Wyspy Perhentian

    Malezja, czyli kraina kontrastów. Waluta, pogoda i więcej

    Dominika Kruszakin
    Malezja – doskonały wybór na egzotyczne wakacje. Idealny kierunek zarówno dla poszukiwaczy odpoczynku, jak i aktywnego spędzania czasu. Co warto wiedzieć przed podróżą? Prezentujemy garść najważniejszych informacji.

    Malezja to kraj, w którym nowoczesność łączy się z tropikalną dżunglą. Piaszczyste plaże, wspaniałe wyspy, historyczne miasta, futurystyczne wieżowce i tętniące życiem bary. Malezja oferuje podróżnikom szeroką gamę doświadczeń. Podczas egzotycznych wakacji, doskonale będą się bawić ci, którzy lubią zwiedzać, miłośnicy przyrody, a także poszukiwacze odpoczynku. Niewątpliwie to kierunek warty odkrycia! Zanim zdecydujesz się na urlop w Malezji, sprawdź garść najważniejszych informacji na temat tego kraju. 

    Gdzie leży Malezja?

    Malezja to państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo. Część kraju zlokalizowana na półwyspie graniczy z Tajlandią i Singapurem, a na Borneo z Brunei i Indonezją. Terytorium Malezji oblewają wody Morza Południowochińskiego i cieśniny Malakka. Stolicą państwa jest Kuala Lumpur, ale ze względu na przeludnienie miasta siedziba rządu mieści się w Putrajaya. Długość linii brzegowej to prawie 4700 kilometrów, a wybrzeża są nizinne i rozczłonkowane. Największą wyspą Malezji, ale i trzecią największą wyspą świata jest Borneo, które stanowi jedną z Wielkich Wysp Sundajskich. Kraj jest podzielony na 13 stanów, w tym 9 monarchii oraz 3 terytoria federalne.

    Malezja na Mapie

    KLIKNIJ, ABY AKTYWOWAĆ MAPĘ Kliknij, aby aktywować mapę

    Malezja – ile trwa podróż?

    Na terenie Malezji znajduje się kilkadziesiąt portów lotniczych, jednak tylko 6 z nich obsługuje połączenia międzynarodowe. Te najpopularniejsze znajdują się w Kuala Lumpur, Penangu, Kuchingu, Kota Kinabalu i Langkawi. Niestety, na żadne z tych lotnisk nie ma bezpośrednich, regularnych lotów z Polski. 

    Wakacje w Malezji najłatwiej zorganizować z biurem podróży. Ten kraj to nowość w ofertach polskich touroperatorów, dlatego najczęściej organizowane są wycieczki objazdowe i wyjazdy wypoczynkowe. Biura podróży zapraszają do Kuala Lumpur i na wyspę Langkawi. Osoby wybierające się do stolicy muszą się przesiadać np. w Amsterdamie. Wtedy podróż może trwać nawet 16 godzin i dłużej. Bezpośrednie loty z Polski na wyspę Langkawi będą realizowane od października 2024 roku. Klienci Itaki polecą Dreamlinerem z Warszawy, a podróż będzie trwała ok. 12 godzin.

    Dostępność bezpośrednich lotów do Malezji to niejedyny powód, dla którego warto wybrać wakacje z biurem podróży. Czasem można trafić na wycieczki w dobrej cenie w ofercie Last Minute. Wakacje i wycieczki objazdowe po Malezji organizują Rainbow Tours i Itaka

    Pogoda w Malezji

    Malezja leży w klimacie równikowym, czyli tropikalnym. Przez cały rok jest tam gorąco i wilgotno. Ze względu na położenie, w kraju pojawiają się monsuny i ulewne deszcze. Kiedy jechać do Malezji? W tym kraju można przebywać cały rok, ponieważ pora deszczowa na zachodnim i wschodnim wybrzeżu występuje w innych miesiącach. Kiedy w Malezji występuje pora deszczowa?

    • Na zachodzie pora deszczowa występuje od kwietnia do października. W godzinach popołudniowych występują krótkotrwałe burze;
    • Na wschodzie pora deszczowa występuje od listopada do lutego. Większość nadmorskich kurortów zamyka się w tych miesiącach, ponieważ opady są tak intensywne. 

    Pogoda w Malezji – Półwysep Malajski

    styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
    Średnia temperatura w dzień
    Średnia temperatura w nocy
    Średnia temperatura wody
    Dni z opadami deszczu
    Wilgotność powietrza

    Najlepsza pogoda do zwiedzania zachodniej części Malezji jest w miesiącach: grudzień-luty. Wtedy warto odkryć wyspy Penang i Langkawi. Wakacje na wschodzie Malezji warto zaplanować między czerwcem a sierpniem. W tym okresie polecamy odwiedzić wyspę Borneo, a także  Perhentian czy Tioman.

    Pogoda w Malezji – Borneo

    styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
    Średnia temperatura w dzień
    Średnia temperatura w nocy
    Średnia temperatura wody
    Godziny słoneczne
    Dni z opadami deszczu
    Wilgotność powietrza

    Gdzie jechać do Malezji?

    Oderwij się od szarej rzeczywistości i poznaj wielowymiarową Malezję! Wycieczka do tego kraju będzie wyjątkowym doświadczeniem. Być może będziesz miał niedosyt po pierwszej wyprawie... Poznaj miejsca, które warto zobaczyć podczas wizyty w Malezji. 

    Kuala Lumpur

    Stolica Malezji jest jednym z najszybciej rozwijających się miast Azji Południowo-Wschodniej. Właśnie w Kuala Lumpur nowoczesność styka się z tradycją, tworząc wyjątkową mieszankę. Oprócz drapaczy chmur można tam zobaczyć budynki z epoki kolonialnej, a także sporo terenów zielonych i atrakcji przyrodniczych. Miasto jest otoczone malowniczymi wzgórzami, a jego symbolem są Petronas Towers, dwie wieże o wysokości 452 metrów. Podczas zwiedzania warto odwiedzić Batu Caves, czyli imponujący kompleks jaskiń i świątyń hinduistycznych, Merdeka Square – centralny plac miasta z wieżą zegarową albo Muzeum Narodowe Malezji, które jest skarbnicą historii. Zwiedzanie Kuala Lumpur polecamy szczególnie podczas wycieczki objazdowej

    Langkawi

    "Perła Morza Andamańskiego" to archipelag składający się z niespełna 100 wysp, z których tylko kilka jest zamieszkałych. Największa z nich, Langkawi, przyciąga turystów spragnionych odpoczynku. Biały piasek i turkusowa sprawiają, że to idealne miejsce do relaksu. Jest to także strefa wolnocłowa, dlatego można tam kupić alkohol, papierosy, słodycze, kawę i herbatę w niskich cenach. W tym celu należy odwiedzić sklepy duty free, bo poza nimi ceny będą standardowe. Warto dodać, że Malezja to kraj muzułmański, dlatego w restauracjach nie można kupić alkoholu. Langkawi to również baza wypadowa, dlatego warto skorzystać z wycieczek fakultatywnych. 

    Borneo

    Borneo, czyli jedna wyspa i trzy kraje. Ta wyspa kiedyś nazywana "płucami świata" przyciąga miłośników przyrody, ponieważ to miejsce zamieszkania wielu gatunków roślin i zwierząt. Właśnie na Borneo można zobaczyć nosacze i orangutany w naturalnym środowisku, a także zwiedzić lasy deszczowe. Borneo będzie doskonałym wyborem dla fanów aktywnego zwiedzania, ponieważ podczas wycieczki do malezyjskiej części wyspy można wspiąć się na górę Kinabalu, wyruszyć w rejs rzeką Kinabatangan, poznać podwodne oblicze okolicy albo wybrać się do parku narodowego Sarawak. Plaże Borneo również zachęcają do relaksu. 

    Penang

    Wyspa Księcia Walii, to miejsce, gdzie kultury przenikają się z historią. Podczas pobytu na wyspie, punktem obowiązkowym jest miasto Georgetown, które było pierwszą osadą kolonialną Wielkiej Brytanii w Malezji. Ze względu na zachowanie wielu zabytków z tego okresu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jedną z największych atrakcji są kolorowe murale, które są rozsiane po całym mieście. Podczas odkrywania zakątków miasta warto skosztować lokalnych przysmaków, sprzedawanych na ulicznych straganach. Wyspa Penang to także zielone tropikalne ogrody, unikatowe zabytki, a także okazałe świątynie.

    Cameron Highlands

    Cameron Highlands to górzysty obszar na kontynentalnej Malezji. Słynie z zapierających dech w piersiach zielonych pól herbaty. Jednak wyżyny Camerons oferują również doskonałe trasy trekkingowe, które prowadzą w głąb dżungli. Osoby planujące przemierzanie wzgórz, mogą przenocować w jednym z trzech miasteczek: Ringlet, Tanah Rata oraz Brinching. Podczas wycieczki warto odwiedzić wioskę rdzennych mieszkańców, zwiedzić plantacje i fabrykę herbaty i sprawdzić wieżę widokową w Mossy Forest. 

    Dokumenty wjazdowe do Malezji

    Wybierając się na wakacje do Malezji, warto dowiedzieć się, jakie dokumenty są potrzebne do przekroczenia granicy kraju. Warto o to zadbać przed wykupieniem wycieczki albo lotów, aby ze spokojem oczekiwać na wymarzoną podróż.

    Paszport do Malezji

    Jedynym dokumentem upoważniającym do przekroczenia granicy Malezji jest paszport. Na granicy nie są akceptowane paszporty tymczasowe i dowody osobiste. Władze Malezji wymagają, aby paszport był ważny, co najmniej 6 miesięcy od momentu przekroczenia granicy. Paszport muszą posiadać osoby dorosłe, ale również dzieci – nawet niemowlaki. 

    Wiza do Malezji

    Osoby wybierające się na wycieczkę do Malezji nie muszą wyrabiać wizy. Dotyczy to pobytu nie dłuższego niż 90 dni, w ciągu 180 dni. Nie dotyczy to podróży w celu podjęcia pracy lub nauki. 

    Od 1 stycznia 2024 roku Polacy wybierający się do Malezji mają obowiązek wypełnić Malaysia Digital Arrival Card (MDAC). Więcej informacji można odnaleźć na stronie: https://imigresen-online.imi.gov.my/mdac/main

    Malezja: szczepienia przed wyjazdem

    Przed wyjazdem do Malezji nie ma obowiązku szczepień. Warto jednak wybrać się do lekarza medycyny podróży. Specjalista doradzi, czy warto przedsięwziąć jakieś dodatkowe środki bezpieczeństwa i jednak się zaszczepić. W sieci można odnaleźć informację, że zaleca się szczepienia na żółtą gorączkę, a także na dur brzuszny, tężec, błonicę, krztusiec, zapalenie wątroby A i B oraz japońskie zapalenie mózgu i wściekliznę. Mimo wszystko polecamy skonsultować się ze specjalistą.

    Bezpieczeństwo w Malezji

    Malezja to stosunkowo bezpieczny kierunek wakacyjny. Jest krajem o niskim poziomie przestępczości. Należy jednak pamiętać o pilnowaniu rzeczy osobistych, ponieważ w miejscach turystycznych i dużych miastach mogą grasować kieszonkowcy. Warto być ostrożnym, pilnować torebek i plecaków, a cenne przedmioty trzymać w bezpiecznym miejscu. Nie polecamy nosić przy sobie dużo gotówki i pozostawiać torby na krześle. Najpopularniejszą formą kradzieży jest wyrywanie damskich torebek lub telefonów przez złodziei na skuterze.

    Ponadto przed wyjazdem do Malezji warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie, wykupując ubezpieczenie. Aby uniknąć przygód żołądkowo-jelitowych polecamy pić wodę butelkowaną, a jedzenie spożywać w sprawdzonych miejscach. Malezja jest krajem muzułmańskim, dlatego trzeba mieć to na uwadze przed wyjazdem. 

    Waluta w Malezji

    Ringgit malezyjski jest oficjalną walutą Malezji. Banknoty można wypłacić w licznie rozlokowanych bankomatach w całym kraju. Jednak wypłacanie gotówki może być kosztowne, dlatego przed podróżą warto sprawdzić prowizję za przewalutowanie. W przypadku gdy wymienimy pieniądze online, należy sprawdzić stawki za wypłacanie gotówki. 

    Wybierając się do Malezji, polecamy zabrać dolary lub euro. Pieniądze będzie można wymienić w kantorach. Warto mieć ze sobą gotówkę, ponieważ w mniejszych miejscowościach, na straganach czy sklepach mogą preferować taką formę zapłaty.

    Malezja jest dość nowoczesnym krajem, więc w hotelach, restauracjach lub w większych sklepach nie powinno być problemu z płatnością kartą.

    Co zabrać do Malezji?

    Wielu z nas głowi się przed podróżą: co zabrać? Przybywamy z pomocą! Pamiętaj, żeby nie brać za dużo ubrań i zaplanuj, co ubierzesz każdego dnia wycieczki. Malezja to kraj tropikalny, dlatego warto zabrać lekkie i przewiewne ubrania z lnu lub innej naturalnej tkaniny. Dodatkowo warto spakować płaszcz przeciwdeszczowy, ponieważ niespodziewanie może spaść deszcz. W bagażu powinny znaleźć się nie tylko sandały i klapki, ale również pełne buty. Oprócz tego zabierz ze sobą nakrycie głowy, kremy z wysokim filtrem UV i okulary przeciwsłoneczne

    Przygotowując się do podróży, trzeba zakupić przejściówkę. Gniazdka w Malezji mają wtyczki z trzema prostokątnymi bolcami, czyli tak jak w Wielkiej Brytanii. Dostęp do Wi-Fi jest powszechny, można zakupić kartę SIM. Co istotne, wszystkie karty są rejestrowane, dlatego sprzedawca może poprosić o paszport. 

    Jakie leki zabrać do Malezji? Podczas egzotycznych wakacji trzeba być przygotowanym na wszelkie okoliczności. Na kilkanaście dni przed podróżą warto zacząć codziennie przyjmować probiotyk, który może zapobiec problemom żołądkowo-jelitowym. Lek warto też brać w trakcie wycieczki.  Zalecamy zabrać ze sobą leki przeciwbólowe, repelent przeciw komarom np. Mugga, lek przeciwbiegunkowy, krem na oparzenia słoneczne, żel do dezynfekcji rąk, preparat do odkażania ran, gaziki i plastry. 

    Kuchnia Malezji – co warto zjeść?

    Będąc w Azji, warto rozsmakować się w lokalnej kuchni! Czego warto spróbować w Malezji? Tamtejsza kuchnia jest połączeniem smaków znanych z Tajlandii i Singapuru, a także aromatów i stylów gotowania kuchni chińskiej, indyjskiej, malajskiej i portugalskiej. Mówi się, że to najlepiej doprawiona kuchnia na świecie, którą zachwycają się najpopularniejsi kucharze. W Malezji nie brakuje stoisk z jedzeniem, a przed przygotowaniem możesz poprosić o wersje "not spicy", żeby pochłonąć posiłek w całości. Jeśli lubisz ostre potrawy, Malezja to idealny kierunek dla Ciebie! Malajowie potrafią przyrządzać jedzenie, dlatego wybór jest ogromny. Co zjeść podczas urlopu? Oto lista polecanych dań. 

    • Nasi Lemak – potrawa serwowana głównie w porze śniadaniowej. Jej podstawą jest ryż gotowany na mleku kokosowym, do którego dodaje się liść pandanu, ostry sos sambal, smażone orzeszki ziemne oraz różne dodatki, takie jak: jajko, kurczak, małe suszone rybki ikan bilis. Danie jest najczęściej zawijane w liść bananowca i można je jeść o każdej porze dnia;
    • Asam Laksa – tradycyjna zupa rybna z makaronem, która jest pikantna i kwaśna. Jest zwykle przygotowywana z rozdrobnionej makreli z dodatkiem warzyw. Podaje się ją z makaronem ryżowym i posypuje słodką pastą krewetkową; 
    • Lok-Lok – czyli malezyjski szaszłyk. Najłatwiej znaleźć je na straganach, które wieczorami pojawiają się na ulicach miast. Na patyczkach może być wszystko, można je zabrać na wynos lub skonsumować na miejscu. Przy stoliku znajduje się gar z gotującą się wodą, w którym można gotować patyczki i zjadać się z dostępnymi sosami; 
    • Curry Laksa – kremowa zupa z mlekiem kokosowym i pastą curry. Tradycyjnie do laksy używa się cienkiego makaronu ryżowego oraz sercówki, słonowodne małże, które zwykle podaje się na surowo. Przed podaniem danie doprawia się sosem chilli i liśćmi kolendry;
    • Nasi Kandar – to popularne danie, które pochodzi z Indii. Potrawa występuje w różnych odmianach, ale cechą wspólną jest ryż i kilka rodzajów curry w stylu kuchni indyjskiej, zwykle z kurczaka lub wołowiny, a także z okry lub bakłażana;
    • Hokkien Mee – gęsty makaron jajeczny, którego składniki i przygotowanie różni się w zależności od regionu. Na wyspie Penang Hokkien Mee jest podawany w pikantnym bulionie krewetkowym z dodatkami, a w Kuala Lumpur makaron smażony na ciemnym sosie sojowym jest wymieszany z wieprzowiną, kalmarami, dymką; 
    • Char Koay Teow – płaski makaron ryżowy smażony na smalcu wieprzowym, ciemnym i jasnym sosie sojowym, chilli, z małżami bez łusek, kiełkami fasoli, szczypiorkiem chińskim, czasem z krewetką i jajkiem;
    • Otak-Otak – mieszanka zmielonej ryby, przypraw i cebuli, zawijana w liść bananowca. Potrawa jest grillowana na węglu drzewnym; 
    • Murtabak –  omlet smażony w cieście naleśnikowym nadziewany mięsem mielonym z dodatkiem cebuli i maczany w aromatycznym sosie. Ten smakołyk można dostać w różnych wariantach, w tym na słodko; 
    • Rojak – sałatka owocowa, która jest mieszanką smaków i konsystencji. Jest zarówno słona, jak i ostra, a także miękka i chrupiąca. 
    • Pisang  Goreng – najprostszy i najpopularniejszy deser, czyli banan smażony w głębokim tłuszczu;
    • Onde-Onde – słodka przekąska wykonana z zielonego cista ryżowego, posypana posolonym kokosem z płynnym cukrem palmowym środku.

    Wymienione potrawy i przekąski to zaledwie ułamek tego, co oferuje Malezja. Warto posmakować dań w restauracji, ale również przechadzając się wśród budek rozstawionych na ulicy.

    Malezja – co warto kupić?

    Podczas podróży chętnie kupujemy pamiątki. Będąc w Malezji, warto nabyć coś, co będzie przypominać o egzotycznych wakacjach. Co kupić?

    • kawy i herbaty;
    • przyprawy i zioła;
    • pasty i sosy, jak satay czy pastę chilli;
    • biżuteria z perłami;
    • naczynia wykonane z kokosa;
    • kosmetyki i oleje z kokosa;
    • batik – tradycyjna tkanina zdobiona ręcznie. 

    Przeżyj niezapomnianą przygodę w Malezji!

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL