Bałkańscy sąsiedzi: Albania i Macedonia Północna

  1. Albania
  2. Wyc. objazdowe
  Gwarancja zwrotu pieniędzy
  oferta dostępna
  Cena za osobę
  -16%3019
  2 509
  Oszczędzasz: 510 zł/os.
  Cena za wszystkich 5 018
  (Szczegóły ceny)
  Zapytaj o ofertę
  Warszawa
  12-09-20202509 zł (8 dni/7 nocy)
  2 os. + 0 dzieci
  Pokój
  Wyżywienie
  Organizator
  Masz kartę PAYBACK?
  Kupując zyskasz
  2509 punktów PAYBACK
  WAW12Września 2020TIA
  Wylot 13:45
  Warszawa - Okęcie
  Przylot 15:55
  Tirana
  Długość lotu: 04:00:00
  WAW19Września 2020TIA
  Przylot 18:55
  Warszawa - Okęcie
  Wylot 16:45
  Tirana
  Gwarancją 100 % zwrotu
  Gwarantujemy bezpieczny zakup wakacji. Dajemy Ci 100 % pewności zwrotu wpłaconych pieniędzy.
  Gwarancją najniższej ceny
  Jeśli znajdziesz tą samą ofertę taniej, zwrócimy Ci podwójną różnicę i dodatkowo otrzymasz bon na 200 zł.
  Za bezpieczeństwo i szyfrowanie danych w procesie rezerwacji odpowiada Thawte!
  • Kalkulacja
  • Opis oferty
  • Informacje praktyczne
  • Więcej

   Opis oferty

   Udogodnienia w hotelu:

   Najpopularniejsze
   • Bez paszportu

   Opis organizatora:

   Region

   Albania / Albania

   Opis oferty:

   Durrës • Szkodra • Jezioro Szkoderskie • Jezioro Koman • Kruja • Ardenica • Fier • Vlora • Gjirokastra • Butrinti • Syri i Kalter • Monastyr św. Nauma • Ochryda • Jezioro Ochrydzkie • Berat • Tirana Niezapomniana wyprawa do dwóch wciąż nie do końca odkrytych krajów bałkańskich. Albania kusi pięknymi plażami, urokliwymi miasteczkami i pięknymi krajobrazami. Macedonia Północna zachwyca słynnym Jeziorem Ochrydzkim i niezwykłą przyrodą. Odkryj tajemnice bałkańskich sąsiadów! Trasa w krajach zwiedzanych: ok. 1500 km.

   1. dzień.

   Zbiórka uczestników na lotnisku. Przelot do Albanii. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

   2. dzień. durrës - szkodra - jezioro szkoderskie - jezioro koman

   Śniadanie. Przejazd do portowego miasta DURRËS, gdzie najciekawszym miejscem jest położony na stoku wzgórza rzymski amfiteatr należący do najwspanialszych starożytnych zabytków w Albanii. Spacer ulicami miasta, zwiedzanie fortyfikacji z IV-V w. p.n.e., teatr romański, wieża wenecka. Następnie przejazd do SZKODRY, jednego z najstarszych miast w Albanii, położonego nad JEZIOREM SZKODERSKIM - największym jeziorem na Półwyspie Bałkańskim. Spacer po starym mieście. Wizyta na średniowiecznym Zamku Rozafy i w Ołowianym Meczecie, najstarszym meczecie w Szkodrze. Przejazd na słynny kamienny most Mesi, zbudowany w XVIII w. Przerwa na zdjęcia. Przejazd nad sztuczne JEZIORO KOMAN, powstałe podczas budowy elektrowni wodnej. Jest to jedna z największych atrakcji północnej Albanii, nazywana albańskim fiordem. Czas wolny na zdjęcia. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

   3. dzień. kruja - ardenica

   Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do KRUJI. Spacer ulicami miasta. Zwiedzanie Białego Zamku i Muzeum Skanderbega, największego bohatera narodowego Albanii. Czas na zakupy na lokalnym bazarze. Przejazd do ARDENICY. Wizyta w klasztorze Narodzenia Matki Bożej. Klasztor został wybudowany w XIII w. na polecenie cesarza bizantyjskiego Andronika II Paleologa. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

   4. dzień. fier - vlora - gjirokastra

   Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do FIER. Zwiedzanie słynnego Centrum Archeologicznego Apolonii. Znajdują się tu pozostałości miasta z 558 r. p.n.e. - miejsce, gdzie studiował cesarz August. Następnie przejazd do VLORY. Spacer ulicami miasta, gdzie proklamowano niepodległość Albanii. Wizyta na Placu Flag, przy Pomniku Niepodległości, Meczet Murada z XVI w. Czas wolny w mieście. Następnie przejazd do GJIROKASTRY - zwiedzanie malowniczo położonego miasta-muzeum, wpisanego na listę UNESCO, ze starożytną twierdzą, wąskimi, urokliwymi uliczkami starówki i gwarną dzielnicą bazarową. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

   5. dzień. butrinti - syri i kalter

   Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do miejscowości BUTRINTI, znanej z wykopalisk archeologicznych, wpisanej na listę UNESCO. Na terenie miasta i przyległych terenach utworzono park narodowy. Przejazd do SYRI I KALTER, krystalicznie czystych źródeł nazywanych "Niebieskim Okiem", uważanych za jedno z najpiękniejszych miejsc w Albanii. Podwodne źródło według legendy powstało ze łzy zabitego smoka, który porywał dziewczęta z okolicznych wiosek. Czas wolny na pamiątkowe zdjęcia. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

   6. dzień. wypoczynek/monastyr św. nauma

   Śniadanie. Dzień wolny na wypoczynek lub wycieczka fakultatywna (za dodatkową opłatą na miejscu): przejazd malowniczą drogą do MONASTYRU ŚW. NAUMA i zwiedzanie jednego z najważniejszych prawosławnych klasztorów w Macedonii Północnej. Następnie rejs łódkami przez wywierzyska Czarnego Drinu i degustacja lokalnych specjałów. Powrót do hotelu, czas wolny, kolacja, nocleg.

   7. dzień. ochryda - jezioro ochrydzkie - berat

   Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd i zwiedzanie OCHRYDY - prastarego macedońskiego ośrodka nad malowniczym JEZIOREM OCHRYDZKIM, jedynego miasta Macedonii Północnej wpisanego na listę UNESCO. Spacer po Starym Mieście, gdzie można zobaczyć m.in. pozostałości starożytnego teatru. Przejazd na teren Albanii do BERAT - miasta tysiąca okien, wpisanego na listę UNESCO. Świadectwem jego długiej historii jest górujący nad miastem zamek. Zwiedzanie średniowiecznej bizantyjskiej twierdzy Berat, na terenie której znajduje się m.in. katedra Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie obecnie mieści się Muzeum Ikon Onufrego. Następnie wizyta w dzielnicach Mangalem i Gorica. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

   8. dzień. tirana

   Wczesne śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do TIRANY, stolicy i największego miasta Albanii. Spacer po centrum z historycznymi i współczesnymi obiektami: plac Skanderbega - serce miasta, XVIII-wieczny meczet Ethem Beja - jeden z najpiękniejszych zabytków Tirany, wieża zegarowa - symbol miasta. Przejazd na lotnisko. Wylot do Polski.

   Świadczenia:

   7 noclegów w hotelach*** na trasie wycieczki; 2-os. pokoje (możliwość 1 dostawki) z łazienkami • wyżywienie: 7 śniadań, 7 kolacji • przelot • przejazd autokarem • opieka pilota • ubezpieczenie KL i NW

   Uwagi:

   Obowiązkowe opłaty na miejscu: bilety wstępu, lokalni przewodnicy, tour guide i taksa klimatyczna: ok. 185 EUR.Opłaty fakultatywne: wycieczka do monastyru św. Nauma: ok. 25 EUR (obejmuje rejs, degustację i dodatkowe opłaty podczas wycieczki).

   Albania, Wyc. objazdowe - Informacje praktyczne

   O kierunku

   Stolica / Język
   Tirana / albański

   Czas lokalny
   Nie ma różnicy w czasie względem Polski (przez cały rok)

   Ogólne wymagania wjazdowe
   Wiza nie jest wymagana. Obywatele polscy mogą przekraczać granicę albańską na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. W Albanii można przebywać do 90 dni (w ciągu 180 dni od daty pierwszego wjazdu).

   Szczepienia
   Brak wymaganych szczepień.

   Napięcie i rodzaj gniazdka
   adapter nie jest wymagany, 220 V; 50 Hz / typ C, typ C-2, typ F

   Pieniądze

   Waluta
   lek albański (ALL) 1 ALL = 100 qindarek

   Ceny w hotelach i restauracjach
   Makaron z sosem pomidorowym - ok. 400 ALL, zupa rybna - ok. 300 ALL, musaka - ok. 400 ALL, porcja ryby (ok. 300 g) - 700-1000 ALL, grillowany filet z kurczaka - ok. 600-800 ALL, tradycyjna zapiekanka z jagnięciny - ok. 600-700 ALL, mix owoców morza z grilla - ok. 1200-1400 ALL, napoje gazowane typu coca-cola - 150-200 ALL, piwo (0,5 l) - 200-300 ALL, wino (0,5 l) - ok. 300-600 ALL

   Napiwki
   W restauracjach i taksówkach przyjęło się zostawiać 10-15% napiwku. Raz na 2 dni warto zostawić również napiwek osobom sprzątającym pokoje w hotelu.

   Obowiązkowy podatek turystyczny
   Nie ma wymaganych opłat za pobyt turystyczny.

   Komunikacja

   Komunikacja / transport publiczny
   Najpopularniejsze środki transportu to autobusy, busy i taksówki. Przykładowe ceny (w jedną stronę): autobus Durres-Golem – 60 ALL,  Durres-Tirana – 130 ALL; Wlora – Tirana – 600 ALL. Ceny taksówek różnią się pomiędzy miejscowościami. Nie ma taksometrów, więc należy ustalić cenę kursu przed podróżą. Autobusy i busy mają stałe przystanki, ale również zatrzymują się wszędzie gdzie potrzeba. Bilety kupujemy u kierowcy lub biletera w autobusie. Rozkłady jazdy podane na przystankach należy traktować orientacyjnie.

   Wynajem samochodów
   Koszt wynajmu samochodu rozpoczyna się od ok. 4700 ALL/dzień. Za benzynę zapłacimy ok. 178 ALL/l, a za olej napędowy ok. 177 ALL/l. Obowiązuje ruch prawostronny.

   Informacje

   Ważne lokalne informacje i zwyczaje
   W miejscach turystycznych można porozumiewać się po angielsku i włosku. W miejscach takich jak hotele, restauracje, atrakcje turystyczne oraz w niektórych sklepach ceny podane są w lekach i w euro. Można wtedy płacić obiema walutami, jednak korzystniejsze jest płacenie walutą lokalną. Przy płatnościach w euro reszta wydawana jest zazwyczaj w walucie lokalnej. Radzimy zabrać ze sobą euro, wymienić je na walutę lokalną i nią płacić podczas pobytu. Warto również wydać całą gotówkę na miejscu, bowiem jest to waluta, którą ciężko wymienić poza granicami Albanii. Euro można wymienić w kantorach (jest ich bardzo dużo) lub w bankach. Radzimy wybierać kantory z napisami „no commision” lub „commision free” – wtedy nie zostanie pobrana prowizja za wymianę waluty. Nie radzimy wymieniać waluty na ulicy, u cinkciarzy. Płacenie kartą nie jest powszechne. Ta forma płatności jest czasem dostępna w większych supermarketach oraz na stacjach benzynowych. W przypadku sklepów należy wydać równowartość ok. 10 euro by móc zapłacić kartą. Często również pobierana jest prowizja za płatności kartą, dlatego warto mieć przy sobie gotówkę. W miastach i miejscach turystycznych dostępne są bankomaty. Mimo, iż denominacja miała miejsce w Albanii kilkadziesiąt lat temu, w dalszym ciągu (szczególnie w małych miejscowościach) zdarza się, że ceny podawane są raz w „starej”, raz w „nowej” walucie. Bochenek chleba może kosztować raz 80 leków, a raz 800 leków. Jeśli wydaje nam się, że cena jest zbyt wygórowana, dopytajmy się czy została podana w „nowych” czy „starych” lekach. W całej Albanii (szczególnie na prowincji) mogą zdarzyć się okresowe przerwy w dostawach energii elektrycznej i wody. Sieć telefoniczna jest czasem niewydolna, a przeciążenia łączy internetowych występują dość często. Sieć telefonii komórkowej nie obejmuje terenów północnych i górskich. W okresie letnim niektóre sklepy mogą być zamykane w godzinach 12.00-16.00 (sjesta). Potrząsanie głową na boki rozumiane w Polsce jako „nie”, w Albanii będzie znaczyło „tak”. Natomiast kiwanie głową oznacza dla Albańczyków "nie". ... Czytaj cały opisZwiń opis

   Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

   Napisz do nas

   Masz pytanie odnośnie wycieczki? Potrzebujesz naszej porady?
   Wypełnij i wyślij poniższy formularz a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i dobierze dla Ciebie idealny wyjazd.

   Imię
   E-Mail
   Nr telefonu
   Treść wiadomości

   Oświadczam, że zapoznał(łam)-em się i akceptuję Regulamin Serwisu Fly.pl oraz Klauzulę Informacyjną dotyczącą przetwarzania Danych Osobowych i wyrażam zgodę na kontakt od Fly Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. w celu realizacji zapytania/rezerwacji oraz