tajlandia łodzie

    #FLYnews: dłużej bez wizy w Tajlandii, Wenecja rozważa podwyżkę opłaty i więcej

    Marta Wielgosz
    Zapraszamy na cotygodniowy #FLYnews, garść wieści ze świata podróży i turystyki! Jak w każdy piątek przedstawiamy wybrane przez nas informacje z całego tygodnia.

    W tym wydaniu piszemy m.in. o wydłużeniu pobytów bezwizowych w Tajlandii, otwarciu kolejnego punktu wyrabiania paszportów tymczasowych czy trendzie coolcation. Udanej lektury!

    Tajlandia wydłuża pobyty bezwizowe

    Tajlandia chce przyciągnąć jeszcze więcej turystów i to na dłuższy czas. W osiągnięciu tego założenia mają jej pomóc nowe przepisy dotyczące ruchu bezwizowego. 15 lipca 2024 roku władze kraju ogłosiły wydłużenie pobytów bezwizowych o charakterze turystycznym i służbowym z 30 do 60 dni. Zarządzeniem objęto 93 państwa. Wśród nich znalazła się Polska.

    Nowe połączenia Wizz Air z Krakowa

    Wizz Air, przewoźnik znany z tanich biletów lotniczych, ogłosił 3 zupełnie nowe trasy z lotniska w Krakowie. Wszystkie prezentują się bardzo atrakcyjnie. Dokąd polecimy? Już najbliższej jesieni z krakowskiego portu lotniczego będzie można wybrać się do takich miejsc, jak:

    • Bolonia we Włoszech – pierwszy lot z Wizz Air odbędzie się 27 października 2024 roku. Rejsy przewidziano 4 razy w tygodniu: w każdy poniedziałek, środę, piątek i niedzielę;
    • Walencja w Hiszpanii – loty wystartują 28 października 2024 roku. Trasa będzie obsługiwana trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki;
    • Bukareszt w Rumunii – połączenie będzie obsługiwane od 28 października 2024 roku. Loty mają odbywać się trzy razy w tygodniu: w każdy poniedziałek, środę i piątek.

    Awaria CrowdStrike wpłynęła na działanie lotnisk i linii lotniczych

    19 lipca 2024 roku doszło do globalnej awarii Microsoft i CrowdStrike. Nie pozostało to bez wpływu na branżę turystyczną. Problemy z rezerwacjami lotów oraz odprawą odnotowały m.in. linie lotnicze Wizz Air i Ryanair. Na wielu lotniskach w Polsce doszło też do opóźnień. Porty lotnicze musiały ręcznie odprawiać pasażerów, co spowodowało wydłużenie procedur. Za granicą sytuacja na lotniskach prezentuje się gorzej. Doszło nie tylko do opóźnienia, ale i odwołania niektórych lotów. Z problemami zmagają się porty lotnicze m.in. w USA, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Australii czy Irlandii.

    Lotniska, linie lotnicze oraz biura podróży radzą pasażerom, którzy mają na dziś zaplanowany lot, aby pojawili się w portach lotniczych z bardzo dużym wyprzedzeniem. Zachęcają też do śledzenia na bieżąco oficjalnych komunikatów wydawanych przez przewoźników i lotniska.

    LOT przywraca połączenie do popularnego wśród polskich turystów miasta

    Polskie Linie Lotnicze LOT po dwóch latach przerwy ponownie uruchomią połączenie z Larnaką. To dobra informacja dla wszystkich tych, którzy chcą spędzić wczasy na Cyprze. Larnaka to kurort, który przyciąga zarówno latem, jak i jesienią, a nawet zimą. Miasto jest znane z ładnych widoków, ciekawych zabytków i słynnego słonego jeziora, przy którym między listopadem a marcem można obserwować flamingi.

    Pierwszy rejs LOT-u na Larnakę przewidziano na 28 października 2024 roku. W sezonie jesień-zima połączenie będzie odbywać się cztery razy w tygodniu (w każdy poniedziałek, środę, piątek i sobotę), natomiast latem aż sześć razy tygodniowo (w każdy dzień poza wtorkami).

    Otworzono punkt wyrabiania paszportów tymczasowych na lotnisku w Katowicach

    Kolejny lotniskowy punkt wyrabiania paszportów tymczasowych już działa. Tym razem został uruchomiony w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach. Otwarcie nastąpiło 17 lipa 2024 roku.

    Punkt jest zlokalizowany w strefie ogólnodostępnej terminalu pasażerskiego B, na drugim piętrze. Działa pięć razy w tygodniu: od poniedziałku do piątku między 7:30 a 15:30.

    Więcej informacji na temat wyrabiania paszportów tymczasowych do przeczytania w artykule: Jak i gdzie wyrobić paszport tymczasowy? Na lotnisku, w urzędzie. Ważne informacje

    Akropol zamknięty w południe z powodu upałów

    Upały przetaczają się przez Europę. Blisko 40℃, a czasem nawet więcej, pokazują m.in. termometry w Grecji. Sytuacja ta trwa już od pewnego czasu. Konsekwencje upałów dotykają zarówno mieszkańców, jak i turystów przebywających na wakacjach w Grecji. Utrudnione jest m.in. zwiedzanie. Z powodu zbyt wysokich temperatur ograniczono dostęp do znanego zabytku. Chodzi tu o słynny Akropol. Greckie Ministerstwo Kultury wydało zarządzenie o zamknięciu antycznych ruin w środę 17 lipca w godzinach 12:00-17:00, a więc w momencie największego skwaru.

    Lotnisko Chopina z rekordem w czerwcu

    Lotnisko Chopina odnotowało historyczny wynik. W czerwcu 2024 roku w warszawskim porcie lotniczym odprawiono przeszło 2 mln pasażerów. To prawdziwy rekord. Nigdy wcześniej liczba obsłużonych osób w trakcie jednego miesiąca nie była tak duża. W porównaniu z czerwcem zeszłego roku nastąpił wzrost o 10,5%.

    Jeśli chodzi o loty rejsowe, cały czas królują rejsy do Londynu. Drugie miejsce zajmują Paryż, a trzecie Amsterdam. Z kolei w przypadku połączeń czarterowych turyści najchętniej wybierają loty na wakacje do Antalyi, Marsa Alam oraz Hurghady.

    Coolcation, nowy trend podróżniczy, zyskuje na popularności

    W turystyce i podróżach pojawił się nowy trend. Mowa tu o coolcation, które powoli zyskuje coraz większe zainteresowanie. Co to jest? Samo słowo pochodzi z angielskiego i jest połączeniem słów „cool” (chłodny) oraz „vacation” (wakacje). Oznacza wyjeżdżanie na wczasy do miejsc, w których temperatury nie są zbyt wysokie. Chętnie wybieranym kierunkiem na coolcation są więc kraje na północy Europy. Popularnością cieszą się przede wszystkim Szwecja i Norwegia. Osoby, które chcą uciec od upałów powinny też pomyśleć o wizycie w takich krajach, jak chociażby Dania, Finlandia, Szkocja czy Islandia.

    Wizz Air wprowadza chatbot, który ma pomóc pasażerom

    Linie lotnicze Wizz Air ogłosiły uruchomienie chatbota Amelia. Wirtualna asystentka ma wesprzeć pasażerów na wypadek problemów z rezerwacją czy zakłóceniami lotu. Nowoczesne rozwiązanie stanowi rodzaj zaawansowanej, zautomatyzowanej pomocy telefonicznej. W przypadku utrudnień, np. opóźnienia, odwołania czy zmiany harmonogramu lotów, głosowy bot Amelia zadzwoni do podróżujących i przekaże im informacje w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie to w znaczącym stopniu może ułatwić życie podróżującym. Najważniejsze funkcje bota to: aktualizacja statusu lotu, pomoc w zakwaterowaniu (w razie potrzeby) oraz przekazanie informacji o miejscach, gdzie można znaleźć przedstawicieli lotniska/linii lotniczych oraz o tym, jak Wizz Air skontaktuje się z pasażerami. Dostępne jest też dodatkowe wsparcie, np. przekazywanie wskazówek dotyczących punktów informacyjnych na lotnisku.

    Aktualnie głosowy chatbot Amelia jest dostępny w języku angielskim. Można z niego skorzystać przy odlotach z Polski, Austrii, Rumunii, Włoch, Węgier i Wielkiej Brytanii. Niebawem mają zostać wprowadzone kolejne wersje językowe, w tym polska.

    Polskie pociągi pojadą szybciej

    PKP opublikowało nowy rozkład jazdy. Zacznie on obowiązywać od grudnia 2024 roku. Można liczyć na kilka pozytywnych zmian. Na niektórych trasach pociągi znacząco przyspieszą. W przypadku połączenia Warszawa-Szczecin podróż ma potrwać krócej aż o 42 minuty. Z kolei na trasie Warszawa-Białystok będzie to 30 minut, a Szczecin-Poznań oraz Wrocław-Międzylesie – 31 minut.

    Wraca jedna z najdłuższych tras lotniczych na świecie

    Ciekawostka lotnicza. Linia Qantas z Australii przywróciła bezpośrednie połączenie między Perth a Paryżem. Trasa nie była obsługiwana przez ostatnie 20 lat. Teraz wystartowała ponownie w związku z igrzyskami olimpijskimi, które już pod koniec lipca odbędą się w stolicy Francji. Zostanie utrzymana również po ich zakończeniu.

    Warto wiedzieć, że lot z australijskiego Perth do Paryża jest szóstym pod względem długości bezpośrednim połączeniem na świecie. Rejs trwa aż 17 godzin i 20 minut. Samolot pokonuje w tym czasie 14 266 km.

    Wenecja rozważa podwyżkę opłaty za wstęp do miasta

    25 kwietnia 2024 roku wprowadzono opłatę za wstęp do Wenecji. Wynosi ona 5 euro i obowiązuje jednodniowych turystów w wybrane dni roku – łącznie jest ich 29. Jak do tej pory dzięki niej miasto zebrało przeszło 2,4 mln euro.

    Warto podkreślić, że celem wprowadzenia opłaty była m.in. chęć ograniczenia negatywnego wpływu masowej turystyki na Wenecję. Płatny wstęp nie wpłynął jednak na zmniejszenie liczby odwiedzających. W związku z tym władze miasta zastanawiają nad zwiększeniem pobieranej kwoty do 10 euro. Miałaby ona obowiązywać w przyszłym roku. Na razie nie podjęto decyzji w tej kwestii.

    Grecja patroluje plaże przy użyciu dronów

    Władze Grecji próbują walczyć z zatłoczonymi plażami. W tym roku wprowadzono przepisy regulujące liczbę stojących na nich leżaków i parasoli (70% każdego kąpieliska ma być od nich wolne; w przypadku obszarów chronionych jest to aż 85%). Niestety zasady te nie wszędzie są przestrzegane. Aby znaleźć firmy, bary i restauracje, które nielegalnie rozstawiają leżaki i parasole, przeprowadzane są inspekcje plaż. Pomagają w tym drony. Łamanie przepisów można też zgłosić przez aplikację MyCoast. Za nielegalne rozstawianie leżaków i parasoli na plażach grożą wysokie kary pieniężne.

    Wybrano 11 podróży, których każdy powinien doświadczyć

    Magazyn podróżniczy „Conde Nast Traveller” opublikował listę 11 podróży, które każdy powinien odbyć chociaż raz w życiu. Kierunki zostały wybrane przez redaktorów pisma. Wśród wypraw znalazły się:

    • odwiedzenie Porto w Portugalii,
    • miesięczny pobyt nad jeziorem Garda we Włoszech,
    • wycieczka z Stambułu do Paryża pociągiem Venice Simplon-Orient-Express, która trwa sześć dni,
    • wizyta w Pamukkale w Turcji,
    • odwiedzenie niewielkich wysp w Chorwacji (Hvar, Krk, Losinj, Pasman i Solta),
    • przejazd samochodem po wybrzeżu Amalfi we Włoszech,
    • objazdowa wycieczka po greckich wyspach (przede wszystkim mniejszych, jak Sifnis, Milos czy Skopelos),
    • samochodowa podróż po Irlandii,
    • wycieczka autem po Norwegii,
    • odwiedzenie miasta Positano we Włoszech,
    • podróż po Vestfirsir, malowniczym regionie na Islandii.

    Redaktorzy magazynu zaproponowali szczegóły każdej z wycieczek i ciekawe aktywności, którym można się oddać w każdym z miejsc. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej „Conde Nast Traveller”.

    Przedstawiono listę lotnisk obsługujących najwięcej turystów

    Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych (Airports Council International) zaprezentowała zestawienie portów lotniczych, które w 2023 roku odprawiły najwięcej pasażerów. Pierwsza piątka prezentuje się następująco:

    1. Port lotniczy Atlanta - Hartsfield-Jackson – 104,6 mln pasażerów;
    2. Port lotniczy Dubaj – 87 mln pasażerów;
    3. Port lotniczy Dallas-Fort Worth – 81,7 mln pasażerów;
    4. Port lotniczy Londyn-Heathrow – 79,1 mln pasażerów;
    5. Port lotniczy Tokio-Haneda – 78,7 mln pasażerów.

    Na liście znalazło się łącznie dwadzieścia międzynarodowych portów lotniczych z największym ruchem.

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL