Tarasy ryżowe podczas wschodu słońca, Bali

    #FLYnews: nowy wymóg przed wjazdem na Bali, apel do władz Zanzibaru, więcej

    Marta Wielgosz
    Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych informacji turystycznych i podróżniczych z ostatniego tygodnia, czyli #FLYnews! Sprawdź, co się wydarzyło i bądź na bieżąco.

    W tym wydaniu piszemy m.in. o nowym wymogu na Bali, walce sycylijskiego miasta z pamiątkami nawiązującymi do mafii, nowej trasie z Lotniska Chopina i planach wprowadzenia opłaty dla turystów w Edynburgu. Udanej lektury!

    Bali wprowadza nowy wymóg dla przyjezdnych

    Turyści, którzy wybierają się na wakacje na Bali lub do innej części Indonezji, muszą dopełnić kolejnej formalności. Od 29 sierpnia 2024 roku konieczne jest wypełnienie deklaracji zdrowotnej SATUSEHAT Health Pass. Można zrobić to przez Internet na stronie sshp.kemkes.go.id (witryna dostępna jest również po angielsku). Należy wypełnić formularz. Na koniec otrzymuje się kod QR – trzeba go zapisać, ponieważ zostanie sprawdzony po przybyciu na teren Indonezji.  Obowiązek wypełniania deklaracji zdrowotnej został wprowadzony ze względów bezpieczeństwa. Ma pomóc w zatrzymaniu rozprzestrzeniania się małpiej ospy.

    Podczas kontroli na lotnisku w Indonezji służby zobaczą, jaki kolor został przypisany kodowi QR. W przypadku zielonego, turysta zostanie po prostu wpuszczony do kraju. Jeśli pojawi się kolor żółty lub czerwony, najpierw podróżnemu zostanie zmierzona temperatura. Gdy okaże się wysoka, trzeba będzie wykonać test PCR na obecność małpiej ospy. W przypadku pozytywnego testu, turysta trafi do szpitala i zostanie poddany leczeniu.

    Sycylijskie miasto zakazuje mafijnych pamiątek

    Sycylia kojarzy się nie tylko z malowniczymi widokami, Etną i zabytkowymi miastami, lecz także z mafią. Cosa Nostra, bo tak nazywa się mafia sycylijska, rozpala wyobraźnię turystów, którzy chętnie kupują nawiązujące do niej pamiątki. Wiele osób uważa, że tego typu suweniry źle wpływają na wizerunek wyspy. W związku z tym władze miasta Agrigento, które ma być włoską stolicą kultury w 2025 roku, zdecydowały się na powzięcie konkretnych kroków. Zakazano tam sprzedaży pamiątek związanych z mafią. Wśród nic znajdują się m.in. magnesy, koszulki, figurki, otwieracze do butelek czy kieliszki z wizerunkami mafijnych symboli i postaci. Miejscowa policja może kontrolować sklepy z suwenirami i w razie znalezienia zakazanych produktów nakładać kary na oferujących je sprzedawców. Wysokość grzywien nie jest póki co znana. Władze Agrigento poprzez wprowadzenie zakazu chcą jednoznacznie zerwać z niechlubnym wizerunkiem Sycylii. Liczą, że wycofanie pamiątek związanych z mafią sprawi, że miasto będzie kojarzone głównie z jego walorami kulturalnymi. O podjęcie podobnych działań w innych miejscach na wyspie stara się szef wydziału do spraw transportu we władzach Sycylii, Alessandro Arico. W tym celu wystosował apel do portów lotniczych w Palermo, Katanii, Comiso, Trapanii oraz na Lampedusie i Pantellerii. Podkreśla w nim konieczność zerwania z negatywnymi stereotypami na temat Sycylii poprzez zakończenie sprzedaży pamiątek mafijnych na lotniskach.

    Rekordowa liczba turystów w Turcji

    2024 rok jest wyjątkowo udany dla tureckiej turystyki. Kraj ten odwiedza mnóstwo turystów. W lipcu padł historyczny rekord  – na wakacje do Turcji przyjechało ponad 7,3 mln osób. To wzrost o 2,6% w stosunku do siódmego miesiąca ubiegłego roku. Najwięcej gości przybyło z Niemiec, drugie miejsce pod względem liczebności zajęli Rosjanie, a trzecie Brytyjczycy. Poza pierwszą trójką uplasowali się Polacy i Irańczycy. Turyści najliczniej spędzali wczasy w Antalyi. Drugi najpopularniejszy kierunek podróży to Stambuł, a kolejne – Edirne, Muğla i Izmir.

    Nowa trasa z Lotniska Chopina już w grudniu

    Linie lotnicze Air Arabia ogłosiły nową trasę z Lotniska Chopina. 20 grudnia 2024 roku wystartuje połączenie z Warszawy do miasta Sharjah (Szardża) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Planowo będzie realizowane do końca marca 2025, pięć razy w tygodniu: w poniedziałki, czwartki, piątki, soboty i niedziele.

    Władze Edynburga planują wprowadzenie podatku turystycznego

    Edynburg może być pierwszym miastem w Szkocji, które wprowadzi podatek turystyczny. Póki co za jego wdrożeniem zagłosowali miejscy radni. Teraz projekt zostanie poddany konsultacjom publicznym. Potrwają one 12 tygodni. Ostateczne postanowienia zostaną zatwierdzone na początku 2025 roku. Jeśli pomysł wejdzie w życie w zaproponowanym kształcie, podatek turystyczny wyniesie 5% ceny noclegu i będzie naliczany za maksymalnie 7 dni. Objęci nim zostaną przyjezdni nocujący w hotelach, pensjonatach i wakacyjnych mieszkaniach. Z konieczności uiszczania opłaty będą zwolnieni turyści przebywający na kempingach.

    Spadek liczby turystów w Andaluzji

    Turystyka w Andaluzji ma za sobą mniej udany lipiec niż zazwyczaj. Region Hiszpanii odnotował spadek liczby turystów w porównaniu z siódmym miesiącem 2023 roku – o 5,2%. Mniej osób zdecydowało się na wizytę w Kadyksie (o 10%), Kordobie (o 9%), Maladze (o 6%) i mieście Huelva (o 4%). Więcej podróżnych przybyło za to do Sewilli (ponad 1%) i Jaén (o 5%).

    Etiopia obniża cenę wizy turystycznej

    Wakacyjny wyjazd do Etiopii wymaga wyrobienia wizy. Można uzyskać ją za pośrednictwem Internetu. Do tej pory elektroniczna wiza turystyczna na 30 dni kosztowała 82 dolary. Teraz obniżono jej koszt do 62 dolarów. Sposób wyrabiania e-wizy nie uległ zmianie.

    Teneryfa z nową atrakcją turystyczną

    Teneryfa może zyskać nową atrakcję dla turystów. Centrum Inicjatyw Turystycznych Santa Cruz de Tenerife zamierza przywrócić do pracy tradycyjne tramwaje i wozić nimi przyjezdnych po mieście. Ma to stanowić urozmaicenie zwiedzania i pozwolić lepiej poczuć klimat stolicy Teneryfy. W planach, poza przywróceniem zabytkowych tramwajów, jest przygotowanie tras, które pozwolą zobaczyć najciekawsze zakątki miasta w trakcie przejazdu.

    Nieoficjalny „podatek” dla turystów w Lizbonie

    Lizbona, stolica Portugalii, próbuje walczyć z nadmierną liczbą turystów w nietypowy sposób. Według brytyjskiego dziennika „Guardian”, w lokalnych restauracjach przyjezdni muszą płacić więcej niż mieszkańcy. Zjawisko można nazwać nieoficjalnym „podatkiem”. Kelnerzy rozpoznają mieszkańców Lizbony, przez co nie płacą oni oficjalnej ceny za dania. Portugalskie stowarzyszenie zrzeszające hotelarzy i restauratorów (AHRESP) zakomunikowało, że nie zdawało sobie sprawy z istnienia takiego procederu.

    Polscy agenci turystyczni wystąpili z apelem do władz Zanzibaru

    Zanzibar ogłosił ostatnio wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia dla turystów. Opłata wchodzi w życie 1 września 2024 roku, a jej koszt to 44 dolary od osoby. Decyzja ta spotkała się z reakcją Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych. Wystosowało ono pismo do władz wyspy z prośbą o rozważenie zniesienia opłaty. W apelu padają argumenty wskazujące, że wprowadzenie ubezpieczenia zniechęci polskich turystów do wakacji na Zanzibarze.

    Na Teneryfie zawaliła się część klifu

    Teneryfa słynie z cudownych widoków. Częścią pejzaży są zjawiskowe klify. Ostatnio zawalił się fragment jednego z nich. Do zdarzenia doszło w okolicach wąwozu Masca, znanego miejsca trekkingowego. Osunięcie się klifu do oceanu wyglądało spektakularnie i przypomniało o nieprzewidywalności i sile natury. Na szczęście nie zagroziło turystom i mieszkańcom ani nie spowodowało szkód w regionie. Przyczyny osuwiska nie są jeszcze znane. Podejrzewa się, że mogła je spowodować erozja gruntu lub mikrowstrząsy.

    Komisja Europejska tłumaczy przywrócenie limitu płynów

    1 września 2024 roku na wszystkich europejskich lotniskach zostaną przywrócone limity płynów w bagażu podręcznym (płyny będą mogły być przewożone w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml). Wcześniej niektóre porty lotnicze, np. Amsterdam Schiphol, Aberdeen, London City czy Rzym Fiumicino, zniosły ograniczenia dzięki zainstalowaniu nowoczesnych skanerów CT przy kontroli bezpieczeństwa. Skąd zatem powrót do dawnych zalet? W tej kwestii głos zabrała Komisja Europejska. Według KE sprzęt jest zawodny – nie radzi sobie z prześwietlaniem pojemników o pojemności poniżej 330 ml. Przywrócenie limitów jest tymczasowe, do chwili aż sytuacja nie ulegnie poprawie.

    Francuskie muzeum pozwala na kontrowersyjny sposób zwiedzania

    Muzeum Cywilizacji Europy i Basenu Śródziemnego (Mucem) w Mucem w Marsylii wzbudziło pewne kontrowersje. Do 9 grudnia 2024 roku odbywa się tam wystawa poświęcona naturyzmowi. W jej ramach można obejrzeć fotografie, grafiki, rzeźby i wiele innych eksponatów. Sama wystawa nie jest niczym dziwnym. Tym, co może szokować, jest jednak możliwość zwiedzenia jej… nago. Turyści i miejscowi mają szansę to zrobić raz w miesiącu. Goście nie muszą mieć na sobie żadnych ubrań – wymagane jest jedynie posiadanie obuwia ze względu na drewnianą podłogę, w której mogą znajdować się drzazgi.

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL