Odcienie granatów na morelowym szlaku

oferta dostępna

Cena za osobę -21%45893 609

Razem (Szczegóły ceny)7 218

Masz kartę payback?
Dostaniesz 3609 punktów paybacksamolot

03:30:00

21.09.2019
06:25 Wrocław
11:55 Kutaisi

28.09.2019
12:25 KUT
14:00 WRO

Każda wycieczka zarezerwowana we FLY.PL objęta jest:
Gwarancją 100 % zwrotu
Gwarancją 100 % zwrotu

Gwarantujemy bezpieczny zakup wakacji. Dajemy Ci 100 % pewności zwrotu wpłaconych pieniędzy.

Gwarancją najniższej ceny
Gwarancją najniższej ceny

Jeśli znajdziesz tą samą ofertę taniej, zwrócimy Ci podwójną różnicę i dodatkowo otrzymasz bon na 200 zł.

Opis oferty


Udogodnienia w hotelu:


Wybierz opis oferty wg touroperatora: 

Region

Gruzja / Gruzja

Opis oferty:

Kutaisi • Mccheta • Tbilisi • Eczmiadzyn • Zwartnoc • Erywań • Monastyr Chor Wirap • Monastyr Norawank • Monastyr Tatew • Garni • Monastyr Geghard • Jezioro Sewan • Kutaisi • BatumiGruzja i Armenia - dwa piękne kraje magicznego Zakaukazia. Starożytna stolica - Mccheta, która dziś jest swoistym "miastem-muzeum" i kulturową stolicą Gruzinów, unikalne Tbilisi, będące tyglem kultur. Erywań, nazywany Paryżem wschodu. Niezwykły Ararat - święta góra Ormian, gdzie prawdopodobnie osiadła arka Noego. Smak koniaku, który pił sam Winston Churchill. Skrzydła Tatewu - najdłuższa na świecie kolejka, wpisana do Księgi Rekordów Guinessa. Tajemnicza Garni, w której okolicy rośnie najstarsze morelowe drzewo, mające ponad 3000 lat. Nadmorskie Batumi - miasto kontrastów. A przy tym wszystkim zdumiewająca gościnność Gruzinów i Ormian. Zapraszamy! Trasa w Gruzji i Armenii: ok. 2000 km.

1. DZIEŃ. KUTAISI

Zbiórka uczestników na lotnisku. Przelot do KUTAISI. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

2. DZIEŃ. MCCHETA - TBILISI

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do MCCHETY, dawnej stolicy i jednego z najpiękniejszych miast Gruzji. Zwiedzanie: monastyr Dżwari - perła gruzińskiej architektury, położony na szczycie wzgórza ze wspaniałą panoramą miasta, katedra Sweti Cchoweli (Drzewo Życia), uznawana za najważniejszy gruziński zabytek. Oba obiekty zostały objęte patronatem UNESCO. Przejazd do TBILISI, jednego z najstarszych miast na świecie. Zwiedzanie: świątynia Matki Bożej Metechskiej, Wielka Synagoga, katedra Sioni z krzyżem św. Nino, najważniejszą relikwią kościoła gruzińskiego. Spacer ulicami starego miasta: twierdza Narikała, carskie banie - łaźnie siarkowe. Zwiedzanie katedry Świętej Trójcy, największej prawosławnej katedry w Gruzji i na Kaukazie. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

3. DZIEŃ. ECZMIADZYN - ZWARTNOC - ERYWAŃ

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przekroczenie granicy gruzińsko - armeńskiej. Przejazd do ECZMIADZYNU, nazywanego Watykanem Ormian. Zwiedzanie: katedra - najstarsza chrześcijańska świątynia w Armenii, wybudowana przez Grzegorza Oświeciciela po przyjęciu przez Armenię chrześcijaństwa; ruiny katedry w ZWARTNOC z VII w. Kompleks katedralny w Eczmiadzynie i ruiny katedry w Zwartnoc zostały wpisane na listę UNESCO. Przejazd do ERYWANIA, stolicy i największego miasta Armenii. Przy sprzyjającej aurze doskonale widać stąd masyw Araratu (5165 m n.p.m.) - świętej góry Ormian. Krótki spacer, m.in. pod pomnik Ofiar Ludobójstwa, poświęcony zbrodni popełnionej na Ormianach. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

4. DZIEŃ. MONASTYR CHOR WIRAP - MONASTYR NORAWANK - MONASTYR TATEW

Śniadanie. Przejazd do MONASTYRU CHOR WIRAP, dawnej ormiańskiej stolicy. Zwiedzanie jednej z największych atrakcji turystycznych w Armenii - monastyru, w którym przez 13 lat więziony był św. Grzegorz Oświeciciel. Podobno właśnie stąd roztacza się najlepszy widok na górę Ararat. Przejazd do MONASTYRU NORAWANK z XIII w., zbudowanego na skalnej półce, dzieła słynnego architekta Momika Vardapeta. Przejazd kolejką linową do klasztoru Tatew. Trasa kolejki ma ponad 5,7 km i jest najdłuższa na świecie! W najwyższym punkcie wagoniki znajdują się na wysokości 320 m. Trasa przebiega nad malowniczym kanionem rzeki Worotan. Doskonała okazja, aby rozkoszować się wspaniałymi widokami. Zwiedzanie MONASTYRU TATEW, największego w całej Armenii. Tradycyjna kolacja złożona z armeńskich dań. Przejazd do hotelu, nocleg.

5. DZIEŃ. GARNI - MONASTYR GEGHARD

Śniadanie. Wizyta w fabryce koniaku, poznanie procesu produkcji tego wybornego trunku i degustacja. Przejazd w okolice GARNI, położonej w prowincji Kotajk. Z kompleksu zabudowań obejmujących twierdzę, pałac i świątynię do dziś zachowała się jedynie ta ostatnia. Roztacza się stąd wspaniały widok na okolicę, opisany przez Ryszarda Kapuścińskiego w "Imperium". Zwiedzanie świątyni Słońca - jedynej pogańskiej świątyni na terenie współczesnej Armenii. Zwiedzanie MONASTYRU GEGHARD, częściowo wykutego w skale, miejsca świętego dla Ormian i celu licznych pielgrzymek. Klasztor został wpisany na listę UNESCO. Przejazd do hotelu, kolacja, nocleg.

6. DZIEŃ. JEZIORO SEWAN - KUTAISI

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd w okolicę JEZIORA SEWAN - największego jeziora w Armenii i w Kaukazie, położonego na wys. 1916 m n.p.m. Przekroczenie granicy armeńsko-gruzińskiej. Przejazd w kierunku Kutaisi. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.

7. DZIEŃ. BATUMI

Śniadanie. Przejazd w kierunku BATUMI. Zwiedzanie najpiękniejszego miasta Gruzji, położonego nad Morzem Czarnym: niezwykły ogród botaniczny, podzielony na 9 rejonów geograficznych, każdy z roślinnością właściwą dla danego regionu świata. Spacer po sławnym nadmorskim bulwarze, gdzie między innymi można zobaczyć słynny pomnik "Ali i Nino", nawiązujący do powieści Kurbana Saida, opowiadającej historię nieszczęśliwej miłości chrześcijanki z gruzińskiej rodziny i muzułmanina z Azerbejdżanu. Czas wolny. Przejazd do hotelu, kolacja, nocleg.

8. DZIEŃ.

Zależnie od godziny wylotu: śniadanie, czas wolny, transfer na lotnisko i przelot do Polski. Dla osób, które przedłużają pobyt o wypoczynek: śniadanie, wykwaterowanie, transfer do wybranego hotelu.

ŚWIADCZENIA:

7 noclegów w hotelach klasy turystycznej**/*** na trasie wycieczki; 2-os. pokoje (możliwość 1 dostawki) z łazienkami • wyżywienie: 7 śniadań, 7 kolacji • przelot • przejazd minibusem lub autokarem (zależnie od liczby osób) • opieka pilota • lokalni przewodnicy • ubezpieczenie KL i NW

UWAGI:

Bilety wstępu i lokalni przewodnicy: ok. 80 EUR.Napiwki: 5 EUR/dzień.Należy zabrać obuwie trekkingowe.Na terenie Armenii wymagany jest ważny paszport.

Informacje praktyczne


Stolica

Tbilisi


Język

gruziński


Czas lokalny

Różnica w czasie względem Polski to: czas letni +2 godziny czas zimowy +3 godziny


Ogólne wymagania wjazdowe

Wiza nie jest wymagana. Przekroczenie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.


Waluta

lari (GEL), 1 GEL = 100 tetri


Ceny w hotelach i restauracjach

Chaczapuri (placek zapiekany z serem, czasem i innymi dodatkami) w restauracji – ok. 8-10 GEL; danie obiadowe – od ok. 8 GEL; piwo – ok. 3-4 GEL


Napiwki

Opłata serwisowa (10%) jest zazwyczaj wliczona do rachunku. Można zaokrąglić rachunek do pełnej kwoty. Wskazane jest również zostawienie napiwku kierowcy w taksówce/marszrutce.


Szczepienia

Brak wymaganych szczepień

Obowiązkowy podatek turystyczny

Nie ma obowiązującej opłaty za pobyt turystyczny.

Napięcie i rodzaj gniazdka

adapter nie jest wymagany; 220 V; 50 Hz / typ C, typ C-2


Komunikacja / transport publiczny

Najpopularniejszym sposobem komunikacji międzymiastowej są marszrutki (minibusy) – przykładowe ceny: z lotniska w Kutaisi do Tbilisi: od ok. 15 GEL. Można również podróżować koleją – przykładowe ceny z Tbilisi do Batumi (II klasa): ok. 24 GEL. W Tbilisi najpopularniejszym środkiem transportu jest metro – 1 przejazd ok. 0,5 GEL.


Wynajem samochodów

Koszt wypożyczenia samochodu zaczyna się od ok. 130 GEL/dzień. Za benzynę zapłacimy ok. 2,31 GEL/l, a za olej napędowy 2,29 GEL/l.

Popularne jest również wynajmowanie samochodu z kierowcą za niewiele wyższą kwotę.


Ważne lokalne informacje i zwyczaje

Najlepiej zabrać ze sobą dolary i wymienić je na miejscu w kantorze. W miastach sieć bankomatów jest rozwinięta, w niektórych miejscach można też płacić kartą. Poza Tbilisi lepiej zawsze mieć przy sobie gotówkę.

W miastach i większych ośrodkach turystycznych osoby w wieku średnim i emerytalnym zazwyczaj mówią po rosyjsku (ale często niechętnie posługują się tym językiem), a osoby młode po angielsku. W niektórych rejonach kraju (np. w Dżawachetii) język rosyjski jest bardziej powszechny niż gruziński.

Gruzini bardzo sobie cenią jak turyści próbują nawiązać kontakt posługując się (nawet nieporadnie) nawet najprostszymi zwrotami w języku gruzińskim. Stają się wówczas jeszcze bardziej gościnni i przyjaźni.

Gruzini są niezwykle gościnni. Bardzo lubią też Polaków. Bardzo często można spodziewać się zaproszenia do prywatnego domu na ucztę albo na szklankę lokalnego alkoholu (np. domowego wina). Należy jednak pamiętać, że Gruzini są bardzo honorowi i nastawieni mocno patriotycznie – należy uważać więc by nie popełnić gafy lub sprawić gospodarzom przykrości.

Biesiadowanie jest bardzo ważne dla Gruzinów. Należy jednak pamiętać, że nie wskazane jest popijanie trunku (najczęściej wina) do jedzenia, a czekanie na toast wzniesiony przez gospodarza.

Sprzedawcy na targach i stoiskach ulicznych często zawyżają pierwotną cenę produktu. Warto się więc targować.

Wznoszenie toastu piwem jest bardzo źle widziane.

Aby wejść do monastyru należy mieć zasłonięte nogi. Dotyczy to również mężczyzn. W niektórych świątyniach kobiety powinny mieć również nakrycie głowy. Chusty do zasłonięcia włosów znajdują się zazwyczaj przy wejściu do budynku.
... Czytaj cały opisZwiń opis


Podane informacje wjazdowe dotyczą obywateli Rzeczpospolitej Polski. Obywatele innych państw są zobowiązani do zapoznania się z informacjami wizowymi we własnym zakresie.

Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Masz pytania przed rezerwacją? Wyślij formularz do naszego doradcy!

Oświadczam, że zapoznał(łam)-em się i akceptuję Regulamin Serwisu Fly.pl, Politykę Ochrony Danych Osobowych oraz Klauzulę Informacyjną dotyczącą przetwarzania Danych Osobowych i wyrażam zgodę na kontakt od Fly Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. w celu realizacji zapytania/rezerwacji oraz