Piękna sceneria z pastelowymi domkami położonymi na wzgórzach, szmaragdowa morska woda oraz rozległe plaże to właśnie urokliwy pas Wybrzeża Liguryjskiego. Do tego wąskie, romantyczne uliczki w małych miasteczkach, bujna roślinność i wiele zabytkowych miast. Do najpiękniejszych zaliczana jest Genua - miasto Kolumba, które słynie z malowniczej scenerii i ruin starych budowli. Wybrzeże Liguryjskie to także zabytkowa Savona, malownicze Portofino oraz kwiecista Riwiera San Remo.


Błękit bezkresnego morza, słoneczna wybrzeże i bulwary otoczone palmami.


Informacje ogólne

Laigueglia – tętniący życiem dziennym i nocnym kurort położony w pobliżu Alassio, gwarantujący przyjemną atmosferę kręcącą się wokół malutkich ryneczków, krętych uliczek, kapliczek i kościółków. Wieczorami warto spacerować po gwarnym deptaku, a w ciągu dnia opalać się na długiej plaży z delikatnym piaseczkiem charakterystycznym dla tej części wybrzeża. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą korzystać z kółek jeździeckich, pola golfowego czy kortów tenisowych, nie będą się również nudzić entuzjaści windsurfingu i żeglarstwa, a dla amatorów pieszych wędrówek niezwykle ciekawy okazać się może spacer do ruin Castello di Andora i pięknego XIII-wiecznego kościoła Santi Giacomo e Filippo, do którego prowadzi niezwykle ciekawa, ale pełna niespodzianek trasa.

Alassio – popularna Riviera dei Olivi, na której plantacje kwiatów ustępują jedynie gajom oliwnym, ograniczona jest 4-kilometrową piaszczystą plażą i wspaniałymi kąpieliskami satysfakcjonującymi najbardziej wybrednych turystów. Śliczna zatoka gwarantuje bezwietrzne plażowanie, a luksusowe hotele zapewniają komfortowy wypoczynek w najlepszych warunkach. Dodatkową atrakcją dla turystów jest ciekawy rezerwat przyrody na okolicznej wysepce Gallinara, na którą można się dostać wynajętą motorówką.

Albenga – z turystycznego punktu widzenia najważniejszym miastem w tej części wybrzeża jest historyczny, rozwijający się przez wieki kurort założony w 181 r. p.n.e. przez Rzymian, dzięki czemu letnicy mogą obecnie podziwiać wspaniałe średniowieczne mury z trzema imponującymi bramami okalającymi Stare Miasto, imponującą katedrę San Michele, jeszcze starszy rzymski akwedukt oraz ruiny amfiteatru. Ciekawe jest także baptysterium z niezwykłym dziesięciobocznym rozwiązaniem architektonicznym oraz dwa muzea prezentujące relikty minionych epok. Na płaskich i piaszczystych plażach można spędzić wiele godzin pływając w błękitnym morzu, zażywając kąpieli słonecznych czy surfując po wzburzonych falach.

Finale Ligure – mała miejscowość wypoczynkowa z hotelami, prywatnymi kwaterami, długą plażą z drobnych kamyczków i obsadzoną palmami promenadą połączoną z siecią handlowych traktów. Kurort składa się z trzech dzielnic –  najciekawsza z nich to otoczona murami stara Finalborgo z krętymi uliczkami i przytulnymi restauracjami. Turyści preferujący aktywny wypoczynek mogą wybrać się na trasy spacerowe w głębi lądu, spróbować swoich sił we wspinaczce górskiej na położonych nieopodal nagich ścianach skalnych lub wypożyczyć rower i w ten sposób zwiedzić malowniczą okolicę z trzema godnymi uwagi zamkami.

Pietra Ligure – kurort jest wyszukanym celem turystycznym z pięknym, historycznym centrum oraz typowymi, wąskimi uliczkami zachęcającymi do spacerów i przesiadywania w uroczych kawiarenkach. Na uwagę zasługuje zamek na skalistym zboczu i zabytkowe Sanktuarium della Madonna del Soccorso przyciągające turystów imponującą architekturą. Chlubą miasteczka jest dobrze zagospodarowana piaszczysta plaża, na której można wygrzewać się do woli, a wspaniały wypoczynek urozmaica dodatkowo szeroki wachlarz ofert wypożyczalni sprzętu wodnego niepozwalający na nudę. Miejscem spotkań jest szeroka, ocieniona palmami promenada przyciągająca wieczorami szukających rozrywki spacerowiczów.

Savona – do kurortu warto przyjechać ze względu na ciekawe zabytki i dogodne warunki turystyczne sprawiające, że wypoczynek w tym miejscu z pewnością będzie należał do udanych. Savona słynie z wież obronnych oraz twierdz powiązanych losami z historią miasta. Najciekawsza jest górująca nad miastem twierdza Priamar wzniesiona przez Genueńczyków oraz katedra dell Assunta z licznymi dziełami sztuki w środku. Turyści lubiący wypoczywać na plażach relaksują się przeważnie we wszystkich zakątkach żwirowej plaży miejskiej wyposażonej w rzędy leżaków i chroniących przed słońcem parasoli. Widok na lazurowe morze uprzyjemnia spacery po pięknym deptaku, warto wybrać się także statkiem rejsowym na pełną wrażeń morską wyprawę. Prawdziwe cappuccino koniecznie trzeba wypić w przytulnej kafejce schowanej na głównej ulicy starego miasta Via Paleocapa podziwiając jednocześnie kolorowe kamieniczki w zwartej zabudowie z drewnianymi okiennicami.

Celle Ligure – kurort łączy w sobie wszystko co najcenniejsze w śródziemnomorskich miejscowościach wypoczynkowych: charakter rybackiej wioski z ciekawą zabudową, bazę turystyczną z hotelami, restauracjami i centrami handlowymi oraz doskonałe piaskowe i żwirowe plaże połączone wspaniałą promenadą – atrakcją wieczornych spacerów.

Nervi – wspaniały kurort położony w sąsiedztwie Genui z przyjemnym parkiem Parco di Villa Serra, w którym w sierpniu wyświetla się filmy pod gołym niebem. Niezapomnianą atrakcją jest spacer po romantycznej promenadzie prowadzącej wokół urwisk przylądka Sant'Ilario. W wolnym czasie dobrze jest powygrzewać się na kamyczkowej plaży, ale Nervi jest także znanym ośrodkiem sanatoryjnym, do którego można zawitać zimą. Kurort otoczony jest gajami oliwkowymi, drzewami pomarańczowymi i cytrynowymi dodającymi mu uroku szczególnie latem, tym bardziej że niezapomniane widoki można podziwiać z malowniczego nadmorskiego klifu.

Camogli – mała miejscowość wypoczynkowa z kamienistą plażą położoną blisko centrum oraz ważnym historycznie portem z którego obecnie wypływają promy na romantyczne, nocne rejsy oraz w celach rekreacyjnych do okolicznych kurortów.

Portofino – niewielka, nadmorska osada o niebywałym uroku od wielu lat przyciąga nie tylko sławnych aktorów i artystów, ale także pragnących wypoczywać w ich towarzystwie turystów. Zachwyca już sama okolica schowana w przepięknej zatoczce z kołyszącymi się na wodzie luksusowymi łodziami, okolonej zboczami malowniczych gór z egzotyczną roślinnością, gajami oliwnymi i cyprysami. Poza wykwintnymi restauracjami o najwyższej klasie nie brakuje licznych atrakcji turystycznych jak chociażby szlak zabytków, na którego trasie znajdują się kościół San Giorgio – według legendy mają spoczywać w nim relikwie św. Jerzego oraz zamek Castello Brown znany z organizacji światowych wystaw sztuki i fotografii. Zwieńczeniem pełnej wrażeń wędrówki będzie z pewnością wizyta w Faro – latarni morskiej położonej na końcu malowniczego przylądka. Okolica kurortu słynie z niezwykłych szlaków spacerowych i ścieżek widokowych po pobliskich wioskach. Najlepszym miejsce kąpielowym jest położona nieopodal zatoczka w Paraggi z prowadzącą do niej malowniczą drogą wykutą w skale.

Rapallo – niezwykły i rozbudowany kurort słynący z restauracji i luksusowych hoteli wznoszących się wokół malowniczej zatoki inspirującej przed laty wielkich pisarzy i malarzy. Rapallo w odróżnieniu od innych kurortów żyje własnym rytmem turystycznym, szczególnie wieczorami warto wybrać się na tańce do Club Magic Moment czy Privilege. Ruch turystyczny koncentruje się za kamienną Bramą Solną przy której często odbywają się ciekawe targi i rozkładają bazary z pamiątkami regionalnymi. Spacerując po brukowanych uliczkach starówki nie sposób przeoczyć XVI-wiecznego zamku mającego w przeszłości odstraszać piratów czy wspaniałej przystani z zacumowanymi ekskluzywnymi łodziami. Niezwykłą okoliczną atrakcją jest przejażdżka kolejką linową dojeżdżającą do Santuario di Montallegro położonego na malowniczej górze, z której widoki na stromą dolinę i zatokę na długo pozostaną w pamięci. Kamieniste nabrzeże w Rapallo raczej nie nadaje się do wymarzonych kąpieli, dlatego turyści często wybierają się na półwysep Portofino lub w stronę Chiavari.

Cinque Terre – rozciągająca się w malowniczej okolicy, uchodząca za „raj na ziemi” część wybrzeża z przywierającymi do skalnego wybrzeża kurortami Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Wzdłuż morza prowadzą wspaniałe szlaki spacerowe zapewniające wiele godzin widokowo pięknych wędrówek, wieczorami nie można się nudzić dzięki wspaniałym restauracjom i dyskotekom czy tawernom serwującym lokalny trunek, którym właśnie jest Cinque Terre – najlepsze białe wino Wybrzeża Liguryjskiego. W kurortach można nie tylko wypoczywać na piaszczystych lub kamienistych plażach położonych wśród skalnych urwisk, ale także aktywnie spędzać czas na zwiedzaniu niekończących się zabytków, z których Cinque Terre słynie.

La Spezia – malowniczy zakątek wychwalali w swoich wierszach liczni poeci, panuje życzliwa i przyjazna atmosfera, a morski klimat o historycznych tradycjach podkreśla port handlowy i wojskowy. Miasto jest także sławne dzięki Museo Amedeo z najpiękniejszą na Wybrzeżu Liguryjskim kolekcją sztuki średniowiecznej i renesansowej. Turyści nie popadną w nudę dzięki licznym zamkom ulokowanym na okolicznych wzgórzach, które idealnie nadają się do zwiedzania po wielu godzinach spędzonych na piaszczystych plażach. Spacer po Viale Mazzini – głównej promenadzie, uświetniony wizytą w przytulnej, ale gwarnej tawernie zaprowadzi wczasowiczów pod białą wieżę Cattedrale Cristo Re z górskim krajobrazem w tle. Turystów wabią także bujne ogrody miejskie, w których cień zapewni schronienie przed ostrym słońcem, a z nich już niedaleko do katedry Santa Maria Assunta i targu z regionalnymi niespodziankami.

Kuchnia

Cokolwiek nie mówić o pizzy we Włoszech, skąd się wywodzi, smakuje wyjątkowo, inaczej niż w innych krajach szczycących się jej podawaniem. Pieczona w piecach opalanych drewnem – forno a legna – podawana jest w sposób tradycyjny, na cienkim cieście bez zbędnych udziwnień, które weszły do mody, gdy to smakowite danie stało się powszechne. Pizzerie mogą mieć różny charakter, ale w tych najprawdziwszych można kupić wyłącznie pizzę, napoje i piwo. Obecnie żaden Włoch nie byłby w stanie zliczyć ile gatunków pizzy może zaoferować przeciętna restauracja.

Stołować można się także w „spaghetteriach” oferujących proste dania mączne i makarony spaghetti najwyższej klasy z całym wachlarzem sosów lub w „osteriach” – specjalizujących się w domowych kulinariach restauracjo-pubach.

Spacerując po włoskich ulicach bardzo często można poczuć aromat świeżo parzonej kawy. Humor można poprawić sobie espresso, caffe lungo – z większą ilością wody, Americano – z domieszką alkoholu, macchiato – podawaną z małą ilością mleka lub caffe late – przypominającą polską białą kawę.

Za Alla spina – piwo z beczki – mogą zabrać się wszyscy miłośnicy tego wspaniałego napoju; popularne piwa to Moretti, Peroni i Dreher, natomiast wódka grappa to mocniejszy trunek pochodzący z Bassano di Grappa w Wenecji Euganejskiej, a za najlepsze włoskie brandy uchodzi Stock. Także wina mają swoje wzmocnione wersje w postaci Martini, Cinzano czy Campari, natomiast po obiedzie dobrze smakuje gorzki drink Amaro lub Amaretto – słodszy z intensywnym smakiem migdałów. Ciekawym doświadczeniem może być skosztowanie gęstej, podpalanej, słodkiej, anyżowej mieszanki z ziarnkiem kawy – Sambuki, w każdym barze można zamówić też Strega – żółty, słodki likier o ziołowo-szafranowym smaku. Włosi popisują się także szerokim wachlarzem win, najlepiej smakują Soaves, Valpolicella i Chianti, w końcu włoskie wina zmieniają każdy posiłek i spotkanie rodzinne w przyjemne wydarzenie towarzyskie. We Włoszech ze względu na klimat uprawia się najwięcej odmian winorośli i produkuje najwięcej wina, niż w jakimkolwiek innym kraju. Każdy region ma swoje specyfiki, głębią smaku wyróżniają się Recioto Amarone i Recioto Amabile robione z suszonych winogron, czołowi producenci to Allegrini, Antinori, Clerico, Bruno Giacosa czy Angelo Gala. Warto zapamiętać takie słowa jak wino czerwone – rosso, białe – bianco i różowe – rose lub rosato, żeby później nie mieć problemu w restauracji z doborem ulubionego bukietu.

Istotne we włoskiej kuchni jest pewne rozróżnienie polegające na przykład na tym, że mieszkańcy północy jedzą pasta – makaron w kształcie wstążek, natomiast południowcy spożywają rurki. Północ słynie z makaronów zrobionych z jajek, często podawane są alla Bolognese – z klasycznym sosem, z chudą cielęciną i pomidorami, przyprawionym marchewką, selerem i prosciutto, natomiast klasyczny południowy makaron produkowany jest masowo i podawany z sosem napoletana, na bazie wieprzowiny. Takich podziałów jest wiele i można je zauważyć w różnych odmianach regionalnych, których we Włoszech nie brakuje.

Jeżeli chodzi o kuchnię mieszkańcy Wybrzeża Liguryjskiego należą raczej do tradycjonalistów, niemniej jednak zwiedzając regionalne tawerny można trafić na wyszukane przysmaki związane z nadmorskim położeniem. Niejedna restauracja serwuje przepyszne sardynki, makrele, nadziewane sardele, tuńczyka, włócznika czy cappon magro – potrawę składającą się z różnych rodzajów ryb i owoców morza oraz tradycyjną zupę rybną burrida. Przebywając na wczasach na Wybrzeżu Liguryjskim nie sposób przejść obojętnie obok pesto – sosu produkowanego z bazylii, orzeszków pinii, czosnku i ostrego sera. W wielu restauracjach zajadać się można wspaniałymi owocami morza, na przykład małżami, homarami, ośmiornicami i mięczakami. Wyśmienita jest carpione – ryba w marynacie z olejem i ziołami czy rosół z kałamarnicy – burrida di seppie. W trakcie spacerów po promenadach naszpikowanych tawernami w powietrzu unosi się zapach solonego dorsza bacala i suszonego na powietrzu sztokfisza. Jeżeli ktoś nie przepada za rybami może skosztować regionalnej, faszerowanej na zimno cielęciny – cima alla genovese lub zapiekanki z sera, jajek i szpinaku – torta pasqualina. Po tak smakowitych daniach koniecznie trzeba sięgnąć po orzeźwiające wino Pigato z Albengi czy Vermentino z Imperi lub zakochać się w czerwonym Rossese di Dolceacqua.

Ważne lokalne informacje i zwyczaje

Obiady zwykle jada się w restauracjach o nazwie trattoria lub po prostu ristorante. Warto pamiętać o rachunku – il conto i dokładnym sprawdzeniu jego listy, gdyż w wielu restauracjach od każdej osoby pobierana jest dodatkowa opłata za nakrycie coperto, a szczegółowy spis zamówionych dań można sprawdzić prosząc o ricevutę – szczegółowy rachunek. Oprócz coperto pobiera się też dodatkową opłatę za obsługę servizo i jeśli nie jest ona wliczona w rachunek przyjmuje się, że wynosi około 10% kwoty do zapłacenia.

Turyści wybierający się do Włoch powinni mieć na uwadze, że tak samo jak w Grecji czy Hiszpanii normalnością jest popołudniowa sjesta, kiedy zamykane są sklepy, urzędy i instytucje, na zatłoczonych zwykle ulicach pozostają pojedynczy ludzie, a wszyscy udają się na zasłużony wypoczynek lub bardzo często krótką drzemkę. Podobnie nie należy się dziwić, że dla Włochów najważniejszym wydarzeniem dnia w tym czasie może być spożywanie posiłków, kiedy wszyscy wybierają się na obiad i zostawiają miejsca pracy.

Zwiedzanie kościołów i innych zabytków nie jest mile widziane w koszulkach bez rękawów, krótkich spódniczkach i krótkich spodenkach, dlatego w niektórych świątyniach można dostać jakieś ubranie na wierzchnie okrycie ciała.

Jeżeli turysta chce skorzystać z taksówki powinien znaleźć jeden z postojów, gdyż we Włoszech nie zatrzymuje się taksówek na ulicach.

Włosi z północy kraju są bardziej powściągliwi od mieszkańców południa, niemniej chętnie odpowiadają na pytania, udzielają pomocy, zawsze też poświęcą czas, żeby opowiedzieć zbłąkanemu turyście o mało znanym fakcie z życia historycznej postaci lub przedstawić swoją opinię na jej temat.

Aktywność

Dodatkową atrakcją na aktywne spędzenie wolnego czasu jest obecność wielu starych winnic dająca możliwość poznania procesu wytwarzania najlepszych win pochodzących z tego regionu.

Piłka nożna ma miliony zwolenników na całym świecie, we Włoszech można tej wyśmienitej dyscyplinie sportu zarówno kibicować i jak i praktykować na licznie przygotowanych do tego boiskach piłkarskich. Wśród innych sportów popularne są także jazda konna, koszykówka, baseball i football amerykański. Wielu fanów mają także liczne i emocjonujące wyścigi samochodowe oraz Giro d'Italia – prestiżowe wydarzenie międzynarodowe przyciągające miłośników czynnego kolarstwa.

Wycieczki fakultatywne

San Marino – głównym atutem przyciągającym turystów do malowniczego zakątka Włoch (niewielkiego państewka ze stolicą o tej samej nazwie) są dziesiątki sklepów z alkoholem i perfumami, niezwykłe widoki, budujące nastrój brukowane, wąskie i strome uliczki oraz historyczna zabudowa wśród której warto spędzić co najmniej kilka godzin. Centralnym punktem miasta ze wspaniałą panoramą na dolinę rzeki Marecchia jest plac Piazza della Liberte, na którym można zasiąść w magicznej restauracji i rozkoszując się pożywnym obiadem zbierać siły na zwiedzanie Bazyliki San Marino, Pałacu Rządowego obfitującego w państwowe symbole i przede wszystkim Tre Torri – trzech średniowiecznych fortec królujących nad miastem.

Wenecja – chyba nie ma na świecie osoby, która nie obiecałaby sobie spędzenia chociaż jednego dnia w mieście gondoli, mostów, kolorowych masek i karnawału. Nie ma w tym nic dziwnego – miasto położone jest na wodzie, a niezwykłą i jedyną w swoim rodzaju atmosferę tworzą bajkowe zespoły uliczek, wszechobecne kanały i piękne zabytki wręcz unoszące się na wzburzonych falach wywoływanych przez przepływajcie obok setki gondoli. Główna arteria komunikacyjna to czterokilometrowy Canal Grande dochodzący w niektórych miejscach do 70 m szerokości, dzielący miasto na połowę. Przy nim ulokowana jest większość najznamienitszych zabytków Wenecji, więc warto chociażby zwiedzić miasto z poziomu wody. Wenecję założyli mieszkańcy stałego lądu skrywający się na bagnistych wysepkach przed najazdami Hunów, Wizygotów i Longobardów, co spowodowało, że malownicze tereny odegrały ważną rolę w historii Włoch nabierając jednocześnie istotnego znaczenia strategicznego. Całą okolicę nie sposób zwiedzić w jeden dzień, ciężko też wejść do każdego z kościołów, niemniej najlepszym sposobem na zwiedzanie jest skorzystanie z gondoli, wodnych autobusów i taksówek lub po prostu z własnych nóg. Warto też zaopatrzyć się w turystyczną kartę Rolling Venice lub Venice Card znacznie ułatwiające zwiedzanie miasta nie uszczuplające jednocześnie zasobności portfela. Określenia „najelegantszy salonik Europu” użył już Napoleon podziwiając serce Wenecji, czyli wspaniały plac św. Marka – wielki architektoniczny skarb, najbardziej znany symbol chwały Wenecji reprezentujący miasto na wszystkich folderach. Nie dziwią zatem tłumy turystów oblegające najwytworniejsze kawiarnie, restauracje i ogródki, posilające się przed zobaczeniem najpiękniejszej świątyni w Europie – Bazyliki św. Marka, niepozostawiającej nikogo w obojętności. Jedni turyści znikają w jej wnętrzach, inni podziwiają romańskie zdobienia środkowych drzwi, jeszcze inni decydują się na odwiedzenie Museo Marciano i Loggi dei Cavalli.  Na placu wznosi się także  wspaniała wieża Campanile oraz misterna wieża zegarowa Torre dell'Orologio, a stojąc twarzą do laguny widzi się po prawej stronie XVI-wieczną Liberia Sansoviniana z rzeźbionymi arkadami i posągami, w której odbywają się koncerty muzyki klasycznej, uznawaną jednocześnie przez podróżników za najpiękniejszy budynek wszech czasów. Od wschodu Piazzettę – otwartą przestrzeń pomiędzy San Marco a spacerowym bulwarem –  zamyka majestatyczny XIV-wieczny Pałac Dożów, w którym przez wieki sprawowano władzę i znajdowały się najważniejsze instytucje państwowe. W międzyczasie warto zajrzeć na Schody Gigantów, gdzie odbywały się koronacje kolejnych dożów lub skierować się na romantyczny Most Westchnień, po którym na egzekucję prowadzano ciężko wzdychających skazańców. Po kolejnej kawie wypitej w najsłynniejszej kawiarni Florian można zwiedzić muzea: Archeologico, del Risorgimento i Correr z niebywałymi kolekcjami historycznymi lub udać się na północ od placu św. Marka by spacerować po zatłoczonym Campo San Bartolomeo, zwiedzić słynną spiralną klatkę schodową Scala del Bovolo lub wypocząć na spokojnym Campo San Luca.  W zakolu Canal Grande leży godna uwagi San Polo – ogromna dzielnica z zatłoczonym, symbolicznym, pełnym pamiątek mostem Rialto, uchodząca za handlowe centrum Wenecji z przepięknym kościołem Santa Maria Gloriosa dei Frari oraz z obiektem, którego pod żadnym względem nie można pominąć – Scuola Grande di San Rocco z niebywałymi obrazami i wieloma innymi, cennymi zabytkami.

Mediolan – zwany też Milanem położony na północy kraju, w północno-zachodniej części Niziny Padeńskiej jest drugim po Rzymie miastem Włoch, a tym samym ważnym węzłem komunikacyjnym i ośrodkiem finansowym z największymi bankami, rozpoznawany także dzięki takim markom jak Alfa Romeo, Pirelli czy Cinzano. Mediolan ceni sobie dyscyplinę pracy i wysoki poziom życia społecznego, co nie przeszkadza turystom czującym się w mieście wyjątkowo dobrze, dlatego znane włoskie powiedzenie „La dolce vita” powinno być myślą przewodnią w trakcie zwiedzania zaskakującego miasta. Stolica regionu wkroczyła na arenę dziejów w IV w. wraz z wydaniem edyktu mediolańskiego, dzięki któremu chrześcijanie uzyskali wolność wyznawania swojej religii, w konsekwencji czego większość obecnych kościołów stoi na miejscach świątyń wzniesionych w poprzednich wiekach. Mediolan stał się centrum kultury i sztuki za sprawą rządów Viscontich, którzy ufundowali większość wyśmienitych zabytków. Również okres odrodzenia i panowanie rodu Sforzów obfitowały w liczne inwestycje, kiedy upiększano istniejące już zabytki sławiące miasto do dziś. W mieście urzędował m.in. słynny Leonardo da Vinci projektujący swoje zadziwiające machiny wojenne, które niestety nie uchroniły metropolii w 1499 r. przed Francuzami podbijającymi te ziemie na prawie cztery stulecia. Wspaniały zabytek Teatro della Scala pozostawili po sobie rządzący później Habsburgowie, odciskający jednocześnie swój ślad na pięknej architekturze. Po II wojnie światowej Mediolan znacznie rozwinął się dzięki rozkwitowi przemysłu znanemu jako „cud mediolański”, z kolei ostatnie dziesięciolecia to już domena piłki nożnej oraz wspaniałego świata mody z nazwiskami rozpoznawalnymi w niemal każdym zakątku świata. Głównym punktem orientacyjnymi jest plac Katedralny – Piazza del Duomo, w którego sąsiedztwie skupiają się wszystkie najważniejsze zabytki, najwytworniejsze sklepy i kawiarnie będące ostoją po bogatym w wrażenia zwiedzaniu miasta. W samym sercu Mediolanu nigdy nie jest cicho, wycieczki turystów przeplatają się z pięknymi kobietami wybierającymi się na ekskluzywne zakupy lub do drogich restauracji, a sprzedawcy lodów są jedynie tłem dla wybiegających ze stacji metra spieszących się do pracy mediolańczyków. Budowa najważniejszego zabytku – gotyckiej katedry Duomo sponsorowanej przez Viscontich trwała pięć stuleci, zdobienie fasady skończono dopiero w 1813 r., ale z perspektywy wyrafinowanego, turystycznego oka było warto. Świątynia wygląda imponujące nie tylko ze względu na swoje rozmiary, ale także dekoracje zachwycające swoim przepychem każdego podróżnika odwiedzającego miasto. W środku można poczuć się jak we wnętrzu wielkiej bestii, kiedy wpadające przez witraże zielonkawe światło oświetla marmurowe wnętrze tworząc optyczne złudzenia. Katedra ma wiele walorów turystycznych i wizualnych, jednym z nich jest gwóźdź z Krzyża Chrystusowego wiszący wysoko nad prezbiterium, używany przez cesarza Konstantyna jako końskie wędzidło. Na dach niezwykłej budowli można dostać się windą, by wśród pinakli, rozet oraz misternie wykonanych posągów podziwiać zapierający dech w piersiach widok na miasto z majaczącymi Alpami w tle. Kilka perełek architektonicznych kryje się na południe od Piazza del Duomo w gęstwinie sklepów i biurowców, gdzie znajduje się wspaniały kościół San Satiro – będący dziełem, które pozostawił po sobie wybitny Bramente. W ramach przerwy między podziwianiem wspaniałych zabytków warto zajrzeć do Gallerii Vittorio Emanuele – najstarszego i najbardziej eleganckiego centrum handlowego we Włoszech, w którego butikach, restauracjach i luksusowych sklepach można zostawić fortunę. Niedaleko tego miejsca wznosi się inna niezwykła budowla – teatr operowy La Scala, w którym odbywały się najbardziej znane na świecie opery, do dziś pozostający centrum życia towarzyskiego i kulturalnego elity mediolańskiej. Spacerując Via Verdi od La Scali można dojść do kolejnego miejsca odwiedzanego przez tłumy turystów, bowiem do Pinacoteca di Brera – jednej z najwspanialszych kolekcji włoskiej sztuki z dziełami malarskimi na najwyższym artystycznym poziomie. Małe galeryjki i sklepy z dziełami sztuki porozrzucane są także wzdłuż Via Bera, gdzie warto przysiąść w kawiarnianych ogródkach i obserwować codzienne życie mieszkańców miasta. Zamożnych mediolańczyków można z kolei spotkać w Złotym Kwadracie – Quadrilatero d'Oro – ograniczonym monumentalnymi ulicami; znajdują się tam sklepy największych projektantów mody z witrynami i cenami kolekcji zawracającymi w głowie niejednemu turyście. Po takich atrakcjach trzeba wypocząć, doskonałym miejscem, gdzie można spotkać dostojnych spacerowiczów są ogrody miejskie Giardini Pubblici – jeden z najstarszych parków w mieście z plątaniną alejek i bujną roślinnością, wśród której wypoczynek jest nadzwyczaj przyjemny. W okolicy można nacieszyć się sztuką, gdyż wyśmienite dzieła zgromadzone są w najciekawszej mediolańskiej galerii Civica Galleria d'Arte Moderna, usytuowanej w ogrodzie Padiglione d'Arte Contemporanea, a także nieco mniejszej Callezione Vismara. Od centrum odchodzi jeszcze jedna ulica Via Dante z turystycznym zwieńczeniem w postaci najpotężniejszego, najbardziej luksusowego i najbogatszego dworu renesansowej Europy – zamku Castello Sforzesco. Wśród wielu istotnych punktów na mapie turystycznej Mediolanu nie sposób ominąć jednej z największych atrakcji, czyli kościoła Santa Maria della Grazie ze słynnym malowidłem stworzonym przez Leonarda da Vinci. „Ostatnia Wieczerza” uchodzi bowiem za powszechnie rozpoznawalne i najznamienitsze arcydzieło malarskie nie tylko we Włoszech, budzące jednocześnie wiele kontrowersji z racji dwuznaczności i ukrytej symboliki. Wielkie dzieła mistrza można podziwiać także kilka ulic dalej w Narodowym Muzeum Nauki i Techniki, z najważniejszym wynalazkiem jakim jest słynna latająca maszyna. W ramach relaksu warto poznać nietuzinkowy aspekt nowoczesnego mediolańskiego życia przechadzając się po Via Monte Napoleon, obserwując jednocześnie co nowego wymyślili wielcy kreatorzy mody tacy jak Armani, Valentino, Prada czy Versace. Swoistym deserem architektonicznym są rozmieszczone wzdłuż historycznych osi ulicznych i dzielnicowych Corpi Santi – mury miejskie i Bramy rozwijające się wraz z miastem, do dziś zachwycające swoją konstrukcją. Nie lada gratka czeka miłośników footballu, gdyż jedną z ikon miasta jest udostępniony zwiedzającym legendarny stadion San Siro. Mediolan to także gąszcz ekskluzywnych restauracji, w których można dobrze zjeść, życie nocne to prawdziwy rytuał opierający się o „aperitivo” – według mediolańskiego zwyczaju po zakupieniu drinka bary udostępniają szeroki wachlarz darmowych przekąsek, dzięki którym można wyruszyć na podbój miasta w dobrym nastroju i z pełnym żołądkiem, a puby, bary i dyskoteki z turystami z całego świata są otwarte do ostatniego klienta.

Piza – o Krzywej Wieży (Torre Pendente) z tego uroczego miasta, będącej jednym z niepodważalnych symboli Włoch słyszał chyba każdy. Sama budowla robi wrażenie na każdym turyście wpatrzonym nie tylko w ciekawą architekturę, ale także w zaskakujące położenie obiektu widoczne na większości pocztówek pochodzących z Toskanii. Uroku niezwykłej konstrukcji dodaje także wznosząca się w pobliżu katedra, baptysterium i monumentalny cmentarz Camposanto. Wszystkie obiekty określane są mianem Pola Cudów – Campo dei Miracoli i zapierają dech w piersi niejednemu turyście przybywającemu do Pizy. Pozostała część miasta, po której również warto się przespacerować tworzy sieć prześlicznych uliczek z restauracjami serwującymi toskańską kuchnię. Przed zwiedzaniem Pizy warto zaopatrzyć się w łączony bilet umożliwiający wizyty także w kilku ciekawych muzeach. Camposanto można podziwiać także z lotu ptaka, wystarczy wspiąć się na wały obronne średniowiecznej Torre di Santa Maria.

San Gimignano – najczęściej odwiedzane przez turystów jedno z mniejszych włoskich miast z niebywałymi wieżami sterczącymi ponad urzekającymi zabudowaniami. Włosi określają uroczą miejscowość „Manhattanem średniowiecza” słynącym z czworokątnych wież budowanych przez zwaśnione rody w XII i XIII w. Miasto jest monumentalne, doskonale zachowane, w trakcie spaceru po starówce można podziwiać mnóstwo pięknych fresków lub zaszyć się w przytulnej restauracji. Od południowej bramy biegnie zabudowana rzędem pałaców wspaniała ulica Via San Giovanni łącząca dwa place, na których gromadzą się rzesze turystów podziwiających uroki miasta. Koniecznie trzeba zobaczyć kolegiatę z olśniewającym wnętrzem i cyklami biblijnych fresków, wejść na wieżę Torre Grossa by zrobić pamiątkowe zdjęcie toskańskiemu krajobrazowi i zdobyć twierdzę Rocca. Zwieńczeniem wędrówki powinien być obiad zjedzony w niezwykłej atmosferze miasta prawie nie zmienionego od średniowiecza połączony z degustacją jedynego w swoim rodzaju białego wina Vernaccia di San Gimignano.

Obserwacja wielorybów – niemal z każdej miejscowości na wybrzeżu można wybrać się na wspaniałą wycieczkę po pełnym morzu, której atrakcją jest obserwacja 12 gatunków żyjących w okolicy wielorybów.

Informacje konsularne

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej
Włochy, Rzym, Via Pietro Paolo Rubens, 20, 00197
Tel.: 0039 06 362 04 200, 0039 06 362 04 204 Tel.: 0039 06 362 04 300 (Wydz. Kons.) Tel. dyżurny: 0039 335 599 52 12 (po godz. pracy) Faks: 0039 06 321 78 95 Faks: 0039 06 362 04 322 (Wydz. Kons.)
rzym.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.rzym.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Genui
Włochy, Genua, Piazza Tommaseo 4/5, 16 129
Tel.: (00-39) 010 310-62-75 Faks: (00-39) 010 36-64-89
conpoloniage@gmail.com

FAQ

Jak poruszać się po Wybrzeżu Liguryjskim?
Po Włoszech bardzo dobrze przemieszcza się za pośrednictwem świetnie rozwiniętej kolei obejmującej swoim zasięgiem cały kraj, poszczególne odcinki pokonuje się bardzo szybko. Dobre połączenia kolejowe funkcjonują też na trasach z głównymi miastami w Europie, obsługuje je m. in. pociąg Pendolino i Eurostar Italia. Komunikacja autobusowa jest natomiast wolniejsza i obsługuje krótsze trasy.

Włoskie autostrady są szybkie i płatne, chociaż zdarza się, że w okresie świąt i sezonie letnim mogą być zatłoczone. Kierowcy nie mają obowiązku posiadania międzynarodowego prawa jazdy, a polskie ubezpieczenia komunikacyjne są uznawane. Kierowcę i pasażerów obowiązuje zapięcie pasów, brak kamizelki odblaskowej skutkuje mandatem. Warto też pamiętać, że we Włoszech obowiązują ostre przepisy dotyczące parkowania i niedostosowanie się do nich grozi szybkim odholowaniem samochodu i wysokim mandatem.

Jakie plaże są na Wybrzeżu Liguryjskim?
Większość darmowych plaż we Włoszech oznaczona jest jako „spiagia”, natomiast te z płatnym wstępem oraz leżakami, parasolami i dostępem do prysznica to „lido”. Na terenie Włoch można znaleźć plaże zarówno piaszczyste, kamieniste, jak i skaliste, większość z nich przygotowana jest dla turystów już od kwietnia – można wtedy liczyć na wysoki standard usług, czystość i porządek. Przed wyjazdem najlepiej sprawdzić czy kurort, do którego jedziemy ma płatne plaże z całą infrastrukturą i jakie są orientacyjne ceny, a także czy trzeba zabrać z sobą obuwie przeznaczone do kąpieli w miejscach z kamienistym dnem.

Na Wybrzeżu Liguryjskim ciągnącym się od Francji do Pizy kurortami godnymi polecenia są Ventimiglia z piaszczystymi plażami, Bordighera z kamienistą plażą i wybrzeżem nadającym się do uprawiania sportów wodnych, słynne są także piaszczyste plaże w San Remo położone między dwoma cyplami. Piaszczysto-żwirowe kąpieliska w pięknym otoczeniu są domeną San Bartolomeo al Mare, dobrze się pływa i nurkuje w kamienistych zatoczkach Andory, hitem jest 4-kilometrowa, piaszczysta plaża ze świetnym kąpieliskiem w Alassio oraz płaskie i piaszczyste plaże Albengi.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.

Jakie są ograniczenia celne we Włoszech?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić do 200 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg. Tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia we Włoszech?
W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są we Włoszech bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Zobacz również inne regiony

Abruzja
cena od 354Sprawdź oferty
 • znakomite restauracje z owocami morza
 • wspaniałe plaże i malownicze zatoczki
 • rejsy do wybrzeży Chorwacji
 • idealne warunki do uprawiania trekingu
 • niesamowite górskie szczyty
Umbria
cena od 577Sprawdź oferty
 • zielone serce Włoch
 • fascynująca studnia w Orovieto
 • średniowieczna atmosfera miast
 • prawdziwa włoska kuchnia
 • rozległe Jezioro Trazymeńskie
Lazio
cena od 408Sprawdź oferty
 • starożytne miasto Rzym
 • piękny Park Narodowy Circeo
 • wyśmienita kuchnia
 • wspaniała Riwiera Odyseusza
 • historyczne miasto Monte Casino
Apulia
cena od 153Sprawdź oferty
 • piękne plaże w Polignano a Mare
 • wyśmienita kuchnia włoska
 • wspaniałe średniowieczne miasteczka
 • tajemnicze groty Castellany
 • piaszczyste plaże i skalne zatoczki
Gargano
cena od 188Sprawdź oferty
 • miejsce pielgrzymów do miasta św. Ojca Pio
 • zielonkawo
 • błękitne wody Adriatyku
 • romantyczne domki wtulone w wąskie uliczki
 • oaza ciszy i spokoju
Wenecja
cena od 279Sprawdź oferty
 • ogromny plac Campo Santa Maria Formosa
 • słynny karnawał wenecki
 • najsłynniejszy festiwal filmowy
 • romantyczny Most Westchnień
 • jedyne takie miejsce na Ziemi
Lombardia
cena od 350Sprawdź oferty
 • piękne szczyty Lombardzkich Alp
 • największe włoskie jezioro Garda
 • wzniosła katedra w Mediolanie
 • historyczna osada Crespi d’Adda
 • wyśmienita włoska kuchnia
Sycylia
cena od 1360Sprawdź oferty
 • finezyjna kuchnia śródziemnomorska
 • prawdziwe włoskie dolce vita
 • intensywnie szmaragdowe morze i piaszczyste plaże
 • ruiny antycznego miasta w Selinunte
Rzym
cena od 1859Sprawdź oferty
 • romantyczne miasto miłości
 • najpiękniejsze rzymskie parki i skwery
 • wspaniały klimat i bujna roślinność
 • najlepsza kawa w Europie
 • wyśmienita włoska kuchnia
Kalabria
cena od 2035Sprawdź oferty
 • prawdziwy klimat włoskiej prowincji
 • wyśmienite potrawy oraz wina
 • idealne warunki do plażowania
 • słynne wykopaliska w Sibari
 • samotna kolumna w Capo Colonna
Sardynia
cena od 2248Sprawdź oferty
 • małe, idylliczne miasteczka
 • rozległe, dziewicze plaże
 • architektura z czasów cywilizacji Rzymian i Fenicjan
 • oryginalna kultura i sztuka Sardyni
Piemont
cena od 2569Sprawdź oferty
 • region słynący z wyjątkowych białych trufli
 • białe szaleństwo na stokach Doliny Aosty
 • malownicze jeziora Lago d’Orta oraz Maggiore
 • wielka przełęcz św. Bernarda