• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Zanzibar

      Zanzibar to archipelag wysp położony na Oceanie Indyjskim. Jest to też największa wyspa Tanzanii, która zachwyca przede wszystkim wyjątkowym krajobrazem i niesamowitą kulturą. Zanzibar w języku lokalnym oznacza „piękna wyspa”, co w 100% oddaje jej charakter. Znajdziecie tu rajskie białe plaże i zachwycający lazurowy ocean. To idealne miejsce na błogi wypoczynek w cieniu palm w charakterystycznych luksusowych hotelach w afrykańskim stylu: pokryte strzechą, urządzone z wykorzystaniem drewna i bambusa. Zanzibar to także niezwykła flora i fauna, rajskie wybrzeże oraz zaskakujące miasteczka Stone Town i Nungwi.

      Zanzibar - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Zanzibar

      Długość lotu: 10 godzin

      Informacje o Zanzibar
      Stolica Dodoma
      Język suahili, angielski
      Waluta szyling tanzański, 1 TZS = 100 centów
      Dokumenty paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Zanzibar to wyspa leżąca na Oceanie Indyjskim należąca do Tanzanii. Wizytówka wyspy to białe plaże z miękkim piaskiem i szmaragdowe wybrzeże z bujną rafą koralową. Bez wątpienia jest to idealne miejsce na błogi relaks w luksusowych hotelach i kąpiel w krystalicznym oceanie. Zanzibar nazywany jest Wyspą Przypraw ze względu na rozległe plantacje goździków, gałki muszkatołowej, trawy cytrynowej, wanilii i pieprzu. Podczas wakacji na Zanzibarze zdecydowanie warto wybrać się na jedną z plantacji a dla znajomych i rodziny przywieźć aromatyczne pamiątki z lokalnego targu. Innym miejscem, które zdecydowanie warto zobaczyć na Zanzibarze jest Park Jozani, w którym można zobaczyć rzadkie egzotyczne ptaki, motyle czy małpy. Ten tropikalny las to punkt obowiązkowy dla wszystkich miłośników przyrody. Niezwykle popularne są także wycieczki lotnicze na safari w głębi lądu Tanzanii. Jeśli chcecie zobaczyć wielką piątkę, koniecznie skorzystajcie z takiej wycieczki fakultatywnej.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • dla miłośników plażowania i egzotyki
      • dla odkrywców dzikiej natury i tropikalnej przyrody
      • na gorące wakacje zimą i latem
      • na luksusowy urlop w cieniu palm

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Dodoma / suahili, angielski

      Czas lokalny
      Różnica czasu względem Polski to: +1 godzina w czasie letnim i +2 godziny w czasie zimowym.

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Obowiązuje wiza, którą można nabyć za 50 USD. Na lotnisku należy wypełnić formularz wizowy oraz karty migracyjne przyjazdu. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili przekroczenia granicy.

      Szczepienia
      Szczepienia nie są wymagane, ale zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, poliomyelitis, wściekliźnie oraz żółtej gorączce / szczepienia rutynowe: błonica, tężec i krztusiec.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      wymagany adapter; 230 V; 50 Hz / typ D, typ G

      Pieniądze

      Waluta
      szyling tanzański, 1 TZS = 100 centów

      Napiwki
      Nieobowiązkowe, drobne napiwki do kilku dolarów za dobrze wykonaną pracę.

      Obowiązkowy podatek turystyczny

      Obowiązkowa opłata pobierana od Klienta (dotyczy także dzieci) w hotelu: - hotel 1* - 2 USD os./dzień - hotel 2* i 3* - 4 USD os./dzień - hotel 4* i 5* - 5 USD os./dzień

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Taksówki – ceny ustalane są przed wejściem do samochodu, przykładowe ceny z lotniska do Stone Town (ok. 8 km) – 10 dolarów , ze Stone Town do Jambiani (ok. 55 km) – 45 dolarów.

      Wynajem samochodów
      Wynajem auta to koszt około 50 dolarów za dobę, jednak przy wysokich umiejętnościach targowania się, cena może być nawet o połowę niższa. Obowiązuje tam ruch lewostronny. Konieczne jest pozwolenie na jazdę po Zanzibarze, zapłacimy za nią około 10 dolarów.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Walutą, którą warto mieć ze sobą są dolary. Warto wymienić je na lokalną walutę (szylingi tanzańskie) w kantorze na lotnisku, ponieważ ceny produktów w dolarach są z zasady zawyżone. Warto wiedzieć, że na Zanzibarze trudno znaleźć bankomaty, pieniądze można wypłacić w Stone Town. Zdecydowanie łatwiej posługiwać się gotówką. Hotele i restauracje za płatność kartą mogą doliczają prowizję w wysokości 3–5%. W większości sklepów i lokalnych restauracji nie zapłacimy kartą.
      Ceny w małych sklepach mogą się też różnić ze względu na to, kto dokonuje zakupów. Turyści muszą liczyć się z tym, że zapłacą więcej niż miejscowi. Ceny nie są tu jednak wygórowane, więc nie powinno to stanowić utrudnienia w wakacyjnej podróży.
      Jeśli chcecie negocjować cenę lub załatwić sprawę dowolną sprawę z mieszkańcami, warto aby negocjacji dokonywali mężczyźni. Pozycja kobiet w tym społeczeństwie nie jest zbyt silna i starania kobiet mogą być zlekceważone.
      Na wyspie obowiązuje oficjalny zakaz używania w handlu plastikowych toreb, więc w razie potrzeby należy zabrać je ze sobą z Polski. Mieszkańcy bardzo poważnie podchodzą do spraw związanych z produkcją śmieci i recyklingiem, dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę.
      W podróży warto wyposażyć się w środek na komary, kremy z filtrem, przejściówkę do ładowania telefonu (obowiązują brytyjskie wtyczki i kontakty) i wodoodporne etui na telefon, pieniądze i dokumenty.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Zanzibar - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Wyspa Zanzibar oraz jej okolice są wymarzonym terenem zarówno do uprawiania snorkelingu, jak i profesjonalnego nurkowania głębinowego. Idealna do tego sportu jest wyspa Mnemba, w pobliżu której znajdują się bajeczne rafy koralowe, a lokalne biura oferują nurkowania do kilkudziesięciometrowych klifów. Znanymi miejscami nurkowymi są podwodna góra Leven Bank położona na północ od Nungwi oraz Hunga Reefs. W każdym liczącym się kurorcie można wynająć kajak i windsurfing, a dużą popularnością cieszą się rejsy w południowo-zachodnie części wyspy, gdzie można nie tylko łowić ryby, ale także podziwiać  delfiny. Rajem dla fanów kitesurfingu są natomiast okolice Paje i tam bardzo często błękitne niebo zdominowane jest przez kolorowe latawce na linkach. Aktywne wakacje na Zanzibarze można również spędzić czas podczas pikników na bezludnej wysepce połączonych z rejsami po wodach okalających Zanzibar. Z kolei aktywne eksplorowanie środka wyspy polega głównie na wycieczkach safari, pokonywaniu szlaków pieszych w rezerwatach przyrody oraz podziwianiu dzikich zwierząt.

      Warto zobaczyć

      Pałac Mntoni – na północ od Maharubi znajdują się ruiny pałacu Mtoni, do których najlepiej dotrzeć plażą podziwiając jednocześnie uroku wybrzeża Zanzibaru. W latach 40. XIX wieku powstał tam pałac sułtana Saisa z dużym dziedzińcem i perskimi łaźniami. Na zwiedzanie warto wybrać się z przewodnikiem, który opowiada o burzliwej historii sułtańskiego rodu.

      Jaskinia niewolników Mangapwani – kilkanaście kilometrów na północ od stolicy wyspy znajduje się niewielka wioska Mangapwani, historia której związała się z losem okresu niewolnictwa w tej części Tanzanii. Turystom udostępniono do zwiedzania pieczarę, która w XIX wieku byłą wykorzystywana do przetrzymywania niewolników. Oprócz trudnej historii, miejsce to charakteryzuje się walorami przyrodniczymi ponieważ w środku uwagę przyciąga słodkowodne jeziorko, a całość tworzy naturalna jaskinia koralowa. Przy okazji warto zajść na pobliską plażę, której urok dorównuje najlepszym miejscom kąpielowym na wyspie.

      Pałac Maruhubi – w tej części wybrzeża Zanzibaru można znaleźć jedne z ciekawszych ruin naznaczonych historią wyspy. Są to pozostałości pałacu wzniesionego w 1882 roku dla żon sułtana Barghasha, gdzie jednocześnie mieszkało nawet około stu kobiet. Chociaż budynek został zniszczony przez pożar, turyści mogą zobaczyć pozostałości perskich łaźni, imponujące kolumny i ciekawe zbiorniki na wodę. Warto przy okazji zajrzeć na pobliską plażę, na której budowane są tradycyjne łodzie żaglowe „dau”.

      Łaźnie perskie Kidichi i Kizimbani – tego typu obiekty na stałe wpisały się w krajobraz Zanzibaru, dlatego są jednym z głównych celów wycieczek. Łaźnie zbudowane w 1850 r. dla żony sułtana Saida, Binte Irch Mirza, znajdują się kilka kilometrów na wschód od Bububu.

      .

      Wyspa Changuu – rejs na pobliską wyspę może być ciekawą atrakcją turystyczną ze względu na walory krajobrazowe oraz znajdujący się tam park zwierząt. Chociaż w przeszłości wyspa pełniła rolę więzienia, obecnie można tam napić się lokalnych napojów chłodzących czy nabyć interesujące pamiątki. Z pewnością warto wybrać się na spacer wokół  niewielkiej wyspy lub wypożyczyć sprzęt do snorkelingu, aby zanurzyć się w błękitnej toni i przez maskę podziwiać imponujący świat raf koralowych.

      Wyspa Chapwani – uroki tej niewielkiej wysepki położonej naprzeciwko Zanzibaru zachwycą najbardziej wymagających turystów. Znajduje się tam niewielka rajska plaża, z której można podziwiać chociażby pobliską Wyspę Węży, na której stałymi gośćmi są czaple oraz inne egzotyczne ptactwo. Przy okazji warto zwiedzić cmentarz brytyjskich marynarzy, którzy polegli przed laty w morskich bitwach.

      Park Narodowy Jozani – las Jozani będący pozostałością prawdziwego lasu dziewiczego jest idealnym celem jednodniowej wycieczki safari. Turyści mogą zobaczyć tam żyjące na wolności gerezy trójbarwne, czyli przepięknie ubarwione małpy charakterystyczne dla tego regionu. Park narodowy przecinają także szlaki spacerowe, z których najbardziej znany jest drewniany szlak po lesie namorzynowym, biorący swój początek w wiosce Pete.

      Wyspa Chumbe – obowiązkowy cel jednodniowej wycieczki dla turystów przebywających w stolicy wyspy. Ten niezwykły rezerwat przyrody otoczony rafami koralowymi oferuje idealne warunki do uprawiania snorkelingu. Ponadto na wyspie dominują piesze szlaki poprowadzone wśród dziewiczej przyrody oraz plaże z zadomowionymi krabami. Przy okazji warto odwiedzić meczet Suahili i latarnię morską zbudowaną przez Anglików w 1904 roku.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      Na wyspie panuje klimat równikowy monsunowy, co oznacza, że występuje tam pora sucha i deszczowa. Najlepszy termin na wakacje na Zanzibarze to czas polskiej zimy. Doskonała pogoda na wypoczynek i plażowanie występuje tu od grudnia do połowy marca. Szczyt sezonu wakacyjnego występuje tu w miesiącach letnich od czerwca do września. Intensywnych opadów deszczów na wyspie można spodziewać się między marcem a majem oraz w listopadzie.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Zanzibar – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Turystyczną wizę tanzańską można otrzymać na lotnisku. Jej koszt to 50 USD. Wiza upoważnia do przebywania na terenie Tanzanii i Zanzibaru maksymalnie do 3 miesięcy. Wizę pobytową można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych Tanzanii (Polska podlega kompetencji terytorialnej Ambasady Tanzanii w Berlinie), a także w na głównych przejściach granicznych (w tym na lotniskach w Dar es Salaam i Kilimandżaro). Oprócz wniosku wizowego należy dołączyć dwa zdjęcia paszportowe oraz okazać bilet powrotny. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii. Dowód wniesienia opłaty wizowej należy zachować do kontroli. Podróżujący liniami lotniczymi przy przejeździe tranzytem nie muszą mieć wizy, o ile nie zamierzają opuszczać sali tranzytowej i mają dokumenty wymagane przy wjeździe do tego kraju. Tanzania jest krajem związkowym, obejmującym część kontynentalną, czyli dawną Tanganikę (w tym wyspę Mafia), oraz autonomiczny Zanzibar (wyspy Pemba i Unguja). Wiza jest ważna na całym terytorium państwa. Cudzoziemców obowiązuje jednak lokalna kontrola paszportowa (bez opłat wizowych) i celna przy wjeździe i przy opuszczaniu wysp Zanzibaru.

      Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dar es Salaam
      Tanzania, Dar es Salaam, 15 Mtwara Road, Oysterbay, P.O.Box 249, Dar-es-Salaam, Tanzania
      Tel.: +255 222 600 895 Tel.: +255 746 729 945 Tel.: +255 744 180 828 Tel. dyżurny: +255 766 079 362
      daressalaam.amb.sekretariat@msz.gov.pl

      FAQ

      Kiedy najlepiej wybrać się do Zanzibaru?
      Tanzania jest kierunkiem całorocznym, niemniej najwięcej turystów pojawia się tam w okresie, gdy na półkuli północnej trwa zima, czyli styczeń i luty. Najbardziej zielony krajobraz można spotkać od listopada do kwietnia i wtedy panują najlepsze warunki do oglądania dzikich zwierząt. Najprzyjemniejszymi okresem na plażowanie są miesiące od czerwca do września. Temperatura wody natomiast nie spada poniżej 25 stopni, także kąpieli w oceanie można zażywać praktycznie przez cały rok. Najbardziej deszczowymi miesiącami są marzec i kwiecień, z kolei najlepsze warunki do wspinaczki górskiej trwają od grudnia do lutego oraz od sierpnia do września.
      Jaka waluta obowiązuje w Tanzanii?
      Jednostką monetarną w Tanzanii jest szyling tanzański (TZS).
      Jaki czas obowiązuje w Tanzanii?
      W Tanzanii do czasu polskiego dodajemy 2 godziny.
      Jak poruszać się po Tanzanii i Zanzibarze?
      Na Zanzibar można dostać się nie tylko samolotem, ale także wodolotem pływającym z Dar es Salaam. Standardowym środkiem lokomocji na Zanzibarze są minibusy „dala dala” kursujące ze stolicy wyspy do kurortu Nungwi, a także autobusy miejskie kursujące wokół stolicy. Turyści chętnie korzystają z prywatnych busów, w których zawsze warto potargować się o cenę przejazdu. Autobusy dojeżdżają także w okolicę zatoki Chwaka, do której można także dotrzeć łodziami lokalnych poławiaczy pereł. Najpopularniejszym sposobem przemieszczania się w Tanzanii są wynajęte samochody oraz uczestniczenie w jeep safari. Nie brakuje firm organizujących takie wycieczki wraz z kierowcą znającym lokalne obyczaje i gatunki zwierząt. Pomiędzy największymi miastami kurują dalekobieżne autobusy, a mniejsi przewoźnicy organizują wybrane transfery.
      Jakie pamiątki kupić w Tanzanii?
      Z Tanzanii można przywieźć wiele ciekawych pamiątek. Wśród najchętniej kupowanych przez turystów są rzeźby ludu Makonde, obrazy Tingatinga, drewniane łyżki, olejki aromatyczne, instrumenty muzyczne oraz drobiazgi z malachitu. Warto pamiętać o zwyczaju targowania się na straganach, szczególnie jeśli chodzi o kolorowe szaty „vitenge” noszone przez większość kobiet w Tanzanii. W Zanzibarze najlepszym miejsce na zrobienie zakupów jest Old Market w Stone Town po brzegi wypełniony różnościami, a także położony na obrzeżach miasta targ Mwana Kwerekwe pełen szerokiego asortymentu.
      Jakie są ograniczenia celne w Tanzanii?
      Nie ma ograniczeń co do wwozu waluty ani wymogu jej deklarowania przy wjeździe. Nie trzeba też okazywać kwitów wymiany przy wyjeździe z kraju. Nie wolno wwozić ani wywozić waluty tanzańskiej. Na przywożenie i wywożenie broni myśliwskiej oraz trofeów myśliwskich wymagane są specjalne zezwolenia. Zabroniony jest wywóz muszli, korali, kości słoniowej, skór dzikich zwierząt.
      Jakie plaże są na Zanzibarze?
      Ciekawym miejscem w pobliżu miasta Zanzibar jest wioska Mangapwani znana z urokliwej piaszczystej plaży położonej w malowniczej zatoczce. Głównym kurortem na wyspie jest Nungwi, gdzie znajduje się mnóstwo kompleksów hotelowych położonych przy długim piaszczystym wybrzeżu. Z kolei wschodnie wybrzeże Zanzibaru często reklamowane jest w biuletynach turystycznych jako kąpielowy raj pełen bajecznych plaż z białym piaskiem, bujnej roślinności i błękitnych lagun Oceanu Indyjskiego. Wśród miłośników kąpieli znana jest przykładowo zatoka Chwaka oraz odcinek wybrzeża rozciągający się pomiędzy Bwejuu a Makunduchi. Ze znalezieniem wymarzonego miejsca na plażowanie nie będzie też problemu w okolicy Kiwengwa.
      Jakie dokumenty są potrzebne w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia w Tanzanii?
      Zagraniczne ubezpieczenia zdrowotne ani polisy komunikacyjne nie są honorowane. Szpitale wymagają pokrycia kosztów przez pacjenta lub jego rodzinę. Wykupienie polisy jest jednak zalecane w celu późniejszego dochodzenia zwrotu wydatków za leczenie, ewentualną opiekę lekarską w podróży do kraju itp. Zalecane jest również rozważenie wykupienia ubezpieczenia zapewniającego skuteczny profesjonalny lotniczy transport medyczny, który w sytuacji braku opieki medycznej w wielu przypadkach może uratować zdrowie i życie. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia.

      Zobacz również inne przewodniki