• Opis
  • Polecane oferty
  • Pogoda
  • Informacje praktyczne
  • Więcej

   Tunezja

   Tunezja to kraj łączący w sobie tradycje afrykańskie, arabskie i europejskie. W stolicy kraju znajdziemy jedną z najciekawszych medin, która łączy w sobie cechy współczesności, kolonialny urok i śródziemnomorski klimat. Warto tu zajrzeć także do Muzeum Bordo. Będąc w Tunezji nie można ominąć także starożytnej Kartaginy, wyspy Djerby pełnej białych meczetów oraz popularnej miejscowości Hammamet, która słynie z piaszczystych plaż i spokojnej atmosfery nadmorskiego miasteczka.

   Samolotem: 04:00:00

   Informacje ogólne

   Tunezja jest dość zróżnicowanym krajem, gdyż na południu typowym krajobrazem jest rozległa pustynia, a w północnej części zielone góry Altas z bujną tropikalną roślinnością. Wiele jest tu również bajkowych jezior i wodospadów oraz kwitnących oaz sprawiających, że kraj ten jest niezwykle różnorodny i piękny. Kraj zachęca do odpoczynku szerokimi i złotymi plażami wschodniego wybrzeża, ciepłym lazurowym morzem, aromatycznymi sadami daktyli, cytrusów czy figowców jak również przygodami na pustynnych eskapadach.

   Dzięki swojej lokalizacji w centralnej części Morza Śródziemnego przez wieki była atakowana przez Europejczyków, co przyczyniło się do wielkiego bogactwa kulturowego. Dzisiejsza architektura Tunezji ukazuje ogromne wpływy rzymskie, fenickie, francuskie, a nawet orientalne po panowaniu tureckim. W tym starym, arabskim kraju można zobaczyć berberyjskie wioski, andaluzyjskie miasteczka, rzymskie amfiteatry, zbiory unikatowych mozaik, muzułmańskie ribaty oraz synagogi żydowskie. Ten niezwykły kraj posiada aż 8 miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

   Republika zaliczana jest do krajów Maghrebu, które określane są jako „kraje zachodzącego słońca”. Stolicą jest Tunis, który swoja historią sięga ponad 3000 lat wstecz. Inne główne miasta to Safakis, Nabul, El Jem, Hammamet, Monastir, Sousse i Port Kantaoui.

   Polecane oferty

   • Mahdia
   • Monastir
   • Sousse
   • Djerba
   • Hammamet
   • Więcej

    Pogoda

    Średnia pogoda w ciągu roku

    I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
    Temp.   Max. (°C)15°16°18°21°23°29°32°32°29°25°20°16°
    Temp.    Min. (°C)11°14°18°20°21°20°16°12°
    Temp.    wody (°C)15°15°15°16°17°20°24°25°24°22°20°17°
    Godziny słoneczne (h) 5678101112119765
    Dni deszczowe 139975312581013
    Wilgotność powietrza (%) 817877777269676974778180

    Informacje praktyczne

    O kierunku

    Stolica / Język
    Tunis / arabski

    Czas lokalny
    Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a czasem letnim i zimowym w Polsce.

    Ogólne wymagania wjazdowe
    Wiza nie jest wymagana. Paszport powinien być ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowego opuszczenia Tunezji.

    Szczepienia
    Brak wymaganych szczepień. Zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, oraz wściekliźnie. Szczepienia rutynowe: błonica, tężec i krztusiec.

    Napięcie i rodzaj gniazdka
    adapter nie jest potrzebny, 230 V; 50 Hz / typ C, typ C–2, typ E

    Pieniądze

    Waluta
    dinar tunezyjski, 1 TND = 1000 milimów

    Ceny w hotelach i restauracjach
    Posiłek w taniej restauracji to koszt ok. 5 TND, posiłek w restauracji średniej klasy wyniesie nas około 15-20 TND, piwo – ok. 3 TND, woda – ok. 0,5 TND, kawa – ok. 2 TND, Coca-Cola/Pepsi – ok. 1 TND.

    Napiwki
    Ogólnie przyjęte jest dawanie napiwków za dobrze wykonaną usługę i jest to przeważnie 10%.

    Obowiązkowy podatek turystyczny
    Od sezonu Lato 2019 obowiązuje obligatoryjny podatek lokalny w wysokości:


    • 1 TND/dzień - w hotelach 2-gwiazdkowch,

    • 2 TND/dzień - w hotelach 3-gwiazdkowych,

    • 3 TND/dzień - w hotelach 4- i 5-gwiazdkowych.


    Maksymalna wysokość podatku liczona jest za 7 kolejnych dób hotelowych, nawet w przypadku dłuższego pobytu.
    Opłata jest jednorazowa i płatna bezpośrednio w hotelu podczas zakwaterowania. Podatek obowiązuje osoby powyżej 12 roku życia.

    Komunikacja

    Komunikacja / transport publiczny
    Z komunikacji miejskiej możemy skorzystać w dużych miastach. Musimy być jednak przygotowani, że autobusy rzadko trzymają się rozkładu jazdy. Koszy przejazdu w Tunisie to ok. 1,5–2 dinary. Można skorzystać tam z biletów tygodniowych. W Tunezji znajdziemy też tanie taksówki, za kilometr podróży zależnie od strefy zapłacimy od 0,700 do 1,200 dinarów.

    Wynajem samochodów
    W Tunezji respektowane jest polskie prawo jazdy. Funkcjonuje tam europejski kodeks drogowy, który jednak przez Tunezyjczyków jest traktowany bardzo swobodnie, dlatego na drogach należy zachować szczególną ostrożność. Koszt wynajęcia samochodu waha się w granicach 70–100 TDN za dzień. Niektóre agencje wymagają wpłacenia kaucji, nawet ok. 1000 TND.

    Informacje

    Ważne lokalne informacje i zwyczaje
    Najpopularniejszą formą płatności w Tunezji jest gotówka lub czek. Obce waluty raczej nie są przyjmowane. Pieniądze bez problemu można wymienić na lotniskach, w bankach i hotelach. Kartami kredytowymi możemy zapłacić w dużych centrach handlowych i w wielu restauracjach. W większych miastach nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem bankomatu. Zabroniony jest wywóz tunezyjskiej waluty. Przed wylotem należy wymienić pieniądze np. w czynnym całą dobę banku na lotnisku. Przed wylotem należy okazać dowód wymiany.
    Warto pamiętać, że woda z kranu w Tunezji jest zdatna do picia po przegotowaniu. Bez obaw można stołować się w restauracjach, ale należy unikać małych barów. Spożywanie alkoholu nie jest zabronione, jednak nie należy tego robić w miejscach publicznych. W czasie Ramadanu nie powinno się publicznie spożywać pokarmów, pić napojów czy palić papierosów przed zachodem słońca.
    W strefach turystycznych można porozumiewać się w języku francuskim, angielskim, włoskim i niemieckim, a nawet w języku polskim w ograniczonym zakresie.
    W podróży do Tunezji należy mieć wykupione ubezpieczenie zdrowotne. Firmy ubezpieczeniowe często kwestionują wysokość kosztów leczenia, a różnicę zazwyczaj trzeba opłacić w gotówce. Szczepienia przed podróżą nie są obowiązkowe, ale zwłaszcza przy dłuższym pobycie zalecane są szczepienia przeciw tężcowi czy polio. Warto zaopatrzyć się w leki na dolegliwości pokarmowe, które mogą być spowodowane zmianą diety. Można zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, pijąc wodę butelkowaną, jedząc w przynajmniej średniej klasy restauracjach, a także myjąc i obierając owoce i warzywa przed spożyciem.

    Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

    Kuchnia i obyczaje

    Kuchnia

    Po posiłkach serwuje się zazwyczaj miętową herbatę, kawę po turecku lub arabsku, z dodatkiem kardamonu. Deser to zwykle suszone daktyle lub cytrusy.

    Warto spróbować tutejszych alkoholi: wódki figowej Boukha, likieru daktylowego, sfermentowanego soku z palmy daktylowej – Laghmi czy słodkiego Muscat Sec de Kelibia. Powodzeniem cieszą się tunezyjskie wina, których większość trafia na export, również do Polski.

    Informacje konsularne

    Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Tunezyjskiej

    Tunezja, Tunis, Le Grand Boulevard de la Corniche , 2045 Les Berges du Lac II
    Tel.: ( +216) 71 196 191 / 71 196 193 / 71 196 196 Tel. dyżurny: +216 98 362 547
    www.tunis.polemb.net

    Zobacz również inne regiony