Promocja LATO 2024

    Na Morelowym Szlaku

    1. Gruzja
    2. Wyc. objazdowe

    skąd:

    Katowice

    termin:

    18.05.2024 - 25.05.2024 (8 dni/7 nocy)

    kto:

    2 os. + 0 dzieci

    pokój:

    Pokój 2 os.

    wyżywienie:

    Wyżywienie zgodnie z programem

    organizator:

    Itaka

    Na Morelowym Szlaku

    18.05.2024 - 0-0

    Rezerwacja wycieczki dla wybranej konfiguracji osób wymaga potwierdzenia -Wyślij zapytanie.
    Oferta dostępna
    Cena za osobę
    3 599 zł/os.
    Cena za wszystkich: 7 198
    Zapytaj o ofertę
    Masz kartę PAYBACK?
    Kupując, zyskasz
    3599 punktów PAYBACK
    Gwarancją 100% zwrotu
    Skorzystaj z płatności odroczonych nawet o 30 dni lub zapłać za wakacje w ratach. Więcej »
    Gwarancją najniższej ceny
    Wakacje kupione we FLY.PL podlegają ochronie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (TFG) Więcej »
    Jeśli znajdziesz tą samą ofertę taniej, zwrócimy Ci podwójną różnicę i dodatkowo otrzymasz bon na 200 zł.
    Za bezpieczeństwo i szyfrowanie danych w procesie rezerwacji odpowiada Thawte!
    • Kalkulacja
    • Opis oferty
    • Mapa
    • Informacje praktyczne
    • Więcej

      Opis oferty

      Opis organizatora:

      Oferta

      Gruzja i Armenia – dwa piękne kraje magicznego Zakaukazia. Starożytna stolica – Mccheta, która dziś jest swoistym „miastem-muzeum” i kulturową stolicą Gruzinów, unikalne Tbilisi, będące tyglem kultur. Erywań, nazywany Paryżem wschodu. Niezwykły Ararat – święta góra Ormian, gdzie prawdopodobnie osiadła arka Noego. Smak koniaku, który pił sam Winston Churchill. Tajemnicza Garni, w której okolicy rośnie najstarsze morelowe drzewo, mające ponad 3000 lat. Nadmorskie Batumi – miasto kontrastów. A przy tym wszystkim zdumiewająca gościnność Gruzinów i Ormian. Zapraszamy!

      Dlaczego warto wybrać tę wycieczkę

      Mapa wycieczki objazdowej:
      Trasa w Gruzji i Armenii: ok. 1600 km.; Kutaisi • Mccheta • Tbilisi • Jezioro Sewan • Erywań • Eczmiadzyn • Zwartnoc • Monastyr Chor Wirap • Monastyr Norawank • Garni • Monastyr Geghard • Upliscyche • Monastyr Gelati • Kutaisi

      Plan wycieczki

      1. DZIEŃ.:
      Zbiórka uczestników na lotnisku. Przelot do KUTAISI. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

      2. DZIEŃ.:
      Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do MCCHETY, dawnej stolicy i jednego z najpiękniejszych miast Gruzji. Zwiedzanie: monastyr Dżwari – perła gruzińskiej architektury, położony na szczycie wzgórza ze wspaniałą panoramą miasta, katedra Sweti Cchoweli (Drzewo Życia), uznawana za najważniejszy gruziński zabytek. Oba obiekty zostały objęte patronatem UNESCO. Przejazd do TBILISI, jednego z najstarszych miast na świecie. Zwiedzanie: świątynia Matki Bożej Metechskiej, Wielka Synagoga, katedra Sioni z krzyżem św. Nino – najważniejszą relikwią kościoła gruzińskiego. Spacer ulicami starego miasta: twierdza Narikała, carskie banie – łaźnie siarkowe. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

      3. DZIEŃ.:
      Śniadanie. Wykwaterowanie. Przekroczenie granicy gruzińsko – armeńskiej. Przejazd w okolicę JEZIORA SEWAN – największego jeziora w Armenii i w Kaukazie, położonego na wysokości 1916 m n.p.m. Przejazd do ERYWANIA, stolicy i największego miasta Armenii. Przy sprzyjającej aurze doskonale widać stąd masyw Araratu (5165 m n.p.m.) – świętej góry Ormian. Krótki spacer, m.in. pod pomnik Ofiar Ludobójstwa, poświęcony zbrodni popełnionej na Ormianach. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

      4. DZIEŃ.:
      Śniadanie. Przejazd do ECZMIADZYNU, nazywanego Watykanem Ormian. Zwiedzanie: katedra – najstarsza chrześcijańska świątynia w Armenii, wybudowana przez Grzegorza Oświeciciela po przyjęciu przez Armenię chrześcijaństwa; ruiny katedry w ZWARTNOC z VII w. Kompleks katedralny w Eczmiadzynie i ruiny katedry w Zwartnoc zostały wpisane na listę UNESCO. Przejazd do MONASTYRU CHOR WIRAP. Zwiedzanie jednej z największych atrakcji turystycznych w Armenii – monastyru, w którym przez 13 lat więziony był św. Grzegorz Oświeciciel. Podobno właśnie stąd roztacza się najlepszy widok na górę Ararat. Przejazd do MONASTYRU NORAWANK z XIII w., zbudowanego na skalnej półce, dzieła słynnego architekta Momika Vardapeta. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

      5. DZIEŃ.:
      Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd w okolice GARNI, położonej w prowincji Kotajk. Z kompleksu zabudowań obejmujących twierdzę, pałac i świątynię do dziś zachowała się jedynie ta ostatnia. Roztacza się stąd wspaniały widok na okolicę, opisany przez Ryszarda Kapuścińskiego w „Imperium”. Następnie zwiedzanie MONASTYRU GEGHARD, częściowo wykutego w skale, miejsca świętego dla Ormian i celu licznych pielgrzymek. Klasztor został wpisany na listę UNESCO. Wizyta w fabryce koniaku, poznanie procesu produkcji tego wybornego trunku i degustacja. Przekroczenie granicy armeńsko-gruzińskiej. Przejazd do hotelu w okolicach TBILISI, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

      6. DZIEŃ.:
      Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do UPLISCYCHE, zwiedzanie największego skalnego miasta na terenie Gruzji, którego początki sięgają czasów starożytnych. Przejazd do słynnego MONASTYRU GELATI wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przejazd do hotelu w okolicach KUTAISI, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

      7. DZIEŃ.:
      Śniadanie. Czas wolny na samodzielne zwiedzanie lub fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): Przejazd do BATUMI. Zwiedzanie najpiękniejszego miasta Gruzji, położonego nad Morzem Czarnym: niezwykły ogród botaniczny, podzielony na 9 rejonów geograficznych, każdy z roślinnością właściwą dla danego regionu świata. Przerwa na obiad. Spacer po słynnym nadmorskim bulwarze. Powrót do hotelu. Kolacja, nocleg.

      8. DZIEŃ.:
      Zależnie od godziny wylotu: śniadanie, czas wolny, wykwaterowanie, transfer na lotnisko i przelot do Polski. Dla osób, które przedłużają pobyt o wypoczynek: śniadanie, wykwaterowanie, transfer do wybranego hotelu.

      Informacje o wycieczce

      Cena obejmuje:
      7 noclegów w hotelach klasy turystycznej*** na trasie wycieczki; 2-os. pokoje (możliwość 1 dostawki) z łazienkami wyżywienie: 7 śniadań; 6 kolacji przelot przejazd minibusem lub autokarem (zależnie od liczby osób) opieka pilota lokalni przewodnicy ubezpieczenie KL i NW

      Obowiązkowe opłaty na miejscu:
      Bilety wstępu i lokalni przewodnicy: ok. 100 EUR; napiwki: ok. 5 EUR/dzień.

      Uwagi:
      Na terenie Armenii wymagany jest ważny paszport.

      Istnieje możliwość wybrania innego pokoju:

      Zobacz hotel Na Morelowym Szlaku na mapie

      KLIKNIJ, ABY AKTYWOWAĆ MAPĘKliknij, aby aktywować mapę
      Legenda:
      Wybrany Hotel
      Hotel w pobliżu

      Kliknij te ikony, żeby zobaczyć nazwy i ceny innych hoteli w okolicy.
      Możesz w nie dalej klikać, przenosząc się na strony z dokładnymi opisami tych hoteli.

      Gruzja, Wyc. objazdowe ‒ Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Tbilisi / gruziński

      Czas lokalny
      Różnica w czasie względem Polski to: czas letni +2 godziny czas zimowy +3 godziny

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana. Przekroczenie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany; 220 V; 50 Hz / typ C, typ C-2

      Pieniądze

      Waluta
      lari (GEL), 1 GEL = 100 tetri

      Napiwki
      Opłata serwisowa (10%) jest zazwyczaj wliczona do rachunku. Można zaokrąglić rachunek do pełnej kwoty. Wskazane jest również zostawienie napiwku kierowcy w taksówce/marszrutce.

      Obowiązkowy podatek turystyczny
      Nie ma obowiązującej opłaty za pobyt turystyczny.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Najpopularniejszym sposobem komunikacji międzymiastowej są marszrutki (minibusy). Często nie mają konkretnych rozkładów jazdy, a jeśli mają – godziny odjazdów i tak nie są sztywne. Między największymi miastami Gruzji można również podróżować pociągiem. Sieć kolejowa jest jednak słabo rozwinięta. W Tbilisi najpopularniejszy środek transportu to metro. W miastach możliwe jest także przemieszczanie się taksówkami – cenę kursu warto ustalić przed rozpoczęciem podróży.

      Wynajem samochodów
      W Gruzji obowiązuje ruch prawostronny. Honorowane jest polskie prawo jazdy. Jakość dróg w kraju nie należy do najlepszych. Podczas jazdy należy zachować dużą ostrożność, zwłaszcza że gruzińscy kierowcy często jeżdżą w niebezpieczny sposób, a ich pojazdy mają zły stan techniczny. Również piesi niejednokrotnie łamią zasady ruchu drogowego. Lepiej zrezygnować z przemieszczania się samochodem wieczorami i w nocy ze względu na zwierzęta hodowlane, które chodzą swobodnie w pobliżu dróg lub są przez nie przeganiane przez właścicieli. Ciekawym pomysłem jest wynajęcie samochodu z kierowcą. Może to być dobre rozwiązanie dla osób, jeśli czujemy się niepewnie na gruzińskich drogach.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Najlepiej zabrać ze sobą dolary i wymienić je na miejscu w kantorze. W miastach sieć bankomatów jest rozwinięta, w niektórych miejscach można też płacić kartą. Poza Tbilisi lepiej zawsze mieć przy sobie gotówkę.
      W miastach i większych ośrodkach turystycznych osoby w wieku średnim i emerytalnym zazwyczaj mówią po rosyjsku (ale często niechętnie posługują się tym językiem), a osoby młode po angielsku. W niektórych rejonach kraju (np. w Dżawachetii) język rosyjski jest bardziej powszechny niż gruziński.
      Gruzini bardzo sobie cenią jak turyści próbują nawiązać kontakt posługując się (nawet nieporadnie) nawet najprostszymi zwrotami w języku gruzińskim. Stają się wówczas jeszcze bardziej gościnni i przyjaźni.
      Gruzini są niezwykle gościnni. Bardzo lubią też Polaków. Bardzo często można spodziewać się zaproszenia do prywatnego domu na ucztę albo na szklankę lokalnego alkoholu (np. domowego wina). Należy jednak pamiętać, że Gruzini są bardzo honorowi i nastawieni mocno patriotycznie – należy uważać więc by nie popełnić gafy lub sprawić gospodarzom przykrości.
      Biesiadowanie jest bardzo ważne dla Gruzinów. Należy jednak pamiętać, że nie wskazane jest popijanie trunku (najczęściej wina) do jedzenia, a czekanie na toast wzniesiony przez gospodarza.
      Sprzedawcy na targach i stoiskach ulicznych często zawyżają pierwotną cenę produktu. Warto się więc targować.
      Wznoszenie toastu piwem jest bardzo źle widziane.
      Aby wejść do monastyru należy mieć zasłonięte nogi. Dotyczy to również mężczyzn. W niektórych świątyniach kobiety powinny mieć również nakrycie głowy. Chusty do zasłonięcia włosów znajdują się zazwyczaj przy wejściu do budynku.
      ... Czytaj cały opisZwiń opis

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych