawo jazdy nie jest dokumentem uznawanym przez władze Tajlandii. Drogi są w dobrym stanie, przynajmniej te łączące duże miasta i najważniejsze miejscowości turystyczne wybrzeża (przeważnie są to autostrady). Przejazd większością dróg jest darmowy, niemniej na niektórych odcinkach pobierane są niewysokie opłaty. Praktykowane jest oznakowanie informacyjne zarówno w języku tajskim, jak i angielskim. Z racji tego iż wyspy Zatoki Tajlandzkiej są niewielkie i nie mają rozwiniętej komunikacji, najlepszym sposobem przemieszczania się po niej jest wypożyczenie roweru, skutera lub quada. Funkcje taksówek pełnią wszechobecne zielone pick-up’y, natomiast kontakt ze stałym lądem zapewniają połączenia promowe. W lokalnych portach można wynająć łodzie motorowe i jachty, by w ten sposób zwiedzać Zatokę Tajlandzką z bezludnymi wyspami i niezapomnianymi zachodami słońca.
      Jakie są ograniczenia celne w Tajlandii?
      W Tajlandii nie ma ograniczeń dotyczących wwozu pieniędzy, a za zakup niektórych towarów przy wylocie można uzyskać zwrot podatku VAT (aktualne stawki na stronie MSZ), niemniej wcześniej trzeba odebrać odpowiednie zaświadczenie z miejsca zakupu towarów. Zakazany jest wwóz narkotyków, broni palnej, materiałów pornograficznych oraz niektórych gatunków roślin i zwierząt. Restrykcyjny zakaz dotyczy wywozu statuetek i wizerunków Buddy (wymagane jest wcześniejsze zaświadczenie wystawiane przez Ministerstwo Sztuki). Zakaz ten nie dotyczy drobnych wyrobów rzemieślniczych sprzedawanych na potrzeby turystyczne.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Tajlandii?
      Ze względu na wysokie koszty leczenia przed wylotem do Tajlandii zaleca się wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego. Usługi medyczne są na wysokim poziomie, niemniej ich ceny są dużo droższe w stosunku do krajów europejskich. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są w Tajlandii uznawane, o ile mają swoje przedstawicielstwo na terenie kraju. W hotelach o wysokim standardzie działają indywidualne placówki medyczne zapewniające gościom odpowiednią opiekę. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia. Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej szczególnie w krajach tropikalnych istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

      Zobacz polecane oferty

      • Bangkok
      • Wyc. Objazdowe
      • Wybrzeże Andamańskie
      • Krabi
      • Phuket
      • Pattaya
      • Zatoka Tajlandzka Płn.
      • Hua Hin - Cha Am
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki