• Opis
    • Informacje praktyczne
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Japonia

      Informacje o Japonia
      Stolica Tokio
      Język japoński
      Waluta jen (JPY), 1 JPY = 100 cenów = 1000 rinów
      Dokumenty paszport

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Tokio / japoński

      Czas lokalny
      Różnica w czasie względem Polski to: czas letni +7 godzin czas zimowy +8 godzin

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana dla obywateli Polski przebywających w Japonii do 90 dni, wjazd na podstawie ważnego paszportu. WAŻNE: nie wolno podczas takiego pobytu otrzymywać wynagrodzenia za pracę.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      Wymagany adapter; 100 V; 50 Hz / 60 Hz, typ A, typ B

      Pieniądze

      Waluta
      jen (JPY), 1 JPY = 100 cenów = 1000 rinów, 1 JPY = 0.025871PLN, kurs NBP z dnia 2024-04-25

      Napiwki
      W Japonii nie ma zwyczaju dawania napiwków, wręcz jest to uważane jest za nietakt.

      Obowiązkowy podatek turystyczny
      Nie ma obowiązującej opłaty za pobyt turystyczny.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      W Japonii transport jest bardzo dobrze rozwinięty – kursują przede wszystkim autobusy, pociągi, samoloty i statki. Bez problemu można dostać się do najważniejszych atrakcji turystycznych. Środki transportu słyną przy tym z dużej szybkości i punktualności.
      W przypadku transportu międzymiastowego, najpopularniejsze są koleje. Można też skorzystać z przejazdu autobusem lub statkiem. Jeśli planuje się minimum kilka przejazdów komunikacją publiczną, warto zakupić kartę Japan Rail Pass, obejmującą większość środków komunikacji w Japonii. Zakupu należy dokonać przed przyjazdem do kraju, a więc poza granicami Japonii – można to zrobić za pośrednictwem Internetu.
      W Tokio najpopularniejsze jest podróżowanie metrem. W miastach najlepiej zakupić kartę przedpłaconą na komunikację (PASMO lub Suica) – to najwygodniejszy sposób płacenia za przejazdy. Poza korzystaniem z transportu publicznego, można zamówić taksówkę.

      Wynajem samochodów
      Obowiązuje ruch lewostronny. Wymagane jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy zgodnego z Konwencją Genewską z 1949 roku – to jedyny uznawany dokument. Trzeba więc pamiętać, że w Japonii nie honoruje się międzynarodowego prawa jazdy, które wydano w Polsce według wzoru określonego w Konwencji Wiedeńskiej.
      Duże miasta w Japonii są bardzo zatłoczone. Na ulicach często zdarzają się korki. Jazda poza centrami miast jest jednak zazwyczaj wygodna. Za przejazd autostradami, drogami szybkiego ruchu i tunelami obowiązują opłaty.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Polecamy zabranie dolarów amerykańskich lub euro i wymianę na lokalną walutę na miejscu (czasem wymiana waluty w banku obarczona jest wysoką marżą). Do wymiany waluty niezbędne jest wypełnienie formularza i okazanie paszportu.
      Nie wszystkie polskie karty płatnicze są akceptowane w Japonii i nie wszystkie są obsługiwane w japońskich bankomatach. Warto mieć przy sobie gotówkę.
      Powszechnym zwyczajem przy wejściu do czyjegoś domu, świątyni, a nawet restauracji jest zdejmowanie butów i zakładanie przygotowanych kapci. Zdarzają się nawet specjalne kapcie zakładane tylko i wyłącznie do toalety.
      Siorbanie podczas jedzenia posiłku (szczególnie zupy czy japońskich makaronów) nie jest uznawane za niekulturalne. Wręcz przeciwnie – głośne siorbanie jest mile widziane, pokazuje, że posiłek nam smakuje.
      Powszechne jest głośne proszenie kelnera, aby podszedł do stolika („Sumimasen!”).
      Taksówka wolna oznaczona jest kolorem czerwonym, a zajęta zielonym.
      W przypadku zaproszenia do czyjegoś domu w dobrym tonie jest wręczenie gospodarzowi drobnego upominku.
      Na powitanie i pożegnanie wskazane jest kłanianie się, a nie podawanie ręki.
      Rozmowy przez telefon oraz głośne konwersacje w komunikacji publicznej są źle przyjmowane.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych