Nowa Zelandia
    Nowa Zelandia

    #FLYnews: podatek w Nowej Zelandii, rekord Cypru i więcej

    Dominika Kruszakin
    Zapraszamy na świeży #FLYnews, gdzie prezentujemy garść najciekawszych informacji ze świata turystyki, a także wiadomości podróżniczych. O czym warto wiedzieć? Sprawdź!

    Co tydzień zespół Fly.pl przeszukuje sieć w poszukiwaniu najważniejszych wiadomości. W tym tygodniu informujemy m.in.: o rekordzie w Chorwacji, nowym połączeniu WizzAir i planach Nowej Zelandii. 

    Chorwacja wciąż przyciąga Polaków

    Chorwacja od lat jest ulubionym wakacyjnym kierunków turystów z Polski. Najnowsze dane to potwierdzają. Według systemu eVisitor ponad milion obywateli naszego kraju odwiedziło Chorwację. Informacje o podróżnikach były zbierane w okresie od 1 stycznia do 2 września 2024 roku. Polscy turyści zrealizowali łącznie 1 007 272 przyjazdów do Chorwacji. Najchętniej wybierany jest region splicko-dalmatyński, zamiłowaniem Polaków cieszy się miejscowość Omiš.

    Raport PIT o wakacjach

    Polska Izba Turystyki we współpracy z największymi multiagentami w kraju stworzyła raport na temat letnich wakacji Polaków. Podsumowanie powstało na podstawie danych Fly.pl, Travelplanet.pl i Wakacje.pl. Poruszono kilka kwestii, m.in.: cen wyjazdów, terminów wakacji oraz trendów w branży turystycznej. 

    "Sezon Lato 2024 kończymy we Fly.pl z rekordowym wynikiem,  który przebije nasz ubiegłoroczny sukces. Po lekkim wiosennym spowolnieniu, dzięki coraz  odważniejszej strategii marketingowej, w okres letni weszliśmy już na pełnych obrotach. Dynamika  wzrostu sprzedaży w szczycie sezonu przekroczyła nasze prognozy" – mówi Grzegorz Bossowski, prezes Fly.pl. 

    Zachęcamy do zapoznania się z raportem: Raport PIT: "Zagraniczne wakacje Polaków 2024"

    Z Wizz Air na Maltę

    Malta to kraj, który chce przyciągać turystów. Piękne widoki i ciekawe zabytki sprawiają, że podróżnicy coraz chętniej podróżują na wyspę. Wizz Air wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób, które mogą pozwolić sobie na City Break lub wakacje poza sezonem. Od 11 listopada z Lotniska Chopina w Warszawie codziennie będzie można podróżować na Maltę. 

    Decyzja linii lotniczych o zwiększeniu częstotliwości lotów to efekt dużego zainteresowania Polaków tym krajem śródziemnomorskim. W ubiegłym roku Maltę odwiedziło 167 tys. rodaków i wygląda na to, że 2024 rok zapowiada się jeszcze lepiej. W pierwszym półroczu Maltę odwiedziło 127 tys. turystów z Polski, a według prognoz Maltańskiej Organizacji Turystycznej, do końca roku ruch turystyczny osiągnie poziom 200 tys. 

    Nowa Zelandia zwiększa podatek turystyczny

    Nowa Zelandia jest znana z nieprawdopodobnych krajobrazów i wyjątkowej natury. Turyści chętnie eksplorują ten kraj na Oceanie Spokojnym. Jednak od 1 października podróż stanie się trzy razy droższa. Podatek turystyczny, czyli International Visitor Conservation and Tourism Levy (IVL) do tej pory kosztował 35 nowozelandzkich dolarów (ok. 84 zł), a teraz opłata wzrośnie do 100 nowozelandzkich dolarów (ok. 240 zł). W komunikacie minister ds. turystyki i hotelarstwa Matt Doocey oraz minister ds. ochrony przyrody i dziedzictwa historycznego Tama Potaka, poinformowano, że podatek, w celu "zapewnienia, by odwiedzający mieli wkład w utrzymanie usług publicznych i doświadczeń na wysokim poziomie podczas wizyty w Nowej Zelandii".

    Z tą decyzją nie zgadza się nowozelandzka branża turystyczna. Przedstawiciele twierdzą, że trzykrotne zwiększenie podatku turystycznego zniechęci turystów. Tamtejsza branża wciąż boryka się z problemami po lockdownie podczas pandemii. 

    "Ożywienie turystyki Nowej Zelandii jest daleko w tyle za resztą świata, a to jeszcze bardziej pogorszy naszą globalną konkurencyjność" – stwierdziła Rebecca Ingram, dyrektorka Stowarzyszenia Branży Turystycznej. Dodaje, że przez tę decyzję turyści chętniej będą wybierać Kanadę lub Wielką Brytanię, które nie mają wygórowanych opłat dla turystów i łatwiej się tam dostać. 

    Cypr z rekordowym wynikiem

    Cypr ma powody do świętowania, a wszystko za sprawą turystów. Według danych Służby Statystycznej Cypru (CYSTAT) między styczniem a lipcem 2024 roku wyspę odwiedziło 2,203 milionów turystów. Wynik jest o 3,1% wyższy niż w analogiczny okresie z 2023 roku, gdy było ich 2,137 mln. Jedną czwartą przyjazdów, czyli 551 tys., odnotowano w lipcu. To najlepszy wynik w historii pomiarów dla tego miesiąca. 

    CYSTAT informuje, że najchętniej Cypr odwiedzali obywatele Wielkiej Brytanii (186,7 tys.), na drugim miejscu uplasowali się turyści z Izraela (71 tys.), a na trzeciej pozycji Polacy (35,4 tys.). 

    Chiny odnotowują wzrost liczby turystów

    Chiny otworzyły się na turystów, co przynosi efekty. Dane Narodowej Administracji Imigracyjnej wskazują na to, że chińska turystyka przyjazdowa odnotowuje wzrost liczby osób zza granicy. Między styczniem a lipcem 2024 roku azjatycki kraj odwiedziło 17,25 milionów turystów, o 130% więcej niż w analogicznym okresie w 2023 roku. Turyści w omawianym czasie wydali ponad 100 mld jenów (równowartość 54 mld zł), a średnio dzienne wydatki osiągnęły 3,4 tys. jenów (1,8 tys. zł). Chociaż dane prezentują się obiecująco, to jeszcze daleka droga do przebicia wyników z 2019 roku. Wówczas do Chin przyjechało 49 mln turystów, a przychody wyniosły wówczas 131,3 mld dol. (505 mld zł).

    Bali nie chce tych turystów

    W ostatnim #FLYnews informowaliśmy o nowym wymogu dla przyjezdnych na Bali. Od 29 sierpnia 2024 roku konieczne jest wypełnienie deklaracji zdrowotnej SATUSEHAT Health Pass. Jednak to nie koniec zmian w indonezyjskiej turystyce. 

    "Nie chcemy, aby Bali stało się miejscem, gdzie turyści stają się publicznymi wrogami, jak w Barcelonie" – stwierdził Sandiaga Uno, minister turystyki Indonezji. 

    Słowa ministra wywołały popłoch wśród przyjezdnych. Wszystko zaczęło się po pandemii, gdy turyści zaczęli masowo przyjeżdżać na wyspę. W pierwszej połowie roku na Bali przybyło 2,9 miliona osób, informuje Reuters. Nie wszyscy chcą wypoczywać i praktykować jogę na wyspie. Okazuje się, że dużym problemem są przyjezdni osiedlający się na Bali, którzy według rządu, w dużej mierze odpowiadają za handel narkotykami albo działalność gangsterską. 

    "Turyści, którzy przynoszą problemy, takie jak narkotyki, gangi i inne kłopoty, mogą zostać deportowani z Indonezji, z Bali. I nie chcemy, aby kiedykolwiek tu wrócili" – powiedział Luhut Pandjaitan, senior minister nadzorujący turystykę. 

    Reforma ma dotyczyć również nadmiernej zabudowie wyspy i walką ze śmieciami. Dodatkowo władze mają się przyjrzeć temu, co dzieje się po zachodzie słońca. Nagość w Indonezji jest nielegalna, dlatego kontroli mogą zostać poddane kluby i dyskoteki. 

    LOT udoskonala ofertę

    W mediach społecznościowych nie brakuje filmików z biznes klasy Polskich Linii Lotniczych LOT. Wiadomo nie od dziś, że pasażerowie otrzymują kilka prezentów po rozpoczęciu wielogodzinnej podróży. Otrzymują granatową kosmetyczkę, która jest wypełniona kosmetykami polskiej marki. Dodatkowo otrzymują opaskę na oczy, zatyczki do uszu, skarpetki i szczoteczkę.

    Linie oferują podróżnym nowe kosmetyczki, tace i zestawy do wypoczynku. Od 2023 roku Polskie Linie Lotnicze LOT wprowadziły na swoje pokłady lżejszą porcelanę. Od teraz posiłki serwowane są również na wygodnych i praktycznych tacach. Podczas długich podróży można wypocząć w nowych miękkich kocach i na przyjemnych poduszkach w klasach LOT Business Class oraz LOT Premium Economy. 

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL