Malownicze miasteczka z najpiękniejszymi zabytkami w tle, najlepsza pizza na świecie oraz wspaniałe budowle historyczne to właśnie Włochy - kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Romantyczne przejażdżki łodzią w Wenecji, zwiedzanie rozmaitych zabytków w Rzymie czy szalone zakupy w Mediolanie. We Włoszech oprócz największych miast warto odwiedzić rozległe winnice Toskanii, piaszczyste plaże Sardynii oraz Alpy - najpiękniejsze góry Europy.


Stolica
Rzym

Powierzchnia:
301 230 km²

Ludność:
60 418,7 tys

Waluta
euro, 1 EUR = 100 centów

Język urzędowy:
włoski

Wymagania wizowe:

Wiza nie jest wymagana. Przekroczenie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.


Napięcie:
adapter nie jest wymagany; 230 V; 50 Hz / typ C, typ F, typ L

Czas lokalny

Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a czasem letnim i zimowym w Polsce.


Ceny w hotelach i restauracjach

Cena pizzy (średnica 32 cm) zależnie od regionu to od 4 € do 17 €, ale najczęściej będzie to koszt około 8 €. Za słynne pasty Bolognese, Napolitano, Carbonara oraz z owocami morza zapłacimy od 8 € do 14 €. Cena dań z owocami morza waha się między 8 a 15 €. Butelka dobrego wina w restauracji to wydatek rzędu 12–16 €. Piwo 0,3 L i napoje gazowane kosztują średnio 3–5 €.


Napiwki

W niektórych restauracjach napiwek jest doliczany do rachunku. Zazwyczaj jest to 10 lub 15%. Niektórzy restauratorzy podają tę informację w menu. Jeśli koszt obsługi nie zostaje doliczony, to zwykle zostawia się napiwek w wysokości 10%.


Szczepienia

Brak wymaganych szczepień.


Obowiązkowy podatek turystyczny

Podatek turystyczny pobierany jest bezpośrednio na rachunek hotelu. Im bardziej luksusowa kategoria hotelu, tym opłata jest wyższa. W miastach o największym napływie turystów podatek wynosi średnio od 1 do 5 euro dziennie za osobę. Dzieci do lat 10 są zwolnione z opłaty. Podatek naliczany jest zwykle do 10 dnia pobytu.


Komunikacja / transport publiczny

W większych miastach komunikacja publiczna działa sprawnie. Najczęstszym środkiem transportu jest autobus, przyjeżdżający często niepunktualnie i bez rozkładu. Koszt jednorazowego biletu 100-minutowego to 1,5 €. Popularnym środkiem transportu jest też taksówka.


Wynajem samochodów

Koszt wynajęcia samochodu jest uzależniony od standardu auta i okresu najmu. Przykładowo, rezerwując samochód wcześniej, za wypożyczenie samochodu średniej wielkości na 3 dni zapłacimy od 200 do 250 zł.Informacje ogólne

Oficjalna nazwa: Republika Włoska

Stolica: Rzym

Waluta: Euro

Język urzędowy: włoski

Niezwykły kraj od zawsze przyciągający królów, uczonych, świętych, poetów i przede wszystkim turystów liczących na wspaniałe atrakcje i wypoczynek w pięknych i słonecznych miejscach. Włochy budzą wyobraźnię, pasję, nie pozostawiają nikogo obojętnym. Każdy podróżnik znajdzie coś dla siebie, od piaszczystych plaż z kolorowymi parasolkami współgrających z lazurowym morzem, poprzez zakupy w ekskluzywnym Mediolanie i wspaniałe zabytki Wenecji czy Rzymu, do imponujących stoków narciarsko-snowboardowych położonych na północy.

Włochy słyną także z wyszukanej kuchni, fascynujących pamiątek historycznych, przepięknej Riwiery i bardzo dobrego zaplecza turystycznego.

Republika Włoska położona jest w Europie Południowej na Półwyspie Apenińskim, przez który biegną tworzące niebywałe krajobrazy góry Apeniny wzbogacone licznymi kotlinami. Kojarzący się z butem półwysep otaczają morza: Liguryjskie, Adriatyckie, Tyrreńskie i Jońskie, natomiast północna część kraju graniczy z Francją, Szwajcarią, Austrią i Słowenią
Klimat należy do jednych z najkorzystniejszych na świecie z ciepłymi i suchymi latami oraz łagodnymi zimami.

Historia Włoch jest niezwykle zawiła i ciężko ją przypisać do jednego państwa, które zjednoczyło się dopiero w 1861 r., a każdy region ma swoje własne, często skomplikowane dzieje. Rożnice regionalne są nadal widoczne i warto przyjrzeć im się z bliska w trakcie podróży.
Na zwiedzenie tego niezwykłego zakątka Europy z pewnością nie wystarczą jedne wakacje, a jak ktoś już pozna magię tego kraju, na pewno będzie chciał do niego wrócić.

Informacje praktyczne

We Włoszech do osób młodszych lub rówieśników na powitanie i pożegnanie wystarczy powiedzieć ciao – cześć, natomiast do osób starszych piacere – coś na zasadzie „miło cię spotkać”, buon giorno – dzień dobry lub buon sera – dobry wieczór. Na pożegnanie wystarczy rzucić arrivederci – do widzenia. Po Włochach już po pierwszym kontakcie widać, że są przyjaźnie nastawieni, gdyż żywiołowo padają sobie w ramiona i przyjaźnie się całują. Włosi uwielbiają także komplementy, więc dobrze jest im powiedzieć czasami coś miłego, choćby dotyczącego zdrowego stylu życia, urody lub dobrego wychowania.

Prawdziwym zwyczajem jest we Włoszech picie mezzo – półtoralitrowej karafki winą będącej uzupełnieniem do posiłków, w obyczajowości Włochów picie wina leży w tradycji, niemniej jednak zbyt nadmierne korzystanie z tego trunku nie leży w dobrym tonie.

Obiady zwykle jada się w restauracjach o nazwie trattoria lub po prostu ristorante. Warto pamiętać o rachunku – il conto i dokładnym sprawdzeniu jego listy, gdyż w wielu restauracjach od każdej osoby pobierana jest dodatkowa opłata za nakrycie coperto, a szczegółowy spis zamówionych dań można sprawdzić prosząc o ricevutę – szczegółowy rachunek. Oprócz coperto pobiera się też dodatkową opłatę za obsługę servizo i jeśli nie jest ona wliczona w rachunek przyjmuje się, że wynosi około 10% kwoty do zapłacenia.

Turyści wybierający się do Włoch powinni mieć na uwadze, że tak samo jak w Grecji czy Hiszpanii normalnością jest popołudniowa sjesta, kiedy zamykane są sklepy, urzędy i instytucje, na zatłoczonych zwykle ulicach pozostają pojedynczy ludzie, a wszyscy udają się na zasłużony wypoczynek lub bardzo często krótką drzemkę. Podobnie nie należy się dziwić, że dla Włochów najważniejszym wydarzeniem dnia w tym czasie może być spożywanie posiłków, kiedy wszyscy wybierają się na obiad i zostawiają miejsca pracy.

Zwiedzanie kościołów i innych zabytków nie jest mile widziane w koszulkach bez rękawów, krótkich spódniczkach i krótkich spodenkach, dlatego w niektórych świątyniach można dostać jakieś ubranie na wierzchnie okrycie ciała.

Jeżeli turysta chce skorzystać z taksówki powinien znaleźć jeden z postojów, gdyż we Włoszech nie zatrzymuje się taksówek na ulicach.

Włosi z północy kraju są bardziej powściągliwi od mieszkańców południa, niemniej chętnie odpowiadają na pytania, udzielają pomocy, zawsze też poświęcą czas, żeby opowiedzieć zbłąkanemu turyście o mało znanym fakcie z życia historycznej postaci lub przedstawić swoją opinię na jej temat.

Kuchnia

Niezwykle smaczne są chleby wyrabiane w małych piekarniach, Włosi sceptycznie podchodzą do masowych wyrobów artykułów spożywczych, dlatego ich kuchnia ma tak wysublimowany smak, niemniej sery takie jak Bel Paese, Gorgonzola czy Taleggio produkowane są już przez większych producentów.

Cokolwiek nie mówić o pizzy we Włoszech, skąd się wywodzi, smakuje wyjątkowo, inaczej niż w innych krajach szczycących się jej podawaniem. Pieczona w piecach opalanych drewnem – forno a legna – podawana jest w sposób tradycyjny, na cienkim cieście bez zbędnych udziwnień, które weszły do mody, gdy to smakowite danie stało się powszechne. Pizzerie mogą mieć różny charakter, ale w tych najprawdziwszych można kupić wyłącznie pizzę, napoje i piwo. Obecnie żaden Włoch nie byłby w stanie zliczyć ile gatunków pizzy może zaoferować przeciętna restauracja.

Stołować można się także w „spaghetteriach” oferujących proste dania mączne i makarony spaghetti najwyższej klasy z całym wachlarzem sosów lub w „osteriach” – specjalizujących się w domowych kulinariach restauracjo-pubach.

Spacerując po włoskich ulicach bardzo często można poczuć aromat świeżo parzonej kawy. Humor można poprawić sobie espresso, caffe lungo – z większą ilością wody, Americano – z domieszką alkoholu, macchiato – podawaną z małą ilością mleka lub caffe late – przypominającą polską białą kawę.

Za Alla spina – piwo z beczki – mogą zabrać się wszyscy miłośnicy tego wspaniałego napoju; popularne piwa to Moretti, Peroni i Dreher, natomiast wódka grappa to mocniejszy trunek pochodzący z Bassano di Grappa w Wenecji Euganejskiej, a za najlepsze włoskie brandy uchodzi Stock. Także wina mają swoje wzmocnione wersje w postaci Martini, Cinzano czy Campari, natomiast po obiedzie dobrze smakuje gorzki drink Amaro lub Amaretto – słodszy z intensywnym smakiem migdałów. Ciekawym doświadczeniem może być skosztowanie gęstej, podpalanej, słodkiej, anyżowej mieszanki z ziarnkiem kawy – Sambuki, w każdym barze można zamówić też Strega – żółty, słodki likier o ziołowo-szafranowym smaku. Włosi popisują się także szerokim wachlarzem win, najlepiej smakują Soaves, Valpolicella i Chianti, w końcu włoskie wina zmieniają każdy posiłek i spotkanie rodzinne w przyjemne wydarzenie towarzyskie. We Włoszech ze względu na klimat uprawia się najwięcej odmian winorośli i produkuje najwięcej wina, niż w jakimkolwiek innym kraju. Każdy region ma swoje specyfiki, głębią smaku wyróżniają się Recioto Amarone i Recioto Amabile robione z suszonych winogron, czołowi producenci to Allegrini, Antinori, Clerico, Bruno Giacosa czy Angelo Gala. Warto zapamiętać takie słowa jak wino czerwone – rosso, białe – bianco i różowe – rose lub rosato, żeby później nie mieć problemu w restauracji z doborem ulubionego bukietu.

Istotne we włoskiej kuchni jest pewne rozróżnienie polegające na przykład na tym, że mieszkańcy północy jedzą pasta – makaron w kształcie wstążek, natomiast południowcy spożywają rurki. Północ słynie z makaronów zrobionych z jajek, często podawane są alla Bolognese – z klasycznym sosem, z chudą cielęciną i pomidorami, przyprawionym marchewką, selerem i prosciutto, natomiast klasyczny południowy makaron produkowany jest masowo i podawany z sosem napoletana, na bazie wieprzowiny. Takich podziałów jest wiele i można je zauważyć w różnych odmianach regionalnych, których we Włoszech nie brakuje.

Ważne lokalne informacje i zwyczaje

W niektórych włoskich miastach, takich jak Genua, Mediolan, Neapol czy Rzym, możemy skorzystać z metra. Czasem spotkamy też tramwaje, jednak głównym środkiem transportu z reguły jest autobus. Niestety, autobusy we Włoszech nie są punktualne, często trudno znaleźć aktualny rozkład. Nie powinniśmy również liczyć na znajomość angielskiego u włoskich kierowców, chociaż większość z nich jest chętna do pomocy i bardzo serdeczna.

Jeśli planujemy podróż taksówką, zawsze należy sprawdzić oryginalne oznakowanie oficjalnych taksówkarzy w danym mieście. Na przykład w Rzymie szukajmy białych taksówek z oznaczeniem “Comune di roma NR_LICENCJI”. Zanim wsiądziemy do auta, koniecznie ustalimy oszacowaną cenę przejazdu. Opłata początkowa wynosi z reguły 3 do 4 €, opłaty za czas i kilometr różnią się w zależności od miasta.

Na wakacjach we Włoszech musimy być przygotowani na włoską przerwę w ciągu dnia: między 12:30 a 16:00 możemy mieć problem ze zrobieniem zakupów. W dużych centrach handlowych przerw nie ma. Po południu zamykane są restauracje. Zazwyczaj czynne są od ok. 12:00 do 15:00 i znowu otwiera się je około 19:00.

Wizytę w muzeum warto zaplanować na weekend – wówczas obiekty są najczęściej otwarte, a dla równowagi nieczynne lub otwarte krócej w poniedziałki.

Tutaj pija się "na okrągło" espresso, a cappuccino rano, do południa. Caffe latte robią sobie Włosi rano na śniadanie, zalewając ciepłe mleko w kubku kawą i to często moka.

Wchodzenie do kościołów we Włoszech w krótkich spodniach, w krótkiej spódniczce i w koszulce bez rękawów jest niemile widziane. Planując odwiedzanie miejsc kultu, należy włożyć ubranie zakrywające ramiona i kolana.

Informacje konsularne

Włochy, Bolonia, Via Santo Stefano 63, 40125
Tel.: (00-39) 051 22 89 09 Tel.: (00-39) 051 22 74 42 Faks: (00-39) 051 65 93 362
consolatopolacco.bo@libero.it

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Genui

Włochy, Genua, Piazza Tommaseo 4/5, 16 129
Tel.: (00-39) 010 310-62-75 Faks: (00-39) 010 36-64-89
conpoloniage@gmail.com

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie

Włochy, Rzym, Via di San Valentino 12, 00197
Tel.: +39 06 362 04 300 Tel. dyżurny: +39 335 59 95 212 Faks: +39 06 362 04 322 Faks: +39 06 806 93 217
konsul@infopolonia.it
www.rzym.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Turynie

Włochy, Turyn, Corso Galileo Galilei 40, 10126
Tel.: (0039) 011 62 38 97 Faks: (0039) 011 62 38 97
ulrico.leiss@katamail.com

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Wenecji

Włochy, Wenecja, Palazzo Condulmer, Fondamenta Coldumer, Santa Croce 251, 30135 Venezia
Faks: +39 3474437492
venezia@consolatodipolonia.it

Polecane oferty

Villaggio Artemidehotel 4-gwiazdkowy

2 720 

Włochy, Sycylia

7 dni od 14.10.2019 - Kraków

Adria Marehotel 3-gwiazdkowy

3 838 

Włochy, Riwiera Adriatycka

7 dni od 12.07.2019 - Warszawa

Orizzonte Bluhotel 3-gwiazdkowy

4 070 

Włochy, Kalabria

7 dni od 22.09.2019 - Warszawa

Zobacz również inne regiony

Abruzja
cena od 354Sprawdź oferty
 • znakomite restauracje z owocami morza
 • wspaniałe plaże i malownicze zatoczki
 • rejsy do wybrzeży Chorwacji
 • idealne warunki do uprawiania trekingu
 • niesamowite górskie szczyty
Umbria
cena od 577Sprawdź oferty
 • zielone serce Włoch
 • fascynująca studnia w Orovieto
 • średniowieczna atmosfera miast
 • prawdziwa włoska kuchnia
 • rozległe Jezioro Trazymeńskie
Lazio
cena od 408Sprawdź oferty
 • starożytne miasto Rzym
 • piękny Park Narodowy Circeo
 • wyśmienita kuchnia
 • wspaniała Riwiera Odyseusza
 • historyczne miasto Monte Casino
Apulia
cena od 153Sprawdź oferty
 • piękne plaże w Polignano a Mare
 • wyśmienita kuchnia włoska
 • wspaniałe średniowieczne miasteczka
 • tajemnicze groty Castellany
 • piaszczyste plaże i skalne zatoczki
Gargano
cena od 188Sprawdź oferty
 • miejsce pielgrzymów do miasta św. Ojca Pio
 • zielonkawo
 • błękitne wody Adriatyku
 • romantyczne domki wtulone w wąskie uliczki
 • oaza ciszy i spokoju
Wenecja
cena od 279Sprawdź oferty
 • ogromny plac Campo Santa Maria Formosa
 • słynny karnawał wenecki
 • najsłynniejszy festiwal filmowy
 • romantyczny Most Westchnień
 • jedyne takie miejsce na Ziemi
Lombardia
cena od 350Sprawdź oferty
 • piękne szczyty Lombardzkich Alp
 • największe włoskie jezioro Garda
 • wzniosła katedra w Mediolanie
 • historyczna osada Crespi d’Adda
 • wyśmienita włoska kuchnia
Sycylia
cena od 1360Sprawdź oferty
 • finezyjna kuchnia śródziemnomorska
 • prawdziwe włoskie dolce vita
 • intensywnie szmaragdowe morze i piaszczyste plaże
 • ruiny antycznego miasta w Selinunte
Rzym
cena od 1859Sprawdź oferty
 • romantyczne miasto miłości
 • najpiękniejsze rzymskie parki i skwery
 • wspaniały klimat i bujna roślinność
 • najlepsza kawa w Europie
 • wyśmienita włoska kuchnia
Kalabria
cena od 2035Sprawdź oferty
 • prawdziwy klimat włoskiej prowincji
 • wyśmienite potrawy oraz wina
 • idealne warunki do plażowania
 • słynne wykopaliska w Sibari
 • samotna kolumna w Capo Colonna
Sardynia
cena od 2248Sprawdź oferty
 • małe, idylliczne miasteczka
 • rozległe, dziewicze plaże
 • architektura z czasów cywilizacji Rzymian i Fenicjan
 • oryginalna kultura i sztuka Sardyni
Piemont
cena od 2569Sprawdź oferty
 • region słynący z wyjątkowych białych trufli
 • białe szaleństwo na stokach Doliny Aosty
 • malownicze jeziora Lago d’Orta oraz Maggiore
 • wielka przełęcz św. Bernarda