• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Więcej

      Przewodnik Budapeszt

      Budapeszt zachwyca mnóstwem urokliwych placów, uliczek i pomników. Malowniczo położone nad Dunajem miasto słynie z pięknego, neogotyckiego gmachu Parlamentu oraz Góry Gellerta z XIX-wieczną cytadelą. Wyróżniającym się elementem krajobrazu tego miasta jest także arteria miejska Andrássy wybudowana w stylu eklektycznym. Do najwspanialszych zabytków Budapesztu należy zaliczyć Zamek Królewski, gotycki Kościół św. Macieja oraz romańską basztę Rybacką.

      Budapeszt - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Budapeszt

      Długość lotu: 1 godzina 50 minut

      Informacje o Budapeszt
      Stolica Budapeszt
      Język węgierski
      Waluta forint węgierski (HUF), 1 HUF = 100 Filler
      Dokumenty dowód osobisty / paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Budapeszt jest stolicą Węgier. Leży w północnej części kraju nad rzeką Dunaj. To niezwykle ciekawe miejsce, wprost idealne na city break pełen atrakcji. Budapeszt zachwyca przede wszystkim architekturą i ciekawymi zabytkami. Warto pospacerować uliczkami miasta i odwiedzić m.in. Zamek Królewski, Plac św. Trójcy, Plac Bohaterów, Bazylikę św. Stefana, Basztę Rybacką, parlament Węgier, Kościół Macieja czy Górę Gellérta. Piękny widok na Dunaj można podziwiać z kilku mostów, np. z Mostu Łańcuchowego czy Mosty Wolności. W Budapeszcie Warto wybrać się także na Wyspę Małgorzaty oraz popłynąć w rejs Dunajem. Oprócz tego, bardzo przyjemną i relaksującą rozrywkę stanowi wizyta w łaźniach termalnych, jak np. Termy Széchenyiego czy Łaźnie Gellérta.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • fanom zwiedzania
      • zainteresowanym kulturą i historią
      • lubiącym odwiedzać miasta
      • nastawionym na aktywny wypoczynek

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Budapeszt / węgierski

      Czas lokalny
      Nie ma różnicy w czasie względem Polski (przez cały rok)

      Dokumenty
      dowód osobisty / paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana. Przekraczanie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest potrzebny, 220 V; 50 Hz / typ C, typ C-2, typ F

      Pieniądze

      Waluta
      forint węgierski (HUF), 1 HUF = 100 Filler, 1 HUF = 0.010912PLN, kurs NBP z dnia 2024-03-28

      Napiwki
      Przyjęte jest zostawianie napiwków w wysokości min. 5%-10% lub zaokrąglenie rachunku do pełnej kwoty. Niektóre restauracje mogą wliczać koszt obsługi do rachunku.

      Obowiązkowy podatek turystyczny

      W niektórych regionach obowiązuje opłata klimatyczna, którą należy uiścić w hotelu podczas zakwaterowania. Wysokość opłaty wynosi zazwyczaj 350-400 HUF/osoba dorosła/noc. Ze względu na często wprowadzane zmiany w wysokości opłaty, są to wartości przybliżone. Aktualnych informacji o wysokości opłat należy szukać na stronach lokalnych władz regionu.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Transport publiczny jest dobrze rozwinięty. Pomiędzy miastami najlepiej poruszać się autobusami lub pociągami. W miastach sprawnie działa komunikacja miejska. Można także poruszać się taksówkami.

      Wynajem samochodów
      Na Węgrzech obowiązuje ruch prawostronny. Funkcjonują przepisy ruchu drogowego podobne do tych znanych z innych krajów Unii Europejskiej. Kierowcy mogą poruszać się na podstawie oryginału polskiego prawa jazdy. Aby wypożyczyć samochód, trzeba też okazać dowód osobisty lub paszport.
      Sieć dróg na Węgrzech jest dobrze rozwinięta. Część tras jest płatna. Dotyczy to autostrad i dróg pierwszej kategorii. Przed wjechaniem na nie należy wykupić e-winiety. Dostępne są online, na stacjach paliwowych oraz w specjalnych punktach obsługi klienta.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Forinty można zakupić w Polsce lub zabrać ze sobą złotówki/euro i wymienić je na miejscu w banku lub kantorze. Kurs złotówki w porównaniu do euro jest mniej korzystny.
      W miastach i ośrodkach turystycznych płacenie kartą jest powszechne, a sieć bankomatów jest dobrze rozwinięta. W mniejszych miejscowościach oraz poza szlakiem turystycznym warto mieć przy sobie gotówkę.
      W części restauracji, sklepów w dużych miastach/miejscach turystycznych można płacić w euro, ale kurs jest niekorzystny.
      Na Węgrzech obowiązuje polityka „zero tolerancji” dla kierowców prowadzących samochód pod wpływem alkoholu. Nie można przekroczyć 0,0‰.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Budapeszt - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Chociaż sporo kilogramów można zrzucić podczas zwiedzania niekończących się zabytków Budapesztu, ciekawą formą aktywnego spędzania wolnego czasu jest wizyta w budapesztańskich termach, na basenach i kąpieliskach, z których stolica słynie. Pełny wykaz obiektów można znaleźć na licznych stronach internetowych, a do najczęściej odwiedzanych przez turystów należą między innymi hotel i kąpielisko Gellerta, baseny na Wyspie Małgorzaty, kąpielisko Dagaly Gyogyfurdo, cudowne źródła Gellert Gyogyfurdo i najstarsze termy Kiraly Gyogyfurdo, aczkolwiek takich miejsc w stolicy jest kilkadziesiąt.

      Warto zobaczyć

      Góry Borzsony – gratka dla miłośników pieszych wędrówek, którzy nie tylko mogą pospacerować po niewysokich wzniesieniach, ale także zwiedzić zielony kurort Zebegeny, ze znakowanymi szlakami turystycznymi. Przy okazji warto zobaczyć ekspozycję Muzeum Pamiątkowego Istvana Szonyiego (węgierskiego artysty, malarza i grafika), zabytkowy młyn, słowackie chaty wzniesione na początku XX wieku oraz Muzeum Historii Żeglugi.

      Martonvasar – ozdobą niewielkiej miejscowości położonej w pobliżu Budapesztu jest pałac austriackiego rodu Brunszvik, w którym mieszkał słynny kompozytor Ludwig van Beethoven. Podziwiając neogotycką budowlę otoczoną wspaniałym parkiem angielskim można przekonać się osobiście, czy jej piękno mogło posłużyć za inspirację do napisania przepięknej „Sonaty Księżycowej”. Warto zajrzeć do Muzeum Beethovena, w którym można poznać tajniki życia kompozytora, zobaczyć pianino, na którym grywał, sfotografować liczne pamiątki oraz wsłuchać się w kojącą nerwy muzykę.

      Godollo – wśród lasów i pagórków skrywa się urocze miasto, które upatrzyła sobie ukochana przez Węgrów Sissi, czyli Elżbieta Bawarska – żona austriackiego cesarza i króla Węgier Franciszka Józefa I. W zaciszu miejscowego pałacu księżna chroniła się przed ciężarem życia na wiedeńskim dworze i podziwiała okoliczną przyrodę. Historia Godollo sięga XVIII wieku, kiedy posiadłość znalazła się w rękach potężnego magnata węgierskiego Antala Grassalkovicha, który rozbudował miasto. Wspaniałą rezydencję, która w późniejszych latach znajdowała się w różnych rękach, podarowano w roku 1867 cesarskiej parze wypoczywającej w salonach głównie wiosną i jesienią. Pamiętając historię tragicznie zmarłej Sissi (zginęła z rąk szaleńca), warto przespacerować się po paradnych schodach i zwiedzić fiołkowe komnaty, w których cesarzowa przeżywała swoje rozterki. Po zwiedzeniu pałacowych wnętrz należy poświęcić czas na spacer w przepięknych ogrodach oraz kawę w przytulnej kawiarence. Z pewnością warto upamiętnić na zdjęciu pomnik cesarzowej i ruszyć następnie do secesyjnej osady artystycznej Muvesztelep, gdzie mieściły się pracownie znanych na Węgrzech artystów.

      Kąpieliska termalne – zwiedzaniu Węgier towarzyszą bardzo często relaksacyjne lub lecznicze odwiedziny kąpielisk termalnych, które zmysłowo wpływają na ciało i ducha. Takie właśnie termy z dużymi basenami, brodzikami i wieloma rozrywkami wodnymi oraz nowoczesne aquaparki można przykładowo znaleźć w Cegled, Esztergom, Leanyfalu i Wyszehradzie.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      Najlepsza pogoda w Budapeszcie panuje latem. Temperatury powietrza są wysokie, a także można liczyć na wiele godzin ze słońcem. Tak naprawdę do stolicy Węgier warto jednak pojechać o każdej porze roku. Poza sezonem wakacyjnym nie ma tłumów turystów, dzięki czemu można komfortowo zwiedzać miasto.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Budapeszt – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Węgierskiej
      Węgry, Budapeszt, Varosligeti fasor 16, 1068
      Tel.: +36 20 4729502 Tel. dyżurny: +36 1 4138200 Faks: +36 1 3511722
      budapeszt.amb.sekretariat@msz.gov.pl
      www.budapeszt.msz.gov.pl

      Instytut Polski w Budapeszcie
      Węgry, Budapeszt, Nagymezo u.15, 1065
      Tel.: +36 1 5054660 Faks: +36 1 3310341
      budapeszt.ip.sekretariat@msz.gov.pl
      www.lengyelintezet.hu

      FAQ

      Jak poruszać się po Węgrzech Środkowych i Budapeszcie?
      Z racji tego, że Węgry nie są krajem zbyt rozległym, przemieszczanie nie stanowi większego problemu. Gęsta sieć komunikacji publicznej sprawia, że podróżuje się szybko i przyjemnie, a ceny biletów nie należą do wysokich. Centrum komunikacyjnym jest Budapeszt, od którego odchodzi najwięcej linii kolejowych w kierunku największych miast, będących również ważnymi węzłami kolejowymi (Gyor, Sopron, Debreczyn, Kecskemet, Pecz, Komarna, Eger, Miszkolc, Balaton). Po kraju kursują szybkie pociągi InterCity, ekspresy, pośpieszne i osobowe, a kolej najlepiej wybierać na dłuższych trasach. Równie sprawnie działa komunikacja autobusowa, często luksusowe autobusy dojeżdżają nawet do niewielkich miejscowości, chociaż zdarzają się także autobusy rodzimej produkcji w nienajlepszym stanie, zatłoczone podczas weekendów. Na ogół na Węgrzech drogi mają dobrą powierzchnię i są dobrze oznakowane. Główne drogi krajowe rozchodzą się promieniście od Budapesztu, a za przejazd autostradowymi odcinkami należy uiścić odpowiednią opłatę w formie winietek (matrica), które można nabyć na granicy i stacjach benzynowych oraz przez internet. Autostradami bez problemu można przejechać ze wschodu na zachód i z północy na południe kraju. Żeby wypożyczyć samochód trzeba mieć ukończone 21 lat i posiadać prawo jazdy co najmniej od roku. (Głównym szlakiem komunikacyjnym Węgier jest również Dunaj, po którym krajowa i międzynarodowa flota pływa m.in. z Budapesztu przez Bratysławę do Wiednia. Po rzece pływają także statki wycieczkowe do poszczególnych atrakcji). Budapeszt ma bardzo dobre połączenia lotnicze, kolejowe i autobusowe z wszystkimi stolicami europejskimi i najważniejszymi miastami na terenie kraju, a do Wiednia i Bratysławy można dopłynąć statkiem. Przez stolicę przebiegają najważniejsze europejskie szlaki drogowe, a drogi szybkiego ruchu i autostrady rozchodzą się promieniście we wszystkich kierunkach. Sieć komunikacji miejskiej jest bardzo dobrze rozwinięta, dociera do wszystkich zakątków i działa bez zarzutu. W mieście można przemieszczać się za pośrednictwem metra, tramwajów, autobusów i trolejbusów, a także szybkiej kolejki podmiejskiej. Na wzgórza Budy można wjechać specjalną, zabytkową kolejką Budavari Siklo, a metro dociera w pobliże najważniejszych zabytków. Do bardziej odległych zakątków najlepiej dojechać autobusami, z kolei tramwajami najlepiej przemieszczać się, gdy w mieście są korki. Warto również skorzystać z tramwajów wodnych zatrzymujących się w pobliżu najważniejszych placów po obu stronach Dunaju oraz na Wyspie św. Małgorzaty. Centralnym punktem w Peszcie jest Deak ter, natomiast w Budzie Moszkva ter. W obrębie Budapesztu znajduje się również mnóstwo zakątków, które znakomicie nadają się do turystyki rowerowej dzięki dobrze rozwiniętym trasom. Ukłonem w stronę turystów jest „budapesztańska karta” dla tych wszystkich, którzy chcą zostać w mieście na dłużej. Wsiadając do taksówek cenę za przejazd lepiej ustalić wcześniej, gdyż dla obcokrajowców bez znajomości języka kierowcy mogą zawyżać taryfę. Warto też pamiętać, że część Wzgórza Zamkowego i Starego Miasta jest przeznaczona wyłącznie dla pieszych.
      Jakie ograniczenia celne są na Węgrzech?
      Restrykcje celne nie odbiegają od ogólnie przyjętych w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić do 800 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg. tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia na Węgrzech?
      W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transportu medycznego. Polisy polskich ubezpieczycieli są honorowane i należy posiadać przy sobie dokładne informacje dotyczące zakresu ubezpieczenia. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. W takim przypadku należy zachować oryginały faktur, rachunki, recepty z pieczątką i podpisem lekarza. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia. Warto także pamiętać, że EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów specjalistycznego transportu medycznego do Polski, dlatego wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia. Wizyty u lekarzy są wówczas bezpłatne pod warunkiem podpisania przez lekarza umowy z Zakładem Ubezpieczeń Zdrowotnych, o czym należy się upewnić przed skorzystaniem z porady. Więcej informacji na stronie: www.nfz.gov.pl

      Zobacz również inne przewodniki