samolot niebo chmury

    #FLYnews: Etiopia z Warszawy, nowa atrakcja Andaluzji, więcej

    Marta Wielgosz
    Zapraszamy do lektury #FLYnews! Jak co piątek prezentujemy najciekawsze informacje ze świata podróży.

    W tym wydaniu #FLYnews poruszamy m.in. temat nowego połączenia lotniczego z Polski do Etiopii, kontrowersyjnego pomysłu greckiego rządu oraz budowy trasy spacerowej w Andaluzji.

    Połączenie z Warszawy do Etiopii coraz bliżej

    Szykuje się prawdziwy lotniczy hit. Już niebawem z Lotniska Chopina będzie można polecieć do stolicy Etiopii, miasta Addis Abeba. Połączenie zrealizują linie lotnicze Ethiopian Airlines. Pierwszy lot zaplanowano na 17 czerwca 2024 roku.

    Rejsy będą odbywać się regularnie – aż 4 razy w tygodniu: w każdy poniedziałek, wtorek, czwartek i sobotę, z wylotami około godziny 21:00. Pasażerowie polecą do Etiopii na pokładzie Boeinga 737 MAX 8. Lot z Warszawy do Addis Abeba potrwa łącznie około 9 godzin – w jego trakcie zaplanowane jest jednogodzinne międzylądowanie w Atenach.

    Lizbona planuje podwyżkę podatku turystycznego

    Lizbona to przepiękny kierunek na city break. Stolica Portugalii przyciąga fantastycznym klimatem i wieloma atrakcjami. Przyjezdni, którzy zatrzymują się w mieście, muszą zapłacić podatek turystyczny. Obecnie wynosi on 2 euro od osoby za każdą noc. Planowana jest jednak podwyżka. Jak zapowiedział burmistrz Lizbony, Carlos Moedas, podatek turystyczny wkrótce ma wzrosnąć dwukrotnie – do 4 euro od osoby za noc. Pomysł ten zostanie poddany konsultacjom społecznym. Jeśli spotka się z pozytywnym odzewem, być może zacznie obowiązywać już latem 2024 roku.

    Tahiti i Bora Bora w ofercie Exim Tours

    Polinezja Francuska to wciąż nieodkryte przez polskich turystów tereny. Niewiele osób decyduje się na egzotyczną podróż w tym ekskluzywnym kierunku. Zamorska wspólnota Francji na Oceanie Atlantyckim, na którą składa się 5 archipelagów i przeszło 150 wysp, to jednak niezwykle ciekawa destynacja, pełna przepięknych zakątków i cudów natury. Odkrywanie Polinezji Francuskiej ułatwi teraz Exim Tours. Biuro podróży wprowadziło do swojej oferty 6 wysokiej klasy hoteli, które znajdują się na takich słynnych wyspach, jak Tahiti i Bora Bora, a także mniej znanych: Taha i Moorea. Loty (z przesiadkami) na pokładzie samolotów linii lotniczy Air France będą odbywać się z Warszawy.

    W Andaluzji powstaje nowa atrakcja dla fanów pieszych wycieczek

    Hiszpańska Andaluzja to nie tylko komfortowe plaże i fascynujące miasta, lecz także malownicze widoki. Fani podziwiania piękna natury i długich spacerów będą zachwyceni nową atrakcją, która powstaje w prowincji Malaga. Tworzony jest tam nowy szlak turystyczny. Znajdzie się on w mieście Ronda, położonym na szczycie wąwozu. Kanion prezentuje się zjawiskowo i od dawna przyciąga podróżnych. Już niebawem turyści będą mogli spacerować po jego dnie.

    Budowa nowej trasy rozpoczęła się od odnowienia istniejącego już szlaku wzdłuż mostu Puento Nuevo. Modernizacji poddano także 400-metrową ścieżkę z punktami widokowymi. Ten fragment trasy oddano użytku 13 kwietnia 2024 roku. Wstęp na nią wynosi 5 euro.

    Kolejnymi etapami budowy będzie przygotowanie zupełnie nowej ścieżki biegnącej po dnie wąwozu, wzdłuż rzeki Guadalevín oraz stworzenie wiszącej platformy, dzięki której będzie możliwe przejście nad kanionem. Cała trasa będzie obfitować w mnóstwo olśniewających widoków.

    Sri Lanka oczekuje dużej liczby turystów w 2024 roku

    2023 rok był dobry dla turystyki w Sri Lance. Kraj ten odwiedziło wówczas 1,48 mln osób. To o 48% więcej niż w 2022 roku, choć mniej niż to początkowo zakładano. Na wakacje w Sri Lance wybrało około 18 tys. turystów z Polski.

    Południowoazjatycki kraj prognozuje, że w 2024 roku liczba odwiedzających zwiększy się. Ambitne plany mówią o przyjęciu nawet 2,3 mln gości z całego świata. Jeśli się to uda, wyrównany zostanie najlepszy do tej pory wynik, który padł w 2018 roku.

    Słynne „schody do nieba” znikną z Hawajów

    Hawaje słyną ze wspaniałych rajskich plaż, malowniczych widoków i gorącej atmosfery. Jedna z wysp należących do archipelagu, O’ahu, jest znana także z tzw. schodów do nieba. Zostały zbudowane podczas II wojny światowej przez żołnierzy amerykańskiej marynarki. Mają 3922 stopnie i wiją się wzdłuż 850-metrowego, bardzo stromego łańcucha górskiego, który w niektórych punktach jest niemal pionowy. W 1987 roku schody zamknięto dla ludzi. Przez lata były niedostępne jedynie na pozór – wielu turystów nielegalnie wchodziło na nie, traktując to jako ekscytującą przygodę i szansę na zobaczenie pięknych widoków. Choć kara za wejście na zakazane schody wynosi 1000 dolarów, wcale nie odstrasza to śmiałków. Za nic mają sobie oni również potencjalne niebezpieczeństwie.

    Nieodpowiedzialne zachowanie turystów i ciągłe łamanie zakazu doprowadziło do tego, że hawajskie władze postanowiły rozmontować „schody do nieba”. W ciągu około pół roku od rozpoczęcia prac, znikną one z krajobrazu wyspy O’ahu. Decyzja ta motywowana jest dbaniem o bezpieczeństwo turystów, a także chęcią zapewnienia spokoju okolicznym mieszkańcom, którzy niejednokrotnie narzekali na zachowanie podróżników przybywających tam, by wspiąć się po słynnych schodach.

    Lotnisko Chopina podsumowuje I kwartał 2024 roku

    I kwartał 2024 roku był bardzo dobry dla Lotniska Chopina w Warszawie. Od stycznia do marca odprawiono na nim aż 4,3 mln pasażerów. To wzrost o 16% w porównaniu do analogicznego okresu w najlepszym jak dotąd, 2019 roku. Wykonano jednak o 24% operacji lotniczych mniej niż wtedy.

    W samym marcu na Lotnisku Chopina obsłużono nieco ponad 1,5 mln podróżnych. W porównaniu z marcem 2019 roku to wzrost o 13%. Wśród połączeń rejsowych największą popularnością cieszyły się loty do Hiszpanii, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Jeśli chodzi o loty czarterowe, pasażerowie najczęściej latali na wakacje do Egiptu, Hiszpanii oraz Tajlandii.

    Znany zabytek Kopenhagi uległ zniszczeniu

    Stolica Danii, Kopenhaga, może pochwalić się wieloma ciekawymi miejscami. Jednym z najstarszych i najbardziej znanych budynków w mieście jest gmach Starej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety, we wtorek 16 kwietnia 2024 roku, wybuchł w niej pożar. Jego przyczyny nie są jak dotąd znane. W wyniku zdarzenia zawaliła się 54-metrowa iglica budynku. Konsekwencją tego było też zniszczenie jednej z zewnętrznych ścian giełdy. Niewykluczone, że mogą runąć też kolejne mury.

    Kontrowersyjny pomysł prywatnych wycieczek po Akropolu

    Grecja znana jest z wielu zabytków kultury antycznej. Jedno z najważniejszych miejsc stanowi Akropol. Co roku zwiedzają go setki tysięcy turystów z całego świata. W sezonie wakacyjnym jest to średnio 22 tys. osób dziennie. Grecki rząd zaproponował ostatnio kontrowersyjne rozwiązanie, które miałoby pozwolić uniknąć tłumów podczas zwiedzania. Chodzi o prywatne wycieczki po Akropolu z przewodnikiem, odbywające się poza oficjalny godzinami otwarcia atrakcji. Zgodnie z założeniem takie wycieczki byłyby przeznaczone dla maksymalnie 5 osób. Koszt prywatnego zwiedzania Akropolu ustalono na aż 5 tys. euro od osoby. Uczestnicy wycieczki w cenie otrzymaliby drobne gadżety, jak replika monety z czasów antycznych, kopia zabytkowego posągu itp.

    Pomysł greckiego rządu wzbudził duże oburzenie i stał się przedmiotem szerokiej dyskusji. Krytyczne głosy wskazują, że takie rozwiązanie jest zupełnie sprzeczne z demokratycznym duchem Akropolu i stanowi przejaw elitaryzmu.

    Gigantyczna ulewa w Dubaju

    We wtorek 16 kwietnia 2024 roku nad Dubajem przeszły gwałtowne burze połączone z intensywnymi opadami. Ulewa była rekordowa – w ciągu 12 godzin spadło tyle deszczu, ile normalnie odnotowuje się tam przez cały rok. Doprowadziło to do tzw. powodzi błyskawicznej. Zalane zostały m.in. ulice, pas startowy w porcie lotniczym, a także największe centrum handlowe na świecie, The Dubai Mall. Obecnie opady deszczu ustąpiły, a skutki nawałnicy są usuwane przez służby porządkowe.

    Ranking lotnisk obsługujących największą liczbę pasażerów

    Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych podsumowała 2023 rok. Zaprezentowano 10 lotnisk, które obsłużyły największą liczbę pasażerów. W pierwszej trójce znalazły się Atlanta - Hartsfield-Jackson w USA (104,7 mln odprawionych podróżnych), Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (87 mln pasażerów) oraz Dallas-Fort Worth w USA (81,8 mln osób). Pozostałe porty lotnicze cieszące się dużą popularnością to Londyn, Tokio-Haneda, Denver, Stambuł, Los Angeles, Chicago-O’Har oraz New Delhi.

    Powyższy ranking bierze pod uwagę zarówno loty zagraniczne, jak i krajowe. Inaczej prezentuje się zestawienie skupiające się wyłącznie na lotach zagranicznych. W tym przypadku przoduje lotnisku w Dubaju (87 mln pasażerów). Drugie miejsce zajęło Londyn-Heathrow (74,9 mln), a trzecie Amsterdam Schiphol (61,9 mln). Kolejne pozycje przypadły portom lotniczym Paryż-Roissy-Charles de Gaulle, Singapur, Stambuł, Seul-Inczon, Frankfurt, Hamad oraz Madryt.

    Rośnie zainteresowanie turystów Japonią

    Marzec 2024 roku był świetny dla japońskiej turystyki. Kraj ten odwiedziło 3,08 mln podróżnych. To prawie o 70% więcej niż w trzecim miesiącu 2023 roku. Zainteresowanie wycieczkami do Japonii w marcu może wynikać z faktu kwitnienia tym terminie japońskich wiśni. Wyjątkowo wysoki odsetek turystów w tym roku daje jednak również dobre prognozy na przyszłe miesiące. 

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL