Hipokrates w Efezie

oferta dostępna

Cena za osobę -29%34092 409

Razem (Szczegóły ceny)4 818

Masz kartę payback?
Dostaniesz 2409 punktów paybacksamolot

03:00

23.05.2019
07:00 Katowice
10:45 Bodrum

30.05.2019
11:45 BJV
13:35 KTW

Każda wycieczka zarezerwowana we FLY.PL objęta jest:
Gwarancją 100 % zwrotu
Gwarancją 100 % zwrotu

Gwarantujemy bezpieczny zakup wakacji. Dajemy Ci 100 % pewności zwrotu wpłaconych pieniędzy.

Gwarancją najniższej ceny
Gwarancją najniższej ceny

Jeśli znajdziesz tą samą ofertę taniej, zwrócimy Ci podwójną różnicę i dodatkowo otrzymasz bon na 200 zł.

Opis oferty


Udogodnienia w hotelu:


Wybierz opis oferty wg touroperatora: 

Region

Turcja / Turcja

Opis oferty:

Efez - Selcuk - Sirince - Pamukkale - Hierapolis - Bodrum - Kos - Zia - Kefalos - Kalymnos - Plati - Pserimos - NissyrosWspaniała okazja do zwiedzenia Turcji i Grecji podczas jednej wycieczki. Na trasie jest Efez, gdzie można poczuć się jak obywatel starożytnego świata, cud natury Pamukkale - wapienne tarasy wypełnione wodą oraz słynny kurort - Bodrum. Podczas pobytu na greckiej wyspie Kos, warto wybrać się na fakultatywne rejsy: 3 wyspy - Kalymnos, Plati, Pserimos oraz Nissyros - małe Santorini, które są wspaniałą okazją do relaksu na morzu Egejskim. Warto pozostać w Turcji o tydzień dłużej i wypocząć w wybranym hotelu z oferty ITAKI. Trasa: ok. 680 km.

1. DZIEŃ.

Zbiórka uczestników na lotnisku. Bezpośredni przelot do Bodrum. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

2. DZIEŃ. EFEZ - SELCUK - SIRINCE (trasa: ok. 380 km)

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do EFEZU, jednego z największych i najlepiej zachowanych starożytnych miast. Zwiedzanie ruin miasta, m.in. Droga Arkadyjska, biblioteka Celsusa, teatr, łaźnie, liczne świątynie i budynki użyteczności publicznej. Przejazd do pobliskiego SELCUKU. Zwiedzanie ruin bazyliki św. Jana oraz domu, gdzie według wierzeń ostatnie lata życia spędziła Matka Boska. Przejazd do malowniczo położonej wioski SIRINCE, otoczonej gajami owocowymi oraz winnicami. Degustacja wina w jednej z lokalnych winnic. Przejazd do Pamukkale. Zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

3. DZIEŃ. PAMUKKALE - HIERAPOLIS - BODRUM (trasa: ok. 250 km)

Śniadanie. Wykwaterowanie. Zwiedzanie PAMUKKALE, zwanego bawełnianą twierdzą, jednego z najwspanialszych cudów natury. Spacer po białych wapiennych tarasach, wpisanych na listę UNESCO. Zwiedzanie ruin HIERAPOLIS, miasta założonego w II w. p.n.e. przez władcę Pergamonu Eumenesa II, gdzie do dziś w bardzo dobrym stanie zachował się teatr. Przejazd do BODRUM. Zwiedzanie bramy Myndosa oraz teatru, który równoczesnie jest wspaniałym punktem widokowym. Wizyta na tureckiem bazarze. Przejazd do Bodrum. Zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

4. DZIEŃ. KOS - ZIA - KEFALOS (trasa: ok. 50 km)

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przeprawa promowa na wyspę KOS. Przejazd do Asklepiejonu, największej atrakcji wyspy. Jest to duży kompleks archeologiczny, który jest pozostałością po starożytnej świątyni i pierwszej szkole medycznej, gdzie uczył się, a następnie pracował sam Hipokrates. Przejazd do wioski ZIA, położonej na zboczu góry Dikeos, skąd roztacza się malowniczy widok na okolicę. Jest tu wiele gajów oliwnych, z owoców których produkuje się oliwę. Przejazd przez wioski Lagoudi, Old Pyli i Amaniou, krótki przystanek w miasteczku Pyli ze źródłem górskiej wody. Przejazd przez wioskę Antimachia z ruinami zamku do KEFALOS. Czas na zdjęcia. Następnie Zatoka Kamari, czas wolny na kąpiel w morzu i obiad (we własym zakresie). Wizyta w przetwórni miodu, degustacja. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

5. DZIEŃ. KALYMNOS - PLATI - PSERIMOS

Śniadanie. Czas wolny lub fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu): rejs na wyspy KALYMNOS, PLATI, PSERIMOS z okazją do kąpieli i nurkowania. Podczas rejsu można wygrzewać się w promieniach greckiego słońca. Zwiedzanie Kalymnos - urokliwej wyspy znanej z połowu gąbek. Obiad. Rejs na wyspę Plati - okazja do kąpieli i nurkowania. Kontynuacja rejsu do małej rybackiej wyspy Pserimos z piękną piaszczystą plażą. Powrót na Kos. Przejazd do hotelu, kolacja, nocleg.

6. DZIEŃ. NISSYROS

Śniadanie. Czas wolny lub fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu) - rejs na NISSYROS. Spacer wąskimi uliczkami, wśród śnieżnobiałych, kaskadowych zabudowań. Właśnie ze względu na wszechobecne białe domy, niebieskie okiennice i drzwi, wyspa nazywana bywa małym Santorini. Przejazd w pobliże krateru aktywnego wulkanu. Spacer do wnętrza krateru Stefanos, z licznymi fumarolami, z których wydobywają się gorące opary pochodzenia wulkanicznego - dwutlenek siarki oraz para wodna. Powrót na wyspę Kos, przejazd do hotelu, kolacja, nocleg.

7. DZIEŃ. BODRUM

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Czas wolny. Przeprawa promowa do Bodrum. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny, kolacja, nocleg.

8. DZIEŃ.

Śniadanie. Wykwaterowanie i przejazd na lotnisko w Bodrum. Bezpośredni przelot do Polski. Dla osób, które przedłużają pobyt o wypoczynek: śniadanie, wykwaterowanie, przejazd na lotnisko, transfer do wybranego hotelu.

ŚWIADCZENIA:

ŚWIADCZENIA: 7 noclegów w hotelach*** w miastach lub w okolicy miast: 3 w Bodrum, 3 na wyspie Kos, 1 w okolicy Pamukkale; 2-os. pokoje (możliwość 1 dostawki) z łazienkami, klimatyzowane • wyżywienie: 7 śniadań, 7 kolacji • przelot • transfer i przejazd minibusem lub autokarem (zależnie od liczby osób) zgodnie z programem • opieka pilota • ubezpieczenie KL i NW

UWAGI:

Obowiązkowe opłaty na miejscu: bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, opieka przewodnika, przeprawa promowa, degustacja: ok. 145 EUR/os, napiwki: ok. 3 EUR/os./dzień.Wizy: są wymagane; wiza turystyczna ważna jest 90 dni przez okres 180 dni (wiza uprawnia do wielokrotnego przekraczania granicy). Paszport musi być ważny przy wjeździe 60 dni od daty wygaśnięcia wizy i posiadać min. jedną wolną stronę. Wizę można uzyskać: za pośrednictwem B.P. ITAKA (najpóźniej na 4 dni przed wylotem): 99 PLN/os. lub przez platformę internetową E-visa: 20 USD/os.Opłaty fakultatywne: rejs na wyspy Kalymnos, Plati, Pserimos: ok. 45 EUR; rejs na Nissyros: ok. 58 EUR.Podczas święta Kurban Bajram w Turcji niektóre obiekty muzealne i meczety są zamknięte dla zwiedzających.

Informacje praktyczne


Stolica

Ankara


Język

turecki


Czas lokalny

Różnica w czasie względem Polski to: czas letni +1 godzina czas zimowy +2 godziny


Ogólne wymagania wjazdowe

Wymagana wiza.

Wjazd dla obywateli Polski na terytorium Turcji możliwy jest wyłącznie na podstawie paszportu i wizy.

Minimalna ważność paszportu do uzyskania wizy elektronicznej lub na lotnisku wynosi 180 dni od daty wjazdu do Turcji. Wymagana minimum jedna wolna strona w paszporcie.

Wiza turystyczna jest wydawana na okres 180 dni. Łączny pobyt nie może przekroczyć 90 dni w ramach 180 dni (możliwość wielokrotnego przekraczania granicy).

Możliwości uzyskania wizy:

- na stronie www.evisa.gov.tr wielokrotna wiza elektroniczna (e-wiza) – 20 USD/os., płatność możliwa wyłącznie kartą debetową/kredytową z systemem 3D Secure,

- na lotnisku po przylocie w punktach sprzedaży na przejściach granicznych (wklejka) – 30 USD/os. lub 25 EUR/os., płatne gotówką.

WAŻNE: Osoby posiadające paszport tymczasowy nie mogą zakupić e-wizy ani wizy na przejściu granicznym! Posiadacze takich paszportów muszą ubiegać się o wizę turystyczną wyłącznie w Ambasadzie Turcji w Warszawie (należy najpierw złożyć wniosek online na stronie www.visa.gov.tr a następnie dostarczyć wymagane dokumenty w Dziale Konsularnym Ambasady Turcji przy ul. Rakowieckiej 19 w Warszawie). Minimalna ważność paszportu do uzyskania wizy w Ambasadzie Turcji w Warszawie wynosi 60 dni od daty opuszczenia Turcji.

Dokumenty można składać od poniedziałku do piątku w godzinach 09:30-12.00 (w przypadku wnioskodawców, którzy nie umówili się na spotkanie za pośrednictwem strony www.visa.gov.tr) lub w wybranym przez wnioskodawców terminie (w przypadku osób, które umówiły się na spotkanie za pośrednictwem strony www.visa.gov.tr).

Uwaga! Do złożenia wniosku niezbędne jest osobiste stawiennictwo wnioskodawcy.

Wymagane dokumenty - wydrukowany wniosek wizowy, wypełniony na stronie www.visa.gov.tr i podpisany przez wnioskodawcę, - paszport, ważny co najmniej 60 dni od daty opuszczenia terytorium Turcji, - kserokopia paszportu (strona ze zdjęciem i danymi osobowymi), - jedno zdjęcie biometryczne, - potwierdzenie rezerwacji hotelu i biletów lotniczych lub potwierdzenie rezerwacji wycieczki, - wyciąg z konta potwierdzający środki w wysokości 50 USD lub równowartości tej kwoty na każdy dzień pobytu, - ubezpieczenie zdrowotne ważne na czas pobytu w Turcji, - (w przypadku osób niepełnoletnich) pisemna zgoda obydwojga rodziców/opiekunów prawnych na wyjazd dziecka pod opieką osób trzecich, ew. pisemne oświadczenie obydwojga rodziców/opiekunów prawnych o wyjeździe dziecka pod ich opieką.

Opłata: 255 PLN, płatności należy dokonać gotówką w momencie składania dokumentów.


Waluta

lira turecka (TRY), 1 TRY = 100 kuruszy

Aktualny kurs to: 1TRY = 0.6906PLN, kurs NBP z dnia 2019-03-21


Ceny w hotelach i restauracjach

Kebab w bułce – ok. 3-4 TRY (z kurczakiem); od ok. 6 TRY (z baraniną/wołowiną); danie obiadowe – 6-12 TRY (droższe są dania z rybami i owocami morza); piwo – od ok. 10 TRY


Napiwki

Dawanie napiwków (bakszysz) jest ogólnie przyjęte, szczególnie w restauracjach (min. 10% wartości rachunku) i taksówkach. Warto raz na ok. 2 dni zostawić również napiwek obsłudze sprzątającej pokoje w hotelu.


Szczepienia

Brak wymaganych szczepień

Obowiązkowy podatek turystyczny

Nie ma wymaganych opłat za pobyt turystyczny

Napięcie i rodzaj gniazdka

adapter nie jest wymagany, 220 V; 50 Hz / typ C, typ C-2, typ F


Komunikacja / transport publiczny

dolmusze, czyli lokalne minibusy: ok. 9 TRY/15 km; taksówki (wyposażone w liczniki): ok. 8 TRY/1 km


Wynajem samochodów

Cena wynajmu małego samochody zaczyna się 160 TRY/dzień. Cena benzyny – ok. 6,60 TRY/l, oleju napędowego – ok. 5,09 TRY/l

Minimalny wiek kierowcy zależy od klasy wypożyczanego auta: najtańsze modele - 21 lat, auta klasy średniej – 24 lata, najdroższe – 27 lat. Czasem mogą wystąpić ograniczenia górnej granicy wieku (powyżej 75 lat). Prawo jazdy należy mieć od minimum roku lub dwóch lat w zależności od wypożyczalni. Konieczne jest okazania paszportu podczas wynajmowania samochodu.

Obowiązuje ruch prawostronny.


Ważne lokalne informacje i zwyczaje

Polecamy zabranie euro lub dolarów amerykańskich i wymianę ich na lokalną walutę w kantorze. Wymiana waluty w banku może zająć więcej czasu ze względu na konieczność okazania paszportu.

W regionach turystycznych nie powinno być problemów z płatnością kartą i dostępnością bankomatów.

Targowanie się, szczególnie na targach i w lokalnych biurach podróży, jest ogólnie przyjęte i wskazane.

Przy zwiedzaniu meczetów należy przed wejściem zdjąć obuwie, kobiety nie mogą wchodzić z odkrytymi głowami i ramionami, w szortach. Również podczas podróżowania po wschodnich rejonach Turcji kobiety nie powinny mieć odsłoniętych nóg i ramion.

Kobiety poruszające się samotnie mogą być narażone na kłopotliwe zaczepki, również w dużych miastach.

W czasie Ramadanu od świtu do zmierzchu należy powstrzymać się od jedzenia w miejscach publicznych.
... Czytaj cały opisZwiń opis


Podane informacje wjazdowe dotyczą obywateli Rzeczpospolitej Polski. Obywatele innych państw są zobowiązani do zapoznania się z informacjami wizowymi we własnym zakresie.

Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Masz pytania przed rezerwacją? Wyślij formularz do naszego doradcy!

Oświadczam, że zapoznał(łam)-em się i akceptuję Regulamin Serwisu Fly.pl, Politykę Ochrony Danych Osobowych oraz Klauzulę Informacyjną dotyczącą przetwarzania Danych Osobowych i wyrażam zgodę na kontakt od Fly Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. w celu realizacji zapytania/rezerwacji oraz