Hiszpania-Malaga

    #FLYnews: Malaga apeluje do turystów, Itaka z ofertą dla narciarzy, więcej

    Marta Wielgosz
    Zapraszamy na piątkowy #FLYnews! Najciekawsze, naszym zdaniem, wieści ze świata podróży i turystyki z ostatniego czasu. Sprawdź, co warto wiedzieć.

    W tym #FLYnews piszemy m.in. o bardzo szerokiej ofercie zimowych wyjazdów dla narciarzy od Itaki, kolejnym rekordzie Lotniska Katowice i inwestycji na Zakynthos związanej z słynną Zatoką Wraku. Udanej lektury!

    Szeroka oferta Itaki dla narciarzy

    Biuro podróży Itaka zaprezentowało ofertę dla miłośników sportów zimowy na sezon Zima 2024/2025. Jest ona bardzo szeroka – znacznie bardziej rozbudowana niż w poprzednich latach. Narciarze i snowboardziści będą mogli wybrać się na wakacje marzeń do zimowych ośrodków zlokalizowanych w różnych częściach świata. Kluczowe kierunki to:

    • narty we Włoszech – wyjazdy do Piemontu, Dolomitów lub Doliny Aosty,
    • narty w Austrii – w Tyrolu – wyjazdy do Doliny Wildschönau,
    • narty we Francji – wyjazdy do ośrodka Trzy Doliny oraz Chamonix,
    • narty w Kapadocji – wyjazdy do ośrodka Erciyes-Kayseri,
    • narty w Hiszpanii – wyjazdy do ośrodków w górach Sierra Nevada,
    • narty w Bułgarii – wyjazdy do ośrodka Bansko,
    • narty w Gruzji – wyjazdy do ośrodka Guduari,
    • narty w Andorze – wyjazdy do Grandvalira i Pal-Arinsal,
    • narty w Japonii – tzw. Ski Safari, czyli wyjazdy do ośrodków narciarskich, takich jak Shiga Kogen, Togakushi, Madarao i Nozawa Onsen połączone ze zwiedzaniem Tokio i Nagano.

    Oferta Itaki dla fanów białego szaleństwa jest niezwykle bogata. Królują znane i lubiane ośrodki narciarskie o świetnej infrastrukturze. Nie brakuje też jednak nieco mniej oczywistych miejsc – tu wyjątkowo ciekawie prezentują się wyjazdy do Japonii.

    Biuro podróży Grecos z nową gwarancją ubezpieczeniową

    Grecos, biuro podróży od lat specjalizujące się w organizowaniu wakacji w Grecji, uzyskało nową gwarancję ubezpieczeniową. Wynosi ona 80 mln zł i obowiązuje przy umowach dotyczących wyjazdów na wczasy zawieranych między 17 września 2024 roku a 16 września 2025 roku. Nowa gwarancja ubezpieczeniowa jest równa pierwotnej kwocie tej sprzed roku (warto jednak pamiętać, że w trakcie obecnego sezonu została ona zwiększona do 103 mln zł).

    Malaga zachęca turystów do odpowiedniego zachowywania się

    Malaga, miasto w Hiszpanii położone na Costa del Sol w regionie Andaluzji, apeluje to turystów o odpowiednie zachowanie. Jego władze przygotowały specjalny poradnik dla przyjezdnych zawierający najważniejsze zasady, których należy przestrzegać. Umieszczono je na billboardach, które opublikowano w mediach społecznościowych. Najważniejsze reguły dotyczą takich kwestii jak:

    • zachowanie czystości w mieście – zalecane jest wyrzucanie śmieci do kosza, dbanie o czystość przy obiektach publicznych, zabytkach, ławkach, w ogrodach itp.;
    • zakładanie stosownego ubioru – samorząd Malagi wskazuje, że strój powinien być kompletny przez wzgląd na higienę i szacunek do innych. Niemile widziane jest więc nadmierne roznegliżowanie, np. chodzenie bez koszulki;
    • poruszanie się po chodnikach wyłącznie przez pieszych – niewskazane jest jeżdżenie po chodnikach na rowerze lub hulajnodze (w tym tej elektrycznej);
    • nie bycie zbyt głośno – zalecane jest zachowywanie ciszy. Miasto apeluje, aby zrezygnować z krzyczenia, śpiewania i puszczania głośnej muzyki, ponieważ zakłóca to spokój mieszkańców.

    Malaga nie po raz pierwszy próbuje ograniczyć niewłaściwe zachowania turystów. W 2023 roku ogłoszono wprowadzenie mandatów w wysokości 750 euro za chodzenie po mieście w bieliźnie lub w niekompletnym stroju.

    Asturia planuje wprowadzenie podatku turystycznego

    Asturia, region zlokalizowany na północy Hiszpanii, zamierza wprowadzić podatek turystyczny. Decyzja ta wynika ze zwiększenia liczby turystów odwiedzających tę część kraju. Zebrane w ten sposób pieniądze miałyby pomóc utrzymać lokalną infrastrukturę i usługi publiczne. Podatek nie byłby obowiązkowy na terenie całej Asturii – decyzja o jego wprowadzeniu ma leżeć w gestii gmin. I tak, duże miasta, np. Gijón i Oviedo, już teraz sceptycznie podchodzą do pomysłu wprowadzenia dodatkowych opłat, natomiast miejscowości Valdés, Cangas de Onís i Cudillero popierają ten plan. Na razie nie wiadomo, jak wysoka miałaby być stawka podatku w Asturii. W innych regionach Hiszpanii podobne opłaty nie są jednak zbyt wysokie, dlatego nie stanowią dużej przeszkody dla turystów.

    Polacy w pierwszej trójce nacji odwiedzających wybrzeże Bułgarii

    Południowe wybrzeże Morza Czarnego w Bułgarii to chętnie wybierany kierunek na wakacje w sezonie letnim. W 2024 roku odwiedziło je 1,2 mln gości z zagranicy. To podobny wynik do tego osiągniętego w ubiegłym roku, jednak o wiele niższy niż w 2019, kiedy to przybyło tam aż 3 mln podróżnych. Wśród przyjezdnych pod względem liczebności pierwsze miejsce zajmują Brytyjczycy. Drugą pozycję zajmują Polacy, a trzecią Niemcy.

    Nowe połączenie z Rzeszowa

    Lotnisko w Rzeszowie zyskało nowe połączenie. Zapewnia je Wizz Air, przewoźnik znany z tanich biletów lotniczych. Już od 10 września 2024 roku z województwa podkarpackiego można polecieć do Mediolanu. Rejsy będą odbywać się dwa razy w tygodniu – w każdy wtorek i sobotę. Lot trwa około 2 godziny.

    Rekordowy sierpień na Lotnisku Katowice. Duża zasługa czarterów

    Lotnisko Katowice ma za sobą najlepszy miesiąc w historii. W sierpniu pobito rekord liczby obsłużonych pasażerów. Podróżnych było niemal 866,5 tys. W porównaniu z sierpniem 2024 stanowi to wzrost o 11,6%. Jednocześnie wynik ten jest o 2,2% lepszy od tego osiągniętego w lipcu 2024, który do tej pory był uważany za historycznie najlepszy.

    Do osiągnięcia rekordu w dużej mierze przyczyniły się loty czarterowe, z których korzystają biura podróży. Skorzystało z nich nieco ponad 537,5 tys. osób. Królowały wyloty na wakacje do Turcji (Antalya), Egiptu (Hurghada i Marsa Alam), Tunezji (wyspa Djerba) oraz Bułgarii (lotnisko w Burgas). Na szczególną uwagę zasługują rejsy do Antalyi. Samo to jedno połączenie zapewniło 115 tys. pasażerów. To również wyjątkowa sytuacja – nigdy wcześniej na jednym kierunku czarterowym nie obsłużono aż tylu podróżnych w ciągu miesiąca.

    Maroko szykuje się na rekordową liczbę turystów

    Wiele wskazuje na to, że Maroko może pobić w tym roku turystyczny rekord. Według prognoz kraj ten ma odwiedzić aż 16 mln turystów. Dla porównania, w 2023 roku było ich 14,5 mln, czyli o 34% mniej niż zakłada tegoroczny plan. Optymistyczne założenia póki co się sprawdzają. Od stycznia do lipca 2024, na wakacje w Maroku zdecydowało się 10 mln osób, o 1,3 mln więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku.

    Przebudowa platformy z widokiem na Zatokę Wraku na Zakynthos

    Zakynthos, jedna z greckich wysp, słynie z cudownych krajobrazów i malowniczych kąpielisk. Jednym z jej kluczowych punktów jest plaża Navagio, znana jako Zatoka Wraku. To bardzo popularna atrakcja turystyczna Zakynthos. Władze Grecji doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego postanowiły zadbać o otaczającą ją infrastrukturę. W ostatnim czasie tamtejszy Minister Spraw Wewnętrznych, polityk Theodore Livanios, podpisał budżet w wysokości 0,5 mln euro, który zostanie przeznaczony na renowację platformy widokowej, z której można oglądać słynną Zatokę Wraku. Prace remontowe będą szeroko zakrojone. Wybudowana zostanie nowa platforma widokowa z metalowymi poręczami, a istniejące ogrodzenie ulegnie wzmocnieniu i rozszerzeniu. Powstaną także miejsca do siedzenia, kamienne ścieżki oraz znaki bezpieczeństwa. Inwestycja z pewnością się opłaci, ponieważ Zatokę Wraku każdego roku odwiedzają setki tysięcy zagranicznych gości. Przypominamy, że aktualnie nie ma wstępu na plażę Navagio – można ją oglądać jedynie z pokładu statku wycieczkowego albo właśnie z platform widokowych usytuowanych na klifach. Podczas renowacji poprawiona zostanie nie tylko estetyka rzeczonych platform, lecz przede wszystkim ich bezpieczeństwo.

    Włochy rozważają podwyżkę podatku turystycznego

    Być może już wkrótce wakacje we Włoszech staną się droższe. Według „Financial Times”, tamtejsze władze rozważają podwyżkę podatku turystycznego. Na ten moment opłata zależy od standardu i kategorii obiektu noclegowego i wynosi od 1 do 5 euro za osobę za noc. Obecne stawki miałyby wzrosnąć kilkukrotnie. Wynosiłyby 5 euro za pokój za noc w przypadku noclegów, których cena nie przekracza 100 euro, 10 euro pokój/noc w przypadku noclegu w cenie 100-400 euro, 15 euro za pokój przy cenie noclegu w wysokości 400-750 euro i nawet 25 euro w przypadku ceny przekraczającej 750 euro. Na razie nie wiadomo, czy plany wejdą w życie. Podwyżce podatku sprzeciwia się włoska branża hotelarska i turystyczna.

    Madryt zakazuje elektrycznych hulajnóg

    Już w październiku 2024 roku w Madrycie zaczną obowiązywać nowe przepisy. Zakazują one jeżdżenia hulajnogami elektrycznymi. Decyzja ta podyktowana jest względami bezpieczeństwa pieszych. To już druga stolica europejska, która wprowadzi tego typu regulacje. Pierwszą z nich był Paryż.

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL