• Opis
    • Informacje praktyczne
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Kuba

      Kuba to wyjątkowa wyspa, na której możemy nie tylko wylegiwać się na białym piasku, ale przede wszystkim poczuć klimat prawdziwych rajskich wakacji. To tu w rytmie gorącej salsy spędzimy urlop na najpiękniejszych plażach świata wśród tropikalnych krajobrazów. Kuba to także bogate życie artystyczne, rozrywkowe kluby i wyjątkowa architektura. Stąd pochodzą najsłynniejsze na świecie cygara i rum. Wakacje Last Minute na Kubie to okazja, by zobaczycie najpiękniejsze zachody słońca, amerykańskie samochody i wyjątkowe kolonialne zabytki. Najpiękniejsze zakątki Kuby można odkryć, spędzając wakacje na wysepkach Cayo Santa Maria i Cayo Coco oraz w bajecznych kurortach Varadero i Holguin. Wczasy na Kubie to gwarancja wypoczynku na wysokim standardzie.

      Kuba - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Kuba
      Informacje o Kuba
      Stolica Hawana
      Język hiszpański
      Waluta CUP (peso kubańskie)
      Dokumenty paszport

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Hawana / hiszpański

      Czas lokalny
      Różnica w czasie względem Polski to -6 godzin przez cały rok

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Do wyjazdu turystycznego potrzebne jest posiadanie tzw. Karty Turysty (Tarjeta de Turista). Obowiązuje to również dzieci poniżej 2 lat. W przypadku wyjazdu w ramach wycieczki zorganizowanej formalnościami związanymi z Kartą Turysty zajmuje się zazwyczaj biuro podróży a koszt Karty jest wliczony w cenę wycieczki. W przypadku podróży indywidualnych, do wydania Karty Turysty potrzebne jest okazanie: paszportu (paszport ważny przez przynajmniej 6 miesięcy, licząc od planowanej daty wyjazdu; paszport dla dziecka poniżej lat 10 musi być również opatrzony zdjęciem - nie wystarczy wpisanie dzieci do paszportu rodziców), biletu lotniczego w obie strony, potwierdzenia rezerwacji hotelu/noclegu oraz ubezpieczenia na czas pobytu (polisa ubezpieczeniowa NNW i KL jest obowiązkowa, a jej brak może stanowić podstawę do odmowy wjazdu na Kubę; należy się przy tym upewnić, czy firma ubezpieczeniowa ma przedstawiciela uprawnionego do działania na obszarze Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz z jaką instytucją kubańską on współpracuje). Koszt wydania karty: 22 euro (w ambasadzie) lub od ok. 125 zł + prowizja w agencjach pośredniczących. WAŻNE: - Karta Turysty wydawana jest na 30 dni pobytu, ważne przez 6 miesięcy - Turyści podróżujący samodzielnie muszą udokumentować posiadanie min. 100 CUC (lub równowartości tej kwoty w innej wymienialnej walucie) na każdy dzień planowanego pobytu. Posiadanie kart VISA i MasterCard (ale nie Maestro) traktowane jest jako spełnienie tego warunku. Turyści podróżujący w ramach wycieczek zorganizowanych nie muszą dokumentować posiadania środków pieniężnych. - Kartę Turysty należy zachować przez całą podróż. Bez niej nie można opuścić Kuby. - Przed odprawą paszportową turysta mający wizę może być zobowiązany do wypełnienia formularza Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque. W takim wypadku podstemplowany formularz należy zachować, ponieważ bez niego niemożliwe jest opuszczenie Kuby, a uzyskanie nowego formularza wymaga wielu zabiegów administracyjnych. - Służby graniczne mogą odmówić prawa przekroczenia granicy bez podania powodu.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień. Ze względu na możliwość występowania dengi zaleca się stosowanie repelentów z deet przez cały dzień.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      110 V; 60 Hz / typ A, typ B. W kurortach turystycznych zdarzają się wtyczki jak w Polsce, ale radzimy mieć przy sobie adapter.

      Pieniądze

      Waluta
      CUP (peso kubańskie)

      Napiwki
      Powszechne jest zostawianie napiwków w restauracjach, barach, taksówkach oraz obsłudze hotelowej. W restauracjach wskazana wysokość napiwku to min. 10% rachunku.
      WAŻNE: lepiej nie zostawiać napiwków w innej walucie niż CUP, ponieważ może to sprawiać problemy osobom z obsługi.

      Obowiązkowy podatek turystyczny
      Nie ma wymaganych opłat za pobyt turystyczny

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Najbardziej popularny środek transportu to taksówki współdzielone (ruszają, jak zbierze się określona liczba osób) oraz busy Viazul.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Na Kubę polecamy zabrać euro i wymienić je na lokalną walutę. Dolary amerykańskie objęte są dodatkowym podatkiem, więc koszt wymiany jest wyższy. Pieniądze można wymieniać w kantorach hotelowych (wyższy kurs), kantorach CEDECA oraz w bankach. Do wymiany waluty potrzebny jest paszport.
      Na Kubie nie są honorowane karty kredytowe i czeki podróżne amerykańskich banków i banków z amerykańskim kapitałem, np. CitiBank, American Express czy Revolut. Ponadto dla wielu banków operujących w Polsce (np. Millennium, Santander, ING) Kuba jest krajem wysokiego ryzyka i banki blokują możliwość płatności kartami. Warto przed wyjazdem upewnić się w oddziale banku w Polsce, czy posiadana karta zadziała na Kubie.
      Od 01.01.2021 r. wycofana została waluta CUC (peso wymienialne). Od tego czasu obowiązywać będzie CUP (peso kubańskie) oraz USD (dolar amerykański). Aktualnie w strefach turystycznych i w sklepach rządowych płatność możliwa jest wyłącznie kartami płatniczymi.
      W związku z powyższym, zalecamy przed wyjazdem kontakt z bankiem, aby podczas pobytu na Kubie możliwe było korzystanie z kart płatniczych. Płatność za wycieczki, w hotelowych sklepikach, SPA oraz za dodatkowe usługi jest możliwa wyłącznie kartą, natomiast za lokalne zakupy oraz pamiątki możliwa jest płatność gotówką.
      W tej sytuacji zalecamy zabranie ze sobą gotówki oraz kart. Bankomaty dostępne są w dużych miastach.
      Nie można wywozić z Kuby miejscowej waluty w kwotach przekraczających 100 CUP.
      Osoby, które chcą zobaczyć, jak żyją mieszkańcy, powinny się wybrać na wycieczkę poza turystyczne kurorty.
      Stan dróg na Kubie jest zły i są one nieoświetlone, zachowanie kierowców jest nieprzewidywalne a stan techniczny pojazdów pozostawia dużo do życzenia. Co więcej, Kubańczycy porozumiewają się w ruchu drogowym systemem znaków dawanych rękami, co dla turystów może być całkowicie niezrozumiałe. Dlatego nie polecamy indywidualnego wynajmu samochodów.
      Internet jest płatny i nie wszędzie jest dostępny.
      Pytając o przejazd taksówką, warto się upewnić się czy podana kwota dotyczy wszystkich podróżujących czy jednej osoby.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Pogoda

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Kuba – sprawdź szczegóły

      Zobacz polecane oferty na Kubie

      • Varadero
      • Hawana
      • Wyc. Objazdowe
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki