• Opis
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Andhra Pradesh

      Indie to jeden z najbardziej fascynujących krajów świata. Wspaniałe plaże, zielone plantacje herbaty oraz majestatyczne pasma górskie. Niesamowite miejsce pełne kontrastów i tajemniczych zabytków. To tu przed tysiącami lat narodził się buddyzm i hinduizm, dzięki czemu możemy podziwiać zjawiskowe świątynie i piękne buddyjskie klasztory. Indie to kraj, który zachwyca bogactwem kulturowym, aromatyczną kuchnią oraz niesamowitą fauną i florą.

      Andhra Pradesh - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Andhra Pradesh
      Informacje o Andhra Pradesh
      Stolica Delhi (New Delhi)
      Język hindi, angielski oraz 21 języków uznawanych za oficjalne w poszczególnych stanach
      Waluta rupia indyjska (INR), 1 INR = 100 pais (paisa)
      Dokumenty paszport

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Delhi (New Delhi) / hindi, angielski oraz 21 języków uznawanych za oficjalne w poszczególnych stanach

      Czas lokalny
      Różnica w czasie względem Polski to: czas letni +3,5 godziny czas zimowy +4,5 godziny

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza jest wymagana. Wizę turystyczną jednokrotnego wjazdu można wyrobić indywidualnie za pośrednictwem platformy internetowej Indian e-VISA (https://indianvisaonline.gov.in/visa/). Wiza na 30 dni w okresie od kwietnia do czerwca kosztuje 10 USD/osoba, a od lipca do marca 25 USD za osobę. Do wyrobienia wizy potrzebujemy skan lub zdjęcie paszportu oraz kolorowe zdjęcie wizowe/paszportowe w formacie pliku jpg lub jpeg, waga < 1MB, wymiary min. 350 x 350px. Płatność kartą kredytową lub debetową. Paszport musi być ważny min. 6 miesięcy od daty wyjazdu i muszą być w nim co najmniej 2 wolne strony.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień. Zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna (szczególnie w porze wilgotnej), a niektórych rejonach Indii szczepienie przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      230 V; 50 Hz / typ C, typ C-2, typ D, typ M (w wielu miejscach może być potrzebny adapter)

      Pieniądze

      Waluta
      rupia indyjska (INR), 1 INR = 100 pais (paisa), 1 INR = 0.0483PLN, kurs NBP z dnia 2024-04-26

      Napiwki
      Wskazane jest zostawianie napiwków. Napiwki są w tym kraju oczekiwane za zrealizowanie usługi (niekoniecznie za jej jakość/zadowolenie z niej). Niewielkich napiwków będą oczekiwać kierowcy, przewodnicy, pracownicy hoteli, kelnerzy i inni usługodawcy.

      Obowiązkowy podatek turystyczny
      Nie ma obowiązującej opłaty za pobyt turystyczny.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Indie to bardzo dobrze skomunikowany kraj. W odległe regiony można polecieć lokalnymi liniami lotniczymi lub podróżować pociągiem lub autobusami. W miastach popularne są tuk-tuki i riksze. W większych miastach dostępny jest także Uber.

      Wynajem samochodów
      Bardzo popularny jest wynajem samochodu z kierowcą. Wynajem samochodu bez kierowcy to podobny koszt, a ze względu na komfort i specyfikę jazdy w Indiach jest to zdecydowanie rekomendowana przez nas opcja. Natężenie ruchu jest bardzo duże. Kierowcy motocykli, skuterów i tuk-tukó rzadko respektują sygnalizację świetlną. Często możemy spotkać się tam także z jazdą pod prąd. Na drogach należy także uważać na krowy i inne zwierzęta.
      W Indiach obowiązuje ruch lewostronny. Wiele pojazdów poruszających się po drogach jest w złym stanie technicznym. Wszelkie manewry, takie jak wyprzedzanie czy omijanie należy sygnalizować, używając klaksonu.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Polecamy zabranie dolarów amerykańskich lub euro i wymianę waluty na miejscu (na lotnisku, w hotelu, upoważnionym banku lub u uprawnionych dealerów).
      Sieć bankomatów jest słabo rozwinięta, dlatego warto mieć ze sobą gotówkę. W dużych miastach i miejscowościach turystycznych można zazwyczaj płacić kartą, jednak lokalsi do płatności kartą doliczają do 5% prowizji. W przypadku płatności gotówką możemy liczyć na niższe ceny na targach i turystycznych sklepach.
      Hindusi lubią zawyżać ceny dla Europejczyków. Zdarza się, że za ten sam produkt w tym samym sklepie każdego dnia zapłacimy inną cenę. Warto korzystać ze sklepów z ustalonymi cenami.
      Kupując pamiątki, warto się zawsze targować, ponieważ cena wyjściowa praktycznie zawsze jest bardzo zawyżona.
      W miejscach uczęszczanych przez turystów należy liczyć się z żądaniem drobnej opłaty praktycznie za wszystko.
      Zaleca się picie wyłącznie z fabrycznie zamkniętych pojemników. Nie należy spożywać owoców i warzyw bez ich uprzedniego wymoczenia w płynach dezynfekujących.
      Ze względu na specyficzną florę bakteryjną, w przypadku problemów żołądkowych wskazane jest udanie się do lekarza. Stosowanie środków powszechnie używanych w Europie nie jest zalecane.
      Hindusi chętnie widzą uczestnictwo turystów w uroczystościach religijnych. Należy jednak pamiętać, że dostęp do niektórych świątyń może być ograniczony.
      Należy wystrzegać się propozycji sprzedaży wysyłkowej biżuterii i kamieni szlachetnych za zaliczką. Zazwyczaj w zamian za zaliczki nie otrzymuje się zakupionego towaru lub jest to towar bezwartościowy. Odzyskanie pieniędzy od nieuczciwych sprzedawców jest trudne, czasochłonne i może wymagać poniesienia dodatkowych kosztów.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Andhra Pradesh - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Zwiedzanie miast nie jest w Indiach jedyną formą aktywnego spędzania czasu. Solidnie można zmęczyć się podczas zdobywania wysoko położonych fortec i świątyń, a także w trakcie pieszych wycieczek po rezerwatach przyrody i parkach narodowych. Czasy kolonialne pozostawiły po sobie tradycje budowania pól golfowych i zamiłowanie do krykieta, a poszczególne hotele i agencje turystyczne oferują swoim gościom wędrówki konne i safari na wielbłądach (szczególnie Pustynia Thar). Trasy przygotowywane są pod kątem trudności i kondycji uczestników. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy off-roadu, czyli jazdy po bezdrożach quadami, motorami i samochodami terenowymi.

      Warto zobaczyć

      Golkonda Fort – tajemne przejścia, wysokie mury i piękne widoki – takie atrakcje czekają na turystów podejmujących się zwiedzania potężnej twierdzy znajdującej się na zachód od miasta Hajdarabad. Z powstaniem pierwszej XII-wiecznej warowni wiąże się legenda, według której pasterz znalazł w tym miejscu bożka i podarował go królowi. Władca zainteresowany historią kazał wznieść zamek o nazwie Wzgórze Pastuszka – Golla Konda. Obecna forteca o widowiskowym charakterze została wzniesiona w XVI/XVII wieku i była używana jako bastion chroniący władców z dynastii Kutb przed atakami mogolskich wojsk. Spoglądając na wysokie mury z okrągłymi bastionami, ruiny z Salą Audiencyjną na szczycie i pozostałe zabudowania wznoszące się na stromym wzgórzu, można oczami wyobraźni odtworzyć średniowieczne życie i działające fontanny, przy których spacerowały królowe i damy dworskie. Warto pojawić się w forcie wieczorem podczas pokazu typu „światło i dźwięk” oraz zwiedzić dodatkowo królewskie mauzoleum otoczone bogato zdobioną arkadą.

      Tranguebar – ozdobą dawnej kolonialnej osady duńskiej jest Fort Dansborg z XVII wieku. W odrestaurowanym budynku zwróconym w stronę morza znajduje się muzeum opowiadające historię miejsca i pokazujące pamiątki kolonialne. Przy okazji zwiedzania można zażyć morskiej kąpieli i wypocząć na piaszczystej plaży, często zastawionej kolorowymi łodziami rybackimi.

      Warandal – dawna stolica hinduskiej dynastii Kakatijów zachwyca zwiedzających przede wszystkim opuszczonym fortem otoczonym dwoma pierścieniami umocnień i fosą. Z kolei za panowania dynastii Ćaluków na wzgórzach wokół miasta wzniesiono kilka świątyń Śiwy, widocznych także z murów twierdzy.Chengalpattu – w okolicy niewielkiej miejscowości znajdują się ciekawe atrakcje w postaci sławnej twierdzy będącej przedmiotem walk między Brytyjczykami i Francuzami oraz fascynujących grot świątynnych w pobliskim Wallam.

      Gingee – interesującą atrakcją położoną w pobliżu zatłoczonego miasta jest najbardziej malownicza twierdza Tamil Nadu. Trzy cytadele położone w ciekawej scenerii zostały wzniesione przez władców Widźajanagaru i były areną wielu walk toczonych o południowe rejony Indii.

      Tiruvannamalai – w mieście położonym u stóp góry Arunachala znajduje się ogromny zespół świątynny, który jest najtłumniej odwiedzany przez pielgrzymów podczas każdej pełni księżyca. Świątynia Arunchaleshvara wygląda niezwykle z samego wzgórza, ale i cały teren obejmujący wszystkie zabudowania potrafi wywołać zachwyt. Na spacerze po magicznym miejscu turyści mogą poznać jedno z pięciu świętych miejsc śiwaizmu – religijnego odłamu hinduizmu uznającego Śiwę za jedynego boga. Najstarszą częścią jest wewnętrzna świątynia z XI w, z kolei budowle wybudowane kilka stuleci później, symbolizują ziemskie żywioły i prezentują się niesamowicie w obiektywie aparatu fotograficznego – szczególnie cztery „gopury” (bramy) widoczne z daleka. Jest to jednocześnie jeden z największych kompleksów świątynnych w Tamil Nadu.

      Madurai – najważniejszym miasto Wybrzeża Mannar, religijne i kulturowe centrum Tamilów, słynące z okazałych świątyń wybudowanych w tzw. stylu drawidyjskim. Jest to równocześnie jedno z najstarszych i nieustannie zamieszkiwanych miast na świecie, którego największą atrakcją zlokalizowaną w historycznej dzielnicy jest świątynia Minakszi Sundareśwara poświęcona Śiwie i jego małżonce. Miasto zbudowane i zarządzane przez dynastię Pandjów między VII a XIII wiekiem, zostało podbite w 1323 r. przez wojska Sułtanatu Delhi. Czas rozkwitu natomiast Madurai zawdzięcza władcy Tirumali, który prowadził aktywną działalność budowlaną, aczkolwiek sama świątynia jest świadectwem królewskiego i arystokratycznego mecenatu Najaków rządzących miastem między XVII a XVIII wiekiem. Ta największa świątynia hinduistyczna jest niezwykle barwna i zaskakuje ogromem przedsięwzięcia budowlanego. Na zwiedzanie warto przyjść rano lub wieczorem, kiedy odbywa się jeden z podstawowych obrzędów hinduizmu służący wiernym do nawiązania kontaktu z bóstwem. Dobrze jest mieć wtedy przy sobie aparat, by sfotografować procesję słoni i całe widowisko, któremu nie brakuje śpiewów, muzyki i mistycznej atmosfery. W obiektywie koniecznie trzeba ująć także samą bramę w postaci bardzo wysokiej schodkowej piramidy zwanej „gopura” – swoistej plątaniny barwnych, tańczących i rozbrykanych bogiń, bogów i przeróżnych scen uwiecznionych za pomocą kunsztownie wykonanych rzeźb, które są tak fascynujące, że trudno oderwać od nich wzrok. Na kolejnym etapie zwiedzania turyści podążają korytarzami i salami pełnymi posągów tańczących mężczyzn, sadzawek, kaplic, wolnostojących rzeźb Śiwy i kolumn ozdobionych postaciami królów Najaków. Warto także wspiąć się na południową „gopurę”, by objąć wzrokiem panoramę miasta, w której wyróżnia się kolejna i równie wspaniała świątynia – Minakszi Amman. Ogólnie w mieście pełnym sklepów i bazarów zawsze panuje żywiołowa atmosfera z typowym dla indyjskich miast tłokiem.

      Szlakiem świątyń – region Wybrzeża Mannar słynie z licznych świątyń drawidyjskich, którym warto poświęcić osobną wycieczkę. Takie budowle były najczęściej religijnymi, społecznymi, kulturalnymi i politycznymi centrami poszczególnych wiosek i taką funkcję pełnią współcześnie. Większość ze świątyń ma podobny układ wyróżniający bramę wieżową zwaną „gopura”, przedsionek i główne sanktuarium przykryte wysokim dachem. Wszystkie elementy charakteryzują się bogatą symboliką i kunsztownymi dekoracjami rzeźbiarskimi, potrafiącymi zachwycić nawet podróżników niezainteresowanych sztuką sakralną. Świątynie poświęcone różnym bóstwom często pełnią rolę miejsca specjalnych świąt, tańców i sal do nauki. Chociaż wszystkie budowle mają podobne przeznaczenie, ich różnorodność jest tak wielka, że zasługuje na wnikliwą uwagę, bez której poznanie indyjskiego kontynentu nie byłoby możliwe. Najznamienitsze przykłady takich świątyń i grot można znaleźć w Kancipuram, Uttaramur, Mandagappattu, Tiruwannamalaj, Panamalaj, Cidambaram, Gangaikondacolapuram czy Kumbakonam. Takie miejscowości są również doskonałym miejscem na zakup pamiątek związanych z Indiami i zrobienie interesujących zdjęć podróżniczych.

      .

      Thanjavur – zwiedzając krainę Tamil Nadu warto zajrzeć do dawnej stolicy królestwa Ćolów, której szczyt rozwoju przypadł na X i XIV wiek. Przedstawiciele tej dynastii południowoindyjskiej pochodzenia tamilskiego prowadzili przynoszący zyski handel jedwabiem, bawełną, przyprawami, lekarstwami, kością słoniową i klejnotami oraz rozwinęli rolnictwo będące siłą napędową gospodarki do czasów dzisiejszych. Życie w tym średniej wielkości mieście koncentruje się wokół prawdziwego skarbu architektonicznego, jakim jest monumentalna świątynia Brihadishvara zbudowana przez władcę Radźaradźę I około 1010 r. dla uczczenia ekspansji terytorialnych. Jeżeli ktoś chce poznać bogactwo dziedzictwa kulturalnego tej części Indii powinien zwiedzić właśnie tę świątynię, która powstała jako obronna budowla poświęcona Śiwie jako Wielkiemu Panu. Z daleka widoczna jest bogato zdobiona brama  prowadząca na duży dziedziniec, na którym spoczywa rzeźba byka Nandina. Zafascynować i wciągnąć na kilka chwil mogą liczne dekoracje rzeźbiarskie, inskrypcje będące rodzajem publicznych zapisków dotyczących świątyni oraz malowidła z epoki Ćolów. W królewskim zespole pałacowym znajduje się także skarbiec, Muzeum Sztuki Najaków i biblioteka.

      Tiruchirappalli – nad świętą rzeką Kaweri położona jest dawna siedziba władców Ćola i Naicka, w której powstał jeden z największych i najlepiej zachowanych zespołów świątynnych w południowych Indiach – Sri Ranganathaswamy poświęcony śpiącemu Wisznu. Obok setek pielgrzymów przybywają tam również turyści zainteresowani wyjątkową wartością religijną, historyczną i estetyczną miejsca. Zaraz za wielką bramą z zawiłymi rzeźbami pomalowanymi na różne kolory znajdują się stragany sprzedające przysłowiowe „wszystko”, mijając które dociera się do właściwej świątyni otoczonej boską aurą. Na terenie obiektu znajduje się mnóstwo większych i mniejszych świątyń, które nacechowane są symbolicznie poprzez tysiące rzeźb, bogato zdobione kolumny i niezrozumiałe formy czyniące miejsce jeszcze bardziej wyjątkowym. Drugą atrakcją turystyczną w mieście jest fort znajdujący się w północnej części, który jest pamiątką po bitwie, która rozegrała się w pobliżu między wojskami brytyjskimi i francuskimi, i przesądziła o rządach Brytyjczyków w tej części Indii. Owocem wymagającej wspinaczki jest nie tylko chłodny wiatr smagający skały i łagodzący skutki zmęczenia, ale także interesujący widok na zatłoczone miasto.

      Wyspa Rameshwaram – na przepięknej wyspie wychodzącej w kierunku Sri Lanki odgrywała się akcja wielkiej indyjskiej epopei – Ramajany, co dla zainteresowanych hinduizmem może być wystarczającym powodem ciekawej eskapady. Oprócz podziwiania piaszczystych wydm obmywanych wodami Zatoki Bengalskiej i Oceanu Indyjskiego oraz interesujących widoków można tam zwiedzić świątynię Ramanatha stojącą w miejscu, gdzie Rama oddawał cześć Śiwie. W samej świątyni zbudowanej w XII wieku mogą spodobać się wspaniałe korytarze z masywnymi kolumnami (ciekawostką są dwa korytarze uchodzące za jedne z najdłuższych tego typu na świecie), aczkolwiek wielu turystów odwiedza także wzgórze Gandhamadana, by zobaczyć odcisk stopy Ramy oraz pozostałości zmiecionego przez cyklon miasta Dhanuszkoti, gdzie według legend Rama miał przyjąć hołd od brata Rawany.

      Półwysep Kanjakumari – wycieczka w to magiczne miejsce może wypełnić cały dzień, a warto poświęcić czas na wyprawę, gdyż jest to najbardziej wysunięty na południe kraniec Indii w postaci skalistego półwyspu. Miasto Kanjakumari jest również ważnym celem pielgrzymkowym wszystkich religii indyjskich i zostało tak nazwane na cześć opiekunki wybrzeża – hinduskiej bogini Kumari. Podczas gdy wierni kąpią się w odmętach lazurowej wody i modlą w świątyniach, turyści fotografują nietypowe budowle poświęcone hinduskim bóstwom oraz oglądają magiczne miejsce, w którym zbiegają się wody Oceanu Indyjskiego, Zatoki Bengalskiej i Morza Arabskiego. Półwysep jest również o tyle wyjątkowym miejscem, iż na tej samej plaży można podziwiać wschody i zachody słońca oraz zobaczyć w kwietniu pełnię księżyca i słońce na tej samej linii.

      Region Chettinad – nadmorska równina położona nad Zatoką Bengalską pełna jest zabytkowych wiosek, w których znajdują się stare rezydencje rodowe. Znana jest także tamtejsza kuchnia słynąca z pikantnego kurczaka curry i curry z warzywami, za którymi najlepiej rozglądnąć się w Karaikudi i Kanadukathanie. Kraina była zamieszkiwana przed laty przez kupiecką wspólnotę Czettiarów, którzy w XIX wieku zasłynęli jako bankierzy lokujący swoje majątki w klejnotach i nieruchomościach, czego efekt można podziwiać do dziś.

      Park Morski Mannar – Zatokę Mannar ozdabia około 20 wysepek koralowych objętych ochroną przyrody. Jest to idealne miejsce na podglądanie niezliczonych przedstawicieli morskiej flory i fauny. Aby zobaczyć zadziwiający świat tropikalnej części Indii trzeba uzyskać specjalne zezwolenie.

      Pogoda

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Pogoda Andhra Pradesh – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Między Polską a Indiami obowiązuje ruch wizowy i wymagany jest paszport. W sprawie wizy należy skontaktować się z przedstawicielstwem dyplomatycznym Republiki Indii w Warszawie, a dokumenty aplikacyjne nie odbiegają od przyjętych standardów. Wyjazd do Indii powinien nastąpić przed upływem 6 miesięcy od daty wystawienia wizy, a paszport musi posiadać ważność 12 miesięcy, licząc od daty wystawienia wizy.

      Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl i www.newdelhi.msz.gov.pl

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Indii
      Indie, New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021
      Tel.: +91 11 41496900 Tel. dyżurny: +91 9910999477 Faks: +91 11 26871914
      newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl
      www.newdelhi.msz.gov.pl

      .

      Instytut Polski w New Delhi
      Indie, New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021
      Tel.: +91 11 41496919 Tel.: + 91 11 41496919

      Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Bangalore
      Indie, Bangalore, Sua House, 26/1 Kasturba Cross Road, 560001
      Tel.: + 91 80 41120782 Faks: + 91 80 22128189
      polandblr@yahoo.com

      FAQ

      Kiedy najlepiej wybrać się do Andhra Pradesh?
      Indie mają bardzo zróżnicowany klimat, a pogoda zmienia się w zależności od pory roku i miesiąca. Dla turystów najlepszą porą na wizytę w Indiach są miesiące od września do marca, kiedy można zwiedzać twierdze, pałace i świątynie oraz odpoczywać na plażach. Szczyt sezonu przypada między październikiem a lutym i jeżeli ktoś wybiera się do Indii w tym czasie, powinien zarezerwować hotel z dużym wyprzedzeniem. Dziką przyrodę można obserwować w okresie od lutego do sierpnia, a skwar panujący od kwietnia do lipca najlepiej znoszą turyści wybierający się w góry. Z końcem maja pojawia się natomiast monsun przynoszący obfite deszcze – pora monsunowa trwa od maja do końca września, a północny-wschód Indii latem jest jednym z najbardziej deszczowych regionów na świecie. Urlop w Indiach powinno się planować pod kątem wypoczywania na plażach, wypraw górskich lub zwiedzania zabytków duchowych i materialnych. Najlepszym czasem na odwiedzenie Chenai jest grudzień i styczeń, kiedy w mieście odbywa się Chennai Music Festival poświęcony muzyce i tańcowi południowej części Indii, a występy organizowane są w świątyniach, klubach, salach koncertowych i na plażach. W środku stycznia trwają huczne dożynki w Pongal, które warto zobaczyć ze względu na ludowy charakter.
      Jaka waluta obowiązuje w Indiach i jakie są orientacyjne ceny?
      Walutą Indii jest rupia indyjska (INR), 1 INR = 100 pais (paisa). Wartość rupii w porównaniu do większości walut europejskich jest niska, dlatego trzeba nastawić się na posiadanie dużej ilości banknotów. W Indiach należy zwracać uwagę na to, czy cena zawiera podatek (10-15%) od usługi i towarów, czy też nie i wtedy trzeba taką kwotę doliczyć. Ceny bardzo często podlegają negocjacji, Indie nie są drogim krajem, a targowanie się jest powszechnie przyjęte, gdyż Hindusi bardzo często zawyżają ceny podawane obcokrajowcom. Ceny zdecydowanie wyższe mogą obowiązywać podczas świąt i festiwali oraz w miejscowościach leżących na uczęszczanych szlakach turystycznych, a także zależą od standardu noclegu.
      Gdzie i jakie pamiątki kupić w Indiach?
      Podczas podróży po Indiach turystom wpadają w ręce różne ciekawostki, a właściciele sklepów, stoisk i straganów namawiają nieustannie, czasami nachalnie, do robienia zakupów. Nie ma wtedy sensu się denerwować, tylko zabrać za powszechne targowanie, by uzyskać korzystną cenę i poczuć ciekawą kupiecką atmosferę. Tam, gdzie przebywa najwięcej turystów, zawsze jest najdrożej, dlatego warto czasami zagłębić się w stragany miejskiego targowiska lub uliczkę, na której unosi się zapach chętnie kupowanych przez turystów kadzidełek, fantazyjnych podstawek pod kadzidła, lampek maślanych, przypraw i ręcznie skręcanych papierosów „bidi”. Najwięcej jednak sklepów znajduje w miejscach związanych z turystyką, niemniej wyszukane pamiątki można znaleźć na barwnych targach, w wielkich sklepach zwanych emporiami prowadzonymi przez poszczególne regiony, na muzealnych stoiskach, a nawet w dobrze zaopatrzonych sklepikach hotelowych. Jeżeli poszukuje się jakichś unikalnych, ale drogich towarów można zajrzeć do sklepów delux. Jeżeli ktoś podróżuje poza dużymi miastami powinien rozglądać się za wioskami, które mają własnych rzemieślników i artystów, by tam nabyć unikalne pamiątki, charakterystyczne tylko dla wybranego regionu. W wielu miejscach można znaleźć srebrną biżuterię z kamieniami szlachetnymi, wyroby ze skóry i drewna, delikatne tkaniny z jedwabiu, kolorowe szale, bluzki i tradycyjne stroje „sari” noszone przez hinduskie kobiety. Indyjskie piękno zaklęte jest także w mosiądzu, miedzi, srebrze i złocie – emaliowanym, grawerowanym i odlewanym, wykorzystywanym pierwotnie w rytuałach. Zainteresowaniem cieszą się reprodukcje marmurowych mozaik, szkatułki, misy z białego marmuru, granitowe posążki z Mamallapuramu, figurki boga-słonia związane z mitologią indyjską, kasetki z kryształu lub alabastru, zwierzęce figurki z Dżajpuru, Waranasi i Biharu oraz czarne narzędzia z Orisy. Nie zna granic także indyjskie bogactwo tkanin wykonanych z wszelkich rodzajów włókiem naturalnych i sztucznych o rozmaitych wzorach, fakturach, splotach, deseniach i kolorach. Podobnie jest ze światem haftów, w których Hinduski są mistrzyniami świata. Panie powinny rozglądnąć się także za kosmetykami do włosów oraz perfumami i olejkami znanych indyjskich firm. Symboliczną pamiątką z pobytu w Indiach zawsze jest figurka Buddy lub któregoś z hinduskich bóstw, wykonana najczęściej z kamienia, mosiądzu lub drzewa sandałowego. W turystycznym bagażu powinna również znaleźć się paczuszka z jakąś przyprawą i aromatyczna herbata zapakowana w ozdobne pudełko. Dobrą pamiątką może okazać się płyta z muzyką pochodzącą z filmu bollywoodzkiego. Ogólnie Indie są prawdziwą skarbnicą pamiątek, która już przy pierwszym zetknięciu może zafascynować bogactwem wyjątkowych towarów.
      Jaki czas obowiązuje w Indiach?
      Do czasu polskiego dodajemy 3,5 godziny w lecie i 4,5 w zimie.
      Jak poruszać się po Indiach?
      Indyjskie autobusy docierają w wiele miejsc, a główne przystanki znajdują się najczęściej w pobliżu dworców kolejowych. Turystom zaleca się podróżowanie autobusami klasy delux. Najgorzej wygląda sytuacja na prowincji i obszarach rolniczych, gdzie jeżdżą stare zdezelowane i często przepełnione pojazdy, więc lepiej zastanowić się nad wynajęciem samochodu w hotelu, biurze podróży lub międzynarodowej firmie, najlepiej wraz z kierowcą, gdyż indywidualne podróżowanie po kraju może okazać się zbyt niebezpieczne ze względu na fatalny stan dróg, ogromne zatłoczenie i nagminne łamanie zasad ruchu przez kierowców. Na drogach w nocy często pojawiają się nieoświetlone auta, stada kóz, rowerzyści, przeładowane ciężarówki i mnóstwo innych niespodzianek, które ciężko przewidzieć nawet doświadczonym kierowcom. W Indiach obowiązuje ruch lewostronny, wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, a w samochodzie najważniejszy jest klakson. Bezpieczniejszą opcją jest pociąg uchodzący w Indiach za najlepszy środek transportu. System kolei jest bardzo rozbudowany, więc przed podróżą pociągiem należy szczegółowo zapoznać się z obowiązującymi zasadami, klasami pociągów i strefami kolejowymi. Przy częstym podróżowaniu koleją warto wykupić specjalny karnet dla turystów. Dużą popularnością wśród podróżników cieszą się kolejowe trasy: Indian Railways i Royal Orient Express oraz podróżowanie pociągami z wagonami sypialnymi. Przy większych odległościach najlepiej korzystać z samolotów. Najwygodniejsze i najtańsze w miastach są riksze (rowerowe, trójkołowe tuk-tuki i wózki ciągnięte przez mężczyzn), natomiast dosyć egzotycznym sposobem dotarcia do niektórych atrakcji turystycznych jest podróżowanie na wielbłądzie lub słoniu. Przed taką wyprawą trzeba dobrze zastanowić się nad swoimi predyspozycjami, ponieważ niekiedy długa podróż na grzbiecie wymaga dobrej kondycji.
      Jakie plaże znajdują się w Andhra Pradesh?
      Chociaż wybrzeże Andhra Pradesh jest bardzo długie i w wielu miejscach piaszczyste, nie jest zagospodarowane pod względem turystycznym, a kąpieliska znajdują się jedynie w kilku nabrzeżnych miejscowościach. Jedna z najchętniej odwiedzanych plaż znajduje się w Chennai. Jest to kilkunastokilometrowy odcinek wybrzeża z drobnym piaskiem i pobliską promenadą otoczoną w niektórych miejscach wysokimi palmami i straganami serwującymi lokalne przysmaki. Mniej zatłoczone miejsca od popularnych plaż w centrum można znaleźć w dzielnicy Valmiki oraz pod nazwą Beerezy. Dobrymi plażami może pochwalić się Pondicherry, gdzie szerokie piaszczyste wybrzeże nosi odpowiednio nazwy Paradise Beach, Auro Beach i Rocky Beach. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.
      Jakie są ograniczenia celne w Indiach?
      Bez cła do Indii można wwieźć rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 USD na osobę, 1 l mocnego alkoholu i 200 szt. papierosów. Bez wcześniejszej deklaracji i bez zezwolenia można wwieźć kwotę do 2,5 tys. USD. Obowiązuje całkowity zakaz wwożenia złota i srebra (poza przedmiotami osobistego użytku) i zakaz wywożenia przedmiotów mających powyżej 100 lat, wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt i skorup żółwi.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia w Indiach?
      Ze względu na wysokie koszty leczenia przed wylotem do Indii zaleca się wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego, które obejmuje zwrot kosztu zakupów lekarstw i środków opatrunkowych, leczenia szpitalnego, transportu do szpitala, konsultacji medycznych itp. W niektórych rejonach uzasadnione jest przyjmowanie leków przeciwmalarycznych, chociaż nie występują szczególne zagrożenia epidemiami i nie są wymagane żadne szczepienia. Dostęp do opieki medycznej zależy od miejsca pobytu – w dużych miastach raczej nie ma problemu z uzyskaniem fachowej pomocy lekarskiej w szpitalach, prywatnych ośrodkach zdrowia i hotelach zatrudniających lekarzy. W przypadku zorganizowanej wycieczki warto sprawdzić czy zawarta w cenie podróży polisa ubezpieczeniowa jest wystarczająca i ewentualnie dokupić dodatkową, związaną z ilością rodzajów ryzyka i zakresem usług. Wszystkie pokwitowania na lekarstwa i pomoc medyczną mogą być później konieczne do uzyskania wypłaty ubezpieczenia, a lekarza podczas konsultacji warto poprosić o pisemne (najlepiej w języku angielskim) wyszczególnienie przyjmowanych i dawkowanych leków. W przypadku potrzeby skorzystania z pomocy medycznej można skontaktować się z ubezpieczycielem, który przy pomocy lokalnego przedstawiciela opłaci koszty leczenia. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia. Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej szczególnie w krajach tropikalnych istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej: www.gis.gov.pl

      Zobacz również inne przewodniki