• Opis
  • Informacje praktyczne
  • Więcej

   Tanzania

   Informacje praktyczne

   O kierunku

   Stolica / Język
   Dodoma / suahili, angielski

   Czas lokalny
   Różnica czasu względem Polski to: +1 godzina w czasie letnim i +2 godziny w czasie zimowym.

   Ogólne wymagania wjazdowe
   Obowiązuje wiza, którą można nabyć za 50 USD m.in. na lotnisku w Dar es Salaam i Kilimandżaro. Na lotnisku należy wypełnić formularz wizowy. Dowód wniesienia opłaty wizowej należy zachować do kontroli. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy do chwili przekroczenia granicy.

   Szczepienia
   Zaleca się konsultacje lekarskie nie później niż 4–6 tygodni przed planowaną podróżą w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom. Wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze od cudzoziemców podróżujących z krajów lub przez kraje endemiczne. Osoby nieposiadające ważnego zaświadczenia o szczepieniu przeciwko żółtej febrze mogą być poproszone o zaszczepienie się w granicznym punkcie medycznym.

   Napięcie i rodzaj gniazdka
   wymagany adapter; 230 V; 50 Hz / typ D, typ G

   Pieniądze

   Waluta
   szyling tanzański (TZS), 1 szyling = 100 centów

   Ceny w hotelach i restauracjach
   Przykładowe ceny: posiłek w taniej restauracji 7 000 TZS, posiłek w restauracji średniej klasy 57 000 TZS, piwo 4 000 TZS, Coca-Cola/Pepsi (0,33 l) 1 000 TZS, woda (0,33 l) 700 TZS, kawa 4 000 TZS.

   Napiwki
   Nie są obowiązkowe, ale niekiedy oczekiwane. Zdarza się, że dolicza się napiwki dla kucharza, przewodnika i kierowcy, około 15–20 USD za dzień. W hotelach i restauracjach ofiaruje się zwyczajowo 5% sumy, 10% uchodzi już za hojny gest.

   Obowiązkowy podatek turystyczny
   Obowiązkowa opłata to ok. 1 USD za osobę za dzień.

   Komunikacja

   Komunikacja / transport publiczny
   Taksówki – ceny ustalane są przed wejściem do samochodu.

   Wynajem samochodów
   Wynajem samochodu to koszt około 50 dolarów za dobę, jednak przy wysokich umiejętnościach targowania się, cena może być nawet o połowę niższa. Obowiązuje tam ruch lewostronny. Konieczne jest pozwolenie na jazdę, zapłacimy za nią około 10 dolarów.

   Informacje

   Ważne lokalne informacje i zwyczaje
   Walutą, którą warto mieć ze sobą są dolary (koniecznie wydane po 2003 roku). Chociaż w większości miejsc zapłacimy dolarem, pieniądze warto wymienić na lokalną walutę (szylingi tanzańskie) w kantorze na lotnisku, ponieważ ceny produktów w dolarach są z zasady zawyżone. Możemy mieć trudność ze znalezieniem bankomatu. Zdecydowanie łatwiej posługiwać się gotówką. Hotele i restauracje za płatność kartą mogą doliczają prowizję w wysokości 3–5%. W większości sklepów i lokalnych restauracji nie zapłacimy kartą.
   Tanzania to prawdziwy tygiel kulturowy – mieszkańcy wywodzą się ze 100 różnych plemion. Mówi się tam wieloma językami, ale oficjalnym jest suahili. Bez problemu porozumiemy się tam po angielsku, zna go większość personelu.
   Tanzania jest krajem tolerancyjnym dla turystów, ale ze względu na odmienność kulturową należy pamiętać o kilku panujących tu zasadach. Po pierwsze przyjacielskie powitanie. Między dorosłymi powitaniem jest słowo „Jambo”, dzieci witają dorosłych, mówiąc „shikamu”. Niezwykle ważne w kulturze afrykańskiej są muzyka i taniec, a także sztuka. Niestosowne będzie tu publiczne wyrażanie czułości lub gniewu. W rejonach zamieszkałych przez muzułmanów (np. na Zanzibarze i Marii wypada założyć skromniejszy strój poza plażą i unikać ostentacyjnego spożywania posiłków w ciągu dnia w czasie ramadanu. W czasie postu lokale gastronomiczne na Zanzibarze mogą być nieczynne.
   Targowanie się nie jest niczym nadzwyczajnym, więc przed wycieczką safari czy wynajmem taksówki warto wcześniej ustalić opłatę. Na bazarach ceny nie są zbyt wygórowane, dlatego targowanie nie powinno obejmować zbyt wysokich kwot.
   Zalecane jest używanie wody przegotowanej lub butelkowanej, także do mycia zębów. Nie należy pić wody i soków oferowanych w restauracjach o niskim standardzie czy przez ulicznych sprzedawców, jeść surowych warzyw ani niemytych owoców. Zalecane jest wykupienie ubezpieczenia i polisy zdrowotnej, ze względu na wysokie koszty opieki medycznej.
   Zabronione jest wywożenie korali, muszli, skór zwierząt i kości słoniowej, za łamanie przepisów grożą bardzo surowe kary.

   Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia