Majowie - Władcy Czasu

  1. Meksyk
  2. Wyc. objazdowe
  oferta dostępna
  Cena za osobę
  9 735
  Razem (Szczegóły ceny)19 470
  Zapytaj o ofertę
  Warszawa
  08-11-20199735 złNajtaniej! ( 14 dni )
  2 os. + 0 dzieci
  Pokój
  Wyżywienie
  Organizator
  Masz kartę PAYBACK?
  Kupując zyskasz
  9735 punktów PAYBACK
  Transport
  samolot
  Długość lotu
  11:00:00
  Wylot
  08.11.2019
  06:30 Warszawa - Okęcie
  12:50 Cancún
  Przylot
  22.11.2019
  14:50 CUN
  07:35 WAW
  • Kalkulacja
  • Opis oferty
  • Informacje praktyczne
  • Więcej

   Udogodnienia w hotelu:

   Opis touroperatora:

   Kategoria

   ***

   Opis oferty

    
   Zakwaterowanie:

   Hotele *** (kategoria lokalna) - skromne, ale wygodne.

   Pokoje: z reguły klimatyzowane, z łazienką, TV i telefonem.

   Do dyspozycji gości:

   restauracja i bar, a czasem także basen lub ogród.

   Wyżywienie:

   Śniadania amerykańskie (serwowane porcje, najczęściej: owoce, jajecznica, smażony bekon lub kiełbaska, pieczywo, croissant, mały pojemniczek dżemu i masła, 1 kubek soku, 1 filiżanka kawy lub herbaty) oraz obiadokolacje (serwowane porcje: zupa, drugie danie to najczęściej drób, rzadziej ryba, sałatka lub surówka lub gotowane warzywa, ziemniaki lub ryż lub tortilla, deser). W hotelach w Cancun/Riviera Maya serwis all inclusive (poza pierwszą rozpoczętą dobą hotelową zaraz po przylocie do Cancun).

   Program

   Dzień 1
   Zbiórka przy stanowisku odpraw Rainbow na 3 godz. przed wylotem samolotu. Przelot samolotem czarterowym LOT u typu Dreamliner lub innym szerokokadłubowym (rejs bezpośredni) do Cancun. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na R.pl Przylot do Cancun, odprawa paszportowa, spotkanie z pilotem, transfer do hotelu w Cancun lub na Riviera Maya, kolacja, nocleg. W przypadku późno wieczornego lub nocnego przylotu w tym dniu może nie być kolacji.

   Dzień 2
   Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do dawnego portu Majów Tulum, pięknie położonego nad turkusowymi wodami Morza Karaibskiego. Zwiedzanie m.in. El Castillo, Świątyni Fresków, Świątyni Zstępującego Boga. Następnie dla chętnych i za dodatkową opłatą ok. 30 USD/os wizyta w jednej z wielu na Jukatanie studni krasowych tzw. cenote. Możliwość kąpieli (prosimy mieć przygotowane ręczniki i stroje kąpielowe). Osoby nie uczestniczące w tej atrakcji mają czas wolny w Tulum. Przejazd do Chetumal. Po drodze krótki postój w miejscowości Felipe Carillo Puerto na lokalnym bazarze. Kolacja i nocleg w hotelu w okolicy Chetumal. (Trasa ok. 400 km).

   Dzień 3
   Po wczesnym śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do ukrytej w selwie strefy Majów Kohunlich - obiekt jest pięknie położony w tropikalnej roślinności i posiada dobrze zachowane tajemnicze maski i obiekty w stylu Rio Bec. Następnie przejazd do Palenque. Wieczorem opcjonalnie (koszt ok. 35 USD/os) wyprawa do ekoparku i nocny spacer po selwie (warto zabrać swoje latarki). Kolacja i nocleg. (Trasa około 500 Km)

   Dzień 4
   Po śniadaniu zwiedzanie stanowiska archeologicznego w Palenque miasta opuszczonego z nieznanych powodów przez Indian w X w, ponownie odkrytego dopiero w XVIII w: Świątynia Inskrypcji (dostępna tylko z zewnątrz), wspaniały Pałac Królewski z licznymi komnatami i korytarzami pokrytymi płaskorzeźbami, świątynie Słońca i Krzyża. Przejazd do San Cristobal de las Casas. Po drodze i przy odrobinie szczęścia, krótki postój przy jednym z wodospadów w stanie Chiapas. Wieczorem krótkie zwiedzanie San Cristobal - między innymi "hiszpańskie centrum" skupione wokół głównego placu (zocalo), katedra, barokowy kościół Santo Domingo. Kolacja i nocleg. ( Trasa około 250 km).

   Dzień 5
   Po śniadaniu wyprawa do San Juan Chamula, miasteczka Indian Tzotzil (fotografowanie jest zakazane), zachowujących do dziś tradycyjny styl życia (uprawa roli i rękodzieło) oraz ubiór. Wizyta na tradycyjnym targu indiańskim. Następnie wizyta w kolejnej wiosce Majów Zinacantan, gdzie odwiedzimy lokalne domostwo i zobaczymy tradycyjny sposób tworzenia tekstyliów i produkcji poshu. Transfer do Parku Narodowego Kanionu Sumidero, gdzie popłyniemy rzeką Grijalva. Wspaniała przyroda, piękne widoki, skały wznoszące się czasem nawet na wysokość 1000 m, różne gatunki ptaków - wszystko to powoduje, że kanion pozostaje na długo w pamięci. Następnie krótka wizyta w pięknym, położonym nad rzeką, miasteczku Chiapa de Corzo. Powrót do San Cristobal. Kolacja i nocleg. (Trasa ok. 150 km).

   Dzień 6
   Po wczesnym śniadaniu wyjazd w stronę Gwatemali. Przekroczenie granicy. Zmiana autobusu. Przejazd do Quetzaltenango miasta kwezala. Spacer po mieście położonym na wysokości ponad 2300 m n.p.m, zobaczymy plac centralny oraz eklektyzm architektoniczny centrum historycznego od architektury kolonialnej po Belle Epoque. Kolacja i nocleg w Quetzaltenango. (Trasa około 400 km).

   Dzień 7
   Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Panajachel. O ile pozwolą na to warunki pogodowe, rejs łodzią po wulkanicznym jeziorze Atitlan oraz wizyta w nadbrzeżnych osadach zamieszkiwanych przez potomków Majów oraz wspólna próba odnalezienia tajemniczego Maximona. Następnie zobaczymy typowy gwatemalski bazar w niewielkim miasteczku San Antonio, San Juan lub innym. Kolejnym punktem programu będzie krótki spacer po Panajachel i Solola. Kolacja i nocleg w Antigua. (Trasa ok. 270 km).

   Dzień 8
   Po wczesnym śniadaniu dla chętnych (koszt około 80 USD/os) wycieczka fakultatywna na czynny wulkan Pacaya 3/4 drogi pokonujemy konno szlakiem wytyczonym przez stare języki lawy (dla mniej wprawnych w hipice konie prowadzone są za uzdę). Po południu powrót do Antigua. Miejscowość położona jest pomiędzy 3 wulkanami: de Agua, Acatenango i de Fuego. Antigua zachowała charakterystyczny dla epoki kolonialnej układ ulic, a większość powstałych po 1773 r. budowli inspirowana była barokiem kolonialnym i włoskim renesansem. Spacer po mieście, zobaczymy m.in. ratusz, katedrę oraz warsztat jadeitu. Kolacja i nocleg w Antigua. (Trasa ok. 290 km).

   Dzień 9
   Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Rio Dulce. Po drodze panoramiczna wycieczka autokarem po mieście Gwatemala, które zostało stolicą państwa po trzęsieniu ziemi w ówczesnej stolicy - w Antigua. Miasto Gwatemala jest głównym ośrodkiem finansowym i kulturalnym Gwatemali, krótki spacer po historycznej części miasta: katedra, Pałac Prezydencki. Następnie, jeśli czas pozwoli, zwiedzanie strefy archeologicznej Quiringua, która słynie z przepięknie rzeźbionych steli i tajemniczych inskrypcji Majów. Dojazd do Rio Dulce, kolacja i nocleg. ( Trasa około 370 km).

   Dzień 10
   Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Rio Dulce i rejs łodzią po rzece. Namorzynowe tereny tego parku zamieszkują m.in. tukany, wyjce, liczne ptaki wodne. Wizyta w miejscowości Livingstone, położonej nad Morzem Karaibskim i zamieszkałej przez plemię tzw. czarnych Indian, czyli Garifuna. Przejazd do Flores, kolacja i nocleg. (Trasa ok. 250 km).

   Dzień 11
   Po śniadaniu wyjazd do Tikal, największego ocalałego ośrodka Majów (lista UNESCO). Tikal to kompleks 16 świątyń oraz około 3 tys. budynków (m.in. pałaców, dworków, dziedzińców, tarasów, platform uroczystościowych), w którym mogło zamieszkiwać nawet do 45 tys. mieszkańców. Centralnym punktem miasta jest plac otoczony świątyniami i akropolem. Największa z nich Świątynia Dwugłowego Węża (Świątynia IV) ma prawie 65 m. wysokości. Dla chętnych impreza fakultatywna "canopy", czyli ekscytujący zjazd w uprzęży pod koronami drzew tajemniczej selwy (ok. 50 USD/os). Przejazd na granicę z Belize. Możliwa zmiana autobusu. Przejazd do Belize City, kolacja i nocleg. (Trasa około 250 km).

   Dzień 12
   Po wczesnym śniadaniu, o ile pozwolą na to warunki pogodowe rejs na wyspę Caye Caulker - czas na wypoczynek i zanurzenie się w karaibskim klimacie na wyspie oraz okazja do spróbowania lokalnych potraw z owoców morza (lunch dodatkowo płatny). Dla chętnych (za dodatkową opłatą ok. 60 USD/os) wyprawa na drugą największą rafę koralową świata. Możliwość snurkowania w kilku punktach rafy, w miejscu gdzie nurkującym towarzyszą liczne płaszczki i niewielkie rekiny! Powrót do Belize City. Następnie przejazd do Meksyku. Zamiana autobusu na granicy. Kolacja i nocleg w hotelu w okolicy Chetumal. (Trasa ok. 200 km). Jako alternatywę do wyprawy na Caye Caulker proponujemy lot helikopterem na położoną w atolu Lighthouse Reef jaskinię morską Great Blue Hole (UNESCO), rozsławioną dzięki wyprawom Jacques'a Cousteau - cena to ok. 450-550 USD/os.

   Dzień 13
   Po śniadaniu przejazd do Coba i zwiedzanie rowerami lub tuk tukami jednego z najbardziej okazałych i najmniej wyeksplorowanych archeologicznie miast Majów na Jukatanie: piramid Mul Nohoc (najwyższa na półwyspie) i Iglesia, świątynia Canjuto Las Pinturas oraz stelle. Następnie przejazd na pobyt na Riviera Maya lub w Cancun (All Inclusive).

   Dzień 14
   Wypoczynek w Cancun lub na Riviera Maya (All Inclusive).

   Dzień 15
   Po śniadaniu wykwaterowanie z pokoju. Transfer na lotnisko w Cancun. Przelot samolotem czarterowym LOT-u typu Dreamliner (rejs bezpośredni) do Warszawy.

   Dzień 16
   Przylot do Polski.

   Uwagi do programu
   - Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu. Pilot nie oprowadza po zwiedzanych obiektach.
   - Sugerujemy nie wymieniać pieniędzy na lotnisku w Cancun ze względu na niekorzystny kurs wymiany. Pieniądze można wymienić w hotelu w Cancun lub kolejnego dnia w banku lub kantorach na trasie przejazdu.
   - W Meksyku/Gwatemali/Belize pokoje 3-osobowe posiadają 2 łóżka małżeńskie (nie ma możliwości otrzymania pokoju z 3 osobnymi łóżkami).
   - Muzea są nieczynne w poniedziałki. W tej sytuacji pilot na miejscu zaproponuje Państwu zwiedzanie innej atrakcji lub, o ile będzie to możliwe, zmodyfikuje program tak by zwiedzanie muzeum przełożyć na inny dzień.
   - Prosimy pamiętać o tym, że San Cristobal i Quetzaltenango położone są na wysokości ponad 2000 m n.p.m., należy więc zabrać ze sobą ciepłą odzież.
   -Na teren Stanów Zjednoczonych Meksyku nie wolno wwozić jedzenia.

   Świadczenia

   Cena podstawowa obejmuje: przelot samolotem czarterowym LOT-u typu Dreamliner lub innym szerokokadłubowym do Cancun (rejs bezpośredni) opłaty lotniskowe, zakwaterowanie w hotelach j.w. (14 rozpoczętych dób hotelowych), transfery autokarem lub minibusem (na terenie Meksyku klimatyzowanym, na terenie Gwatemali i Belize bez klimatyzacji), wyżywienie zgodnie z programem, opiekę polskiego pilota podczas wycieczki, obsługę przedstawiciela Rainbow podczas odprawy w Warszawie, program turystyczny j.w. oraz ubezpieczenie TU Europa (wersja standard: NNW, KL i bagaż).

   Cena podstawowa nie obejmuje:kosztu uczestnictwa w programie: ok. 490 USD/os (napiwki dla lokalnych przewodników, kierowców, bagażowych, pokojówek, opłata za przewodników w zwiedzanych obiektach, bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, koszt taksówek wodnych/łodzi, opłaty graniczne, łódź na Caye Caulker, system Tour Guide) - płatne obligatoryjnie jako pakiet u pilota na miejscu. Cena nie zawiera opłaty turystycznej (ok. 1 USD za pokój za noc) podczas objazdu jak i pobytu (płatne obowiązkowo na miejscu w recepcji hoteli). Cena nie obejmuje również wycieczek opcjonalnych podczas objazdu (ceny podane w programie), wycieczek lokalnych podczas pobytu w Cancun/Riviera Maya oraz innych wydatków osobistych.

   Inne

   Przelot:

   Samolot PLL LOT typu Dreamliner lub inny szerokokadłubowy (rejs bezpośredni) z możliwością wyboru klasy podróży. W klasie LOT CHARTERS Economy catering obejmuje 2 posiłki (ciepłe danie i kanapka z szynką lub serem). W ramach bezpłatnego serwisu pasażerowie otrzymają również nielimitowaną wodę mineralną. Pozostałe napoje typu soft, alkohole oraz wszystkie inne pozycje z menu sky baru dostępnego na pokładzie samolotu pozostają płatne dodatkowo. W klasie LOT CHARTERS Premium i LOT CHARTERS Business w cenę wliczone bogatsze menu w tym wybrane napoje alkoholowe (w ograniczonych ilościach) i bezalkoholowe oraz zwiększony limit bagażowy. We wszystkich klasach indywidualny system rozrywki pokładowej z osobnym monitorem przed każdym fotelem. Więcej informacji na stronach wstępnych katalogu w sekcji Komfort Dalekich Podróży. W przypadku niemożliwości wykonania rejsu samolotem Dreamliner, PLL LOT zapewni inny samolot o podobnym standardzie (rejs non stop).

   Obsługa grupy w systemie TOUR GUIDE. Jest to bezprzewodowy system oprowadzania grup, umożliwiający Klientowi wygodny sposób zwiedzania. Przeczytaj więcej o tour guide.

   Wizy - informacje dla sprzedawców

   Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.

   Ważne! W Meksyku istnieją obostrzenia celne dotyczące limitów ilościowych na wwóz tytoniu oraz alkoholu. Jedna osoba pełnoletnia może wwieźć nie więcej niż 10 paczek papierosów, nie więcej niż 25 cygar lub 200 gramów tytoniu oraz maksymalnie 3 litry dowolnych napojów alkoholowych.

   Wizy

   Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.

   Ważne! W Meksyku istnieją obostrzenia celne dotyczące limitów ilościowych na wwóz tytoniu oraz alkoholu. Jedna osoba pełnoletnia może wwieźć nie więcej niż 10 paczek papierosów, nie więcej niż 25 cygar lub 200 gramów tytoniu oraz maksymalnie 3 litry dowolnych napojów alkoholowych.

   META Description

   Meksyk, Gwatemala i Belize • Tulum i turkus Morza Karaibskiego • stanowiska archeologiczne Kohunlich Palenque i Tikal • kolonialne zabytki w San Cristobal i Antigua • z wizytą u Indian: San Juan Chamula, Zinacantan, Panajachel i Garifuna • kanion Sumidero, jezioro Atitlan i Rio Dulce - miasto kwezala Quetzaltenango • w poszukiwaniu tajemniczego Maximona • Dla chętnych: podwodny świat studni Majów i rafa Mezoameryki - druga największa rafa koralowa świata • nocny spacer po dżungli • wjazd końmi na gwatemalski wulkan Pacaya • zjazd tyrolką w Tikal i widoczna z kosmosu podwodna jaskinia Greater Blue Hole.

   Meksyk, Wyc. objazdowe - Informacje praktyczne

   O kierunku

   Stolica / Język
   Meksyk / hiszpański

   Czas lokalny
   Różnica czasu względem Polski to: -7 godzin w czasie letnim i -7 godzin w czasie zimowym.

   Ogólne wymagania wjazdowe
   Wiza nie jest wymagana. Przekraczanie granicy możliwe na podstawie paszportu. Wymagany minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe do Meksyku wynosi 6 miesięcy.

   Szczepienia
   Brak wymaganych szczepień. Zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, żółtej gorączce, cholerze oraz wściekliźnie. Szczepienia rutynowe: błonica, tężec i krztusiec.

   Napięcie i rodzaj gniazdka
   adapter jest wymagany, 110 V, typ A, B

   Pieniądze

   Waluta
   peso meksykańskie , 1 MXN = 0.1992PLN, kurs NBP z dnia 2019-07-23

   Ceny w hotelach i restauracjach
   Przykładowe ceny: obiad w restauracji ok. 100 MXN, woda ok. 10 MXN, kawa ok. 30 MXN, Coca-Cola/Pepsi ok. 12 MXN, piwo ok. 25 MXN.

   Napiwki
   W restauracjach przyjęło się zostawianie napiwków w wysokości 10–15% kwoty zamówienia, czasami napiwek dopisywany jest do rachunku. Warto też dać zwyczajowego dolara pokojówce, tragarzowi i przewodnikowi.

   Obowiązkowy podatek turystyczny
   Opłata turystyczna to ok. 1 USD za pokój za noc.

   Komunikacja

   Komunikacja / transport publiczny
   W Meksyku jest bardzo dobra komunikacja autobusowa. W mniejszych miastach kursują autobusy o niskim standardzie. Bilet lokalny w jedną stronę to ok. 6–10 MXN. W miastach Meksyk, Gudalajara i Monterrey możemy podróżować metrem. W niektórych miastach kursują też tzw. peseros, przypominające mikrobusy, w których opłata uzależniona jest od długości przejazdu. Za taksówkę w Meksyku zapłacimy ok. 30 MXN za rozpoczęcie kursu i ok. 9 MXN za 1 km podroży.

   Wynajem samochodów
   W Meksyku obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy, mimo że samochody są często wypożyczane nawet po okazaniu polskiego dokumentu. Posiadanie tylko polskiego prawo jazdy może stanowić poważny problem w razie wypadku, zwłaszcza z udziałem innych pojazdów meksykańskich. Koszt benzyny to ok. 16 MXN za litr.

   Informacje

   Ważne lokalne informacje i zwyczaje
   Do Meksyku najlepiej jest zabrać dolary amerykańskie. Na miejscu wymienia się je na peso meksykańskie. W sklepach można płacić obydwoma walutami, lecz ten liczony w dolarach jest zawsze mniej korzystny. Pieniądze wymienimy na lotnisku, w kantorach po wyjściu ze strefy przylotów lub w banku. Poza dolarami w kantorach i bankach można wymieniać bez kłopotu euro i inne waluty, jak funty, jeny czy ruble. Warto przeliczyć otrzymane peso. Meksykańską walutę raczej bez problemu pobierzemy z bankomatów, używając kart VISA lub MasterCard. Kartą zapłacimy jedynie w ekskluzywnych sklepach, supermarketach i większych domach towarowych. Kupując pamiątki rynkach i ulicznych straganach, należy się targować. Zwykle udaje się w ten sposób kupić towar za 2/3 jego ceny. Dotyczy to zwłaszcza miejsc często uczęszczanych przez turystów i płatności gotówką. Należy przy tym pamiętać o szacunku dla sprzedającego. Pod względem sposobu bycia Meksykanie są narodem pogodnym, towarzyskim i spontanicznym. W Meksyku na porządku dziennym jest prawienie komplementów przy każdej możliwej okazji. Meksykanie w kontaktach z ludźmi zachowują się swobodnie, ale z dużym szacunkiem i dobrym smakiem. Uśmiech, patrzenie w oczy i częste wymiany grzeczności w tym kraju to absolutny standard. Pamiętajcie, że kiedy poprosicie Meksykanina o pomoc, należy mu podziękować, życząc miłego dnia słowami: „Buenas tardes”. Meksykanie nie są punktualni, podchodzą do czasu z dużym dystansem. Podczas wycieczek w głąb lądu należy pamiętać o stosownym stroju. Przywiązuje się tu dużą wagę do ubioru i zbytnia nagość będzie zdecydowanie nie na miejscu. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się unikanie ciemnych uliczek i zostawianie otwartych samochodów. Należy też pilnować swojego bagażu, a drogi sprzęt przechowywać jedynie w bezpiecznych miejscach. W Meksyku jesteśmy narażeni na kradzieże, trzeba zachować szczególną ostrożność i troskę o cenne przedmioty. ... Czytaj cały opisZwiń opis

   Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia