• Opis
  • Polecane oferty
  • O regionie
  • Pogoda
  • Informacje praktyczne
  • Galeria
  • Wycieczki
  • Więcej

   Jezioro Garda

   Jezioro Garda to największe jezioro we Włoszech, które słynie z błękitnej wody, pięknych plaż i idealnych warunków do żeglowania. Położone nieopodal Werony, zachwyca górskim krajobrazem, malowniczymi miasteczkami i wspaniałymi zabytkami. Wokół Jeziora Garda położonych jest kilkanaście urokliwych miasteczek, które sprawiają wrażenie jakby zwisały na taflą wody. Pobliskie winnice zachęcaja turystów to delektowania się lokalnym winem.

   Samolotem: 02:20:00

   Informacje ogólne

   Torbole – przepiękny kurort ze żwirową plażą i wybrzeżem idealnie nadającym się do uprawiania żeglarstwa i windsurfingu ze względu na stałe wiatry dominujące w tej części jeziora. Miejscowe nabrzeże doskonale nadaje się do długich spacerów, w pamięć zapada starówka z kościołem Saint Andrea oraz restauracje serwujące wyborne smakołyki. Okolica doskonale nadaje się na wyprawy w góry, zarówno piesze, jak i rowerowe.

   Manerba del Garda – niezwykła miejscowość wypoczynkowa położona wśród zielonych wzgórz, winnic i gajów oliwnych doskonale sprzyjająca miłośnikom żeglarstwa i windsurfingu dzięki kilkukilometrowemu wybrzeżu z piaszczystymi i żwirowymi odcinkami. Okolice kurortu charakteryzują się świetnie przygotowanymi szlakami do uprawiania turystyki pieszej, nordic walking i kolarstwa górskiego. Jeżeli ktoś nie przepada za żaglami i wysiłkiem fizycznym w wolnym czasie może wybrać się na zwiedzanie wykopalisk, Muzeum Archeologicznego z ciekawymi eksponatami lub podziwiać niezwykłą roślinność w ogrodzie botanicznym. Wieczorami również nie ma czasu na nudę, gdyż organizowane są liczne imprezy jak chociażby festiwal muzyki klasycznej czy tematyczne festiwale wina. Szeroka oferta noclegowa zapewnia komfortowy wypoczynek w zachwycającej krajobrazowo okolicy.

   Sirmione – jeden z najbardziej malowniczych kurortów jeziora położony na długim cyplu  rozcinającym granatową toń na dwie części. Doskonała baza hotelowa i gastronomiczną przyciąga turystów podobnie jak idealne warunki do uprawiania windsurfingu i żeglarstwa. Dodatkową atrakcją miejscowości jest bajecznie położony zamek Rocca Scaglieri z nazwą pochodzącą od wielkiego rodu, który rządził przed laty w Weronie. Najlepiej wypoczywa się na skalistym cyplu i kamienistej Spiaggia Lido delle Bionde, przy której funkcjonują bary z pysznym jedzeniem i miłą obsługą. Półwysep to również świetne miejsce do jazdy na rowerze, której przerywnikiem może być wizyta w Grotte di Catullo – ruinach zwanych Willą Catulli, porozrzucanych na malowniczym zboczu wśród gajów oliwnych. Na turystach wrażenie robi również zabudowa miasta, wśród której spacery mogą uprzyjemniać wspaniały wypoczynek.

   Malcesine – miasteczko położone jest niezwykle malowniczo pod masywem skalnym po wschodniej stronie jeziora. Turyści mogą podziwiać przepiękną, średniowieczną starówkę oraz XIII-wieczny Castello zbudowany przez rodzinę Scaligeri, w którego więzieniu przesiadywał Goethe. Wypoczywać można na żwirowych i trawiastych plażach, nocleg gwarantują doskonale prosperujące hotele, na wodach jeziora nieustannie widać kolorowe żagle jachtów i windsurfingów, a dodatkową atrakcją dla turystów chcących aktywnie spędzić czas jest wjazd kolejką linową na okoliczny szczyt Monte Baldo, na który również można dostać się malowniczymi szlakami pieszymi.

   Bardolino – przyjemny kurort słynący z wybornego wina Bardolino, doskonałych warunków do żeglowania i windsurfingu, świetnej bazy hotelowej oraz ciekawego kościoła San Zeno.

   Gardone – miasteczko idealnie nadaje się do wypoczynku rodzinnego, charakteryzuje się  przepiękną starówką, bulwarami spacerowymi, eleganckimi hotelami, willami i słynnym ogrodem botanicznym z egzotycznymi roślinami – Giardino Botanico Hruska. W kurorcie wyborne restauracje serwują najznamienitsze włoskie potrawy, których kalorie można później spalić pływając na desce lub jeżdżąc rowerem po okolicznych lasach. Ciekawą atrakcję jest również Il Vittoriale – dom sławnego włoskiego pisarza Gabriela d'Annunzia, cieszący się wielką popularnością wśród zwiedzających.

   Polecane oferty

   • Piemont
   • Trentino
   • Sardynia
   • Kalabria
   • Rzym
   • Kampania
   • Sycylia
   • Dolina Aosty
   • Więcej

    O regionie

    Informacja ogólna

    Północne Włochy przyciągają tysiące turystów niepowtarzalnym klimatem i malowniczymi widokami. Tutaj znajduje się najczystsze i największe włoskie jezioro Garda, którego okolice stały się centrum turystycznego życia. Werona zaprasza zakochanych, których spotkamy na każdym rogu ulicy. Klimat jest tu niezwykle zróżnicowany, latem dominuje śródziemnomorski, natomiast zimą kontynentalny. Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, kiedy średnie temperatury wynoszą 29 stopni Celsjusza. W ciągu dnia czeka na nas 10 słonecznych godzin i przelotne opady, które często są zbawieniem w cieplejsze dni. Wspaniała, słoneczna pogoda rozpoczyna się od połowy kwietnia i trwa do połowy października. Planując urlop na początku sezonu, powinniśmy się przygotować, że woda może być za zimna na kąpiele, ale już w połowie maja zaczyna być coraz przyjemniej.

    Dla kogo rekomendujemy?

    • na rodzinne wakacje – parki rozrywki i aquaparki dla najmłodszych
    • miłośnikom pięknych widoków – liczne małe miejscowości, wspaniała śródziemnomorska roślinność
    • aktywnym – żeglarstwo, paralotniarstwo, kolarstwo górskie

    Pogoda

    Kiedy jechać?

    Osobom, które chcą spędzić urlop na plażowaniu polecamy najcieplejsze miesiące, czyli lipiec i sierpień – 10 słonecznych godzin w ciągu dnia, a woda osiąga najlepsze temperatury do szaleństw na desce windsurfingowej. Region jest popularny wśród żeglarzy, windsurferów i paralotniarzy przez charakterystyczne ukształtowanie terenu – aktywnym polecamy okres od czerwca do początku października.

    Średnia pogoda w ciągu roku

    I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
    Temp.   Max. (°C)15°19°23°27°29°28°25°19°11°
    Temp.    Min. (°C)-5°-2°13°15°15°11°-4°
    Temp.    wody (°C)10°13°17°21°23°27°22°15°10°
    Godziny słoneczne (h) 345567876533
    Dni deszczowe 4457109996664
    Wilgotność powietrza (%) 726962666966666871757473

    Informacje praktyczne

    O kierunku

    Stolica / Język
    Rzym / włoski

    Czas lokalny
    Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a czasem letnim i zimowym w Polsce.

    Ogólne wymagania wjazdowe
    Wiza nie jest wymagana. Przekroczenie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

    Szczepienia
    Brak wymaganych szczepień.

    Napięcie i rodzaj gniazdka
    adapter nie jest wymagany; 230 V; 50 Hz / typ C, typ F, typ L

    Pieniądze

    Waluta
    euro, 1 EUR = 100 centów, 1 EUR = 4.5342PLN, kurs NBP z dnia 2020-04-07

    Ceny w hotelach i restauracjach
    Cena pizzy (średnica 32 cm) zależnie od regionu to od 4 € do 17 €, ale najczęściej będzie to koszt około 8 €. Za słynne pasty Bolognese, Napolitano, Carbonara oraz z owocami morza zapłacimy od 8 € do 14 €. Cena dań z owocami morza waha się między 8 a 15 €. Butelka dobrego wina w restauracji to wydatek rzędu 12–16 €. Piwo 0,3 L i napoje gazowane kosztują średnio 3–5 €.

    Napiwki
    W niektórych restauracjach napiwek jest doliczany do rachunku. Zazwyczaj jest to 10 lub 15%. Niektórzy restauratorzy podają tę informację w menu. Jeśli koszt obsługi nie zostaje doliczony, to zwykle zostawia się napiwek w wysokości 10%.

    Obowiązkowy podatek turystyczny
    Podatek turystyczny pobierany jest bezpośrednio na rachunek hotelu. Im bardziej luksusowa kategoria hotelu, tym opłata jest wyższa. W miastach o największym napływie turystów podatek wynosi średnio od 1 do 5 euro dziennie za osobę. Dzieci do lat 10 są zwolnione z opłaty. Podatek naliczany jest zwykle do 10 dnia pobytu.

    Komunikacja

    Komunikacja / transport publiczny
    W większych miastach komunikacja publiczna działa sprawnie. Najczęstszym środkiem transportu jest autobus, przyjeżdżający często niepunktualnie i bez rozkładu. Koszt jednorazowego biletu 100-minutowego to 1,5 €. Popularnym środkiem transportu jest też taksówka.

    Wynajem samochodów
    Koszt wynajęcia samochodu jest uzależniony od standardu auta i okresu najmu. Przykładowo, rezerwując samochód wcześniej, za wypożyczenie samochodu średniej wielkości na 3 dni zapłacimy od 200 do 250 zł.

    Informacje

    Ważne lokalne informacje i zwyczaje
    W niektórych włoskich miastach, takich jak Genua, Mediolan, Neapol czy Rzym, możemy skorzystać z metra. Czasem spotkamy też tramwaje, jednak głównym środkiem transportu z reguły jest autobus. Niestety, autobusy we Włoszech nie są punktualne, często trudno znaleźć aktualny rozkład. Nie powinniśmy również liczyć na znajomość angielskiego u włoskich kierowców, chociaż większość z nich jest chętna do pomocy i bardzo serdeczna.
    Jeśli planujemy podróż taksówką, zawsze należy sprawdzić oryginalne oznakowanie oficjalnych taksówkarzy w danym mieście. Na przykład w Rzymie szukajmy białych taksówek z oznaczeniem “Comune di roma NR_LICENCJI”. Zanim wsiądziemy do auta, koniecznie ustalimy oszacowaną cenę przejazdu. Opłata początkowa wynosi z reguły 3 do 4 €, opłaty za czas i kilometr różnią się w zależności od miasta.
    Na wakacjach we Włoszech musimy być przygotowani na włoską przerwę w ciągu dnia: między 12:30 a 16:00 możemy mieć problem ze zrobieniem zakupów. W dużych centrach handlowych przerw nie ma. Po południu zamykane są restauracje. Zazwyczaj czynne są od ok. 12:00 do 15:00 i znowu otwiera się je około 19:00.
    Wizytę w muzeum warto zaplanować na weekend – wówczas obiekty są najczęściej otwarte, a dla równowagi nieczynne lub otwarte krócej w poniedziałki.
    Tutaj pija się "na okrągło" espresso, a cappuccino rano, do południa. Caffe latte robią sobie Włosi rano na śniadanie, zalewając ciepłe mleko w kubku kawą i to często moka.
    Wchodzenie do kościołów we Włoszech w krótkich spodniach, w krótkiej spódniczce i w koszulce bez rękawów jest niemile widziane. Planując odwiedzanie miejsc kultu, należy włożyć ubranie zakrywające ramiona i kolana.

    Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

    Kuchnia i obyczaje

    Kuchnia

    Cokolwiek nie mówić o pizzy we Włoszech, skąd się wywodzi, smakuje wyjątkowo, inaczej niż w innych krajach szczycących się jej podawaniem. Pieczona w piecach opalanych drewnem – forno a legna – podawana jest w sposób tradycyjny, na cienkim cieście bez zbędnych udziwnień, które weszły do mody, gdy to smakowite danie stało się powszechne. Pizzerie mogą mieć różny charakter, ale w tych najprawdziwszych można kupić wyłącznie pizzę, napoje i piwo. Obecnie żaden Włoch nie byłby w stanie zliczyć ile gatunków pizzy może zaoferować przeciętna restauracja.

    Stołować można się także w „spaghetteriach” oferujących proste dania mączne i makarony spaghetti najwyższej klasy z całym wachlarzem sosów lub w „osteriach” – specjalizujących się w domowych kulinariach restauracjo-pubach.

    Spacerując po włoskich ulicach bardzo często można poczuć aromat świeżo parzonej kawy. Humor można poprawić sobie espresso, caffe lungo – z większą ilością wody, Americano – z domieszką alkoholu, macchiato – podawaną z małą ilością mleka lub caffe late – przypominającą polską białą kawę.

    Za Alla spina – piwo z beczki – mogą zabrać się wszyscy miłośnicy tego wspaniałego napoju; popularne piwa to Moretti, Peroni i Dreher, natomiast wódka grappa to mocniejszy trunek pochodzący z Bassano di Grappa w Wenecji Euganejskiej, a za najlepsze włoskie brandy uchodzi Stock. Także wina mają swoje wzmocnione wersje w postaci Martini, Cinzano czy Campari, natomiast po obiedzie dobrze smakuje gorzki drink Amaro lub Amaretto – słodszy z intensywnym smakiem migdałów. Ciekawym doświadczeniem może być skosztowanie gęstej, podpalanej, słodkiej, anyżowej mieszanki z ziarnkiem kawy – Sambuki, w każdym barze można zamówić też Strega – żółty, słodki likier o ziołowo-szafranowym smaku. Włosi popisują się także szerokim wachlarzem win, najlepiej smakują Soaves, Valpolicella i Chianti, w końcu włoskie wina zmieniają każdy posiłek i spotkanie rodzinne w przyjemne wydarzenie towarzyskie. We Włoszech ze względu na klimat uprawia się najwięcej odmian winorośli i produkuje najwięcej wina, niż w jakimkolwiek innym kraju. Każdy region ma swoje specyfiki, głębią smaku wyróżniają się Recioto Amarone i Recioto Amabile robione z suszonych winogron, czołowi producenci to Allegrini, Antinori, Clerico, Bruno Giacosa czy Angelo Gala. Warto zapamiętać takie słowa jak wino czerwone – rosso, białe – bianco i różowe – rose lub rosato, żeby później nie mieć problemu w restauracji z doborem ulubionego bukietu.

    Istotne we włoskiej kuchni jest pewne rozróżnienie polegające na przykład na tym, że mieszkańcy północy jedzą pasta – makaron w kształcie wstążek, natomiast południowcy spożywają rurki. Północ słynie z makaronów zrobionych z jajek, często podawane są alla Bolognese – z klasycznym sosem, z chudą cielęciną i pomidorami, przyprawionym marchewką, selerem i prosciutto, natomiast klasyczny południowy makaron produkowany jest masowo i podawany z sosem napoletana, na bazie wieprzowiny. Takich podziałów jest wiele i można je zauważyć w różnych odmianach regionalnych, których we Włoszech nie brakuje.

    Jeziora i Lombardia są jednymi z niewielu regionów, w których głównym składnikiem potraw jest ryż serwowany w rożnych postaciach. Włosi na północy zajadają się także zielonymi makaronami oraz polentą – potrawą sporządzoną z mąki kukurydzianej z dodatkiem sera i różnych sosów, np.: pomidorowego. Danie podaje się zaraz po przyrządzeniu, chociaż polenta najlepiej smakuje schłodzona, pokrojona w plasterki lub podana z grilla jako przystawka do głównego dania. Do typowych dań, które można spotkać w liczących się regionalnych restauracjach należą kluski gryczane z Valtelin  zwane pizzoccheri, którymi zajadają się lombardczycy.

    Również sery z Lombardii znane są nie tylko we Włoszech, poza gorgonzolą niezwykle smakowicie prezentują się podobny do parmezanu grana padano, serwowany ze słodkimi potrawami mascarpone czy ostry i miękki taleggio, którego konsumpcję można zakończyć lekko musującym białym winem Ca' Del Bosco.

    Wycieczki fakultatywne

    Aktywność

    Regiony jezior mają w swojej ofercie wypożyczalnie sprzętów wodnych do uprawiania żeglarstwa, windsurfingu i nurkowania, wielu turystów z zapałem bierze się także za narciarstwo wodne. Okolica idealnie nadaje się także do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i nordic walking, dużą popularnością wśród turystów odwiedzających malowniczy zakątek cieszy się jazda konna, dzięki której można zwiedzać okoliczne tereny. Na przyhotelowych terenach można z powodzeniem korzystać z hal sportowych, grać w tenisa ziemnego czy pływać w basenach. Okoliczne tereny górskie doskonale nadają się do uprawiania wspinaczki, tym bardziej że widoki z górskich zboczy na jezioro są nadzwyczaj imponujące.

    Wycieczki fakultatywne

    Mediolan – zwany też Milanem położony na północy kraju, w północno-zachodniej części Niziny Padeńskiej jest drugim po Rzymie miastem Włoch, a tym samym ważnym węzłem komunikacyjnym i ośrodkiem finansowym z największymi bankami, rozpoznawany także dzięki takim markom jak Alfa Romeo, Pirelli czy Cinzano. Mediolan ceni sobie dyscyplinę pracy i wysoki poziom życia społecznego, co nie przeszkadza turystom czującym się w mieście wyjątkowo dobrze, dlatego znane włoskie powiedzenie „La dolce vita” powinno być myślą przewodnią w trakcie zwiedzania zaskakującego miasta. Stolica regionu wkroczyła na arenę dziejów w IV w. wraz z wydaniem edyktu mediolańskiego, dzięki któremu chrześcijanie uzyskali wolność wyznawania swojej religii, w konsekwencji czego większość obecnych kościołów stoi na miejscach świątyń wzniesionych w poprzednich wiekach. Mediolan stał się centrum kultury i sztuki za sprawą rządów Viscontich, którzy ufundowali większość wyśmienitych zabytków. Również okres odrodzenia i panowanie rodu Sforzów obfitowały w liczne inwestycje, kiedy upiększano istniejące już zabytki sławiące miasto do dziś. W mieście urzędował m.in. słynny Leonardo da Vinci projektujący swoje zadziwiające machiny wojenne, które niestety nie uchroniły metropolii w 1499 r. przed Francuzami podbijającymi te ziemie na prawie cztery stulecia. Wspaniały zabytek Teatro della Scala pozostawili po sobie rządzący później Habsburgowie, odciskający jednocześnie swój ślad na pięknej architekturze. Po II wojnie światowej Mediolan znacznie rozwinął się dzięki rozkwitowi przemysłu znanemu jako „cud mediolański”, z kolei ostatnie dziesięciolecia to już domena piłki nożnej oraz wspaniałego świata mody z nazwiskami rozpoznawalnymi w niemal każdym zakątku świata. Głównym punktem orientacyjnymi jest plac Katedralny – Piazza del Duomo, w którego sąsiedztwie skupiają się wszystkie najważniejsze zabytki, najwytworniejsze sklepy i kawiarnie będące ostoją po bogatym w wrażenia zwiedzaniu miasta. W samym sercu Mediolanu nigdy nie jest cicho, wycieczki turystów przeplatają się z pięknymi kobietami wybierającymi się na ekskluzywne zakupy lub do drogich restauracji, a sprzedawcy lodów są jedynie tłem dla wybiegających ze stacji metra spieszących się do pracy mediolańczyków. Budowa najważniejszego zabytku – gotyckiej katedry Duomo sponsorowanej przez Viscontich trwała pięć stuleci, zdobienie fasady skończono dopiero w 1813 r., ale z perspektywy wyrafinowanego, turystycznego oka było warto. Świątynia wygląda imponujące nie tylko ze względu na swoje rozmiary, ale także dekoracje zachwycające swoim przepychem każdego podróżnika odwiedzającego miasto. W środku można poczuć się jak we wnętrzu wielkiej bestii, kiedy wpadające przez witraże zielonkawe światło oświetla marmurowe wnętrze tworząc optyczne złudzenia. Katedra ma wiele walorów turystycznych i wizualnych, jednym z nich jest gwóźdź z Krzyża Chrystusowego wiszący wysoko nad prezbiterium, używany przez cesarza Konstantyna jako końskie wędzidło. Na dach niezwykłej budowli można dostać się windą, by wśród pinakli, rozet oraz misternie wykonanych posągów podziwiać zapierający dech w piersiach widok na miasto z majaczącymi Alpami w tle. Kilka perełek architektonicznych kryje się na południe od Piazza del Duomo w gęstwinie sklepów i biurowców, gdzie znajduje się wspaniały kościół San Satiro – będący dziełem, które pozostawił po sobie wybitny Bramente. W ramach przerwy między podziwianiem wspaniałych zabytków warto zajrzeć do Gallerii Vittorio Emanuele – najstarszego i najbardziej eleganckiego centrum handlowego we Włoszech, w którego butikach, restauracjach i luksusowych sklepach można zostawić fortunę. Niedaleko tego miejsca wznosi się inna niezwykła budowla – teatr operowy La Scala, w którym odbywały się najbardziej znane na świecie opery, do dziś pozostający centrum życia towarzyskiego i kulturalnego elity mediolańskiej. Spacerując Via Verdi od La Scali można dojść do kolejnego miejsca odwiedzanego przez tłumy turystów, bowiem do Pinacoteca di Brera – jednej z najwspanialszych kolekcji włoskiej sztuki z dziełami malarskimi na najwyższym artystycznym poziomie. Małe galeryjki i sklepy z dziełami sztuki porozrzucane są także wzdłuż Via Bera, gdzie warto przysiąść w kawiarnianych ogródkach i obserwować codzienne życie mieszkańców miasta. Zamożnych mediolańczyków można z kolei spotkać w Złotym Kwadracie – Quadrilatero d'Oro – ograniczonym monumentalnymi ulicami; znajdują się tam sklepy największych projektantów mody z witrynami i cenami kolekcji zawracającymi w głowie niejednemu turyście. Po takich atrakcjach trzeba wypocząć, doskonałym miejscem, gdzie można spotkać dostojnych spacerowiczów są ogrody miejskie Giardini Pubblici – jeden z najstarszych parków w mieście z plątaniną alejek i bujną roślinnością, wśród której wypoczynek jest nadzwyczaj przyjemny. W okolicy można nacieszyć się sztuką, gdyż wyśmienite dzieła zgromadzone są w najciekawszej mediolańskiej galerii Civica Galleria d'Arte Moderna, usytuowanej w ogrodzie Padiglione d'Arte Contemporanea, a także nieco mniejszej Callezione Vismara. Od centrum odchodzi jeszcze jedna ulica Via Dante z turystycznym zwieńczeniem w postaci najpotężniejszego, najbardziej luksusowego i najbogatszego dworu renesansowej Europy – zamku Castello Sforzesco.Wśród wielu istotnych punktów na mapie turystycznej Mediolanu nie sposób ominąć jednej z największych atrakcji, czyli kościoła Santa Maria della Grazie ze słynnym malowidłem stworzonym przez Leonarda da Vinci. „Ostatnia Wieczerza” uchodzi bowiem za powszechnie rozpoznawalne i najznamienitsze arcydzieło malarskie nie tylko we Włoszech, budzące jednocześnie wiele kontrowersji z racji dwuznaczności i ukrytej symboliki. Wielkie dzieła mistrza można podziwiać także kilka ulic dalej w Narodowym Muzeum Nauki i Techniki, z najważniejszym wynalazkiem jakim jest słynna latająca maszyna. W ramach relaksu warto poznać nietuzinkowy aspekt nowoczesnego mediolańskiego życia przechadzając się po Via Monte Napoleon, obserwując jednocześnie co nowego wymyślili wielcy kreatorzy mody tacy jak Armani, Valentino, Prada czy Versace. Swoistym deserem architektonicznym są rozmieszczone wzdłuż historycznych osi ulicznych i dzielnicowych Corpi Santi – mury miejskie i Bramy rozwijające się wraz z miastem, do dziś zachwycające swoją konstrukcją. Nie lada gratka czeka miłośników footballu, gdyż jedną z ikon miasta jest udostępniony zwiedzającym legendarny stadion San Siro. Mediolan to także gąszcz ekskluzywnych restauracji, w których można dobrze zjeść, życie nocne to prawdziwy rytuał opierający się o „aperitivo” – według mediolańskiego zwyczaju po zakupieniu drinka bary udostępniają szeroki wachlarz darmowych przekąsek, dzięki którym można wyruszyć na podbój miasta w dobrym nastroju i z pełnym żołądkiem, a puby, bary i dyskoteki z turystami z całego świata są otwarte do ostatniego klienta.

    Wenecja – chyba nie ma na świecie osoby, która nie obiecałaby sobie spędzenia chociaż jednego dnia w mieście gondoli, mostów, kolorowych masek i karnawału. Nie ma w tym nic dziwnego – miasto położone jest na wodzie, a niezwykłą i jedyną w swoim rodzaju atmosferę tworzą bajkowe zespoły uliczek, wszechobecne kanały i piękne zabytki wręcz unoszące się na wzburzonych falach wywoływanych przez przepływajcie obok setki gondoli. Główna arteria komunikacyjna to czterokilometrowy Canal Grande dochodzący w niektórych miejscach do 70 m szerokości, dzielący miasto na połowę. Przy nim ulokowana jest większość najznamienitszych zabytków Wenecji, więc warto chociażby zwiedzić miasto z poziomu wody.Wenecję założyli mieszkańcy stałego lądu skrywający się na bagnistych wysepkach przed najazdami Hunów, Wizygotów i Longobardów, co spowodowało, że malownicze tereny odegrały ważną rolę w historii Włoch nabierając jednocześnie istotnego znaczenia strategicznego. Całą okolicę nie sposób zwiedzić w jeden dzień, ciężko też wejść do każdego z kościołów, niemniej najlepszym sposobem na zwiedzanie jest skorzystanie z gondoli, wodnych autobusów i taksówek lub po prostu z własnych nóg. Warto też zaopatrzyć się w turystyczną kartę Rolling Venice lub Venice Card znacznie ułatwiające zwiedzanie miasta nie uszczuplające jednocześnie zasobności portfela. Określenia „najelegantszy salonik Europu” użył już Napoleon podziwiając serce Wenecji, czyli wspaniały plac św. Marka – wielki architektoniczny skarb, najbardziej znany symbol chwały Wenecji reprezentujący miasto na wszystkich folderach. Nie dziwią zatem tłumy turystów oblegające najwytworniejsze kawiarnie, restauracje i ogródki, posilające się przed zobaczeniem najpiękniejszej świątyni w Europie – Bazyliki św. Marka, niepozostawiającej nikogo w obojętności. Jedni turyści znikają w jej wnętrzach, inni podziwiają romańskie zdobienia środkowych drzwi, jeszcze inni decydują się na odwiedzenie Museo Marciano i Loggi dei Cavalli.  Na placu wznosi się także  wspaniała wieża Campanile oraz misterna wieża zegarowa Torre dell'Orologio, a stojąc twarzą do laguny widzi się po prawej stronie XVI-wieczną Liberia Sansoviniana z rzeźbionymi arkadami i posągami, w której odbywają się koncerty muzyki klasycznej, uznawaną jednocześnie przez podróżników za najpiękniejszy budynek wszech czasów.Od wschodu Piazzettę – otwartą przestrzeń pomiędzy San Marco a spacerowym bulwarem –  zamyka majestatyczny XIV-wieczny Pałac Dożów, w którym przez wieki sprawowano władzę i znajdowały się najważniejsze instytucje państwowe. W międzyczasie warto zajrzeć na Schody Gigantów, gdzie odbywały się koronacje kolejnych dożów lub skierować się na romantyczny Most Westchnień, po którym na egzekucję prowadzano ciężko wzdychających skazańców. Po kolejnej kawie wypitej w najsłynniejszej kawiarni Florian można zwiedzić muzea: Archeologico, del Risorgimento i Correr z niebywałymi kolekcjami historycznymi lub udać się na północ od placu św. Marka by spacerować po zatłoczonym Campo San Bartolomeo, zwiedzić słynną spiralną klatkę schodową Scala del Bovolo lub wypocząć na spokojnym Campo San Luca. W zakolu Canal Grande leży godna uwagi San Polo – ogromna dzielnica z zatłoczonym, symbolicznym, pełnym pamiątek mostem Rialto, uchodząca za handlowe centrum Wenecji z przepięknym kościołem Santa Maria Gloriosa dei Frari oraz z obiektem, którego pod żadnym względem nie można pominąć – Scuola Grande di San Rocco z niebywałymi obrazami i wieloma innymi, cennymi zabytkami. Wenecja to także karnawał i nieustanne rozrywki, które wielu turystów łączy z pobieżnym zwiedzaniem miasta. W czasie karnawału ulice Wenecji zapełniają się wesołymi ludźmi w kolorowych przebraniach, których istotnym elementem są przecudowne i różnorodne maski.

    Modena – miasto rozkwitło w II w. p.n.e. kiedy zostało podbite przez Rzymian i znacznie różni się od stolicy regionu Bolonii. W Modenie produkuje się takie marki samochodowe jak Ferrari, Lamborghini i Maserati, sławę przyniósł miastu także Luciano Pavarotti, który nie tylko w nim występuje, ale również Modenę ma wpisaną jako miejsce urodzenia. Turystów przyciąga do miasta przepiękna XII-wieczna katedra będąca na liście UNESCO, dominująca nad głównym punktem miasta – tętniącym życiem Piazza Grande, słynna jest wieża Torre Ghirlandina z ciekawą legendą związaną z wiadrem, którego kradzież z Bolonii w 1325 r. wywołała wojnę między oboma miastami. Dokumenty związane z Polską oraz wiele innych historycznych pamiątek przechowuje Palazzo dei Musei, z kolei wybite dzieła malarskie można podziwiać w Galleria Estense. Po zwiedzeniu ciekawego miasta nic tak pysznie nie smakuje jak regionalne „ciccioli” – chrupkie płatki mięsa podawane wieczorami w barach. Turyści o zasobniejszych portfelach powinni rozglądnąć się za niezwykłym podarunkiem, jakim jest ocet balsamiczny z Modeny, ozdobnie zapakowany wraz z przepisami kulinarnymi.

    Brescia – historia miasta położonego w niezwykle malowniczej okolicy między dwoma jeziorami w otoczeniu pagórkowatych winnic sięga czasów starożytnych i jest inspiracją dla odwiedzających miasto turystów. Wpływy weneckie najbardziej widoczne są na Piazza della Loggia – najładniejszym placu miasta powstałym w XV w., oraz wspaniałej Loggi urzekającej zwiedzających swoim kunsztownym charakterem. Częściowo przeszklona posadzka w jednej z katedr na Piazza Paolo VI umożliwia obejrzenie pozostałości rzymskiej łaźni, natomiast większość turystów odwiedzający miasto rezerwuje sobie czas na wyjątkowe muzeum Santa Giulia Museo della Citta. Ta jedna z najciekawszych historycznych i archeologicznych placówek we Włoszech obejmuje swoim terenem żeński klasztor, renesansowy kościół i krużganki Santa Giulia, romańską kaplicą Santa Maria i bazylikę San Salvatore z bizantyjskimi, lombardzkimi i rzymskimi pozostałościami. Zespół muzealny dysponuje wieloma zabytkami i eksponatami prezentującymi historię Włoch, na której okiełznanie trzeba poświęcić kilka ładnych godzin, trudy tej kształcącej wycieczki można wyhamować na słynącym z pięknych widoków Wzgórzu Cydnejskim z imponującym Castello – zamkiem z plątaniną wież, umocnień, budynków gospodarczych, dziedzińców, wśród których można spocząć i oddać się smakowi niezwykłych lodów „gelato”.

    Pawia – liczne kościoły,kościółki, stare uliczki i klimat z zamierzchłych czasów charakteryzują urocze miasteczko po którym sam spacer jest niezwykle przyjemny i relaksujący. Miasto dzielą na cztery części dwie główne ulice wśród których gęstej sieci można natknąć się na jakiś zaciszny placyk z miłą knajpką, wysoką średniowieczną wieżę lub ładny romański kościół. Na uwagę turystów zasługują Piazza della Vittoria z wyśmienitymi lodziarniami, podziemny targ, średniowieczny ratusz, nieforemna katedra oraz największy w mieście kościół romański San Michele, do którego warto się pofatygować, żeby zobaczyć robiącą wrażenie fantastyczną fasadę z ciekawymi zdobieniami. Pozostałe zabytki to Museo Civico i zamek Castello Visconteo udostępniony dla zwiedzających. Przed wyjazdem z Pawii warto spróbować „zuppy alla pavese” – pożywnej zupy, którą według legendy miejscowa wieśniaczka poczęstowała króla Franciszka I tuż przed przegraną bitwą z Hiszpanami w 1525 r.

    Informacje konsularne

    Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej
    Włochy, Rzym, Via Pietro Paolo Rubens, 20, 00197
    Tel.: 0039 06 362 04 200, 0039 06 362 04 204 Tel.: 0039 06 362 04 300 (Wydz. Kons.) Tel. dyżurny: 0039 335 599 52 12 (po godz. pracy) Faks: 0039 06 321 78 95 Faks: 0039 06 362 04 322 (Wydz. Kons.)
    rzym.amb.sekretariat@msz.gov.pl
    www.rzym.polemb.net

    Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie
    Włochy, Mediolan, Corso Vercelli 56, 20145
    Tel.: +39 02 48018978, +39 02 48019084 Tel. dyżurny: +39 335 5685786 Faks: +39 02 48020345
    mediolan.kg.sekretariat@msz.gov.pl
    www.mediolankg.polemb.net

    FAQ

    Jak poruszać się po Włoszech?
    Włoskie autostrady są szybkie i płatne, chociaż zdarza się, że w okresie świąt i sezonie letnim mogą być zatłoczone. Kierowcy nie mają obowiązku posiadania międzynarodowego prawa jazdy, a polskie ubezpieczenia komunikacyjne są uznawane. Kierowcę i pasażerów obowiązuje zapięcia pasów, brak kamizelki odblaskowej skutkuje mandatem. Warto też pamiętać, że we Włoszech obowiązują ostre przepisy dotyczące parkowania i niedostosowanie się do nich grozi szybkim odholowaniem samochodu i wysokim mandatem. Po jeziorach najwygodniej poruszać się promami, które odpływają z dogodnie usytuowanych przystani położonych w pobliżu głównych placów nabrzeżnych i w środkowej części miejskich promenad. Dużym ułatwieniem jest także przemieszczanie się szybszymi wodolotami, na jedne i drugie można kupić bilety łączone. W regionie Jeziora Garda promy pasażerskie wypływają przykładowo z takich miejscowości jak: Garda, Gardone, Gargnano, Malcesine, Riva, Salo i Sirmione. W regionie kursują także autobusy, niemniej przejazd nimi chociaż jest tańszy zajmuje dużo więcej czasu.
    Jakie plaże są nad Jeziorem Garda?
    Nad jeziorem można znaleźć wiele żwirowych plaż doskonale nadających się do pływania i korzystania z rowerów wodnych i kajaków. Nie będą się nudzić również entuzjaści windsurfingu, kitesurfingu, żeglarstwa i nart wodnych. Żwirowe plaże można znaleźć w takich kurortach jak Riva del Garda, Trobole, Manerba del Garda i Malcesine, w Sirmione natomiast wypocząć można na skalistej plaży położonej na malowniczym cyplu. Przy niektórych hotelach znajdują się również doskonale zagospodarowane, trawiaste plaże z dostępem do przepięknego jeziora. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.
    Jakie są ograniczenia celne we Włoszech?
    Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić do 200 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg. Tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.
    Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia we Włoszech?
    W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są we Włoszech bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

    Zobacz również inne regiony