grecja

    #FLYnews: podwyżki dla turystów w Grecji, ETA do Tajlandii, więcej

    Marta Wielgosz

    Prezentujemy #FLYnews – wybór najważniejszych informacji turystyczno-podróżniczych publikowany w każdy piątek. Sprawdź, o czym piszemy w tym wydaniu!

    Jak zawsze przygotowaliśmy szereg ciekawych tematów. Poruszamy m.in. kwestie podwyżki opłat turystycznych w Grecji, zachowania polskich biur podróży wobec powodzi czy kolejnych rekordów na Lotnisku Chopina. Udanej lektury!

    Branża turystyczna reaguje na sytuację powodziową

    Powódź na południu Polski dotknęła wiele osób, w tym klientów biur podróży. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, touroperatorzy zapowiedzieli, że wykażą się elastycznością i zrozumieniem w kwestii zmieniania terminów lub odwoływania wyjazdów zarezerwowanych przez osoby z zalanych terenów. Tego typu rozwiązanie oferują m.in. Itaka, Rainbow Tours, Join UP! Polska czy Grecos Holidays. Więcej na ten temat do przeczytania w naszym komunikacie: Branża turystyczna odpowiada na potrzeby podróżnych w związku z powodzią

    Wyższa opłata dla turystów w Grecji

    Grecki rząd szykuje kolejne podwyżki opłat dla przyjezdnych. Wyższy podatek turystyczny obowiązywał już w 2024 roku. W kolejnym sezonie stawki wzrosną jeszcze bardziej. Wakacje w Grecji staną się więc droższe. W niektórych przypadkach zmiana może być znaczna.

    Zmianie ulegną opłaty w hotelach, pobierane z tytułu „odporności na zmiany klimatu”. Nowe stawki, które będą obowiązywać między kwietniem a październikiem, mają wyglądać następująco:

    • 2 euro/nocleg w obiektach 1-gwiazdkowych i 2-gwiazdkowych (podwyżka z 0,5 euro),
    • 5 euro/nocleg w hotelach 3-gwiazdkowych (podwyżka z 3 euro),
    • 10 euro/nocleg w hotelach 4-gwiazdkowych (podwyżka z 7 euro),
    • 15 euro/nocleg w hotelach 5-gwiazdkowych oraz willach o powierzchni powyżej 80 m² (podwyżka z 10 euro).

    W trakcie sezonu zimowego opłaty mają zostać utrzymane na obecnym poziomie (0,5 euro/noc w obiektach 1-gwiazdkowych i 2-gwiazdkowych, 1,5 euro w hotelach 3-gwiazdkowych, 3 euro w hotelach 4-gwiazdkowych i 4 euro w hotelach 5-gwiazdkowych).

    Rząd Grecji zapowiada, że wzrosną także opłaty w przypadku tzw. wynajmu krótkoterminowego. Zimą trzeba będzie zapłacić 2 euro zamiast dotychczasowego 0,5 euro, natomiast w szczycie wakacyjnym aż 8 euro (wcześniej było to 1,5 euro).

    W 2025 roku zwiększone zostaną również stawki dla pasażerów statków wycieczkowych płynących na greckie wyspy. I tak, wysiadający na Santorini i Mykonos będą musieli zapłacić aż 20 euro, a przybywający na inne wyspy – 5 euro. Stawki obowiązują w terminie od 1 czerwca do 30 września. Poza sezonem wysokość opłaty jest niższa. W kwietniu, maju i październiku wynosi 12 euro w przypadku wycieczki na Santorini lub Mykonos i 4 euro w przypadku innych wysp. Między listopadem a marcem trzeba będzie zapłacić odpowiednio 4 euro i 1 euro.

    Nowa formalność przy wjeździe do Tajlandii

    Tajlandia to doskonały kierunek na egzotyczne wakacje. Każdego roku wybiera się tam kilkadziesiąt tysięcy turystów z Polski. Nadchodzącej zimy muszą oni pamiętać o dopełnieniu ważnej formalności przed wyjazdem. Od 1 grudnia 2024 roku do przekroczenia granicy Tajlandii niezbędne będzie ETA, czyli elektroniczna autoryzacja podróży. Wniosek o nią trzeba złożyć przez Internet, za pośrednictwem oficjalnej strony e-Visa Tajlandii. Konieczne jest wypełnienie krótkiego formularza. Cała procedura ma być jedynie formalnością. Według zapowiedzi, wnioski będą rozpatrywane zazwyczaj w przeciągu kilkunastu minut lub kilku godzin. Po ich akceptacji, otrzymamy specjalny kod QR. Należy go zapisać na urządzeniu mobilnym (najlepiej na telefonie) – będzie potrzebny na lotnisku. Trzeba go zeskanować przy przekraczaniu granicy. Co istotne, wniosek o ETA będzie bezpłatny.

    Nowe reguły wjazdowe do Tajlandii wynikają z chęci poprawienia bezpieczeństwa granic. Mają także usprawnić procedury imigracyjne. Turystów z Polski wciąż obowiązywać będą również dotychczasowe zasady. Trzeba więc posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od chwili wjazdu do Tunezji (dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci). Istotne, aby dokument nie miał oznak uszkodzenia oraz by znajdowały się w nim przynajmniej 2 puste strony. Przy pobycie do 60 dni wiza nie jest wymagana.

    Dubaj planuje wybudować drugi najwyższy budynek na świecie

    Dubaj jest znany jako miasto pełne luksusu i nowoczesności. To właśnie tam znajduje się najwyższy budynek na świecie, czyli Burdż Chalifa o wysokości 829,8 m. Niebawem obok wieżowca powstanie nowy, imponujący budynek. Znana jest już jego nazwa – Burdż Azizi. Drapacz chmur będzie miał 131 pięter i 725 m wysokości. Będzie to drugi najwyższy budynek na świecie. Stanie się ciekawą atrakcją turystyczną dla przyjezdnych. Zaoferuje m.in. najwyżej położone lokale: klub nocny, platformę widokową i restaurację. Oprócz tego, wnętrza Burdż Azizi będą kryć liczne hotele, strefy wypoczynkowe, baseny, apartamenty, kina i wiele więcej. Zgodnie z planem budynek powstanie do 2028 roku.

    Kolejne rekordy na Lotnisku Chopina

    Lotnisko Chopina w Warszawie ma wyjątkowo dobrą passę. Sierpień to kolejny miesiąc, który port lotniczy zakończył ze znakomitymi wynikami. Odprawiono tam wówczas 2,18 mln pasażerów. Łącznie w tym roku jest to już 14,08 mln osób.

    W sierpniu dużym zainteresowaniem cieszyły się loty czarterowe, z których korzystają biura podróży. Samoloty wynajęte przez touroperatorów zgromadziły na pokładzie aż 471 tys. turystów, co stanowi 19% wszystkich podróżnych wylatujących z Warszawy w ósmym miesiącu roku. Najpopularniejszymi kierunkami lotów były Antalya, Marsa Alam, Burgas, Rodos oraz Hurghada. Jeśli chodzi o połączenia regularne, najczęściej wybierane kierunki to Londyn, Amsterdam, Paryż, Frankfurt i Kopenhaga.

    Zamknięte plaże na Wyspach Kanaryjskich

    Wakacje na Wyspach Kanaryjskich to zarówno zwiedzanie i podziwiania pięknych widoków, jak i plażowanie. Niestety, niektóre kąpieliska są obecnie niedostępne. Zamknięto trzy plaże na Teneryfie: Los Charcos, El Bloque i Acapulco. Decyzja ta jest argumentowana złym stanem wody. W innych regionach wyspy plażowanie i kąpiele są bezpieczne. Aby mieć pewność, że dane miejsce jest otwarte, zawsze warto śledzić aktualne komunikaty lokalnych władz.

    Tunezja hitem wśród Polaków

    Wycieczki do Tunezji cieszą w tym roku wyjątkowo dużą popularnością wśród Polaków! Afrykański kraj przyciąga dobrą bazą hotelową, świetną pogodą i cudownymi, piaszczystymi plażami. Od stycznia do końca sierpnia 2024 roku do Tunezji przybyło około 220 tys. podróżnych z Polski. To więcej niż w ciągu całego 2023 roku. Wygląda więc na to, że polscy turyści idą na rekord. Zgodnie z założeniami, do końca 2024 roku liczba naszych rodaków odwiedzających Tunezję ma osiągnąć 290 tys. – jeśli prognozy się sprawdzą, będzie to najlepszy wynik w historii.

    Mniej turystów wchodzi na górę Fudżi

    Góra Fudżi to jedna z popularnych atrakcji Japonii. Każdego roku wchodzą na nią tysiące turystów z całego świata. Wzniesienie cieszyło się wręcz nadmiernym zainteresowaniem, co odbiło się na jego stanie. Aby ochronić górę przed dalszymi zniszczeniami wywołanymi przez zbyt dużą liczbą turystów, w 2024 roku wprowadzono znaczne ograniczenia. Korzystanie z najpopularniejszego szlaku Yoshida stało się płatne (2 tys. jenów/osoba) i możliwe wyłącznie w konkretnych godzinach (między 03:00 a 16:00), ustalono też limit dziennej liczny wejść (maksymalnie 4 tys. osób). Działania te przyniosły zamierzone skutki. Jak do tej pory, Yoshidę przeszło 178 tys. turystów, co stanowi spadek o 18%. Znacznie mniej było też nocnych wspinaczy (o 95%), a liczba wezwań ratowniczych została zredukowana aż o 41%.

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL