• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Marmaris

      Marmaris to słońce, turkusowa woda, szerokie plaże i nowoczesny port jachtowy. To także jedno z największych centrów rozrywkowych w Turcji. W ciągu dnia spokojne i leniwe, nocą budzi się do życia i zachęca turystów do zabawy w licznych klubach, pubach i dyskotekach. Marmaris to także idealna baza wypadowa do takich miejsc jak starożytny Efez, Pamukkale, wioska rybacka Dalyan, a nawet grecka wyspa Rodos. Marmaris to świetne miejsce na wakacje w Turcji, szczególnie dla osób młodych.

      Marmaris - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Marmaris

      Długość lotu: 3 godziny

      Informacje o Marmaris
      Stolica Ankara
      Język turecki
      Waluta lira turecka (TRY), 1 TRY = 100 kuruszy
      Dokumenty dowód osobisty / paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Wybrzeże Morza Egejskiego to idealne miejsce na wypoczynek. W Kusadasi znajdziemy przepiękne plaże, Çeşme to raj dla miłośników sportów wodnych i świetna baza wypadowa na grecką wyspę Chios. Bodrum i Marmaris to miejsce dla osób, które chcą wypocząć i skorzystać z uroków nocnego życia. Sezon rozpoczyna się w maju i trwa do końca października. W najcieplejszych miesiącach, lipcu i sierpniu, temperatura powietrza sięga 35 stopni Celsjusza, lazurowe wody zachęcają do morskich kąpieli, opady występują rzadko, a w ciągu dnia czeka na nas 12 słonecznych godzin. Sierpień, wrzesień i październik to najlepszy czas dla osób, które preferują aktywny wypoczynek – wiatry sprzyjają uprawianiu sportów wodnych, a woda osiąga najlepszą temperaturę do windsurfingu czy kitesurfingu.  Z Bodrum już tylko kilka kroków do wspaniałego antycznego Efezu. To jedna z tych atrakcji których ominąć nie wolno. Wiosna to idealna pora dla osób, które chcą uniknąć turystycznego zgiełku i cieszyć się wspaniałą pogodą – w ciągu dnia temperatury wahają się między 22 a 28 stopniami Celsjusza, a wycieczki zaskakują niskimi cenami.

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Ankara / turecki

      Czas lokalny
      Różnica w czasie względem Polski to: czas letni +1 godzina czas zimowy +2 godziny

      Dokumenty
      dowód osobisty / paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Od 2 marca 2020 roku wiza nie jest wymagana. Wjazd dla obywateli Polski na terytorium Turcji od 19 kwietnia 2022 roku możliwy jest na podstawie ważnego dowodu osobistego.  

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany, 220 V; 50 Hz / typ C, typ C-2, typ F

      Pieniądze

      Waluta
      lira turecka (TRY), 1 TRY = 100 kuruszy, 1 TRY = 0.1233PLN, kurs NBP z dnia 2024-03-28

      Napiwki
      Dawanie napiwków (bakszysz) jest ogólnie przyjęte, szczególnie w restauracjach (min. 10% wartości rachunku) i taksówkach. Warto raz na ok. 2 dni zostawić również napiwek obsłudze sprzątającej pokoje w hotelu.

      Obowiązkowy podatek turystyczny
      Nie ma wymaganych opłat za pobyt turystyczny

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Najpopularniejszym środkiem transportu są autobusy. Te, które jeżdżą na dalekich trasach między dużymi miastami mają bardzo dobry standard. W Turcji kursują także dolmusze, czyli minibusy. Sieć kolejowa jest z kolei słabo rozwinięta. Oprócz tego po kraju można poruszać się taksówkami – cenę kursu warto ustalić przed rozpoczęciem podróży.

      Wynajem samochodów
      W Turcji obowiązuje ruch prawostronny. Do poruszania się autem po terenie kraju wystarczy polskie prawo jazdy. Aby wypożyczyć samochód, trzeba jednak mieć je od minimum roku lub dwóch, w zależności od wypożyczalni. Poza prawem jazdy, należy okazać paszport i podpisać umowę.
      Przy wynajmie samochodów obowiązują ograniczenia wiekowe. Zazwyczaj, aby wypożyczyć pojazd trzeba mieć minimum 21 lat. W przypadku aut wyższej klasy, granica ta może zwiększyć się do 24 lat, a najdroższych samochodów – 27 lat.
      Jeśli chcemy wynająć samochód, powinniśmy zrobić to w sprawdzonej firmie, która jest zarejestrowana. Nie powinno się korzystać z ulicznych wypożyczalni bez własnego biura – grozi to otrzymaniem niesprawnego auta bez wymaganych dokumentów.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Polecamy zabranie euro lub dolarów amerykańskich i wymianę ich na lokalną walutę w kantorze. Wymiana waluty w banku może zająć więcej czasu ze względu na konieczność okazania paszportu.

      W regionach turystycznych nie powinno być problemów z płatnością kartą i dostępnością bankomatów.

      Targowanie się, szczególnie na targach i w lokalnych biurach podróży, jest ogólnie przyjęte i wskazane.

      Przy zwiedzaniu meczetów należy przed wejściem zdjąć obuwie, kobiety nie mogą wchodzić z odkrytymi głowami i ramionami, w szortach. Również podczas podróżowania po wschodnich rejonach Turcji kobiety nie powinny mieć odsłoniętych nóg i ramion.

      Kobiety poruszające się samotnie mogą być narażone na kłopotliwe zaczepki, również w dużych miastach.

      W czasie Ramadanu od świtu do zmierzchu należy powstrzymać się od jedzenia w miejscach publicznych.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Marmaris - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Region Marmaris uważany jest za raj dla żeglarzy. Jest tak przede wszystkim dlatego, że praktycznie każda miejscowość półwyspu posiada przystań, a infrastruktura samego Marmaris jest bardzo dobrze dostosowana do wszelkich potrzeb, jak naprawa, dokowanie czy baza zaopatrzeniowa. Bogata podwodna fauna i flora, oraz wiele wraków starych statków przyciąga pasjonatów snorkelingu i nurkowania. W Marmaris znajduje się wiele firm zajmujących się organizacją rejsów „pirackich” czy też eskapad z odkrywaniem przybrzeżnych grot i ukrytych, malowniczych lagun. Panują tu też doskonałe warunki do uprawiania surfingu, windsurfingu, kitesurfingu i pływania na nartach wodnych. Miłośnicy jeździectwa mogą oddać się ciekawym przejażdżkom po półwyspie odkrywając pamiątki starożytności.

      Warto zobaczyć

      Priene – malowniczo położone miasteczko, które niegdyś pełniło funkcję portu, a obecnie jest odcięte od morza przez muł nanoszony przez rzekę. Waro zobaczyć tutejszy hellenistyczny teatr z ołtarzem w centralnej części, który służył do składania ofiar Dionizosowi. W jego pobliżu odnaleziono fundamenty bizantyjskiego kościoła. Najważniejszym zabytkiem jest jednak świątynia Ateny , która przez ponad 200 lat była uważana za ideał architektury jońskiej.

      Troja – miejsce kojarzone przede wszystkim z „Iliadą” Homera, która nawiązuje do historii Parysa i pięknej Heleny, oraz podboju twierdzy przez podstęp z drewnianym koniem. Miasto miało też ogromne znaczenie dla rzymian, gdyż przyszedł tu na świat Eneasz – uznawany za protoplastę rodu julijskiego i założenie Rzymu zanim rozpowszechnił się kult Romulusa. Zobaczyć tu można wykopaliska legendarnego miasta oraz ruiny Assos z niegdyś monumentalną świątynią Ateny.

      Rejs po Dalyan – rzeka, na której odbywają się spływy kajakowe i raftingowe. Otoczenie bujnej roślinności lasu, rwąca rzeka i zabawa w błotnych basenach to niezapomniana przygoda. Niedaleko ujścia rzeki znajduje się plaża, na której żółwie olbrzymie składają jaja – chroniona przez UNESCO.

      Bodrum – urokliwa, tonąca w kwiatach miejscowość nazywana tureckim „Santorini” albo „Saint Tropez”, znajdująca się naprzeciw wyspy Kos. Dzięki swemu położeniu wśród skalistych zboczy, malowniczych wysp czy turkusowych lagun okolica kurortu uznawana jest za jedną z najpiękniejszych zatok na świecie. W pobliżu dzisiejszego miasta znajdują się ruiny jej starej części – Halikarnas, który pełnił rolę greckiej kolonii. Cenną pamiątką historyczna jest dobrze zachowana forteca z czasów wypraw krzyżowych oraz mauzoleum z białego marmuru nakryte schodkową piramidą, które przez 19 wieków uważane było za jeden z siedmiu cudów świata. Kolejny ważny zabytek to zamek Św. Piotra, w którym mieści się obecnie Muzeum Archeologii Podwodnej. Bodrum jest miastem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      Miłośnicy plażowania i morskich kąpieli powinni planować urlop w okresie letnim, między czerwcem a wrześniem – mamy gwarancję wspaniałej pogody, wysokich temperatur i bezchmurnego nieba. Jeśli planujemy spędzić urlop na zwiedzaniu, najlepiej wybrać okres przed sezonem – będzie ciepło, ale nie upalnie. Ominiemy kolejki do atrakcji turystycznych i skorzystam z niższych cen wycieczek. Na aktywny wypoczynek polecamy lipiec, sierpień i wrzesień – szczególnie miejscowość Çeşme, gdzie panują najlepsze warunki do uprawiania sportów wodnych, np. windsurfingu. Odkrywcy podwodnego świata powinni udać się do Bodrum, gdzie nie tylko można nurkować, ale również zwiedzić Muzeum Archeologii Podwodnej. Dla kogo rekomendujemy?
      • dla najmłodszych – plaże, atrakcje wodne
      • spragnionym wypoczynku i morskich kąpieli
      • poszukującym nocnego życia i szalonych imprez
      • sportowcom – windsurfing, kitesurfing, żeglowanie
      • miłośnikom zwiedzania

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Marmaris – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Istambule

      Turcja, Stambuł, GIZ 2000 PLAZA, Ayazaga Köyü Yolu N.7, Kat:5, 34 398 Maslak - Istanbul
      Tel.: +90 212 290 66 30 Tel.: +90 212 290 66 31
      Tel. dyżurny: +90 530 469 18 81 Faks: +90 212 290 66 32

      Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Antalya

      Turcja, Antalya, Kayi Plaza, Güzeloba Mahallesi, Ay-Sokak No 1, 07230 Lara-Antalya
      Tel.: + 90 242 3108537 Faks: +90 242 3108542

      FAQ

      Jak poruszać się po Marmaris?
      Popularnym i dość tanim środkiem transportu są busy i autobusy kursujące między miejscowościami turystycznymi. Między Marmaris, Icmeler i Od Marmaris zaczyna się dogodna droga biegnąca wzdłuż wybrzeża Egejskiego i do Pamukale, co stwarza bardzo dobre warunki do podróżowania i zwiedzania bardziej oddalonych miejscowości. Polskie prawo jazdy jest respektowane w Turcji, ale podróżując na własną rękę, np. wynajętym samochodem, musimy zwrócić uwagę na to, że przepisy drogowe w Turcji są traktowane dość dowolnie. Ponadto, w razie stłuczki musimy być przygotowani na to, że poza miejscowościami turystycznymi nie dogadamy się w innym języku niż turecki. Wyjeżdżając w dalszą podróż, dla własnego bezpieczeństwa warto tez powiadomić hotel o planowanej trasie i porze powrotu. Podróżując w dalsze rejony, dzięki dogodnym połączeniom między większymi miastami, wybierana jest turecka kolej. Z portu w Marmaris kilka razy dziennie kursują promy do Fethiye, Efezu i na Rodos.
      Jakie plaże są w Marmaris?
      Region Marmaris posiada publiczne, wąskie, bezpłatne plaże piaszczysto – żwirowe, gdzie za niewielką opłatą istnieje możliwość wypożyczenia leżaków i parasoli. Jedynym miejscem gdzie występują złote, piaszczyste plaże jest Icmeler, gdzie zostały one sztucznie usypane przy hotelach o wyższym standardzie. Bardziej kamieniste, czy żwirowe plaże rekompensuje jednak widokiek lazurowego morza – światło słoneczne odbija się od jasnego, kamienistego dna, a czysta woda stwarza wspaniałe warunki do snorkellingu i nurkowania. Poza miejscowościami turystycznymi przeważa dość skaliste i strome wybrzeże. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.
      Jakie są ograniczenia celne w Turcji?
      Do Turcji można wwieźć do 200 szt. papierosów, 50 cygar, 5 l wina lub innego alkoholu. Nie ma ograniczeń w przywożeniu ubrań, aparatów fotograficznych, żywności, sprzętu turystycznego, o ile ich ilość wskazuje, że są przeznaczone na użytek osobisty. Z Turcji nie wolno wywozić nawet najmniejszych przedmiotów o charakterze zabytkowym czy historycznym.

      Zobacz polecane oferty w Turcji

      • Antalya
      • Dalaman - Fethiye
      • Kusadasi
      • Side
      • Marmaris
      • Belek
      • Bodrum
      • Alanya
      • Wyc. Objazdowe
      • Istambuł
      • Cesme
      • Kemer
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki