• Opis
  • Polecane oferty
  • Pogoda
  • Informacje praktyczne
  • Wycieczki
  • Więcej

   Cancun

   Miasto Cancun to historyczna podróż do cywilizacji Majów. Będąc na tym wybrzeżu możemy podziwiać ich niesamowite budowle takie jak piramidy czy świątynie. Widać tu także rękę Hiszpanów, którzy zkolonizowali to miasto. Cancun ma wiele do zaoferowania. Park Ekologiczny Kebah, fontanna Fuente de Kukulkán oraz wiele stref archeologicznych takich jak Yamil Lu’um czy El Meco to tylko nieliczne atrakcje tego miejsca.

   Samolotem: 11:00:00

   Informacje ogólne

   Wyspa de la Mujeres – wymarzone miejsce na urlop i jednodniowe wycieczki z Cancun. Wypoczywając na przyjemnych, białych plażach z drobnym piaskiem można poczuć całkowite odcięcie od reszty świata. Leniwa atmosfera sprawia, że z szerokiej bazy hotelowej korzystają turyści poszukujący spokoju, ciszy i możliwości uprawiania sportów wodnych. Wyciszyć się można w położonym na krańcu wyspy rezerwacie El Garrafon, by wrócić z nowymi siłami do letniska kuszącego wybornymi restauracjami. Miejscowe agencje turystyczne wypożyczają sprzęt do nurkowania i żeglowania oraz organizują dalekomorskie połowy ryb, a także rejsy w rozmaitych formach tematycznych. Lokalną atrakcją jest delfinarium, w którym można popływać z instruktorem wśród rozbawionych delfinów. Wieczory turyści spędzają najczęściej przy drinku w przytulnych tawernach z widokiem na morze lub przechadzają się spacerowymi deptakami pełnymi sprzedawców pamiątek. Najlepszym miejscem na błogie leżakowanie i długie kąpiele w morzu jest Playa Norte z białym, drobnym piaskiem. Na wyspie oprócz wspaniałych hoteli znajduje się mnóstwo innych atrakcji w postaci wieży widokowej, parku rzeźb, Skały Poranka – najbardziej na południe wysuniętego miejsca Meksyku, wioski karaibskiej Pueblo Caribeno, pozostałości świątyni Majów i Hacjendy Pirata Mundaki.

   Wyspa Cozumel – wielu miłośników nurkowania uznaje podwodny świat otaczający wyspę za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Taką pozycję gwarantują wyjątkowe rafy koralowe oraz krystalicznie czysta woda sięgająca swoją przejrzystością kilkudziesięciu metrów. Chociaż uroczy zakątek Meksyku jest stosunkowo spokojnym miejscem, na wybrzeżu, wokół całej wyspy zawsze można spotkać piękne kobiety opalające się na śnieżnobiałych plażach oraz muskularnych mężczyzn zmagających się z wiatrem na poszarpanej tafli Morza Karaibskiego. Wyspę dodatkowo pokrywa las tropikalny z wyznaczonymi szlakami pieszymi. Zachodnie wybrzeże usiane jest wyśmienitymi hotelami skrytymi w zielonym buszu, które dzięki wysokiemu stopniowi nastawienia na ruch turystyczny, estetyce, architekturze i położeniu uchodzą za jedne z najpiękniejszych na świecie. Na wsypie znajduje się kurort San Miguel de Cozumel będący jednocześnie centrum rozrywki i kultury. Z racji tego, że do niewielkiego portu zawijają ogromne wycieczkowce, wybrzeże jest rozbudowane i przepełnione sklepikami, tawernami oraz luksusowymi restauracjami. Oprócz uprawiania sportów wodnych, można również zwiedzić Parque Nacional de Chankanaab – piękne jezioro wraz z malowniczą okolicą, delfinarium pozwalające z bliska poznać wyjątkowe ssaki morskie oraz La Reserva Ecologica Parque Punta Sur – dziki rezerwat przyrody z malowniczą laguną. Wolny czas warto także poświęcić na wizytę w: Rancho Palmitas oferującym przejażdżki konne, Muzeum Wyspy Cozumel prezentującym ciekawostki na temat świata przyrodniczego okolicy oraz ruinach budowli Majów, które z kolei cofają turystów w czasy dawnej cywilizacji. Plaże wokół wyspy uchodzą za jedne z najpiękniejszych w tej części Morza Karaibskiego.

   Polecane oferty

   • Cancun
   • Riviera Maya
   • Więcej

    Pogoda

    Średnia pogoda w ciągu roku

    I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
    Temp.   Max. (°C)28°29°32°33°34°33°33°33°33°31°29°28°
    Temp.    Min. (°C)17°17°19°21°22°23°23°23°23°22°19°18°
    Temp.    wody (°C)25°25°26°26°27°27°28°29°29°28°27°26°
    Godziny słoneczne (h) 556677776655
    Dni deszczowe 8644813121216141010
    Wilgotność powietrza (%) 706665616373727476757170

    Informacje praktyczne

    O kierunku

    Stolica / Język
    Meksyk / hiszpański

    Czas lokalny
    Różnica czasu względem Polski to: -7 godzin w czasie letnim i -7 godzin w czasie zimowym.

    Ogólne wymagania wjazdowe
    Wiza nie jest wymagana. Przekraczanie granicy możliwe na podstawie paszportu. Wymagany minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe do Meksyku wynosi 6 miesięcy.

    Szczepienia
    Brak wymaganych szczepień. Zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, żółtej gorączce, cholerze oraz wściekliźnie. Szczepienia rutynowe: błonica, tężec i krztusiec.

    Napięcie i rodzaj gniazdka
    adapter jest wymagany, 110 V, typ A, B

    Pieniądze

    Waluta
    peso meksykańskie, 1 MXN = 0.1706PLN, kurs NBP z dnia 2020-04-07

    Ceny w hotelach i restauracjach
    Przykładowe ceny: obiad w restauracji ok. 100 MXN, woda ok. 10 MXN, kawa ok. 30 MXN, Coca-Cola/Pepsi ok. 12 MXN, piwo ok. 25 MXN.

    Napiwki
    W restauracjach przyjęło się zostawianie napiwków w wysokości 10–15% kwoty zamówienia, czasami napiwek dopisywany jest do rachunku. Warto też dać zwyczajowego dolara pokojówce, tragarzowi i przewodnikowi.

    Obowiązkowy podatek turystyczny
    Opłata turystyczna to ok. 1 USD za pokój za noc.

    Komunikacja

    Komunikacja / transport publiczny
    W Meksyku jest bardzo dobra komunikacja autobusowa. W mniejszych miastach kursują autobusy o niskim standardzie. Bilet lokalny w jedną stronę to ok. 6–10 MXN. W miastach Meksyk, Gudalajara i Monterrey możemy podróżować metrem. W niektórych miastach kursują też tzw. peseros, przypominające mikrobusy, w których opłata uzależniona jest od długości przejazdu. Za taksówkę w Meksyku zapłacimy ok. 30 MXN za rozpoczęcie kursu i ok. 9 MXN za 1 km podroży.

    Wynajem samochodów
    W Meksyku obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy, mimo że samochody są często wypożyczane nawet po okazaniu polskiego dokumentu. Posiadanie tylko polskiego prawo jazdy może stanowić poważny problem w razie wypadku, zwłaszcza z udziałem innych pojazdów meksykańskich. Koszt benzyny to ok. 16 MXN za litr.

    Informacje

    Ważne lokalne informacje i zwyczaje
    Do Meksyku najlepiej jest zabrać dolary amerykańskie. Na miejscu wymienia się je na peso meksykańskie. W sklepach można płacić obydwoma walutami, lecz ten liczony w dolarach jest zawsze mniej korzystny. Pieniądze wymienimy na lotnisku, w kantorach po wyjściu ze strefy przylotów lub w banku. Poza dolarami w kantorach i bankach można wymieniać bez kłopotu euro i inne waluty, jak funty, jeny czy ruble. Warto przeliczyć otrzymane peso. Meksykańską walutę raczej bez problemu pobierzemy z bankomatów, używając kart VISA lub MasterCard. Kartą zapłacimy jedynie w ekskluzywnych sklepach, supermarketach i większych domach towarowych.
    Kupując pamiątki rynkach i ulicznych straganach, należy się targować. Zwykle udaje się w ten sposób kupić towar za 2/3 jego ceny. Dotyczy to zwłaszcza miejsc często uczęszczanych przez turystów i płatności gotówką. Należy przy tym pamiętać o szacunku dla sprzedającego. Pod względem sposobu bycia Meksykanie są narodem pogodnym, towarzyskim i spontanicznym.
    W Meksyku na porządku dziennym jest prawienie komplementów przy każdej możliwej okazji. Meksykanie w kontaktach z ludźmi zachowują się swobodnie, ale z dużym szacunkiem i dobrym smakiem. Uśmiech, patrzenie w oczy i częste wymiany grzeczności w tym kraju to absolutny standard. Pamiętajcie, że kiedy poprosicie Meksykanina o pomoc, należy mu podziękować, życząc miłego dnia słowami: „Buenas tardes”. Meksykanie nie są punktualni, podchodzą do czasu z dużym dystansem. Podczas wycieczek w głąb lądu należy pamiętać o stosownym stroju. Przywiązuje się tu dużą wagę do ubioru i zbytnia nagość będzie zdecydowanie nie na miejscu.
    Ze względów bezpieczeństwa zaleca się unikanie ciemnych uliczek i zostawianie otwartych samochodów. Należy też pilnować swojego bagażu, a drogi sprzęt przechowywać jedynie w bezpiecznych miejscach. W Meksyku jesteśmy narażeni na kradzieże, trzeba zachować szczególną ostrożność i troskę o cenne przedmioty.

    Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

    Kuchnia i obyczaje

    Kuchnia

    Przypominające hiszpańskie tapas, meksykańskie antojitos to smakowite przekąski, które można dostać wszędzie. Mogą to być przykładowo sprzedawane przez ulicznych handlarzy kolby kukurydzy lub też chipsy kukurydziane z sosem guacamole. Turystycznemu węchowi nie powinny także ujść smakowite tortas – nadziewane bułeczki. Antojito podaje się najczęściej składane – taco lub zwijane – enchilada. Rozpoznawalnym daniem jest chociażby tortille enchilada – zawijany placek maczany w sosie chili. W menu bardzo często pojawia się burrito, czyli pszeniczna tortilla zawinięta wokół farszu.

    Na równi z tortillą stawia się również chili zwane „pieprzem meksykańskim”, które ma wiele odmian i jest niezwykle aromatyczne. Przyprawa trafia na stoły posiekana, zmiksowana, surowa, gotowana lub w połączeniu z cebulą, czosnkiem czy kolendrą. Najpopularniejsze jest chile serrano, na surowo jada się chile de arbol, łagodny i słodkawy smak ma chile ancho, a chile habanero uważane jest za najostrzejszą paprykę świata. Ostry smak łagodzi najlepiej łyk zimnego piwa lub kęs suchego chleba. A dobrych piw w Meksyku nie brakuje. Warto sięgnąć przykładowo po Pacifico, Montejo czy Leon Negro, chociaż w upały pragnienie gasi także orzeźwiający napój horchata przyrządzany z wody ryżowej, cukru i cynamonu. Z kolei po sytym obiedzie najlepiej uraczyć się butelką słabego, ale wybornego wina pulque wyrabianego z agawy. W upalny dzień nie zaszkodzi sięgnąć po szklaneczkę aquas frescas, czyli wody smakowej wyrabianej z limonki, melona, hibiskusa czy tamarynda. Jest jeszcze jedna alkoholowa powinność, którą powinien spełnić każdy turysta przemierzający meksykańskie pustkowia. Ten charakterystyczny trunek piją tam wszyscy i nawet w wielu europejskich krajach nikt nie przechodzi obok niego obojętnie. Tequila! Narodowe dobro Meksyku pędzi się z błękitnej agawy, przy czym po szklaneczkę najprawdziwszego shota najlepiej sięgnąć w ojczyźnie alkoholu, czyli mieście Tequila w stanie Jalisco. Dopełnieniem rytuału picia tequili jest skonsumowanie robaka, który zalega na dnie najlepszych gatunków tego alkoholu i prowokuje do kulinarnej konfrontacji. Jeżeli ktoś nie przepada za alkoholem, z pewnością doceni wspaniałe kawy: cafe de olla – parzoną z cynamonem, cafe americana – serwowaną w kawiarniach stylizowanych na amerykańskie czy piloncillo – aromatyczny napar z brązowym cukrem.

    Meksyk ma także swój niepowtarzalny, kulinarny urok, który najlepiej poznać wybierając się na targowisko. Oprócz szerokiej gamy egzotycznych owoców można trafić tam na rarytasy w postaci smażonych robaków toczących korzenie agawy – gusanos, świerszczy sprowadzanych ze stanu Oaxaca, grzybów pasożytujących na kukurydzy – huitlacoche lub mrówczych jajeczek escamole.

    Wielość potraw półwyspu Jukatan gwarantuje niezapomniane doświadczenia kulinarne. Mnóstwo restauracji przykładowo łączy przepyszne owoce cytrusowe z miodem, szafranem, kaparami, suszonymi śliwkami oraz ognistą papryką habanero. Lokalną specjalnością jest także produkowany w Valladolid unikalny gatunek miodu, wytwarzany z kwiatów tzi-tzi-che. W restauracjach Jukatanu można trafić na dania inspirowane kulinariami Majów. Są wśród nich tortille nadziewane jajkiem i pestkami dyni – papadzules oraz słodko-kwaśna potrawa z wieprzowiny podawana na liściach bananowca – cochinita pibil. Smaczna jest także zupa limas z dodatkiem cytryny meksykańskiej i holenderski ser nadziewany ostro przyprawionym mięsem – Queso relleno. Region specjalizuje się w produkcji jasnego piwa Montejo i ciemnego o bogatym smaku Negro Leon.

    Wycieczki fakultatywne

    Aktywność

    Sport w Cancun jest nieodłącznym elementem wakacyjnego wypoczynku. Większość hoteli oferuje możliwość uprawiania sportów wodnych takich jak windsurfing, surfing, kitesurfing, żeglarstwo czy parasailing. W każdym miejscu zagospodarowanego wybrzeża można wypożyczyć kajaki, pontony, deski, żaglówki, katamarany, skutery, motorówki czy łodzie do dalekomorskich wypraw na ryby. Turyści przybywają do Cancun także po to, by obserwować mieszkańców morza w przepięknym interaktywnym akwarium Ameryk Łacińskiej i na pasjonujących wyprawach nurkowych. Na obserwację podwodnego świata można wybrać się łodzią z przeszklonym dnem lub założyć kombinezon do nurkowania i z bliska podziwiać świat gąbek, raf koralowych i egzotycznych rybek. Cancun sąsiaduje bowiem z Wielką Mezoamerykańską Rafą Koralową – największą tego typu ciekawostką przyrodniczą na półkuli zachodniej. Dodatkową atrakcją dla nurków są liczne wraki statków zatopione wzdłuż wybrzeża. Doświadczeni nurkowie zwiedzają także podwodne groty, jaskinie i kominy krasowe, chociaż całe wybrzeże doskonale nadaje się dla mniej zaawansowanych miłośników snorkelingu. Ciekawą formą nurkowania jest także podwodne dryfowanie z prądem morskim. Nurkować można między innymi na sztucznej platformie pływającej Paradise Island, w Parque Natural El Garrafon oraz na wyspach Contoy i Isla Mujeres, które uchodzą za jedne z najpiękniejszych na świecie. Miejsc takich jest wiele, więc o najatrakcyjniejsze najlepiej zapytać w hotelu lub w pierwszej lepszej marinie.

    Turyści stroniący od wody mogą wybrać się na zorganizowane wycieczki do puszczy, pograć w golfa i tenisa lub skorzystać z hotelowych programów sportowych, które oferują między innymi jazdę konną, aerobik, gimnastykę, siłownię, strzelanie z łuku, bilard, siatkówkę, koszykówkę i wiele innych. Emocjonująca i pełna przygód jest kilkugodzinna wycieczka quadem wzdłuż Riviera Maya po okolicznym buszu i bezdrożach.

    Wycieczki fakultatywne

    Izamal – senne miasteczko słynie z piramid Kinich Kakmo ocalałych z dawnego miasta Majów. Ciekawy jest także XVI-wieczny klasztor Convento de San Antonio de Padua wzniesiony w miejscu świątyni boga deszczu Chaca, w którym organizowane są przedstawienia typu „światło i dźwięk”.

    Rezerwat biosfery Celestun – raj dla miłośników dzikiej przyrody, w którym mogą podglądać dzikie ptactwo – szczególnie kolorowe flamingi. Kilkugodzinna wycieczka ornitologiczna obejmuje także wizytę w skamieniałym lesie, skąd wypływają słodkowodne źródełka.

    Uxmal – jedno z ważniejszych miejsc półwyspu Jukatan naznaczone obecnością Majów. Ośrodek religijny przedstawia wielkie dokonania prekolumbijskiej cywilizacji datowanej na lata 700-1000 n.e. Dominacja meksykańskich plemion skończyła się wraz z przybyciem hiszpańskich konkwistadorów w XVI w., pozostawiając po sobie jedynie ruiny porośnięte dziką roślinnością. Wśród turystów największy zachwyt budzi piramida Adivino, którą według legendy wybudował karzeł wykluty z jajeczka. Cała konstrukcja składająca się z kilku mniejszych piramid była budowana w sumie przez kilka stuleci. Na szczyt wiodą strome stopnie zwieńczone pomieszczeniem rytualnym, które ozdobione jest licznymi wizerunkami bóstw. Do najciekawszych budowli w prastarym mieście zalicza się Casa de las Monjas – Dom Mniszek z kilkudziesięcioma sklepionymi komorami, Casa de las Tortugas nazwany tak od żółwi zdobiących gzyms, wspaniały Palacio del Gobernador wymieniany jako najznamienitszy przykład tzw. stylu Puuc, boisko Juego de Pelota służące Majom do gry w piłkę oraz Wielka Piramida, z której widoki są ujmujące i powinny uzupełnić fotograficzną kolekcję.

    Szlak Ruta Puuc – miejsc naznaczonych duchem Majów jest na półwyspie Jukatan wiele, dlatego na zwiedzanie tych najważniejszych najlepiej wybrać się z dokładnie zaplanowaną wycieczką. Jedna z malowniczych tras prowadzi przez pozostałości miasta Kabah ze Świątynią Masek i tzw. Grupą Pałacową, miejscowość Sayil słynącą z pięknego pałacu, miasto Labna znane z łuku ceremonialnego oraz tajemnicze Groty Loltun służące starożytnym Majom jako schronienie.

    Campeche – piękne miasto powstałe w czasach kolonialnych z odnowionymi budynkami w historycznym centrum. W 1517 r. do niewielkiej osady zawitał Francis Cordoba, konkwistador wyruszający na podbój półwyspu. Chociaż Hiszpanie założyli w tym miejscu kolonialne miasto, jego mury niejednokrotnie ulegały pirackim napadom. Parque Principal jest głównym miejscem, które w weekendy zamienia się w kulturalne centrum goszczące zespoły muzyczne. Turyści zaglądają chętnie do Museo de la Ciudad, by zapoznać się z historią miasta z czasów świetności oraz zwiedzają Fort-Muzeum San Miguel prezentujący zbiory związane z kulturą Majów.

    Xcaret – parki narodowe są doskonałą odskocznią od wielogodzinnego wygrzewania się na skąpanych słońcem plażach. W przypływie podróżniczego entuzjazmu można wyruszyć na szlaki piesze i ścieżki edukacyjne, podczas których poznaje się historię regionu. Wyprawy do nieziemskiego parku przyrodniczo-rozrywkowego, organizowane przez agencje turystyczne, obfitują także w pływanie, nurkowanie, zwiedzanie ogrodu zoologicznego, spływy sztucznymi rzekami i wiele innych atrakcji zgromadzonych w jednym miejscu.

    Park Xel-Ha – jeden z pierwszych eko-parków na wybrzeżu, w okolicach którego znajduje się najpiękniejsza jaskinia półwyspu Jukatan – Aktun Chen. Podczas wciągającej wyprawy do podziemi turyści mogą obejrzeć między innymi rozmaite formy geologiczne i jeziora. Po wyjściu z podziemnych otchłani czekają kolejne atrakcje związane z dziką przyrodą. Na podróżników czekają malownicze laguny otoczone tropikalną puszczą, przejażdżka kolejką wzdłuż rzeki i snorkeling przybliżający nurkujących do intrygującego świata podwodnej flory i fauny.

    Jezioro Bacalar – okolica malowniczego jeziora okazuje się doskonałym miejscem na spędzenie wolnego czasu. Oprócz piękna nietypowego jeziora zasilanego wodą z podziemnych rzek na turystów czeka strefa archeologiczna Rio Bec oraz XVIII-wieczny fort San Felipe otoczony fosą i masywnym murem, mieszczący dodatkowo muzeum, w którym można zgłębić historię regionu.

    Region archeologiczny Rio Bec – jeżeli ktoś jest poważnie zainteresowany historią Majów oraz pradawną architekturą powinien wybrać się w region Rio Bec, gdzie znajduje się kilka ważnych stanowisk archeologicznych skrytych w bezkresnym buszu. Do większości zabytków prowadzi długa droga, niemniej w regionie tym znajduje się mnóstwo pozostałości po dawnej cywilizacji w postaci ruin świątyń, pałaców, pomieszczeń rytualnych, piramid i szeregu innych budynków niewiadomego pochodzenia. Najlepiej wybrać się w dzicz ze zorganizowaną wycieczką lub zaopatrzyć się w dobrą mapę i w towarzystwie przewodnika znaleźć takie miejsca jak: Kohunlich, Hormiguero, Becan, Xpujil, Calakmul, Balamku czy Dzibanche.

    Informacje konsularne

    Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Meksykańskich Stanach Zjednoczonych
    Meksyk, Meksyk, Cracovia 40, Col. San Angel , 01000
    Tel.: +52 55 54812050 wew.102 Faks: +52 55 56167314
    meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl
    www.meksyk.polemb.net

    Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Cancun
    Meksyk, Cancun, Calle Sierra No. 13, Supermanzana 3 por Av. Bonampak, C.P. 77500
    Tel.: +52 998 1930100 Tel.: +52 998 1930108 Faks: +52 998 8845266
    consul@poloniacancun.com

    FAQ

    Jak poruszać się po Cancun?
    Z podróżowaniem po półwyspie Jukatan nie ma większych problemów. Meridę z Cancun łączy autostrada, wzdłuż której biegnie również dwupasmowa droga zahaczająca o wioski Majów. Na zwiedzanie okolic najlepiej wybrać się wypożyczonym samochodem, gdyż drogi są w dobrym stanie i szybko można się przemieszczać po półwyspie. Można także skorzystać z dobrze prosperującej komunikacji autobusowej. Cancun najwięcej połączeń ma z Playa del Carmen, Chichen Itza i Tulum oraz z wieloma miejscami związanymi z cywilizacją Majów. Nie ma także problemu z dotarciem na wyspy Cozumel i Mujeras, gdyż z portów w Cancun i Playa del Carmen odchodzi dziennie kilka promów.
    Jakie plaże są w Cancun?
    Najpiękniejsze plaże mieniące się białą poświatą, których drobny piasek jest wymarzonym podłożem do opalania, uprawiania sportów i dziecięcych zabaw znajdują się w kurorcie Cancun i rozkładają wzdłuż Boulevard Cancun i Paseo Kukulcan. Najbardziej znane plaże to: Chac-mool, Caracol, Tortugas, Langosta, Linda, de las Perlas i Juventud – wszystkie z drobnym piaskiem obmywanym przez turkusowe wody Morza Karaibskiego. Plaże są doskonale zagospodarowane, w wielu miejscach znajdują się parasole ze strzechą, osłaniające od silnych promieni słonecznych. Jadąc do Cancun warto zadbać o obuwie kąpielowe, gdyż z wybrzeżem w wielu miejscach sąsiadują rafy koralowe. Na plażach znajdują się niezbędne wypożyczalnie niemalże wszystkich rodzajów sprzętów do aktywnego i rekreacyjnego spędzania wolnego czasu. Turkusowa woda obmywająca biały piasek jest także kwintesencją wypoczynku na Playa Norte i Playa Lancheros znajdujących się na wyspie Mujeres. Cała Wyspa Cozumel usiana jest przepięknymi, białymi plażami z piaskiem o drobnej konsystencji, z których najbardziej znane są: Playa Mia, Playa San Francisco, Playa Paraiso, Mr. Sancho’s i Playa Palancar.
    Jakie są ograniczenia celne są w Meksyku?
    Do Meksyku można wwieźć bez deklaracji 10 tys. USD w gotówce lub równowartość w innych walutach, przedmioty i sprzęt elektroniczny do użytku osobistego, do 20 paczek papierosów i 3 l dowolnych napojów alkoholowych oraz towary nie budzące podejrzeń władz w ilościach niehandlowych. Obowiązuje zakaz wwozu świeżych artykułów spożywczych, żywności, roślin i nasion. Surowy zakaz obejmuje wywożenie zwierząt oraz przedmiotów przedstawiających wartość archeologiczną.
    Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Meksyku?
    Chociaż w Meksyku nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia osobowego warto wykupić polisę od kosztów leczenia w jakimś towarzystwie ubezpieczeniowym z przedstawicielstwem w USA lub Meksyku. Praktykuje się, że osoby, które są hospitalizowane na terenie kraju nie zawsze są wypuszczane ze szpitala przed uiszczeniem należności za leczenie. Najlepiej skorzystać z ubezpieczeń oferowanych w ramach poszczególnych pakietów wycieczkowych proponowanych przez większość dużych agencji podróży, ale przed wyborem należy dokładnie sprawdzić warunki polisy. W innym wypadku koszty leczenia pacjent pokrywa z własnej kieszeni. Warto także posiadać ważną kartę płatniczą, gdyż nawet posiadanie ubezpieczenia medycznego w firmach europejskich nie gwarantuje, że szpital podejmie leczenie pacjenta. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie ubezpieczenia typu „płatne natychmiast w czasie leczenia za granicą”, niż polisy refundowanej po powrocie do kraju. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia.
    Czy są wymagane szczepienia ochronne?
    Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej szczególnie w krajach tropikalnych istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej: www.pis.gov.pl

    Zobacz również inne regiony