#FLYnews: nowe połączenia kolejowe, metamorfoza Modlina i więcej

    Dominika Kruszakin
    Sprawdź, co nowego w podróżach i turystyce. Zapraszamy na cotygodniowy #FLYnews! Prezentujemy najciekawsze informacje z kraju i świata.

    W tym tygodniu we #FLYnews: ranking najlepszych linii lotniczych, certyfikat "Błękitnej Flagi", drony nad greckimi plażami, kłopoty w Chorwacji, nowe połączenia kolejowe i wiele więcej. 

    Trzy kraje w dwie godziny

    Koleje Słoweńskie (Slovenske železnice, SŽ) uruchomiły nowe połączenie we współpracy z chorwackim odpowiednikiem i włoskim partnerem. Dzięki temu możemy przejechać przez Włochy, Słowację i Chorwację w nieco ponad dwie godziny. Pociąg rozpocznie bieg o 7:50 w Villa Opicina na przedmieściach Triestu we Włoszech. Następnie skieruje się w kierunku Słowenii, gdzie zatrzyma się na czterech stacjach. Później dotrze do Chorwacji, gdzie zatrzyma się dwukrotnie, a trasę zakończy o 9:54, gdy dojedzie do Rijeki. Połączenie powrotne z Rijeki do Villa Opicina rozpoczyna się o 18:25 i trwa niespełna dwie godziny. Pociągi kursują od kwietnia do końca września, a ceny biletów w jedną stronę rozpoczynają się od 8 euro

    Ranking najlepszych linii lotniczych

    Serwis AirlineRatings.com przedstawił ranking najlepszych linii lotniczych świata. W zestawieniu przewoźnicy byli oceniani według 12 kategorii, w tym oceny bezpieczeństwa i usług. Brano pod uwagę także wiek floty samolotów, rentowność, liczbę poważnych incydentów, innowacyjność, liczbę zamówień na nowe samoloty, a także opinię pasażerów. W ubiegłym roku triumfowały linie lotnicze Air New Zeland, ale w 2024 roku wyróżnienie otrzymał dawny lider rankingu, czyli Qatar Airlines. Geoffrey Thomas, lider jury i redaktor naczelny AirlineRatings.com powiedział, że punktacja w pierwszej dziesiątce była wyrównana, jednak o wygranej katarskiego przewoźnika zdecydowały opinie pasażerów. 

    Zdaniem pasażerów Qatar Airways wyprzedził wszystkie linie lotnicze, a wysoki standard świadczonych usług znalazły odzwierciedlenie w opiniach pasażerów – mówił. 

    Qatar Airlines otrzymały wyróżnienie za najlepszy catering i najlepszą klasę biznes. Singapore Airlines zdobyły nagrodę za najlepszą pierwszą klasę a Virgin Australia za najlepszą załogę, Emirates za najlepszą klasę ekonomiczną premium, a Air New Zealand za najlepszą klasę ekonomiczną. Uznano, że linie lotnicze Qantas oferują najlepsze salony lounge, czyli ekskluzywne przestrzenie na lotniskach, dostępne dla osób, które podróżują pierwszą klasą. 

    Chorwacka wyspa Hvar w tarapatach

    Hvar to jedna z popularniejszych chorwackich wysp. W ostatnim czasie mierzy się z katastrofą ekologiczną, o czym informują chorwackie media. Morze Adriatyckie zostało uznane przez Międzynarodową konwencję o zapobieganiu zanieczyszczenia ze statków (MARPOL) specjalnym obszarem ekologicznym, ale sezon wakacyjny dopiero się rozpoczyna i dobrze znane problemy powracają. Ponownie dochodzi do poważnych skażeń wody związanych z odprowadzaniem odchodów i innych płynów ze statków wycieczkowych. 

    – Ostrzegaliśmy o tym problemie kilka razy w zeszłym roku, ale w międzyczasie nic nie zostało zrobione. Okolice Hvaru zalewają odchody czy olej kuchenny z odpadami spożywczymi, które wylewają się z przepływających w pobliżu wyspy statków wycieczkowych – mówi Veljko Drinković, pracownik branży turystycznej na adriatyckiej wyspie.

    Pracownik dodaje, że o poranku mogą cieszyć się krystalicznym czystym i błękitnym morzem, a już po południu za sprawą prądów morskich woda staje się brązowa. Chorwacka branża turystyczna apeluje do władz, aby sprawdzały, jak przewoźnicy pozbywają się fekaliów oraz innych płynów. W przypadku niestosowania się do przepisów chcą kar dla pracowników statków. 

    – Przede wszystkim należy stworzyć system zbierania tego typu odpadów i go przestrzegać. Nie ma nic skuteczniejszego, niż uderzenie po kieszeniach tych, którzy nasze najpiękniejsze na świecie plaże zamieniają w szambo  podkreślają rozmówcy "Slobodnej Dalmaciji".

    Wybrano najlepsze kraje do podróżowania

    Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) stworzyło listę 10 krajów najlepszych do podróżowania. Ranking został oparty na określonych kryteriach takich jak: infrastruktura, zasoby naturalne, zrównoważony rozwój, dostępność siły roboczej i konkurencyjność cen. Jednak dane WEF nie biorą pod uwagę doświadczeń podróżników, a skupiają się wyłącznie na aspektach związanych z turystyką. 

    Oto 10 krajów najlepszych do podróżowania według Światowego Forum Ekonomicznego:

    1. Stany Zjednoczone
    2. Hiszpania
    3. Japonia
    4. Francja
    5. Australia
    6. Niemcy
    7. Wielka Brytania
    8. Chiny
    9. Włochy
    10. Szwajcaria

    Twórcy rankingu umieścili sześć europejskich krajów, a kontynent został określony jako "dynamiczny cel podróży z silnymi przepływami wewnątrzregionalnymi". Warto zauważyć, że nie wszystkie kraje umieszczone w rankingu mają powody do radości. Hiszpania i Włochy borykają się z problemem nadmiernej turystyki, co prowadzi do protestów. 

    Malta zdobywa uznanie międzynarodowych turystów

    Matla z roku na rok staje się popularniejsza. Mówią o tym także liczby. W 2023 roku Malta odnotowała rekordową liczbę przyjazdów, pobijając rekord sprzed pandemii. W 2019 roku ten kraj odwiedziło 2,77 miliona turystów, a w ubiegłym roku o 8,3% więcej, czyli ponad 3 miliony. Najczęściej na Maltę przybywają Włosi. Wyprzedzili Brytyjczyków, którzy do tej pory stanowili najliczniejszą grupę turystów. 

    Metamorfoza lotniska w Modlinie

    Aby dotrzeć na lotnisko w Modlinie z Warszawy, najpierw trzeba dojechać na stację kolejową, a następnie przesiąść się do autobusu. Jest nadzieja dla podróżujących komunikacją zbiorową, ponieważ w przyszłości pasażerowie mają mieć możliwość dojechania do terminala wyłącznie pociągiem. Pod koniec 2023 roku ogłoszono przetarg na rozbudowę linii kolejowej. Najpierw zostanie wykonana dokumentacja projektowa, a później ma dojść do realizacji projektu. Szacuje się, że nową kolejką pojedziemy za 3-4 lata. 

    Drony nad greckimi plażami

    W odpowiedzi na liczne skargi obywateli Grecji rząd postanowił zawalczyć z prywatnymi firmami, które ograniczają dostęp do linii brzegowej. Greckie Ministerstwo Gospodarki i Finansów ogłosiło, że rozpoczęło pierwsze inspekcje dronami, które mają wykazać czy naruszono zasady korzystania z wybrzeży i plaż. 

    "Nowa strategia ministerstwa obejmuje surowe zasady i intensywne kontrole mające zapewnić obywatelom swobodny dostęp do plaż, przejrzyste korzystanie z własności publicznej, ochronę środowiska, podnoszenie jakości produktu turystycznego oraz poszanowanie i bezpieczeństwo kąpiących się" – napisano w komunikacie ministerstwa.

    Pierwsze inspekcje dronami przeprowadzono 24 maja na Półwyspie Chalcydyckim, skąd wpłynęło najwięcej skarg. Sprawdzono plaże Pefkohori i Polychrono w północnej Grecji. Minister ds. własności publicznej Naya Kollia w rozmowie z portalem Kathimerini powiedziała, że nie będzie tolerancji dla nieuczciwych praktyk. 

     Istotnie skargi dotyczą nie tylko dużych przekroczeń czynszów, ale także agresywnego zachowania przedsiębiorców. Za kilka dni będziemy mieli pełny obraz. Znęcanie się nad obywatelami nie będzie tolerowane – stwierdziła. 

    Ministerstwo zapowiada, że niedługo kontrole obejmą cały kraj. Oprócz lotów dronami planowane są kontrole na miejscu we współpracy ze służbą odpowiedzialną za nieruchomości, władzami skarbowymi, policją, prokuraturą i samorządem gminnym. Wykorzystywane będą także zdjęcia satelitarne oraz zeznania mieszkańców. 

    Powraca polsko-słowacki hit

    Beliansky Express powraca na tory i już od 1 i 2 czerwca będzie kursował na trasie Muzyna-Poprad. Pociąg będzie wyruszał z Muszyny w województwie małopolskim o godz. 10:01 i 18:01, a ze słowackiego Popradu wrócimy o godz. 7:29 i 15:29. Podróż z Polski na Słowację zajmie niespełna dwie godziny; pociąg będzie kursował w soboty i niedziele do września. 

    Pociąg będzie zatrzymywał się na stacjach: Plavec, Stara Lubovna, Podolinec, Spisska Bela, Kezmarok i St. Potok. Zgodnie z cennikiem Kolei Małopolskich przejazd na Słowację będzie kosztował 21,5 zł, czyli 5 euro

    Hiszpańskie plaże wyróżnione

    "Błękitna Flaga" to program, który powstał w 1987 roki i ma na celu ochronę środowiska na kąpieliskach. Wyróżnienie jest przyznawane raz na rok i obowiązuje przez 12 miesięcy. Aby błękitna flaga znów powiewała na określonej plaży, muszą być spełnione ściśle określone kryteria. 

    W tym roku najwięcej wyróżnień otrzymała Hiszpania. Zdecydowano, że w sumie 628 plaż otrzyma błękitną flagę, czyli o 11 więcej niż przed rokiem. Grecja również może pochwalić się czystymi plażami, ponieważ 596 plaż otrzymało wyróżnienie. Trzecie miejsce w zestawieniu zajmuje Turcja, a na 551 plażach zawiśnie błękitna flaga. W pierwszej dziesiątce plaż z certyfikatem znalazły się: Włochy (457), Francja (403), Portugalia (394), Dania (153), Irlandia (85), Anglia (77) i Cypr (77). 

    Na polskich plażach będzie można dostrzec błękitne flagi. Certyfikat otrzymało 34 kąpieliska, a listę najczystszych polskich miejsce do odpoczynku znajdziesz na stronie https://blekitnaflaga.org/.

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL