Bożonarodzeniowe Jarmarki i Apulia
10.12.2024 - 0-0
Kupując, zyskasz
2699 punktów PAYBACK
- Kalkulacja
- Opis oferty
- Mapa
- Informacje praktyczne
Opis oferty
Opis organizatora:
Oferta
Zapraszamy na jarmarki bożonarodzeniowe do Apulii! Jest to czas, kiedy miasta i miasteczka są pięknie przyozdobione świątecznymi dekoracjami i rozświetlonymi drzewkami. Co krok sprzedawcy regionalnych wyrobów oferują produkty spożywcze i tradycyjne potrawy. Płynie nastrojowa, świąteczna muzyka, odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych. Poznając lokalne zwyczaje, można wczuć się w niepowtarzalną atmosferę świąt regionu Apulia. W programie jest zwiedzanie najsłynniejszych miast południowych Włoch: Bari, Matera, Alberobello i klimatycznych miasteczek: Trani, Barletta i Andria. Do zwiedzania zachęca również pogoda – gdy w Polsce temperatura spada poniżej zera, tutaj jest ponad 10°C.Dlaczego warto wybrać tę wycieczkę
Mapa wycieczki objazdowej:Bari • Matera • Alberobello • Trani • Barletta • Andria • Bari
:
Trasa we Włoszech: ok. 450 km.
Plan wycieczki
Dzień 1:Zbiórka uczestników na lotnisku. Przelot do BARI. Transfer do hotelu w okolicy Alberobello, zakwaterowanie. Wieczorny spacer po mieście (uzależnione od godziny przylotu). Obiadokolacja, nocleg.
Dzień 2:
Śniadanie. Przejazd do MATERY. Wizyta w zjawiskowym mieście, zawieszonym na skale głębokiego wąwozu. Zwiedzanie dzielnicy Sassi, dawnego centrum Matery. Fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu) degustacja wyrobów lokalnych: kanapka z polewą, taralli z rzepą na słodko i pikantnie – przekąski czasami zastępujące pieczywo; papryka, kiełbaski, tradycyjny wędzony ser śmietanowy, ser z mleka krowiego, słodkie bułeczki, lampka wina. Czas wolny. Przejazd do ALBEROBELLO. Zwiedzanie dzielnicy „trulli", bajkowych domków o kamiennych stożkowych dachach. Czas wolny na indywidualne spacery po jarmarku bożonarodzeniowym, smakowanie produktów regionalnych. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 3:
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do TRANI, portowego miasta z wąskimi i urokliwymi średniowiecznymi uliczkami. Miasto rozwijało się w średniowieczu, wyruszały stąd krucjaty kościoła przeciwko niewiernym. Spacer po centrum starego miasta i porcie, zwiedzanie katedry Basilica di San Nicola Pellegrino z XII w., przejście obok Castello di Trani. Przejazd do BARLETTY – średniowiecznego miasteczka znanego z twierdzy Svevo z X w., gdzie w średniowieczu mieściły się koszary dla rycerzy wyruszających na krucjaty do Ziemi Świętej. Pamiątkowe zdjęcia przy Kolosie z Barletty – największej atrakcji turystycznej miasta. Jest to posąg z brązu, przedstawiający cesarza rzymskiego o dotychczas nieustalonej tożsamości. Posąg ma ponad 5 m wysokości, pochodzi z ok. VII w. Czas wolny. Przejazd do ANDRII. Zwiedzanie tajemniczego zamku Castel del Monte z XIII w., wpisanego na listę UNESCO. Przejazd do hotelu w Bari, zakwaterowanie. Fakultatywnie (za dodatkową opłatą na miejscu) wyjście na kolację do restauracji serwującej dania kuchni lokalnej. Powrót do hotelu, nocleg.
Dzień 4:
Śniadanie. Spacer po centrum BARI – stolicy regionu Apulia. Zwiedzanie bazyliki San Nicola, gdzie pochowana jest Bona Sforza, następnie katedry San Sabino. Spacer po starym mieście: Piazza del Ferrarese i Piazza Mercantile, gdzie koncentruje się codzienne życie mieszkańców, następnie zamek Svevo di Bari. Czas wolny na indywidualne spacery i zakupy na jarmarku bożonarodzeniowym. Powrót do hotelu, nocleg.
Dzień 5:
Śniadanie. Wykwaterowanie. Transfer na lotnisko w BARI. Wylot do Polski.
Informacje o wycieczce
Cena obejmuje:4 noclegi w hotelu***: 2 w okolicy Alberobello, 2 w Bari; 2-os. pokoje (możliwość 1 dostawki) z łazienkami; wyżywienie: 4 śniadania (kontynentalne, wzmocnione), 2 obiadokolacje (serwowane); przelot; przejazd autokarem; opieka pilota; ubezpieczenie KL i NW
Obowiązkowe opłaty na miejscu:
rezerwacje, bilety wstępu, lokalni przewodnicy, tour guide, taksa klimatyczna: ok. 150 EUR
Dodatkowe atrakcje podczas wycieczki:
kolacja w lokalnej restauracji w Bari: ok. 40 EUR
Istnieje możliwość wybrania innego pokoju:
Zobacz hotel Bożonarodzeniowe Jarmarki i Apulia na mapie
Kliknij te ikony, żeby zobaczyć nazwy i ceny innych hoteli w okolicy.
Możesz w nie dalej klikać, przenosząc się na strony z dokładnymi opisami tych hoteli.
Włochy, Wyc. objazdowe ‒ Informacje praktyczne
O kierunku
Stolica / Język
Rzym / włoski
Czas lokalny
Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a czasem letnim i zimowym w Polsce.
Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
Wiza nie jest wymagana. Przekroczenie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.
Szczepienia
Brak wymaganych szczepień.
Napięcie i rodzaj gniazdka
adapter nie jest wymagany; 230 V; 50 Hz / typ C, typ F, typ L
Pieniądze
Waluta
euro, 1 EUR = 100 centów , 1 EUR = 4.3542PLN, kurs NBP z dnia 2024-10-29
Napiwki
W niektórych restauracjach napiwek jest doliczany do rachunku. Zazwyczaj jest to 10 lub 15%. Niektórzy restauratorzy podają tę informację w menu. Jeśli koszt obsługi nie zostaje doliczony, to zwykle zostawia się napiwek w wysokości 10%.
Obowiązkowy podatek turystyczny
Podatek turystyczny pobierany jest bezpośrednio na rachunek hotelu. Im bardziej luksusowa kategoria hotelu, tym opłata jest wyższa. W miastach o największym napływie turystów podatek wynosi średnio od 1 do 5 euro dziennie za osobę. Dzieci do lat 10 są zwolnione z opłaty. Podatek naliczany jest zwykle do 10 dnia pobytu.
Komunikacja
Komunikacja / transport publiczny
W większych miastach komunikacja publiczna działa sprawnie. Najczęstszym środkiem transportu jest autobus, przyjeżdżający często niepunktualnie i bez rozkładu. Włochy mają także dobrze rozwiniętą sieć pociągów – między największymi miastami kursuje kolej dużych prędkości, a małe miasteczka łączą linie regionalne. Popularnym środkiem transportu jest też taksówka – przed podróżą warto ustalić z kierowcą orientacyjną cenę kursu.
Wynajem samochodów
Aby wynająć samochód, wystarczy posiadać polskie prawo jazdy. Koszt wypożyczenia pojazdu zależy od standardu auta i okresu najmu. Obowiązuje ruch prawostronny. Włoscy kierowcy mają specyficzny styl jazdy – szybki i dość chaotyczny. Często łamią przepisy ruchu drogowego, dlatego należy zachować ostrożność.
Autostrady w kraju mają dobrą jakość. Większość z nich jest płatna. Z kolei lokalne drogi często charakteryzują się nienajlepszym stanem technicznym. W zależności od regionu, mogą też być bardzo kręte. Trzeba pamiętać, że do centrum niektórych miast we Włoszech nie można wjechać – obowiązuje w nich tzw. Zona a Traffico Limitato, czyli strefa ograniczonego ruchu. Można ją spotkać przede wszystkim w zabytkowych dzielnicach. Poruszanie się po miastach samochodem w miejscach, w których ona nie obowiązuje, również może być trudne, ze względu na wąskie ulice, duże nagromadzenie pojazdów i małą liczbę miejsc parkingowych.Informacje
Ważne lokalne informacje i zwyczaje
W niektórych włoskich miastach, takich jak Genua, Mediolan, Neapol czy Rzym, możemy skorzystać z metra. Czasem spotkamy też tramwaje, jednak głównym środkiem transportu z reguły jest autobus. Niestety, autobusy we Włoszech nie są punktualne, często trudno znaleźć aktualny rozkład. Nie powinniśmy również liczyć na znajomość angielskiego u włoskich kierowców, chociaż większość z nich jest chętna do pomocy i bardzo serdeczna.
Jeśli planujemy podróż taksówką, zawsze należy sprawdzić oryginalne oznakowanie oficjalnych taksówkarzy w danym mieście. Na przykład w Rzymie szukajmy białych taksówek z oznaczeniem “Comune di roma NR_LICENCJI”. Zanim wsiądziemy do auta, koniecznie ustalimy oszacowaną cenę przejazdu.
Na wakacjach we Włoszech musimy być przygotowani na włoską przerwę w ciągu dnia: między 12:30 a 16:00 możemy mieć problem ze zrobieniem zakupów. W dużych centrach handlowych przerw nie ma. Po południu zamykane są restauracje. Zazwyczaj czynne są od ok. 12:00 do 15:00 i znowu otwiera się je około 19:00.
Wizytę w muzeum warto zaplanować na weekend – wówczas obiekty są najczęściej otwarte, a dla równowagi nieczynne lub otwarte krócej w poniedziałki.
Tutaj pija się "na okrągło" espresso, a cappuccino rano, do południa. Caffe latte robią sobie Włosi rano na śniadanie, zalewając ciepłe mleko w kubku kawą i to często moka.
Wchodzenie do kościołów we Włoszech w krótkich spodniach, w krótkiej spódniczce i w koszulce bez rękawów jest niemile widziane. Planując odwiedzanie miejsc kultu, należy włożyć ubranie zakrywające ramiona i kolana. ... Czytaj cały opisZwiń opis
Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych