egipt zwiedzanie

    #FLYnews: muzeum w Egipcie, podwyżki na Balearach i więcej

    Dominika Kruszakin
    Zapraszamy na przegląd najważniejszych informacji turystycznych i podróżniczych, czyli #FLYnews! Sprawdź, co się wydarzyło w ostatnim tygodniu.

    Tym razem we #FLYnews informujemy m.in. o: otwarciu egipskiego muzeum, sytuacji w Hiszpanii, planach budowy CPK i sporze na Wyspach Owczych. 

    Otwarcie Wielkiego Muzeum Egiptu

    Wakacje w Egipcie, to zawsze dobry pomysł. Teraz miłośnicy historii mogą mieć kolejny powód, aby odwiedzić ten kraj. Wielkie Muzeum Egipskie (Grand Egyptian Museum, GEM) powstawało 22 lata i nareszcie otwiera swoje wrota. Jest jeden, dość istotny szczegół: otwarcie jest na próbę. Do dyspozycji gości 16 października nie została oddana jeszcze cała ekspozycja. Pełne otwarcie podobno ma mieć miejsce w pod koniec 2024 roku. Premier Egiptu Mustafa Madbuli stwierdził, że czekają aż "przywódcy polityczni ustalą datę otwarcia GEM zgodnie z sytuacją międzynarodową oraz w ramach uwarunkowań regionalnych". 

    Wielkie Muzeum Egipskie mieści się zaledwie 2 kilometry od słynnych piramid w Gizie. Jego powierzchnia jest imponująca, ponieważ teren wystawowy obejmuje 45 tys. m². Po oficjalnym otwarciu zwiedzający będą mogli oglądać ponad 100 tys. zbiorów w 12 salach. Największą atrakcją będzie wystawa kolekcji grobowców króla Tutenchamona, a także kolekcja Łodzi Słonecznych. Oprócz posągów, rzeźb i mumii, w GEM będą przestrzenie wyposażone w najnowsze technologie, w tym wirtualną rzeczywistość.

    Na razie zostało otwarte 6 sal, a władze muzeum informują, że dzięki próbnemu otwarciu będą mogli przeanalizować, jak zwiedzający poruszają się po obiekcie. W ten sposób zidentyfikują ewentualne problemy, które należałoby rozwiązać. Zwiedzający mogą na razie oglądać Wiszący Obelisk, Grand Lobby oraz Szklane Lobby. Otwarto także część ogrodów, przestrzeń handlową, restaurację, kawiarnie i Wielkie Schody. 

    Żródło: visit-gem.com
    Żródło: visit-gem.com

    Zmiany na lotnisku we Wrocławiu

    Turyści mieszkający na dolnym śląsku będą mogli swobodnie wylecieć do Marsylii. Ryanair rozszerza sieć połączeń z lotniska we Wrocławiu. W zimowym rozkładzie lotów znalazła się wcześniej wspominana Marsylia we Francji, ale i zostanie zwiększona liczba połączeń do Alicante, czyli do regionu Costa Blanca i na Maltę. Co więcej, Ryanair powiększa flotę we Wrocławiu, dokładając szósty samolot. Irlandzki przewoźnik podkreśla, że zwiększenie liczby smoltów nie tylko ułatwi podróżowanie pasażerom, ale zapewni nowe miejsca pracy. 

    Warto zauważyć, że lotnisko we Wrocławiu w przyszłym roku zostanie zamknięte. W okresie od 26 października do 4 grudnia 2025 roku jest planowana rozbudowa lotniska. Co za tym idzie, żaden samolot nie wystartuje z portu we Wrocławiu. 

    Hiszpania: branża turystyczna się cieszy, ale nie obywatele

    Polacy chętnie podróżują do Hiszpanii. Nic w tym dziwnego, bo ten kraj ma wiele do zaoferowania. Wyspy Kanaryjskie kuszą piękną pogodą, podobnie jak Baleary. Hiszpańskie regiony takie jak Costa Brava, Costa del Sol od lat cieszą się dużym zainteresowaniem podróżników z Polski. Claudio Andrade, radca ds. turystyki przy Ambasadzie Hiszpanii w Polsce opowiadał o stale rosnącej dynamice liczby gości z Polski. Mówił, że przybywają do Hiszpanii w poszukiwaniu wypoczynku na plaży, chcąc poznać hiszpańską kulturę i odpocząć na łonie natury. 

    Hiszpański rząd cieszy się z wpływów, ale napływ turystów niepokoi mieszkańców popularnych destynacji. Hiszpanie niejednokrotnie pokazywali swoje niezadowolenie, w formie protestów. Prezydent Balearów Marga Prohens zapowiedziała, że latem przyszłego roku wzrośnie "podatek na rzecz zrównoważonej turystyki". W ten sposób władze Balearów chcą walczyć z nadmierną turystyką. Wyższy podatek ma obowiązywać od czerwca do sierpnia, czyli w wysokim sezonie turystycznym. Niższy podatek ma być wprowadzony zimą, czyli od grudnia do lutego. Nie ujawniono, ile będzie wynosił nowy podatek. Aktualnie turyści za pobyt w 5-gwiazdkowym i 4-gwiazdkowym hotelu muszą zapłacić 4 euro dziennie od osoby, a w 3-gwiazdkowych i innych obiektach noclegowych 2 euro. 

    Jednak to nie wszystko, ponieważ rząd Balearów zamierza wprowadzić nowy podatek dla turystów, od wynajmu samochodów. Opłata ma wynosić od 2 do 7 euro dziennie, w zależności od liczby przejechanych kilometrów. W ten sposób władze chcą walczyć z korkami, o które obwinia się turystów, którzy wypożyczają samochody. Dochody miałby wspomóc transport publiczny Balearów. 

    Rezerwacja przejścia przez Drzwi Święte

    Rzym i Watykan będą szczególnie oblegane przez wiernych w 2025 roku. W ostatnim wydaniu #FLYnews informowaliśmy, że 24 grudnia 2024 roku rozpocznie się Rok Jubileuszowy. Wraz z początkiem października ruszył system rezerwacyjny. Dzięki niemu turyści już mogą zarezerwować przejście przez Drzwi Święte. Aby móc dokonać prezejścia, należy wyrobić darmową kartę pielgrzyma. Szczegóły dostępne są na stronie Roku Jubileuszowego. Rejestracja pozwala wybrać dzień i godzinę przejścia przez Drzwi Święte. 

    Kiedy zostaną otwarte poszczególne Drzwi Święte?

    • Bazylika Św. Piotra – otwarcie 24 grudnia 2024 roku, zamknięcie 6 stycznia 2026 roku;
    • Bazylika Św. Jana na Lateranie – otwarcie 29 grudnia 2024 roku, zamknięcie 6 stycznia 2026 roku;
    • Bazyliki Matki Bożej Większej – otwarcie 1 stycznia 2025 roku, zamknięcie 28 grudnia 2025 roku;
    • Bazyliki Św. Pawła za Murami – otwarcie 5 stycznia 2025 roku, zamknięcie 28 grudnia 2025 roku. 

    Polecamy wybrać się na wycieczkę objazdową, aby odkryć historię Watykanu i zobaczyć z bliska obiekty sakralne. 

    Wizz Air rozwija siatkę połączeń w Warszawie

    Wizz Air rozwija współpracę z Polską. Węgierski przewoźnik planuje zwiększyć flotę na Lotnisku Chopina w Warszawie. Od 1 maja będzie można zakupić bilety lotnicze do włoskiej Genui. Prezes Wizz Air József Váradi, zapowiedział zwiększenie częstotliwości lotów do popularnych kierunków, takich jak: Barcelona, Kopenhaga, Mediolan, Malaga, Sztokholm, Tel Awiw, Walencja, Leeds czy Sardynia. W czerwcu 2025 roku warszawska flota powiększy się o 13 samolot Wizz Air, czyli nowoczesny Airbus A321neo.

    Tak będzie wyglądać lotnisko CPK

    Centralny Port Komunikacyjny budzi sporo emocji od dłuższego czasu. Wraz ze zmianą władzy nie wiadomo było, czy inwestycja będzie kontynuowana. Wszelkie wątpliwości rozwiał premier Donald Tusk, zapowiadając, że powstanie "najnowocześniejsze lotnisko w Europie". Biuro prasowe CPK zamieściło na swoich stronach wizualizacje stworzone przez brytyjskie konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold. 

    Żródło: Pracownia Foster + Partners/materiały prasowe cpk.pl
    Żródło: Pracownia Foster + Partners/materiały prasowe cpk.pl

    Projektowana powierzchnia terminala pasażerskiego to ok. 450 tys. m². Pasażerowie będą obsługiwani na trzech poziomach. Budynek będzie połączony z pirsami, którymi pasażerowie bezpośrednio dotrą do samolotów. Na stronie CPK poinformowano, że w dniu oficjalnego otwarcia do dyspozycji będzie blisko 140 stanowisk odprawy biletowo-bagażowej, z rezerwą przestrzenną na montaż kolejnej wyspy check-in, zwiększającej liczbę stanowisk do 170. Wtedy obsłużonych ma zostać nawet 11 tys. pasażerów na godzinę, a rocznie 34 mln

    Żródło: Pracownia Foster + Partners/materiały prasowe cpk.pl
    Żródło: Pracownia Foster + Partners/materiały prasowe cpk.pl

    Jak informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, jeszcze nie podjęto oficjalnej decyzji w sprawie zamknięcia Lotniska Chopina w Warszawie po otwarciu CPK. Wiaqdomo, że jest planowane przeniesienie ruchu komercyjnego z Lotniska Chopina, co oznacza, że wszystkie samoloty cywilne będą w przyszłości latać do CPK, a nie do obecnego portu. Otwarcie Centralnego Portu Lotniczego planowane jest na 2032 rok. 

    Wyspy Owcze szykują nowe opłaty

    Wyspy Owcze to ciekawy kierunek, do którego można wybrać się bez paszportu. Okazuje się, że archipelag przyciąga coraz więcej turystów, nawet 130 tys. rocznie. Według danych z Le Monde, w 2023 roku dochody z turystyki na Wyspach Owczych sięgnęły aż 125 milionów euro, co stanowi aż 6% PKB kraju. Władze mają powody do radości, jednak mieszkańcy nie są zachwyceni. W stolicy Wysp Owczych, Thorshavn powstają nowe hotele i modne restauracje, a mieszkańcy zaczynają się buntować, twierdząc, że natłok przybyszy narusza ich prywatność. W Saksun wściekli obywatele zamontowali bramki z terminalami do płatności, aby pobierać opłaty za wstęp na swoje tereny. Aby nad tym zapanować, rządzący wprowadzili zakaz pobierania opłat bez dodatkowych usług, jak przewodnictwo. Planowany jest również podatek turystyczny, który ma wspierać rozwój infrastruktury i ochronę środowiska.

    Farończycy promują program "Closed for Maintenance". Od 2019 roku część wyspy jest zamykana na tydzień, a na miejsce przybywają wolontariusze z całego świata, by pomóc w konserwacji szlaków turystycznych i sprzątaniu terenów. W zamian dostają wyżywienie i dach nad głową, a mieszkańcy mogą odetchnąć od turystów. 

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL