Bułgaria - Z południa na północ

oferta dostępna

Cena za osobę 2 389

Razem (Szczegóły ceny)4 778

Masz kartę payback?
Dostaniesz 2389 punktów paybacksamolot

02:15:00

28.06.2019
20:35 Katowice
23:40 Burgas

05.07.2019
18:45 BOJ
19:45 KTW

Każda wycieczka zarezerwowana we FLY.PL objęta jest:
Gwarancją 100 % zwrotu
Gwarancją 100 % zwrotu

Gwarantujemy bezpieczny zakup wakacji. Dajemy Ci 100 % pewności zwrotu wpłaconych pieniędzy.

Gwarancją najniższej ceny
Gwarancją najniższej ceny

Jeśli znajdziesz tą samą ofertę taniej, zwrócimy Ci podwójną różnicę i dodatkowo otrzymasz bon na 200 zł.

Opis oferty


Udogodnienia w hotelu:

Hotel
  • Bez paszportu

Wybierz opis oferty wg touroperatora: 

1. Dzień

Odprawa na lotnisku 2 h przed wylotem. Wylot do Bułgarii. Transfer z lotniska do hotelu. Zakwaterowanie, kolacja (fakultatywnie) i nocleg.

2. Dzień - Nessebar/ Stara Zagora (trasa ok. 200 km)

Przejazd do Nessebaru. Zwiedzanie jednego z najstarszych miast Europy, podziwianie pozostałości budowli Traków, Greków, Rzymian, Słowian, Bułgarów i Turków. Przejazd w kierunku miasta Stara Zagora. Nocleg i kolacja (fakultatywnie) w hotelu w Starej Zagornie lub okolicy.

3. Dzień - Kazanłyk/Plovdiv (trasa ok. 100 km)

Przejazd do Kazanłyku - stolicy Doliny Róż. Zwiedzanie. Przejazd do największego miasta centralnej Bułgarii, położonego na siedmiu wzgórzach Plovdivu. Zwiedzanie miasta (stara dzielnica z doskonale zachowanym teatrem z II w. n.e., Plac Dżumaja, panoramicznie zwiedzanie stadionu rzymskiego z czasów Septymiusza Sewera, domy Nedkovicha oraz Muzeum Etnograficzne). Wieczorem dla chętnych tradycyjna kolacja bułgarska (płatna dodatkowo). Nocleg do hotelu w Plovdiv lub okolicy.

4. Dzień - Pamporowo/Melnik (trasa ok. 250 km)

Wyjazd w kierunku Klasztoru Baczkowskiego, jednego z najważniejszych i drugiego pod względem wielkości klasztorów Bułgarii. Następnie przejazd do leżącego w samym sercu Rodopów Pamporowa  oraz wizyta nad jeziorem Dospat. Kolejny punkt programu to Melnik - górskie miasto, przepięknie położone w winiarskiej krainie. Nocleg i kolacja (fakultatywnie) w Melniku lub okolicy.

5. Dzień - Sofia (trasa ok. 180 km)

Wyjazd w kierunku stolicy Bułgarii - miasta założonego przez Rzymian. Po drodze zwiedzanie Monastyru Rylskiego, malowniczo położonego w górach Riła. W Sofii zobaczymy zabytki takie jak: Parlament, Largo, Rosyjski Kościół, Teatr Narodowy, Rotonda, Statua Hagia Sophia, cerkiew św. Zofii, cerkiew p.w. Św. Jerzego. Nocleg i kolacja (fakultatywnie) w Sofii lub okolicy.

6. Dzień - Stara Płanina/Veliko Tarnovo (trasa ok. 220 km)

Wyjazd w kierunku wzniesień Starej Płaniny, zwiedzanie jaskini masywu bałkańskiego. Następnie słynne muzeum na otwartym powietrzu - skansen Etyr. Nocleg w Veliko Tarnovo lub okolicy. Po zakwaterowaniu, wieczorem dla chętnych wyjazd na tradycyjną kolację bułgarską w Arbanasi (płatna dodatkowo).

7. Dzień - Ruse/Szumen/Sozopol (trasa ok. 380 km)

Wzgórze Carewec i pozostałości twierdzy. Przejazd do Ruse, gdzie zobaczymy Plac Wolności, Pomnik Wolności, Teatr Dramatyczny i Panteon Bohaterów Odrodzenia Narodowego. Kolejny punkt to miasto Szumen, po krótkiej wizycie przejazd do Sozopolu, jednego z najpiękniejszych miast na bułgarskim wybrzeżu. Spaceru brukowanymi uliczkami Starego Miasta. Nocleg i kolacja (fakultatywnie) w hotelu w Sozopolu/Słonecznym Brzegu lub okolicy.

8. Dzień

Wykwaterowanie. Dla osób kontynuujących wakacje transfer do wybranego hotelu. Pobyt w Słonecznym Brzegu. Dla osób kończących wakacje transfer na lotnisko w Burgas, wylot do Polski.

Świadczenia

Świadczenia gwarantowane: przelot, transfer, ubezpieczenie KL, NNW i bagażu
Dotyczy objazdu: 7 śniadań, opieka polskojęzycznego pilota, 7 noclegów w hotelach 3*/4* w pok. 1-, 2-osobowych z możliwością dostawki, przejazd klimatyzowanym autokarem/busem.
Dotyczy pobytu: opieka polskojęzycznego rezydenta, 7 noclegów i wyżywienie wg wykupionej opcji

Ważne informacje

1. Godzinę wylotu należy potwierdzić na 2 dni przed datą wylotu u Organizatora lub pośrednika.
2. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie, również kolejność realizacji imprezy (7-dniowego zwiedzania i 7-dniowego pobytu) może być realizowana zamiennie.
3. Orientacyjna cena obowiązkowego pakietu zwiedzania - płatne na miejscu u pilota ok. 110 (bilety wstępu, opłaty rezerwacyjne, przewodnicy lokalni).
4. W celu usprawnienia ciągłości zwiedzania napiwki są zbierane przez pilota i całościowo przekazywane do kontrahenta celem rozdzielenia do poszczególnych osób z obsługi.
5. Obowiązkowy pakiet zwiedzania dla imprez objazdowych może ulec zmianie. O ewentualnych zmianach każdorazowo poinformujemy.
6. Rozliczenie kwot pobranych przez pilota na pakiet zwiedzania i imprezy fakultatywne następuje na miejscu, nie po powrocie do kraju.
7. Dodatkowo płatne wycieczki fakultatywne podczas objazdu: tradycyjna kolacja w Plovdiv ok. 35 , tradycyjna kolacja w Arbanasi ok. 25 euro.

Informacje praktyczne


Stolica

Sofia


Język

bułgarski


Czas lokalny

Różnica w czasie względem Polski to: +1 godzina przez cały rok


Ogólne wymagania wjazdowe

Wiza nie jest wymagana. Przekraczanie granicy możliwe na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu.


Waluta

lew (BGN), 1 BGN = 100 stotinek

Aktualny kurs to: 1BGN = 2.1919PLN, kurs NBP z dnia 2019-03-21


Ceny w hotelach i restauracjach

Średnie ceny w restauracjach wynoszą:  sałatki – ok. 3-8 BGN, zupy – 2-3 BGN, a danie obiadowe 6-15 BGN. Droższe są dania z rybami i owocami morza. Piwo kosztuje ok. 1,6-2,5 BGN.


Napiwki

Napiwek zależy od woli klienta. Wskazane jest zostawienie min. 10% wartości rachunku lub zaokrąglenie do pełnej kwoty. Co ważne, zawsze zostawiamy napiwek na stole, a nie dajemy pieniędzy kelnerowi do ręki. Przy płaceniu dużymi nominałami lepiej nie mówić „dziękuję”, ponieważ kelner może zatrzymać wówczas resztę dla siebie. Wskazane jest zostawianie napiwków również sprzątaczom i taksówkarzom.


Szczepienia

Brak wymaganych szczepień

Obowiązkowy podatek turystyczny

Obowiązuje podatek turystyczny w wysokości 6 EUR/os. dorosła, 3 EUR/ dziecko do 12 lat – za cały pobyt (w niektórych hotelach odpowiednio 8 EUR i 4 EUR). W części biur podróży i touroperatorów podatek turystyczny jest już wliczony w cenę wyjazdu.


Napięcie i rodzaj gniazdka

adapter nie jest wymagany, 230 V; 50 Hz / typ C, typ C-2, typ F


Komunikacja / transport publiczny

W regionach turystycznych kurs taksówką wynosi min. 10 BGN, a przejazd lokalnym autobusem – ok. 3 BGN.


Wynajem samochodów

Koszt wynajmu samochodu zaczyna się od ok. 40 BGN/dzień.

Cena benzyny to ok. 2,08 BGN/l, a oleju napędowego ok. 2,09 BGN/l.

Ceny winiet za samochód osobowy – ok. 15 BGN/8 EUR za 7 dni, ok.30 BGN/15 EUR za 1 miesiąc. Winiety można kupić na stacjach paliwowych i w placówkach pocztowych.

Obowiązuje ruch prawostronny.


Ważne lokalne informacje i zwyczaje

Najlepiej zabrać ze sobą euro i wymienić na lokalną walutę na miejscu – w banku. W kantorach często mogą zdarzyć się próby wymiany po niekorzystnym kursie (kurs bułgarskiego lewa jest powiązany sztywnym kursem z euro - 1 EUR = ok. 1,93-1,94 BGN).

Płatność kartą oraz sieć bankomatów, szczególnie poza regionami turystycznymi i dużymi miastami, nie jest bardzo powszechna. Nawet, gdy płatność kartą jest w danym miejscu dopuszczalna, możemy spotkać się z odmową przyjęcia takiej płatności lub zostać poproszeni o wydanie większej kwoty. Zawsze lepiej mieć przy sobie gotówkę.

Zazwyczaj polskie kiwanie głową na „tak” w Bułgarii oznacza „nie” i na odwrót. Warto się upewnić, pytając rozmówcę „da” lub „ne”, ponieważ coraz częściej stosowane są obie wersje („polska” i bułgarska).

Poza regionami turystycznymi oraz na stacjach benzynowych toalety mogą mieć postać dziury w podłodze, bez ubikacji.

Odwiedzając prywatnie Bułgarów, powinniśmy wziąć dla nich jakiś drobny podarunek, np.: butelkę wina, czekoladki.
... Czytaj cały opisZwiń opis


Podane informacje wjazdowe dotyczą obywateli Rzeczpospolitej Polski. Obywatele innych państw są zobowiązani do zapoznania się z informacjami wizowymi we własnym zakresie.

Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Masz pytania przed rezerwacją? Wyślij formularz do naszego doradcy!

Oświadczam, że zapoznał(łam)-em się i akceptuję Regulamin Serwisu Fly.pl, Politykę Ochrony Danych Osobowych oraz Klauzulę Informacyjną dotyczącą przetwarzania Danych Osobowych i wyrażam zgodę na kontakt od Fly Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. w celu realizacji zapytania/rezerwacji oraz