jedzenie hotel morze

    #FLYnews: ranking kulinarnych perełek Europy, nowy egipski kurort, więcej

    Marta Wielgosz
    Jak co piątek – #FLYnews! Garść informacji z całego tygodnia dla podróżników i zainteresowanych branżą turystyczną. Zapraszamy do lektury!

    W tym wydaniu #FLYnews piszemy m.in. o nieoczywistym rankingu najlepszych kulinarnie europejskich miast, budowie kolejnego ośrodka turystycznego w Egipcie, likwidacji sklepów wolnocłowych na tajskich lotniskach czy kraju z najczystszym morzem w Europie.

    Ogłoszono zestawienie nieoczywistych kulinarnych perełek Europy

    Zwiedzanie zabytków czy wypoczynek na plaży to niejedyne elementy urlopu za granicą. Podczas wakacji warto też poznać kulinarną kulturę danego miejsca. Językowa platforma Italki.com przygotowała zestawienie europejskich miast z najlepszą kuchnią. Ten ranking może być drogowskazem dla turystów-smakoszy. Na liście znalazły się jednak miejsca alternatywne. Nie ma na niej słynnych miast, jak Rzym czy Paryż, choć to one kojarzą się z wyśmienitą kuchnią. Eksperci portalu postawili na nieoczywiste perełki, co pozwoli odkryć nowe smaki i zachwycić się ich bogactwem.

    Przygotowując zestawienie, kierowano się kilkoma kryteriami. Ważna była liczba restauracji (również z gwiazdkami Michelin) w danym mieście, różnorodność dań, a także kwestie niezwiązane z kulinariami, jak liczba zabytków czy temperatury w trakcie lata. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, pierwsze miejsce zajęła Valetta, stolica Malty. Ma ona szeroką ofertę gastronomiczną i aż 30 restauracji z gwiazdkami Michelin. Maltańska kuchnia jest przy tym bardzo ciekawa, ponieważ łączy lokalne smaki z wpływami śródziemnomorskimi.

    Na drugim miejscu rankingu znalazło się miasto Sintra w Portugalii, zlokalizowane nieopodal Lizbony. Pod względem kulinarnym słynie z darów morza oraz lokalnych deserów. Pierwszą trójkę zamknęła z kolei chorwacka Opatija położona na półwyspie Istria. Znajduje się tam wiele eleganskich restauracji serwującymi dania z widocznymi wpływami środkowoeuropejskimi.

    W pierwszej piątce znalazło się także Delft w Holandii oraz Kotor w Czarnogórze. Spędzając wakacje w jednym z tych miast niewątpliwie warto zainteresować się ich ofertą kulinarną.

    W Egipcie powstanie kolejny kurort

    Egipt słynie z kurortów ze świetnie rozwiniętą bazą hotelową. Wśród nich znajdują się przede wszystkim Hurghada, Marsa Alam i Sharm el Sheikh. Kraj stawia na rozwój w dziedzinie turystyki, dlatego skupia się na inwestowanie w nowe ośrodki. Już w marcu 2024 roku poinformowano o budowie o kurortu Ras el-Hekma. Pierwszy etap prac nad nim ma zakończyć się w 2028 roku, a całość powstanie do 2039 roku. Więcej pisaliśmy o tym w tekście #FLYnews: nowy kurort w Egipcie, najpiękniejsza plaża świata, więcej.

    W lipcu 2024 roku ogłoszono powstanie kolejnego ośrodka. Wiadomość w tej sprawie przekazał na konferencji prasowej premier Egiptu, Mostafa Madbouly. Nowy kurort zyska nazwę SouthMED. Będzie położony na zachód od Aleksandrii, niedaleko portu lotniczego Al-Alamajn. W projekt zostanie zainwestowanie 21 miliardów dolarów. Kurort będzie miał 23 mln m² powierzchno. Na jego terenu wybudowane zostaną hotele, luksusowe wille, apartamentowce, restauracje, centra handlowe, marina i pola golfowe. Atrakcjami tego miejsca będą także długa plaża (ciągnąca się przez około 8 km) i sztuczne laguny.

    Pokój Pałacu Buckingham z słynnym balkonem zostanie otwarty dla turystów

    Dobra informacja dla osób, które wybierają się do Londynu i planują zwiedzić Pałac Buckingham. Otwarte zostaną w nim przestrzenie wcześniej niedostępne dla turystów. Chodzi tu o wschodnie skrzydło pałacu z słynnym pokojem z balkonem, na którym pojawia się brytyjska rodzina królewska w trakcie ważnych świąt i wydarzeń.

    Otwarcie pokoju z balkonem miało miejsce już w 2024 roku. Bilety na ten sezon wakacyjny (zwiedzanie możliwe jest wyłącznie w lipcu i sierpniu) są już jednak niestety wyprzedane. Kolejna pula wejściówek trafi do sprzedaży dopiero w przyszłym roku.

    FLY.PL partnerem raportu Turystyka Rzeczpospolita

    Portal Turystyka Rzeczpospolita przygotował raport „Wakacje 2024 z biurem podróży. Kierunki, ceny, trendy”. Jego partnerem zostało FLY.PL. Opracowanie stanowi kompendium wiedzy na temat polskiego rynku turystyki zorganizowanej i wakacyjnych wyborów Polaków. 

    Więcej do przeczytania na ten temat w artykule: "Wakacje 2024 z biurem podróży". Fly.pl partnerem raportu Turystyka Rzeczpospolita.

    Opublikowano raport krajów z najczystszymi morzami w Europie

    W ostatnim czasie opublikowano raport Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Środowiskowej. W jego treści znalazły się informacje na temat czystości mórz w Europie. Opracowano je na podstawie próbek wody morskiej i oceny jej jakości przez ekspertów. Pod uwagę wzięto wszystkie 27 państw Unii Europejskiej. Za kraj z najczystszym morzem w Europie uznano Chorwację. Jakość wody Adriatyku została skontrolowana w 1120 lokalizacjach – w 97% z nich oceniono jej czystość jako doskonałą.

    Świetne wyniki chorwackiej turystyki

    Pozostajemy w Chorwacji. Branża turystyczna w tym kraju odnotowała doskonałe pierwsze półrocze. W miesiącach od stycznia do końca czerwca na wczasy w Chorwacji zdecydowało się 7,2 mln osób. To wzrost o 7%. Najczęściej odwiedzanymi regionami były Istria, żupania splicko-dalmatyńska oraz Kvarner.

    Tajlandia zapowiada zamknięcie sklepów wolnocłowych na lotniskach

    Wakacje w Tajlandii wybiera coraz więcej turystów spragnionych przygody i egzotycznego wypoczynku. Przyjezdni oczywiście wspierają swoimi wydatkami tamtejszą gospodarkę. Tajski rząd chce bardziej promować krajową konsumpcję i wykorzystanie lokalnych towarów i to na różne sposoby. W ostatnim czasie tamtejsze Ministerstwo Finansów złożyło propozycję zamknięcia sklepów wolnocłowych w 8 międzynarodowych portach lotniczych. Ma to sprawić, że turyści będą wydawać więcej w lokalnych sklepach w kraju. Chodzi tu o spore kwoty. W 2023 roku obrót w sklepach wolnocłowych na lotniskach wyniósł przeszło 3 mld bahtów (około 82,6 mln dolarów). Pieniądze te (w praktyce jeszcze wyższe w związku z rosnącą liczbą turystów) miałyby trafić do lokalnych sprzedawców. Póki co nie ogłoszono jednak, kiedy propozycja zamknięcia sklepów wolnocłowych wejdzie w życie.

    Ogłoszono kolejne połączenie lotnicze z Warszawy do Innsbrucku

    Jakiś czas temu pisaliśmy o nowym połączeniu Polskich Linii Lotniczych LOT z Warszawy do Innsbrucku. To dobra propozycja dla osób, które planują zimowy wyjazd na narty. Kierunek ten będzie jednak obsługiwany również przez innego przewoźnika. Wprowadzenie trasy Warszawa-Innsbruck ogłosiło Austrian Airlines. Loty mają odbywać się raz w tygodniu, w soboty. Pierwszy przewidziany jest na 7 grudnia 2024 roku.

    Kopenhaga wynagradza turystów dbających o środowisko

    Kopenhaga w Danii zachęca turystów do dbania o środowisko naturalne. Miasto stworzyło program CopenPay, którego celem jest docenianie podróżnych wykazujących się proekologiczną postawą. Nagradzane będą takie działania, jak np. zbieranie śmieci, jeżdżenie rowerem lub komunikacją miejską zamiast samochodem itp. Turyści zachowujący się proekologicznie będą mogli otrzymać za darmo: bilety do muzeów, posiłek lub kawę, wstęp na warsztaty artystyczne i wiele więcej. Fundatorami nagród są 24 instytucje, które zdecydowały się na przystąpienie do programu.

    Pięć afrykańskich krajów myśli nad wprowadzeniem wspólnej wizy

    Kilka afrykańskich krajów zastanawia się nad wprowadzeniem tzw. univisy, czyli jednej wizy, która pozwala na wjazd do kilku państw. Są to Angola, Botswana, Namibia, Zambia i Zimbabwe. Taka wiza działałaby podobnie jak wiza Schengen. Obecnie na podstawie jednego dokumentu tego typu można przekroczyć granicę Zambii i Zimbabwe oraz wybrać się stamtąd (z przejścia granicznego Kazunguli) na jednodniową wyprawę do Botswany. Zgodnie z planami univisa ma zostać rozszerzona i w pełnym zakresie objąć 5 krajów. Takie rozwiązanie ma przyciągnąć więcej turystów i umożliwić im swobodniejsze podróżowanie po Afryce.

    Nasila się zjawisko wywożenia piasku i muszelek z Sardynii

    Sardynia to doskonały kierunek na wczasy. Słynie m.in. z przepięknych plaż. Wraz z rozpoczęciem lata i sezonu wakacyjnego widoczne jest nasilenie się procederu zabierania z nich przez turystów piasku, kamyków i muszelek. Należy jednak pamiętać, że takie pamiątki z urlopu z Sardynii mogą przysporzyć wielu kłopotów. Zgodnie z przepisami nie wolno zabierać i wywozić naturalnych elementów sardyńskich plaży. Za takie działanie grozi grzywna od 500 do 3000 euro oraz oczywiście konfiskata znalezisk.

    LOT przywraca trasę do Lyonu

    Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły przywrócenie połączenia z Lyonem. Loty do francuskiego miasta będą odbywać się z Warszawy 6 razy w tygodniu: od poniedziałku do piątku oraz w niedziele. Pierwszy rejs zaplanowano na 30 września 2024 roku.

    Pożar słynnej katedry we Francji

    W czwartek 11 lipca 2024 roku wybuchł pożar w jednej z najpiękniejszych katedr we Francji. Mowa tu o Notre Dame w miejscowości Rouen, którą wzniesiono w XVI wieku. Ogniem zajęła się iglica gotyckiego kościoła pochodząca z XIX wieku. Świątynia została ewakuowana i przez wzgląd na bezpieczeństwo odgrodzona od przechodniów i gapiów. Póki co nie ustalono przyczyny wybuchu pożaru.

    Po krótkiej przerwie powraca atrakcja w Tatrach

    Osoby, które zdecydują się na wakacje w polskich górach, a konkretniej w Tatrach, będą mogły ponownie skorzystać ze znanego szlaku, który przez pewien czas był niedostępny. Jego zamknięcie miało związek z pracami renowacyjnymi. Mowa tu o wejściu na Nosal. Trasa była wyłączona z użytkowania od 25 czerwca 2024 roku. W około 2 tygodnie dokonano jej remontu. Przede wszystkim poprawiono stopnie skalne i pozbyto się leżących na szlaku kamieni. Trasa została ponownie otwarta 10 lipca 2024 roku.

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL