Włochy Kalabria urlop Last Minute

  Kalabria – urlop Last Minute na południu Włoch!

  Aktualności
  Kamila Mackiewicz
  Zastanawiasz się, gdzie jechać na wakacje Last Minute? Wybierz Kalabrię – najbardziej wysunięty na południe region Włoch. Poznaj 5 powodów dla których warto wybrać się na wczasy Last Minute do Kalabrii!

  # Pogoda w Kalabrii

  Koniec lata i wczesna jesień to znakomity czas na wycieczkę do Kalabrii! Jest ciepło, ale nie ma takich upałów, jak w miesiącach wakacyjnych. We wrześniu średnia temperatura w ciągu dnia wynosi ok. 27°C. Można więc swobodnie korzystać z morskich i słonecznych kąpieli. W październiku temperatura sięga ok. 23°C, a wody ok. 21°C. Oba miesiące są bardzo dobrym terminem do zwiedzania całego regionu bez natłoku turystów, a także do uprawiania sportów, np. wodnych. W Kalabrii panują świetne warunki do windsurfingu oraz kitesurfingu. Znajdziemy tu również ciekawe miejsca do nurkowania i raftingu.

  Warunki / Miesiące I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
  Min. temperatura (°C)446811151818151586
  Maks. temperatura (°C)111315192329323228221713
  Temper. Min. (°C)121316161921242626231814
  Godziny słoneczne (h) 456781011108643
  Dni deszczowe 13111097423591314
  Wilgotność powietrza (%) 717169686762636468737170

  # Przepiękne miasta i miasteczka południa Włoch

  Najsłynniejszym kurortem na wakacje w Kalabrii oraz wizytówką regionu jest Tropea. Malowniczo położone na wysokim klifie miasto zachwyca architekturą, krajobrazami oraz piękną piaszczystą plażą. Będąc w Tropei, warto zobaczyć stare miasto, kościół Santa Maria del ľIsola, normańską katedrę oraz deptak Corso Vittorio Emanuele.

  Scillia to niewielkie miasteczko, które uznawane jest za jedno z najbardziej malowniczych w całych Włoszech. Z górującego nad wioską średniowiecznego Zamku Ruffo roztacza się przepiękny krajobraz na Wyspy Liparyjskie oraz wybrzeże Sycylii.

  Miasteczko Pizzo słynie przede wszystkim z Tartufo di Pizzo, czyli lodowych trufli wypełnionych płynną czekoladą. Warto wybrać się tu na spacer wąskimi uliczkami i zwiedzić Zamek Murata z XV wieku oraz wykuty w skale kościół.

  # Plaże

  Wczasy w Kalabrii możemy spędzać nad dwoma morzami – w części zachodniej regionu nad Morzem Tyrreńskim, a w południowej i wschodniej nad Morzem Jońskim. Łącznie jest to aż 800 km linii brzegowej! W Kalabrii znajdziemy zarówno plaże piaszczyste, jak i żwirowe i kamieniste.

  Za jedną z najpiękniejszych uchodzi Spiaggia di Grotticelle na Capo Vaticano. Wyróżnia się ona niezwykłymi barwami – niemalże białym piaskiem oraz turkusową wodą.

  Najsłynniejszą plażą w Kalabrii jest ciągnącą się przez kilka kilometrów plaża w Tropei. Jej odcinek zwany Spiaggia della Rotonda – czyli pasmo jasnego piasku położonego u stóp ponad 40-metrowego klifu, na którym znajduje się stare miasto – to wizytówka całego regionu.

  Podczas urlopu w Kalabrii warto wybrać się również na niewielką, otoczoną skałami plażę Arcomagno w San Nicola Arcella. Jej najbardziej charakterystycznym punktem jest ogromny łuk skalny. Na plażę można dostać się od strony morza lub schodami i wąską ścieżką z dość stromego klifu.

  # Lokalna kuchnia w Kalabrii

  Symbolem regionu i królową kalabryjskiej kuchni jest ostra papryczka peperoncino. Najczęściej stosowana jest jako przyprawa np. do sosów, a nawet do dżemów. Najsłynniejszy pikantny przetwór to natomiast Nduja di Spalinga, czyli rodzaj miękkiej kiełbasy, którą rozsmarowuje się na pieczywie.

  Drugim symbolem Kalabrii jest Cipolla rosa di Tropea, czyli bardzo słodka czerwona cebula. Znajdziemy ją na pizzy, w sałatkach, albo w formie smażonych krążków. Częstym składnikiem kalabryjskich dań są bakłażany. Sosy na bazie bakłażana, słodkiej cebuli czy kiełbasy Nduja towarzyszą najsłynniejszemu makaronowi z Kalabrii, czyli fileja.

  Podczas urlopu w Kalabrii trzeba spróbować również: ryb (szczególnie miecznika), soku z bergamotki, lodów Tartufo di Pizzo oraz wina z lokalnych szczepów i likieru Vecchio Amaro del Capo.

  # Parki Narodowe

  Kalabria to nie tylko piękne plaże, turkusowe morze i urokliwe miasteczka, ale również góry i dziewicza przyroda. W regionie znajdują się 3 parki narodowe – Aspromonte, Sila oraz Pollino.

  Park Aspromonte, słynie z niezwykłych krajobrazów. Położony jest bowiem tuż przy brzegu morza, łącząc pejzaże nadmorskie z górskimi. W miejscowościach zlokalizowanych na terenie parku do dzisiaj można znaleźć ślady antycznych cywilizacji.

  Pollino jest największym parkiem narodowym w całych Włoszech! Zajmuje powierzchnię ponad 1900 km², rozciągając się od Morza Tyrreńskiego po Morze Jońskie. Na jego terenie znajdują się m.in. 4 szczyty górskie sięgające powyżej 2000 m n.p.m.

  Park narodowy Sila wyróżnia się natomiast malowniczo położonymi jeziorami (np. Lago Arvo) oraz lasami z monumentalnymi drzewami, zwanymi Leśnymi Gigantami.

  Wakacje w Kalabrii – zobacz oferty!

  Zachwycające Włochy na wczasy – dowiedz się więcej!

  FLY.PL