• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Filipiny

      Filipiny stanowią spełnienie marzeń o egzotycznych wakacjach! To niezwykłe azjatyckie państwo składa się z ponad 7000 wysp, z czego zamieszkanych jest niespełna 1000. Kryją one mnóstwo atrakcji. Największe wrażenie robi nieskażona ręką człowieka przyroda. Wspaniałe lasy z bogatym ekosystemem, majestatyczne góry, budzące respekt wulkany czy niesamowity podwodny świat to coś, z czego słyną Filipiny. Kraj jest też znany ze zjawiskowych tarasów ryżowych oraz rajskich plaż, które zapewniają doskonały odpoczynek. Pobyt na wyspach Visayas, takich jak niewielkie Panglao Island czy Lapu-Lapu, zapewnia maksimum relaksu, a wycieczki objazdowe po nieco większych, jak chociażby Cebu czy Bohol, pozwalają odkryć najciekawsze zakątki kraju. Filipiny mogą więc zachwycić każdego – zarówno zwolenników aktywnego spędzania czasu, jak i miłośników beztroskiego wypoczynku.

      Filipiny - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Filipiny
      Informacje o Filipiny
      Stolica Manila
      Język filipiński i angielski
      Waluta peso filipińskie (PHP), 1 PHP = 100 centavos
      Dokumenty paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Filipiny to niezwykłe państwo wyspiarskie, które zachwyci miłośników egzotycznych wyjazdów i tropikalnej pogody. Każda wyspa oferuje mnóstwo ciekawych atrakcji. To, co przyciąga do tej części świata, to przede wszystkim unikalna przyroda. Wysokie temperatury, duża wilgotność powietrza i występowanie monsunów stanowią tam idealne warunki dla rozwoju bujnych lasów deszczowych, które kryją tysiące gatunków roślin i zwierząt (w tym charakterystyczne wyraki filipińskie), a także wspaniałe wodospady. Filipiny zachwycają też zróżnicowaną rzeźbą terenu. Dużą część kraju jest górzysta, gdzieniegdzie wiją się urokliwe doliny i niziny. Zjawiskowo prezentują się też tarasy ryżowe oraz piękne klify i skały.

      Wakacje na Filipinach to również piękne rajskie plaże. Pogoda sprzyja beztroskiemu wypoczynkowi na jednej z nich.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • lubiącym eksplorować dziką naturę
      • chcącym odpocząć na rajskich plażach
      • marzącym o egzotycznym wyjeździe
      • podróżnikom, którzy lubią zwiedzać
      • fanom nurkowania i innych sportów wodnych

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Manila / filipiński i angielski

      Czas lokalny
      Różnica w czasie względem Polski to: czas letni +6 godzin, czas zimowy +7 godzin

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Aby wjechać na teren Filipin, obywatele Polski muszą przedstawić paszport (dopuszcza się również paszport tymczasowy). Dokument jest wymagany od dorosłych i od dzieci. Musi być ważny minimum 6 miesięcy od momentu planowanego wyjazdu z kraju. Polacy nie są objęci obowiązkiem wizowym, o ile przyjeżdżają na Filipiny na okres do 30 dni. W przypadku pobytów czasowych i turystycznych konieczne jest przedstawienie biletu powrotnego lub biletu do innego kraju. Oprócz tego trzeba wypełnić internetowy formularz lokalizacyjny eArrival Card (https://etravel.gov.ph/).

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      220 V; 60 Hz / typ A; potrzebny jest adapter

      Pieniądze

      Waluta
      peso filipińskie (PHP), 1 PHP = 100 centavos, 1 PHP = 0.0702PLN, kurs NBP z dnia 2024-05-02

      Napiwki
      Zostawianie napiwków w wysokości 5-10% rachunku jest wskazane. Daje się je zarówno kelnerom i barmanom, jak i kierowcom oraz przewodnikom. Czasami w restauracjach do rachunku automatycznie doliczony jest 10% napiwek.

      Obowiązkowy podatek turystyczny
      Brak.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Filipiny mają rozwiniętą sieć połączeń autobusowych. Dostępne są przejazdy zarówno tańszymi autobusami (często zatłoczonymi i bez klimatyzacji), jak i droższymi (klimatyzowanymi i bardziej komfortowytmi). Bilety można kupić w pojeździe.

      Popularnymi środkami transportu charakterystycznymi dla Filipin są tricykle (rodzaj motoru z koszem i zadaszeniem) oraz jeepneye (długie samochody terenowe w jaskrawych kolorach i z wieloma ozdobami). Między wyspami kursują łodzie i promy. Inna opcja na przemieszczanie się między nimi to lot samolotem.

      W dużych miastach na Filipinach można bez problemu zamówić taksówkę. To najbardziej komfortowy środek transportu. W pojeździe znajduje się taksometr, który nalicza należną opłatę. Poleca się, aby korzystać wyłącznie z oznakowanych taksówek.

      Wynajem samochodów
      Obowiązuje ruch prawostronny. Kierowcy muszą legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Jakość dróg na Filipinach jest zróżnicowana. Podczas jazdy uciążliwe mogą być duży ruch i korki.

      Poza samochodem można wypożyczyć skuter – to bardzo popularne rozwiązanie na Filipinach. Istnieje wiele punktów oferujących wynajem takich pojazdów. W niektórych z nich można zostać poproszonym o zostawienie paszportu na czas korzystania ze skutera  – wówczas lepiej poszukać innej wypożyczalni, która nie ma takich wymogów.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Nie należy pić wody z kranu. Warto więc zaopatrzyć się w wodę butelkowaną.

      W dużych miastach Filipin można płacić kartą płatniczą oraz wypłacać pieniądze z bankomatów. Przebywając w małych miejscowościach, a także odwiedzając mniejsze sklepy czy stragany lepiej mieć przy sobie gotówkę.

      Złotówki można wymienić na peso filipińskie w wielu kantorach w Polsce. Jeżeli chce się kupić miejscową walutę już na Filipinach, można to zrobić w lokalnych bankach i kantorach – na wymianę najlepiej zabrać wówczas ze sobą amerykańskie dolary.

      Filipińczycy są mili, otwarci i uśmiechnięci. Chętnie nawiązują kontakty. Bez problemu można porozumieć się z nimi w języku angielskim.

      Internet poza dużymi miastami i turystycznymi kurortami jest bardzo słaby.

      Na Filipiny można wwozić leki na receptę w ilości maksymalnie 50 g każdego środka. Trzeba posiadać zaświadczenie od lekarza, które potwierdza konieczność przyjmowania danych lekarstw. Taki dokument powinien być przetłumaczony na język angielski.

      Przestępstwa związane z narkotykami są bardzo surowo karane, włączając w to karę śmierci.

      Na Filipinach warto się targować – zwłaszcza na różnego typu targach. Zwyczaj ten nie dotyczy hoteli, restauracji i zwykłych sklepów.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      Na Filipinach występuje pora deszczowa i sucha. Podczas tej pierwszej lepiej zrezygnować z wyjazdów – trzeba liczyć się wówczas z częstymi ulewami. Zdarzają się też tajfuny. Pora deszczowa trwa mniej więcej między lipcem a październikiem.

      Idealny moment na wakacje na Filipinach to z kolei cztery pierwsze miesiące roku. W okresie od stycznia do kwietnia temperatury są bardzo wysokie: średnio wynoszą 30-33℃. To szczyt sezonu turystycznego. Dobrym wyborem może też być wycieczka w grudniu. Spędzenie świąt w egzotycznym miejscu to rozwiązanie, które powoli zyskuje na popularności.

      Szczególnie polecanym miesiącem na wakacje na Filipinach jest styczeń. Trwa tam wówczas karnawał, co wiąże się z wieloma imprezami i festiwalami. Pozwala to lepiej poznać kulturę mieszkańców i zapewnia świetną zabawę.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Filipiny – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Filipin z siedzibą w Manili
      adres: 9th Floor, DelRosarioLaw Centre, 21st Drive corner 20th Drive, Bonifacio Global City, City of Taguig 1630, Metro Manila
      telefon: +63 2 53182700
      faks: +63 2 53182715
      e-mail: manila.amb.sekretariat@msz.gov.pl
      e-mail (sprawy konsularne): manila.konsul@msz.gov.pl