czarnogóra budva

    Wakacje w Czarnogórze – co warto wiedzieć? Informacje i ciekawostki

    Marta Wielgosz
    Czarnogóra to przepiękny zakątek Bałkanów, który świetnie sprawdzi się na wakacje. Przed wyjazdem warto poznać najważniejsze informacje o tym niewielkim kraju. Co trzeba wiedzieć o Czarnogórze? Odpowiedź znajdziecie w naszym poradniku.

    Wakacje w Czarnogórze mogą okazać się strzałem w dziesiątkę! Ten bałkański kraj, choć niewielki, oferuje naprawdę wiele atrakcji. Ładne plaże, urokliwe jeziora i rzeki, ciekawe zabytki, rozległe parki narodowe, majestatyczne góry – można tam zarówno doskonale wypocząć, jak i spędzić aktywny czas. Co warto wiedzieć przed podróżą? Kiedy tam jechać, jakie dokumenty trzeba posiadać i czy łatwo jest się dogadać z miejscowymi? Przedstawiamy najważniejsze informacje o Czarnogórze!

    Gdzie leży Czarnogóra?

    Czarnogóra, znana również jako Montenegro, zlokalizowana jest na Półwyspie Bałkańskim. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, co czyni ją świetnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Sąsiadami Czarnogóry są Albania, Chorwacja, Serbia, Kosowo oraz Bośnia i Hercegowina. Ten niewielki kraj na Bałkanach ma zaledwie 13 812 km² powierzchni. Jego teren jest jednak niezwykle zróżnicowany. Znajdziemy tam góry, jeziora, kaniony rzeczne, plaże i zatoki. Wiele zakątków wciąż jest dziewiczych.

    Czarnogóra mapa

    KLIKNIJ, ABY AKTYWOWAĆ MAPĘ Kliknij, aby aktywować mapę

    Wakacje w Czarnogórze – samolotem, autokarem lub z dojazdem własnym

    Wakacje w Czarnogórze są łatwe do zorganizowania. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z usług sprawdzonego biura podróży. Wycieczki oferuje wielu znanych touroperatorów, jak m.in. Exim Tours, Best Reisen, Itaka, Rainbow Tours czy Rego-Bis. Można wybrać się z nimi na wczasy do Czarnogóry samolotem. W kraju funkcjonują dwa międzynarodowe porty lotnicze – Tivat i Podgorica. Z obu w nieco ponad godzinę można dostać się do znanych i chętnie odwiedzanych przez turystów kurortów Riwiery Czarnogórskiej. Loty z Polski do Czarnogóry trwają między 1h 40 min a 2h 10 min.

    Czarnogóra to także dobre miejsce na wakacje z dojazdem własnym. Taki typ wycieczki również oferuje wiele biur podróży . Wówczas można za ich pośrednictwem zarezerwować pobyt w jednym z dobrych hoteli. Podróż autem z Polski do Czarnogóry trwa 18-20 godzin. Można wybrać trasę prowadzącą przez Austrię (najbardziej komfortowa, jednak droższa), Bośnię i Hercegowinę (tańsza opcja) lub Serbię (najszybsze rozwiązanie).

    Na wakacje w Czarnogórze można też wybrać się autokarem. Do wyboru są zarówno wyjazdy skupione na wypoczynku, jak i wycieczki objazdowe.

    Komu spodobają się wczasy w Czarnogórze?

    Czarnogóra to świetne miejsce na wakacje dla całej rodziny. Każdy znajdzie tam zajęcie dla siebie. Osoby nastawione na kąpiele morskie i słoneczne będą zadowolone z pobytu na Riwierze Czarnogórskiej. Słynie ona z dobrych kurortów i hoteli o różnym standardzie. Poszukującym maksymalnej wygody polecamy wczasy w Czarnogórze All Inclusive. To rozwiązanie nie tylko dla rodzin z dziećmi, lecz także dobra propozycja na urlop dla par.

    W Czarnogórze odnajdą się też fani zwiedzania. Miasta takie, jak Podgorica, Kotor, Budva, Ulcinjczy Bar kryją wiele zabytków i atrakcji.

    Czarnogóra to także idealne miejsce dla miłośników przyrody. Liczne parki narodowe, piękne jeziora z Jeziorem Szkoderskim na czele, wspaniała Zatoka Kotorska, majestatyczne Góry Dynarskie czy kanion rzeki Tara to tylko niektóre propozycje dla fanów eksplorowania dzikiej natury. Te rejony idealnie sprawdzą się zarówno na mniejsze, jak i większe wycieczki.

    Kiedy jechać na wakacje do Czarnogóry?

    Wczasy w Czarnogórze najlepiej spędzić latem – jest wówczas ciepło i słonecznie. Warto przy tym wiedzieć, że w głębi kraju panuje klimat kontynentalny, natomiast na wybrzeżu – śródziemnomorski. Na terenie całej Czarnogóry na najwyższe temperatury można liczyć między czerwcem a wrześniem. To najlepszy moment na urlop na Riwierze Czarnogórskiej – pełen plażowania i morskich kąpieli. Do Czarnogóry warto również pojechać późną wiosną i wczesną jesienią. Temperatury są wówczas nieco niższe, co sprzyja zwiedzaniu, a także aktywnemu wypoczynkowi, np. górskim wyprawom.

    Pogoda w Czarnogórze

    styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
    Średnia temperatura w dzień
    Średnia temperatura w nocy
    Średnia temperatura wody
    Godziny słoneczne
    Dni z opadami deszczu
    Wilgotność powietrza

    Dokumenty wjazdowe do Czarnogóry

    Jeśli planujecie wycieczkę do Czarnogóry koniecznie sprawdźcie, czy macie wszystkie niezbędne dokumenty. Dzięki temu unikniecie niepotrzebnego stresu i załatwiania formalności na ostatnią chwilę. Zastanawiacie się, czy potrzebny jest paszport do Czarnogóry? A może wystarczy dowód osobisty? Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje dotyczące dokumentów wjazdowych, aby rozwiać wszystkie wątpliwości.

    Czarnogóra – dowód osobisty

    Obywatele Polski mogą wjechać do Czarnogóry na podstawie dowodu osobistego. Pobyt w tym bałkańskim kraju może jednak wówczas wynosić maksymalnie 30 dni. Obowiązuje też minimalna data ważności dowodu osobistego. Dokument musi być ważny przynajmniej 3 miesiące od momentu opuszczenia Czarnogóry. Dowód osobisty jest wymagany zarówno od dorosłych, jak i od dzieci.

    Czarnogóra – paszport

    W Czarnogórze można również przebywać na podstawie paszportu lub paszportu tymczasowego. Tego typu dokument także muszą posiadać zarówno dorośli, jak i dzieci. Powinien być on przy tym ważny przynajmniej 3 miesiące od planowanej daty wyjazdu z Czarnogóry. Paszport pozwala na dłuższy pobyt niż dowód osobisty – może on trwać maksymalnie 90 dni. 

    Czarnogóra – wiza

    Polacy wyjeżdżający do Czarnogóry w celach turystycznych na okres krótszy niż 90 dni nie muszą wyrabiać wizy. To wygodne rozwiązanie, które pozwala uniknąć zbędnych formalności. W przypadku dłuższego pobytu taki dokument jest już potrzebny. Można się o niego starać w Ambasadzie Czarnogóry w Warszawie. Podmiot wydaje wizę lub kieruje do czarnogórskiego  Ministarstva Unutrašnjih Poslova.

    Pozostałe zasady pobytu w Czarnogórze

    Podczas wakacji w Czarnogórze zawsze trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Pamiętajcie o tym podczas zwiedzania kraju. Jeśli traficie na kontrolę policyjną i nie będziecie mieć przy sobie dokumentu, otrzymacie mandat.

    Warto także wiedzieć, że Polacy przebywający na wczasach w Czarnogórze podlegają obowiązkowi meldunkowemu. W przypadku pobytu w hotelu czy pensjonacie, o tę formalność musi zadbać właściciel obiektu.

    Waluta w Czarnogórze – jakie pieniądze zabrać na wakacje?

    Waluta Czarnogóry to euro – obowiązuję ona od 2002 roku. To dobra informacja dla Polaków. Bez problemu można bowiem wymienić złotówki na euro w każdym banku i kantorze w Polsce.  Na wakacje warto zabrać ze sobą trochę gotówki. Ponadto polecamy zaopatrzyć się w kartę wielowalutową. Dzięki niej w łatwy sposób można wypłacać pieniądze z czarnogórskich bankomatów oraz dokonywać płatności bezgotówkowych. Transakcje przy jej użyciu pozwolą uniknąć dodatkowych prowizji, które zostałyby naliczone w przypadku korzystania z karty do konta w złotówkach.

    Warto przy tym wiedzieć, że w Czarnogórze akceptowane są wszystkie najbardziej znane karty debetowe i kredytowe (Visa, MasterCard, Maestro i American Express). Bankomaty bez trudu znajdziemy w każdym większym mieście. Ponadto w wielu miejscach można płacić kartą – w restauracjach, marketach, hotelach, aptekach itp. Czasami bezgotówkowe płatności nie są jednak możliwe – przede wszystkim na bazarach i w niewielkich sklepach.

    Język w Czarnogórze – po jakiemu można się dogadać?

    Od 2007 roku urzędowym językiem Czarnogóry jest język czarnogórski. W praktyce częściej używany jest tam język serbski. Oba z nich zapisuje się zarówno alfabetem łacińskim, jak i cyrylicą. Ze względu na turystów z różnych stron świata w restauracjach czy hotelach częściej spotyka się zapis łaciński.

    Podczas urlopu w Czarnogórze, w bardziej turystycznych miejscach nie powinno być problemu z dogadaniem się po angielsku. W kurortach często porozumiecie się także po niemiecku czy rosyjsku. Choć Czarnogóra leży około 1500 km od Polski, z Czarnogórcami można także spróbować dogadać się po polsku (dodając do tego mowę ciała). Języki obu krajów należą do grupy języków słowiańskich, przez co wiele słów brzmi dość podobnie. W razie problemów zawsze można oczywiście posiłkować się internetowym tłumaczem.

    Religia w Czarnogórze

    Czarnogóra jest krajem prawosławnym (prawosławie wyznaje około 72% mieszkańców). Znajdziecie tam więc wiele ciekawych cerkwi do zwiedzenia. Znaczącymi religiami są także islam (około 19%) oraz katolicyzm (niespełna 3,5%).

    Bezpieczeństwo w Czarnogórze – na co uważać?

    Czarnogóra jest dość bezpiecznym i na pewno przyjaznym turystom krajem. Spędzając tam wakacje warto oczywiście zachować odpowiednią ostrożność. Na co uważać w Czarnogórze? Obowiązują takie same zasady, jak w innych miejscach na świecie. Przede wszystkim warto zabezpieczyć się przed kieszonkowcami. Polecamy nie epatować drogim sprzętem czy biżuterią, nie nosić przy sobie wszystkich pieniędzy, trzymać gotówkę i karty oddzielone od siebie, w bezpiecznym miejscu (w dobrze zabezpieczonym plecaku/torbie), a także zachować czujność w zatłoczonych miejscach. Uczulamy również, aby nię zostawiać swoich rzeczy bez opieki, również na publicznych plażach.

    Aby zachować bezpieczeństwo w Czarnogórze, przed wyjazdem należy zadbać o dobre ubezpieczenie podróżne (na minimum 30 tys. euro). Jako że kraj ten nie należy do Unii Europejskiej, nie uznaje się tam karty EKUZ. Ubezpieczenie w razie choroby czy wypadku pozwoli na pokrycie kosztów leczenia.

    Ważną kwestią dotyczącą bezpieczeństwa jest zwrócenie uwagi na sytuację na tamtejszych drogach. W Czarnogórze trzeba uważać na miejscowych kierowców, którzy często nie przestrzegają przepisów drogowych. Ostrożność należy zachować przede wszystkim wtedy, gdy zdecydujemy się na wycieczki po Czarnogórze własnym samochodem lub wypożyczymy pojazd (jest to możliwe na podstawie polskiego prawa jazdy). W pierwszej sytuacji poleca się zakup pakietu Assistance, natomiast w drugiej dodatkowego ubezpieczenia wynajętego auta.

    Czarnogóra – jedzenie, którego warto spróbować

    Wczasy w Czarnogórze to nie tylko doskonała okazja do wypoczynku, zwiedzania czy eksplorowania natury, lecz także skosztowania lokalnych specjałów. A jest czego próbować! Nie bez przyczyny bałkańska kuchnia cieszy się dużym uznaniem. Zachwyca swoją różnorodnością i bogactwem smaków. Nie inaczej jest z  jedzeniem w Czarnogórze.  Co warto tam zjeść? Najbardziej znane czarnogórskie potrawy to m.in.: burek (ciasto z nadzieniem, np. z mięsa, szpinaku, sera czy ziemniaków),  ćevapčići  (grillowane mięso przypominające kiełbaski), pljeskavica (grillowane kotlety z mięsa wołowego, wieprzowego i jagnięcego), punjeni šaran (faszerowany karp), crni rižot (czarne risotto barwione atramentem z mątwy), punjene paprike (faszerowane papryki) czy kačamak (kukurydziany pudding z serem i ziemniakami). Oprócz tego warte skosztowania są przekąski, np. njeguški pršut (wędzona i suszona szynka wieprzowa) czy kajmak (kremowy ser).

    Czarnogóra ma także swoje tradycyjne desery. Poza znaną na całych Bałkanach baklavą (francuskie ciasto faszerowane orzechami i polane słodką zalewą), miłośnicy słodkości powinni spróbować takich smakołyków, jak priganice maczane w miodzie (pączki z mąki pszennej smażone na głębokim tłuszczu), palacinka (naleśnik z dżemem lub miodem) czy krempita (rodzaj czarnogórskiej kremówki).

    Jeśli chodzi o napoje,  w kraju chętnie pija się kawę. Można tam także spróbować lokalnych alkoholi. Czarnogóra słynie z win. Popularne jest też piwo Nikšićko oraz rakija.

    Pamiątki z Czarnogóry

    Z wycieczki do Czarnogóry warto przywieźć pamiątki. Poza pocztówkami i magnesami na lodówkę, dobrym pomysłem jest zakup miejscowych trunków: rakiji, wina lub piwa, a także produktów spożywczych takich, jak olej domowej produkcji czy suszona szynka. Oprócz tego ciekawymi pamiątkami są lokalne wyroby ze skóry lub z wełny, ręcznie robione pasterskie buty, biżuteria, ikony i krzyże, rzemiosło oraz tamjan, czyli kawałek żywicy służący do okadzania domu.

    Czarnogóra – ciekawostki, które warto znać

    Co jeszcze warto wiedzieć o Czarnogórze? Mamy dla Was kilka ciekawostek, które jeszcze bardziej przybliżą Wam ten kraj.

    • Czarnogóra jest jednym z najmłodszych państw w Europie. Niepodległość uzyskała dopiero w 2006 roku.
    • Czarnogóra to jedno z najmniejszych europejskich państw. Jest około 23 razy mniejsza od Polski.
    • Kanion rzeki Tara w Czarnogórze jest najgłębszym kanionem Europy i drugim pod względem głębokości na świecie (wyprzedza go Kanion Kolorado).
    • Należąca do Czarnogóry Wyspa Matki Boskiej na Skale jest jedyną sztuczną wyspą na Morzu Adriatyckim.
    • Na terenie Czarnogóry znajduje się około 117 plaż.
    • W Czarnogórze rośnie Stara Maslina – jedno z najstarszych drzew w Europie (ma ponad 2240 lat).
    • Na terenie Czarnogóry znajduje się 5 parków narodowych (Park Narodowy Durmitor, Park Narodowy Lovćen, Park Narodowy Biogradska Gora, Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego i Park Narodowy Prokletije).
    • W Czarnogórze znajduje się najwyżej położone na świecie mauzoleum – Mauzoleum Piotra II Petrowicia-Niegosza.
    • Zatoka Kotorska jest najbardziej wysuniętym na południe fiordem na świecie.
    • W Czarnogórze leży część Jeziora Szkoderskiego – największego jeziora na Bałkanach.

    Warto również wiedzieć, że mieszkańcy Czarnogóry są gościnni i pomocni. Mają pozytywny stosunek wobec turystów, o czym przekonacie się na wakacjach w tym kraju.

    Wakacje i Wczasy w Czarnogórze

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL