• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Neum

      Neum – turystyczna perełka Bośni i Hercegowiny – jedyne miasto w tym kraju z dostępem do Morza Adriatyckiego, oddziela północną część Chorwacji od południowej. Mimo niewielkich rozmiarów Neum posiada niezwykle rozwiniętą bazę turystyczną, a popularność tego kurortu stale rośnie. Neum to jedno z nielicznych miejsc, gdzie jednocześnie można podziwiać górzysty krajobraz, piękne doliny rzek jak i malownicze plaże nad Adriatykiem. Topowe potrawy, które warto zamówić w miejscowych restauracjach to: ionac, cevapcici, zeljanica. Neum to gwarancja wspaniałego wypoczynku z pięknymi widokami, jak również doskonała baza wypadowa do zwiedzania.

      Neum - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Neum
      Informacje o Neum
      Stolica Sarajewo
      Język bośniacki, serbski, chorwacki
      Waluta marka konwertybilna (KM), 1 KM = 100 fenigów
      Dokumenty dowód osobisty / paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Neum to urokliwy zakątek Bałkanów. położony w Bośni i Hercegowinie. Miasto jest zlokalizowane nad wodami Morza Adriatyckiego, dlatego to świetne miejsce na wypoczynek. Znajdują się tam ładne, w większości kamieniste plaże i dobra infrastruktura turystyczna z hotelami, barami i restauracjami serwującymi smaczne lokalne dania. Okolica obfituje także w malownicze widoki. Można zwiedzić tam ciekawe średniowieczne nekropolie. Dużą zaletą Neum jest to, że łatwo wybrać się stamtąd na wycieczkę do pobliskiej Chorwacji. Bośnia i Hercegowina jest przy tym tańsza, dlatego nadmorskie miasteczko stanowi świetną bazę wypadową.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • dla poszukujących nietypowego kierunku na urlop
      • dla lubiących bałkańską atmosferę
      • dla plażowiczów nastawionych na relaks
      • dla szukających dobrej bazy wypadowej na wycieczki

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Sarajewo / bośniacki, serbski, chorwacki

      Czas lokalny
      Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a czasem letnim i zimowym w Polsce.

      Dokumenty
      dowód osobisty / paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana w przypadku pobytu nieprzekraczającego 90 dni. Przekraczanie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      220 V

      Pieniądze

      Waluta
      marka konwertybilna (KM), 1 KM = 100 fenigów

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Popularnym środkiem transportu są autobusy. Kursują na trasach międzymiastowych oraz w ramach komunikacji miejskiej, np. w Sarajewie czy mieście Banja Luka. Oprócz tego po kraju można przemieszczać się pociągiem. Dostępne są też taksówki.

      Wynajem samochodów
      Obowiązuje ruch prawostronny. Honorowane jest polskie prawo jazdy, choć poleca się posiadanie również międzynarodowego dokumentu. Drogi mają dobrą jakość, choć są często dość wąskie. Należy więc zachować ostrożność podczas jazdy samochodem, zwłaszcza że miejscowi kierowcy czasami ignorują przepisy ruchu drogowego.

      Neum - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Neum oferuje miłośnikom spędzania wolnego czasu możliwość uprawiania sportów wodnych takich jak żeglarstwo czy windsurfing. W kurorcie nie ma też problemu z wypożyczeniem skutera, rowerka wodnego czy motorówki, a jeżeli kogoś interesuje nurkowanie z pełnym akwalungiem lub snorkeling, będzie miał do dyspozycji całą zatokę z krystalicznie czystą wodą. Ponadto okoliczne wzgórza doskonale nadają się do pieszych wędrówek i uprawiania turystyki rowerowej. W miasteczku można również znaleźć korty tenisowe, boiska do siatkówki, koszykówki i piłki nożnej, a w zaciszu hotelowych podziemi bilard.

      Warto zobaczyć

      Pocitelj – w niewielkiej, ale bardzo malowniczo położonej miejscowości, znajduje się jeden z najlepiej zachowanych zespołów urbanistycznych okresu tureckiej dominacji w tej części Europy. Początki miasta sięgają czasów rzymskich, w późniejszych okresach pojawiali się w tym miejscu piraci ukrywający swoje skarby, a w wieku XVIII Turcy budowali fortyfikacje strzegące dostępu do położonego niedaleko morza. Obecnie twierdza jest największą atrakcją objętą patronatem UNESCO. Warto zwrócić uwagę na dekoracje kamieniarskie meczetu Hadzi-Aliji pochodzącego z XVI stulecia i medresę (muzułmańską szkołę), która odegrała ważną rolę podczas okupacji kraju przez wojska austro-węgierskie. Szczególnie interesujący jest budynek mieszkalny z rozległym haremem, reprezentujący tradycyjną architekturę bałkańską – Konak Gavrana Kapetanovicia. Przy okazji można także zwiedzić najwyższą budowlę w mieście, jaką jest wieża zegarowa Sahat-kula, zabytkowe łaźnie i XVII-wieczny karawanseraj (turecki zajazd).

      Blagaj – dawna średniowieczna stolica, położona nad rzeką Buną, ozdobiona jest wapiennymi klifami nadającymi jej walorów krajobrazowych. Interesującą wędrówkę można odbyć do ruin XII-wiecznego zamku, które doskonale nadają się na zrobienie ciekawych zdjęć doliny Neretwy. Nad rzeką znajduje się także święte miejsce świata muzułmańskiego i perełka architektoniczna jaką jest XVI-wieczny klasztor derwiszów z łaźniami, domami gościnnymi, mauzoleami szejków i mędrców. Ponadto w mieście warto zobaczyć kamienny most oraz oryginalną zabudowę z XVIII w., charakteryzującą się orientalno-bałkańskim stylem.

      Medjugorie – do ważnego sanktuarium i miejsca objawień zjeżdżają co roku nie tylko liczni pielgrzymi, ale także turyści zainteresowani tajemniczym a zarazem interesującym kultem Matki Boskiej. Sama nazwa – międzygórze odnosi się do wioski położonej na wysokości 2 tys. m n.p.m. zamieszkiwanej od VI w. przez Chorwatów. W roku 1892 wybudowano tam pierwsze duszpasterstwo św. Jakuba, patrona obejmującego opieką pielgrzymów. Pierwsze objawienie miało miejsce w czerwcu 1981 r. i związane jest z osobą Vicki Ivankovi, która ujrzała Matkę Boską w szarobłękitnej sukni, przez co stała się kultową postacią dla pielgrzymów pozostawiających pod jej domem karteczki z prośbami. Według miejscowych wierzeń pielgrzymi odwiedzający Medjugorie wyczuwają intensywny zapach róż i mogą oglądać na niebie niecodzienne zjawisko – tańczącego słońca. Najważniejszym miejscem jest kościół św. Jakuba oraz wzgórze objawień – Podbrdo, na które prowadzi droga krzyżowa. Na szczycie góry o nazwie Krizevac stoi pamiątkowy krzyż, a sama wspinaczka może okazać się niemałym wyzwaniem kondycyjnym, którego zwieńczeniem są piękne widoki na okoliczne zbocza porośnięte bujną roślinnością.

      Stolac to miasto-muzeum objęte ochroną UNESCO, którego nazwa po raz pierwszy pojawiła się w XV w. Najwięcej ciekawostek znajdą tam miłośnicy archeologii i historii, na których czekają ślady ufortyfikowanego miasta z czasów iliryjskich, starówka ze średniowieczną twierdzą, turecka zabudowa i prowincjonalny klimat najlepiej odczuwalny w przytulnych kawiarenkach serwujących aromatyczną kawę. Stolac jest idealnym miejscem na spędzenie spacerowego popołudnia.

      Trebinje – niezwykły urok miasto zawdzięcza rzece Trebisnjicy, która tworzy złudzenie zabudowy unoszącej się na wodzie. W takiej scenerii niezwykle wyglądają średniowieczne fortyfikacje, w których znajdowała się siedziba biskupstwa, drewniane młyny wodne i XVIII-wieczny meczet Osman-paszy. Przy okazji warto także zobaczyć malowniczy most w miejscowości Gradinie oraz krainę winnic Lastva i Jazina.

      Park Narodowy Hutovo Blato – raj dla miłośników ornitologii, pełen setek gatunków ptaków zamieszkujących dziewicze okolice Neretwy, które sprzyjają także łowieniu ryb i polowaniom. Na wyprawę do przepięknego zakątka najlepiej wybrać się z miejscowości Capljina.

      Park Narodowy Bjelasnica – interesujący teren pełen stanowisk archeologicznych, cmentarzy i starych osad, z których najciekawsza jest trudno dostępna wioska Lukomir znajdująca się w centrum parku. W przepięknych okolicach najlepiej będą się czuli miłośnicy pieszych wędrówek, wspinaczki, kolarstwa górskiego i wszelkich form lotniarstwa. W zimie pojawiają się tam narciarze, którzy mogą zjeżdżać z góry Bjelasnica osiągającej wysokość 2067 m n.p.m.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      Do miasta Neum najlepiej wybrać się w trakcie lata. Można wówczas liczyć na prawdziwie wakacyjną aurę – wysokie temperatury powietrza i wody oraz dużo słońca. Osoby, które lubią bardziej umiarkowaną pogodę będą też zadowolone z wycieczki w maju lub wrześniu.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Pogoda Neum – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Bośni i Hercegowinie
      Bośnia i Hercegowina, Sarajewo, Dola 13, 71000
      Tel.: +387 33 215 862 lub 201 142 Tel. dyżurny: +387 61 899 974 Faks: +387 33 226 844
      sarajewo.amb.sekretariat@msz.gov.pl
      www.sarajewo.polemb.net

      FAQ

      Jakie plaże są w Neum?
      W hotelowych wypożyczalniach bez problemu można wynająć parasole i leżaki plażowe, by udać się na rozgrzane wakacyjnym słońcem kamieniste i żwirowe plaże z łagodnym zejściem do morza, położone wzdłuż linii brzegowej kurortu przy spacerowych promenadach. W niektórych miejscach schronienie przed zbyt uciążliwymi promieniami słonecznymi można znaleźć pod palmami, natomiast ciszę i spokój na obrzeżach kurortu, gdzie nie ma co prawda typowych plaż, ale kamienne wybrzeże najlepiej nadaje się do nurkowania z maską i opalania na skałkach. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.
      Jakie są ograniczenia celne w Bośni i Hercegowinie?
      Ograniczenia celne nie odbiegają od europejskich norm. Bez problemu można wwieźć i wywieźć rzeczy osobistego użytku i związane z pobytem turystyczny, a bez deklaracji dopuszczalny jest wywóz maksymalnie 2500 EUR (większe kwoty należy zgłaszać służbom celnym).
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Bośni i Hercegowinie?
      W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są w Bośni i Hercegowinie bezpłatną podstawową opieką medyczną (w bardzo ograniczonym zakresie). Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego lub międzynarodowego ubezpieczenia medycznego, które w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Warto również posiadać ubezpieczenie w razie choroby lub nieszczęśliwego wypadku (NNW), a także ubezpieczenie komunikacyjne autocasco (AC).

      Zobacz również inne przewodniki