• Opis
  • Polecane oferty
  • O regionie
  • Pogoda
  • Informacje praktyczne
  • Galeria
  • Wycieczki
  • Więcej

   Sycylia

   Wspaniałe zabytki z czasów antycznych, kwitnące gaje i wyśmienita kuchnia to właśnie Sycylia - fasynująca wyspa pełna kontrastów. Typowa śródziemnomorska roślinność i malownicze plaże, a także dziki i wyżynny krajobraz z charakterystycznym wulkanem Etna. Do tego urokliwe miasta, w których architektura ujawnia wpływy arabskie, rzymskie, normańskie, a także elementy secesji i baroku. Do najpiękniejszych miast Sycylii należą Syrakuzy, które oprócz antycznych budowli zachwycają swoim niepowtarzalnym urokiem włoskiego miasteczka.

   Samolotem: 03:00:00

   Informacje ogólne

   Katania – drugie co do wielkości miasto Sycylii i malowniczy kurort położony w cieniu Etny przyciąga turystów nie tylko niezwykłym krajobrazem, ale także nowoczesnym charakterem wkomponowanym w plan szerokich ulic w XVIII-wiecznym stylu barokowym. Chlubą miasta są ulubione przez turystów długie, piaszczysto-żwirkowe plaże sąsiadujące z malowniczymi klifami, na których można spędzać całe dnie korzystając jednocześnie z doskonałej infrastruktury umożliwiającej uprawianie wielu dyscyplin sportowych. Wolny czas najlepiej poświęcić na zwiedzanie miasta, w tym barokowego ratusza z niezwykłą fontanną ze słoniem, katedry z bogato zdobionymi kaplicami, zamku Ursino będącego niegdyś fortecą Fryderyka II, ciekawy jest również starożytny teatr z fragmentami widowni i podziemnych przejść oraz pozostałości amfiteatru z III w. Pomyślano również o turystach preferujących mniej aktywne spędzanie czasu – wiele biur turystycznych organizuje leniwe rejsy statkami po malowniczych zakątkach wyspy.

   Giardini Naxos – w tym przepięknym kurorcie na turystów czekają szerokie, rewelacyjnie zagospodarowane plaże z drobnym żwirem i gruboziarnistym piaskiem oraz rozrywki takie jak kasyna, pola golfowe, korty tenisowe i pływalnie, a także parki rozrywki, kluby nocne i roztańczone dyskoteki. Świetna baza turystyczna, której mógłby pozazdrościć niejeden kurort jest wybierana na urlop również ze względu na możliwość wielogodzinnej kąpieli w turkusowym morzu oraz uprawianie licznych sportów wodnych. Hotele o każdym standardzie gwarantują świetny wypoczynek na każdą kieszeń, nie powinni narzekać również miłośnicy aktywnego zwiedzania, gdyż w okolicy jest wiele ciekawych zabytków takich jak greckie ruiny, katedry, kościoły i wiele innych obiektów pochodzących z rożnych epok historycznych. Warto przespacerować się na teren wykopalisk, posiedzieć chwilę przed pomnikiem Nike lud spacerować godzinami po bulwarach wypełnionych turystami.

   Letojanni – w niewielkim kurorcie na turystów czekają doskonale zagospodarowane piaszczyste i żwirowe plaże wyposażone w sprzęt rekreacyjny, a także liczne tawerny i restauracje ulokowane przy nabrzeżu, serwujące smakowite, morskie kąski. Turyści mają do dyspozycji hotele o różnym standardzie oraz możliwość uprawiania żeglarstwa, kitesurfingu i windsurfingu, a plaże z łagodnym zejściem do wody są idealne do plażowania z małymi dziećmi.

   Brolo – idealne miejsce do spędzenia urlopu z doskonałą bazą noclegową, pięknym środowiskiem naturalnym, przeźroczystym morzem, żwirowymi plażami oraz mnóstwem okolicznych zabytków. Atutem kurortu jest również rodzinna atmosfera oraz bliskie położenie w stosunku do Wysp Eolskich, na które warto wyprawić się w nadmiarze wolnego czasu.

   Portorosa –  niewielki kurort z piękną, piaszczystą plażą osłoniętą falochronami i żeglarskimi tradycjami, bowiem powstał między innymi jako port dla jachtów z nowoczesną infrastrukturą i najwyższą jakością świadczonych usług. Ekskluzywna miejscowość przeznaczone jest głównie dla turystów interesujących się żeglarstwem i wszystkim, co jest związane z wypoczynkiem nad morzem. Wczasy spędzone wśród zieleni i lazurowego morza wzbogacone spacerami po pasażu handlowym, barach i dyskotekach z pewnością będą należały do udanych.

   Capo d’Orlando – kurort bardzo często wybierany przez turystów ze względu na atrakcyjne położenie i niezwykłą, sycylijską atmosferę. Kilka stuleci wstecz była to zaledwie wioska rybacka, która przekształciła się w prężnie działającą miejscowość wypoczynkową z doskonałą bazą noclegową, wspaniałymi, piaszczystymi plażami osłoniętymi w niektórych miejscach od morza falochronami. W wolnych chwilach można wybrać się w okolice ruin zamku lub idąc wzdłuż wybrzeża dotrzeć do ciekawej willi Bagnoili z późnego okresu rzymskiego. Dodatkową atrakcją są liczne festiwale, z najważniejszym świętem Matki Bożej z Porto Salvo, kiedy 15 sierpnia można podziwiać potężną flotę łodzi i jachtów płynącą w procesji z figurką świętej.

   Polecane oferty

   • Piemont
   • Trentino
   • Sardynia
   • Kalabria
   • Rzym
   • Kampania
   • Sycylia
   • Dolina Aosty
   • Więcej

    O regionie

    Informacja ogólna

    Sycylia jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym, która onieśmiela malowniczym krajobrazem, słoneczną pogodą, morzem mieniącym się w najróżniejszych kolorach i mieszkańcami, którzy pozwalają poczuć, co oznacza włoskie la dolce vita. Najcieplejsze miesiące to czerwiec, lipiec i sierpień – docierający wiatr znad Sahary, sprawia, że termometry wskazują nawet 40 stopni Celsjusza, szczególnie na południu Sycylii. Bezchmurne niebo, brak opadów, ciepłe morze i 11 godzin słonecznych w ciągu dnia, sprawiają, że w tym okresie wyspa jest nawiedzana tłumnie przez turystów. Wiosna to czas, kiedy bujna roślinność budzi się do życia, a temperatury nie są uciążliwe. W kwietniu sięgają 20 stopni Celsjusza, a już w maju około 24, więc jest to bardzo dobry czas na zwiedzanie, a warto pamiętać, że na Sycylii znajdziemy liczne zabytki, Valle dei Templi, Villa Romana del Casale czy Katedrę w Noto.

    Dla kogo rekomendujemy?

    • na rodzinny wypoczynek – dobre hotele, urozmaicone atrakcje dla dzieci
    • miłośnikom wysokich temperatur – na południu ponad 40 stopni Celsjusza
    • aktywnym – wspaniałe widoki, które można podziwiać podczas rowerowych lub pieszych wycieczek
    • wszystkim, którzy chcą odkryć, co oznacza la dolce vita

    Pogoda

    Kiedy jechać?

    Spragnionym słońca, plaży i ciepłego morza polecamy najcieplejsze miesiące, czyli czerwiec, lipiec i sierpień. Jeśli nastawiamy się na zwiedzanie i odkrywanie zakamarków wyspy, najlepiej wybrać okres przed sezonem, kiedy pogoda nie jest uciążliwa, a kolejki do najpopularniejszych zabytków zdecydowanie mniejsze, podobnie jak ceny w okolicznych sklepach.

    Średnia pogoda w ciągu roku

    I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
    Temp.   Max. (°C)15°15°17°18°23°27°29°30°27°23°20°16°
    Temp.    Min. (°C)12°15°18°21°22°20°17°13°11°
    Temp.    wody (°C)14°13°14°16°18°22°22°23°23°23°20°17°
    Godziny słoneczne (h) 5667891097544
    Dni deszczowe 866631024567
    Wilgotność powietrza (%) 716865616258576062667071

    Informacje praktyczne

    O kierunku

    Stolica / Język
    Rzym / włoski

    Czas lokalny
    Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a czasem letnim i zimowym w Polsce.

    Ogólne wymagania wjazdowe
    Wiza nie jest wymagana. Przekroczenie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

    Szczepienia
    Brak wymaganych szczepień.

    Napięcie i rodzaj gniazdka
    adapter nie jest wymagany; 230 V; 50 Hz / typ C, typ F, typ L

    Pieniądze

    Waluta
    euro, 1 EUR = 100 centów, 1 EUR = 4.537PLN, kurs NBP z dnia 2020-04-09

    Ceny w hotelach i restauracjach
    Cena pizzy (średnica 32 cm) zależnie od regionu to od 4 € do 17 €, ale najczęściej będzie to koszt około 8 €. Za słynne pasty Bolognese, Napolitano, Carbonara oraz z owocami morza zapłacimy od 8 € do 14 €. Cena dań z owocami morza waha się między 8 a 15 €. Butelka dobrego wina w restauracji to wydatek rzędu 12–16 €. Piwo 0,3 L i napoje gazowane kosztują średnio 3–5 €.

    Napiwki
    W niektórych restauracjach napiwek jest doliczany do rachunku. Zazwyczaj jest to 10 lub 15%. Niektórzy restauratorzy podają tę informację w menu. Jeśli koszt obsługi nie zostaje doliczony, to zwykle zostawia się napiwek w wysokości 10%.

    Obowiązkowy podatek turystyczny
    Podatek turystyczny pobierany jest bezpośrednio na rachunek hotelu. Im bardziej luksusowa kategoria hotelu, tym opłata jest wyższa. W miastach o największym napływie turystów podatek wynosi średnio od 1 do 5 euro dziennie za osobę. Dzieci do lat 10 są zwolnione z opłaty. Podatek naliczany jest zwykle do 10 dnia pobytu.

    Komunikacja

    Komunikacja / transport publiczny
    W większych miastach komunikacja publiczna działa sprawnie. Najczęstszym środkiem transportu jest autobus, przyjeżdżający często niepunktualnie i bez rozkładu. Koszt jednorazowego biletu 100-minutowego to 1,5 €. Popularnym środkiem transportu jest też taksówka.

    Wynajem samochodów
    Koszt wynajęcia samochodu jest uzależniony od standardu auta i okresu najmu. Przykładowo, rezerwując samochód wcześniej, za wypożyczenie samochodu średniej wielkości na 3 dni zapłacimy od 200 do 250 zł.

    Informacje

    Ważne lokalne informacje i zwyczaje
    W niektórych włoskich miastach, takich jak Genua, Mediolan, Neapol czy Rzym, możemy skorzystać z metra. Czasem spotkamy też tramwaje, jednak głównym środkiem transportu z reguły jest autobus. Niestety, autobusy we Włoszech nie są punktualne, często trudno znaleźć aktualny rozkład. Nie powinniśmy również liczyć na znajomość angielskiego u włoskich kierowców, chociaż większość z nich jest chętna do pomocy i bardzo serdeczna.
    Jeśli planujemy podróż taksówką, zawsze należy sprawdzić oryginalne oznakowanie oficjalnych taksówkarzy w danym mieście. Na przykład w Rzymie szukajmy białych taksówek z oznaczeniem “Comune di roma NR_LICENCJI”. Zanim wsiądziemy do auta, koniecznie ustalimy oszacowaną cenę przejazdu. Opłata początkowa wynosi z reguły 3 do 4 €, opłaty za czas i kilometr różnią się w zależności od miasta.
    Na wakacjach we Włoszech musimy być przygotowani na włoską przerwę w ciągu dnia: między 12:30 a 16:00 możemy mieć problem ze zrobieniem zakupów. W dużych centrach handlowych przerw nie ma. Po południu zamykane są restauracje. Zazwyczaj czynne są od ok. 12:00 do 15:00 i znowu otwiera się je około 19:00.
    Wizytę w muzeum warto zaplanować na weekend – wówczas obiekty są najczęściej otwarte, a dla równowagi nieczynne lub otwarte krócej w poniedziałki.
    Tutaj pija się "na okrągło" espresso, a cappuccino rano, do południa. Caffe latte robią sobie Włosi rano na śniadanie, zalewając ciepłe mleko w kubku kawą i to często moka.
    Wchodzenie do kościołów we Włoszech w krótkich spodniach, w krótkiej spódniczce i w koszulce bez rękawów jest niemile widziane. Planując odwiedzanie miejsc kultu, należy włożyć ubranie zakrywające ramiona i kolana.

    Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

    Kuchnia i obyczaje

    Kuchnia

    Cokolwiek nie mówić o pizzy we Włoszech, skąd się wywodzi, smakuje wyjątkowo, inaczej niż w innych krajach szczycących się jej podawaniem. Pieczona w piecach opalanych drewnem – forno a legna – podawana jest w sposób tradycyjny, na cienkim cieście bez zbędnych udziwnień, które weszły do mody, gdy to smakowite danie stało się powszechne. Pizzerie mogą mieć różny charakter, ale w tych najprawdziwszych można kupić wyłącznie pizzę, napoje i piwo. Obecnie żaden Włoch nie byłby w stanie zliczyć ile gatunków pizzy może zaoferować przeciętna restauracja.

    Stołować można się także w „spaghetteriach” oferujących proste dania mączne i makarony spaghetti najwyższej klasy z całym wachlarzem sosów lub w „osteriach” – specjalizujących się w domowych kulinariach restauracjo-pubach.

    Spacerując po włoskich ulicach bardzo często można poczuć aromat świeżo parzonej kawy. Humor można poprawić sobie espresso, caffe lungo – z większą ilością wody, Americano – z domieszką alkoholu, macchiato – podawaną z małą ilością mleka lub caffe late – przypominającą polską białą kawę.

    Za Alla spina – piwo z beczki – mogą zabrać się wszyscy miłośnicy tego wspaniałego napoju; popularne piwa to Moretti, Peroni i Dreher, natomiast wódka grappa to mocniejszy trunek pochodzący z Bassano di Grappa w Wenecji Euganejskiej, a za najlepsze włoskie brandy uchodzi Stock. Także wina mają swoje wzmocnione wersje w postaci Martini, Cinzano czy Campari, natomiast po obiedzie dobrze smakuje gorzki drink Amaro lub Amaretto – słodszy z intensywnym smakiem migdałów. Ciekawym doświadczeniem może być skosztowanie gęstej, podpalanej, słodkiej, anyżowej mieszanki z ziarnkiem kawy – Sambuki, w każdym barze można zamówić też Strega – żółty, słodki likier o ziołowo-szafranowym smaku. Włosi popisują się także szerokim wachlarzem win, najlepiej smakują Soaves, Valpolicella i Chianti, w końcu włoskie wina zmieniają każdy posiłek i spotkanie rodzinne w przyjemne wydarzenie towarzyskie. We Włoszech ze względu na klimat uprawia się najwięcej odmian winorośli i produkuje najwięcej wina, niż w jakimkolwiek innym kraju. Każdy region ma swoje specyfiki, głębią smaku wyróżniają się Recioto Amarone i Recioto Amabile robione z suszonych winogron, czołowi producenci to Allegrini, Antinori, Clerico, Bruno Giacosa czy Angelo Gala. Warto zapamiętać takie słowa jak wino czerwone – rosso, białe – bianco i różowe – rose lub rosato, żeby później nie mieć problemu w restauracji z doborem ulubionego bukietu.

    Istotne we włoskiej kuchni jest pewne rozróżnienie polegające na przykład na tym, że mieszkańcy północy jedzą pasta – makaron w kształcie wstążek, natomiast południowcy spożywają rurki. Północ słynie z makaronów zrobionych z jajek, często podawane są alla Bolognese – z klasycznym sosem, z chudą cielęciną i pomidorami, przyprawionym marchewką, selerem i prosciutto, natomiast klasyczny południowy makaron produkowany jest masowo i podawany z sosem napoletana, na bazie wieprzowiny. Takich podziałów jest wiele i można je zauważyć w różnych odmianach regionalnych, których we Włoszech nie brakuje.

    W odróżnieniu od pozostałej części Włoch kuchnia Sycylii charakteryzuje się wpływami arabskimi, hiszpańskimi, normańskimi i greckimi, a mieszkańcy wyspy jak nikt inny delektują się pozornie zwykłym jedzeniem. Soczyste owoce dzięki ciepłemu klimatowi dostępne są na wyspie niemal przez cały rok. Greccy koloniści od zawsze przywozili na Sycylię oliwę, pszenicę, miód i ser, dlatego pozostały po nich takie smakołyki jak lody cassata oraz smażone ciasto nadziewane słodkim serem ricotta zwane cannoli. Popularne sałatki z pomarańczy czy kuskus kojarzyć się mogą raczej z Afryką, niemniej najlepsze pistacje można dostać w Bronte, a migdały w Noto. Zwiedzając lokale kulinarne na Sycylii koniecznie trzeba zasiąść w nadmorskiej tawernie i spróbować prawdziwe kulinarne skarby w postaci sardeli, sardynek, tuńczyka i miecznika, podawanych w różnych zestawieniach, czasami można trafić na połączenie ryb z makaronem jak np.: spaghetti con le sarde. Do wielu potraw dodatkiem są morele, goździki, cynamon, gałka muszkatołowa, a także melony, kukurydza, pomidory, dynia, cukinia, kapary i szafran. W restauracjach z widokiem na morze najlepiej siedzieć z lampką znanego na całej wyspie wina Marsala, nie zaszkodzi spróbować również czerwonego i białego Corvo, a także białego Regaleali.

    Wycieczki fakultatywne

    Aktywność

    Sycylia to raj dla miłośników kitesurfingu, windsurfingu i żeglarstwa, wielu turystów uprawiających te dyscypliny można spotkać niemalże na wszystkich plażach słynących z korzystnych wiatrów. W większych kurortach znajduje się szeroki wachlarz ofert wypożyczalni sprzętu wodnego, motorówek, skuterów i jachtów. Niemalże całe wybrzeże wyspy doskonale nadaje się do nurkowania i poszukiwania skarbów w podwodnych grotach. Atrakcyjne są wyprawy na Wyspy Eolskie, wśród których nurkowanie jest pasjonujące, obfite w podziwianie niezwykłego, podwodnego świata. W głębi wyspy i jej górskich partiach można znaleźć idealne szlaki nadające się do turystyki pieszej oraz tereny trekingowe.

    Wycieczki fakultatywne

    Eraclea Minoa – Sycylia jest idealnym miejscem, w którym plażowanie można połączyć ze zwiedzaniem, tak jest i w przypadku miasta, którego nazwa pochodzi od kreteńskiego króla Minosa oraz od Greków osiedlonych w tym miejscu w VI stuleciu. Najlepiej w pierwszej kolejności zwiedzić ruiny wyrastające u ujścia rzeki Platani, fragmenty starożytnych murów i teatr zbudowany z piaskowca, by później udać się na pobliska plażę otoczoną sosnami i malowniczymi klifami.

    Enna – sam dojazd do górskiej fortecy budzi wiele emocji, podobnie jak zwiedzanie niezwykłego miasteczka, którego najcenniejszym zabytkiem jest Castello di Lombardia – potężna budowla będąca jednocześnie doskonałym punktem widokowym, z którego przy dobrej widoczności widać nawet Etnę. Zwiedzanie najlepiej zacząć od ulicy Via Roma prowadzącej do zamku z licznymi placami; przy jednym z nich warto zatrzymać się na chwilę, by spojrzeć na ciekawą katedrę lub zajrzeć do Museo Alessi z bogatymi zbiorami sztuki sakralnej. Do obiadu lub kawy można zasiąść w którejś z restauracyjek przy Piazza Vittorio Emanuele, by z nowymi siłami zabrać się za zwiedzanie samotnie stojącej wieży Torre di Federico otoczonej niewielkim parkiem dającym osłonę przed upalnym słońcem.

    Piazza Armerina – spokojne miasto ukryte wśród drzew z imponującym zabytkiem przyciągającym turystów, jakim jest rzymska willa z początku IV w. p.n.e., z unikalnymi mozaikami przedstawiającymi egzotyczne zwierzęta, niespotykane w Italii. Do willi wchodzi się przez szeroki dziedziniec z fontannami i salą do zimnych kąpieli, przemieszcza się następnie do kolejnego dziedzińca otoczonego korytarzami i niezwykłymi scenami przedstawiającymi arenę cyrkową z wyścigiem rydwanów. W jednym z pomieszczeń uwagę przyciąga scena myśliwska, na której można dostrzec słonie, tygrysy i strusie, a w innym zaskakujące „Prace Herkulesa”. Spacer po tym niezwykłym miejscu przenosi zwiedzających w odległe czasy, kiedy w miejscu tym prowadzili zwyczajne życie mieszkańcy dawnej Sycylii.

    Wyspy Egadzkie – turyści wybierają się często w stosunkowo krótką podróż z Trapani na malownicze wyspy, by wypocząć na kamyczkowych plażach i poznać wyspiarski folklor, nieco odmienny od sycylijskiego. Wiele prehistorycznych śladów można odnaleźć w systemie jaskiń przenikających wyspę Favignana, ciekawe są także starożytne kamieniołomy, natomiast najprzyjemniejszy wypoczynek można znaleźć na świetnej plaży Burrone położonej przy letnisku Punta Fanfalo. Wyspa Levanzo to z kolei wybielone domy idealnie prezentujące się na tle laurowego morza, a także jaskinie z najciekawszą Grotta del Genovese skrywającą malowidła ścienne sprzed 6 tys. lat. W głębi wyspy można odnaleźć wiele tras spacerowych kierujących w najbardziej malownicze zakątki wyspy. W poszukiwaniu samotności i odludnych miejsc kąpielowych najlepiej wybrać się na Marettimo, być może najrzadziej uczęszczaną wyspę, niemniej najbardziej dziką i krajobrazowo najpiękniejszą.

    Selinunte – niezwykłe ruiny świątyń widać z daleka, położone są na cyplu oddzielającym rzekę od równiny i stanowią najbardziej na zachód wysuniętą kolonię helleńską. O osadę rywalizowali zaciekle Grecy i Kartagińczycy, chociaż w późniejszych czasach aktywność sejsmiczna wyspy uniemożliwiła jej rozwój. Turyści odwiedzający to magiczne miejsce mogą podziwiać pasjonującą układankę potrzaskanych kolumn, kapiteli i wielu kamiennych bloków niewiadomego pochodzenia. Całość sprawia niesamowite wrażenia, z wielu miejsc doskonale widać morze, ruiny świątyń w takiej scenerii prezentują się imponująco i stanowią doskonały temat fotograficzny.

    Wyspa Pantelleria – wielu turystów wczasujących na Sycylii wybiera się w długi rejs na niezwykłą wyspę leżącą bliżej Tunezji, by poznać jej niecodzienny klimat. Pierwsi skolonizowali ją Fenicjanie w VII w. p.n.e., zapisała się także na kartach historii w trakcie II wojny światowej, gdy służyła jako jedna z głównych baz śródziemnomorskich wykorzystywanych przez hitlerowców. Wyspa jest rajem dla miłośników pływania w malowniczych zatoczkach oraz podwodnych poszukiwaczy niecodziennej flory i fauny. Po wyspie można odbywać wielogodzinne wędrówki, jest przyrodniczym cudem natury, warto również poświęcić czas na zwiedzanie miasta Pantelleria oraz pozostałych wyspiarskich miejscowości, między którymi kursują autobusy. Turyści przybywają na wyspę nie tylko po to, by pływać w turkusowych wodach i zwiedzać podwodne jaskinie, ale również chcą na własne oczy zobaczyć Montagna Grande – niezwykły krater wulkaniczny górujący nad wyspą. Na Pantellerię można dostać się promami i szybkimi wodolotami z Trapani, Mazaro del Vallo, a także drogą powietrzną, gdyż na wyspie funkcjonuje niewielkie lotnisko.

    Corleone – coś dla miłośników „ojca chrzestnego” i sycylijskiej mafii. Jeżeli ktoś podąża śladami Michaela Corleone – postaci z filmu Copolli – powinien udać się do miejscowego muzeum poświęconego zorganizowanej przestępczości i wtopić się w lokalną społeczność, dla której ważne jest nieformalne święto zwane „dniem oswobodzenia” uchwalone 11 kwietnia na cześć aresztowanie jednego z bossów sycylijskiej mafii. Miasteczko jest niewielkie, ale można w nim także zobaczyć kilka ciekawych kościołów oraz podziwiać piękne widoki rozpościerające się na Sycylię.

    Informacje konsularne

    Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej
    Włochy, Rzym, Via Pietro Paolo Rubens, 20, 00197
    Tel.: 0039 06 362 04 200, 0039 06 362 04 204 Tel.: 0039 06 362 04 300 (Wydz. Kons.) Tel. dyżurny: 0039 335 599 52 12 (po godz. pracy) Faks: 0039 06 321 78 95 Faks: 0039 06 362 04 322
    rzym.amb.sekretariat@msz.gov.pl
    www.rzym.polemb.net

    FAQ

    Jakie plaże są na Sycylii?
    Sycylia ma doskonałe plaże, często sprzątane i doskonale zagospodarowane, a jakość wody przy której są położone jest na wysokim poziomie. Na całym wybrzeżu wyspy można trafić na plaże piaszczyste, żwirowe oraz kamieniste w niektórych zatoczkach kąpielowych, więc lepiej mieć z sobą na wszelki wypadek obuwie kąpielowe. Zachodnie wybrzeże wyspy usiane jest licznymi zatokami i małymi zatoczkami kąpielowymi z piaszczystymi plażami, dodatkową atrakcją mogą być małe wysepki, do których można dostać się wynajętymi łodziami. Prawie całe wybrzeże oferuje wiele ciekawych miejsc do nurkowania, w większych kurortach warto zapytać o szkółki i wypożyczalnie sprzętu nurkowego. Nie brakuje również miejsc z dzikimi plażami, których trzeba poszukać na własną rękę podróżując po wybrzeżu. Najlepsze plaże znajdują się w Cefalu (piaszczysta plaża, w niektórych miejscach żwirowa), Taormina (złote, piaszczyste plaże z drobnym żwirem na ich krańcach), Katania (plaże piaszczyste), Giardini Naxos (gruboziarnisty piasek). Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.
    Jakie są ograniczenia celne we Włoszech?
    Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić do 200 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg. Tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.
    Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia we Włoszech?
    W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są we Włoszech bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posia

    Zobacz również inne regiony