• Opis
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Karadeniz

      Turcja to kraj, który jak magnes przyciąga miliony podróżników z całego świata. Znajdziecie tu różnorodne plaże, orientalną kulturę, aromatyczną kuchnię, bujną roślinność, wapienne tarasy w Pamukkale i tętniące życiem Bodrum. Jeśli planujecie spędzić wakacje z dziećmi w Turcji, szukacie krętych zjeżdżalni, polskojęzycznych animacji i urozmaiconej formuły all inclusive, sprawdźcie hotele w Belek, Side lub Alanyi. Idealnym miejscem na wakacje z przyjaciółmi będzie Marmaris, jedno z ulubionych miast na wczasy w Turcji.

      Karadeniz - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Karadeniz
      Informacje o Karadeniz
      Stolica Ankara
      Język turecki
      Waluta lira turecka (TRY), 1 TRY = 100 kuruszy
      Dokumenty dowód osobisty / paszport

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Ankara / turecki

      Czas lokalny
      Różnica w czasie względem Polski to: czas letni +1 godzina czas zimowy +2 godziny

      Dokumenty
      dowód osobisty / paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Od 2 marca 2020 roku wiza nie jest wymagana. Wjazd dla obywateli Polski na terytorium Turcji od 19 kwietnia 2022 roku możliwy jest na podstawie ważnego dowodu osobistego.  

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany, 220 V; 50 Hz / typ C, typ C-2, typ F

      Pieniądze

      Waluta
      lira turecka (TRY), 1 TRY = 100 kuruszy, 1 TRY = 0.124PLN, kurs NBP z dnia 2024-04-25

      Napiwki
      Dawanie napiwków (bakszysz) jest ogólnie przyjęte, szczególnie w restauracjach (min. 10% wartości rachunku) i taksówkach. Warto raz na ok. 2 dni zostawić również napiwek obsłudze sprzątającej pokoje w hotelu.

      Obowiązkowy podatek turystyczny
      Nie ma wymaganych opłat za pobyt turystyczny

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Najpopularniejszym środkiem transportu są autobusy. Te, które jeżdżą na dalekich trasach między dużymi miastami mają bardzo dobry standard. W Turcji kursują także dolmusze, czyli minibusy. Sieć kolejowa jest z kolei słabo rozwinięta. Oprócz tego po kraju można poruszać się taksówkami – cenę kursu warto ustalić przed rozpoczęciem podróży.

      Wynajem samochodów
      W Turcji obowiązuje ruch prawostronny. Do poruszania się autem po terenie kraju wystarczy polskie prawo jazdy. Aby wypożyczyć samochód, trzeba jednak mieć je od minimum roku lub dwóch, w zależności od wypożyczalni. Poza prawem jazdy, należy okazać paszport i podpisać umowę.
      Przy wynajmie samochodów obowiązują ograniczenia wiekowe. Zazwyczaj, aby wypożyczyć pojazd trzeba mieć minimum 21 lat. W przypadku aut wyższej klasy, granica ta może zwiększyć się do 24 lat, a najdroższych samochodów – 27 lat.
      Jeśli chcemy wynająć samochód, powinniśmy zrobić to w sprawdzonej firmie, która jest zarejestrowana. Nie powinno się korzystać z ulicznych wypożyczalni bez własnego biura – grozi to otrzymaniem niesprawnego auta bez wymaganych dokumentów.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Polecamy zabranie euro lub dolarów amerykańskich i wymianę ich na lokalną walutę w kantorze. Wymiana waluty w banku może zająć więcej czasu ze względu na konieczność okazania paszportu.

      W regionach turystycznych nie powinno być problemów z płatnością kartą i dostępnością bankomatów.

      Targowanie się, szczególnie na targach i w lokalnych biurach podróży, jest ogólnie przyjęte i wskazane.

      Przy zwiedzaniu meczetów należy przed wejściem zdjąć obuwie, kobiety nie mogą wchodzić z odkrytymi głowami i ramionami, w szortach. Również podczas podróżowania po wschodnich rejonach Turcji kobiety nie powinny mieć odsłoniętych nóg i ramion.

      Kobiety poruszające się samotnie mogą być narażone na kłopotliwe zaczepki, również w dużych miastach.

      W czasie Ramadanu od świtu do zmierzchu należy powstrzymać się od jedzenia w miejscach publicznych.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Karadeniz - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Region Karadeniz słynie z dobrych warunków do uprawiania windsurfingu i kietesurfingu, a silne wiatry i bryza morska sprawiają, że mimo wysokiej temperatury upały nie są bardzo odczuwalne. Długie, piaszczyste plaże łagodnie schodzące do morza, turkusowa i czysta woda sprzyjają wakacjom z dziećmi oraz sportom wodnym. W okolicy znajduje się wiele szkół i wypożyczalni sprzętu wodnego. Przystań jachtowa oraz rejsy guletami umożliwiają odkrywanie niewielkich zatoczek i jaskiń dostępnych tylko od strony morza.

      Warto zobaczyć

      Klasztor Sumela – era bizantyjska pozostawiła po sobie wiele klasztorów, które miały militarne znaczenie. Jednym z nich jest owiany legendą i zadziwiający swoim położeniem klasztor Czarnej Madonny wzniesiony w miejscu, gdzie w roku 385 n.e. ateński mnich Barnaba odnalazł ikonę namalowaną według przypowieści przez św. Łukasza. Rozbudowywana przez lata niewielka świątynia stała się siedmiopiętrową budową zawieszoną na skalnej półce między niebem a ziemią. Do miejsca cudownego objawienia przez lata przybywali i składali ofiary pielgrzymi, a obecnie zjawiają się tam turyści z aparatami fotograficznymi, uwieczniający na cyfrowych matrycach XII-wieczne wnętrza z unikalnymi freskami, świątynie, groty, kapliczki i przede wszystkim ujmującą panoramę całej okolicy. Do klasztoru bowiem prowadzi dosyć wymagająca droga, ale bez względu na predyspozycje kondycyjne warto ją pokonać z turystycznym zapałem.

      Jezioro Uzungol – wśród gór Pontyjskich i lasów skrywa się malowniczo położone jezioro ze scenerią wzbogaconą przez drewniane chatki i pensjonaty. Pojawiają się tam najczęściej turyści miłujący ciszę i spokój oraz wędrowcy organizujący wyprawy na okoliczne trzytysięczniki Ziyaret i Halizden.

      .

      Okolice Sinopu – miejscowe agencje turystyczne organizują między innymi jednodniowe wycieczki poświęcone zwiedzaniu trudnodostępnych wodospadów Tatlica i rezerwatu przyrody Sarikum oraz wyprawy nurkowe do wraków bizantyjskich statków.

      Pogoda

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Karadeniz – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Od obywateli polskich wymagane są wizy uprawniające do wjazdu i pobytu na terenie Turcji. Do złożenia wniosku o wizę do Turcji podróżnym zaleca się posiadanie dokumentu podróży/paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Wymagana jest wiza elektroniczna dostępna na stronie www.evisa.gov.tr lub na lotnisku po przylocie do Turcji wielokrotna wiza typu wklejka. Aby wjechać do Turcji podróżni powinni posiadać dokument podróży/paszport ważny co najmniej o 60 dni dłużej niż „długość pobytu” wskazana na wizie, wizie elektronicznej, w przepisach dotyczących zwolnienia z wizy czy zezwoleniu na pobyt.

      Szczegółowe i aktualne informacje można uzyskać na stronie MSZ: www.msz.gov.pl

      Najbliższe ambasady i konsulaty:

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Turcji
      Turcja, Ankara, Atatürk Bulvari 241, 06-650 Kavaklidere PK-20
      Tel.: +90 312 4572000+90 312 4572000, +90 312 4572001+90 312 4572001,
      Tel. dyżurny: +90 312 4572000+90 312 4572000, +90 312 4572001+90 312 4572001, +90 5304691 Faks: +90 312 4678963

      Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Istambule
      Turcja, Stambuł, GIZ 2000 PLAZA, Ayazaga Köyü Yolu N.7, Kat:5, 34 398 Maslak - Istanbul
      Tel.: +90 212 290 66 30+90 212 290 66 30 Tel.: +90 212 290 66 31+90 212 290 66 31
      Tel. dyżurny: +90 530 469 18 81+90 530 469 18 81 Faks: +90 212 290 66 32

      . Call
      Send SMS
      Call from mobile
      Add to Skype
      You'll need Skype CreditFree via Skype

      FAQ

      Kiedy najlepiej wybrać się do Karadeniz?
      Sezon turystyczny w tej części wybrzeża rozpoczyna się już w połowie kwietnia i trwa średnio do połowy października. Na wiosnę i na jesień pogoda jest łagodniejsza i mimo zdarzających się rzadko opadów zachęca do zwiedzania. Najwięcej turystów przybywa tu od połowy czerwca do końca sierpnia, kiedy temperatura powietrza przekracza 30°C, choć dzięki morskiej bryzie i pobliskim lasom sosnowym nie jest tak uciążliwa. Udając się na wycieczki w głąb kraju warto pamiętać, że w lecie temperatura rośnie wraz z odległością od morza.
      Jaka waluta obowiązuje w Turcji i jakie są orientacyjne ceny?
      W Turcji walutą jest lira turecka – TRY, wymienna na kunysze (1 lira turecka = 100 kuruszy). Często można spotkać się z płaceniem w euro lub dolarami, ale tylko w kurortach nadmorskich. W porównaniu z cenami w Polsce droższe jest podróżowanie (wyższa cena za benzynę) i niektóre produkty życia codziennego. Ceny jednak znacznie różnią się między sklepami w kurortach czy przy hotelach od tych, które można spotkać na bazarach. Tam cena nie jest obowiązująca i wręcz należy się targować, gdyż jest to uważane zazwyczaj.
      Gdzie i jakie pamiątki kupić w regionie Karadeniz?
      Najlepszym miejscem na zakup pamiątek są bazary, gdzie istnieje zwyczaj targowania się. Najczęściej kupowane są dywany, wyroby skórzane i rzemieślnicze, fajki z pianki morskiej, przyprawy oraz ozdoby rzeźbione z zielonym onyksie. Popularną pamiątką są fajki wodne – nargile, oraz Nazar zwany „Okiem Proroka” - amulet mający bronić przed zawistnym spojrzeniem. Najczęściej umieszcza się go przy lustrze, drzwiach czy jako ozdoba czyli wszędzie tam gdzie wędruje ludzki wzrok.
      Jaki czas obowiązuje w Turcji?
      Czas lokalny jest późniejszy o godzinę od obowiązującego w Polsce, więc po przylocie przestawiamy zegarek o godzinę do przodu.
      Jak poruszać się po Karadeniz?
      Popularnym i dość tanim środkiem transportu są busy i autobusy kursujące między miejscowościami turystycznymi i większymi miastami. Polskie prawo jazdy jest respektowane w Turcji, ale podróżując na własną rękę, np. wynajętym samochodem, musimy zwrócić uwagę na to, że przepisy drogowe w Turcji są traktowane dość dowolnie. Ponadto, w razie stłuczki musimy być przygotowani na to, że poza miejscowościami turystycznymi nie dogadamy się w innym języku niż turecki. Wyjeżdżając w dalszą podróż, dla własnego bezpieczeństwa warto też powiadomić hotel o planowanej trasie i porze powrotu. Podróżując w dalsze rejony, dzięki dogodnym połączeniom między większymi miastami, wygodnym i dość tanim rozwiązaniem jest kolej.
      Jakie plaże są w Karadeniz?
      Najciekawsze plaże można znaleźć w pobliżu miasteczka Sinop. Plaża Karakum charakteryzuje się wyjątkowo czarnym piaskiem, niemniej wypoczynkowi sprzyja zaplecze rekreacyjne, natomiast Akliman od północnej strony półwyspu odznacza się pasem jasnego piasku, do którego przylegają lasy sosnowe. Piaszczyste i bezludne plaże można także znaleźć jadąc wzdłuż wybrzeża przy Garzy, z kolei w samym miasteczku znajduje się kamieniste wybrzeże, z którego rybacy wypływają w morze. Najpopularniejszymi kurortami, w których znajduje się piaszczyste wybrzeże są: Amasra, Unye, Akcakoca i Tirebolu. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.

      Zobacz polecane oferty

      • Antalya
      • Dalaman - Fethiye
      • Kusadasi
      • Side
      • Marmaris
      • Belek
      • Bodrum
      • Alanya
      • Wyc. Objazdowe
      • Istambuł
      • Cesme
      • Anatolia Centralna
      • Kemer
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki