W Słoncu Majów

oferta dostępna

Cena za osobę -13%1276911 099

Razem (Szczegóły ceny)22 198

Masz kartę payback?
Dostaniesz 11099 punktów paybacksamolot

11:00:00

04.02.2020
09:10 Warszawa - Okęcie
16:00 VILLA CLARA

18.02.2020
17:55 SNU
10:55 WAW

Każda wycieczka zarezerwowana we FLY.PL objęta jest:
Gwarancją 100 % zwrotu
Gwarancją 100 % zwrotu

Gwarantujemy bezpieczny zakup wakacji. Dajemy Ci 100 % pewności zwrotu wpłaconych pieniędzy.

Gwarancją najniższej ceny
Gwarancją najniższej ceny

Jeśli znajdziesz tą samą ofertę taniej, zwrócimy Ci podwójną różnicę i dodatkowo otrzymasz bon na 200 zł.

Opis oferty


Udogodnienia w hotelu:


Wybierz opis oferty wg touroperatora: 

Region

Kuba / Kuba

Opis oferty:

Hawana • Cancun • Chichén Itzá • Mérida • Cempeche • Palenque • El Chiflon • Comitan • Quetzaltenango • Antigua Guatemala • Park Narodowy Grutas de Lanquin • Tikal • Lamanai • Tulum • Santa Clara • Cayo Santa Maria Fascynująca, dwutygodniowa podróż przez 4 niesamowite kraje Ameryki Środkowej: wyspiarska Kuba z barwną, roztańczoną w rytmie salsy Hawaną oraz majestatyczne i tajemnicze miasta Majów w Meksyku, Gwatemali i Belize. W programie najsłynniejsze pomniki Majów: Chichen Itza, Palenque, Tikal, Lamanai, Tulum, z których większość wpisana jest na listę UNESCO. Miejsca te kryją tajemnice zaginionych cywilizacji, a część z nich ciągle jeszcze czeka na odkrycie. Na trasie są wspaniałe krajobrazy i cuda przyrody jak wodospady El Chifon czy naturalny most wapienny Semuc Champey nad rzeką Cahabon. Wspaniałe wrażenia zapewniają Antigua Guatemala otoczona wulkaniczym krajobrazem i Quetzaltenango w Kordylierach, gdzie mieszkańcy po dziś dzień kultywują lokalne tradycje. Pełen relaks po zwiedzaniu zapewni wypoczynek w resorcie Cayo Santa Maria na rajskich kubańskich plażach. Trasa w krajach zwiedzanych: ok. 3450 km.

1. DZIEŃ.

Zbiórka uczestników na lotnisku. Bezpośredni przelot na Kubę. Po przejściu formalności granicznych transfer do hotelu, zakwaterowanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży, kolacja, nocleg.

2. DZIEŃ. HAWANA (trasa: ok. 360 km)

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd w kierunku HAWANY. Wizyta w posiadłości Ernesta Hemingwaya "Finca Vigia". Dzisiaj jest to muzeum upamiętniające słynnego pisarza. Czas zatrzymał się tu 2. lipca 1961 r. w dniu samobójczej śmierci pisarza. Można zajrzeć do pokoi i pospacerować po ogrodzie. Przejazd i wizyta w El Morro, najstarszym kamiennym forcie obu Ameryk. Przyjazd do hotelu w Hawanie, zakwaterowanie, kolacja. Wieczorem fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): wyjście na przedstawienie Buena Vista Social Club lub Tropicana Show z tradycyjną kubańską muzyką. Powrót do hotelu, nocleg.

3. DZIEŃ. HAWANA (trasa: ok. 30 km)

Śniadanie. Przejazd do centrum HAWANY. Wizyta przy El Capitolio - neoklasycystycznym gmachu zbudowanym na wzór waszyngtońskiego Kapitolu. Czas wolny w ulubionym barze Hemigwaya El Floridita i hotelu Ambos Mundos, w którym pomieszkiwał noblista. Spacer po Habana Vieja, historycznej części miasta o kolonialnej architekturze, wpisanej na listę UNESCO. Następnie Plaza de Armas - miejsce narodzin Hawany i wejście do Muzeum Miejskiego, które mieści się w okazałym budynku byłego Pałacu Kapitanatu Generalnego z XVIII w. W 25 salach wystawowych prezentowane są meble z okresu XVIII/XIX w., popiersia znanych osobistości, stroje żołnierzy, oryginalne proporce bohaterów kubańskich m.in. José Martíniego. Przejście na Plaza de la Catedral z barokową katedrą San Cristobal wykonaną z koralu i skał rafy koralowej. Następnie Plaza de San Francisco i wizyta w Muzeum Rumu Havana Club z degustacją. Czas wolny na zakupy na lokalnym bazarze. Przejażdżka starymi samochodami przez historyczne centrum do Placu Rewolucji, na którym Fidel Castro wygłaszał wielogodzinne przemówienia, a Jan Paweł II w 1998 r. odprawił mszę. Przejazd nadmorską promenadą Malecon. Wizyta w fabryce cygar, gdzie można kupić autentyczne, ręcznie zwijane cygara. Powrót do hotelu w Hawanie, kolacja, nocleg.

4. DZIEŃ. CANCUN - CHICHÉN ITZÁ (trasa: ok. 320 km)

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd na lotnisko w Hawanie. Przelot do CANCUN (Meksyk). Przejazd do CHICHÉN ITZÁ, najbardziej majestatycznego miasta Majów na Jukatanie, wpisanego na listę UNESCO. Zwiedzanie: ruiny piramidy Cuculcana, która była także kalendarzem astronomicznym Majów, Świątynia Wojowników, boiska do gry w pelotę. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

5. DZIEŃ. MÉRIDA - CEMPECHE (trasa: ok. 500 km)

Śniadanie. Wykwaterowanie. Spacer po centrum MÉRIDY: główny plac Plaza Mayor, katedra San Idelfonso, Pałac Rządowy, Teatr Peon, Casa Montejo - rezydencja rodziny konkwistadora, jedna z najpiękniejszych budowli z okresu kolonizacji hiszpańskiej. Przejazd do CAMPECHE, które stanowi żywe muzeum czasów kolonialnych i republikańskich. Spacer po odrestaurowanym historycznym centrum, wpisanym na listę UNESCO. Baszty, pozostałości po murach miejskich oraz pięknie odnowione wielobarwne kamieniczki nadają miastu specyficzną, romantyczną atmosferę. Czas wolny. Przyjazd do hotelu w godzinach wieczornych. Zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

6. DZIEŃ. PALENQUE - EL CHIFLON (trasa: ok. 300 km)

Wczesne śniadanie. Wykwaterowanie. Zwiedzanie PALENQUE, wpisanego na listę UNESCO, jednej z największych atrakcji Meksyku. Arcydzieła architektoniczne starożytnych Majów wznoszą się na wzgórzach porośniętych tropikalnym lasem. Zwiedzanie prekolumbijskich ruin: Świątynia Inskrypcji, Świątynia Słońca, Świątynia Krzyża, Obserwatorium. Następnie przejazd do jednych z najpiękniejszych wodospadów w Meksyku EL CHIFLON, zachwycających ogromem i krystalicznie czystą wodą. Spacer przy wodospadach, czas wolny na zdjęcia i kąpiel. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

7. DZIEŃ. COMITAN - QUETZALTENANGO (trasa: ok. 250 km)

Śniadanie. Wykwaterowanie. Spacer po uroczym miasteczku COMITAN: Central Park, targ miejski, kolorowy cmentarz. Przejazd do Gwatemali. Zwiedzanie miasta QUETZALTENANGO (Xela), położonego w Kordylierach na wysokości ok. 2350 m n.p.m., często określanego mianem najciekawszego miasta Gwatemali. Tutaj każdy mieszkaniec, niezależnie od wieku kultywuje tradycję nosząc tradycyjne, kolorowe gwatemalskie stroje. Wizyta przy kościele Santo Tomas z XVI w. o architekturze kolonialnej, nastęnie spacer po centrum wzdłuż Parque Centro América. Czas wolny. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie kolacja, nocleg.

8. DZIEŃ. ANTIGUA GUATEMALA (trasa: ok. 170 km)

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do stolicy ANTIGUA GUATEMALA, w całości wpisanej na listę UNESCO. Wizyta w punkcie widokowym Cerro de La Cruz (spacer ok. 20 min.), skąd rozciąga się wspaniała panorama na miasto i wulkan Agua. Przy dobrej pogodzie można też dostrzec wulkan Acatenango i aktywny wulkan Fuego. Spacer: Catedral de Santiago, Palacio de los Capitanes z XVII w., Palacio del Ayuntamiento z XVI w. Wizyta w muzeum czekolady. Przejście do Arco de Santa Catalina - charakterystycznego żółtego łuku z wieżą zegarową na szczycie, symbolu miasta i państwa. Zwiedzanie kościoła i klasztoru Iglesia de Nuestra Senora de la Merced z pięknymi krużgankami i dziedzińcem z fontanną w kształcie liścia lilii wodnej (symbol władzy i siły kultury Majów). Czas wolny na Parco Central, głównym placu miasta. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

9. DZIEŃ. P. N. GRUTAS DE LANQUIN (trasa: ok. 250 km)

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd i zakwaterowanie w hotelu w okolicy Coban/Lanquin. Czas wolny lub fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): niesamowita wyprawa do PARKU NARODOWEGO GRUTAS DE LANQUIN. Spacer do punktu widokowego Semuc Champey, słynnego pomnika przyrody położonego w sercu lasu tropikalnego - naturalnego wapiennego mostu, 300 m pod nim płynie rwąca rzeka Cahabon. Most na rzece tworzy 7 naturalnych basenów o niesamowitej szmaragdowej barwie. Czas wolny na kąpiele (niedaleko basenów znajduje się kilka toalet i szafki). Następnie spływ w dół rzeki Cahabon na oponie w towarzystwie lokalnego trunku. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

10. DZIEŃ. TIKAL (trasa: ok. 250 km)

Wczesne śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do TIKAL, zwiedzanie największego ocalałego ośrodka Majów z listy UNESCO. Tikal to kompleks 16 świątyń wraz z ok. 3 tys. budynków. Największa z nich to Świątynia Dwugłowego Węża, która mierzy prawie 65 m. Wizyta w punkcie widokowym na jezioro Lago Peten Itza. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

11. DZIEŃ. LAMANAI (trasa: ok. 370 km)

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do miejscowości Orange Walk (Belize) i stamtąd wyprawa łodziami po rzece New River w dżungli do ruin LAMANAI, najdłużej zamieszkanego miasta Majów, które zostało opuszczone dopiero w XVII w. Znajduje się tam kompleks niezwykłych świątyń m.in. Świątynia Maski, Świątynia Jaguara i Wysoka Świątynia. Przejazd do hotelu w okolicy Chetumal, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

12. DZIEŃ. TULUM (trasa: ok. 350 km)

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do portowego miasta Majów - TULUM, którego początki sięgają IV w.n.e., położonego na 12-metrowym skalistym brzegu. Zwiedzanie miasta "zstępujących bogów", gdzie bujna tropikalna przyroda łączy się z biało-szarą architekturą malowniczo położonych ruin nadmorskich fortyfikacji, otoczonych murem dawnych budynków i świątyń: Zstępującego Boga, Wiatru, Fresków, Morza oraz położonego na klifie zamku - El Castillo. Przejazd w kierunku Valladolid. Wizyta przy jednym z cenotów - naturalnej studni krasowej, utworzonej w skale wapiennej, o krystalicznie czystej wodzie. Starożytni Majowie uważali takie studnie za przejścia do świata bogów. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

13. DZIEŃ. SANTA CLARA - CAYO SANTA MARIA (trasa: ok. 310 km)

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd na lotnisko w Cancun i przelot do Hawany. Przejazd do miasta SANTA CLARA, stolicy prowincji Villa Clara. Wizyta przy Mauzoleum Ernesto "Che" Guevary, miejscu gdzie w latach 1958-1959 toczyła się najważniejsza bitwa rewolucji kubańskiej. Przejazd do hotelu na wyspie CAYO SANTA MARIA, zakwaterowanie w hotelu all inclusive. Nocleg.

14. DZIEŃ. CAYO SANTA MARIA

Śniadanie. Czas wolny w hotelu all inclusive lub udział w wycieczce fakultatywnej. Nocleg.

15. DZIEŃ.

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Transfer na lotnisko. Wylot do Polski.

16. DZIEŃ.

Przylot do Polski.

ŚWIADCZENIA:

14 noclegów w hotelach**/*** na trasie wycieczki: 5 noclegów na Kubie, w tym 2 na wyspie Cayo Santa Maria, 4 w Meksyku, 4 w Gwatemali, 1 w Belize; 2-os. pokoje z łazienkami • wyżywienie zgodnie z programem; podczas pobytu w hotelu na wyspie Cayo Santa Maria: all inclusive • przelot: Warszawa-Cayo Santa Maria-Warszawa • przejazd autokarem lub minibusem • opieka polskojęzycznego pilota • 1 karta turysty na Kubę • ubezpieczenie KL i NW

UWAGI:

Obowiązkowe opłaty na miejscu: bilety wstępu, lokalni przewodnicy, przejazd amerykańskimi samochodami w Hawanie, tour guide na Kubie: ok. 70 EUR; opłaty obowiązkowe w Meksyku, Gwatemali, Belize: ok. 140 USD; bilety na przelot Hawana-Cancun-Hawana i opłaty lotniskowe: ok. 400 USD; opłaty migracyjne: ok. 45 USD; napiwki: ok. 3 USD/os./dzień.Opłaty fakultatywne: Tropicana - show: ok. 80 EUR; wyprawa do Parku Narodowego Grutas de Lanquin: ok. 89 USD.Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy, licząc od dnia wjazdu do Meksyku.W Meksyku istnieją obostrzenia celne dotyczące limitów ilościowych na wwóz tytoniu oraz alkoholu. Jedna osoba pełnoletnia może wwieźć nie więcej niż: 10 paczek papierosów, 25 cygar lub 200 gramów tytoniu oraz maksymalnie 3 litry dowolnych napojów alkoholowych.Do przekroczenia granicy Kuby wymagana jest Karta Turysty, która jest wliczona w cenę imprezy. Karta jest ważna przez 30 dni, do odbioru przed odprawą na lotnisku w Warszawie. Kartę należy zachować, gdyż bez niej nie można opuścić Kuby.Zabierając ze sobą dolary amerykańskie należy pamiętać, że na terenie Kuby waluta ta jest obłożona obowiązkowym 10% podatkiem. Podatek ten naliczany jest również przy wypłacie z bankomatów, jeśli korzysta się z kart płatniczych, które podczas przewalutowania opierają się o dolara amerykańskiego.

Informacje praktyczne


Stolica

Hawana


Język

hiszpański


Czas lokalny

Różnica w czasie względem Polski to -6 godzin przez cały rok


Ogólne wymagania wjazdowe

Do wyjazdu turystycznego potrzebne jest posiadanie tzw. Karty Turysty (Tarjeta de Turista). Obowiązuje to również dzieci poniżej 2 lat. W przypadku wyjazdu w ramach wycieczki zorganizowanej formalnościami związanymi z Kartą Turysty zajmuje się zazwyczaj biuro podróży a koszt Karty jest wliczony w cenę wycieczki.

W przypadku podróży indywidualnych, do wydania Karty Turysty potrzebne jest okazanie: paszportu (paszport ważny przez przynajmniej 6 miesięcy, licząc od planowanej daty wyjazdu; paszport dla dziecka poniżej lat 10 musi być również opatrzony zdjęciem - nie wystarczy wpisanie dzieci do paszportu rodziców), biletu lotniczego w obie strony, potwierdzenia rezerwacji hotelu/noclegu oraz ubezpieczenia na czas pobytu (polisa ubezpieczeniowa NNW i KL jest obowiązkowa, a jej brak może stanowić podstawę do odmowy wjazdu na Kubę; należy się przy tym upewnić, czy firma ubezpieczeniowa ma przedstawiciela uprawnionego do działania na obszarze Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz z jaką instytucją kubańską on współpracuje). Koszt wydania karty: 22 euro (w ambasadzie) lub od ok. 125 zł + prowizja w agencjach pośredniczących.

WAŻNE: - Karta Turysty wydawana jest na 30 dni pobytu, ważne przez 6 miesięcy - Turyści podróżujący samodzielnie muszą udokumentować posiadanie min. 100 CUC (lub równowartości tej kwoty w innej wymienialnej walucie) na każdy dzień planowanego pobytu. Posiadanie kart VISA i MasterCard (ale nie Maestro) traktowane jest jako spełnienie tego warunku. Turyści podróżujący w ramach wycieczek zorganizowanych nie muszą dokumentować posiadania środków pieniężnych. - Kartę Turysty należy zachować przez całą podróż. Bez niej nie można opuścić Kuby. - Przed odprawą paszportową turysta mający wizę może być zobowiązany do wypełnienia formularza Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque. W takim wypadku podstemplowany formularz należy zachować, ponieważ bez niego niemożliwe jest opuszczenie Kuby, a uzyskanie nowego formularza wymaga wielu zabiegów administracyjnych. - Służby graniczne mogą odmówić prawa przekroczenia granicy bez podania powodu.


Waluta

peso kubańskie niewymienialne (CUP), 1 peso = 100 centavo oraz peso kubańskie wymienialne (CUC), 1 peso = 100 centavo; 1 CUC to ok. 24 CUP


Ceny w hotelach i restauracjach

Woda mineralna (butelka) - ok. 1 CUC, małe piwo w puszcze - ok. 1 CUC, obiad w restauracji - 5-20 CUC, 1 Mojito (w restauracji, barze) – ok. 5 CUC, 1 butelka białego rumu Hawana Club – ok. 3 CUC.

Fast food na ulicy (cena najczęściej podawana jest w CUP) - 1-20 CUP.


Napiwki

Powszechne jest zostawianie napiwków w restauracjach, barach, taksówkach oraz obsłudze hotelowej. W restauracjach wskazana wysokość napiwku to min. 10% rachunku.

WAŻNE: lepiej nie zostawiać napiwków w innej walucie niż CUC/CUP, ponieważ może to sprawiać problemy osobom z obsługi.


Szczepienia

Brak wymaganych szczepień. Ze względu na możliwość występowania dengi zaleca się stosowanie repelentów z deet przez cały dzień.


Obowiązkowy podatek turystyczny

Nie ma wymaganych opłat za pobyt turystyczny

Napięcie i rodzaj gniazdka

110 V; 60 Hz / typ A, typ B. W kurortach turystycznych zdarzają się wtyczki jak w Polsce, ale radzimy mieć przy sobie adapter.


Komunikacja / transport publiczny

Najbardziej popularny środek transportu to taksówki współdzielone (ruszają, jak zbierze się określona liczba osób) oraz busy Viazul . Przykładowe ceny: taksówka z lotniska/na lotnisko – ok. 25 CUC w jedną stronę; Viazul z Trynidadu do Hawany – ok. 25 CUC; Viazul z Hawany do Santiago de Cuba (ok. 900 km) – ok. 50 CUC.

Bilety na autobusy Viazul warto kupować z wyprzedzeniem ze względu na ich ograniczoną pulę.


Wynajem samochodów

Koszt wypożyczenia małego samochodu to ok. 45 CUC/dzień + kaucja 200 CUC. Za benzynę zapłacimy ok. 30 CUC/l , a za olej napędowy ok. 25 CUC/l.

Popularny jest również wynajem samochodu z kierowcą – 50-100 CUC/dzień.

Obowiązuje ruch prawostronny.


Ważne lokalne informacje i zwyczaje

Na Kubę polecamy zabrać euro i wymienić je na CUC. Dolary amerykańskie objęte są dodatkowym podatkiem, więc koszt wymiany jest wyższy. Pieniądze można wymieniać w kantorach hotelowych (wyższy kurs), kantorach CEDECA oraz w bankach. Do wymiany waluty potrzebny jest paszport.

Obie waluty są dostępne w banknotach (CUC z pomnikami; CUP z wizerunkami, twarzami) i monetach. Ze względu na podobny wygląd CUC i CUP ważne jest, aby sprawdzać w jakiej walucie wydawana jest reszta.

W niektórych miejscach w dużych kurortach turystycznych (jak Varadero) można czasem płacić w euro.

W sklepach i różnych miejscach można się spotkać z oznaczeniem cen przy użyciu znaczka $ - nie oznacza to ceny w dolarach, ale w CUC.

Na Kubie nie są honorowane karty kredytowe i czeki podróżne amerykańskich banków i banków z amerykańskim kapitałem. Warto przed wyjazdem upewnić się w oddziale banku w Polsce, czy posiadana karta zadziała na Kubie.

Na Kubie w niewielu miejscach w dużych kurortach można płacić kartą. Lepiej zawsze mieć przy sobie gotówkę. Bankomaty dostępne są w dużych miastach.

Nie można wywozić z Kuby miejscowej waluty w kwotach przekraczających 100 CUP i 200 CUC.

Osoby, które chcą zobaczyć, jak żyją mieszkańcy, powinny się wybrać na wycieczkę poza turystyczne kurorty.

Stan dróg na Kubie jest zły i są one nieoświetlone, zachowanie kierowców jest nieprzewidywalne a stan techniczny pojazdów pozostawia dużo do życzenia. Co więcej, Kubańczycy porozumiewają się w ruchu drogowym systemem znaków dawanych rękami, co dla turystów może być całkowicie niezrozumiałe. Dlatego nie polecamy indywidualnego wynajmu samochodów.

Internet jest płatny i nie wszędzie jest dostępny. Godzina dostępu kosztuje ok. 1,5 CUC.

Pytając o przejazd taksówką, warto się upewnić się czy podana kwota dotyczy wszystkich podróżujących czy jednej osoby.
... Czytaj cały opisZwiń opis


Podane informacje wjazdowe dotyczą obywateli Rzeczpospolitej Polski. Obywatele innych państw są zobowiązani do zapoznania się z informacjami wizowymi we własnym zakresie.

Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Masz pytania przed rezerwacją? Wyślij formularz do naszego doradcy!

Oświadczam, że zapoznał(łam)-em się i akceptuję Regulamin Serwisu Fly.pl, Politykę Ochrony Danych Osobowych oraz Klauzulę Informacyjną dotyczącą przetwarzania Danych Osobowych i wyrażam zgodę na kontakt od Fly Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. w celu realizacji zapytania/rezerwacji oraz