• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Male Atol

      Atol Male to jedna z malowniczych wysp, która jest administracyjnym i kulturowym centrum Republiki Malediwów. Oprócz rozległych plaż i tropikalnego krajobrazu możemy podziwiać tu niezwykle ciekawe miejsca, takie jak zabytkowe, buddyjskie kapliczki oraz starodawne meczety. W Male, stolicy Malediwów, a jednocześnie najmniejszej stolicy świata, warty uwagi jest także dawny pałac sułtana z XIX wieku.

      Male Atol - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Male Atol

      Długość lotu: 10 godzin

      Informacje o Male Atol
      StolicaMale
      Językmalediwski (dhivehi)
      Walutarupia malediwska
      Dokumentypaszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Male Atol to jedno z najpopularniejszych miejsc na Malediwach. Dzieli się na dwie części. Są to Północny Atol Male i Południowy Atol Male. Obie kryją piękne, rajskie widoki niczym z bajki. Na terenie Północnego Atolu Male znajduje się stolica Malediwów, która jest zarazem kulturowym centrum kraju. Można tam obejrzeć kilka ciekawych miejsc, np. meczet Grand Friday, Muzeum Narodowe czy park Sułtana. Dobry pomysł to także wybranie się na lokalne targi pełne owoców i darów oceanu. Cały Male Atol (zarówno jego północ, jak i południe), oferuje doskonałe warunki do odpoczynku na przepięknych plażach oraz w bardzo dobrych hotelach (również w urokliwych domkach na wodzie). To także raj dla miłośników nurkowania oraz sportów wodnych.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • uwielbiającym relaks
      • marzącym o rajskich wakacjach
      • fanom egzotycznej przyrody i pięknych widoków
      • osobom, które chcą spróbować nurkowania
      • miłośnikom sportów wodnych

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Male / malediwski (dhivehi)

      Czas lokalny
      Różnica czasu względem Polski to: +3 godziny w czasie letnim i +4 godziny w czasie zimowym.

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Warunkiem otrzymania wizy turystycznej jest: przedstawienie ważnego paszportu, dokumentów podróży bądź biletu powrotnego i rezerwacji hotelu. Obowiązuje bezpłatna wiza pobytowa, którą można nabyć podczas kontroli paszportowej.

      Szczepienia
      Brak obowiązkowych szczepień. Trzeba jednak pamiętać o niebezpieczeństwie zarażenia cholerą, tyfusem, polio, żółtaczką typu A, B i E.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      230 V; 50 Hz / typ A, typ D, typ G, typ J, typ K, typ L (w razie potrzeby w hotelach powinny być dostępne adaptery)

      Pieniądze

      Waluta
      rupia malediwska

      Napiwki
      W restauracjach opłata za obsługę jest wliczona w rachunek, ale zostawienie napiwku również jest na miejscu. Przyjęło się zostawianie napiwków w hotelach ok. 7 USD/tydzień i dla personelu pomocniczego ok. 1 USD.

      Obowiązkowy podatek turystyczny

      Na Malediwach obowiązuje podatek turystyczny, płatny bezpośrednio w hotelach ok. 6 USD za osobę dziennie.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Między wyspami kursują promy. Można też skorzystać z przelotów wodolotami lub helikopterami. Wszelkie środki transportu pomiędzy wyspami przestają kursować przed zachodem słońca.

      Wynajem samochodów
      Większość wysp można przejść pieszo. Transport samochodowy występuje w Male. Obowiązuje ruch lewostronny.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Wymiana waluty na rupie malediwskie nie jest konieczna. Wszędzie akceptowane są dolary amerykańskie. Nie zaleca się płatności kartą kredytową, gdyż wiąże się to z dodatkowymi kosztami manipulacyjnymi.
      Malediwy są krajem muzułmańskim. Należy przestrzegać zasad zachowania i ubioru w miejscach publicznych. W strojach kąpielowych można poruszać tylko w ośrodkach turystycznych i na plaży. Spożywanie alkoholu jest dozwolone jedynie na terenie resortów. Woda w ośrodkach turystycznych jest czysta, ale poza nimi jest niezdatna do picia czy mycia zębów. Zaleca się picie bezpiecznej wody butelkowanej.
      Na terenie Malediwów obowiązuje zakaz wwozu: broni, amunicji i materiałów wybuchowych, materiałów i publikacji pornograficznych, rzeczy uznanych za naruszające zasady islamu, w tym przedmiotów innych kultów i religii, wieprzowiny i produktów z niej pochodzących oraz alkoholu (jest on dozwolony tylko na terenie resortów turystycznych). Zabroniony jest eksport skorup żółwi i koralowców. Muszle można kupować tylko oficjalnie w sklepach – nie wolno wynosić ich z plaży.
      Zaleca się wykupienie ubezpieczenia od kosztów leczenia i stosowanie środków przeciwko komarom.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Male Atol - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Region oferuje turystom mnóstwo ciekawych form aktywnego spędzania wolnego czasu. Jeżeli ktoś nie chce ruszać się z ośrodka hotelowego może z powodzeniem zagrać w koszykówkę, tenisa, badmintona, siatkówkę, skorzystać z siłowni, sauny i jacuzzi. Dostępne są także wypożyczalnie rowerów i mini pola do golfa „putting green”. Wyszaleć można się natomiast na nartach wodnych, skuterach, spadochronach i bananach ciągniętych za motorówką, by znaleźć później chwilę relaksu w centrum wellness&spa. Poszczególne letniska proponują swoim gościom także zajęcia jogi, relaksacji, szkołę gotowania czy gry i zabawy dla najmłodszych.

      Główną atrakcją pobytu na Malediwach jest jednak nurkowanie. Centra sportów wodnych oferują zwiedzanie podwodnego świata okolicznych wysp zarówno dla doświadczonych nurków, jak i amatorów snorkelingu. Najbardziej znane miejsca, do których organizowane są wyprawy to: Orimas Thilla z podwodnymi jaskiniami, nawisami skalnymi, kanionami i bajecznymi rafami koralowymi, Fieh Head i Maayafaushi Thilla, gdzie spotkać można białe i szare rekiny, Manta Reef z pojawiającymi się tam mantami, Kudahrah Thilla, gdzie zaglądają różnokolorowe rybki z otwartego oceanu, Zatoka Hanifaru odwiedzana przez delfiny czy Fesdu Top – miejsce najlepiej nadające się dla początkujących nurków. Najlepsze tereny nurkowe znajdują się w przesmykach między atolami – łodzie nurkowe nie są kotwiczone i dryfują razem z nurkami.

      Warto zobaczyć

      Rejs na wyspy – niektóre biura turystyczne oprócz zwykłych rejsów krajoznawczych organizują także wycieczki statkami ze szklanym dnem, podczas których można obserwować podwodne życie w sąsiedztwie wielobarwnych raf koralowych, wizyty na wyspach z tradycyjnymi wioskami, gdzie mieszkańcy kultywują wyspiarskie tradycje oraz całodobowe, dalekomorskie wyprawy na wielką rybę. Po tak emocjonującym rejsie można spokojnie podziwiać romantyczne zachody słońca z jednoczesnym sączeniem soku z mango lub szklaneczki czegoś mocniejszego. Każdy rejs bądź na własną rękę, bądź zorganizowany przez lokalną agencję obfituje w częste kąpiele w ustronnych miejscach, wypoczynek na bezludnych wyspach w otoczeniu palm, bujnej roślinności i aksamitnego piasku, połowy ryb oraz nurkowanie w najpiękniejszych akwenach. Warto jednak pamiętać, że poruszanie się po archipelagu jest ograniczone i żeby dostać się w niektóre regiony trzeba uzyskać stosowne pozwolenie.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      Male Atol, podobnie jak całe Malediwy, słynie z wysokich temperatur powietrza i wody przez cały rok. Najlepiej jednak wybrać się tam późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną – na wyjazd polecany jest okres między listopadem a kwietniem. Wówczas występują tam świetne warunki do odpoczynku, w tym dużo słońca. W pozostałych miesiącach wciąż można odwiedzić Male Atol, jednak trzeba liczyć się z wystąpieniem gwałtownych opadów oraz z burzami. Ich największe natężenie przypada na lato, a więc między czerwcem a sierpniem.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      PogodaMale Atol – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Indii
      Indie, New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021
      Tel.: +91 11 41496900 Tel. dyżurny: +91 11 41496955 Faks: +91 11 26871914
      newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl www.newdelhi.polemb.net

      Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Colombo
      Sri Lanka, Colombo, Phoenix Ventures Ltd., 2nd Floor, 409 Galle Road, Colombo 3
      Tel.: +94 11 2565612 Faks: +94 11 4727060
      CheryID@brandix.com

      FAQ

      Jakie plaże są na Malediwach?
      Plaże na Malediwach to raj na ziemi, dla którego większość turystów jest w stanie wydać niebotyczne kwoty. Nie trudno znaleźć tam idealną plażę, na której można opalać się i zażywać kąpieli słonecznych w zupełnym odosobnieniu, gdyż liczba ludzi mogących przebywać na poszczególnych wyspach jest limitowana i surowo przestrzegana. Plaże są piękne, otoczone bujną roślinnością i palmami dającymi schronienie przed promieniami słonecznymi. Niemal każdy ośrodek wypoczynkowy położony jest nad samym oceanem, przy plaży mieniącej się śnieżnobiałym, oślepiającym piaskiem, który w zestawieniu z turkusową wodą gwarantuje idealny wypoczynek. Większość plaż znajduje się w pobliżu ekscytujących raf koralowych i zachęca do uprawiania sportów wodnych. Przy większości ośrodków działają dobrze zaopatrzone wypożyczalnie sprzętów sportowo-rekreacyjnych. Plaże najczęściej pojawiające się w folderach reklamujących Malediwy to: Mirihi, Fun, Bandos, Kanuhura, Valigandu, Nika i Nalaguraidhoo.
      Jakie są ograniczenia celne na Malediwach?
      Malediwy są krajem muzułmańskim, dlatego nie można tam wwozić alkoholu, wieprzowiny oraz materiałów uznanych za naruszające zasady islamu (również przedmiotów innych kultów religijnych). Zabronione jest także wwożenie materiałów wybuchowych, pornografii i broni. Surowo zabronione jest wywożenie koralowców, muszli, skorup żółwi i innych przedmiotów pochodzenia zwierzęcego. Bez płacenia cła można wywieźć 250 papierosów, 50 cygar lub 250 g tytoniu oraz rzeczy traktowane zwyczajowo jako upominki o wartości do obowiązującej stawki.
      Jakie dokumenty są potrzebne w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia na Malediwach?
      Podróżując na Malediwy dobrze jest ubezpieczyć się od kosztów leczenia i wykupić międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne. Podstawowe usługi zdrowotne (punkty udzielające pierwszej pomocy znajdują się prawie we wszystkich ośrodkach wypoczynkowych) są na dobrym poziomie, ale należy pamiętać, że na wyspach nie ma zbyt wielu szpitali, a skomplikowane zabiegi przeprowadza się najbliżej na Sri Lance. Międzynarodowe świadectwo szczepień nie jest wymagane, ale przed wyjazdem warto zapoznać się z niebezpieczeństwem zarażenia tropikalnymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej: www.pis.gov.pl Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia.

      Zobacz polecane oferty na Malediwach

      • Nilandhe Atol
      • Addu Atol
      • Male Atol
      • Ari Atol
      • Lhaviyani Atol
      • Baa Atol
      • Raa Atol
      • Haa Alif Atol
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki