Zachód słońca w Egipcie

    #FLYnews: wakacje w Egipcie z Olsztyna, rekord Lotniska Chopina i więcej

    Marta Wielgosz
    Długi weekend trwa w najlepsze! A my, jak co piątek, przychodzimy z podsumowaniem najważniejszych wiadomości podróżniczo-turystycznych z ostatniego tygodnia! Sprawdź, jakie tematy wybraliśmy tym razem.

    W tym #FLYnews piszemy m.in. o sukcesach Lotniska Chopina i Lotniska Katowice, nowej trasie LOT-u z Warszawy i walce włoskich władz z turystami łamiącymi prawo. Udanej lektury!

    Itaka zabierze turystów z Warmii i Mazur do Egiptu

    Biuro podróży Itaka ma świetną propozycję dla mieszkańców Warmii i Mazur. Już w sezonie Zima 2024/2025 będą oni mogli spędzić wakacje w Egipcie z wylotem z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach. Touroperator zaplanował wycieczki do Marsa Alam, jednego ze słynnych egipskich kurortów. Loty czarterowe wystartują 28 grudnia 2024 roku. Będą odbywały się raz w tygodniu, w każdą sobotę, aż do 22 lutego 2025 roku. Turyści będą mogli spędzić wczasy w hotelach 4-gwiazdkowych lub 5-gwiazdkowych, które oferują wiele atrakcji i wyżywienie All Inclusive.

    Rozpoczęto budowę największego portu lotniczego w Afryce

    W Etiopii powstanie największe lotnisko na kontynencie afrykańskim. Ma zostać wybudowane w mieście Bishoftu (inaczej Debre Zeit), mniej więcej 45 km od stolicy kraju, Addis Abeba. Według założeń w przyszłości port lotniczy będzie obsługiwał nawet 110 mln pasażerów rocznie – postawi go to na równi z lotniskiem w Dubaju, które może pochwalić się właśnie taką przepustowością. Pierwszy etap budowy obiektu ma zakończyć się w 2029 roku. Wtedy lotnisko będzie mogło obsłużyć 60 mln podróżnych rocznie. Powstanie portu lotniczego to jeden z elementów większego projektu, który w ciągu najbliższych 15 lat ma sprawić, że etiopskie linie lotnicze, Ethiopian Airlines, staną się jednymi z największych na świecie.

    Włochy zwalczają „parasolowych spryciarzy”

    Plażowanie to dla wielu turystów ważny element wakacji we Włoszech. Bezpłatne kąpieliska nie należą tam do często spotykanych – większość plaż jest płatna. Te darmowe są zazwyczaj zatłoczone. Sprawia to, że niektórzy turyści posuwają się do niezgodnych z prawem działań. Chodzi tu o rezerwowanie miejsc na bezpłatnych plażach poprzez zostawienie na nich na noc parasoli lub leżaków. Stanowi to złamanie przepisów, ponieważ zgodnie z włoskim prawem tzw. wolne kąpieliska muszą pozostawać puste od zmierzchu do świtu. Z tego względu próby rezerwowania na nich miejsc przez noc spotykają się z reakcją miejscowych służb. Taka sytuacja miała ostatnio miejsce w Toskanii. Na darmowej plaży Orbetello funkcjonariusze włoskiej straży przybrzeżnej zarekwirowali aż 640 parasoli pozostawionych przez turystów. Oprócz tego skonfiskowano 15 łóżek do opalania. Władze wkroczyły do akcji przeciw tzw. parasolowym spryciarzom również na wyspie Ischia położonej w Zatoce Neapolitańskiej. Tam również w ostatnim tygodniu zarekwirowano pozostawione na noc parasole i leżaki.

    Nowa trasa LOT z Warszawy na Kanary już jesienią

    Polskie Linie Lotnicze LOT już jesienią uruchomią nową trasę, dzięki której turyści z Warszawy polecą bezpośrednio na Wyspy Kanaryjskie. Inauguracja połączenia z Lotniska Chopina na Teneryfę nastąpi 27 listopada 2024 roku. Trasa będzie obsługiwana trzy razy w tygodniu – w każdą środę, piątek i niedzielę. Turyści polecą na Kanary na pokładzie samolotu Boeing 737 MAX 8. Podróż potrwa 6 godzin. Wyloty z Warszawy zaplanowano na godzinę 7:50, natomiast połączenia powrotne z Teneryfy na 13:55.

    Lotnisko Chopina w Warszawie odnotowuje rekordowe wyniki w lipcu

    Lotnisko Chopina w Warszawie ma za sobą niezwykle udany lipiec. Obsłużono wówczas 2,16 mln pasażerów. To rekordowy siódmy miesiąc roku w historii. W porównaniu z lipcem 2023 odnotowano niemal 12% wzrost. To także drugi miesiąc w bieżącym roku, w którym przekroczona została granica 2 mln odprawionych podróżnych.

    W lipcu 2024 większość osób korzystało z lotów regularnych. Wśród nich królowały takie kierunki, jak Londyn, Amsterdam, Paryż, Frankfurt i Kopenhaga. Jeśli chodzi o loty czarterowe biur podróży skorzystało z nich ponad 470 tys. turystów. Najczęściej latali oni na lotniska w Antalyi, Marsa Alam, Heraklionie, Burgas i na Rodos.

    Świetny lipiec na Lotnisku Katowice

    Rekordowy lipiec ma za sobą również Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach. Po raz pierwszy w historii odprawiono tam ponad 800 tys. pasażerów w ciągu jednego miesiąca. Było to dokładnie 847 tys. podróżnych, co w porównaniu do lipca 2023 roku stanowi wzrost o 12%. Z połączeń regularnych skorzystało 315,6 tys. osób, o 6,5% więcej niż przed rokiem. Najczęściej wybieranymi kierunkami były Dortmund, Londyn (lotniska Luton i Stansted), Frankfurt i Eindhoven. Do lipcowego rekordu Lotniska Katowice w dużej mierze przyczyniły się loty czarterowe. Skorzystało z nich 527,7 tys. pasażerów, o 15,3% więcej niż w lipcu 2023. Najbardziej obleganymi destynacjami wakacyjnymi były Antalya, Hurghada, Marsa Alam, Djerba oraz Kreta (lotnisko Heraklion).

    Wizz Air wprowadza abonament na loty

    Wizz Air, linie znane z tanich biletów lotniczych, wprowadziły możliwość wykupienia rocznego abonamentu na loty. Usługa „All you can fly” jest też dostępna w Polsce. Kosztuje 599 euro. W jej ramach można przez rok rezerwować loty – w dowolnym kierunku obsługiwanym przez Wizz Air i dowolną liczbę razy. Za każdy wykupiony lot należy jednak dopłacić 9,99 euro. Trzeba także pamiętać, że bagaż jest dodatkowo płatny – w ramach usługi przysługuje wyłącznie ten podręczny. Kolejnym ograniczeniem jest narzucony moment kupienia biletu na samolot. Abonament pozwala na zakup nie wcześniej niż 72 godzin przed odlotem.

    Mniej połączeń Ryanaira z Modlina

    Lotnisko Warszawa-Modlin w sezonie Zima 2024/2025 straci dużą liczbę tras. Latające stamtąd linie lotnicze Ryanair ogłosiły poważne cięcia. Liczba połączeń ma się zmniejszyć o połowę. Tym samym obsługiwane będą jedynie 22 trasy z i na Modlin. Sytuacja ta jest wynikiem nieudanych negocjacji między portem lotniczym a przewoźnikiem. 

    Na Modlinie powstanie terminal namiotowy

    Pozostajemy w temacie Lotniska Modlin. Port lotniczy czeka rozbudowa, dzięki której jego przepustowość wzrośnie do 7,5 mln pasażerów rocznie. Inwestycja ma wystartować w 2025 roku. Zostanie podzielona na 2 etapy: pierwszy zakończy się w 2029 roku. W czasie przebudowy dla pasażerów zostaną zastosowane rozwiązania tymczasowe. Podróżni przez okres pierwszych 2 lat będą odprawiani w terminalach namiotowych. Ma to umożliwić utrzymanie obsługi pasażerów na odpowiednim poziomie. Przewoźnicy będą korzystać z namiotów w momencie bardzo dużego natężenia lotów.

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL