• Opis
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Zatoka Tajlandzka

      Zatoka Tajlandzka to region, w którym znajdziemy rajskie piaszczyste plaże, tajemnicze zatoczki oraz znakomitą bazę hotelową na wakacje w Tajlandii. W tej części wybrzeża znajdziemy wiele Parków Narodowych z małymi wysepkami, liczne wodospady, skaliste wybrzeże oraz bogatą faunę i florę. Najczęściej odwiedzane wyspy Zatoki Tajlandzkiej to Koh Samui, Koh Tao i Koh Phangan. Oprócz rajskich plaż warto odwiedzić miasteczko Nakhon Si Tammarat z jedną z najważniejszych tajskich świątyń – Wat Phra Mahathat.

      Zatoka Tajlandzka - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Zatoka Tajlandzka

      Długość lotu: 11 godzin

      Informacje o Zatoka Tajlandzka
      Stolica Bangkok
      Język tajski
      Waluta baht tajski, 1 baht = 100 satangów
      Dokumenty paszport

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Bangkok / tajski

      Czas lokalny
      Różnica czasu względem Polski to: +5 godzin w czasie letnim i +6 godzin w czasie zimowym.

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana w przypadku pobytów turystycznych na okres nieprzekraczający 30 dni. Przy wjeździe w ruchu bezwizowym wymagany i bezwzględnie przestrzegany jest wymóg co najmniej 6-miesięcznego okresu ważności paszportu (liczony od daty wjazdu na terytorium Tajlandii), posiadanie biletu powrotnego, dokumentów podróży lub środków finansowych.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień. Kraj o wysokim ryzyku zakażenia cholerą. Zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu oraz japońskiemu zapaleniu mózgu. Szczepienia rutynowe: błonica, tężec i krztusiec.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany; 220 V; 50 Hz / typ A, typ B, typ C, typ C–2

      Pieniądze

      Waluta
      baht tajski, 1 baht = 100 satangów, 1 THB = 0.1104PLN, kurs NBP z dnia 2024-04-19

      Napiwki
      Zwyczajowo 10% wysokości rachunku w restauracji, warto też zostawić 20 baht dla portiera, boya hotelowego i pokojówki.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Transport publiczny, poza większymi miastami, nie jest zbyt rozwinięty. W Bangkoku można za to korzystać z różnych środków komunikacji. Popularne są pociągi oraz metro. Jeżdżą też autobusy miejskie. Ich cenę często negocjuje się indywidualnie. Zdarza się, że opis trasy jest wyłącznie po tajsku. Informacje w języku angielskim trudno znaleźć przede wszystkim na trasach rzadziej uczęszczanych przez turystów. Warto więc zaopatrzyć się w mapę linii autobusowych, którą można otrzymać w centrach informacji turystycznej.
      Można też przemieszczać się tuk-tukami i taksówkami. W przypadku taksówek warto zapytać o cenę przejazdu przed podróżą, najlepiej po tajsku.

      Wynajem samochodów
      Obowiązuje ruch lewostronny. Obowiązkowe jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Auto można wynająć we wszystkich większych miastach oraz na lotniskach. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ zdarza się, że właściciele firm wymagają zdeponowania paszportu, który może zostać skradziony.
      W Tajlandii popularne są skutery. Do ich prowadzenia konieczne jest posiadanie prawa jazdy na motocykl. Lepiej nie wypożyczać ich w małych, lokalnych firmach, ponieważ grozi to potencjalnymi problemami.
      Drogi w Tajlandii mają dobrą jakość. Na terenie kraju znajduje się też rozbudowana sieć autostrad. Przemieszczając się samochodem, trzeba być uważnym – często zdarzają się tam wypadki, również z udziałem obcokrajowców, którzy nie są przyzwyczajeni do lewostronnego ruchu.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      W podróży do Tajlandii najkorzystniej jest zabrać dolary amerykańskie. W kantorach przyjmowane są jedynie najnowsze banknoty. Starsze pieniądze można wymienić jedynie w barach. Przy wypłacie gotówki w bankomatach, trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami, transakcje są obciążone prowizją.
      Tajowie darzą ogromnym szacunkiem rodzinę królewską. Nieuszanowanie majestatu królewskiego (np. przez podarcie banknotu z wizerunkiem władcy) jest uznawane za coś okropnego i może być powodem konfliktu. Z podobnym szacunkiem należy odnosić się do obiektów kultu. Należy pamiętać, że każdy posąg Buddy jest uważany za święty. Z uwagi na szacunek wobec religii konieczny będzie też skromniejszy strój podczas zwiedzania buddyjskich świątyń.
      Tradycyjne powitanie w Tajlandii to gest wai - złożenie rąk jak do modlitwy i pochylenie głowy. Wysokość ułożenia rąk ma znaczenie. Kiedy Tajowie witają się z dobrymi znajomymi lub z osobą w tym samym wieku składają ręce na wysokości klatki piersiowej, jeśli zaś witają osobę starszą albo mnicha, układają ręce przy twarzy. Od wieku i hierarchii społecznej zależy to, kto pierwszy kłania się i w jaki sposób. Gest ten na początku wykonują osoby znajdujące się niższej w hierarchii, na przykład młodsi kłaniają się starszym.
      Tajowie z natury są uśmiechnięci i pogodni. Konflikty najlepiej łagodzić uśmiechem. Podnoszenie głosu lub krzyk są traktowane tam jako oznaka słabości. Przez kłótnie nic nie wskóram podczas negocjacji ceny towaru czy próbie rozwiązania problemu.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Zatoka Tajlandzka - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Okoliczne wody wyspy Koh Chang idealnie nadają się do uprawiania windsurfingu, kajakarstwa i żeglarstwa. Przy wielu plażach działają szkoły i wypożyczalnie sprzętu wodnego, a lokalne biura organizują rejsy, na których można schodzić pod wodę zarówno w masce z rurką, jak i w pełnym akwalungu. Popularne są także dalekomorskie połowy egzotycznych ryb i sielankowe rejsy statkami wycieczkowymi.

      Hotelowe kompleksy całej Zatoki Tajlandzkiej proponują turystom baseny ze słodką wodą, wydzielone brodziki dla dzieci, jacuzzi, centa fitness i SPA, a także możliwość gry w siatkówkę plażową tenisa ziemnego i stołowego. Wyjątkowo egzotycznie zapowiadają się organizowane za pośrednictwem agencji turystycznych wyprawy na słoniach oraz wycieczki w góry z przewodnikiem. Warto również rozglądnąć się za wypożyczalnią rowerów lub skuterów, by w ten sposób zwiedzić dżunglę, w której można znaleźć drogi szutrowe i tereny trekkingowe o rożnym stopniu trudności.

      Do Zatoki Tajlandzkiej bardzo często wybierają się miłośnicy podwodnych eskapad i nie ma w tym nic dziwnego, gdyż region słynie na świecie jako jedne z najlepszych miejsc do nurkowania. Piękno podwodnej natury można docenić między innymi nurkując w pobliżu zadziwiających raf koralowych w okolicach wysp Koh Samui i Koh Tao.

      Warto zobaczyć

      Wycieczki dla środkowo-wschodniej części Zatoki Tajlandzkiej:

      Nakhon Pathom – miasto położone niedaleko Bangkoku przyciąga turystów najwyższą na świecie budowlą buddyjską, jaką jest Czedi Phra Pathom. Miejscowość jest również ciekawa pod względem historycznym, gdyż została założona kilka wieków przed naszą erą i pełniła rolę ważnego portu rzecznego królestwa Suwannaphum. Według legend właśnie z tego miasta, za rządów mitycznego króla Asoki Wielkiego, wysłano dwóch mnichów do szczerzenia buddyzmu i w ten sposób rozpoczął się rozwój tej religii. W VI w. n.e. Nakhon Pathom zamieszkiwał lud Monów i z tego czasu zachowały się napisy wyryte na wielu kamieniach. Niezwykła kopuła Czedi Phra Pathom do dziś góruje nad miastem zachwycając turystów złoto-pomarańczowym pokryciem i olbrzymimi rozmiarami. Wokół świątyni można podziwiać wiele ciekawych budynków oraz kolekcję brązowych posągów Buddy. Do świętego miejsca pielgrzymują wierni, o których obecności świadczą bijące dzwony otaczające „czedi”. Na okolicznych bazarach można rozglądnąć się za ciekawymi pamiątkami, skosztować mrożonej kawy lub spojrzeć w przyszłość za sprawą miejscowych wróżbitów. Przy okazji warto obejrzeć Sanam Chan – pałac zajmowany przez państwowe urzędy z charakterystyczną zabudową tajsko-europejską oraz przytulnym parkiem dającym schronienie przed promieniami słonecznymi. Turyści zmierzający z Bangkoku do Nakhon Pathom często zahaczają o pływający targ Damnoen Saduak oraz Ogród Różany położony nad rzeką Nakorn Chaisri. Magiczne miejsce sąsiaduje z dużym jeziorem, przy którym można zatrzymać się na dłużej w atrakcyjnym ośrodku wypoczynkowym z ekskluzywnym polem golfowym. Lokalną atrakcją jest tzw. pokaz kulturalny oczarowujący turystów tańcami, muzyką i sztukami walki. Uwagę podróżników przyciąga także Muzeum Ludzkich Wizerunków oraz widowiskowa tresura słoni w Samphran. Turyści interesujący się buddyzmem powinni udać się do parku tematycznego przedstawiającego sceny z życia Buddy – Phra Phutta Monthon.

      Kanchanaburi – cała prowincja jest silnym magnesem przyciągającym turystów, którzy chcą przyjrzeć się tajskim obyczajom, poznać zadziwiającą architekturę oraz historyczną przeszłość kraju. Pierwsze ślady plemienne tego rejonu pochodzą z neolitu – można się z nimi zapoznać w położonym 30 km od miasta Muzeum Ban Kao. W przeszłości w tym miejscu biegł główny szlak handlowy do Indii, którego z czasem zaczęły bronić twierdze. Przykładowo po okresie panowania Khmerów w XII w. pozostał ciekawy fort w Muang Sing. Miasto niechlubnie zapisało się w historii II wojny światowej, kiedy to wzięci do niewoli żołnierze alianccy budowali w nieludzkich warunkach słynny „Most na rzece Kwai”. O poległych tysiącach jeńców i przymusowych robotników warto dowiedzieć się czegoś więcej w Muzeum Wojennym JEATH oddającym warunki oryginalnego obozu jenieckiego, a chwilę zadumy można przeżyć na zadbanym Cmentarzu Wojennym Kanchanaburi. Dla podtrzymania historycznego klimatu koniecznie trzeba obejrzeć sam most na rzece Kwai, który jest co prawda niezbyt imponującą, współczesną konstrukcją, ale przywołuje na myśl trudne wydarzenia z przeszłości. W okolicy mostu znajdują się liczne restauracje, w których z filiżanką kawy w ręku można podziwiać malownicze zakola rzeki. Po drodze do miasta warto również zwiedzić dwie ciekawe świątynie buddyjskie Wat Tham Sua i Wat Tham Kao Noi nawiązujące do klasycznego tajskiego stylu.

      Ajutthaja – narodowy skarb Tajlandii wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Baśniowe miasto założone w 1350 r. przez kilka stuleci było stolicą królestwa i należało do grupy największych miast w Azji. Nazwę odnoszącą się do mitycznego królestwa nadał miastu Rama Thibodi przystępując jednocześnie do budowy olśniewających pałaców i bogatych świątyń. Władcy Ajutthaja prowadzili liczne wojny między innymi z Birmą, Laosem i Kambodżą, na skutek których miasto zostało poważnie zniszczone, a o dawnej świetności przypominają ruiny pałaców z czerwonej cegły, miejsca kultu i pozostałości świątyń. Zabytków jest tak wiele, iż ciężko je obejrzeć w ciągu jednego dnia, niemniej jednak warto zagłębić się w morze ruin starego miasta rozkładającego się na wyspie otoczonej wodami trzech rzek. Najwięcej spacerujących turystów można spotkać przy pałacu Chan Kasem kryjącym najstarsze muzeum Ajutthai. Pamiątkowe fotografie warto zrobić przy świątyni Wat Ratchaburana wybudowanej w 1424 r. przez króla Borommaracha I z kryptą kryjącą przed wiekami potężne skarby. Interesująca jest także „Świątynia Wielkich Relikwii” Wat Mahathat zdradzającą wpływy khmerskich budowniczych. Chao Sam Phraya to nazwa Muzeum Narodowego prezentującego wszystkie ważniejsze kierunki tajskiej sztuki, zawierające między innymi złote przedmioty znalezione w Ratchaburana i przeróżne posągi Buddy. Istotnym punktem na mapie turystycznej miasta jest serce najważniejszego zespołu świątynnego, czyli Wat Phra Si Sanphet. Chociaż świątynia sprawia wrażenie zupełnej ruiny, stanowi jeden z najważniejszych zabytków miasta. Ajutthaja można zwiedzić na kilka sposobów, niemniej turyści bardzo często wypożyczają rowery i w aktywnej formie próbują zobaczyć jak najwięcej zabytków.

      Bang Pa-in – niedaleko Bangkoku znajduje się niezwykły pałac, który od lat pełnił funkcje letniej rezydencji królów. Na pałacowy zespół budynków składa się wiele budowli odzwierciedlających mieszaninę stylów: francuskiego, wiktoriańskiego, chińskiego i klasycznego tajskiego. Turyści zachwycają się królewskimi ogrodami, po których można odbywać wielogodzinne spacery. Interesująco przedstawiają się obiekty takie jak: budynek Phra Thinang Aisawan Thippa-at znajdujący się na środku jeziora odbijającego promienie słoneczne; Phra Thinang Wehat Chamrun – rezydencja zwana pekińskim pałacem z wieloma muzealnymi eksponatami wewnątrz; Phra Thinang Warophat Phiman – dwukondygnacyjna rezydencja w stylu europejskim z przepiękną salą tronową; Ho Withun Thaksana – zadziwiająca wieża Królewskiego Obserwatorium oraz Pomnik Królowej wykonany z białego marmuru. Ciekawostką jest jedyna w Tajlandii świątynia Wat Nivet Thamaprawat zbudowana w stylu europejskim, do której można dostać się kolejką linową.

      Chanthaburi – okolica ciekawego miasta słynie z kamieni szlachetnych, wyrobów rzemieślniczych, zabytków, ciekawych plaż oraz spokojnej atmosfery sprzyjającej zwiedzaniu. Miasto położone jest wśród malowniczych wzgórz nad krętą rzeką, której okolica idealnie nadaje się do relaksujących spacerów. Chociaż w Chanthaburi nie ma zbyt wielu zabytków, niemniej można zwiedzić miejscowy kościół Niepokalanego Poczęcia wybudowany we francuskim stylu przez wietnamskich imigrantów i stare domy z drewnianymi zdobieniami. Największą atrakcją miasta są nowoczesne sklepy, kramy i warsztaty, w których u chińskich handlarzy można zaopatrzyć się w kamienie szlachetne i biżuterię.

      Trat – w okolicy Koh Chang nie ma zbyt wielu ciekawych miast, niemniej warto zajechać do niewielkiej miejscowości Trat, by zapoznać się z tajlandzką prowincją. Miasteczko odegrało ważną rolę w historii Tajlandii po 1767 r., kiedy przyszła ofensywa na birmańskich najeźdźców okupujących Ajutthaję. Miejscowość trafiła również pod francuskie panowanie w XIX stuleciu powracając ostatecznie do Tajlandii po początku wieku XX. Francuzi próbowali odbić miasto w 1941 r., co doprowadziło do bitwy morskiej nieopodal wyspy Koh Chang. Dlatego mieszkańcy miasta hucznie obchodzą dzień niepodległości, kiedy prowincja została wyzwolona spod władzy francuskich kolonizatorów. W Trat nie ma zbyt wielu atrakcji, niemniej warto zajść na najlepszy w okolicy rynek rybny lub poszukać regionalnych pamiątek na miejscowym targu. Najważniejszym zabytkiem godnym uwagi jest świątynia Wat Bupharam wybudowana w 1652 r. za panowania króla Thonga.

      Wat Phra Phutthabat – turyści, którzy chcą zobaczyć jak w Tajlandii wyglądają obrzędy religijne powinni wybrać się do jednego z najbardziej czczonych „watów”, który znajduje się między miejscowościami Saraburi i Lop Buri. Świątynia często odwiedzana przez turystów i pielgrzymów powstała w XV w., a powodem jej wybudowania był legendarny odcisk stopy pozostawiony przez Buddę za czasów jego ziemskiego życia. Według legendy w olbrzymim odcisku nagromadziła się woda, która uleczyła kąpiącego się w niej myśliwego, a cudowna moc miejsca zaczęła przyciągać wiernych. Wejścia do świątyni strzegą mityczne wieże, natomiast jej najcenniejszym skarbem jest złocony odcisk świętej stopy. Dodatkową atrakcją świątyni są specjalne maszyny wróżące przyszłość oraz muzeum relikwii, w którym można podziwiać przedmioty poświęcone Buddzie. Najbardziej znane pielgrzymki przyciągające tłumy wiernych i turystów odbywają się co roku w lutym oraz w końcu marca.

      Muang Boran – tzw. Stare Miasto poświęcone architekturze i historii Tajlandii, reklamowane jako największe na świecie muzeum pod gołym niebem. W specjalnie przygotowanym parku turyści mogą zobaczyć kopie najważniejszych budowli z całego kraju. Niezwykłą scenerię wzbogacają dodatkowo małe wodospady, potoki i skalne ogródki pełne bujnej zieleni.

      Park Narodowy Khao Yai – doskonałe miejsce na ucieczkę z hałaśliwego Bangkoku, będące jednocześnie najstarszym parkiem narodowym w Tajlandii. Dla turystów przygotowano wiele krajobrazowych miejsc biwakowych oraz zakwaterowanie w okolicznych hotelach. Obszar parku zdominowały wiecznie zielone lasy szerokolistne, tereny trawiaste oraz najwyższe wzniesienia Khao Kieo i Khao Laem, z których można podziwiać niezapomniane widoki na bezmiar egzotycznej roślinności. Bogactwo rzadkich gatunków palm, paproci i pnączy można podziwiać na specjalnie wytyczonych szlakach turystycznych. Miejscowe biura organizują nocne wyprawy safari, na których nigdy nie brakuje emocji. Z niewielkiej odległości można podglądać dzikie zwierzęta żyjące na wolności.

      Nocne safari w Parku Narodowym Khao Yai – wiele biur turystycznych organizuje ciekawą formę spędzania wolnego czasu, jaką jest nocne safari rozpoczynające się tajską kolacją. Wycieczka obejmuje przejazd specjalnym pojazdem przez dzikie tereny Tajlandii i podziwianie egzotycznych zwierząt takich jak żyrafy, lamy, tapiry czy słonie. Niezwykła wyprawa kończy się pokazem tresury.

      Park Narodowy Ajrawata – niezwykle egzotyczne i magiczne miejsce, którego wodospady należą do jednych z najbardziej znanych w Tajlandii. Nazwa parku pochodzi od formacji skalnych przypominających słonia, znajdujących się przy jednym z wodospadów. Przy wodospadach znajdują się niewielkie jeziorka z krystalicznie czystą wodą, w których po emocjonującej wyprawie można zażywać orzeźwiających kąpieli. Okoliczną atrakcją przyciągającą w weekendy mieszkańców Bangkoku jest sztuczny zbiornik wodny Si Nakharin doskonale nadający się do aktywnego spędzania wolnego czasu. Na jego terenie funkcjonuje wiele wypożyczalni sprzętów wodnych oraz wzniesione na pływających tratwach przyjemne hotele, w których można spędzić niezapomniane, wakacyjne chwile.

      Wycieczka po wyspie Koh Chang – chociaż wnętrze wyspy jest trudno dostępne, można pokusić się o zwiedzanie dżungli i dzikich zakątków w towarzystwie przewodnika. Pełne przygód wyprawy doprowadzą turystów w okolice przepięknych wodospadów Tham Mayom, Don Keo czy Khlong Phlu, które oprócz tego, że położone są w dzikich i odludnych miejscach stanowią doskonałe miejsce na zażycie relaksującej kąpieli i opalanie się na przepięknych kaskadach. Niewielkie sadzawki i oczka kąpielowe są nie lada gratką dla miłośników nurkowania i skoków do wody z wysokości.

      Koh Si – z niewielkiej osady rybackiej Si Racha, która słynie z wyrobu ostrej przyprawy do ryb „nam phrik si racha” można wybrać się w pełen przygód rejs na okoliczną Ko Si. Przepiękna i malowniczo położona wyspa przez wiele lat pełniła rolę rezydencji królewskiej, w której skład wchodził dwukondygnacyjny letni pałac Wattana tworzący zespół kilkunastu budynków. Chociaż po letnisku pozostały tylko ruiny, spacer po nich ma swój urok i obfituje w niezapomniane widoki. Przy okazji pobytu na wyspie warto odszukać chińską świątynię San Chao Por Khao Yai z okolicznymi sanktuariami skrytymi w jaskiniach. Po zwiedzeniu wyspy można bez namysłu oddać się plażowaniu na piaszczystej plaży Hat Tha Wang.

      Koh Lan – turyści wypoczywający w Pattayi bardzo często wyprawiają się na wysepkę położoną najbliżej kurortu, na której delikatny piasek jest znacznie czystszy niż na miejscowej plaży, a widoki przyprawiają o „turystyczny zawrót głowy”. Okolica doskonale nadaje się do uprawiania sportów wodnych, a podwodny świat koralowców oraz bajkowej flory i fauny jest idealnym miejscem do uprawiania snorkelingu. Lokalne biura turystyczne organizują dalekomorskie połowy ryb i wyprawy nurkowe oraz rejsy łodziami z przeszklonym dnem. Na wyspie wyznaczono również szlak spacerowy doskonale nadający się do spędzenia przyjemnego popołudnia w ocienionej części wyspy. Przy plażach działają liczne wypożyczalnie sprzętów wodnych oraz kilka restauracji i sklepów z pamiątkami.

      Błękitne rejsy z Koh Samet – lokalne biura podróży i ośrodki wypoczynkowe organizują emocjonujące rejsy na pobliskie wyspy Koh Kudi, Koh Mim i Koh Thalu, podczas których można wędkować, nurkować i godzinami pływać w błękitnych wodach Zatoki Tajlandzkiej.

      Farma krokodyli – niezwykła farma w okolicy Muang Boran powstała w celu ochrony ginących gatunków krokodyli. Turyści mogą przyjrzeć się rzadko spotykanym gadom, zgłębić tajniki ich tresury oraz oglądnąć widowiskowe krokodyle zapasy. Przy farmie działa dodatkowo niewielkie zoo oraz wesołe miasteczko z rozmaitymi kolejkami.

      Park Wodny Syjam – jedna z większych atrakcji okolic Bangkoku i raj dla miłośników basenów ze sztucznymi falami, rozmaitych zjeżdżalni i rozrywek związanych z doskonałą zabawą.

      Bangkok - podczas zwiedzania Bangkoku można od razu zauważyć, że nie ma tam ścisłego centrum, dlatego jego poznanie może okazać się niemałym wyzwaniem. Niezwykle ekscytujące miasto najlepiej zacząć zwiedzać od miejsca, w którym przeważnie gromadzi się najwięcej turystów, czyli wyspy Rattanakosin będącej jednocześnie zabytkowym i kulturalnym sercem stolicy oraz królewską enklawą. Znajduje się tam wiele niebywałych zabytków, z których najtłumniej, co świadczy o ich atrakcyjności turystycznej, oblegany jest Wielki Pałac należący do największych cudów Azji, a także słynne zespoły świątynne Wat Mahathat, Wat Suthat i Wat Phra Kaeo z prawdziwym skarbem, jakim jest szmaragdowy posąg Buddy. Kolejnym ciekawym zabytkiem jest królewski klasztor Wat Po, w którego misternych murach można natknąć się na spacerujących mnichów, astrologów, masażystów i odpoczywającą młodzież szkolną. Do największych atrakcji klasztoru należy zadziwiający pomnik leżącego Buddy oraz Wzgórze Powykręcanych Pustelników usiane figurami o zaskakujących pozach. Nieopodal tego miejsca, w szkole masażu, można liczyć na najbardziej profesjonalny masaż tajski, jaki tylko jest się w stanie wymarzyć. Wielu turystów z przyjemnością zagląda do Dzielnicy Chińskiej ograniczonej przez rzekę Chao Phraya i ulicę Charoen Krung. Powstała w XVIII w. „Chinatown” jest jedną z najstarszych w mieście, a jej największą atrakcją są setki sklepików z wyszukanymi produktami. Podczas spaceru wśród chaotycznie porozstawianych straganów warto zahaczyć o pawilon wegetariański Boonsamakan, czyli niewielką świątynię ze wspaniałymi, chińskimi rzeźbami, zadziwiający zaułek Sampeng Lane z ciekawymi sklepikami czy Stary Rynek Talaad Kao z barwnym targowiskiem. Nieco inny charakter turystyczny ma wschodni Bangkok z miejskim krajobrazem zdominowanym przez hotele, budynki biurowe i domy mieszkalne. Dzielnicę najlepiej jest podziwiać z kolejki naziemnej Skytrain, a jej charakterystycznym miejscem jest targ Chatuchak pełen fascynujących towarów, usług i rozrywek. Między ulicami Silom i Ploen Chit rozciąga się ogromne centrum miasta, po którym spacer obfituje w odwiedziny w najlepszych tajskich sklepach i restauracjach. Od miejskiego zgiełku najlepiej uciec do Parku Lumphini rozciągającego się wzdłuż sztucznego jeziora, po którym można pływać łodziami i odpoczywać na brzegach kontrastujących z bujną zielenią, by z nowymi siłami zabrać się za zwiedzanie dzielnicy Dusit. Zachowały się tam stare, niewysokie budynki przy wysadzanych drzewami ulicach prowadzących do najważniejszych instytucji rządowych, królewskich pałaców oraz parków publicznych. Dzielnica jako jedyna w Bangkoku obrazuje charakter przestrzenny miasta, a jej największymi atrakcjami są Park Dusit z Muzeum Zegarów, Muzeum Królewskich Powozów, ZOO oraz pałac Vimanmek – bajkowa rezydencja królewska licząca blisko sto pokoi, zwana również „pałacem w chmurach”. Wart zobaczenia jest także Dwór Królewski z interesującą architekturą stylu europejskiego i tajskiego, a także zespół pałacowy Wang Suan Pakkard zachwycający swoją magią. Specyficzną atmosferę tworzą turyści i podróżnicy z całego świata przemierzający ulicę Khao San w poszukiwaniu wyszukanych pamiątek, natomiast ciekawscy spacerowicze zaglądają do owianego legendami Domu Jima Thompsona, w którym amerykański architekt i poszukiwacz przygód urządził interesujące muzeum. Wśród dodatkowych atrakcji, z których najbardziej zadowolone będą dzieci, można wymienić chociażby Siam Ocean World – największe w Tajlandii oceanarium czy znajdujące się na obrzeżach miasta Safari World z setkami gatunków dzikich zwierząt. Spragnieni kąpieli turyści mogą wybrać się do Siam Park z atrakcjami w postaci sztucznej plaży, zjeżdżalni wodnych, basenów i kolejek górskich, natomiast na miłośników wspaniałych widoków czeka Bayoke Sky Tower z ekskluzywnymi restauracjami i tarasami widokowymi. W czasie, gdy najmłodsi będą zafascynowani zadziwiającym lunaparkiem Dream World, turyści o mocnych nerwach mogą zajrzeć na budzącą emocje Farmę Węży. Wielu turystów wybiera inną formę zwiedzania miasta, jaką jest poruszanie się łodziami po niezliczonych kanałach i rzece. Wspaniała wycieczka nie tylko obfituje w niezapomniane przygody, ale także zahacza o najważniejsze zabytki miasta. Bangkok nigdy nie zasypia, więc po emocjonującym zwiedzaniu miasta najlepiej wybrać się na drinka do przytulnych knajpek przy Thanon Phra Athit czy Thanon Sukhumvit lub zawitać w największym centrum rozrywki w rejon Patpong Road.

      Pogoda

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Zatoka Tajlandzka – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Tajlandii
      Tajlandia, Bangkok, 100/81-82. 25th floor. Vongvanij Building B, Rama 9 Road, Huaykwang, 10310
      Tel.: +66 2645 0367- 9 Tel. dyżurny: +66 819 364 618 Faks: +66 2645 0365
      bangkok.amb.sekretariat.@msz.gov.pl
      www.bangkok.polemb.net

      FAQ

      Jak poruszać się po Zatoce Tajlandzkiej?
      Z racji tego iż wyspy Zatoki Tajlandzkiej są niewielkie i nie mają rozwiniętej komunikacji, najlepszym sposobem przemieszczania się po niej jest wypożyczenie roweru, skutera lub quada. Funkcje taksówek pełnią wszechobecne zielone pick-up’y, natomiast kontakt ze stałym lądem zapewniają połączenia promowe. W lokalnych portach można wynająć łodzie motorowe i jachty, by w ten sposób zwiedzać Zatokę Tajlandzką z bezludnymi wyspami i niezapomnianymi zachodami słońca.
      Jakie plaże są nad Zatoką Tajlandzką?
      Kurort Pattaya dysponuje kilkunastokilometrową plażą zagospodarowaną leżakami, parasolami i wypożyczalniami sprzętów wodnych. Do pływania najlepiej nadaje się odcinek Hat Sai Kaew. Najdalej położona na południu plaża Jomtien najlepiej nadaje się do uprawiania sportów wodnych. Przy okazji zwiedzania wyspy Koh Si można skorzystać z uroków piaszczystej plaży Hat Tha Wang znajdującej się w sąsiedztwie pałacu. Plaża Ta Waen z czystym piaskiem obmywanym przez lazurową wodę znajduje się na wyspie Ko Lan, chociaż jest bardziej zatłoczona niż położone po drugiej stronie wyspy piaszczyste i kameralne plaże Laemtien, Samae i Nual. Wyspa Koh Samet oprócz spokoju i sielskiej atmosfery oferuje plaże z diamentowym piaskiem: Hat Sai Kaeo, Phai, Tub Tim i Pudsa oraz położone na wschodnim wybrzeżu plaże Wong Deuan, Wai i Kui. Szerokimi i piaszczystymi plażami dysponuje kurort Cha-am, z kolei w okolicy Hua Hin najciekawszymi plażami są: piaszczyste Hat Takiap, Hat Suan Son i Hat Tao, do których najlepiej dopłynąć wynajętymi łodziami oraz przyzwoita, piaszczysta plaża miejska rozciągająca się na długości kilku kilometrów. Najładniejszą okoliczną plażą w kurorcie Chumphon jest położona kilka kilometrów za miastem malownicza, otoczona górami, piaszczysta Thung Wua Laen. Na Koh Samui znajduje się lotnisko, niedaleko którego spragnieni wakacyjnego słońca turyści wygrzewają się na przepięknej, szerokiej i piaszczystej plaży Chaweng. Najpopularniejszą plażą na wyspie Koh Phangan jest piaszczysta Hat Rin, chociaż nie ustępuje jej równie piękna Hat Rin Nok. Wyspa Koh Samet jest prawdziwym rajem dla turystów poszukujących pięknych plaż i krystalicznie czystej wody. Całe wschodnie wybrzeże wyspy z poszarpaną linią brzegową tworzącą niebiańskie zatoki kąpielowe idealnie nadaje się do wygrzewania w promieniach słonecznych. Najbardziej znana jest tzw. „plaża diamentowego piasku” Hat Sai Kaeo położona na północno-wschodnim końcu wyspy w pobliżu portu Na Dan. Co kilkaset metrów znajdują się przyjemne plaże, na których można znaleźć spokój i wytchnienie, wiele z nich doskonale nadaje się do wypoczynku rodzinnego z racji delikatnego piasku i płaskiego nabrzeża delikatnie opadającego ku wodzie. Idealny wypoczynek gwarantuje „Rajska Plaża” Phai, natomiast plaże Tub Tim i Pudsa sprawiają wrażenie odludnych. Najwięcej atrakcji związanych z wakacyjnym wypoczynkiem gwarantuje plaża Ao Wong Duan, z kolei przez las można dojść do odludnej i najdalej wysuniętej na południe plaży Ao Kiu. Na zachodnim wybrzeżu znajdują się mniej uczęszczane plaże Wong Deuan, Wai, Kui i zwana „Rajską Zatoką” plaża Ao Pharo. Do kąpieli zachęca również cicha, piękna, wyróżniająca się drewnianym pomostem plaża „Światła Świec”. Prawie wszystkie plaże są usypane z drobnego piasku i doskonale nadają się do uprawiania sportów wodnych. Większość kompleksów hotelowych rozmieszczona jest po zachodniej stronie Koh Chang przy samym jej wybrzeżu, dlatego nie ma problemu z dostępem do przepięknych, piaszczystych plaż połyskujących na złoto w promieniach wakacyjnego słońca. Najdłuższą i najpopularniejszą plażą na wyspie jest Hat Sai Khao, zwana przez wyspiarzy „plażą białego piasku”. Rozciąga się na długości kilku kilometrów w sąsiedztwie ośrodków wypoczynkowych, bungalowów i restauracji serwujących tajlandzką kuchnię. Nieco dalej za malowniczymi wzgórzami rozpościera się odludna, piaszczysta plaża Hat Khlong Phrao sąsiadująca z gęstymi zaroślami i lasem deszczowym. Turyści poszukujący ciszy i spokoju powinni wybrać się na południe, gdzie wytchnienie można znaleźć na mniej uczęszczanych plażach Hat Kai Bae i Hat Kruat. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.
      Jakie są ograniczenia celne w Tajlandii?
      W Tajlandii nie ma ograniczeń dotyczących wwozu pieniędzy, a za zakup niektórych towarów przy wylocie można uzyskać zwrot podatku VAT (aktualne stawki na stronie MSZ), niemniej wcześniej trzeba odebrać odpowiednie zaświadczenie z miejsca zakupu towarów. Zakazany jest wwóz narkotyków, broni palnej, materiałów pornograficznych oraz niektórych gatunków roślin i zwierząt. Restrykcyjny zakaz dotyczy wywozu statuetek i wizerunków Buddy (wymagane jest wcześniejsze zaświadczenie wystawiane przez Ministerstwo Sztuki). Zakaz ten nie dotyczy drobnych wyrobów rzemieślniczych sprzedawanych na potrzeby turystyczne.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Tajlandii?
      Ze względu na wysokie koszty leczenia przed wylotem do Tajlandii zaleca się wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego. Usługi medyczne są na wysokim poziomie, niemniej ich ceny są dużo droższe w stosunku do krajów europejskich. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są w Tajlandii uznawane, o ile mają swoje przedstawicielstwo na terenie kraju. W hotelach o wysokim standardzie działają indywidualne placówki medyczne zapewniające gościom odpowiednią opiekę. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia.
      Czy są wymagane szczepienia ochronne?
      Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej szczególnie w krajach tropikalnych istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

      Zobacz polecane oferty w Tajlandii

      • Bangkok
      • Wyc. Objazdowe
      • Wybrzeże Andamańskie
      • Krabi
      • Ko Samui
      • Phuket
      • Pattaya
      • Zatoka Tajlandzka Płn.
      • Hua Hin - Cha Am
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki